اعتياد---بيماري--- مشكل اعتقادي و..... نظرات دوستان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتياد---بيماري--- مشكل اعتقادي و..... نظرات دوستان

با سلام

خدمت دوستان اسك دين و با كسب اجازه از محضر كارشناسان و مديران انجمن مشاوره

پيامي از طرف يكي از كاربران براي بنده رسيده است

بنده اين مطلب دوست بزرگوار را ذكر مي كنم

ان شاء الله از نظرات و راه حل هاي كاربران و كارشناسان عزيز استفاده مي كنيم

یه دوستی دارم چندین سال معتاد بوده اما الان چهار ساله که پاکه اما همین طور که میدونید مواد مشکل اصلی او نبود بیماری اعتیاد مشکل اوست

روح و قلب پاکی دارد درست زندگی میکند کار می کند حرام نمی خورد و خیلی مسایل دیگر را رعایت میکند

ارتباط باخدا دارد اما تکلیفش با مذهب روشن نیست چگونه میتواند به مذهبش وفادار باشد و عمیقا باور کند که با مذهبش هم میتواند با بیماری اعتیادی که مادام العمر با اوست کنار بیاید.

افکار یک فردی که مواد مخدر را کنار گذاشته از زمین تا اسمان با افراد معمولی فرق میکند

خواهشمندم نظر خود را اعلام بفرمایید

متشکرم

منتظر نظرات دوستان هستيم

با سلام و عرض ادب و تشکر به خاطر سؤال خوبتان :Gol:

مطلب بیان شده برای من کمی گنگ است. می گویید چهار سال است که پاک است، یعنی مواد مصرف نمی کند. ولی می گویید بیماری اعتیاد دارد که مادام العمر با اوست... خوب، یعنی مواد مصرف می کند؟

بی زحمت معنی دقیق بیماری اعتیاد را بیان کنید.

با تشکر فراوان
یا حق

با سلام

بینام;50371 نوشت:
بی زحمت معنی دقیق بیماری اعتیاد را بیان کنید.

جناب بينام

طی روزها و سالهای مصرف مواد مخدر ذهنیت اشخاص ، افکار اشخاص دچار اختلالاتی میشود که بعد از ترک اعتیاد دچار بیماری اعتیاد {وابستگی روحی و روانی} میشوند - بیماری اعتیاد مصرف مواد مخدر نیست

با عرض سلام و تشکر :Gol:

نقل قول:
طی روزها و سالهای مصرف مواد مخدر ذهنیت اشخاص ، افکار اشخاص دچار اختلالاتی میشود که بعد از ترک اعتیاد دچار بیماری اعتیاد {وابستگی روحی و روانی} میشوند - بیماری اعتیاد مصرف مواد مخدر نیست

حالا فهمیدم، یعنی مدام وسوسه شده، احتمال بازگشت وجود دارد.

نقل قول:
یه دوستی دارم چندین سال معتاد بوده اما الان چهار ساله که پاکه اما همین طور که میدونید مواد مشکل اصلی او نبود بیماری اعتیاد مشکل اوست

این یک نکته مثبت.

نقل قول:
روح و قلب پاکی دارد درست زندگی میکند کار می کند حرام نمی خورد و خیلی مسایل دیگر را رعایت میکند

این دو نکته مثبت.

نقل قول:
ارتباط باخدا دارد اما تکلیفش با مذهب روشن نیست چگونه میتواند به مذهبش وفادار باشد و عمیقا باور کند که با مذهبش هم میتواند با بیماری اعتیادی که مادام العمر با اوست کنار بیاید.

فکر کنم منظور این است که به خاطر ترس از ارتکاب گناه، می ترسند که مذهب را زیر پا گذاشته، به این ترتیب از آن خارج شده محسوب شوند.

این تصور کاملاً غلط است. اول اینکه وسوسه شدن گناه ندارد. اتفاقاً موقعیت بسیار خوبی برای کسب مقامات بالای معنوی است. هرچه وسوسه شدیدتر باشد، نه گفتن به آن اجر بالاتری خواهد داشت. مقابله با وسوسه جهاد اکبر است، و مادامی که شخص در این مقابله به سر می برد (حتی اگر گاهی شکست بخورد)، مجاهد فی سبیل الله محسوب می شود.

پس دلیلی وجود ندارد مذهب را به خاطر احتمال ارتکاب گناه رها کنند. در رحمت همیشه باز است، و ایشان همیشه می توانند توبه کرده، باز گردند.

تصور غلط دیگری که ممکن است در افراد ایجاد شود این است که به خاطر اعمالی که مرتکب شده اند، فکر کنند لیاقت عبادات خاص را ندارند. با این استدلال، مثلاً نماز شب نخوانند، چرا که نماز شب کار بندگان پاک است... و غیره. در حالی که بهترین کاری که یک گناهکار می تواند انجام دهد، افزایش عبادات مستحب است.

توصیه من این است که این دوستمان عبادات مستحبی خودشان را افزایش دهند... این هیچ منافاتی با گذشته ایشان، و وسوسه های روزانه شان ندارد. شخصاً نماز شب، و تلاوت قرآن (همراه با معنی آن) را توصیه می کنم. این عمل باعث می شود که نورانیت ایشان بیشتر شده، و خیلی راحت تر با بیماری اعتیادشان کنار بیایند.

خداوند پاداش نیکوکاران را تباه نمی کند. این وعده خدا در قرآن است. به نظر من ایشان نباید خودشان را دست کم بگیرند. همین ترک کردن چهار ساله مواد خودش کار بزرگی است. خیلی خیلی بزرگ. معلوم نیست اگر من معتاد شده بودم توانایی این کار را داشتم یا نه.

نباید خودشان را کمتر از دیگران فرض کنند. نباید خودشان را محروم شده تلقی کنند. برای اینکه خیالشان راحت شود، حتی در شهود عرفانی هم به روی ایشان باز است. می توانند عارف شوند. می توانند حجابها را کنار زده، اسرار را مشاهده کنند. این یک حقیقت است. در کسب مقامات عالی هیچگاه بسته نمی شود. ایشان که کافر نیستند، جانی نیستند، ایشان هم فرد معتقدی هستند. چرا باید در رحمت بسته شود؟

به ایشان بگویید به زندگیشان، به عنوان جهاد اکبر نگاه کنند. در حدیث قدسی آمده، خداوند بنده مؤمنش را به هر سو که بگرداند برایش خیر است. یقین داشته باشند که در خیر بسته نشده. نه تنها بسته نشده، بلکه به روی ایشان بیش از دیگر مردم باز است. خدا می داند هر بار که ایشان وسوسه می شوند، و نه می گویند، چه اجری برایشان نوشته می شود. سعی افراد مهم است. در قرآن آمده جزای سعی افراد به آنها داده می شود.

من از شما می پرسم، منی که معتاد نیستم بیشتر برای دوری از گناه سعی می کنم، یا یک شخص مبتلا به بیماری اعتیاد؟ :Sham:

نا امیدی بزرگترین گناه است
با تشکر فراوان
یا حق

با سلام

و تشكر از مطالب جناب بينام

دوستمون ! که مشکل داشت تقریبا امید وار شد
مشکل اصلی اینجاست که دوست من سعی میکند گناه نکند حرام اصلا نمی کند و نمی خورد باوجود دوره تخریب حدود نوزده سال مصرف طی این چهار سال اعتبارش بواسطه اعمال و رفتارهای جدیدش برگشته

و شخصی معتمد بین اشنایان و مردم مرتبط شده است بیشتر اوقات و شبانگاهان مشغول راز و نیاز با خداوند است با زبان خود و بدون استفاده از هر دعا یا...

حرفش هم این استکه من درست زندگی میکنم خسارتی هم به دیگران نمی زنم . :Gol:

حال سوال؟
نقش مذهب اینجا چی میتونه باشه؟؟

با تشكر از دوستاني كه با مطالب خود اين دوست عزيز را راهنمايي مي كنند

با سلام
از نکات زیر باید کمک بگیرند.
1- علت رو آوردن به مواد را با کمک مشاور و تفکر ریشه یابی کنید.( شخصیتی، خانوادگی، دوستان، و...) و تلاش برای خنثی کردن این علل
2- آیا ایشان سابقه بیماری و مصرف دارو جسمی و روانی داشته اید؟ اگر سابقه داشته اید حتما زیر نظر متخصص برای درمان ادامه دهید.
3- محل کار خوب بدون محرک برای خود پیدا کنید.
4- آیا گروه na شرکت کرده اید اگر بله؟ به من پیام خصوصی بدهند.
5- بیکاری ضررش کمتر از مواد نیست. کار کار کا
6- ورزشی را به عنوان رشته باشگاهی انتخاب کنید.
7- از مشاوران اعتیاد 09640 و 09628 کمک بگیرید.
8- شبهات دینی خود را با کمک یک روحانی و کتاب و سی دی کمکی به شکل تدریجی رفع کنید.
9- به سیگار هم لب نزند( مرداب اعتیاد)
10- به زیارت امامان و امام زداه ها مشرف شوید.

موضوع قفل شده است