چرا سوره فاتحه همتراز قرآن دانسته شده است؟‌آيه 87 حجر

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا سوره فاتحه همتراز قرآن دانسته شده است؟‌آيه 87 حجر

با سلام

ولقد اتيناك سبعا من المثاني و القر ان العظيم ):(و به تحقيق به تو هفت دوتايي و اين قرآن بزرگ را داده ايم )، مطابق روايات صحيحه (سبعامن المثاني )سوره حمد است و حرف (من ) براي تبعيض مي باشد، چون خداي سبحان درجاي ديگر همه آيات قرآني را مثاني خوانده است (كتابا متشابهامثاني ...)
،(كتابيكه آياتش با هم متشابه است و از قرائت آن بر بدن ، خدا ترسان لرزه مي افتد و موي بر اندامشان راست مي گردد
پس سوره حمد بعضي از مثاني است ، نه همه آن ، و (مثاني ) ظاهرا ازماده (ثني )به معناي عطف و برگرداندن است و آيات قرآن را از جهت اينكه بعضي مفسر و مرجع بعضي ديگرند(مثاني ) ناميده اند،

همچنانكه رسولخدا(ص )نيز فرموده اند:>بعضي از قرآن بعضي ديگر را تصديق مي كند
. در اين آيه تعظيم و بزرگداشت سوره حمد و همه قرآن است كه آن را (عظيم )ناميده و سوره حمد را در قبال كل قرآن قرار داده و به آن عطف نموده است واين آيه هم به جهت تسلاي خاطر رسولخدا(ص ) است و هم در مقام امتنان برآن حضرت ، چون مي فهماند كه موهبت عظماي قرآن كه جامع سعادت و هدايت است براي رسولخدا(ص ) كافي است و ايشان بايد از مكذبان گذشت نموده و به ياد و ذكر حق اشتغال يابد

تفسیر اطيب البيان

در روايات شيعه و سنى آمده است كه مراد از «سبعاً من‏المثانى»، سوره حمد مى‏باشد.
زيرا اين سوره در هر نماز دوبار خوانده مى‏شود و دوبار نازل شده و در روايتى آمده كه خداوند مى‏فرمايد: من سوره حمد را ميان خود و بنده‏ام دو قسمت كرده‏ام؛ نيمى از آن در مورد من است و نيمى از آن به بندگانم ارتباط دارد.
(از «بسم‏اللَّه» تا «مالك يوم الدين» مربوط به خداست و از «ايّاك نَعبد» كه اظهار عبوديت و استمداد و دعاست مربوط به بندگان است.)
البته بعضى گفته‏اند مراد از «مثانى» خود قرآن است، «سبعاً من‏المثانى» به معناى هفت آيه از قرآن است، كه همان سوره حمد باشد.
ودليل اين سخن آيه «اللَّه نزل احسن الحديث كتاباً متشابهاً مثانى»
يعنى خداوند بهترين حديث را نازل كرد، كتابى كه آياتش متشابه و هماهنگ و تكرارى است

پيامبر اكرم‏صلى الله عليه وآله فرمودند: «من اعطاه اللَّه القرآن فَراى اَنّ رجلاً اعطى افضل مما اعطى فقد صغّر عظيماً و عظّم صغيراً» يعنى كسى كه خداوند به او قرآن عطا كند و چنين تصور كند كه به ديگرى چيز بهترى داده شده، قرآنِ بزرگ را كوچك شمرده و غير قرآن را كه كوچك است، بزرگ دانسته است.
1- قانون‏گذارى حق آفريننده است وتشريع بايد براساس تكوين باشد. «خلقنا السموات و الارض... اتيناك... القرآن العظيم»
2- تكرار در مسائل تربيتى يك اصل است. «مثانى» (تكرار نزول آيات، تكرار كلمات، تكرار داستان‏ها، تكرار صفات الهى، تكرار آيات عذاب ومعاد، تكرار سرنوشت امت‏ها، تكرار الطاف الهى، تكرار دستورات و تكرار تلاوت قرآن.)
3- سوره حمد معادل قرآن است با آنكه عدد آيات آن هفت مى‏باشد. «سبعاً من المثانى و القرآن العظيم»
تفسیر نور

موضوع قفل شده است