شاعر مسیحی قصیده خود در مدح سیدالشهداء(ع) را به پایان رساند

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
شاعر مسیحی قصیده خود در مدح سیدالشهداء(ع) را به پایان رساند

«ریموند قسّیس» شاعر مسیحی لبنانی که پیش از این از قصد خود برای سرودن قصیده‌ای در مدح سیدالشهداء(ع) خبر داده بود، از پایان سرایش این قصیده در هفته اخیر خبر داد.

قسیس در گفتگو با ماهنامه «خیمه» گفت: این اثر به زودی و در آستانه ماه محرم به چاپ می‌رسد.

ریموند قسیس که ده‌ها سال پیش کتابی در مدح امیر‌مؤمنان و وصف برخی از خطبه‌های نهج البلاغه منتشر کرده بود قصیده خود را در حدود صد و بیست بیت، با قافیه سین که بسیار قافیه سختی است سروده و در مقدمه این شعر به قصیده سینیه مشهور بحتُری و استقبال احمد شوقی از آن اشاره کرده است.

این شاعر مسیحی که در زحله واقع در شرق لبنان ساکن و به تدریس مشغول است، اشعاری به زبان‌های فرانسوی و عربی دارد و تا کنون چندین اثر از او منتشر شده است.

قصیده سینیه او در موضوع کربلا و شهادت امام حسین علیه‌السلام با این بیت آغاز می‌شود‌:

یا حسینَ الفداء ... تفدیک نفسی
أنت نوری المُضیء یضحی و یمسی
ای حسین ، ای فدایی حق جانم به فدای تو ...
تو در هر صبح و شام نور درخشان منی‌.

این قصیده علاوه بر مدح و توصیفات شاعرانه و تصویرسازی‌های متنوع ادبی به بیان مراحلی از قیام سالار شهیدان می‌پردازد و در آن اسامی شخصیت‌ها و نیز مکان‌های تاریخی مسیر کاروان کربلا به چشم می‌خورد‌.

همچنین نکته‌ای که بسیار جالب توجه است اشاره او به شهدای مسیحی نهضت عاشورا همچون وهب نصرانی و سفیر روم در مجلس یزید است. او همچنین در بیتی از سروده خود به مقایسه سر مطهر سیدالشهداء(ع) و سر بریده حضرت یحیى که مورد تقدیس مسیحیان است می‌پردازد‌.

او با استفاده از برخی اشعار منسوب به بانوی کربلا و زبان حال ایشان در ابیات ۸۲ تا ۸۵ این قصیده می‌گوید‌:

زینبٌ أنت أختُه خــیرَ أختٍ
لطمت وجهَها و صاحَت : لتَعسی
عندما شاهدَته رأسَ حسینٍ
أنشدَت شــعرَها تُشـــیر بخَمس
" یا هلالاً لمّــــا استتمّ کمالاً
" أنهت الحربُ ناجذیها بضرس
" ما توهّمتُ یا شقیقَ فؤادی
" کان هذا ما حقّق الیومَ أمسی

ای زینب تو خواهرش هستی‌، بهترین خواهر که بر سر و روی خود زد و فریاد برکشید که‌: وای بر من‌، هنگامی که سر برادر را دید شروع به سرودن نمود در حالیکه به او اشاره می‌کرد‌: ای هلال ماه من که نگذاشتند کامل شوی و جنگ به حیاتش خاتمه داد‌، ای پاره جگرم گمان نمی‌کردم آنچه از دیروز برای امروزم مقدّرشده این صحنه باشد.

این قصیده پس از اضافه شدن مقدمه یکی از شخصیت‌های فرهنگی و علمی لبنان به زودی و در آستانه ماه محرّم به صورت مستقل به چاپ خواهد رسید .همچنین کتاب او در مدح امام علی نیز که یک بار سی سال پیش چاپ شده است مجددا با اضافات و اصلاحات منتشر خواهد گردید‌.
منبع