جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سامانه ایپرسش؛ پاسخگوی سه محور احكام، مشاوره و اعتقادات

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,410
  حضور
  158 روز 16 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94092

  سامانه ایپرسش؛ پاسخگوی سه محور احكام، مشاوره و اعتقادات
  سامانه ایپرسش؛ پاسخگوی سه محور احكام، مشاوره و اعتقادات

  آرش ضیائی، مدیر سامانه "ایپرسش" (eporsesh) دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، بیان كرد: سؤال، كلید دروازه حقیقت است و قرآن نیز به پرسش، دانستن و پی‌جویی حقیقت امر كرده است و این امر، از مسائل حتمی عقلی و شرعی است.
  به گزارش پرس و جو به نقل از دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مدیر سامانه ایپرسش با بیان این‌كه سامانه ایپرسش با دغدغه پاسخگویی در سه محور احكام، مشاوره و اعتقادات تشكیل شده است، تصریح كرد: همواره نگاه به مقوله پرسش و پاسخ و توجه كردن و ارزش گذاشتن به مخاطبان یكی از منشورات اخلاقی سامانه ایپرسش تلقی شده است و این سامانه با سه روش پیامك، ارسال سؤال و گفت‌وگوی زنده (چت) به مخاطبان خود ارائه پاسخ می‌دهد.

  متن خبر:
  آرش ضیائی، مدیر سامانه ایپرسش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، بیان داشت: سوال كلید دروازه حقیقت است و قرآن نیز به پرسش، دانستن و پی جویی حقیقت امر كرده است و این امر، از مسائل حتمی عقلی وشرعی است. سؤال برای فهمیدن و دانستن مطلبی پرسیده می شود، بدین جهت مكان ها، ظرفیت ها و سامانه هایی برای پاسخگویی شكل می گیرند، و نهادهایی، متولی جهت دهی و ساماندهی به شبهات و سؤالات سؤال كنندگان می شوند.

  وی با اشاره به این مطلب كه در حوزه دین مسائل گسترده و پیچیده ای وجود دارد، گفت: بر طبق آخرین اخبار بدست آمده نزدیك به 82 مركز وسازمان به صورت رسمی و غیر رسمی متولی پاسخگویی در حوزه دین ومسائل مربوط به آن می باشند، و درمیان این سازمان ها، مراكزی وجود دارند كه بر اثر فعالیت بیشتر وروش های نوین پاسخگویی با اقبال روز افزون مردم مواجه شده اند و این امر باعث می شود كه وظیفه سنگین تری بردوش این مراکز گذارده شود.
  سامانه ایپرسش در میان هشتاد و دو مركز پاسخ گویی با عمر كمتر از دو سال آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده و توانسته است ضمن جلب اعتماد عموم مردم، رتبه نخست عرصه پاسخگویی در ایران را نیز به خود اختصاص دهد.

  مدیر سامانه ایپرسش با بیان این مطلب كه دفتر پاسخگویی سامانه ایپرسش وابسته به معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی یكی از مراكز پاسخگویی به شبهات و سؤالات محسوب می شود، بیان داشت: برای این سامانه چشم اندازی بین المللی با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تدوین شده است و این سامانه روزانه پذیرای هزارودویست پرسش گر است.

  ضیائی در ادامه بیان داشت: تفاوت سامانه های پاسخگویی با سایت های پاسخگویی، ارتباطات زنده ای است كه در سامانه ها وجود دارد و در سایت ها به این شكل نیست یعنی رصد لحظه به لحظه نیازها و مسائل مخاطبان به صورت زنده،حجم و کیفیت کار را در مقایسه با سایر سامانه ها، تحت تأثیر خود قرار می دهند.

  وی با بیان اینكه سامانه ایپرسش با دغدغه پاسخگویی در سه محور احكام، مشاوره و اعتقادات تشكیل شده است، تصریح كرد: «همواره نگاه به مقوله پرسش وپاسخ و توجه كردن و ارزش گذاشتن به مخاطبان یكی از منشورات اخلاقی سامانه ایپرسش تلقی شده است» و این سامانه با سه روش پیامک، ارسال سؤال و گفتگوی زنده (چت) به مخاطبان خود ارائه پاسخ می دهد.

  وی ابراز داشت: آرشیو سوالات پیامكی سامانه ایپرسش حدود نود و دو هزار و آرشیو سؤالات اینترنتی این سامانه نزدیك به سی و دو هزار و پانصد سوال را در خود جای داده است و تا كنون نزدیك به 56 هزار جلسه گفت و گوی زنده(چت) در این سامانه انجام شده است و این مقدار، عددی بالغ بر یك میلیون و دویست هزار خط، گفت و گوی زند(چت) را به خود اختصاص داده است.

  وی با بیان این مطلب كه سامانه ایپرسش در میان مبلغان و طلاب شناخته شده است، تصریح كرد: سامانه ایپرسش طرحی را پیاده كرده است که در آن شماره ی تلفن همراه مبلغان و طلاب (افرادی كه درخواست تبادل اطلاعات داشته اند) در سامانه به صورت ویژه تعریف می شود، تا در صورتی كه این افراد به سامانه سوالی ارسال كردند در اولویت پاسخگوی قرار می گیرند.

  ضیائی گفت: سامانه ایپرسش مورد توجه برخی اساتید و مسؤولان خارج از كشور قرار گرفته است، و در طی دیدارهایی كه با برخی از اساتید خارج كشور صورت گرفته است، در خواست آن ها مبنی بر عملیاتی شدن این سامانه به زبان های عربی و انگلیسی بوده است و اظهار داشته اند این اتفاق می تواند سامانه ایپرسش را به سامانه ای كم نظیر(در زبان عربی) وبی نظیر(در زبان انگلیسی) تبدیل كند.

  وی با اشاره به این مطلب كه بخش زبان انگلیسی سامانه ایپرسش به دلیل كمبود اعتبارات به طور جدی عملیانی نشده است، ابراز داشت: مدریت سامانه ایپرسش در نظر دارد كه در صورت حمایت دفتر تبلیغات خراسان و قم، بخش پاسخگویی به زبان عربی این سامانه را همراه با تکمیل سایت انگلیسی (iquest) راه اندازی کند.

  مدیر سامانه ایپرسش اشاره كرد: دفتر تبلیغات اسلامی خراسان به دلیل داشتن كلاس های متعدد به زبان عربی وانگلیسی دارای ظرفیت بالفعل است و می تواند کارگروه های تبلیغی در زبان های عربی و انگلیسی سامانه ایپرسش را پشتیبانی كند.

  مسؤول گروه علوم انسانی خانه نخبگان رضوی یكی دیگر از فعالیت های سامانه ایپرسش را طراحی و راه اندازی بانك تخصصی شبهات معرفی كرد، و گفت: این طرح در هشت گام تدوین شده است و در حال حاضر گام های اول و دوم این طرح به پایان رسیده و گام های سوم و چهارم آن آغاز شده است.

  وی در ادامه با بیان اینكه بانك تخصصی شبهات بر دو محور« شبهات الحادی» و «جریان روشنفكری دینی» طراحی شده است، بیان داشت: در بانك تخصصی شبهات برای مباحث الحادی سی سر فصل، و برای مباحث جریان روشنفكری نیز چهار فصل در نظر گرفته شده است.

  وی تصریح كرد: گروه مطالعاتی سامانه ایپرسش در مرکز تخصصی شبهات درقسمت جریان روشنفكری دینی اعم از تجربه دینی، عقلانیت دینی معنویت دینی و...،چهار شخصیت اثر گذار(سروش، ملكیان، مجتهد شبستری و كدیور) كه در حوزه های مختلف روشنفكری دینی قلم زده و یا صحبت هایی داشته اند را مورد ارزیابی و جست و جو قرار داده است و تمامی شبهاتی را كه این افراد بیان كرده اند، جمع آوری، بازخوانی و خلاصه كرده است.

  وی با بیان اینكه شبهات بیان شده توسط این افراد در دانشگاه ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و تاكنون جایی برای جمع آوری این شبهات تدوین نشده است، اذعان داشت: هدف از جمع آوری این شبهات مشخص شدن تعداد آن ها است و گروه مطالعاتی ایپرسش توانسته است با استفاده از عرصه دانشگاه و عرصه های مكتوب موجود تمام شبهات را جمع آوری، پیاده و خلاصه كند و در گام های بعدی در نظر دارد به شبهات ایجاد شده توسط این افراد پاسخ دهد.

  وی اشاره كرد: سامانه ایپرسش در دو حوزه تأمین اعتبار و منابع انسانی جهت انجام كارهای تبلیغی با پشتوانه پژوهشی با مشكل مواجه شده است و دغدغه و تعصب كاری كارشناسان و اعضای فعال این سامانه تنها دلیل جلوگیری از تعطیلی این پروژه است.

  مدیر سامانه ایپرسش خاطرنشان كرد: یكی دیگر از اهداف سامانه ایپرسش آشنایی مبلغان و اساتید حوزه علمیه ودانشگاه با فضای شبهه است، زیرا تعداد زیادی از حوزویان و دانشگاهیان، به جهت وجود نگرشهای خاص در محیط حوزه و دانشگاه، اجازه مطرح كردن این مسائل را ندارند و این مسائل را معمولا در اولویت های پایین تری قرار می دهند.

  وی با بیان اینكه نگرش حاكم بر سامانه ایپرسش برای پاسخگویی به شبهات اهل سنت نگرشی حقیقت جویانه است، تصریح كرد: در سامانه ایپرسش بخش فعالی به نام گفت و گوی آرام میان شیعه و سنی ایجاد شده است و عمده فعالیت این قسمت گفت و گوی زنده (چت) است، و تاكنون توجه جمع عظیمی از اساتید حوزه و دانشگاه و نیز حقیقت جویان را به خود جلب كرده است.

  ضیائی بیان داشت: بخش پاسخگویی به شبهات اهل سنت و وهابیت سامانه ایپرسش، پایگاهی برای سرو سامان دادن شبهاتی است كه از سوی آن ها نسبت به مذهب شیعه است و در گفت و گوهایی كه بین طرفین ایجاد می شود منابع زیادی مطرح می شوند، و به شبهاتی كه از سوی طرف مقابل ارائه شده است پاسخ داده می شود.

  وی ادامه داد: افرادی كه نسبت به اهل سنت و وهابیت سوالاتی دارند، می توانند به این قسمت از سامانه ایپرسش مراجعه کرده و پاسخ خود را دریافت كنند.

  وی اشاره داشت: یكی دیگر از مسائلی كه سامانه ایپرسش به آن پرداخته است ایجاد كتابخانه دیجیتالی می باشد واین كتابخانه با توجه به ذهنیت ها و امتیازاتی كه در فضای گفتمان پرسش وپاسخ وجود دارد برای نخستین بار طراحی شده است و بسیاری از منابع مورد نیاز سؤال كنندگان و افراد پاسخگو در این كتابخانه گنجانده شده است، این كتابخانه به گونه ای است كه با استناد به منابع و مطالب آن می توان به تمام شبهات و سؤالات پاسخ داد، یكی دیگر از مزیت های این كتابخانه به روز آوری آن می باشد.

  وی با اشاره به این مطلب كه جایگاه فعلی ایپرسش در رتبه 850 سایت های ایران قرار دارد، تصریح كرد: با توجه به مقایسه ای كه با دیگر سامانه های پاسخگویی صورت گرفته است، این سامانه نزدیك به سیصد الی هزار رتبه از سامانه های همانند خود جلوتر است.

  وی ادامه داد: سامانه ایپرسش با اتصال به هفده سایت (هفده لینك) در میان هشتاد و دو مركز پاسخ گویی و با عمر كمتر از دو سال آمار قابل توجهی را به خود اختصاص داده و توانسته است ضمن جلب اعتماد عموم مردم، رتبه نخست عرصه پاسخگویی در ایران را نیز به خود اختصاص دهد.

  منبع

 2. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود