صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ریاء چیست؟

علاقه
    چشم و دلی مجاب و کمی پنجره!
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

ریاء چیست؟

سلام
    ریا چیه؟
    اگر ممکنه در مورد ریا توضیح بدین و بفرمایید در چه صورت مرتکب ریا می شویم؟
    ممنون میشم اگر کارشناسان محترم و کاربرانی که اطلاعی در این مورد دارند
    کمی توضیح بدن.
    ویرایش توسط سلیم : ۱۳۹۰/۰۴/۱۲ در ساعت ۱۹:۵۰ دلیل: تکمیل عنوان

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لق لقه زبان آنهاست
    تا جایى گرد دین می گردند که معاش آنها تامین باشد
    و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏ شوند

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها
    ریا چیه؟ اگر ممکنه در مورد ریا توضیح بدین و بفرمایید در چه صورت مرتکب ریا می شویم؟ ممنون میشم اگر کارشناسان محترم و کاربرانی که اطلاعی در این مورد دارند کمی توضیح بدن.

با سلام

ریا آن است که عمل را طوری انجام دهد که دیگران ببینند و از این طریق کسب وجاهت و موقعیت برای عمل کننده حاصل شود

ريا عبارت است از طلب كردن اعتبار و منزلت در دلهاى مردم به وسيله صفات و خصال نيك و پسنديده يا آثارى كه دلالت بر صفت نيك كند

5. صلوات ها 13

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6204

ريا یعنی در چشم نشاندن كارها و به گوش ديگران رساندن اعمال است; يعنى انگيزه انسان در كارهاى خير و عبادات، خدا نيست; بلكه جلب توجّه ديگران و دل بستن به تحسين خلق است. اگر سعى كنيم كارمان را ديگران ببينند و در پنهان تمايل انجام آن را نداشته باشيم و حتى آن را ترك كنيم، نشانه وجود رياست.
    در واقع ریا نکته مخالف اخلاص است
    باز اگردرمورد علل ابتلا به ریا چگونگی در مان آن و مباحث دیگر آن سوال داشتید بفرمائید

ریاء چیست؟

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

7. صلوات ها 13

علاقه
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    باز اگردرمورد علل ابتلا به ریا چگونگی در مان آن و مباحث دیگر آن سوال داشتید بفرمائید
    ممنون ، بله اگر میشه در مورد راه های افزایش اخلاص توضیح بدین.
    و یک سوال دیگه اینکه: یعنی اگر فرد قصد خودنمایی نداشته باشه ، حتی اگر نشان دادن عملش موجب جلب توجه دیگران بشه ، ریا نیست؟

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

9. صلوات ها 10

نوشته
    360
    حضور
    40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1454

با سلام
    برای جواب سوال اولتان باید بگویم که:

خلوص كامل در اعمال به آساني به دست نمي‏آيد. اگر انسان در هر عملي سعي كند آن را فقط براي خدا انجام دهد، به مرور زمان خلوص او بيشتر مي‏شود و اعمالش رنگ خدايي پيدا مي‏كند. البته شيطان تلاش مي‏كند تا چنين خلوصي در انسان به وجود نيايد و تا آن جا كه ممكن است رفتار انسان را به ريا آلوده مي‏كند. اما نبايد نا اميد شويد؛ بلكه بايد بناي خود را بر اخلاص بگذاريد و اميدوار باشيد كه به تدريج به خلوص دست خواهيد يافت. اگرانسان در عبادت‏هايش توجه داشته باشد كه در محضر خداست و خداي متعال ناظر او مي‏باشد، با اخلاص بيشتري عبادت خواهد كرد و حضور قلب بيشتري در نماز حاصل خواهد شد. اما خجالت كشيدن از خدا بسيار خوب است و همين سبب مي‏شود كه انسان در پنهان و آشكار گناه نكند. حياي از خدا، يك فضيلت است كه بايد آن را تقويت كرد. براي پرهيز از گناه نيز بايد ترس از خدا را در خود تقويت كنيد. آيات و روايات مربوط به عذاب الهي و خشمخدا به گناهكاران را بخوانيد تا ترس از خدا شديد شود و سبب پرهيز از گناهان گردد. احساس نزديكي به خدا نيز بسيار حالت خوبي است كه بايد همراه با صداقت و تقوا باشد؛ زيرا قرب حقيقي در پرتو اطاعت كامل و ترك محرمات حاصل مي‏شود و اگر انسان با ادامه گناه باز احساس قرب به خدا كند، ممكن است از مكرهاي شيطان باشد و سبب سقوط و يا حداقل ركود انسان گردد.
    براي ارتقاي تدريجي خلوص، بايد پيوسته در حال مراقبه باشيد. آنچه مهم است عزم و همت شما در عمل به راهكارهاي ذكر شده در آن مي‏باشد.

وجواب سوال دوم اینکه:

اگر ما عملی را انجام دهیم ودیگران ببینند ولی قصد ما از‌آن ریا نباشد اشکالی ندارد وریا محسوب نمی شود مثل نماز جماعت که شاید خیلی از دوستان در اونجا باشند وما رو ببینند بگیم ریا میشه نه اینطور نیست وریا نمی شود.
    ویک نکته مهم و اون اینکه بعضی موقعه شیطان با وسوسه اینکه انجام کار نیکی ریا میشه ما رو از انجام آن پشیمان میکنه در حالی که شخص اصلا ریا رو نیت نکرده وشیطان فقط بخاطر اینکه شخص رو از انجام کار نیک پشیمان کنه فکر ریا رو در ذهن او میاره.
    موفق باشید دوست عزیز.

ویرایش توسط شیخ هادی : ۱۳۸۹/۰۷/۱۵ در ساعت ۰۷:۰۸

11. صلوات ها 10

علاقه
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

ممنونم از دوستانی که پاسخ دادند.
    من نسبت به ریا خیلی حساسیت بدی پیدا کردم. خیلی از کارها رو از ترس اینکه ریا نشه سعی میکنم در جمع انجام ندم که همین کلی برام دردسر ساز شده.
    یا مثلا از ترس اینکه تعریف دیگران از من ، بعدا موجب این بشه که من از این تعریف دیگران خوشحال بشم و تمام عملی که انجام داده ام از بین بره ، خیلی وقتا در حال مخفی کاری هستم.
    برای غلبه به این تفکرات و احساسات چیکار کنم؟

ویرایش توسط مشکاة : ۱۳۹۱/۰۵/۰۶ در ساعت ۰۵:۳۷

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

13. صلوات ها 10

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6204

با سلام
    بزرگوار سعی کنید به جای اینکه اعمالتان را کنترل کنید نیت تان را کنترل کنید وقتی نیت شما خیر است دیدن یا ندیدن مردم به نیت و کار شما صدمه ای نمی زند اصلا بعضی کارها را باید در جلوی دید مردم انجام داد تامردم نیز تشویق شوند مثلا نماز جماعت خوش اخلاقی رفتار صحیح با دیگران و انجام واجبات که خود این کاربه نوعی می تواند تبلیغ دین باشد مثلا شما در یک مهمانی که مردم نشسته اند و مشغول حرف زدن هستند بلند میشوید و نماز خود را می خوانید و عده ای نیز با این کار شما یاد نماز می افتند ونمازشان را می خوانند اگر اینجا شما مخفیانه بخوانید کار بدی کرده اید ولی همان طور که عرض کردم مهم نیت شماست که آیا به خاطر خدا بلند میشوید و نماز می خوانید یا به خاطر این که مردم بگویند فلانی نمازهایش را اول وقت می خواند شما در چنین موقعیتی می توانید دو کار انجام بدهید نماز را از ترس ریا ترک کنید یا اینکه قربه الی الله نماز بخوانید و نیت تان را اصلاح کنید که قطعا کار دوم صحیح است و اگر گفتید که اگر بخوانم ریا می شود این وسوسه شیطان است و شیطان با این وسوسه از انجام کار خیر باز میدارد

ریاء چیست؟

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

15. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها
    من نسبت به ریا خیلی حساسیت بدی پیدا کردم. خیلی از کارها رو از ترس اینکه ریا نشه سعی میکنم در جمع انجام ندم که همین کلی برام دردسر ساز شده. یا مثلا از ترس اینکه تعریف دیگران از من ، بعدا موجب این بشه که من از این تعریف دیگران خوشحال بشم و تمام عملی که انجام داده ام از بین بره ، خیلی وقتا در حال مخفی کاری هستم. برای غلبه به این تفکرات و احساسات چیکار کنم؟

با سلام

مريم بزرگوار

خيلي از اعمال رذيله در انسان ملكه مي شود و تا اين عمل در انسان ملكه نشده است وسواس داشتن و حساسيت بر روي كارهاي معمولي درست نيست

همان طور كه جناب عمار فرمودند انسان برخي كارها را بايد در معرض عموم انجام دهد.

به نظر تا عمل ريا براي انسان ملكه نفساني نشده است و انسان دوست داشته باشد اعمالش در معرض عموم باشد و در ميان مردم و به خاطر مردم باشد
    وسواس داشتن به اعمال براي انسان هم خطرناك خواهد بود

هر چند بايد مواظب وسوسه هاي شيطان بود و نفس را دست كم نگرفت

17. صلوات ها 11

علاقه
    کنکاش
    نوشته
    250
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1650

سلام بر بزرگواران اسک دین

یه سوالی که در مورد ریا برایم پیش امده که ریا در چه صورت گناه و در چه صورت مورد کراهت قرار گرفته است؟

19. صلوات ها 12

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

شاید در محیط اجتماع با مردمی روبه رو شده اید كه با همه كس می‌جوشند و گرم می‌گیرند؛ تنها تلاش‌شان این است كه از این راه، نظر سایرین را به خود جلب كنند و به اصطلاح، ارزش خویش را بالاببرند، با آن كه اعماق قلبشان از مهر و عاطفه خالی است، زیر پوشش مهر و محبت، چهره واقعی خود را پنهان می‌سازند؛ به تملق و چاپلوسی و حسن خُلقِ تصنعی متوسل می‌شوند و به منظور ارضای جامعه و برحسب مقتضیات، تظاهر به ارزش‌های واقعی را وسیله‌ای می‌دانند و با آن تجارت می‌كنند و این تمایل مرموز، تمام رفتار و كردار و اندیشه هایشان را دربر می‌گیرد، ولی فراموش می‌كنند كه شخصیت و فضایل نفسانی، هزاربار بر عقیده دیگران نسبت به شخص برتری دارد و به هیچ وجه با یكدیگر قابل مقایسه نیست.وقتی انسان می‌بیند كه كلیه تلاش‌های این گروه، به جای توجه به ندای وجدان، صَرف ارضای هوای نفس می‌گردد، به خوبی پی می‌برد كه آن‌ها تا چه اندازه گرفتار غریزه خودنمایی هستند.آرا و نظرهای دیگران بدین پایه از اهمیت نمی رسد كه در نیك بختی كسی تأثیری داشته باشد؛ باید همواره برای احساسات و نظرهای مردم ارزشی در حد خود قائل شد و فهمید كه مایه خوش بختی در نهاد آدمی متمكن است، نه در نظرهای دیگران وگرنه بشر با عادت به چنین اندیشه‌ای برده و اسیر نظر سایرین می‌شود و استقلال و حریت نفس را ازدست می‌دهد.وآنگهی، در بیش‌تر موارد، قضاوت مردم نسبت به یكدیگر متكی بر اصل منافع شخصی و غالباً غرض آلود و نادرست است و بر اساس شرایط و مقتضیات تغییر می‌كند؛ هرگاه این نكته را به یادآوریم، به میزان ارزشِ داوری‌های افراد، در این خصوص به خوبی پی خواهیم برد.بنابراین، اگر انسان در زندگی راه صحیحی انتخاب كند كه خوشایند دیگران نیست و او را به خاطر اتخاذ آن خط‌مشی اصولی مورد انتقاد قرارمی دهند، نباید از گفتار بیهوده مردم دچار رنجی گران شود.

امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ فرمود:«لایَسوئَنَّكَ مایَقولُ النّاسُ فیكَ، فَاِنَّهُ اِنْ كانَ كَما یَقولونَ كان ذَنباً عَجَّلَتْ عُقُوبَتُهُ وَاِنْ كانَ عَلی خِلاف ماقالُوا كانَتْ حَسَنةً لَمْ تَعْمَلْها ؛مبادا از سخنانی كه دیگران درباره ات می‌گویند، رنجیده خاطر شوی؛ زیرا اگر انتقاد آن‌ها به جاست (و تو شخصی بدكرداری)، به زودی به كیفر بدكرداری خود خواهی رسید و اگر آن‌ها سخن خلاف واقع می‌گویند، این اجر و ثوابی است كه بی زحمت و رنج به تو رسیده است»

از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری