صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شب یک طلبه با دختر فراری

علاقه
    عقاید اسلامی
    نوشته
    2,154
    حضور
    1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    190
    صلوات
    19406

تعجب شب یک طلبه با دختر فراری

شب طلبه جوانی به نام محمد باقر در اتاق خود در حوزه علمیه مشغول مطالعه بود به ناگاه دختری وارد اتاق او شد در را بست و با انگشت به طلبه بیچاره اشاره کرد که ساکت باشد. دختر گفت: شام چه داری؟ طلبه آنچه را که حاضر کرده بود آورد و سپس دختر در گوشه ای از اتاق خوابید و محمد به مطالعه خود ادامه داد.

از آن طرف چون این دختر فراری شاهزاده بود و بخاطر اختلاف با زنان دیگر از حرمسرا فرار کرده بود لذا شاه دستور داده بود تا افرادش شهر را بگردند ولی هر چه گشتند پیدایش نکردند.

صبح که دختر از خواب بیدار شد و از اتاق خارج شد ماموران شاهزاده خانم را همراه محمد باقر به نزد شاه بردند شاه عصبانی پرسید چرا شب به ما اطلاع ندادی و ... . محمد باقر گفت: شاهزاده تهدید کرد که اگر به کسی خبر دهم مرا به دست جلاد خواهد داد. شاه دستور داد که تحقیق شود که آیا این جوان خطائی کرده یا نه؟ و بعد از تحقیق از محمد باقر پرسید چطور توانستی در برابر نفست مقاومت نمائی؟ محمد باقر 10 انگشت خود را نشان داد و شاه دید که تمام انگشتانش سوخته و ... . لذا علت را پرسید طلبه گفت: چون او به خواب رفت نفس اماره مرا وسوسه می نمود هر بار که نفسم وسوسه می کرد یکی از انگشتان را بر روی شعله سوزان شمع می گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم و بالاخره از سر شب تا صبح بدین وسیله با نفس مبارزه کردم و به فضل خدا، شیطان نتوانست مرا از راه راست منحرف کند و ایمان و شخصیتم را بسوزاند.

شاه عباس از تقوا و پرهیز کاری او خوشش آمد و دستور داد همین شاهزاده را به عقد میر محمد باقر در آوردند و به او لقب میرداماد داد و امروزه تمام علم دوستان از وی به عظمت و نیکی یاد کرده و نام و یادش را گرامی می دارند. از مهمترین شاگران وی می توان به ملا صدرا اشاره نمود.

نفس اماره یکی از عواملی است که انسان را به ارتکاب گناه وسوسه می کند. قران کریم می فرماید: نفس اماره به سوی بدیها امر می کند مگر در مواردی که پروردگار رحم کند «سوره یوسف آیه 53» انسانهایی که در چنین مواردی به خدا پناه میبرند خداوند متعال آنها را از گزند نفس اماره حفط می کند و به جایگاه ارزشمندی می رساند.

منبع: کتاب آموزه های وحی در قصه های تربیتی، مولف عبدالکریم پاک نیا، انتشارات فرهنگ اهل بیت
    ویرایش توسط maryam : ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ در ساعت ۰۶:۳۷
    [SIGPIC][/SIGPIC]

مقربان

2. صلوات ها 117

***najme***, **بنده‌ی خـدا**, *حنّانه*, .:MOBAREZ:., abm, akiani22, alihasani, APOCALYPSE, appreciable, ashr, ••ostad••, « نرگس », Baluch boy, bentolhodaa, bina88, BlackHat, BlackView, Capello, ehsan24, f.saber, fagatbakhodabash, farzadd123, fatima20, Ghamari, guest, Hannane.76, mghkh_2009, MNSY, moh(2+1)n, new, nothing, osaky, ping, po0neh, quester, rana, soudabe, taghizadeh, TAHOOR, urcc, فرزانه, قضاوت, لوتي, مفلحون, منیب, منتظر منتقم, محمد 110, محمد مَهدی, محمد رضا--, محمدی, مختار., مدیر فرهنگی, مریم کوچولو, مشکاة, مطهره, نور, نيلوفرانه, نان شب, نازنين مريم, نرگس الزهرا, هیچکس, ویدانا, یا زهرا(س), یاسین, یاسین72, کوثر الزهرا, گل ليلا, گل مینا, گل گیسو, گلابتون, پرنده بهشتی, vahid_barvarz, آفرینـــــش, آلا, آنجل, آهو*, آذر بانو, آرامش, آرزوی پرواز, امان از جهنم, ایمان, اسراء, بینام, تنهاترین سردار, جاوید آریامهر, جبل الصبر, حامد, حرم امن الهی, خادم فاطمه, خادمة الحجة, دخترک, در جستجوي درست و غلط, ذوالفقار, ریحانة النبی, رحیمی, رستگاران, رضا, زیتون, سوال, سیده مریم, سایه خورشید, سادات, سجاد, شمیم نرگس, شایسته, شب اول قبر, صالحه, صبا313, طلوع, طاها, عــــلی, عبد آل محمد, عبد الزهرا, عبدالحسین, عترت, عرشیان

3.  

علاقه
    مداحی
    نوشته
    88
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    705

دمش گرم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    اسم حسین, اسم خداست

بهشت فقط, تو کربلاست

5. صلوات ها 43

نوشته
    38
    حضور
    1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    383

واقعا ایول داره
    خوشا بحال کسانی که می توانند اینجوری با نفس خودشون مقابله کنند.

7. صلوات ها 43

علاقه
    طراحي
    نوشته
    688
    حضور
    4 روز 13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    76
    آپلود
    1
    گالری
    249
    صلوات
    6608

سلام به عزيزان اسك ديني
    دست شما درد نكنه maryam خانم واقعاً زيبا بود
    من اين ماجرا رو نصفه و نيمه شنيده بودم و اصلاً هم نمي دونستم كه اين شخص ميرداماد بوده
    واقعاً تشكر

امام صادق(ع) فرمود:
    به دنبال مونسى بودم كه در پناه آن, آرامش پيدا كنم, آن را در قرائت قرآن يافتم.

نام کاربری قبلی
    :
    مبین طرح

9. صلوات ها 44

علاقه
    اینترنت ، موسیقی
    نوشته
    1,453
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    8532

تکراری بود!

حالا یک بار اتفاق افتاده ! پیراهن عثمان نکنید !
    -+- ما هم تهران رو آره -+-

سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
    wWw.Quran14.TK

11. صلوات ها 15

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

اگر به خودمون نگاه كنيم كه در برابر كوچكترين وسوسه ها كم مياريم اعتراف ميكنيم كه كه كار بزرگي بوده و البته امتحان سختي كه هر كسي نمره قبولي نميگيره پس منصف باشيم. ان شاء الله خداوند ما را نيز كمك كند تا از آزمايشات سربلند بيرون بياييم.
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

13. صلوات ها 31

علاقه
    .............؟
    نوشته
    66
    حضور
    1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    538

بعد از اینکه خدا شیطان را از در گاه خودش میرونه ، بهش تا قیامت مهلت میده ، شیطان هم به خدا میگه :

قسم میخورم که تا روز قیامت تمام بندگانت را به گمراهی بکشانم مگر بندگان خالص تو را
    سوره حجر آیه 40
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..

فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..

15. صلوات ها 35

علاقه
    خداعتبات
    نوشته
    33
    حضور
    4 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    197

خودمو میگما.همین میشه یکی میشه میرداماد یا شیخ رجبعلی.یکی هم میشه من مگه با عزاداری امام حسین بهشتیم کنن به قول شاعر
    در روز محشر حق چو بگوید چه داشتی
    سر برکشد حسین بگوید حساب شد
    انشاالله

17. صلوات ها 25

علاقه
    عقاید اسلامی
    نوشته
    2,154
    حضور
    1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    190
    صلوات
    19406

نقل قول نوشته اصلی توسط madanchi11 نمایش پست ها
    تکراری بود!

حالا یک بار اتفاق افتاده ! پیراهن عثمان نکنید !
    سلام علیکم
    ممنون از دقت معدن چی گرامی
    این داستان برای شما تکراری بود خوب خدا روشکر چون من و خیلی های دیگه دفعه اولمون بود اینو میشنیدیم.شخصا برام سوال بود که چرا اسم میرداماد اینه
    این یه طرف قضیه
    طرف دوم:پیراهن عثمان کردن یه قضیه اصلا ربطی به این ماجرا نداره(مفهمومش چیز دیگه ایه)
    من داستان یک جوانی رو براتون زدم که بساط گناه راحت براش فراهم بود ولی طرفش نرفت.مهم نیست این جوون طلبه است یا دانشجو.چه بسا میرداماد اون موقع طالب علم بود و لقبش هم خیلی مهم نبوده
    بعد هم یه بار هم اتفاق نیفتاده.
    من نمیدونم تحصیلات شما چقدره ولی وقتی دانشجو بودم بسیار بسیار پسر دیدم که خیلی جلوی خودشون رو گرفتن در حالی که طرف التماسشون میکرد و حتی دخترانی که میتونستن خیلی کارها بکنن و نازشون هم خریدار داشت ولی گناه نکردن
    1بار اتفاق نیفتاده.هزاران بار توی این شهرهایی که منو شما توی خیابوناش عبور میکنیم جوونایی بودن که جلوی نفسشون رو گرفتن ولی متاسفانه ما فقط کثیفی هاشو میبینیم و نسل امروز رو متهم میکنیم به بی دینی
    دانشجو،طلبه،کارمند،رییس،م علم،جوشکار،استاد،...همه صنفی خوب و بد داره.هر عقل سلیمی که معتقد به اختیار انسان باشه اینو میپذیره مهم نیروی ماست که چه جوری پرورشش بدیم

[SIGPIC][/SIGPIC]

مقربان

19. صلوات ها 49

علاقه
    اینترنت ، موسیقی
    نوشته
    1,453
    حضور
    20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    8532

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam نمایش پست ها
    جوونایی بودن که جلوی نفسشون رو گرفتن ولی متاسفانه ما فقط کثیفی هاشو میبینیم و نسل امروز رو متهم میکنیم به بی دینی
    سلام

خوب خواهرم من هم همین میگم!!!!!

من جونی دیدیم همه به اون تهمت زنا کاری با دختری را میزدن !!! بعد از مدتی جون بر اثر تصادف می کنه ! وقتی داشتن دفنش می کردن ! یک دختری با صدای گریه می گفت مردی رضا !!!!

تمام مردم نگاهش می کردن! چی میگه این دختره !! حالا فهمیدیم که آقا رضا ی ما به این دختره کلیه شو اهدا کرده !

واقعاً دمش گرم ! روحش شاد!

این به کجا رفتش من داریم به کجا میریم!
    -+- ما هم تهران رو آره -+-

سایت قرآن آنلاین + ترجمه فارسی
    wWw.Quran14.TK

21. صلوات ها 30

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری