به چه علت ابوبكر در حج عمل قرباني را انجام نمي‌داد؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به چه علت ابوبكر در حج عمل قرباني را انجام نمي‌داد؟

با سلام

گفتني است بسياري از كتب روايي اهل سنت اين خبر را نقل كرده‌اند،[1] و برخي از آنان گفته‌اند كه شخصيت‌هاي ناقل اين خبر مورد اطمينان و صحت هستند.[2]
اما متن خبر اين است كه ابوبكر و عمر در مناسك حج خويش عمل قرباني را انجام نمي‌دادند چون از اين ترس داشتند كه اگر آنان قرباني را انجام دهند مردم گمان كنند اين عمل سنت و واجب است.
از متن روايت بر مي‌آيد كه آن دو اين عمل را در زمان خلافت خويش ترك كرده‌اند.
اما دليل اين كار همان‌طور كه در متن روايت ذكر شده اين بود كه چون اين قرباني در مناسك حج عمل واجبي نيست اين ترس وجود دارد كه اگر اين‌ها كه خليفة مسلمانان هستند آن را انجام دهند مردم گمان كنند عمل واجبي است و از آن‌ها تبعيت كرده و قرباني را انجام دهند.
اما همان‌طور كه مي‌دانيم به اتفاق همه مسلمانان عمل قرباني جزء واجبات مناسك حج است و حتي اگر آنان كه گمان داشتند اين عمل مستحب است، نبايد با اين توجيه آن را ترك مي كردند چرا كه بر اين اساس مي‌بايست همه مستحبات ترك مي‌شد در حالي كه در مستحب انجام آن توجيح دارد نه ترك.[3]
معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
الغدير، تاليف علامه اميني، جلد6.
--------------------------------------------------------------------------------
[1]ـ محمد بن ادريس الشافعي، الام، بيروت، دارالفكر، چاپ دوم، 1403ه‍، ج 2، ص 246.
اسماعيل ابن يحيي المزني، المختصر المزني، بيروت، دارافكر، چاپ دوم، 1403ه‍، ج 2، ص 246.
الطبراني، المعجم الكبير، دار احياء التراث العربي، چاپ دوم، ج3، ص182.
البيهقي، الشمس الكبري، دارالفكر، ج 9، ص 264.
الهيثمي، مجمع الزوايد، دارالكتب العلميه، بيروت، 1408ه‍ ، ج 4، ص 18.
احمد بن حنبل، العلل، بيروت، دارالخاني، چاپ الاولي، 1408ه‍ ، ج 3، ص 337.
المتقي الهندي، كنز العمال، موسسه الرساله، 1409ه‍ ، ج 5، ص 219.
[2]ـ مجمع الزوائد، همان.
[3]ـ ر. ك علامه اميني، الغدير، دارالكتاب العربي، چاپ الثالثه، 1387ه‍ ، ج 6، ص 167، 168.

سلام و درود بر رضای عزیز

رضا;51992 نوشت:
اما متن خبر اين است كه ابوبكر و عمر در مناسك حج خويش عمل قرباني را انجام نمي‌دادند چون از اين ترس داشتند كه اگر آنان قرباني را انجام دهند مردم گمان كنند اين عمل سنت و واجب است. از متن روايت بر مي‌آيد كه آن دو اين عمل را در زمان خلافت خويش ترك كرده‌اند.

بهتر بود اگر منظورشان ایجاد یک رسم نیکوست آنرا بیان میکردند و سفارش مینمودند که مثلا اگر کسی وضعیت مالی اش اجازه نداد میتواند قربانی نکند نه اینکه یکی از مفاهیم هدایت را از مناسک حج حذف نمایند.

اخوی من تازه متوجه شدم ابن تیمیه این نوع تکفیر و دوری از بدعت افراطی و کور را از کجا به آن اعتقاد پیدا کرده.

از شما بابت این اطلاعات ارزشمند سپاسگذارم.

نگرش وهابی با عنوان سلفیت همواره در یک جریان فکری و در یک خط حرکت کرده و می کند و آن خط وسواس در امور دینی است و در این وسوسه و وسواس - اعتدال به دست فراموشی سپرده شده.

من فامیلی داشتم که آنقدر دستهایش را می شست که پوست دستهایش همیشه سفید بود و مدام دچار خشکی می شد. گاهی هم به همین خاطر دستهایش خون می آمد و تنها پاسخی که به ما می داد این بود که باید دستها را خوب سشت تا موقع غذا خوردن مریش نشیم و خودش متوجه نبود که دستهایش خونی شده.

جزاک الله خیرا

اللهم العن الجبت و الطاغوت

با عرض تشکر خدمت bina88 عزیز
[="Indigo"]البته این روهم اضافه کنم که در حج واجب قربانی برای حجاج واجب بوده و اگر کسی آنقدر فقیر است که نمی تواند قربانی کند حج بر او واجب نیست و مستطیع نشده لذا در آن صورت باز هم به حرف آن خلیفه اشکال وارد است ![/]:Cheshmak:
[="Blue"]و می خواستم به وسواسی که در مورد وهابیت عرض کردید این رو هم اضافه کنم که علاوه بر این مطلب وهابیت تفکری است که کاملا ظاهر نگر بوده و بر روی مسائل هیچ تفقهی نمی کند و همیشه متمسک به ظاهر است و معمولا از اینکه در دلائل تفقه کنند یا عاجزند یا خود میدانند که با نگاه عمیق و ژرف به دین تمام نظریاتشان به باد میرود[/]:ok:
[="Lime"]یا مهدی ادرکنی[/]:parvaneh:

موضوع قفل شده است