صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتقادات حوزه

علاقه
    چشم و دلی مجاب و کمی پنجره!
    نوشته
    1,219
    حضور
    12 روز 11 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    464
    صلوات
    12347

انتقادات حوزه

سلام
    به نظر من این اصلأ جالب نیست که کسی یا کسانی که به قول یکی از دوستانم از این جا رونده ، از اونجا مونده میشن برن حوزه علمیه.
    یعنی به نظر من باید کسی که وارد حوزه میشه در بعضی زمینه های دیگه هم شاخص باشه.
    این مساله روی کسان دیگری که بیرون از حوزه هستند خیلی تاثیر خوبی نداره!
    این که تصور دیگران این باشه که اونایی که میرن حوزه دیگه چاره ای نداشتند بده.
    به نظر من توی بعضی جوامعی که با دین میانه ی خوبی ندارند یا برای جوان هایی که دین گریز شدند ، یک دانشمند فرضأ فیزیک یا مثلأ یک شیمیدان یا یک پزشک توانا خیلی بهتر می تونه دین رو تبلیغ کنه.
    به نظر من کسانی هم که می خوان علوم دینی رو به عنوان رشته ی تخصصی خودشون انتخاب کننند ، باید برای ورود به حوزه از بعضی جهات دیگه هم آزمون بدهند.
    شـــــــماها موافق نیستیـــــــــــــــــــن ؟!

اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْ مَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛

به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لق لقه زبان آنهاست
    تا جایى گرد دین می گردند که معاش آنها تامین باشد
    و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏ شوند

حسین ابن علی علیه السلام
    تحف العقول، ص 245

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها
    به نظر من این اصلأ جالب نیست که کسی یا کسانی که به قول یکی از دوستانم از این جا رونده ، از اونجا مونده میشن برن حوزه علمیه. یعنی به نظر من باید کسی که وارد حوزه میشه در بعضی زمینه های دیگه هم شاخص باشه. این مساله روی کسان دیگری که بیرون از حوزه هستند خیلی تاثیر خوبی نداره! این که تصور دیگران این باشه که اونایی که میرن حوزه دیگه چاره ای نداشتند بده. به نظر من توی بعضی جوامعی که با دین میانه ی خوبی ندارند یا برای جوان هایی که دین گریز شدند ، یک دانشمند فرضأ فیزیک یا مثلأ یک شیمیدان یا یک پزشک توانا خیلی بهتر می تونه دین رو تبلیغ کنه. به نظر من کسانی هم که می خوان علوم دینی رو به عنوان رشته ی تخصصی خودشون انتخاب کننند ، باید برای ورود به حوزه از بعضی جهات دیگه هم آزمون بدهند. شـــــــماها موافق نیستیـــــــــــــــــــن ؟

با سلام

سرکار مریم اولا ورودتان به اسک دین را خوش امد می گوییم

در ضمن چطور بی مقدمه رفتین سر اصل مطلب ؟؟؟

چی شده مگه کی گفته کسانی که از اینجا رانده و از انجا مانده اند حوزه ها را پر کرده اند؟؟؟

اگر این طور بود که فاتحه تشیع خوانده شده بود

این همه اندیشمند و متفکر تو مسایل دینی است .

کدام رشته علوم انسانی است که این همه اندیشمند در حوزه های فکری انسانی تحویل جامعه داده؟؟

این چه فکر ی است که برخی دارند

کدام مساله باعث این مطالب شده است

دروس حوزه که هزار مرتبه سخت تر از تمام علوم انسانی رایج در جهان است

یا این اندیشمندانی که در تمام زمینه های دین در تفسیر و کلام و فلسفه و فقه و.....تحویل جامعه داده.

کسانی که با دیدن چند اخوند این مطالب را می گویند حتما با دیدن چند معلم فیزیک دبیرستان هم علم فیزیک و دانشمندان ان را زیر سوال می برند ؟؟؟؟

ادامه دارد.........

5. صلوات ها 13

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam91 نمایش پست ها
    به نظر من توی بعضی جوامعی که با دین میانه ی خوبی ندارند یا برای جوان هایی که دین گریز شدند ، یک دانشمند فرضأ فیزیک یا مثلأ یک شیمیدان یا یک پزشک توانا خیلی بهتر می تونه دین رو تبلیغ کنه.

با سلام

بزرگوار این از مشکلات جوامع دیگر است که نمی خواه باور کند که حوزه های علمیه وظایف مخصوص به خود را دارد و دارای رسالت هایی است که باید به دنبال انها باشد و نباید به فکر خواسته های دنیوی مردم باشند که در این صورت باید اثبات خود کنند

حوزه های علمیه مثل کلیسا و کنیسه نیستند که به فکر خود باشند و حکومت خود

حوزه های علمیه رسالت نگاهبانی از دین را دارند و باید به فکر محافظت از دین در بادی انقراض و تحریف اولا و در راه کسترش دین ثانیا باشند

علما و حوزه های علمیه با مجاهدت و تلاشهالی شبانه روزی خود فارغ از مسایل نیوی و مادی و.....به فکر دین و مراقبت از دین در برابر دشمنان ازانحراف و تحریف و نابودی هستند.

علما و حوزه های علمیه مرزهای عقیدتی مردم را نگهبانند از تجاوز دشمنان

حوزه های علمیه اصول دین و فروع ان را تطبیق می دهند با مقتضیات زمان

کسانی که این حرف ها را می زنند از کدامین دروس و مجاهدتهای علما و طلاب و اندیشمندان حوزوی در راه علم و اجتهاد خبر دارند

حال از شما سرکار سوالی دارم

اگر کسانی که با قول دوست شما از انجا رانده و از اینجا مونده اند حوزه ها را پر کرده بودند امام خمینی و شهید صدرها و مطهری ها و بهشتی ها و علامه طباطبایی و امینی و جعفری و ......که البته باید زمان صرف کرد و نوشت نام این عالمان دین را

بنده عمدا نام این برگواران را گفتم که چون در یک عصر این همه عالم از حوزه ها بیرون امده اند و هم زمانند

در کدامین رشته علوم انسانی در یک عصر این همه اندیشمند کنار هم قطار می شوند

از فقیهان بگوییم همانهایی که اعمال روزانه ما را با دین تطبیق می کنند و ما را از افتادن در منجلاب اعمال و کردار مخالف دین باز می دارند کسانیکه علم اصول می خوانند رجال و درایه می خوانند تاریخ می خوانند فقه می خوانند احادیث را زیرو رو می کنند روایات را بررسی می کنند

ای کاش فرصتی بود از علومی که نام بردم چون اصول و درایه و فقه و....توضیحاتی داده می شد تا دوستان متوجه شوند که دیگرعلوم انسانی چگونه به تواضع فقه سر فرود می اورند والبته این از جنبه سختی مساله است

حال بحث ثواب ان جای خود دارد

بنده ان بزرگواران را ملامت نمی کنم که بی اطلاع اند و سخن از عدم علم می رانند

7. صلوات ها 11

علاقه
    مذهب-تحقیقات
    نوشته
    121
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    870

سلام به همگی
    در تکمیل فرمایشات جناب طاها عرض میکنم
    قسمتی از خاطرات مدیر محترم سابق سایت:
    بخش هفدهم

....متون درسي حوزوي خيلي سخت بود به ويژه براي مبتديان ولي چاره اي نبود بايد كم

كم عادت مي كردم .

در اول سال ما هفت نفر بوديم كه تا شش ماه دوم سه نفر بريدند و تاب و تحمل متون

درسي بسيار پيچيده و سخت را نداشتند شديم چهار نفر .....

بنده هم شنیدم که برای درس خواندن در حوزه باید بسیار تلاش کرد و دروس بسیار
    سختی داره.یکی از اشناهای ما باشرایطی که شما فرمودید(از اینجا مونده و...)وارد
    حوزه شد اما دوام نیاورد!خواندن دروس حوزه به نظر من عشق میخواد وهوش بالا و کار هر
    کسی نیست.
    ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۰۷/۰۸ در ساعت ۲۰:۵۳

9. صلوات ها 12

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204

البته یه مقداری ورود به حوزه ظاهراً آسون نشون میده ولی فکر نمی کنم اینجور باشه که هر کسی وارد حوزه میشه !
    الان شخصاً من خودم با عشق و علاقه و تحقیق زیاد میخوام برم حوزه .. ایشالله

حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

11. صلوات ها 13

علاقه
    همه زمینه ها
    نوشته
    151
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    885

سلام
    تصور کنید نخبگانی که در دانشگاه صنعتی شریف درس می خونن حوزوی بشن و تحصیلاتشون رو در زمینه ی دینی قرار بدهند چی میشه؟
    باور کنید بنده دوستی دارم صنعتی شریف درس می خونه .ایشون وقتی یک کتاب رو یکبار مطالعه می کنه بدون اغراق عرض می کنم مطالب کتاب که سهله اگر بارکد روی جلد کتاب رو هم بپرسید دقیقاً براتون می گه؟

یعنی دروس حفظی رو اسکن می کنه تو ذهنش نه مطالعه؟

حالا در نظر بگیرید چنین شخصی تحصیلات حوزوی بخواهد داشته باشه و با یه بار مطالعه و دیدن هر متن و عبارت و علامتی اونو بخاطر بسپره.

یا حق

13. صلوات ها 10

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

با سلام بنده دوستانی دارم که صنعتی شریف درس میخوندند و بعد از اون با اختیار و انتخاب حوزوی شدند و کسی بود که در رشته ریاضی رتبه 600 آورده بود و حوزوی شد.

15. صلوات ها 9

علاقه
    همه زمینه ها
    نوشته
    151
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    885

سلام
    استاد دوست بنده رتبه یک (1) کارشناسی ارشده.
    یاحق

17. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط mahnaz نمایش پست ها
    تصور کنید نخبگانی که در دانشگاه صنعتی شریف درس می خونن حوزوی بشن و تحصیلاتشون رو در زمینه ی دینی قرار بدهند چی میشه؟ باور کنید بنده دوستی دارم صنعتی شریف درس می خونه .ایشون وقتی یک کتاب رو یکبار مطالعه می کنه بدون اغراق عرض می کنم مطالب کتاب که سهله اگر بارکد روی جلد کتاب رو هم بپرسید دقیقاً براتون می گه؟ یعنی دروس حفظی رو اسکن می کنه تو ذهنش نه مطالعه؟ حالا در نظر بگیرید چنین شخصی تحصیلات حوزوی بخواهد داشته باشه و با یه بار مطالعه و دیدن هر متن و عبارت و علامتی اونو بخاطر بسپره.

با سلام

سرکار مهناز

اشتباه نفرمایید بزرگوار

نخبگان ایران جمع نشدن در صنعتی شریف

نخبگان جمع شدن تو حوزه

دلیل:

کسانی که ذهنشان اسکن می کند تا جایی می تواند به کمک انسانها بیاید که کار را برای حفظ یات بخواهند و اسکن کردن

ولی باز شما به خوبی اگاهید که همه چیز به حفظ کردن نیست خیلی از مسایل هست که قوه تحلیل بالایی می خواهد

علاوه بر تحلیل برخی ذهنها قدرت جمع هم لازم دارند یعنی مسایل پراکنده را باهم جمع کند و نسبت بین این مسایل را باهم حفظ کند و نگاه دارد

بهترین مثال برای این بحث ام همان ذهن مراجع است مثلا شما به ابواب فقه اکاهید و می دانی که فقه ابوابی چون صلات و زکات و طهارت و خمس وحج و ............دارد و هر کدام از این ابواب دارای چند صد مساله هستند اغراق نمی کنم چند صد مساله را واقعا می گویم می توانید بروید ببینید

کافی است به سراغ رساله بروید چند هزار مساله هست خوب تازه اینها مسایلی است که خود مجتهد برای هر کدامش بشیند و استدلال کند و حدیث و روایت بیاورد و و چندین مساله را رد کند تا این را ثابت کند

از طرفی چندین روایت را باید بررسی کند تا این موارد را از انها در اورد بکذریم از این که همان روایات باید در جایی دیگر که همان علم رجال و درایه باشد مورد بررسی قرار می گیرند که صحت وسقم انها بررسی شود

خوب علاوه بر این مسایلی که در رساله است چندین هزار مساله از مراجع استفتاء می شود که مبتلا به بنده و شماست و باید برای ان از مرجع خود حکم بخواهیم و مرجع نیز باید برای هریک از انها دلیل بیاورد و استدلال کند

تا اینجای کار راحت بود و هر کدام جدا جدا که علاوه بر حفظ کردن مسایل باید انها را تحلیل هم بکند

سختی کار جایی است که مجتهد باید ذهنی داشته باشد جمع گرا که همه این مسایل را در کنار هم دسته بندی کند و حکمی ندهد که با حکم دیکرش در تضاد باشد و من و شمایی با انجام دو فتوای در یک عملی در پی هم به تضاد بر بخوریم

برای همین کسی نمی تواند از مرجعی دو حکم پیدا بکند که در تضاد هم باشند

خب بزرگوار باز هم اسکن کردن راحت است یا تحلیل کردن و ذهن جمع گرا داشتن

دوست شما قادر است که چندین هزار مساله در کنار هم داشته باشد برای هر کدام استدلالی جدا که در تضاد هم نباشند بیاورد

البته که قادر است چون مراجع هم که از اسمان نیامده اند از بین همین جوانان و مستعدان این مرز و بوم بوده اند

فقط خواستم بگویم که نگویید اگر دانشجویان شریف به حوزه رفته بودند چنین و چنان می شد

بنده هیچ وقت هم نمی گویم کاش علمای ما به دانشکاهها رفته بودد که چنین و چنان می کردند زیرا:

جهان چون خط و خال و چشم و ابروست

که هر چیزی به جای خویش نیکوست

19. صلوات ها 9

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
    با سلام بنده دوستانی دارم که صنعتی شریف درس میخوندند و بعد از اون با اختیار و انتخاب حوزوی شدند و کسی بود که در رشته ریاضی رتبه 600 آورده بود و حوزوی شد.
    سلام ، خانمی تعریف می کردند که پسرشون از رشته مهندسی عمران دانشگاه سراسری قبول شده بود ، ولی ترجیح داده بود که بره حوزه درس بخونه ، و اینطور گفته بود که من از محیط دانشگاه خوشم نمی یاد و در حوزه راحتتر هستم.....
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری