صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا تعدد زوجات برای زن ممنوع است؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  6
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24

  چرا تعدد زوجات برای زن ممنوع است؟
  تعدد زوجات
  چرا اسلام تعدد زوجات برای مرد را آزاد گذاشته ولی به زن اجازه نداده.

 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  ALLAH
  نوشته
  2,406
  حضور
  20 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10965  در دنياي حيوانات هم حتي حتي يک جنس ماده فقط يک جفت داره
  امام حسین علیه السلام

  زنهار زنهار بپرهیز از ظلم به کسی که در مقابل تو یاوری جز خدا ندارد

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15672

  راهنما فلسفۀ ممنوعیت چند همسری
  نقل قول نوشته اصلی توسط samandr نمایش پست ها
  تعدد زوجات
  چرا اسلام تعدد زوجات برای مرد را آزاد گذاشته ولی به زن اجازه نداده.
  با سلام و تشکر از سؤال خوبتان

  در پاسخ به این سؤال گفتنی است؛ بعضی ها اسلام را متهم می کنند که اصل مساوات بین زن و مرد را در موضوع تعدد همسران رعایت نکرده است زیرا بر اساس این حکم به مردان چنین حقی داده شده است اما زنان چنین حقی ندارند.

  مسلماً وضع قوانین تابع سلائق و علاقه های افراد نیست بلکه تابع مصالح و مفاسدی است که در اثر آن خداوند جهت وصول بندگان به کمال این قوانین را وضع می نماید که بعضاً این مصالح و مفاسدی برای بشر قابل درک نبوده ولی در بعضی موارد هم بعضی از حکمتهای این قوانین را درک می نماید با توجه به این نکته به مسئله چند همسری که می رسیم و واقعیت را در نظرمی گیریم نکاتی چند بر ما روشن می شود:

  1. با مطالعه بعد جنسی که حیاتی ترین بعد اگرنگوئیم تنهاترین بعد، رابطه زناشویی است، درمی یابیم که مرد، گاه با یک زن به بسندگی جنسی نمی رسد و این را تاریخ مردان ثابت می کند چه بسا مردانی که در عین داشتن یک رابطه زناشوئی روابط جنسی متعدد دیگر هم داشته اند، از این رو در طول تاریخ، زنا همدوش روابط زناشویی وجود داشته است و حتی امروزه که جهان غرب که تک همسری را ترویج می کنند فی الواقع روابط غیر مجاز و خارج از حوزه روابط مشروع را به صورت قانونی و غیر قانونی ترویج می نمایند. حتی برخی از قوانین غربی، به روابط غیرقانونی (همجنس بازی) جنبه ای قانونی داده است به نظر شما معنای این کار چیست؟ چیزی غیر از تعدد و تنوع جنسی که تاریخ انسان شاهد آن بوده را می فهماند.

  2. انگیزش مرد سریع تر از زن است و در بیشتر موارد نیاز جنسی مرد شدید تر به گونه ای که یک زن نیازش را برآورده نمی کند و این خلأ به گونه ای بایستی پر شود هر چند اکثریت را شامل نمی شود که مسأله چند همسری راه حل خوبی برای این مسأله است.

  3. تاریخ انسان از بدو خلقت تاکنون شاهد جنگهای خانمانسوز و بسیار خونینی بوده است که در تمام آنها مردان هیزم آتش این جنگها بوده اند و زنان مشارکت بسیار کمی در جنگها داشته اند و کمتر مورد کشتار و نابودی قرار گرفته اند و این عملاً موجب عدم توازن جمعیت بین زنان و مردان می شود و به نظر می رسد محروم کردن آن عده زنان اضافی از رابطه جنسی و یا وادار کردن آنها به انحرافات جنسی نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد که باعث پیچیدگی بیشتر آن خواهد شد. خوب طبیعتاً ازدواج دوم و... هر چند نکات منفی نیز دارد ولی از این جهت بسیار مثبت است.

  و اگر پرسیده شود چند همسری چرا فقط برای مردان و نه برای زنان؟ گفته می شود بررسی و مطالعه تاریخ نشانگر عدم تعدد خواهی زن است مگر زنی که گناه پیشه است. درباره چنین زنی هم، بیش از نیاز جنسی، شرایط و نیاز اقتصادی است که او را وادار به این کار می کند تاریخ زن، یک تاریخ تک رابطه ای است، طبیعت زن خواهان رابطه منفرد است و نه رابطه متعدد. زن نمی تواند وجودش را بین دو مرد تقسیم کند. او می خواهد همه وجودش را به یک مرد بسپارد، وانگهی مشکلاتی که باعث می شود مرد چند همسری شود اصلاً در زن وجود ندارد، زن عموماً در انگیزش و هیجان جنسی کندتر است و غالباً یک مرد برای برآورده کردن نیاز جنسی یک زن کافی است مگر در شرایط خاص، غالب مشکلات خانوادگی هم به سبب ارضا نشدن مرد در نتیجه کندی و کم تحرکی زن است.

  نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اسلام مصلحت نظام خانواده را در پدر محوری می داند، با توجه به این که خانواده نیازمند سرپرست و مسؤول است و مرد قدرت بیشتری برای تحمل مسؤولیت دارد علاوه بر جنبه طبیعی از نظر اجتماعی نیز پذیرفته شده است و در این مسأله قدرت و توانائی جسمی فقط ملاک نیست بلکه محدودیت زن به لحاظ جنسی بارداری شیر دهی و... موجب عدم آزادی در انجام بعض امور و قبول چنین مسؤولیتی می شود.

  نظام خانوادگی پدر محور با چند همسری زنان سازگار نیست زیرا در این صورت نسب فرزندان تباه می شود و حتی در غرب هم این پذیرفته شده از این روست که زن بعد از ازدواج نام خانوادگی شوهر را می گیرد و فرزندان هم همین طور. پس نظام خانوادگی جهان، نظام پدر محوری است و اساساً مدیریت خانوادگی مرد با مدیریت خانوادگی زن متفاوت و این امر تأثیر خود در تربیت فرزندان بسیار متجلی خواهد کرد.

  تصور کنید که در خانه ای یک زن همسر چند مرد است! وضع به چه شکلی درخواهد آمد. آرامش و راحتی چگونه خواهد بود و بقیه مسائل را خود تصور کنید.

  به هرحال درست است که در خانواده چند زنی هم مشکلات متعددی وجود دارد ولی آن کجا و خانواده چند مردی.

  نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کتابهای نظام حقوق زن در اسلام نوشته شهید مطهری و فروغ ابدیت ج 1 و زندگانی حضرت محمد(ص) نوشتة رسول محلاتی در بحث تعدد زوجات در اسلام مراجعه نمائید، بنقل از حوزه نت.

  موفق باشید ...


  چرا تعدد زوجات برای زن ممنوع است؟

 6. صلوات ها 17


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  884
  حضور
  23 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6213  سلام و درود

  در آیات ابتدائی سوره ی نساء هم اشاره ای به این موضوع شده است.

  آدرس دقیقش خاطرم نیست ولی بین آیات 1 تا 34 است!

  یا علی
  قضاوت :
  به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
  «قضاوت»
  «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تنها به یاد توست، جوش و خروش ما / ای مهدی عزیز، ای آخرین امید
  نوشته
  3,318
  حضور
  16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  22
  گالری
  495
  صلوات
  31122

  چشمک
  يك نكته ديگه هم هست كه اين خانم اگه باردار بشه نمي دونه بچه كدوم همسرش هست

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط samandr نمایش پست ها
  تعدد زوجات چرا اسلام تعدد زوجات برای مرد را آزاد گذاشته ولی به زن اجازه نداده.

  با سلام

  و تشكر از مطالب سودمند استاد صديق عزيز

  بزرگوار اين مساله به اصل خلقت هم بر مي گردد و به نوع خلقت انسان

  بالاخره زماني كه دو انسان كاملا متفاوت از هم خلق مي شود و بشر خلقت دو نوع متفاوت انسان را قبول مي كند و قبول مي كند كه اين دو جفت بدون هم ناقص اند و در كنار هم ارامنش روحي و جنسي و ........... مي رسند و در كنار هم به كمال مي رسند

  بايد طرز روابط و خواسته هاي دروني و رفتار و سيستم جسماني و مديريت خانواده و..........هزاران مساله را هم كه در ادامه اين روند است را هم قبول كنند

  نوع خلقت زن به گونه اي است كه نسبت به جفت خود حس تملك دارد و اين مطلب ناشي از نوع خلقت انسان ماده است
  زن نسبت به مرد خود نوعي احساس تملك و صاحبي دارد و نمي تواند مرد خود را در اختيار ديگري هم ببيند

  و از طرفي همين جنس ماده خواستار اين است كه جنس نري تملكي نسبت به او داشته باشد.

  زن دوست دارد كه صاحب اختياري داشته باشد و مردي باشد كه نگهبان و نگهدار او باشد ؛ براورد كنند نيازهاي او باشد ، از او مراقبت كند

  ولي برعكس جنس نر اينگونه نيست و حسي دروني دارد كه صاحب اختيار جنس ديگري باشد غير از خود ، دوست ندارد كه تحت تكلف ديگري باشد و حس استقلال مي كند

  اين موارد در خلقت جنس ماده و نر و در نهاد انسانها از طرف خداوند قرار داده شده است.

  با توجه به حسهايي كه طرفين انسانها نسبت به جنس هاي مخالف خود دارند باعث تشكيل كانون كوچكي به نام خانواده مي شود

  خلاصه ان كه:
  نوع رابطه انسانها با هم و چگونگي اختيار جفت و چند همسري به نوع خلقت انسانها بر مي گردد
 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط samandr نمایش پست ها
  چرا اسلام تعدد زوجات برای مرد را آزاد گذاشته ولی به زن اجازه نداده.


  با سلام

  اين تايپك را هم استاد اميدوار زدند كه مي تواند در تكمله جواب ها باشد

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=8156&p=53504


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  باسلام خدمت دوستان در ادامه بحث بالا لازم به ذکر است که:

  اولا، در زمينه تعدد زوجات در سوره نساء آيه 3 بدان تصريح شده است «فانكحوا ما طاب لكم من النساء مثني و ثلاث و رباع فان خفتم الا تعدلوا فواحده؛ پس به نكاح درآوريد آنچه براي شما پسنديده است از زنان دو و سه و چهار تا، پس اگر بيم داريم به عدالت رفتار نكنيد به يك زن اكتفا كنيد».
  ثانيا، اين كه گفته ايد اين حكم آيا در قرآن آمده يا صرفا يك استنباط فقهي است بايد توضيح دهيم كه فقهاء از طرف خود نمي توانند هيچ حكمي را به دين نسبت دهندمگر اين كه در قرآن يا سنت (روايات) بدان پرداخته شده باشد - به تعبير ديگر استنباط فقها بايد از منابع فقهي (كتاب، سنت، عقل، اجماع) باشد كه البته اجماع و عقل نيز به كتاب و سنت برمي گردد.
  در مسأله تعدد زوجات فلسفه‏هاي متعددي وجود دارد كه در ذيل به برخي از آنها اشاره مي‏شود و تحقيق بيشتر را با معرفي منابعي به خودتان مي‏گذاريم: فلسفه تعدد زوجات: مسأله تعدد زوجات يكي از احكام بسيار بااهميت و ارزشمند از نظر اجتماعي و نظام خانوادگي دراسلام است.
  در قرون پيشين مستشرقين و اسلام‏شناسان غربي اين مسأله را براسلام خرده مي‏گرفتند. اما تحقيقات اخير و واقعيات و رخدادهاي اجتماعي قرن ما اهميت اين حكم را به آنان ثابت كرد به طوري كه انديشمنداني چون برناردشاو جان ديون پورت گوستاو لوبون و ... در اين رابطه از در تحسين آمدند و به حكمت آن گواهي دادند. زيرا:
  1- آمارهاي موجود درسطح جهان نشان مي‏دهد ميزان تولد دختر غالبا بيش از پسر مي‏باشد. بنابراين تكيه بر «تك زني» باعث مي‏شود همواره تعدادي از زنان تا آخر عمر از نعمت ازدواج محروم بمانند و درتجرد و عزوبت به سربرند واين ظلمي‏فاحش درحق آنان است.
  2- در طول تاريخ همواره براثر حوادث و كوارث اجتماعي - مانند جنگ‏ها - تعداد بيشماري از مردان تلف مي‏شوند و همسران آنان بي‏سرپرست مي‏گردند. طبيعي است كه غالب مردان جوان حاضر به ازدواج با چنين كساني براي اولين بار نيستند. بنابراين اگر از نظر قانون و نظام اجتماعي اينان نتوانند به عنوان همسر دوم گزينش شوند همواره بدون شوهر خواهند ماند و اين نيز ظلم برآنان است و تنها راه‏حل آن جواز چندزني باقيود و شرايط خاص است. جالب است بدانيد كه پس از جنگ جهاني دوم در آلمان چند هزار بيوه زن كه سرپرستان خود را در جنگ از دست داده بودند به تظاهرات پرداخته و از كليسا درخواست كردند كه چند همسري را مجاز گرداند. ولي كليسا در برابر اين خواست سرسختي نشان داد
  و همين باعث شد كه پس از آن فساد و بزهكاري در آلمان به شدت رواج يابد.
  3- بلوغ جسمي و جنسي دختران معمولا چندين سال پيش از پسران است و درطول زمان همراه با رشد جمعيت بشري باعث مي‏شود كه در جامعه تك همسرگرا همواره انبوه كثيري از زنان كه آمادگي و علايق جنسي دارند در برابر مرداني فاقد شعور و درك جنسي قرارداشته و تمايلات جنسي آنان به نحو مشروع ارضا نگردد.
  4- از نظر روان شناسي تفاوتي اساسي بين ساختار رواني و گرايش‏ها و عواطف زن و مرد وجود دارد. روان‏شناسان معتقدند كه زنان به طور طبيعي «تك شوهرگرا» مي‏باشند وفطرتا از تنوع همسر گريزانند و خواستار پناه يافتن زير چتر حمايت عاطفي و عملي يك مرد مي‏باشند و تنوع گرايي در زنان نوعي بيماري است. ولي مردان ذاتا تنوع گرا و «چند زن‏گرا» مي‏باشند و چنان كه مي‏دانيد احكام اسلام همه متناسب با نيازهاي واقعي و ويژگي‏ها و خصلت‏هاي ذاتي انسان‏ها وضع گرديده است. افزون بر آن زنان در ايام معيني محدوديت عادت ماهانه را دارا مي باشند. اكنون بايد پرسيد در برابر اين حقايق چه بايد كرد؟ در اين جا سه راه وجود دارد:
  الف) هميشه تعدادي از زنان درمحروميت كامل جنسي به سربرند.
  ب ) راه و روابط نامشروع و كمونيسم جنسي گشوده شود.
  ج ) به طور مشروع و قانونمند باقيود و شرايطي عادلانه راه چند همسري گشوده شود. كدام يك؟ دين مبين اسلام راه سوم كه حكيمانه‏ترين و بهترين راه است را گشوده و اجازه چندزني را تنها به مرداني مي‏دهد كه توانايي كشيدن بارسنگين آن را به نحو عادلانه داشته باشند و دستورات اكيدي در اين زمينه براي آنان وضع نموده است و اين نه تنها به ضرر زنان نيست بلكه درواقع بيشتر براي تأمين مصالح و منافع آنان است. در اين جا ممكن است سؤالي ديگر پديد آيد و آن اينكه چرا چند شوهري مجازنيست؟ جواب آن است كه:
  (1) چنان كه گفتيم اين خلاف طبيعت و روحيات زن مي‏باشد.
  (2) بدين وسيله بهداشت و سلامت نسل به خطر مي‏افتد.
  (3) شناخت انساب و تميز آنها از بين خواهد رفت.
  در غير اين صورت عواطف خانوادگي از بين خواهد رفت و در نتيجه تمايل به تكثير نسل و زاد و ولد وجود نخواهد داشت، چون به حسب طبع هر كس فرزند خودش را دوست داشته و براي او سرمايه گذاري مي كند، اما در قبال كسي كه انتسابش به وي مشكوك است بلكه اصلا معلوم نيست از كيست؟ بيگانه بوده و تعهدي نسبت به او ندارد و از درون نيز چنين انگيزش و تمايلي وجود ندارد.
  راز كاستي عاطفه و احساسات در جوامع غربي و پناه بردن آنان به حيوانات به ابراز محبت به آنان همين است و نه حس قوي عاطفه بشري آنها. آنان كه بشريت را چنان از دم تيغ گذرانده و با وحشيانه ترين راه ها انسان هاي مظلوم را مي كشتند تا ثروت و سرمايه هاي آنان را به يغما ببرند، چه بويي از عاطفه برده اند!
  براي آگاهي بيشتر در اين زمينه ر . ك :
  1- نظام حقوق زن در اسلام، شهيد مطهري
  2- زن در آيينه جلال و جمال، آيه‏الله جوادي آملي
  3- تفسير الميزان، ج 4 علامه طباطبايي

  موفق باشید.


 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  6
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24  سلام خدمت همه دوستان و تشکر از شرکت در بحث که من طرح کردم
  اگر قرار باشد دلیل حرمت یا حلیت امری به شرایط حاکم بر آن مربوط باشد پس اگر آن شرایط ساقط شود حکم موضوع نیز تغییر خواهد کرد.مثلا اگر در شرایطی تعداد مردان خیلی بیشتر از زنان شد.یا اگر زنی بود که طبعا به بیش از یک مرد نیاز داشت.ضمنا این رسم چند شوهری در مناطق معدودی از جهان از جمله نپال و تبت اجرا می گردد پس امر محالی نیست.و به نظر من دلایل فوق برای قبول این تبعیض کافی نیست و با وجود تکنو لوژیهای پیشرفته امروزی جهت جلو گیری از ایجاد جنین یا تعییین پدر مادر جنین با استفاده از ژن این دلایل کافی به نظر نمی رسد.توجه بکنید که بدترین تنبیهات در شرع ما برای یک چنین زنی در نظر گرفته شده.و این با توجه به ارزش انسان در اسلام توجیه کاملی به نظر نمی رسد .لطفا نظر دهید
  ویرایش توسط samandr : ۱۳۸۹/۰۷/۱۶ در ساعت ۲۰:۲۸

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  6
  حضور
  53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  24  اقای صدیق عزیز سلام
  من این سوال را طرح کردم و به نظر من جوابها قانع کننده نیستند اگر مرجع بهتری می دانید معرفی کنید.متشکر

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۳:۳۰ : 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود