میشه پدر شرط کنه که مقداری از مهریه دختر مال اون باشه؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میشه پدر شرط کنه که مقداری از مهریه دختر مال اون باشه؟

[="purple"]آیا تو اسلام این اجازه به پدر داده شده که مقداری از مهریه دختر را بتونه شرط کنه که متعلق به اون باشه؟من جایی خوندم که گویا انگار این امکان وجود داره به همین خاطر کنجکاو شدم که در مورد این مطلب اطلاعاتی کسب کنم .

اگر جواب مثبته منبع استنباط این حکم آیه قرآنه یا احادیث ؟ و در مورد چگونگی اونم دوست دارم اطلاعاتی داشته باشم.

تو قرآن آیه ای که در مورد حضرت شعیب و حضرت موسی و ازدواج دختر شعیب است آیا مساله کار حضرت موسی به عنوان پرداخت مهریه دختر شعیب است؟[/]

نازنين مريم;48945 نوشت:
آیا تو اسلام این اجازه به پدر داده شده که مقداری از مهریه دختر را بتونه شرط کنه که متعلق به اون باشه؟من جایی خوندم که گویا انگار این امکان وجود داره به همین خاطر کنجکاو شدم که در مورد این مطلب اطلاعاتی کسب کنم .

اگر جواب مثبته منبع استنباط این حکم آیه قرآنه یا احادیث ؟ و در مورد چگونگی اونم دوست دارم اطلاعاتی داشته باشم.

تو قرآن آیه ای که در مورد حضرت شعیب و حضرت موسی و ازدواج دختر شعیب است آیا مساله کار حضرت موسی به عنوان پرداخت مهریه دختر شعیب است؟

[/

در کتاب ثحریرالوسیله امام خمینی وشرح آن یعنی تفصیل الشریعه آیت الله فاضل رحمه الله علیهما،چنین آمده است :اگر پدر دختر در مهر شریک شوأ،به این نحو که برای دختر مهری معین شود وبرای پدرش هم مقداری تعیین گردد،فقط آن مقدار که برای دختر معین شده باید پرداخت شود وآنچه که برای پدر معین شده ،ساقط است وپدر استحقاق دریافت آن را ندارد.

روایات این مسئله در همین کتا ب تفصیل الشریعه آورده شده وبه اختلاف اقوال علما پرداخته شده است .
تفصیل الشریعه ،کتاب النکاح ،فصل فی المهر ،م8

موضوع قفل شده است