صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبر (ص) چگونه تشهد و سلام می دادند؟

نوشته
    781
    حضور
    1 روز 9 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2698

پرسش پیامبر (ص) چگونه تشهد و سلام می دادند؟

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان

سؤالی به ذهنم رسید، بعد از جستجو به این پست رسیدم (با عرض تشکر خدمت رضای گرامی):

http://www.askdin.com/showpost.php?p=18485&postcount=12

ولی پاسخ سؤالم را کامل نگرفتم. می خواهم بدانم آیا پیامبر در تشهد و سلام، خطاب به خودش صحبت می کرد یا خطاب به غیر. یعنی مثلاً می فرمود: سلام بر تو نبی، یا می فرمود: سلام بر من نبی... یا می فرمود: شهادت می دهم که محمد عبد و بنده خداست، یا می فرمود: شهادت می دهم که من عبد و بنده خدا هستم؟

با تشکر فراوان
    یا حق
    ویرایش توسط بینام : ۱۳۸۹/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۸:۱۲

2. صلوات ها 13

3.  

نوشته
    360
    حضور
    40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1454

با سلام خدمت شما دوستان خوبم :

شكل نماز خواندن به همان نحوه‏اي است كه پيامبر (ص) نماز خوانده و از ايشان نقل شده است: "صلّوا كما رأيتموني أصلّي؛ همان طور كه نماز مي‏خوانم، شما هم بخوانيد". طريقه خواندن نماز به طور متفق بين شيعه و سني گذشته از برخي از جزئيات به همين طريقي است كه فعلاً مسلمانان نماز مي‏خوانند كه همانند نماز خواندن پيامبر اكرم (ص) است. روايات شيعه و سني نيز شكل نماز را به نحوه‏اي كه خوانده مي‏شود، بيان كرده است. بنابراين پيامبر (ص) نيز به همين شكل نماز مي‏خواند و مانند ما "السلام عليك ايها النبي و رحمة و بركاته" يا "أشهد أن محمداً عبده و رسوله" يا در اذان "اشهد ان محمداً رسول الله" مي‏گفته است.

همچنین دوست عزیز در روايات آمده است كه سلام بر پيامبر اكرم(ص) توسط حضرت در تشهد بيان شده كه با الفاظ "السلام عليك ايها النبي و رحمة الله و بركاته" ذكر شده است.[1] مرحوم سيد كاظم يزدي در عروة مي‌فرمايد: "السلام عليك ايها النبي" از صيغه هاي سلام نيست، بلكه از توابع تشهد است.[2] منابع اهل سنت اين نظريه را قبول دارند و حنفيه، شافعيه، حنابله و مالكيه بر اين عقيده اند كه اين صيغه جزء صيغه هاي تشهد محسوب مي‌شود.[3]
    برخي ديگر از فقيهان شيعه مثل مرحوم حكيم معتقدند اين صيغه از توابع سلام محسوب مي شود، چون از برخي روايات اين گونه استفاده مي‌شود و از طرف ديگر مناسبت حكم و موضوع اقتضا مي‌كند كه صيغه "السلام عليك ايها النبي و رحمة الله و بركاته" از توابع سلام باشد.[4]
    آنچه مسلّم و قطعي است و شيعه و سني بر اين باورند، صلوات و سلام بر پيامبر اكرم(ص) امر متعارف و رايج بوده كه توسط پيامبر انجام مي شده و اين اَمر از ناحيه حضرت(ص) به انجام رسيده است، خواه در تشهد يا در سلام. اين مطلب توسط ائمه معصومين(ع) تأييد شده است و منابع مختلف شيعه و اهل سنت اين نظريه را تأييد مي‌كند.
    پي نوشت ها:

موفق باشید.

1. کتاب الخلاف, ج1, ص 129.
    2. عروه الوثقي, ج2, باب التسليم.
    3. الفقه علي المذاهب الاربعه, ج1,ص 236 و 237.
    4. مستمسک العروه الوثقي, ج6, ص 496.

ویرایش توسط شیخ هادی : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۲۳:۲۴

5. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط بینام نمایش پست ها
    می خواهم بدانم آیا پیامبر در تشهد و سلام، خطاب به خودش صحبت می کرد یا خطاب به غیر. یعنی مثلاً می فرمود: سلام بر تو نبی، یا می فرمود: سلام بر من نبی... یا می فرمود: شهادت می دهم که محمد عبد و بنده خداست، یا می فرمود: شهادت می دهم که من عبد و بنده خدا هستم؟

با سلام

احکام ديني براي عموم مسلمانان است و اولين کسي که به احکام عمل مي کند ، خود پيامبر است.
    پيامبر نماز مي خوانده و در نماز به توحيد و رسالت شهادت مي داده ، بر پيامبر (خودش) و آل پيامبر درود مي فرستاده است.

اين سخن هود پيامبر به بيان قرآن است: ما اريد ان اخالفکم الي ما انهاکم عنه؛(1) نمي خواهم در آنچه شما را از آن نهي مي کنم ،با شما مخالفت کنم ( و خودم آن را انجام دهم.) دستورات و امر و نهي ها ، عمومي است .

خداوند به همه مؤمنان دستور مي دهد که به خدا و ملائکه اقتدا کنيد . بر رسول و آل وي صلوات و درود بفرستيد .
    تسليم رسول باشيد: ان الله و ملائکته يصلون علي النبي يا ايها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليما؛(2) اين آيه خطابش به مؤمنان است .

رسول خدا اولين مؤمن مي باشد . او هم موظف است بر رسول و آل رسول درود بفرستد، همان گونه كه ما در آخر نماز بر خود و تمام مسلمانان ديگر سلام مي دهيم: السلام علينا و علي عباد الله الصالحين.

همه صحابه پيامبر نمازشان را از پيامبر آموختند . بنا بر اين حضرت نيز به امر خدا در نماز به خودش درود مي فرستاد.
    احکام براي عموم مسلمانان است . پيامبر مقدم بر همه و اولي تر از همه در عمل به احکام است . بين ايشان و بقيه تفاوتي نيست ،مگر بعضي حقوق يا تکاليف خاص که بايد مستند به دليل باشد.

صحابه پيامبر و همه مسلمين نمازشان را از پيامبر آموختند . بنا بر اين حضرت نيز به امر خدا در نماز به خودش درود مي فرستاد و هم سلام مي داد

احکام براي عموم مسلمانان است . پيامبر مقدم بر همه و اولي تر از همه در عمل به احکام است . بين ايشان و بقيه تفاوتي نيست ،مگر بعضي حقوق يا تکاليف خاص که بايد مستند به دليل باشد.

پي نوشت ها:
    1.هود ، آيه88.
    2.احزاب ، آيه56.

ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۰۷/۱۵ در ساعت ۲۳:۳۴

7. صلوات ها 13

علاقه
    الله
    نوشته
    284
    حضور
    2 روز 2 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    315

در خصوص نحوه خواندن نماز الله در آیه 14 سوره طه می فرمایند : إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏ : من خداى يكتايم، معبودى جز من نيست، عبادت من كن و براى ياد كردن من نماز به پا كن‏. از این آیه نتیجه می گیریم که در نماز نباید نام کس دیگری به جز الله ذکر شود حتی نام حضرت پیامبر و به نظر درست نمی آید که حضرت پیامبر در نماز بفرمایند که شهادت می دهم که من ( محمد )بنده و رسول الله هستم. در خصوص ذکرهای نماز نیز می توان به نمازهای دو فرقه عمده اسلام یعنی سنی و شیعه نگاه کرد و مشترکات را حفظ و متفاوتها را حذف کرد ، مثلا : سنیها پس از قرائت سوره فاتحه ، آمین می گویند که در نماز شیعیان نیست و از طریق یهودیان وارد نماز شده است. شیعیان در رکعت دوم قنوت می گیرند که در نماز سنیها نیست. سنیها در رکعتهای اول و دوم پس از سوره فاتحه ، سوره ای و یا بخشی از یک سوره را قرائت می کنند ولی شیعیان تنها قرائت یک سوره کامل را درست می دانند. قرائت قران در نماز از طرف حافظان قران به نماز وارد شده است و به نظر نمی رسد هنگامی که در پیشگاه الله هستیم و با او راز و نیاز می کنیم قرائت آیاتی که در خصوص احکام مثلا جنگ و یا طلاق و عده زنان است درست باشد. شهادت بر رسالت حضرت پیامبر و صلوات و سلام در نمازهای فریقین متفاوت است و باید حذف شوند.

9. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط موحد نمایش پست ها
    در خصوص نحوه خواندن نماز الله در آیه 14 سوره طه می فرمایند : إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏ : من خداى يكتايم، معبودى جز من نيست، عبادت من كن و براى ياد كردن من نماز به پا كن‏.
    از این آیه نتیجه می گیریم که در نماز نباید نام کس دیگری به جز الله ذکر شود حتی نام حضرت پیامبر و به نظر درست نمی آید که حضرت پیامبر در نماز بفرمایند که شهادت می دهم که من ( محمد )بنده و رسول الله هستم.

با سلام

موحد بزرگوار

ايات قران را نمي شود به اين راحتي تفسير و تاويل كرد و هرچه دلمان مي خواهد بر خدا و پيامبرش ببنديم

پيامبر خدا هنگام وفات خويش دو ثقل گرانبها را به امانت نزد ما گذاشتند

يكي اهل بيت و ديگري قران

اين يعني كه ايات الهي را بايد نزد ائمه ياد بگيريم و تفسير ايشان را قبول كنيم و دين خود از ايشان بياموزيم نه اين كه هر چه به مذاق ما خوش مي ايد به دين عزيز اسلام ببنديم

در خصوص ذکرهای نماز نیز می توان به نمازهای دو فرقه عمده اسلام یعنی سنی و شیعه نگاه کرد و مشترکات را حفظ و متفاوتها را حذف کرد ، مثلا : سنیها پس از قرائت سوره فاتحه ، آمین می گویند که در نماز شیعیان نیست و از طریق یهودیان وارد نماز شده است. شیعیان در رکعت دوم قنوت می گیرند که در نماز سنیها نیست. سنیها در رکعتهای اول و دوم پس از سوره فاتحه ، سوره ای و یا بخشی از یک سوره را قرائت می کنند ولی شیعیان تنها قرائت یک سوره کامل را درست می دانند. قرائت قران در نماز از طرف حافظان قران به نماز وارد شده است و به نظر نمی رسد هنگامی که در پیشگاه الله هستیم و با او راز و نیاز می کنیم قرائت آیاتی که در خصوص احکام مثلا جنگ و یا طلاق و عده زنان است درست باشد. شهادت بر رسالت حضرت پیامبر و صلوات و سلام در نمازهای فریقین متفاوت است و باید حذف شوند.

مگر ما در بن بست سياسي گشور گير كرده ايم كه راه حل سياسي مي دهيد كه هر دو طرف قبول كنند و طرفين كمي از خواسته هاي خود دست بردارند تا كارمان راه بيفتد؟؟؟

مگر دين خدا بي صاحب است كه هركسي هر چه از دلش مي خواهد بگويد و راه حل بدهد؟؟؟

مگر اختلافات شيعه وسني بر سر ارث و ميراث مسايل سياسي و دعواهاي قبيله اي است كه راه حل مي دهيد؟؟؟

بزرگوار

پس حق و باطل كجا رفت؟؟
    دين حق كجا رفت؟؟؟
    اسلام ناب كجا رفت؟؟؟

اينها مگر كشگ است كه هر چه از دلمان مي خواهد به اسلام ببنديم و بعد اندكي از اين بزنيم و اندكي از ان تا كارمان راه بيفتد

اگر قرار بر اين بود كه تا به حال اسلام هم از يهوديت و مسيحيت انحرافش بيشتر بود

بزرگوار

خداوند دين اسلام را اخرين دين خود براي هدايت بشر نازل كرده است و پيامبر بعد از خود جانشين براي پاسداري از دين اسلام تعيين كرده است

اگر دنبال رو انها بودم الان چون شمايي مثل خروج كشوري از بن بست سياسي ؛ طرح نمي داديد

دين اسلام صاحب دارد و عصمت پشتوانه و نگهبان و حافظ شريعت است

11. صلوات ها 5

نوشته
    781
    حضور
    1 روز 9 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2698

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان و تشکر فراوان به خاطر پاسخهایتان

دوستان، منظور من از این سؤال این نبوده که پیامبر (ص) تشهد و سلام می فرستاده یا نه، یا اینکه سنی ها درست نماز می خوانند یا شیعیان. منظورم فقط و فقط یک چیز بود:

شهادت و سلام پیامبر (ص) خطاب به خودش بود، یا غیر؟ یعنی می فرمود:

1 - شهادت مى‏دهم كه محمد صلى الله عليه و آله بنده خدا و فرستاده اوست. خدايا رحمت بفرست بر محمد و آل محمد. سلام بر تو اى پيغمبر و رحمت و بركات خدا بر تو باد.
    2 - شهادت مى‏دهم كه من بنده خدا و فرستاده او هستم. خدايا رحمت بفرست بر من و آل من. سلام بر من (ای پيغمبر؟) و رحمت و بركات خدا بر من باد.

متأسفانه هنوز مطمئن نشده ام که پاسخم را گرفته ام یا نه. لطفاً صراحتاً و بدون حاشیه یکی از گزینه ها را به عنوان پاسخ انتخاب کنید.

من خودم شیعه 12 امامی هستم، و اگر نظرات و استدلالات برادران اهل سنت می خواست مرا از عقیده ام برگرداند، تا به حال این کار عملی شده بود.

با تشکر فراوان
    یا علی (ع)
    ویرایش توسط بینام : ۱۳۸۹/۰۷/۱۶ در ساعت ۱۸:۵۱

13. صلوات ها 5

علاقه
    الله
    نوشته
    284
    حضور
    2 روز 2 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    315

سلام بر جناب طاها

1. حدیث ثقلین در ابتدا حدیث ثقل بوده و سپس در یک روند تکاملی ثقلین شده است. سنیها سنتی و شیعیان عترتی را بر آن افزوده اند. اذکار نماز نیز اینگونه شده است.

2. با مطالبی که در خصوص اذکار نماز عرض کردم منظورم بیشتر این بود که خوشبختانه اذکار نمازی که حضرت پیامبر اقامه می فرمودند همچنان دست نخورده باقی مانده است و هیچ یک از فرقه های منحرف پس از اسلام و با منشا پیش از اسلام همانند سنی و شیعه جرئت نکرده اند این اذکار را تغییر دهند و تنها کاری که کرده اند اضافه کردن اذکار دیگری همانند شهادت بر رسالت حضرت پیامبر و صلوات و سلام است که اگر این اذکار متفاوت حذف شوند اذکاری باقی می ماند که حضرت پیامبر در نماز قرائت می فرمودند و این به معنای آشتی دادن سنی و شیعه نیست بلکه محکوم کردن هر دو می باشد که چرا نماز را ضایع کرده اند :
    آیه 59 سوره مریم : فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصَّلاةَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا : آن‏گاه كسانى جانشين اينان شدند كه نماز را ضايع كردند و شهوات را پيروى نمودند كه به زودى [سزاى‏] گمراهى را خواهند ديد.

15. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

حدیث ثقلین در ابتدا حدیث ثقل بوده و سپس در یک روند تکاملی ثقلین شده است. سنیها سنتی و شیعیان عترتی را بر آن افزوده اند. اذکار نماز نیز اینگونه شده است.

با سلام

عجب
    بزرگوار اين مطالب را از كجا مي گويد و چه ادعايي بر اين مطالب خود داريد؟؟؟
    عزيز ما بر گفت هاي خود دليل و سند داريم
    تاريخ بر گفته هاي ما شاهد است
    روايت داريم دليل داريم
    سند داريم

شما براين نوشته كه ثقلين در ابتدا ثقل بوده چه دليل و سند تاريخي داريد؟؟؟
    در مورد گفته هاي تاريخي كه نمي شود با عقل وحدس وگمان صحبت كرد

لطفا سند و مدرك خود را ارايه دهيد

17. صلوات ها 5

علاقه
    الله
    نوشته
    284
    حضور
    2 روز 2 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    315

سلام بر جناب طاها
    پاسخ جنابعالی را در تاپیک " حدیث ثقلین " قرار دادم و البته پاسخ ادامه دارد.
    ویرایش توسط موحد : ۱۳۸۹/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۰:۰۳

19. صلوات

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

نقل قول نوشته اصلی توسط بینام نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان و تشکر فراوان به خاطر پاسخهایتان :gol:

دوستان، منظور من از این سؤال این نبوده که پیامبر (ص) تشهد و سلام می فرستاده یا نه، یا اینکه سنی ها درست نماز می خوانند یا شیعیان. منظورم فقط و فقط یک چیز بود:

شهادت و سلام پیامبر (ص) خطاب به خودش بود، یا غیر؟

با تشکر فراوان
    یا علی (ع)

با سلام به بینام گرامی
    در رابطه به این
    سؤال میتوان به چند نکته اشار ه کرد!

۱- پیامبر موظف بود نماز را همانطور که خداوند امر فرموده بجای آورد!

۲-پیامبر و مردم در انجام احکام الهی مساویند

۳- قرآن مجید نیز میفرماید :إن الله و ملائكته يصلون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه و سلموا تسليماً«خداوند و فرشتگانش بر پيامبر (ص) درود مى‏فرستند، اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد بر او درود بفرستيد و سلام بگوئيد و در برابر فرمانش تسليم باشيد»

در جای دیگر قرآن مجید میفرماید : آمن الرسول بما انزل الیه من ربه والمومنون کل آمن بالله وملائکته وکتبه ورسله لا نفرق بین احد من رسله الآیه )
    ترجمه:پیامبر(حضرت محمد(ص) ) باآنچه ازجانب پروردگارش بسوی او نازل شده استایمان آورده وهمه مومنان به یکتائی الله وبه فرشتگان او وبه کتاب او وبه پیامبران او ایمان آورده اند
    از آنجای که رسول خدا خود مؤمن است و ایه قبلی شامل خود ان حضرت نیز میشود که به مؤمنان دستور میدهد به پیامبر صلوات و سلام بفرستند !!
    بنابرین پیامبر ص موظف به فرستادن صلوات و سلام بر خود بودند !

۴-پیامبر یک شخصیت حقیقی دارند مانند دیگر مردم!!
    و یک شخصیت حقوقی به عنوان فرستاده خداوند !!
    یا حق

ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۳:۱۶ دلیل: با عرض پوزش
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۶/۰۵, ۲۳:۵۳ : 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری