عدالت محوری؛حق محوری

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عدالت محوری؛حق محوری

سلام علیکم
لطفا تفاوت عدالت محوری با حق محوری را بیان بفرمایید و اینکه حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام)کدام روش را در دوره ی خلافت خود در پیش گرفته بودند
با تشکر

maryam;51818 نوشت:
سلام علیکم
لطفا تفاوت عدالت محوری با حق محوری را بیان بفرمایید و اینکه حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام)کدام روش را در دوره ی خلافت خود در پیش گرفته بودند
با تشکر

با سلام
به نظر می یاد در این مقام، عدالت همون استیفای حق صاحبان حق و عمل به تکالیف متناظر با این حقوقه، بر این مبنا، این تفکیک هم چندان دقیق و مقبول نیست...

seyedziya;51827 نوشت:
با سلام

به نظر می یاد در این مقام، عدالت همون استیفای حق صاحبان حق و عمل به تکالیف متناظر با این حقوقه، بر این مبنا، این تفکیک هم چندان دقیق و مقبول نیست...

سلام علیکم
ممنون از توضیح مختصرتون
علت سوالم این بود که در کتابی که شرح قسمتی از نهج البلاغه بود این مطلب آمده بود و به صورت تیتر مطرح شده بود(اگرتفکیکشون مقبول نیست علت این از هم گسیختگی چیه؟)
برای خودم جای سواله اگر ادای حقوق صاحبان حق بهشون عدالته آیا این جدا از اونه؟؟
میتونیم بگیم یکی اعمه و دیگری اخص؟و یا یکی برگرفته از دیگریه؟

maryam;51837 نوشت:
سلام علیکم
ممنون از توضیح مختصرتون
علت سوالم این بود که در کتابی که شرح قسمتی از نهج البلاغه بود این مطلب آمده بود و به صورت تیتر مطرح شده بود(اگرتفکیکشون مقبول نیست علت این از هم گسیختگی چیه؟)
برای خودم جای سواله اگر ادای حقوق صاحبان حق بهشون عدالته آیا این جدا از اونه؟؟
میتونیم بگیم یکی اعمه و دیگری اخص؟و یا یکی برگرفته از دیگریه؟

سلام علیکم
همونطور که گفتم از نظر حقیر در این مقام، این تفکیک مقبول نیست، همونطور که در پست قبلی هم گفتم در این مقام عدالت همون استیفای حق صاحبان حق و عمل به تکالیف متناظر با این حقوقه
البته حدس می زنم این تعبیر تحت تاثیر تعابیر برخی روشنفکرای معاصر باشه که معتقدند دنیای قدیم تکلیف محور بوده و دنیای مدرن حق محور، یعنی انسان قدیم بیشتر دنبال این بوده که ببینه تکلیفش چیه و انسان مدرن دائم دم از حقوقش می زنه، فعلا وارد نقد و تحلیل این مطلب نمی شم، اما اقتضای بحث ما چیز دیگه ایه، ما در اینجا می خوایم ببینیم حضرت در مقام حاکم اسلامی به دنبال عدالت بودند یا استیفای حقوق صاحبان حق، که همونطور که گذشت از نظر حقیر در این مقام اینها یکی هستند...
موضوع قفل شده است