حوزه هم تخصصی است ؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حوزه هم تخصصی است ؟

با سلام به همه ی دوستان ... :hamdel:
"من یک سوال داشتم"

همونطور که می دونید هر کسی تو دبیرستان یک رشته انتخاب می کنه و بعد از اینکه وارد دانشگاه شد وارد یک رشته ی خاص میشه !!
مثلاً اگر کسی رشته ی ریاضی - فیزیک رو تو دبیرستان انتخاب کرد وقتی وارد دانشگاه شد باید وارد یک رشته ی تخصصی بشه و مثلاً میگن فلانی لیسانس معماری داره. فوق لیسانس فلان رشته رو داره و ...
می خواستم ببینم آیا تو حوزه ی علمیه هم طلبه ها باید یک رشته ی تخصصی را دنبال کنند ؟
اگر اینجور هست چه رشته هایی تو حوزه وجود داره ؟؟
اگر وجو نداره چطور مثلاً یک نفر مثل آیت الله جوادی آملی تخصصشون میشه تفسیر و یه نفر مثل علامه طباطبایی فلسفه !!
چطور یکی مثل استاد فاطمی نیا مبین اخلاق اسلامی و عرفان و ... میشه و چندین نمونه ی دیگه :Sokhan:

منتظر پاسخ دوستان هستم :hamdel:

سلام
يكم-تخصص يعني جهت دادن علمي بر اساس انگيزه هاي روحي ،فكري ...بر اين اساس حوزه هاي علميه و ستارگان آان از ابتدا در مسير تخصص بوده اند امابدون شك مراد شما از تخصص ،همان تكنولوژي آموزشي وآن هم در سطح كلان مي باشد(يعني آموزش سيستمي)كه حوزه هاي علميبه يعني همان نهاد طلايه دار اسلام ناب در طول دوران حكومتهاي سلطنتي آنچنان كه شايسته بود رشد نكرد و نكته آن هم در همان طلايه داري و تقابل با دربار بود.

دوست خوبم اگر تاريخ را ورق بزني صفحات پررنگ جنايت عليه حوزه را با اشك چشم خواهي خواند اما اين شجره طيبه همچنان پابرجاست.

دوم- پس از پيروزي انقلاب اسلامي و ايجاد بستر آرام ديني حوزه هاي علميه مي بايست رهاه نرفته چند صد ساله را طي كند و بحمدالله اين مهم عملي شد .امروزه متدولوژي آموزشي در حوزه با با نگاه ضرورت محور پيش مي رود و رهاورد آن تا كنون تحقق همان خوسته شما يعني تخصص گرايي بوده است
سوم- رشته هاي حوزوي با تكيه بر علوم اسلامي و انساني آنقدر متنوع شده است كه معرفي آن مجال ديگري را مي طلبد اگه قصد آشنايي با رشته هاي حوزوي را داريد به سايت آموزش حوزه مراجعه كن

احسان عزیز سلام:Gol:
از اعتمادتون تشکر
و معذرت به دلیل تأخیرم
1- بله حوزه به سمت تخصصی شدن شتاب مضاعف دارد.
2- در قدیم آن بزرگان هم متناسب با ذوق و استعداد و اساتید خاص خود در رشته دلخواه خود سرمایه گذاری فکری و وقتی بیشتری کرده اند.
3- امروز در حوزه تخصصی حدیث، تفسیر ، فقه و اصول وجود دارد .
4- موسساتی هم زیر نظر حوزه هستند که طلاب در آن تخصص می گیرند. مثل موسسه امام خمینی قم و شعبه اصفهان، موسسه امام صادق، دانشکده صدا و سیمای قم، دانشکده باقرالعلوم، دانشگاه مفید، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه.
5 - برای طلاب این امکان نیز وجود دارد که متناسب با مدرک حوزوی خود در رشته های دانشگاهی شرکت کنند به عنوان نمونه
حجت الاسلام والمسلمین دکتر کاویانی دکترای روان شناسی خود را پس از فوق لیسانس در پژوهشگاه حوزه ودانشگاه در دانشگاه اصفهان گرفتند. یا برخی از دوستان من برای فوق لیسانس روان شناسی در کنکور دانشگاه شرکت کردند و فوق را دانشگاه علامه تهران خواندند
6-برای اطلاع بیشتر به قسمت تحصیل - انجمن مشاوره نیز رجوع کنید.

راستی دوست من
این سایت
سایت اندیشه قم
سایت نهاد نت
سایت اسک قرآن
بسیاری از مراکز پاسخگوی مکاتبه ای و تلفنی
از متخصصان حوزوی در رشته های مختلف تاریخ، تفسیر، اخلاق ، روان شناسی ، فقه و...هستند
عزت شما زیادتر

متشکرم :hamdel:

موضوع قفل شده است