ترجمه قرآن را بخوانیم بهتر است یا عربی آن؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

تلاوت قرآن فضیلت بی شماری دارد و سفارش‏های زیادی درباره خواندن قرآن مجید در روایات معصومین(ع) وارد شده است. سفارش شده است هر کس در شبانه روز حداقل پنجاه آیه تلاوت نماید.(1) این سفارش‏ها بیشتر به تلاوت قرآن کریم توجه دارد، منتهی در کنار تلاوت، سفارش‏های زیاد دیگری درباره تفهم و تأمل در قرآن مجید وجود دارد، که انسان در موقع خواندن، هر آیه‏ای را که تلاوت می نماید، در معانی آن خوب تأمل کند و مراد آن را دریابد و به آنها عمل نماید. این از آداب باطنی تلاوت قرآن می باشد. برای تلاوت، آدابی ذکر شده، که به آداب ظاهری و باطنی تقسیم شده است. از آداب ظاهری تلاوت، می توان به وضو گرفتن در جای پاکیزه همانند مساجد، دندان‏ها را مسواک کردن قبل از خواندن، پیش از شروع قرآن "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم" گفتن، نیز ترک کردن خوردنی ها و نوشیدنی ها، کشیدن به هنگام تلاوت، نیز خواندن از روی قرآن اشاره نمود.
از آداب باطنی قرآن: فهم اصل کلام الهی، بزرگداشت متکلم (خدا)، حضور قلب، تدبر و اندیشیدن در قرآن (که از حضور قلب بالاتر است)، رفع موانع فهم قرآن همانند وسواس و غیره، تأثیرپذیری از قرآن، ترقی به این معنا که خواننده به مرحله‏ای ارتقا یابد که گویا کلام را از خداوند می شنود.
سفارش‏های خود قرآن و ائمه معصومین(ع) شامل حال هم تلاوت قرآن و هم تدبر و تأمل می شود که هر کدام تکمیل کننده یکدیگر، برای رشد معنوی و روحانی انسان است.(2)
آنچه مهم تر است، تأمل و تدبر و عمل به آیات الهی می باشد.
پی نوشت‏ها:
1 - مرحوم کلینی، اصول کافی، ج 2، ص 609.
2 - بهاءالدین خرمشاهی، دانشنامه قرآن، ج اول، ص 21 - 20، چاپ گلشن، 1377 ه' ش، با تلخیص و تصرف.

امام صادق علیه السلام فرمود :هر کس قرآن را از روی آن بخواند ازدیدگان خود بهرمند می شود وسبب سبک شدن عذاب پدرومادر ش میگردد اگر چه آن دو کافر باشند
اسحاق می گوید به حضرت امام صادق عرض کردم قربانت گردم من قرآن را حفظ دارم آیا آن را از حفظ بخوانم بهتر است یا از روی آن.حضرت فرمودند: قرآن را بخوان ونگاه به قرآن کن و ازروی آن بخوانی بهتر است مگر نمی دانی که نگاه کردن در قرآن عبادت است

باتوجه به مطالب دو پست اخيرجا دارد عرض كنيم كه هر چيزي به جاي خودش نيكوست .قرآن را به عربي خواندن ثواب داره وبراي فهم آن هم بايد به ترجمه وتفسير مراجعه كرد.

التماس دعا

محمد;2141 نوشت:

باسلام

دراین باره به چند نکته اشاره میکنم:
1- آیات قرآن به زبان عربی نازل شده، و خداوند فرموده است برای تدبر در آیات آن را به زبان عربی نازل کردیم. (یوسف/2). این نشان می دهد که درک زبان قرآن برای فهم مرادات آن مؤثر است، و باید زبان اصلی آن برای همیشه محفوظ بماند؛ ولو برای آن که محوری برای ترجمه ها و تفاسیر و تأویلات اهل دانش باشد.

2- قرآن را به زبان اصلی خودش یعنی به عربی خواندن به نوعی وحدت زبانی مسلمانان در خواندن کتاب آسمانی آنها رامی رساند.

3-محتوای هر پیامی در زبان اصلی خودش منتقل می شود وترجمه نمیتواند همه آن محتوا را منتقل کند.
....با این چند نکته ای که عرض شد ، نتیجه ای که میگیریم این است که: عربی خواندن قرآن بهتر است .وبرای درک این معارف عالی که به زبان عربی نازل شده است بهتر است کمی در جهت یادگیری زبان قرآن (عربی) تلاش کنیم.تا با خواندن عربی آن معارف آن را نیز درک کنیم .اگر هم کسی با توان یادگیری عربی هم ندارد در کنار قرائت قرآن به عربی ، به ترجمه وتفسیر آن نیز مراجعه کند.

التماس دعا
موضوع قفل شده است