چطور یک وصیت نامه می نویسند؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چطور یک وصیت نامه می نویسند؟

سلام
از دوستان و مشاوران سایت میخواستم در رابطه با اینکه چطور شخص میتونه یک وصیت نامه بنویسه کمکم کنن
آدابش چیه؟
سن خاصی میخواد؟
درونش چه مواردی باید ذکر بشه؟
افراد جوان چه مواردی رو باید در وصیت نامه ی خود ذکر کنن؟

سلام
یه وصیت نامه های آماده ای تو قم دیدم که خیلی به نوشتن وصیت نامه کمک میکنه تقریبا همه موارد مورد نیاز برا وصیت توش هست.فکر میکنم اگر قم تشریف بیارید تو پاساژ قدس گیرتون بیاد.

محمد;53190 نوشت:

یه وصیت نامه های آماده ای تو قم دیدم که خیلی به نوشتن وصیت نامه کمک میکنه تقریبا همه موارد مورد نیاز برا وصیت توش هست.فکر میکنم اگر قم تشریف بیارید تو پاساژ قدس گیرتون بیاد.

سلام و درود:Gol:

اولاً اینکه تبلیغات ممنوع:Khandidan!:

دوماً اینکه تلویزیون در روز حداقل یه وصیت نامه می خونه !

و سوماً اینکه در نت وصیتنامه های بزرگان موجوده!

خوب می بینید که منابع کم نیست ! پس تنبلی نکنید و زود برید دنبالش !

چون ممکنه دیر بشه:khandeh!:

ممنونم از دوستانی که در این رابطه کمکم کردن
ولی اگه سایتی هست که وصیتنامه های بزرگان هست به من معرفی کنید بازم ممنون میشم
:Gol:

پیام قاصدک;53174 نوشت:
سلام
از دوستان و مشاوران سایت میخواستم در رابطه با اینکه چطور شخص میتونه یک وصیت نامه بنویسه کمکم کنن
آدابش چیه؟
سن خاصی میخواد؟
درونش چه مواردی باید ذکر بشه؟
افراد جوان چه مواردی رو باید در وصیت نامه ی خود ذکر کنن؟

با تشکر از این سوال خوب
در رساله توضیح المسائل مراجع جنین امده :
وصیت آن است که انسان سفارش کند بعد از مرگش برای اوکارهایی انجام دهند ،یا بگوید بعد از مرگش چیزی از مال او ملک کسی باشد ،یا برای اولاد خود و کسانی که اختیا ر آنان با اوست قیم وسر پرست معین کند . و کسی را که به او وصیت می کنند "وصی"می گویند .
توضیح المسائل مراجع ،م 2694

کسی که وصیت می کند باید عاقل و بالغ باشد واز روی اختیار وصیت کند

توضیح المسائل مراجع ،با استفاده از م 2697

وقتی انسان نشا نه های مرگ را در خود دید ،باید فورا امانت ها ی مردم را به صاحبانش بر گرداند و اگر به مردم بدهکار است وموقع دادن آن بدهی رسیده باید بدهد واگر خودش نمی تواند بدهد ،یا موقع دادن بدهی او نرسیده ،باید وصیت کند و بر وصیت شاهد بگیرد ،ولی اگر بدهی او معلوم باشد واطمینان دارد که ورثه می پردازند وصیت کردن لازم نیست
توضیح المسائل مراجع ،م2700

کسی که نشانه های مرگ را در خود می بیند ،اگر نماز وروزه ی قضا دارد ،باید وصیت کند که از مال خودش برای آنها اجیر بگیرند ،بلکه اگر مال نداشته باشد ولی احتمال دهد کسی بدون آن که چیزی بگیرد آنها را انجام می دهد ،بازهم واجب است وصیت نماید واگر قضای نماز و روزه ی او به تفصیلی که در (باب نماز قضا از م 1370 تا 1389) آمده است ،بر پسر بزرگتر واجب باشد باید به او اطلاع دهد یا وصیت کند که برای او بجا آورند
توضیح المسائل مراجع ،م2702

کسی که نشانه های مرگ را در خود می بیند،(اگر مالی پیش کسی دارد یا در جایی است که ورثه نمی دانند ،چنانچه به واسطه ندانستن ،حقشان از بین برود ،باید به آنان اطلاع دهد و)لازم نیست برای بچه های صغیر خود قیم وسرپرست معین کند ،ولی اگر بدون قیم مالشان از بین می رود ،یا خودشان ضایع می شوند ،بایدبرای آنان قیم امینی معین نماید .
توضیح المسائل مراجع ،م2703

پیام قاصدک;53174 نوشت:
از دوستان و مشاوران سایت میخواستم در رابطه با اینکه چطور شخص میتونه یک وصیت نامه بنویسه کمکم کنن آدابش چیه؟ سن خاصی میخواد؟ درونش چه مواردی باید ذکر بشه؟ افراد جوان چه مواردی رو باید در وصیت نامه ی خود ذکر کنن؟

با سلام

و تشكر از مطالب عترت بزرگوار

گفته شد یا رسول الله چگونه وصیت کنیم؟
فرمود:شهادت به وحدانیت خدا، نبوت پیامبر، حق بودن بهشت و جهنم، زنده شدن و حساب و میزان در قیامت و این که اسلام حق است و قرآن حق است... و بعد مواردی را که می‏خواهد وصیت می‏کند."(1)

در صورتی که علائم مرگ در انسان ظاهر شود و اموال مردم یا حقوق الهی بر گردن او باشد، واجب است وصیت کند که اموال مردم را به صاحبانش بدهند و نماز، روزه، خمس، زکاة، حج و سائر حقوق الهی که بر عهده او بوده و ادا نکرده را انجام دهند.

بدیهی است این گونه اموال (حقوق مردم و حقوق الهی) از اصل مال میت برداشته می‏شود و بدهی‏ها داده می‏شود و مابقی اموال بین ورثه تقسیم می‏شود.

انسان می‏تواند برای امور مستحبی و خیرات هم وصیت کند، مثلاً مقداری را صرف ساختن مدرسه یا مسجد یا بی بضاعت‏ها، حج مستحبی، روضه خوانی برای حضرت اباعبدالله(ع) و دیگر امور بنمایند.

در وصیت، باید شخصی را به عنوان وصی انتخاب کند که بعد از مردن من آقای الف مثلاً وصی من می‏باشد و امور مذکور را انجام دهد.(2)

پی نوشت‏ها:
1. وسائل الشیعه، ج 6، کتاب الوصایا، باب 1 و 3.
2. تحریر الوسیله، ج 2، 93.

طاها;53581 نوشت:

[=arial]در صورتی که علائم مرگ در انسان ظاهر شود و اموال مردم یا حقوق الهی بر گردن او باشد، واجب است [=arial].

سلام و درود بر جناب مستطاب استاد طاها:Gol:

جسارتاً استاد با این بخش از فرمایشاتتون موافق نیستم!

چون هیچکس از زمان مرگ خود آکاه نیست!

اصلاً در بین این همه افرادی که دارفانی را وداع می گویند چند نفر علائم مرگ را نشان می دهند!

اگر اساتید انجمن حدیث ما را در این زمینه یاری کنند ممنون می شوم چون بنده قبلاً با استاد معارف دانشگاهمون در این مورد بحث کردم و به احادیثی برخوردیم که دال بر این بود که نوشتن وصیت نامه برای فرد مسلمان واجب !!

متأسفانه احادیث مذکور در خاطرم نیست ! امّا از اساتید انجمن حدیث کمک می گیرم!

از توضیحات و فرمایشات استاد طاها که باعث روشن تر شدن موضوع شد صمیمانه سپاسگذارم:Gol:

یا علی

قضاوت;53631 نوشت:
چون هیچکس از زمان مرگ خود آکاه نیست! اصلاً در بین این همه افرادی که دارفانی را وداع می گویند چند نفر علائم مرگ را نشان می دهند!

با سلام

فضاوت بزرگوار
درست مي فرماييد
اين كه كسي از مرگ خود آگاه نيست حرفي است درست و نياز به اثبات هم ندارد زيرا همه بالوجدان اگاه اند به مطلب

ولي منظور از مطلب بالا اين بود كه:
مثلا كسي كه مرضي دارد و دكترها احتمال بيرون امدن از اتاق عمل را برايش ضعيف مي دانند
يا رزمنده اي كه در جبهه است و................

خلاصه اين مواردي است كه افراد بيشتر در معرض مرگ اند

واين را همه مي دانيم كه تا خدا نخواسته هيچ عملي نمي تواند نشانه مرك باشد

طاها;53934 نوشت:

[=arial]
[=arial]اين كه كسي از مرگ خود آگاه نيست حرفي است درست و نياز به اثبات هم ندارد زيرا همه بالوجدان اگاه اند به مطلب

[=arial]ولي منظور از مطلب بالا اين بود كه:
[=arial]مثلا كسي كه مرضي دارد و دكترها احتمال بيرون امدن از اتاق عمل را برايش ضعيف مي دانند
[=arial]يا رزمنده اي كه در جبهه است و................

[=arial]خلاصه اين مواردي است كه افراد بيشتر در معرض مرگ اند

[=arial]واين را همه مي دانيم كه تا خدا نخواسته هيچ عملي نمي تواند نشانه مرك باشد

سلام و درود:Gol:

در ادامه فرمایشاتتون استاد طاها با اجازه یک داستان نقل کنم:Cheshmak:

یک شب شخصی بیمار شد!

طبیبی برای درمانش آوردند . طبیب گفت کاری از دست بنده ساخته نیست !

و گفت صبح نشده این بیمار خواهد مرد:Labkhand:

وقتی که صبح شد :Cheshmak:

بیمار زنده بود و طبیب فوت کرده بود:khandeh!::Khandidan!:

راستش استاد بنده با احادیث و روایات جالبی در مورد وصیتنامه بر خورد کردم که متأسفانه در حال حاضر حضور ذهن ندارم!

ای کاش اساتید انجمن احکام احادیث و روایات تکان دهنده ای که در مورد وصیت نامه موجوده رو در این تاپیک می گذاشتند!!

یا علی

با سلام و تشكر از دوستان . در ابتداي كتاب وصيت اين عنوان امده باب وجوب الوصيه علي من عليه حق او له واستحبابها لغيره . با اين وجود ولو حقي هم در كار نباشد خود وصيت به نفسه مستحب است .واين امر بستگي به فرا رسيدن مرگ ندارد.در روايت از امام نقل ميشود كه امام ع ميفرمايد ما ينبغي لامرئ مسلم ان يبيت ليله الا و وصيته تحت راسه . يعني سزاوار نيست براي فرد مسلمان كه شب را سپري نمايد در حالي كه وصيت او زير سرش نباشد . وسايل الشيعه ج19 ص258 .ودر همين جلد از كتاب وسايل الشيعه طريقه وصيت هم بيان شده است

[="Blue"][="Blue"]

محمد;53190 نوشت:
سلام

نمونه آنچه فرمایش دادید به این مضمون هست
اگر کم وکاستی در این وصیت نامه بود اساتید تذکر دهند
دانلود فایل ضمیمه

[="Red"]وصیتنامه[/]

بسم الله الرحمن الرحیم
کتب علیکم إذا حضر أحدکم الموت إن ترک خیرا الوصیّة للوالدین والأقربین بالمعروف حقا علی المتّقین. سوره مبارکه بقره آیه 180

به موجب آیه شریفه « کلّ نفس ذائقة الموت » تمامی موجودات از چشیدن شربت مرگ ناگزیر بوده ، حیات ابدی و بقای سرمدی منحصر به ذات اقدس باریتعالی می باشد. پس بر هر شخص عاقل با ایمان که این جهان را گذرگاهی به سوی جهان جاویدان می داند لازم است که پیوسته به فکر عالم پس از مرگ بوده و خود را برای سفر پر خوف آخرت آماده و اعمال ناقصه و تکالیف فائته (از دست رفته) خود را با وصیّت تدارک و جبران نماید.

رسول خدا (ص) می فرماید:
لاینبغی لأمرء مسلم أن یبیت لیلة إلّا و وصیتّه تحت رأسه.
سزاوار نیست برای مرد مسلمان شبی را سحر کند مگر اینکه وصیّت او زیر سرش باشد. (وسایل الشیعه باب 1 – حدیث 6)

و نیز می فرماید:
من مات بغیر وصیّة مات میتة جاهلیّة
کسی که بدون وصیّت بمیرد به نادانی از دنیا رفته است. (باب 1 – حدیث 7)

از رسول خدا (ص) پرسیدند میّت چگونه وصیت کند؟
فرمود چون آثار مرگ در او مشاهده شد بگوید:
« اللّهمّ فاطر السّموات والأرض عالم الغیب والشّهادة الرّحمن الرّحیم اللهمّ إنّی أعهد إلیک فی دار الدّنیا أنّی اشهد ان لا اله الّا أنت وحدک لا شریک لک و أنّ محمّد صلّی الله علیه و اله عبدک و رسولک و أنّ الجنّة حقّ والنّار حقّ و أنّ البعث حقّ و الحساب حقّ والقدر و المیزان حقّ و أنّ القران کما أنزلت و أنّک انت الحقّ المبین جزی الله محمّدا صلّی الله علیه و اله خیرالجزاء و حیّا الله محمّدا و ال محمّد بالسّلام اللهمّ یا عدّتی عند کربتی و یا صاحبی عند شدّتی و یا ولیّی فی نعمتی إلهی و إله ابائی لاتکلنی إلی نفسی کنت أقرب من الشّرّ و ابعد من الخیر و انس فی القبر وحشتی واجعل لی عهدا یوم القاک منشورا»

سپس وصت کند. (باب 3 حدیث 1)

علیهذا توفیقات ربّانی شامل حال اینجانب ................ شهرت ............ دارای شناسنامه شماره ............. صادره از: ................. فرزند ............ ساکن .........شده
که به وحدانیّت الهی و نبوّت جمیع انبیاء و خاتمیّت حضرت محمد بن عبدالله (ص) و ولایت و عصمت ائمه اثنی عشر و حضرت فاطمه زهرا صلوات الله علیهم اجمعین و به کلیّه عقاید اسلامیّه اصولا و فروعا اقرار و در حال صحّت و اختیار من ن الاکراه و الاجبار در حلتی که تمامی اقاریر شرعیّه از من ممضی و نافذ بود وصیّت نموده و وصیّ خود قرار دادم آقای ...................... شهرت ......................... به شماره شناسنامه ..................... صادره از ....................
را که با نظارت آقای ...... شهرت ....................... . به شماره شناسنامه ..................... صادره از ....................
به وصیّت های من که در این اوراق به شرح رفته است عمل نماید:
1. محل دفن ...................................................................................
2. نماز وحشت ................................................................................
3. تجهیز و تعزیه داری .........................................................................
4. نماز استیجاری .............................................................................
5. روزه استیجاری .............................................................................
6. خمس ......................................................................................
7. زکوة .........................................................................................
8. مظالم العباد ................................................................................
9. نیابت حج ...................................................................................
10. کفّارات ......................................................................................

و از این موارد قسمتی که از اصل ترکه حساب نمی شود از ثلث مالم برداشته و بقیه ثلث را در موارد زیر به مصرف برساند .......................................
و بدهکاری های من از این قرر است.
1. مهریّه زوجه دائمی خود ............. شهرت .......... شماره شناسنامه ............. صادره از .............. فرزند .................. مبلغ .....................
2. ......
3. ......
4. ......
5. ......

و مطالبات من دین شرح است:
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...

و قیمومیت اطفال خود را با لحاظ غبطه ضعار به جناب ................. شهرت ........... به شماره شناسنامه ......... صادره از .................. فرزند ............... واگذار نمودم.
فمن بدّله بعد ما سمعه فإنّما إثمه علی الّذین یبدّلونه .

به تاریخ ........................... امضاء وصیّت کننده: ....................................
امضاء وصی امضاء ناظر امضاء قیّم

شهود:
1. .................
2. .................
3. ...............
ملاحظات: .....................................................................................
منبع:کشف الیقین
سایت جواب

[/][/]

موضوع قفل شده است