صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روان شناسی رنگ ها

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  روان شناسی رنگ ها
  همه ما به نحوی تحت تاثیر رنگها هستیم و به عبارت دیگر (خود) واقعی مان را با این رنگها نشان می دهیم. رنگ ها نقش به سزايي در سلامت رواني فرد بر عهده دارند.

  رنگ مانند غذای بدن است و وجود رنگها در دنیای اطراف ما برای سلامت روح و جسم ما لازم است . تحقیقات نشان می دهند ، طیف کامل نور خورشید که شامل تمام رنگهاست ، برای ترشح هورمون های بدن از غدد داخلی بدن ، ضروری است . آن ها بر احساسات و افکار ما اثرات انکار ناپذیری دارند . بعضی از ما عاشق رنگ قرمز هستیم و از نارنجی نفرت داریم ، همه این گرایش ها و گریزها به زندگی و تجربیات ما و در کمان از رنگها بستگی دارند و به وقایع خوشحال کننده و غم انگیز زندگی مان بر می گردند .

  رنگ درمانی ، علمی است که از رنگها در درمان بیماران و برای اهداف پزشکی استفاده می شود. متخصصان این رشته اعتقاد دارند ، نورهای رنگی اثرات شفابخشی در بهبود بیماری های مزمن دارند.

  رنگ درمانی از گذشته تا امروز

  مصریان باستان ، از رنگها برای درمان بیماران استفاده می کردند . آن ها معبدهایی یا اتاقهای جداگانه می ساختند و هر یک از این اتاق ها را با رنگ خاصی ، بنفش ، صورتی ، آبی نورپردازی می کردند .

  آنها این معبد را جایگاهی برای پرستش خدایان قرار می دادند و اعتقاد داشتند اگر بیماران در این نورهای رنگی به پرستش خدایان بپردازند، بیماری و دردشان بهبود می یابد .

  بومیان آمریکا از رنگها برای التیام زخمهایشان در شکار بوفالو و یا در جنگ بین قبایل استفاده می کردند . در یونان و چین از دانش رنگ درمانی به خوبی استفاده می شد . آنها به خواص درمانی رنگها پی برده بودند و از روشهای درمانی متفاوت مثل : تاباندن نورهای رنگی بر نخاع ، خوردن سنگهای رنگی یا همراه داشتن آنها و … استفاده می کردند .


  رنگ ها بر بسیاری از حالات روحی و رفتاری ما موثر است؛ اگر ما با نقش رنگ ها در زندگی آشنا باشیم می توانیم با استفاده از یک ترکیب مناسب برای پوشش، دکوراسیون منزل و دیگر موارد برخی از این حالات روحی را کنترل، افزایش یا کاهش دهیم. لذا در این تاپیک سعی می شود هر بار به معرفی و تاثیر یک رنگ بر اشخاص اشاره شود.
  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۲:۵۱
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ قرمز یا سرخ
  قرمز رنگ زندگی است و نشان دهنده زنده بودن است. در طیف نور خورشید، رنگ حاوی انرژی است. این رنگ گرم ترین رنگ است . عشق و هیجان به رنگ قرمز است . در احساسات انسان ها، قرمز رنگی است که به قلب تعلق دارد و رزهای قرمز و بسته های شکلات در روز عشق همه به رنگ قرمزند.

  قرمز رنگی است که انسان را به حرکت وا می دارد. حرکتی را برای ایجاد تحول و دگرگونی در دنیای پیرامون خویش.


  رنگ قرمز، نماد و سمبل زندگي، نشاط، تحرك، تهور در مبارزه طلبي براي پيروزي، انرژي حياتي قدرت، رهبري، خلاقيت و سخت كوشي است.


  رنگ قرمز روشن: نشانه سخاوت و بخشش، بلندنظري و بلندپروازي، عواطف، احساسات و وابستگي است.

  رنگ قرمز تيره:
  نشانه هيجانات تند و قوي، عشق، خشم، سلطه طلبي و برتري جويي و پشتكار است.

  رنگ قرمز متمايل به شرابي: رنگ قرمز ياقوتي، توانگري، قدرت و سنت را در روحيه افراد يادآور مي‌شود و از تركيبات كلاسيك رنگ قرمز محسوب مي‌شود.

  قرمز گيلاسي: سرزندگي، جواني و انرژي را در فرد ايجاد مي‌كند.

  رنگ قرمز گوجه‌اي: گرما را به فرد انتقال مي‌دهد.

  رنگ قرمز در واقع، جان بخش و انرژي زاست و موجبات تحريكات و بيداري احساسات، عوامل و اسباب فيزيكي فرد را فراهم مي سازد.

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۲:۵۳
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ قرمز یا سرخ
  رنگ قرمز باعث افزایش دقت در افراد می شود . افرادی که از رنگ قرمز استفاده می کنند در تست های انجام گرفته بهتر از دیگران به یاد می آوردند و به جزئیات توجه بیشتری داشتند . مثل به یاد آوردن کلمات و توجه به شکل صحیح آنها و همچنین بر روی نشانه گذاری های کلمات توجه بیشتری می کنند. اگر شما میخواهید حافظه تان را برای چیزهایی مثل انواع مهارت های تصحیح ِ خطا و اشتباه (proofreading) افزایش بدهید باید از رنگ قرمز استفاده کنید. شاید به همین دلیل بد نباشد به میزان کمی در اتاق مطالعه از این رنگ استفاده شود.


  این رنگ دارای كشش و قدرت زیادی است و مثبت و تهییج كننده است . از این رو استفاده از آن باید بر اساس اصول خاصی استفاده شود. افراد عصبی نباید در معرض این رنگ قرار بگیرند، زیرا موجب تشدید ناراحتی شان خواهد شد. موجب بالا رفتن فشار خون، تپش قلب و حرکت تنفسی می گردد و باعث می شود كه كشش عضلانی بدن افزایش یافته و در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می‌کند در واقع آثار قرمز معادل با فعالیت اعصاب سمپاتیك است، هم‌چنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت می‌شود. این رنگ هيجان‌انگيز هم باعث اشتياق و علاقه شديد و هم تعصب شديد در فرد مي شود. اين رنگ تركيبي با رنگ خون است و تولد، سرزندگي، فعاليت و توانگري را به روحيه افراد انتقال مي‌دهد.  فعالیت عمومی انسان و حیوان را زیاد می كند. این رنگ خاصیت هشدار دهنده و اعلام خطر دارد و استفاده آن در تابلوهای قرمز رنگ خطر و چراغ های قرمز راهنمایی و رانندگی و... همگی نشانی از توجه دادن و آگاه كردن افراد درباره امر خاصی است . در بین حیوانات زنبورها بیشترین تأثیر را از رنگ قرمز می گیرند به واسطهٔ این رنگ به سرعت جذب آن و به سوی گل های دارای رنگ قرمز متمایل می شوند.  براي بهبود بخشيدن به حس بويايي و اشتها در افراد كاربرد بالايي دارد؛ بدین جهت بهتر است كه وسایل آشپزخانه و رستوران ها و غذاخوری ها از این رنگ انتخاب شوند. ظرف قرمز باعث تحریك اشتها در كودكان می شود. اما هم چنین رنگ قرمز گریه كودكان را تشدید می كند و نگاه طولانی به آن موجب سردرد می شود.  رنگ قرمز برای مدت كوتاهی خوشایند است و پس از آن آزار دهنده و باعث اذیت روانی و ایجاد خستگی می شود. بیشترین تأثیر رنگ قرمز در رده های كوتاه مدت امتحانات و مسابقات ورزشی است كه باعث تحریك روان فرد می شود. این رنگ در معالجه و درمان بیماران مبتلا به سرخك و مخملك بسیار اهمیت دارد. این رنگ عامل مؤثری در تشدید رویش گیاهان است . رنگ قرمز اعصاب و خون را تحریك و با آثار مضر سرما مبارزه می كند. این رنگ در دامداری و كشاورزی فوق العاده مؤثر است زیرا عمل بلع را افزایش می دهد و شیر گاوها را زیاد می كند.

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۲:۵۶
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ قرمز یا سرخ
  از نگاه پزشکی
  تحرك بيشتر بدني، كمك در رفع كم خوني، اشتهاي غذا را زياد مي كند. گلبول هاي قرمز خون، آهن آن را جذب كرده و نمك را از راه كليه ها و پوست دفع مي كند.


  اشخاصي كه به كم خوني مبتلا هستند، بهتر است قسمت هايي از تزئينات داخلي خانه مانند مبل ها يا پرده ها را از رنگ قرمز انتخاب كرده تا به اعتدال مزاجي و روحي كمك شود.  پرتو نور قرمز رنگ، بر هموگلوبين اثر كرده و انرژي بدن را افزايش مي دهد و متعاقبا حرارت بدن بالا مي رود و گردش خون را بهتر مي كند. از اين رو رنگ قرمز براي كم خوني و كمبود آهن بدن سرماخوردگي و نيز براي درمان فلج مفيد است. نظر به اينكه رنگ قرمز انرژي دهنده و محرك بسيار قوي به شمار مي رود نبايد براي اشخاصي كه دچار اضطراب، اختلالات هيجاني و عاطفي هستند استفاده شود.


  کاربردهای دیگر

  از آنجایی که این رنگ به آسانی به چشم انسان می آید ، رنگ اکثر علائم رانندگی، ماشین های آتش نشانی و زنگهای خطر، قرمز است. ماشین های مسابقه در مسابقات اتومبیلرانی، ‌قرمز رنگند .


  اگر بیش از حد در تابش نور قرمز بمانیم و یا مدت زیادی به رنگ قرمز خیره شویم، ‌احساس آشفتگی، بی قراری و خشونت می کنیم .پس بهتر است رنگ ثابت دکور منزل شما نباشد، و یا در صورت کاربرد این رنگ با رنگ دیگری قطع گردد. اگر چه شاید گاهاً در فیلم ها دیده باشید از رنگ قرمز برای اتاق خواب نیز استفاده شده اما سعی کنید این رنگ کمترین نقش را در اتاق خواب شما داشته باشد مخصوصاً اگر فرش قرمز رنگ ایرانی اتاق خواب شما را مزین کرده باشد چرا که این رنگ موجب بد خوابی می گردد، در کودکان بی خوابی را به همراه دارد و برای نوجوانانی و جوانان مجرد این رنگ بدترین انتخاب برای اتاق خواب است.  استفاده از آن در فضاهای کوچک و بسته موجب دلتنگی می گردد. چون ما را تحریک می کند ، رنگ مناسبی برای دیوارهای زندان و بیمارستان و محیط های آموزشی مثل مدارس نیست.  اما بهترين سپر در مقابل سرماي زمستان است. مخصوصاً در منازلي كه از گرماي طبيعي خورشيد بي‌بهره هستند؛ استفاده از رنگ زرد و قرمز در قسمت‌هايي از منزل گرما را به افراد خانواده هديه مي‌دهد.

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۲:۲۵
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ قرمز یا سرخ
  در میان کشورهای مختلف رنگ قرمز معانی متفاوتی دارد؛ در چین رنگ خوش شانسی و مراسم ازدواج است و در روسیه رنگ زیبایی است، در روم باستان نشان دهنده جنگ بوده است. در كابوكی ژاپن نشان دهنده هیجان است.
  فيلسوف‌هاي يونان قديم، اصرار مي‌كردند كه مردها غذاي قرمز بخورند و مايعات قرمز بنوشند به منظور اينكه داراي اعتماد به ‌نفس و حس خوشبيني مي‌شود.

  ***************

  افرادي كه رنگ مطلوب آنها رنگ قرمز است، داراي اعتماد‌به‌نفس بالايي هستند، افرادي توانگرند (افراد ثروتمند و افرادي كه در زندگي خود هميشه ريسك مي‌كنند از اين رنگ استفاده مي‌كنند)، افرادي كه عاشق اين رنگ هستند، افرادي با اطلاع، برونگرا، هيجاني، سبقت‌جو، با انرژي، شجاع، خوشبين، ماجراجو و مثبت هستند.

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۲:۲۵
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  دسته بندی رنگ ها
  این نکته باید در ابتدای تاپیک بیان می شد اما ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه اس!

  رنگ ها را می توان به دو گونه دسته بندی کرد:  1) رنگ های اصلی و رنگ های فرعی و ترکیبی

  در این حالت رنگ های قرمز، آبی و سبز جزء رنگ های اصلی محسوب شده و بقیه ی رنگ ها یا جزء رنگ های فرعی هستند یا ترکیبی


  2) رنگ های سرد و گرم

  در این دسته بندی دو رنگ خودنمایی بیشتری می کنند؛ رنگ قرمز در مجموعه رنگ های گرم و رنگ آبی در دسته بندی رنگ های سرد

  هر یک از این رنگ ها خصوصیات خاص خود را دارند. اما علت بیان این مسئله در این جا:


  طیف رنگ ها با احتساب رنگ های ترکیبی بسیار گسترده می شود، با بنا نداریم به تاثیر یک یک این رنگ ها بپردازیم، بلکه مشخصه ها و تاثیر رنگ های اصلی برشمرده می شود، خواننده خودش با توجه به دسته بندی رنگ ها باید ببیند رنگ مورد نظر وی در کدام گروه رنگ ها قرار می گیرد رنگ های گرم یا سرد، می توان گفت مشخصه های آن رنگ با توجه به گروهی که به آن تعلق دارد مشخص می گردد.

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۸:۳۷
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ صورتی
  مثلاً در بیان مشخصه های رنگ صورتی بیان می شود که همان رنگ قرمز است منتها کم رنگ تر؛ با این توصیف تقریباً مشخصه های رنگ قرمز را به صورت ملایم تر دارد اما نه دقیقاً همه ی آن ها را

  رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.

  رنگ صورتی اثر آرام‌بخشی دارد. در ورزشگاه‌ها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می‌کنند تا بازیکنان آن‌ها کم انرژی و منفعل شوند.
  با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته‌اند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می‌آید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.

  ************

  به همین دلیل است که انتخاب رنگ صورتی برای فرم مدارس مورد انتقاد برخی از کارشناسان قرار می گیرد؛ اگر چه این رنگ با توجه به روحیه ی ظریف دختران انتخاب می گردد اما باید به حالت منفعل کننده گی و ایجاد حس ناآرامی این رنگ نیز توجه گردد.


  -----------------
  http://moshaverh-amiri2010.blogfa.com/post-134.aspx
  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۲:۵۰
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ قرمز در روایات اسلامی
  خداوند متعال در قرآن کریم، از رنگ قرمز به عنوان رنگ کوه ها در جاده‌های پر پیچ و خم کوهستانی تعبیر آورده و می‌فرماید: برخی از کوه ها دارای خطوط سفید و سرخ به رنگ های مختلف آفریدیم. که با اندکی تامل در آیه فوق به ‌جایگاه رنگ قرمز در علم زمین شناسی پی می‌بریم زیرا کوه های سرخ رنگ منبع عظیم آتشفشانی هستند و مدام در حالت تلاطم می‌باشند. که نماد اصلی این کوه ها، گرم و فعال بودن آن ها است به همین علت در اثر تغییرات جغرافیایی شروع به فوران می‌کنند.


  در آیه37 سوره الرحمن نیز در سرخی دگرگونی های صفحه آسمان به هنگام قیامت به این رنگ تشبیه شده است با این بیان که "پس آن گاه که آسمان شکافته شوند مانند چرمی سرخ وگلگون گردد.." "فاذا انشفت السماء فکانت وردة کالدهان" که کلمه "وردة" در این آیه به معنای گل سرخ تداعی کننده سرخی آسمان در هنگام قیامت است. که وجه شبه این تشبیه همان گرم بودن و فعال بودن زیاد است.  امام باقر علیه السلام از پدر بزرگوارشان نقل می‌کنند: "ایشان لباسی از جنس خز به پنجاه دینار خریدند و نیز لباسی قرمز رنگ از مصر خریده بودند و از آن دو استفاده می‌کرد و می‌فرمودند: " زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟... آیه 32سوره اعراف" و نیز در حدیث دیگر از امام صادق علیه السلام نقل شده است که : "ایشان را در روپوشی قرمز رنگ مشاهده می‌کنند و از این پوشش امام علیه السلام تعجب می‌کنند امام آیه فوق را تلاوت کرده، می‌فرمایند: "هیچ اشکالی در پوشیدن چنین لباسی نیست".


  با دقت در احادیث مذکور و احادیث دیگر با چنین مضامینی استفاده می‌شود که ائمه علیهم السلام از
  این نوع لباسها در معرض عموم استفاده نمی‌کردند. بلکه در وقت و جای مخصوص از آنها بهره‌مند می‌شدند.


  چرا که، اگر غیر از این بود افراد با دیدن آنها در چنین پوشششی تعجب نمی‌کردند بلکه آن را عادی تلقی می‌کردند. از جمله امام صادق علیه السلام می‌فرماید: پوشیدن رنگ قرمز و استفاده از آن جز در عروسی و سایر مواقع مکروه است.

  حکم بن عقبه از امام صادق علیه السلام نقل می‌کند: "وقتی به حضور امام رسیدم ایشان را در منزلی مزین در حالی که لباس تازه و روپوشی رنگین به تن داشت مشاهده کردم. امام علیه السلام فرمود:"در مورد رفتار من چه می گویی؟ گفتم شما را در پوشش جوانان لاابالی دیدم امام فرمود: ای حکم "زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟... آیه 32سوره اعراف" این منزلی را که می‌بینی منزل همسرم است و من به زمان عروسی نزدیک هستم و خانه مرا خودت می‌شناسی".  و همچنین روایت است که دو نفر به سوی پیامبر صلی‌الله علیه و آله می‌روند و ایشان را در عبایی سرخ رنگ مشاهده می‌کنند آنها به پیامبر صلی‌الله علیه و آله عرض می‌کنند: ما تو را جوانمرد می‌پنداشتیم، پیامبر صلی‌الله علیه و آله فرمودند: من، فرزندانم و برادرم همه جوانمردیم".  که اگر در احادیث مذکور دقت نظر شود، معلوم می شود که ائمه معصومین علیهم السلام با عملکرد خود می‌خواستند بیان کنند که
  استفاده از رنگ قرمز به خاطر خاصیت تحریک کنندگی شدیدش در منزل و در نزد همسر خوب و ممدوح است. اما از طرفی دیگر نیز به خاطر همین صفتش و تاثیرات منفی ناشی از این ویژگی بویژه در بین افراد مجرد که باعث انگشت‌نما شدن و ایجاد مشکلات روحی و روانی از جمله زمینه فساد می‌گردد، هر چند ما چنین هدفی نداشته باشیم به همین دلیل استفاده از آن در عموم به خصوص در میان نامحرم نهی شده است.

  -----------------------
  منبع

  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۸:۳۹
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ زرد
  این رنگ بر خلاف نظر عامه از لحاظ تربیتی و استفاده در مکانهای آموزشی حائز اهمیت فوق العاده ای است . حالت گرم کنندگی دارد و روشن ترین رنگ در میان کلیه ی رنگ هاست و زمانی که با خاکستری ، سیاه و بنفش مخلوط شود ، تمام خصوصیاتش را ازدست می دهد. زرد تراکمی از سفید و رنگ خوشحالی و شادابی ، نشاط و آرامش است . نماد خلاقیت، امیدواری، مثبت‌گرایی و احتیاط است. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه ای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است.


  سمبل آخرت، شگفتی و نور خورشید (نور حیات وهستی) است و به گرمای خورشید، عروج انبیاء و شادمانی می ماند. محتوای عاطفی آن امیدواری و آزادی است ، بر خلاف نظر عامیانه که این رنگ را عامل تنفر می دانستند. حس درک رنگ زرد تند و تیز است. نشان روشنی، هوشمندی و روشنفکری است بنابراین حالت تحریک کنندگی در ذهن دارد و باعث توجه و تقویت فکر در انسان می شود . با فهم و دانایی ارتباط دارد و نشانگر دانش و معرفت و صعود به سوی آسمان هاست . صاحب نظران روانشناسی رنگ ها معتقدند اگر زرد که مقداری آبی داشته باشد (مایل به سبز)، آن قسمت از مغز را که حالت جهش فکری دارد تحریک کرده ، افزایش میزان حضور ذهن را در افراد سبب می شود و عامل تقویت حافظه است.


  این رنگ در بین مردم اهمیت خیلی کمی دارد زیرا در ایران نشانه ی یاس و نا امیدی وتنفر است و مخالف زندگی . شاید این امر بدان دلیل باشد که در گذشته بهداشت و طب چندان پیشرفت نداشت و مرض یرقان نیز در ایران غوغا می کرد و موجب مرگ و میر می شد و چون این مرض به زردی شهرت یافته بود ، عامل تنفر مردم از رنگ زرد شد . در چین و تمدن مسیحی ، رنگ زرد نماد تقدس و فرزانگی است تا جایی که در رنگ آمیزی کلیساها از آن استفاده می کنند و یا در تابلوهایی که جنبه ی مذهبی دارد ، به کرات دیده شده که اطراف شخصیت های معنوی هاله ای از نور زرد به کار رفته است. رنگ زرد با تاثیر بر اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک موجب آرامش عصبی می شود ، به طوری که افراد عصبی را می توان با قرار دادن در اتاق هایی با رنگ آمیزی و پرده های زرد و لیمویی تسکین داد ( البته این حالت موقتی داشته و پس از آرامش کم کم این تاثیر رنگ زرد کمرنگ می گردد). بیانگر کار و تلاش و روزهای آفتابی است.


  البته رنگ زرد در هضم غذا نیز مانند موسیقی عمل می کند و موجب سهولت عمل هضم و گوارش غذاست . نشانگر قدرت و شکوه و سمبل عقل و علم بوده ، قدرتی ملایم کننده دارد. محرک قوای دماغی و سیستم عصبی است. معده، روده‌ها، كلیه‌ها و تمامی ‌جهاز‌هاضمه تحت تاثیر این رنگ قرار دارند به همین دلیل در معالجه ی امراض کبدی و سوء هاضمه فوق العاده موثر است .


  رنگ زرد و زرد طلایی هم واكنش‌های فرد را در رابطه با زندگی و هم تصورات خوش بینانه در انسان را تقویت می‌بخشد. رنگ زرد روی زمینه ی قرمز پر سر و صدا، بشاش و پر زرق و برق است و روی زمینه ی سیاه نشانگر توان ، نیرو و خودنماست .


  سر و كار داشتن با رنگ زرد به ما كمك می‌كند تا به مجهولات و اختلافات وجودمان پی ببریم. رنگ زرد احساسات انسان را زیر و رو می‌كند و انسان از اندوه آزاد می‌شود، رنگ زرد افكاری را به انسان القاء می‌كند كه بیشترین تاثیر را بر نیروی خود درمانی فرد می‌گذارد. فعال شدن این نیرو مانند آن است كه در درون انسان انرژی نهفته عظیمی ‌یك‌باره آزاد شود.
  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۸:۳۹
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  351
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2136

  رنگ زرد
  می توان از آن برای فضای نشیمن و هال استفاده کرد. علاوه بر این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگتر نشان دادن قسمتهای تاریک و کم نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است. اگر اتاق کوچک و تاریکی دارید رنگ زرد یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید برای روشن ساختن و وسیع‌تر نمایان کردن این فضا استفاده کنید؛ به خاطر تاثیری که روی معده دارد اگر میل کمی به غذا دارید از این رنگ و یا زرد لیمویی برای فضای آشپزخانه استفاده نمایید.


  اگر چه به عنوان یک رنگ شاد بسیاری افراد توصیه می کنند برای رنگ آمیزی اتاق کودک استفاده شود ولی بهتر است به خاطر حساسیتی که برای چشم ایجاد می کند برای اتاق کودک استفاده نگردد. ظاهراً کودکان در محیط های زرد رنگ بیشتر گریه می کنند! شاید به همین دلیل امام علی (ع) مادران را از پوشاندن لباس زرد رنگ به کودکان برحذر داشته اند.


  --------------------
  http://www.artkhuzestan.ir/Default.a...25210&id=82061
  http://patoghu.com/forum/thread38386.html
  http://www.delfan.mihanblog.com/post/103
  http://forum.p30parsi.com/showthread.php?t=9984
  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۷/۱۸ در ساعت ۱۸:۴۰
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود