پاکی لباس---------سوال فقهی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پاکی لباس---------سوال فقهی

سلام.
میخواستم بپرسم آیا لباس یا حوله ای که یه خانم تو دوره عادت ماهانه استفاده میکنه رو نمیتونه مواقع دیگه استفاده کنه؟؟ یعنی قبل از استفاده تو مواقع دیگه باید اونو بشوره؟؟
مرجع تقلید:صانعی

برچسب: 

architect;49002 نوشت:
سلام. میخواستم بپرسم آیا لباس یا حوله ای که یه خانم تو دوره عادت ماهانه استفاده میکنه رو نمیتونه مواقع دیگه استفاده کنه؟؟ یعنی قبل از استفاده تو مواقع دیگه باید اونو بشوره؟؟

با سلام وتشكر از سوال شما
در صورتي كه نجس نشده باشد اشكالي ندارد نفس ايام عادت بودن موجب پرهيز از اين حوله نمي شود.
احكام نجاسات در رساله مراجع

با تشکر.
در مورد لباسهایی که در دوره عادت پوشیده میشه چطور؟؟
مامانم میگه اگه عرق کنی و لباس عرقی بشه نجس میشه یا تو زمان پریودی از حوله ای مجزا استفاده میکنه در حالی که فقط آب موهاشو خشک میکنه. یعنی اون میگه اگه جایی از بدن خیس باشه از آب یا عرق و اون رو با حوله ای خشک کنیم اون حوله نجس میشه. یعنی این درست نیست؟؟
ضمناً گاهی پیش میاد که من برای اینکه کسی نفهمه پریود شدم نماز میخونم البته الکی میخونم و ذکرهاشو نمیگم!!! این اشکالی داره؟؟

architect;51678 نوشت:
با تشکر.
مامانم میگه اگه عرق کنی و لباس عرقی بشه نجس میشه یا تو زمان پریودی از حوله ای مجزا استفاده میکنه در حالی که فقط آب موهاشو خشک میکنه. یعنی اون میگه اگه جایی از بدن خیس باشه از آب یا عرق و اون رو با حوله ای خشک کنیم اون حوله نجس میشه. یعنی این درست نیست؟؟
ضمناً گاهی پیش میاد که من برای اینکه کسی نفهمه پریود شدم نماز میخونم البته الکی میخونم و ذکرهاشو نمیگم!!! این اشکالی داره؟؟

باسلام و تشكر از شما پرسشگر محترم :

لباس و بدن خانمي كه در دوران عادت ما هانه است پاك است و نجس نيست حتي اگر بدن او عرق نيز بكند نجس نمي شود و ميتواند با آن لباسي كه در دوران ماهانه پوشيده است نماز بخواند مگر اينكه آن لباس به خون يا نجاستي ديگر آلوده با شد حوله اي را هم كه با آن حمام كرده است پاك است و نيازي به آب كشي مجدد ندارد

در ضمن خانمي كه در عادت ماهانه است مستحب است هنگام نماز بدن خود را از خون پاك كند و پنبه را عوض كند و ضو بگيرد يا اينكه تيمم نمايد و رو به قبله بنشيند و ذكر بگويد

منبع رساله مراجع م 476:Gol::Gol::Gol:

architect;51678 نوشت:
با تشکر.

با تشکر از شما کاربر گرامی وهمچنین از استاد امین
اینکه ادای نماز خواندن را در آورید اشکالی ندارد ،اما می توانید به مستحبا ت هم توجه داشته باشید
م476:مستحب است زن حائض در وقت نماز ،خود را از خون پاک نماید وپنبه و دستمال را عوض کند ووضو بگیرد واگر نمی تواند وضو بگیرد تیمم نماید ودر جای نماز رو به قبله بنشیند و مشغول ذکر و دعا و صلوات شود .(توضیح المسائل مراجع )

با سلام در مورد لکه های خون که بعد از هفت روز دیده میشود حکم چیست ؟ مرجع دستغیب

خانزادی;116284 نوشت:

با سلام
طبق نظر اکثر فقها این لکه های خون،اگر قبل از ده روز قطع شود جز حیض محسوب می شود، و باید بعد از پاک شدن غسل حیض را تکرار کرد و اگر از ده روز گذشت به مقدار عدد عادت(مثلا هفت روز) حیض و بقیه استحاضه است.

استفتائات موجود در مرکز ملی

خانزادی;116284 نوشت:

با سلام خدمت جناب خانزادی محترم و تشکر از سئوال شما

متأسفانه به نظرات فقهی آیت الله دستغیب دسترسی نداریم ، برای اطلاع یافتن از فتاوای ایشان می توانید با دفترشان تماس حاصل فرمایید.

موفق باشید

باسلام
من در یک شهر گرمسیر زندگی می کنم و بسیار هم عرق می کنم .
در دوران پریود حتی تا لباسهای زیرم هم خیس می شه .
آیا نجسی خون با عرق از نوار به لباسهای زیر و جاهای دیگر بدنم سرایت می کنه؟آخه نمی تونم که مرتب دوش بگیرم یا هیچ کاری نکنم.چون وقتی یه جایی میشینم وقتی بلند می شم اینقدر عرق کردم که اونجا خیس شده.چی کار کنم.
ممنون

rink;126823 نوشت:
من در یک شهر گرمسیر زندگی می کنم و بسیار هم عرق می کنم . در دوران پریود حتی تا لباسهای زیرم هم خیس می شه . آیا نجسی خون با عرق از نوار به لباسهای زیر و جاهای دیگر بدنم سرایت می کنه؟آخه نمی تونم که مرتب دوش بگیرم یا هیچ کاری نکنم.چون وقتی یه جایی میشینم وقتی بلند می شم اینقدر عرق کردم که اونجا خیس شده.چی کار کنم.

با سلام و تشکر از سوالتان
تا زمانی که یقین به انتقال نجاست بواسطه عرق نکرده اید، لباسها و جایی که نشسته اید پاک است.
برداشت ازرساله مراجع م 476
موضوع قفل شده است