فوت مرجع تقليد

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فوت مرجع تقليد

با سلام

اگه مرجع تقليد فوت كنه بايد چه كار كرد ؟
بقا بر ميت يعني چي و احكام بقا بر ميت چگونه هست ؟
اگر بعد از فوت مرجع تقليد كلا مرجع تقليدمون رو عوض كنيم و مقلد شخص ديگه اي باشيم اشكال داره ؟
اگر مرجع تقليد فوت شده ارجع تر باشه ميشه كلا مرجع تقليدمون رو عوض كنيم ؟

با تشكر

t4h9r1;50578 نوشت:
اگه مرجع تقليد فوت كنه بايد چه كار كرد ؟

در صورت فوت مرجع تقليد واجب است مرجعي ديگري به طريق شرعي كه در م=3 رساله مراجع اشاره شده انتخاب شود

t4h9r1;50578 نوشت:
بقا بر ميت يعني چي و احكام بقا بر ميت چگونه هست ؟

ي
عني اگر مرجعي از دنيا برود ومكلف بخواهد در تقليد كردن بر همان مجتهد قبلي باقي بماند اين همان بقاء برميت مي باشد كه عمده احكام ان اين است :
1-بايد با اجازه مرجع زنده باشد.
2- دراينكه بقائش واجب است يا جايز با مرجع زنده است

t4h9r1;50578 نوشت:
اگر بعد از فوت مرجع تقليد كلا مرجع تقليدمون رو عوض كنيم و مقلد شخص ديگه اي باشيم اشكال داره ؟

t4h9r1;50578 نوشت:
اگر مرجع تقليد فوت شده ارجع تر باشه ميشه كلا مرجع تقليدمون رو عوض كنيم ؟

در اين مورد بايدازنظر مرجع زنده تقليد كند كه ايا بقاء را جايز (اختيار با مكلف است)ميداند يا واجب يا در مسائل عمل كرده واجب ميداندو..
رساله مراجع م=3و9و10 ؟

اگر مجتهدي كه انسان از او تقليد ميكند از دنيا برود ، حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است ، بنابراين اگر اعلم از مجتهد زنده باشد بايد _ با علم به اختلاف در مسائل محل ابتلا ولو اجمالا _ بر تقليد او باقي بماند .
و چنانچه مجتهد زنده اعلم از او باشد بايد به مجتهد زنده رجوع كند .

جملات زير رو متوجه نشدم يعني چي ؟
حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است
با علم به اختلاف در مسائل محل ابتلا ولو اجمالا

يه مسئله ديگه اينكه اعلم بودن رو چه جور بايد تشخيص داد ؟واقعا 2 عادل پيدا ميشه كه صراحتا بگه فلان مرجع تقليد اعلم تر هست ؟و همچنين 2 عادل ديگه كه بگن دو عادل قبلي درست گفتن يا نه ؟

با تشكر

t4h9r1;53293 نوشت:
اگر مجتهدي كه انسان از او تقليد ميكند از دنيا برود ، حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است ، بنابراين اگر اعلم از مجتهد زنده باشد بايد _ با علم به اختلاف در مسائل محل ابتلا ولو اجمالا _ بر تقليد او باقي بماند .
و چنانچه مجتهد زنده اعلم از او باشد بايد به مجتهد زنده رجوع كند .

جملات زير رو متوجه نشدم يعني چي ؟
حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است
با علم به اختلاف در مسائل محل ابتلا ولو اجمالا

يه مسئله ديگه اينكه اعلم بودن رو چه جور بايد تشخيص داد ؟واقعا 2 عادل پيدا ميشه كه صراحتا بگه فلان مرجع تقليد اعلم تر هست ؟و همچنين 2 عادل ديگه كه بگن دو عادل قبلي درست گفتن يا نه ؟

با تشكر

"حکم بعد از فوت او حکم زنده بودنش را دارد."معنايش اين است؛همان طور که اگر زنده مي بود به دلیل اعلمیت در مسائل اختلافي به او رجوع مي كرديد (چون در مسائل اتفاقي نياز به رجوع به اعلم نيست) به او رجوع مي كرديد الان هم كه فوت كرده اگر وی را همچنان اعلم از زنده ها مي دانيد بايد بر او باقي بمانيد .

"با علم به اختلاف..."منظور آن است که در مواردی که میان مرجع فوت شده ی اعلم ومرجع زنده ،تفاوت رای وجود دارد باید از نظر مرجع اعلم(چون در مسائل اتفاقي نياز به رجوع به اعلم نيست) فوت شده تبعیت نمود .این در صورتی است که مقلد علم به تفاوت فتوای آن دو داشته باشد ،هر چند به طور اجمال نه علم تفصیلی .(از این مطلب بدست می آید در غیر مورد اختلاف می تواند از حی تقلید نماید .)

برای تشخیص اعلم لازم نیست حتما این راه را انتخاب نمود ،بلکه اگر از قول عده ای از اهل علم هم اطمینان حاصل شود کافی است به م 3 توضیح المسائل مراجع مراجعه نمایید .

[=comic sans ms][=&quot]با تشكر از پاسخ هايي كه بيان فرموديد[/][/]

اگر مجتهد فوت شده اعلم تر باشد و حكم مجتهد زنده اين باشد (
حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است ) بنابراين در تمام موارد ميتوان از مجتهد فوت شده تقليد كرد . زيرا با فرض اينكه مجتهد فوت شده اعلم تر باشد در موارد مورد اختلاف كه بايد از مرجع اعلم فوت شده تقليد كرد و در غير موارد اختلاف هم كه تفاوتي ندارد .(بقا بر ميت ) و احتمالا مطالعه هر دو رساله نياز نيست .

يه چيزي هم شنيدم كه حكم اونو تويه رساله نديدم .
در مسائل جديد بايد از مجتهد زنده تقليد نمود .

منظور از مسائل جديد چيست ؟
آيا منظور مسائلي هست كه بعد از فوت ان مجتهد پيش امده و حكم و فتواي ان در رساله ايشان موجود نيست. مثلا در زمان يك مجتهد ماهواره وجود نداشته بنابراين حكم ان را نداده اند و اكنون آن مجتهد فوت شده در نتيجه طبق حكم مجتهد زنده عمل مينماييم .

يا منظور مسائلي هست كه قبلا براي ما اتفاق نمي افتاده و جديدا پيش آمده . مثلا احكام بعضي از طهارات ،شكيات يا مثلا احكام حج و خمس و ارث و امثال اينها كه هميشه اتفاق نمي افتد ولي حكم انها در رساله همه مراجع وجود دارد .

با تشكر

t4h9r1;54748 نوشت:
منظور از مسائل جديد چيست ؟ آيا منظور مسائلي هست كه بعد از فوت ان مجتهد پيش امده و حكم و فتواي ان در رساله ايشان موجود نيست. مثلا در زمان يك مجتهد ماهواره وجود نداشته بنابراين حكم ان را نداده اند و اكنون آن مجتهد فوت شده در نتيجه طبق حكم مجتهد زنده عمل مينماييم

باسلام و تشکر از شما پرسشگر محترم جناب t4h9r1:

منظور از مسائل جدید همان طوری است که بیان کردیید هست و کلاً هر مسأله ای که تا زه مورد ابتلاء شده است وحکم آن نیاز به سؤال جدید دارد واز همه مهم تر خود بقاء بر میت از اولین مسائل جدید به شمار میرود یا پرداخت خمس یا رد مظالم یا عمل حج و هزاران مورد دیگر...... که مورد ابتلا ء هست البته همه احکام در رساله ها نوشته نشده است :Gol::Gol::Gol:

t4h9r1;54748 نوشت:
[=comic sans ms][=&quot]با تشكر از پاسخ هايي كه بيان فرموديد[/][/]

اگر مجتهد فوت شده اعلم تر باشد و حكم مجتهد زنده اين باشد (
حكم بعد فوت او حكم زنده بودنش است ) بنابراين در تمام موارد ميتوان از مجتهد فوت شده تقليد كرد . زيرا با فرض اينكه مجتهد فوت شده اعلم تر باشد در موارد مورد اختلاف كه بايد از مرجع اعلم فوت شده تقليد كرد و در غير موارد اختلاف هم كه تفاوتي ندارد .(بقا بر ميت ) و احتمالا مطالعه هر دو رساله نياز نيست .

يه چيزي هم شنيدم كه حكم اونو تويه رساله نديدم .
در مسائل جديد بايد از مجتهد زنده تقليد نمود .

منظور از مسائل جديد چيست ؟
آيا منظور مسائلي هست كه بعد از فوت ان مجتهد پيش امده و حكم و فتواي ان در رساله ايشان موجود نيست. مثلا در زمان يك مجتهد ماهواره وجود نداشته بنابراين حكم ان را نداده اند و اكنون آن مجتهد فوت شده در نتيجه طبق حكم مجتهد زنده عمل مينماييم .

يا منظور مسائلي هست كه قبلا براي ما اتفاق نمي افتاده و جديدا پيش آمده . مثلا احكام بعضي از طهارات ،شكيات يا مثلا احكام حج و خمس و ارث و امثال اينها كه هميشه اتفاق نمي افتد ولي حكم انها در رساله همه مراجع وجود دارد .

با تشكر

با سلام وتشکر
در متون فقهی با دو واژه ی مجزا روبرو می شویم :مسائل مستحدثه ومسائلی که بدان عمل نشده است . مسائل مستحدثه مواردی می باشند که فقیه در باره ی آن فتوا ونظری ندارد و تازه به وجود آمده ومسائل عمل نشده آنهایی می باشند که نظر فقهی مجتهد در باره ی آن موجود است اما مقلد به آن عمل ننمود ه.به هر حال باید دید کسی که از واژه ی "مسائل جدید "استفاده می کند منظور ومرادش از استعمال آن لفظ چیست .آیا منظور دسته ی اول است یا دوم .

با تشكر از همكاري و راهنمايي هاي شما

جمع بندي من درسته ؟

بعد از فوت مرجع تقليد حتما بايد يك مرجع زنده انتخاب نموده به رساله ايشان مراجعه كنيم كه ايا بقا بر ميت جايز است يا واجب .
در صورت بقا بر ميت

مستحدثه را از مرجع زنده و مابقي را چه قبلا عمل كرده باشيم چه عمل نكرده باشيم از مرجع فوت شده تقليد مينماييم .

t4h9r1;55244 نوشت:
با تشكر از همكاري و راهنمايي هاي شما جمع بندي من درسته ؟ بعد از فوت مرجع تقليد حتما بايد يك مرجع زنده انتخاب نموده به رساله ايشان مراجعه كنيم كه ايا بقا بر ميت جايز است يا واجب .

با سلام وتشكر
تا اينجاي مسئله صحيح است
وعبارت بعدي صحيح نيست

t4h9r1;55244 نوشت:
در صورت بقا بر ميت مستحدثه را از مرجع زنده و مابقي را چه قبلا عمل كرده باشيم چه عمل نكرده باشيم از مرجع فوت شده تقليد مينماييم .

در صورت بقاء برميت وجوبا باشد(مثل اقاي سيستاني(در صورت اعلم بودن) و... )فقط در مسائل مستحدثه وامور حسبيه مثل خمس ويا اجازات در مجهول المالك و.. به مرجع زنده رجوع مي كنيم.
ولي اگر بقاء برميت جوازاً باشد در صورتي كه تقليدي صورت گرفته باشد (يعني در زمان قبل فوت مرجع به دستورات او عمل كرده باشيد (البته طبق نظر امام ورهبري)ميتوانيد به قبلي باقي بمانيد(يعني اختياري است ميتوانيد به مرجع زنده رجوع كرد.
عروة=ج1 /تقليد

:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:
:Gol: :Gol:
:Gol: باتشكر از راهنمايي هاي شما و آرزوي توفيقات روزافزون :Gol:
:Gol: :Gol:
:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

باز هم تشكر مجدد از جناب اسرا به خاطر اصلاح جمع بندي و تقسيم بندي كه انجام دادند و همچنين تشكر از جناب عترت و امين به خاطر پاسخ به سوال و توضيحاتشان .

كاش كنار اين همه دروسي كه اجباري يا از روي ميل توي دانشگاه و مدرسه ميخونديم يه كم هم از احكام و اصطلاحات اون بهمون ياد ميدادن .ولي دريغ از گفتن حتي يك نصف مسئله .
واقعا چرا اينجوريه؟
ميدونم كارشناس ها وقتشون زياد نيست ولي ميشه تدابيري به كار گرفت كه يه بخش اموزش احكام هم به سايت اضافه بشه كه به توضيح برخي اصطلاحات يا احكام پرداخته بشه . البته اگر جز اهداف سايت هست . خوندن رساله و به ذهن سپردن احكام يه خورده سخته ولي به بحث گذاشتن احكام و توضيح اصطلاحات واقعا موثره .

موفق و پيروز باشيد

t4h9r1;55436 نوشت:
ميدونم كارشناس ها وقتشون زياد نيست ولي ميشه تدابيري به كار گرفت كه يه بخش اموزش احكام هم به سايت اضافه بشه كه به توضيح برخي اصطلاحات يا احكام پرداخته بشه . البته اگر جز اهداف سايت هست . خوندن رساله و به ذهن سپردن احكام يه خورده سخته ولي به بحث گذاشتن احكام و توضيح اصطلاحات واقعا موثره .

با سلام وتشكر از اظهار نظر شما
جهت اطلاع خدمت شما عرض شودچنين تاپيكي از قبل براي اين كار تدارك ديده شده است كه در انجمن احكام/ ساير موارد /يك تاپيك مستقل به نام اصطلاحات واژه هاي فقهي تهيه شده است

http://www.askdin.com/forumdisplay.php?f=284&order=desc&page=2

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یه سوال: در صورتی که مرجع خودمان بقاء بر میت را جایز و بلکه واجب بداند اگر ایشان وفات یابند چه باید کرد؟؟

دومی سوال: در صورتی که مرجعی تقلید ابتدایی از میت را جایز میداند و خودش وفات یافته چه باید کرد؟؟

التماس دعا

مهدی عباس زاده;182274 نوشت:
یه سوال: در صورتی که مرجع خودمان بقاء بر میت را جایز و بلکه واجب بداند اگر ایشان وفات یابند چه باید کرد؟؟ دومی سوال: در صورتی که مرجعی تقلید ابتدایی از میت را جایز میداند و خودش وفات یافته چه باید کرد؟؟

با سلام و تشکر از سوالاتتان

تقليد ابتدايى از مجتهد ميّت يا بقا‏ بر تقليد او بايد به تقليد از مجتهد زنده و اعلم باشد.

آیت الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س23

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

نور;182430 نوشت:
با سلام و تشکر از سوالاتتان

تقليد ابتدايى از مجتهد ميّت يا بقا‏ بر تقليد او بايد به تقليد از مجتهد زنده و اعلم باشد.

آیت الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س23

ببخشید اگر مقلد آقای خامنه ای بود که دیگر این سوال براش پیش نمی اومد!!

مهدی عباس زاده;182274 نوشت:
یه سوال: در صورتی که مرجع خودمان بقاء بر میت را جایز و بلکه واجب بداند اگر ایشان وفات یابند چه باید کرد؟؟ دومی سوال: در صورتی که مرجعی تقلید ابتدایی از میت را جایز میداند و خودش وفات یافته چه باید کرد؟؟

در هر دو مورد ، شخص باید مرجع تقلید زنده اختیار کند و حد بقا یا تقلید ابتدایی از مرجع میت را مطابق با نظر وی اعمال کند

مهدی عباس زاده;184232 نوشت:
ببخشید اگر مقلد آقای خامنه ای بود که دیگر این سوال براش پیش نمی اومد!!

در این سایت فتاوای امام و مقام معظم رهبری بیان می شود مگر اینکه کاربران نام مرجع دیگری را ذکر کنند که مطابق با نظر مرجع تقلیدشان پاسخ ارائه می گردد
بنابراین
اگر شما نظر سایر مراجع را خواستید لطفا نام مرجع را در ادامه سوالتان ذکر بفرمایید هر چند در این مورد تقریبا اتفاق نظر است ؛ زمانیکه مرجعی از دنیا رفت ، مقلدین باید مرجع تقلید زنده و اعلم انتخاب نمایند

توضیح المسائل مراجع،م9

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

شفا;184264 نوشت:
در هر دو مورد ، شخص باید مرجع تقلید زنده اختیار کند و حد بقا یا تقلید ابتدایی از مرجع میت را مطابق با نظر وی اعمال کند

چرا؟؟؟

شفا;184264 نوشت:
در این سایت فتاوای امام و مقام معظم رهبری بیان می شود مگر اینکه کاربران نام مرجع دیگری را ذکر کنند که مطابق با نظر مرجع تقلیدشان پاسخ ارائه می گردد
بنابراین
اگر شما نظر سایر مراجع را خواستید لطفا نام مرجع را در ادامه سوالتان ذکر بفرمایید هر چند در این مورد تقریبا اتفاق نظر است ؛ زمانیکه مرجعی از دنیا رفت ، مقلدین باید مرجع تقلید زنده و اعلم انتخاب نمایند

سوالم کلی بود پس انتظار دارم کلی جواب بشنوم

چون اگر قرار است طبق نظر مرجعم عمل کنم که باید بقاء بر ایشان داشته باشم

اگر قرار است طبق نظر مرجع زنده عمل کنم که باید برای عدول از مرجعم دلیل موجهی داشته باشم با این که ایشان این عدول را جایز نمیدانند!!

التماس دعا

مهدی عباس زاده;184272 نوشت:
چرا؟؟؟

چون یکی از شرایط مرجع تقلید حی (زنده بودن ) است مرجعی که از دنیا رفته یکی از شرایط را از دست داده بنابراین نمی توان از ایشان تقلید کرد مگر با اجازه یک مرجع تقلید زنده باشد

مهدی عباس زاده;184272 نوشت:
چون اگر قرار است طبق نظر مرجعم عمل کنم که باید بقاء بر ایشان داشته باشم اگر قرار است طبق نظر مرجع زنده عمل کنم که باید برای عدول از مرجعم دلیل موجهی داشته باشم با این که ایشان این عدول را جایز نمیدانند!!

پاسخ این قسمت داده شد حد بقا بر میت را مرجع زنده تعیین می کند طبق نظر همه مراجع عظام هم اختیار کردن مرجع زنده و اعلم موجه است

توضیح المسائل مراجع،م2

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

شفا;184277 نوشت:
چون یکی از شرایط مرجع تقلید حی (زنده بودن ) است مرجعی که از دنیا رفته یکی از شرایط را از دست داده بنابراین نمی توان از ایشان تقلید کرد مگر با اجازه یک مرجع تقلید زنده باشد

اولا این که یکی از شرایط مرجع تقلید حی بودن است را اثبات کنید لطفا

ثانیا برفرض که مسئله مذکور تقلیدی هم باشد شخص داشته از مرجعی تقلید میکرده که این شرط را شرط نمیدانسته حال چه باید کرد؟؟

الآن شخص داره از مرجعی تقلید میکنه که حی بودن را شرط نمیداند در تقلید بلکه اگر میت اعلم باشد کافی است(بلکه واجب است از او تقلید شود نه از حی) آن وقت این مرجع از دنیا رفت چرا باید مرجعش را عوض کند؟

شفا;184277 نوشت:
طبق نظر همه مراجع عظام هم اختیار کردن مرجع زنده و اعلم موجه است

ببخشید مرجع ما که خلاف این را میگوید

با سلام و احترام

یه نفر مقلد حضرت امام بودند و مرجع زندشون رو آقای مکارم انتخاب کردند ،
بقاء بر میت بر ایشون واجب هست یا جایز ؟

با تشکر

روشنا;272660 نوشت:
با سلام و احترام یه نفر مقلد حضرت امام بودند و مرجع زندشون رو آقای مکارم انتخاب کردند ، بقاء بر میت بر ایشون واجب هست یا جایز ؟ با تشکر

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ به استفتای زیر از آیه الله مکارم شیرازی توجه نمایید:

مقلدین در چه مسائلی به فتوای مرجع میت باقی بمانند؟ مسائلی را که در زمان حیات آن مرجع عمل کرده اند باید باقی بمانند و در بقیه مسائل به فتوای ما عمل کنند. پس در مسائلی که اولین بار است مورد ابتلاء آنها قرار می گیرد مثل اینکه اولین بار است به حج یا عمره می رود به فتوای ما عمل کنند.
(بنابراین به نظر آیه الله مکارم،بقا بر میت در مسائل عمل کرده واجب است)

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم شیرازی به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=58

بنام خدا

با سلام

من جند سال پیش چون خانوادم مقلد آیت الله مکارم بودند من هم از ایشون تقلید میکردم
اما بعد از چند سال خودم آقای بهجت را انتخاب کردم که ایشون هم فوت کردند

آیا من میتونم کلا از این به بعد از آیت الله مکارم تقلید کنم؟
در ضمن انتخاب ایشون برای من با توجه به اینکه مورد تایید جامعه هستن هست

خواهشا روان بگید تا متوجه بشم
ممنون

عاشورا90;284241 نوشت:
بنام خدا با سلام من جند سال پیش چون خانوادم مقلد آیت الله مکارم بودند من هم از ایشون تقلید میکردم اما بعد از چند سال خودم آقای بهجت را انتخاب کردم که ایشون هم فوت کردند آیا من میتونم کلا از این به بعد از آیت الله مکارم تقلید کنم؟ در ضمن انتخاب ایشون برای من با توجه به اینکه مورد تایید جامعه هستن هست خواهشا روان بگید تا متوجه بشم ممنون

با سلام و عرض ادب

در انتخاب مرجع تقلید باید با تحقیق،مرجع اعلم را شناسایی نمایید اگر با اطمینان به تحقیق خانواده آیه الله مکارم را مرجع خود قرار داده بودید،صحیح است و درصورتی که بعدا با تحقیق مرجع دیگری(آیه الله بهجت)را اعلم دانسته و در زمان حیات ایشان رجوع کردید اشکال نداشته است.اکنون بعد از فوت آیه الله بهجت باید مرجع تقلید زنده ای را انتخاب نمایید و با اجازه ایشان باقی بر نظر آیه الله بهجت بمانید درصورتی که با اعتماد به نظر جامعه مدرسین آیه الله مکارم را به عنوان مرجع زنده انتخاب نمایید،به نظر ایشان درمسائل عملکرده در زمان آیه الله بهجت باید باقی بر آیه الله بهجت باشید و در مسائل جدید به نظر آیه الله مکارم رجوع نمایید.

رساله مراجع،احکام تقلید

با سلام من مقلد مرحوم آيت الله بهجت بودم الان بايد مقلد جديد انتخاب كنم و يا در مواردي كه به مشكل برخورد مي كنم بايد به مقلد زنده رجوع كنم ؟

[="Tahoma"][="Black"]

هاشمي;303391 نوشت:
با سلام من مقلد مرحوم آيت الله بهجت بودم الان بايد مقلد جديد انتخاب كنم و يا در مواردي كه به مشكل برخورد مي كنم بايد به مقلد زنده رجوع كنم ؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

شما دو راه دارید یا می توانید کلا مرجع زنده ای برای خود از میان مراجع فعلی که به استناد طرق شرعی اعلم شناختید، انتخاب نمایید .

یا با تشخیص اعلم بین مراجع فعلی با اجازه ایشان باقی بر تقلید از آیت الله بهجت ره باشید . (1)

همیشه موفق و سر بلند باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، مبحث تقلید[/]

سلام علیکم
خداقوت
1
تقلید از چند مرجع تقلید چه حکمی دارد
مثلا درمورد مسائل اقتصادی از ایت الله لنکرانی در مسائل حج از ...........
2
تقلید از مجتهدی که به نظر ما از مجتهدان زنده اعلم تر است چه حکمی دارد
ایا باز هم نیاز است مرجع دیگری انتخاب کنیم
اگر مسئله ای برای ما بود که تاکنون برایمان اتفاق نیفتاده بود ولی مرجع اولیمان استفتا داده بود ب ان عمل کنیم یا باید از مرجع زنده استفتا نمود
3
تایید و رد مرجعیت یک مجتهد در دست چه کسی است
4
در مورد مسائلی که علم ما شاید انهم شاید از مرجع تقلید بیشتر باشد تکلیف چه است
برای مثال ایت الله مکارم و بسیاری از مراجع میفرمایند معتقدان وحدت وجود نجس هستند و ........
بس یک نفر که فلسفه و عرفان میخوانیم چه کند
ترک تحصیل

akefin;303468 نوشت:
سلام علیکم خداقوت 1 تقلید از چند مرجع تقلید چه حکمی دارد مثلا درمورد مسائل اقتصادی از ایت الله لنکرانی در مسائل حج از ........... 2

با سلام و عرض ادب

برای اطلاع از تبعیض در تقلید می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید درصورتی که ابهامی باقی ماند بفرمایید:

http://www.askdin.com/thread408-2.html

akefin;303468 نوشت:
تقلید از مجتهدی که به نظر ما از مجتهدان زنده اعلم تر است چه حکمی دارد ایا باز هم نیاز است مرجع دیگری انتخاب کنیم اگر مسئله ای برای ما بود که تاکنون برایمان اتفاق نیفتاده بود ولی مرجع اولیمان استفتا داده بود ب ان عمل کنیم یا باید از مرجع زنده استفتا نمود

بقاء بر تقلید میت باید با اجازه مرجع تقلید زنده باشد و با اجازه مرجع تقلید زنده اعلم می توانید به تقلید از میت ادامه دهید و مطابق بانظر مرجع زنده محدوده بقاء مشخص می شود مانند اینکه به نظر برخی مراجع ادامه تقلید از مرجع میت اعلم در تمام مسائل جایز است.

akefin;303468 نوشت:
تایید و رد مرجعیت یک مجتهد در دست چه کسی است

تایید و رد مرجعیت توسط افراد خبره و مرجع شناس و بادرنظرگرفتن شرایط مرجعیت صورت می گیرد مانند جامعه مدرسین که گروهی از افراد خبره و مرجع شناس می باشند.

akefin;303468 نوشت:
در مورد مسائلی که علم ما شاید انهم شاید از مرجع تقلید بیشتر باشد تکلیف چه است برای مثال ایت الله مکارم و بسیاری از مراجع میفرمایند معتقدان وحدت وجود نجس هستند و ........ بس یک نفر که فلسفه و عرفان میخوانیم چه کند ترک تحصیل

تاوقتی فردی به درجه اجتهاد نرسیده وظیفه اش تقلید یا احتیاط در مسائل است.

موفق و موید باشید.

با عرض سلام و تشكر از پاسخ به سوال قبلي ام ، سوال ديگري داشتم از بين مراجع تقليد كداميك اجازه مي دهند بر تقليد آيت الله بهجت باقي بمانم ؟ من فروردين ماه عازم حج عمره هستم مي خواستم راهنمايي كنيد كه در آنجا و در بجا آوردن اعمال به مشكل برخورد نكنم با توجه به اينكه در سفر قبلي ام به مكه كه در آن زمان آيت الله بهجت زنده بودند در محرم شدن در مسجد شجره و نمازهاي داخل مسجد النبي و بعضي موارد ديگر به مرجع ديگري رجوع كردم ميخواستم بدانم مي توانم باز همين كار را بكنم متشكرم .

هاشمي;303625 نوشت:
با عرض سلام و تشكر از پاسخ به سوال قبلي ام ، سوال ديگري داشتم از بين مراجع تقليد كداميك اجازه مي دهند بر تقليد آيت الله بهجت باقي بمانم ؟ من فروردين ماه عازم حج عمره هستم مي خواستم راهنمايي كنيد كه در آنجا و در بجا آوردن اعمال به مشكل برخورد نكنم با توجه به اينكه در سفر قبلي ام به مكه كه در آن زمان آيت الله بهجت زنده بودند در محرم شدن در مسجد شجره و نمازهاي داخل مسجد النبي و بعضي موارد ديگر به مرجع ديگري رجوع كردم ميخواستم بدانم مي توانم باز همين كار را بكنم متشكرم .

با سلام و عرض ادب

بعد از فوت مرجع تقلید،مقلدین ایشان باید مرجع تقلید زنده و اعلم را شناسایی نمایند و طبق نظر مرجع تقلید زنده اجازه ادامه تقلید از مرجع میت را دارند اگر شما درسفر قبلی و بعد از فوت آیه الله بهجت مرجع تقلید اعلم زنده را شناسایی و انتخاب کرده اید و با اجازه ایشان به آیه الله بهجت باقی ماندید نیاز به انتخاب مرجع تقلید دیگری نیست مگر اینکه مرجع زنده دیگری را اعلم از مرجع زنده فعلی بیابید که باید رجوع کنید.

رساله مراجع،احکام تقلید

باسلام وخسته نباشید به همه دوستان.
من درحال حاضر از ایت الله صانعی تقلید میکنم امادوست دارم از ایت الله بهجت تقلید کنم
حالا موندم بعد فوت ایشون میتونم مرجعمو تغییربدم یا خیر؟
لطفا توضیح دهید .
ممنون

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال جناب عالی

یکی از شرایط انتخاب مرجع اعلم ، زنده بودن اوست و شما نمی توانید ایشان را به عنوان مرجع تقلید جدید خود انتخاب نمایید اما می توانید از بین مراجع زنده دیگر با تحقیق اگر کسی را اعلم دانستید انتخاب کرده مقلد معظم له شوید. (1)

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، مبحث تقلید[/]

شفا;184277 نوشت:
پاسخ این قسمت داده شد حد بقا بر میت را مرجع زنده تعیین می کند طبق نظر همه مراجع عظام هم اختیار کردن مرجع زنده و اعلم موجه است

کی گفته؟بنا به فتوای آیت الله جناتی نه اعلمیت و نه زنده بودن در تقلید ابتدایی شرط نیستhttp://jannaati.com/far/index.php?page=6

سجاد;305897 نوشت:
یکی از شرایط انتخاب مرجع اعلم ، زنده بودن اوست و شما نمی توانید ایشان را به عنوان مرجع تقلید جدید خود انتخاب نمایید اما می توانید از بین مراجع زنده دیگر با تحقیق اگر کسی را اعلم دانستید انتخاب کرده مقلد معظم له شوید. (1)

اما ظاهرا ادراک حیات (حتی در زمان تمییز) مرجع برای تقلید از او کافی است

با سلام. مرجع تقلید بنده آیت الله مدنی تبریزی بودند ک چند ماه پیش فوت کردند از اون به بعد هم مرجعی انتخاب نکردم یعنی از انتخابم مطمئن نبودم. من خودم امام خامنه ای رو انتخاب کردم برای انتخابش هم برادرم میگه از دو نفر عادل پرسیده یکیشون آیت الله خامنه ای رو گفته یکیشون هم گفته هستن چند نفری ایت الله خامنه ای هستن... که دیگه داداشم نذاشته حرفشو ادامه بده و رهبر رو به عنوان مرجعش انتخاب کرده. می خواستم بدونم میشه با استناد به حرف اون دو نفر آیت الله خامنه ای رو انتخاب کرد؟ چون از دونفر دیگه نپرسیده که ببینه حرف اونا رو تایید میکنن یا نه هم اینکه باتوجه به مساله 3رساله میتونیم بگیم آیت الله خامنه ای اعلم هستن؟ چون من خودم از چند نفر شنیدم که میگن طلاب بیشتر مرجعشون رهبر هست خودم هم حوزه ای هستم و از چند نفر حوزه ای هم همین حرفو شنیدم.

[="Tahoma"][="Black"]

در جستجوی عمار;376155 نوشت:
با سلام. مرجع تقلید بنده آیت الله مدنی تبریزی بودند ک چند ماه پیش فوت کردند از اون به بعد هم مرجعی انتخاب نکردم یعنی از انتخابم مطمئن نبودم. من خودم امام خامنه ای رو انتخاب کردم برای انتخابش هم برادرم میگه از دو نفر عادل پرسیده یکیشون آیت الله خامنه ای رو گفته یکیشون هم گفته هستن چند نفری ایت الله خامنه ای هستن... که دیگه داداشم نذاشته حرفشو ادامه بده و رهبر رو به عنوان مرجعش انتخاب کرده. می خواستم بدونم میشه با استناد به حرف اون دو نفر آیت الله خامنه ای رو انتخاب کرد؟ چون از دونفر دیگه نپرسیده که ببینه حرف اونا رو تایید میکنن یا نه هم اینکه باتوجه به مساله 3رساله میتونیم بگیم آیت الله خامنه ای اعلم هستن؟ چون من خودم از چند نفر شنیدم که میگن طلاب بیشتر مرجعشون رهبر هست خودم هم حوزه ای هستم و از چند نفر حوزه ای هم همین حرفو شنیدم.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال اگر از دو عالم عادل خبره و مرجع شناس پرسیده شده کافی است و نیازی به جستجو و تحقیق دیگری نیست . (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع ، احکام تقلید[/]

با عرض سلام،
شخصی در ابتدای تکلیف و بعد از بالغ شدن آیت الله بهجت (ره) رو به عنوان مجتهد اعلم و به عنوان مرجع انتخاب کرده و به بعضی از فتاوای ایشون ملتزم بوده و عمل کرده ( برای مثال طهارت، نماز، روزه و ...) و به بعضی دیگه ملتزم بوده ولی عمل نکرده و به تعدادی دیگه هم نه ملتزم بوده و نه عمل کرده. این شخص چند سال بعد از بلوغش اعتقاداتش رو از دست داده ( یعنی در واقع مرتد شده) و چندین سال در اون وضعیت بوده تا اینکه امسال توبه کرده و دوباره مسلمان شده. بعد از تحقیق آیت الله سیستانی رو به عنوان مجتهد اعلم زنده انتخاب کرده ولی با توجه به فتوای ایشون مبنی بر واجب بودن بقای بر میت و اینکه این شخص آیت الله بهجت (ره) رو اعلم از آیت الله سیستانی میدونه تکلیف او چیه؟
آیا در تمام مسائل از آیت الله بهجت (ره) تقلید بکنه؟
یا در تمام مسائل از آیت الله سیستانی تقلید بکنه؟
و یا در اون مسائلی که در اول بلوغش ملتزم بوده از آیت الله بهجت (ره) تقلید بکنه بقا بر میت بکنه و در باقی مسائل از آیت الله سیستانی تقلید بکنه؟
برای مثال تکلیف خمس، زکات، کفارات و بقیه وجوهات شرعی چی میشه؟ در این مسائل باید از چه کسی تقلید بکنه؟

insan;464434 نوشت:
با عرض سلام،
شخصی در ابتدای تکلیف و بعد از بالغ شدن آیت الله بهجت (ره) رو به عنوان مجتهد اعلم و به عنوان مرجع انتخاب کرده و به بعضی از فتاوای ایشون ملتزم بوده و عمل کرده ( برای مثال طهارت، نماز، روزه و ...) و به بعضی دیگه ملتزم بوده ولی عمل نکرده و به تعدادی دیگه هم نه ملتزم بوده و نه عمل کرده. این شخص چند سال بعد از بلوغش اعتقاداتش رو از دست داده ( یعنی در واقع مرتد شده) و چندین سال در اون وضعیت بوده تا اینکه امسال توبه کرده و دوباره مسلمان شده. بعد از تحقیق آیت الله سیستانی رو به عنوان مجتهد اعلم زنده انتخاب کرده ولی با توجه به فتوای ایشون مبنی بر واجب بودن بقای بر میت و اینکه این شخص آیت الله بهجت (ره) رو اعلم از آیت الله سیستانی میدونه تکلیف او چیه؟
آیا در تمام مسائل از آیت الله بهجت (ره) تقلید بکنه؟
یا در تمام مسائل از آیت الله سیستانی تقلید بکنه؟
و یا در اون مسائلی که در اول بلوغش ملتزم بوده از آیت الله بهجت (ره) تقلید بکنه بقا بر میت بکنه و در باقی مسائل از آیت الله سیستانی تقلید بکنه؟
برای مثال تکلیف خمس، زکات، کفارات و بقیه وجوهات شرعی چی میشه؟ در این مسائل باید از چه کسی تقلید بکنه؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،باید در تمام مسائل به آیه الله بهجت باقی بماند.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

سلام علیکم

داشتم بعد از مدتها در این سایت قدم میزدم دیدم ظاهرا در این صفحه مشترک شده ام ولی چرا پست بنده یعنی:

18

در صفحه 2 پاسخ داده نشده است؟؟

امیدوارم کارشناسان محترم پاسخ سؤال بنده را لطف نمایند مرقوم فرمایند.

اسراء;55344 نوشت:

در صورت بقاء برميت وجوبا باشد(مثل اقاي سيستاني(در صورت اعلم بودن) و... )فقط در مسائل مستحدثه وامور حسبيه مثل خمس ويا اجازات در مجهول المالك و.. به مرجع زنده رجوع مي كنيم.
ولي اگر بقاء برميت جوازاً باشد در صورتي كه تقليدي صورت گرفته باشد (يعني در زمان قبل فوت مرجع به دستورات او عمل كرده باشيد (البته طبق نظر امام ورهبري)ميتوانيد به قبلي باقي بمانيد(يعني اختياري است ميتوانيد به مرجع زنده رجوع كرد.
عروة=ج1 /تقليد

رهبر بقا بر میت رو جایز میدانند نه واجب اما گفته اند ولى سزاوار است که احتياط در بقا بر تقليد ميّتِ اعلم ترک نشود.این یعنی چه؟

samanehriahi;534304 نوشت:
رهبر بقا بر میت رو جایز میدانند نه واجب اما گفته اند ولى سزاوار است که احتياط در بقا بر تقليد ميّتِ اعلم ترک نشود.این یعنی چه؟

با سلام و عرض ادب

یعنی اگر مرجع تقلیدی که از دنیا رفته است را اعلم از مرجع تقلید زنده بدانم بهتر است به مرجع اعلم باقی باشم گرچه بقا بر میت واجب نیست.

موفق و موید باشید

خیلی لطف کردین ممنون

موضوع قفل شده است