آیا داستان قربانی شدن ابراهیم پسر پیامبر به جای امام حسین درسته ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا داستان قربانی شدن ابراهیم پسر پیامبر به جای امام حسین درسته ؟

اینکه می گویند ابراهیم پسر پیامبر فدای امام حسین شد داستانش حقیقت داره ؟ لطفا توضیح بدهید

آرزومند;53084 نوشت:
اینکه می گویند ابراهیم پسر پیامبر فدای امام حسین شد داستانش حقیقت داره ؟ لطفا توضیح بدهید

[=Century Gothic]با سلام
[=Century Gothic]پیامبراكرم(ص) دارای دو پسر به نام های: عبدالله و قاسم، معروف به طیب و طاهر و چهار دختر به نام های: زینب، رقیه، ام كلثوم و حضرت فاطمه زهرا(س) بود، كه همگی از خدیجه كبری(س) بودند و در مكه معظمه دیده به جهان گشوده بودند.(1)
[=Century Gothic]

[=Century Gothic] از همسران دیگر، فرزندی نداشت مگر از ماریه قبطیه.
[=Century Gothic] مقوقس پادشاه مصر در سال هفتم قمری به همراه پاسخ نامه پیامبر(ص)، كنیزی به نام "ماریه" را برای آن حضرت ارسال نمود.
[=Century Gothic] این كنیز كه به همسری پیامبراكرم(ص) افتخار یافت، در سال هشتم قمری، فرزندی پسر برای آن حضرت به ارمغان آورد.(2)
[=Century Gothic] مسمانان می گفتند این کسوف بخاطر فوت فرزند رسول خداست .اما پیامبر (ص)این گفتار و عقیده نادرست را مردود دانستند و این کسوف را امری عادی و از آیات خراوند برشمردند.
آری سنت رسول خدا همواره زدودن خرافات از جامعه اسلامی بود.

[=Century Gothic] پیامبر(ص) نام مولود خویش را ابراهیم گذاشت و وی را بسیار دوست می داشت.

[=Century Gothic]اما این كودك خردسال و محبوب پیامبر(ص)، عمر چندانی نكرد و در كمتر از دو سالگی وفات یافت.:Sham::Ghamgin::Sham:

[=Century Gothic] وی به مدت یك سال و ده ماه و هشت روز و به روایتی دیگر، یكسال و شش ماه و چند روز زندگی كرد و سپس بیمار شد و در همان بیماری، در 18 رجب سال دهم قمری بدرود حیات گفت.:Sham::Sham:
[=Century Gothic] پیامبر(ص) در مرگ وی، بسیار اندوهگین شد.

[=Century Gothic] از امام جعفرصادق(ع) روایت شد: هنگامی كه ابراهیم رحلت كرد، اشك از دیدگان پیامبر(ص) جاری شد و در آن حال فرمود: دیده می گرید و دل اندوهناك است، ولی چیزی كه باعث خشم پروردگار گردد، نمی گوییم.
[=Century Gothic]

[=Century Gothic] سپس به فرزندش ابراهیم فرمود: ای ابراهیم! در مرگ تو ما اندوهگین هستیم.(3) :Sham:
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]برخی از صحابه پیامبر(ص) كه شاهد حالت اندوه و گریه رسول خدا(ص) بودند، تعجب كرده و زبان به اعتراض گشودند و به آن حضرت عرض كردند: شما ما را از گریه بر مردگان نهی می نمودید،
[=Century Gothic] اكنون چگونه در سوگ فرزند خود اشك می ریزید؟

[=Century Gothic]پیامبراكرم(ص) در پاسخ آنان فرمود: من هرگز نگفته ام كه در مرگ عزیزان خود گریه نكنید، زیرا این احساسات نشانه دلسوزی و مهربانی و ترحم است و شخصی كه دلش بر حال دیگران نسوزد، مورد رحمت الهی قرار نمی گیرد.

[=Century Gothic]امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) به دستور رسول اكرم(ص)، بدن ابراهیم را غسل داد و كفن نمود.
[=Century Gothic] آن گاه گروهی از اصحاب پیامبر(ص)، جنازه ابراهیم را تشییع كرده و در قبرستان بقیع به خاك سپردند.(5)

1- زندگانی چهاره معصوم(ع) (ترجمه اعلام الوری - علامه طبرسی)، ص 211 2- همان، ص 220 و فرازهایی از تاریخ پیامبراسلام(ص) (جعفر سبحانی)، ص 492 3- منتهی الآمال (شیخ عباس قمی)، ج1، ص 109؛ وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص 314 4- فرازهایی از تاریخ اسلام، ص 492 5- همان

دست شما درد نکند خیلی ممنون
اما این چیزی که شما نوشته اید داستان وفات ابرهیم است . من داستانی را که می گوید ابراهیم به جای امام حسین فدا شد را می خواهم. ممنون

آرزومند;54832 نوشت:
دست شما درد نکند خیلی ممنون
اما این چیزی که شما نوشته اید داستان وفات ابرهیم است . من داستانی را که می گوید ابراهیم به جای امام حسین فدا شد را می خواهم. ممنون

ب[=century gothic]ا سلام
دوست عزیز گفتار خود را با منبع ارائه دهید تا برسی شود!!

[=Comic Sans MS]این كودك خردسال و محبوب پیامبر(ص)، عمر چندانی نكرد و در كمتر از دو سالگی وفات یافت.:Sham::Ghamgin:

[=arial,helvetica,sans-serif]با سلام خدمت شما دوستان خوبم
در ترجمه‌ المستقصی‌ نقل‌ کرده‌اند که‌ پیغمبر(ص) امام‌ حسین‌ را بر زانوی‌ راست‌ وابراهیم‌ را بر زانوی‌ چپ‌ خود نشانیده‌ بود که‌ جبرئیل‌ نازل‌ شد و گفت‌: خدایت‌ سلام‌می‌رساندو می‌فرماید این‌ دو فرزند را برای‌ تو جمع‌ نخواهد کرد و یکی‌ را از تو باز خواهدگرفت‌، اینک‌ بیندیش‌ و هر کدام‌ را خواهی‌ اختیار کن‌.

پیغمبر(ص) بر چهرة‌ حسین‌ و ابراهیم‌ نگریست‌ و فرمود: اگر حسین‌ وفات‌ کند ازمفارقت‌ او دل‌ من‌ و علی‌ و فاطمه‌ هر سه‌ خواهد سوخت‌، ولی‌ اگر ابراهیم‌ وفات‌ یافت‌ اکثردرد و حزن‌ نصیب‌ من‌ خواهد شد و انتقال‌ ابراهیم‌ را قبول‌ نمود و او را فدای‌ حسین‌ کرد وپس‌ از سه‌ روز ابراهیم‌ مریض‌ شد و وفات‌ یافت‌.
همچنین :
[/]ابن عباس مي گويد روزي خدمت رسول اکرم (ص) بودم . فرزندش ابراهيم را روي زانوي چپ و حسين (ع) را روي زانوي راست خود نهاده بود. يک دفعه ابراهيم و يک دفعه حسين (ع) را مي بوسيد. جبرئيل بر رسول خدا (ص) نازل شد ، سلام خدا را رسانيد و گفت : «خداوند بين اين دو فرزند را جمع نخواهد کرد ، بايد يکي را فداي ديگري کني». رسول خدا (ص) نگاهي به ابراهيم و حسين (ع) انداخت و گريه کرد و فرمود : «مادر ابراهيم کنيز است ، که در مرگ او من و مادرش ناراحت مي شويم ؛ ولي مادر حسين (ع) فاطمه است ، که در نبود او ، من و پدر و مادرش ناراحت مي شوم . اي خداي متعال ! من ابراهيم خودم را فداي حسين (ع) مي کنم».
پس از سه روز ، ابراهيم از دنيا رفت . هرگاه رسول خدا (ص) امام حسين را مي ديد ، مي فرمود : «اي کسي که ابراهيم را فداي تو کردم»(
منتخب التواريخ ، ص 902.)

علاوه بر مدارکی که دوستان عزیز ارائه دادنداین سند نیز برای این مطلب دیده شد
ابن شهر آشوب در مناقب سند را به ابن عباس می رساند که فرمود: نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله بودم و آن حضرت حسین علیه السلام را بر زانوی راست و ابراهیم را بر زانوی چپ جای داده بود مکرر گاهی حسین و گاه ابراهیم را می بوسید. در این حال به رسول خدا صلی الله علیه و آله وحی رسید و فرمود:
پیک الهی از سوی خدا بر من فرود آمد و گفت: ای محمد! پروردگارت سلام می رساند و می فرماید: من حسین و ابراهیم را برای تو نخواهم گذاشت، یکی را فدای آن دیگری کن.
رسول اکرم صلی الله علیه و آله چون این کلمات را شنید نگاهی به امام حسین علیه السلام کرد. گریه اش افتاد و نگاهی هم به ابراهیم کرد و گریست. فرمود: مادر ابراهیم کنیزکی است و چون درگذرد کسی جز من بر وی محزون نشود. اما مادر حسین علیه السلام فاطمه است و پدرش علی است که پسر عمو و گوشت من و خون من است و چون درگذرد، دختر من و پسر عموی من محزون گردند و من نیز محزون شوم، لاجرم اختیار کردم حزن خود را بر حزن ایشان، هان ای جبرئیل، مقبوض می شود ابراهیم و من او را فدای حسین کردم ابن عباس می گوید: پس از سه روز ابراهیم درگذشت. رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمود: فدای کسی شوم که فدای او کردم پسرم ابراهیم را.
ناسخ التواریخ، ج 1، ص 49، جلد مربوط به سیدالشهداء، مدینة المعاجز، ص 261،فضائل الخمسه، ج 3، ص 259

موضوع قفل شده است