جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در خواست توضیح درباره رفتار همسر حضرت ابراهیم

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  327
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1148

  در خواست توضیح درباره رفتار همسر حضرت ابراهیم
  آیا شما این رفتار زن حضرت ابراهیم را می پذیرید ؟
  فَلَمَّا رَأى‏ أَيْدِيَهُمْ لا تَصِلُ إِلَيْهِ نَكِرَهُمْ وَ أَوْجَسَ مِنْهُمْ خيفَةً قالُوا لا تَخَفْ إِنَّا أُرْسِلْنا إِلى‏ قَوْمِ لُوطٍ (70)
  وَ امْرَأَتُهُ قائِمَةٌ فَضَحِكَتْ فَبَشَّرْناها بِإِسْحاقَ وَ مِنْ وَراءِ إِسْحاقَ يَعْقُوبَ (71)
  قالَتْ يا وَيْلَتى‏ أَ أَلِدُ وَ أَنَا عَجُوزٌ وَ هذا بَعْلي‏ شَيْخاً إِنَّ هذا لَشَيْ‏ءٌ عَجيبٌ (72)
  و چون ديد دستهايشان به غذا دراز نمى‏شود، آنان را ناشناس يافت و از ايشان ترسى بر دل گرفت. گفتند: «مترس، ما به سوى قوم لوط فرستاده شده‏ايم.»
  و زن او ايستاده بود. خنديد. پس وى را به اسحاق و از پى اسحاق به يعقوب مژده داديم.
  [همسر ابراهيم‏] گفت: «اى واى بر من، آيا فرزند آورم با آنكه من پيرزنم، و اين شوهرم پيرمرد است؟ واقعاً اين چيز بسيار عجيبى است.»
  سوال من اینجاست، چرا همسر حضرت ابراهیم از عذاب قوم لوط خوشحال شد؟ چرا اصلا زن حضرت ابراهیم بالای سر مهمانها ایستاده بود و به ایشان نگاه می کرد، مگر ما نمی گوییم که نباید به مرد نامحرم نگاه کرد. تازه این زن پیامبر است باید اینقدر با حیا باشد که اصلا نزدیک نامحرم ها هم نیاید چه برسد به اینکه روی سرشان بیاستد و بعد که گفتند تو بچه دار می شوی بخندد و بگوید ای وای من که سنی ازم گذشته ؟!!! آیا شما این رفتار زن حضرت ابراهیم را می پذیرید ؟ چرا حضرت ابرهیم نهی اش نکرده که برو چرا ایستادی نزد نامحرم ها حالا داری می خندی و عشوه می ( ریيا وَيْلَتى‏ أَ أَلِدُ وَ أَنَا عَجُوزٌ ) ؟ مگر قرآن نفرموده زندگی حضرت ابراهیم برای ما الگو است؟ اگر این رفتار درست است و اشکالی ندارد پس چرا شیعیان بر عکس اهل سنت این قدر سخت گیری به خانواده هایشان می کنند؟ در حالی که اهل سنت هرگز این گونه که شما سخت گیری می کنید به خانواده سخت نمی گیریم. به نظر می آید شما رهبانیتی را ابداع کرده اید. و آنچه که قران نشان می دهد با رفتار اهل سنت بیشتر سازگار است . همانطور که می بینید همسر حضرت ابرهیم می آید کنار مهمانها و می خندد و هیچ کس هم به او اشکال نمی گیرد.
  ویرایش توسط هوريا شاهويي : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۱۹:۵۸
  کاکه موسلمان خه وتن هه تاکه ی
  گوی نه دان به دین سر ه وتن تاکه ی
  مامه له ی کالای مه عریفت و دین
  سه یری سه یرانگای بی گول و په رژین
  هه تا که ی ئه بی ده مارت ببرن
  به رگی زیرینی حه یات دادرن
  با هه مو ساتی تیفکرین به دل
  تامه و داماوه و نه چوینه ته گل
  بزانین بو چی دروس کراوین
  به بنی ئاده م بو ناو براوین

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,532
  حضور
  27 روز 6 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6282  با سلام در جواب شما دوست عزیز باید عرض کنم که سوالات شما در صورتی مطرح می شود که کلمه ضحک را به معنی خنده بگیریم( که این یک قول است ) اما خیلی از مفسران بزرگ مثل المیزان ضحک را به معنی حیض می دانند یعنی زن حضرت ابراهیم موقعی که ملائک با حضرت ابراهیم مشغول صحبت بودند حیض دید و این دیدن حیض می تواند مقدمه ای باشد برای اینکه بشارت ملائک راحت تر مقبول زن حضرت ابراهیم قرار بگیرد این جواب اول
  اما اگر ضحک را به معنی خنده بدانیم فرموده بودید
  چرا همسر حضرت ابراهیم از عذاب قوم لوط خوشحال شد؟ اولا از کجا معلوم که ایشان به خاطر عذاب قوم لوط خوشحال بود و خنده اش به همین سبب بود ثانیا بر فرض هم بگوییم خنده اش به همین خاطر بود آیا خوشحال شدن به خاطر نابودی یک قوم بد کار مشکل دارد این کار نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوب می باشد
  اما در مورد این مطلب که فرمودید
  چرا اصلا زن حضرت ابراهیم بالای سر مهمانها ایستاده بود و به ایشان نگاه می کرد،
  در تفسیر قائمه چند تفسیر وارد شده 1- قائم بر عبادت بود 2- مشغول پذیرایی از مهمانها بود 3- ایستاده بود و به رفت و آمد مردم نگاه می کرد و هیچ کدام از این کارها منافاتی با حیا و عفت ندارد
  پس منظور از قائمه این نیست که ایشان ایستاده بود و خیره شده بود به مهمانها بلکه می تواند یکی از این موارد باشد
  اما در مورد این مطلب که فرمودید
  مگر قرآن نفرموده زندگی حضرت ابراهیم برای ما الگو است؟ اگر این رفتار درست است و اشکالی ندارد
  با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد ثابت می شود که ایشان عملی منافی عفت انجام نداده اند بر فرض هم اگر آیه را همانگونه که شما ترجمه و تفسیر کرده اید قبول کنیم(هر چند قبول نداریم) ما می گوییم حضرت ابراهیم الگوست نه همسر ایشان چنانچه در مورد همسر لوط هم قرآن با صراحت می گوید همسرش را عذاب کردیم هر چند خودشان پیامبر معصوم بودند ولی همسرشان ناشایست بود

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۲۳:۲۸ دلیل: غلط املایی
  در خواست توضیح درباره رفتار همسر حضرت ابراهیم

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 7 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823  معناى ضحك همسر ابراهيم (علیه السلام)
  مرحوم علامۀ طباطبایی[1] در تفسیر این آیه می فرمایند:
  «وَ امْرَأَتُهُ قائِمَةٌ فَضَحِكَتْ فَبَشَّرْناها بِإِسْحاقَ وَ مِنْ وَراءِ إِسْحاقَ يَعْقُوبَ »
  كلمه" ضحكت" از ماده ضحك- به فتح ضاء- است كه به معناى حيض شدن زنان است، مؤيد اين معنا هم اين است كه بشارت را با حرف فاء متفرع بر آن كرده و فرموده:
  " فبشرناها ..." يعنى به مجرد اينكه حيض شد ما او را به اسحاق بشارت داديم و اين حيض شدن نشانه‏اى بود كه باعث مى‏شد همسر ابراهيم (علیه السلام) زودتر بشارت را باور كند و بپذيرد و خود معجزه‏اى بود كه دل او را آماده مى‏كرد به اينكه به راستى و درستى بشارت آنان اذعان كند.
  و اما اينكه چرا از ايستادن او خبر داد« وَ امْرَأَتُهُ قائِمَةٌ فَضَحِكَتْ »و اينكه اين خبر چه دخالتى در مطلب داشته؟
  جوابش اين است كه قرآن با ذكر اين خبر خواسته است برساند و بفهماند كه او آن چنان مايوس از حامله شدن بود كه حتى تصورش را هم نمى‏كرد كه در ايام پيرى بار ديگر حيض شود، ايستاده بود تماشا مى‏كرد ببيند بين شوهرش و ميهمانان تازه وارد چه چيزهايى گفتگو مى‏شود.
  و معناى آيه اين است كه ابراهيم (علیه السلام) داشت با ميهمانان صحبت مى‏كرد و ميهمانان راجع به خوردن و نخوردن غذا با آن جناب بگو مگو مى‏كردند در حالى كه همسر آن جناب ايستاده بود و آنچه را كه بين ابراهيم و ميهمانان جريان مى‏يافت تماشا مى‏كرد و هرگز چيز ديگرى را تصور نمى‏كرد و در باره چيز ديگرى نمى‏انديشيد، در همين حال ناگهان حالت حيض به او دست داد و بلا فاصله فرشتگان او را به فرزند دار شدن بشارت دادند.
  اين نظر ما بود ولى بيشتر مفسرين كلمه مورد بحث را به «كسره ضاد» و به معناى خنده گرفته‏اند، آن گاه اختلاف كرده‏اند كه آوردن اين كلمه چه دخالتى در مطلب داشته و علت خنده او چه بوده؟ كه بهترين توجيه آنان اين است كه گفته‏اند: همسر ابراهيم (علیه السلام) در حين گفتگوى آن جناب با ميهمانان، آنجا ايستاده بود و از غذا نخوردن ميهمانان متوحش شد، چون غذا نخوردن ميهمان از خيلى چيزها خبر مى‏دهد ولى همين كه برايش روشن شد كه ميهمانان فرشتگان خداى تعالى هستند كه به خانه او آمده‏اند و هيچ شرى متوجه اين خانواده نشده بلكه افتخارى به آنان روى آورده، لذا خوشحال شد و خنديد، فرشتگان هم وقتى او را خندان ديده‏اند بشارتش داده‏اند به اسحاق و از نسل اسحاق، به يعقوب[2].
  البته در اين ميان وجوه ديگرى ذكر كرده‏اند كه هيچ دليلى بر آنها نيست مثل اينكه گفته‏اند: خنده او از غفلت قوم لوط بوده كه نمى‏دانستند چند صباح ديگر نابود مى ‏شوند[3]. و يا گفته‏اند: خنده او از جهت تعجب بوده، تعجب از غذا نخوردن ميهمانان، آن هم در حالى كه خود او خدمتشان مى‏كرده.[4] و يا گفته‏اند: همسر ابراهيم (علیه السلام) به آن جناب پيشنهاد كرده كه بفرست تا لوط نزد تو بيايد و در بين قومش نباشد و گرنه او نيز هلاك خواهد شد، ملائكه چون اين دلواپسى وى را ديده‏اند، گفته‏اند:« إِنَّا أُرْسِلْنا إِلى‏ قَوْمِ لُوطٍ» ما مامور هلاك كردن قوم لوط هستيم نه خود او" لذا آن مخدره خوشحال شده و خنديده، چون فهميد كه پيشنهادش بيجا نبوده.[5] و يا گفته‏اند: خنده او از بشارتى بوده كه به او داده و گفته‏اند كه: در سن و سال پيرى بچه‏دار مى‏شود آن هم كسى كه در سن و سال جوانيش زنى نازا بوده. و اين مفسر ناگزير بوده كه بگويد در آيه شريفه، جملات مقدم و مؤخر آمده‏اند و تقدير آيه چنين است:«فبشرناها باسحق و من وراء اسحاق يعقوب فضحكت»[6].


  [1].ترجمۀ تفسیر المیزان،ج10ص482.

  [2].تفسير فخر رازى، ج 18، ص 25.

  [3].تفسير مجمع البيان، ج 3، جزء 12، ص 188، (به نقل از قتاده).

  [4].تفسير روح المعانى، ج 12، از ص 97. (به نقل از سدى)

  [5].مجمع البيان، ج 3، جزء 12، ص 189. (به نقل از زجاج)

  [6].مجمع البيان، ج 3، جزء 12، ص 189 (به نقل از ابن عباس) و روح المعانى، ج 12،ص 97. (به نقل از ابن منبه)
  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۲۳:۳۳
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 7 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823  لذا طبق تفسیر علامۀ طباطبایی «رضوان الله تعالی علیه» از جناب آقای هیوا سؤال می کنم :
  1-زن حضرت ابراهیم «علیه السلام» چه منکری را انجام داده بود که حضرت ابراهیم با او بر خورد کند؟و او را نهی کند؟

  2- آیا شما این آیه را دیده اید:«... وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن...»« و هنگامى كه چيزى از وسائل زندگى (به عنوان عاريت) از آنها (همسران پيامبر) مى‏خواهيد از پشت پرده بخواهيد، اين كار دلهاى شما و آنها را پاكتر مى‏دارد»احزاب /53.
  چرا قرآن به اصحاب رسول خدا«صلی الله علیه وآله»دستور می دهد که اگر خواسته ای از زنان پیامبر «صلی الله علیه وآله»دارند از پشت حجاب و پرده باشد.
  آیا زندگی پیامبر «صلی الله علیه وآله» برای ما الگو نیست؟و این دستور برای زنان و مردان زمان پیامبر «صلی الله علیه وآله» بوده و ما مستثنی هستیم.
  موفق باشید.
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 8. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود