جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از زیاد بودنش خسته نشید(پند و عبرت)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز جز امور منفی
  نوشته
  86
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  715

  مطلب از زیاد بودنش خسته نشید(پند و عبرت)
  اتاقهای گفتگو در کمینند!

  چت روم به معنای گفتگو های عامیانست.در محیط اینترنت نیز معنای این فناوری گفتگو در اتاقهای خصوصی و یا عمومی است که بستگیبه سطح برخورداری و استفاده ی افراد از آن دارد.
  در این محیط انتظار گفتگوی تخصصی بین افراد نیست اما بسیاری از آنها هم کارشناسانه و در مباحث فرهنگی و سیاسی و ... بوده و امکان بهره برداری تخصصی از آن وجود دارد البته سایتهایی هم هستند که به صورت انجمنهای مجازی دارای اتاقهای گفتگو هستند اما تفاوت این اتاقها با چت رومها این است که در اتاقهای چت روم فعل و انفعالات محو میگردد و به صورت آنلاین است ولی در انجمنهای گفتگو سابقه ی گفتگوها برای مدت طولانی باقی میماند و اصولا کاربرد هر یک متفاوت است.
  تحقیقات متعددی که در زمینه ی انگیزه ی افراد برای روی آوردن به چت صورت گرفته نشان میدهد که همفکری یا همدلی تفریح وقت گذرانی سر گرمی و دوستی با جنس مخالف از مهمترین دلایل گپ زنی در اتاقهای اینترنتی هستند.
  به گزارش یک سایت اینترنتی از یک نظر سنجی از مجموع 3118 نفر بازدید کننده از این سایت که در این نظر سنجی شرکت کرده بودند 12/37 درصد آنها برای تفریح و 7/22 درصد برای دوست یابی از چت استفاده میکنند.

  سوال:آیا میتوان گفت جوانان و آدمهای تنها بیشترین کاربران اتاقهای گفتگو ی اینترنتی را تشکیل میدهند؟
  پاسخ:بله.افراد تنها و تعداد زیادی از جوانانی که مهارتهای اجتماعی و ارتباطی ضعیفی دارند از مشتریان ثابت چت رومها محسوب میشوند.

  سوال:علت این امر چیست؟
  پاسخ:به دلیل اینکه در چت رومها نیازی به رعایت چارچوبها و استانداردها ی رایج در روابط فردی و اجتماعی نیست.این افراد به راحتی با دیگران ارتباط برقرار میکنند و در این فضاها هر کس بر اساس نیازی که در خود احساس مسکند وارد میشود.برخی افراد از مناسبات متناقض اجتماعی واقعیتهای تلخ زندگی ناکامی های گذشته و کنونی خسته هستند و برای افرادی دیگر تنها جنبه سر گرمی دارد و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است.

  سوال:آیا این افراد با چت کردن از نظر روانی اقناع میشوند؟
  پاسخ:گذشته از کسانی که ارضاء نیازهای روانی آنها را به چت رومها میکشاند عده ای از افراد به قصد مزاح و فریب دیگران وارد چت رومها میشوند و از دادن اطلاعات غلط و دست انداختن دیگران لذت میبرند.البته یکی از دلایل دیگری که گروهی از افراد به چت روی می اورند این است که مجبور نیستند برای هیچ مساله ای پاسخگو باشند.شاید به همین علت است که گفتگو به مسائل جنسی ابراز عشق و احساسات و بیان اسرار و درد دلهای خصوصی در این فضاها به راحتی صورت میگیرد.

  سوال:در این فضاها افراد بیشتر ترجیح میدهند با چه کسانی چت کنند؟
  پاسخ:طبق تحقیقات انجام شده بیش از 50 درصد افراد ترجیح میدهند با افراد متنوع و ناشناس و کمتر از یک سوم افراد تمایل داشتند با افراد آشنا چت کنند.همچنین 9/98 درصد تمایل دارند با افراد غیر همجنس چت کنند.بنابراین میتوانیم بگوییم که فضای غالب در محیط چت رومها گفتگوهای دوستانه جوانان غیر همجنس است که با نیت ارضای کنجکاوی آشنایی سر گرمی و تفریح و ماجراجویی انجام میگیرد.

  سوال:آیا گفتگو درباره مسائل جنسی در فضای اینترنت میتواند آسیب رسان باشد؟
  پاسخ:وقتی محتوای چت به مسائل جنسی کشیده میشود پیامدهای منفی بسیاری را به دنبال دارد نمونه ای از این پیامدها که تقریبا از طرف بیشتر کاربران تجربه شده است عبارت است از روحیه ای خسته و خرد شده احساس پوچی و ناکامی شکسته شدن حریمهای اخلاقی فحشا و سوء استفاده ی جنسی اختلالات رفتاری از قبیل خود ارضایی بی اعتمادی به جنس مخالف ترویج خشونت بی بند وباری تلف شدن وقت و پول و گاهی از دست دادن اعتقادات مذهبی.

  سوال:پس این فضاها میتواند محیطی کاملا غیر اخلاقی و بی بند وبار را فراهم کند؟
  پاسخ:بله.این امر اتاقهای گفتگوی اینترنتی را به شکل محیطی که امکان استفاده پورنو گرافیک یا هرزه نگاری از آن وجود دارد در می آورد.اعتیاد اینترنتی در سه مرحله اتفاق می افتد:تداوم استفاده.زیاد شدن ساعات مصرف و مرحله اعتیاد واقعی.

  سوال:آیا خطری هم این افراد را تهدید میکند؟
  پاسخ:در صورت بی توجهی میتواند بسیار خطرناک شود.اختلالات خواب و کم خوابی.افت تحصیلی شدید.کاهش وزن به علت اختلالات سیستم تغذیه ای بدن.بالا رفتن دامنه تنشهای عصبی.کاهش فعالیتهای اجتماعی.قانون گریزی.فقدان مسئولیت پذیزی در خانه.خشونت بیش از حد.پرخاشگری.تغییر عادتهای رفتاری و ابتلاء به سردردهای عصبی را میتوان از عوارض اعتیاد به اینترنت بر شمرد.توجه داشته باشید که افراد معتاد به اینترنت صرف نظر از جنسیت سن و مقطع تحصیلی بدون هیچ منظور و هدفی تنها برای یافتن چیزهای جدید و مهیج در این شبکه پرسه میزنند که معضلات اقتصادی بیکاری و نبود امنیت شغلی آن را تشدید میکند.

  سوال:چه مشکلاتی در تعاملات خانوادگی و اجتماعی این افراد ایجاد میشود؟
  پاسخ:برای افرادی که اسیر اینترنت شده اند دنیای مجازی چت رومها به راحتی جایگزین افراد فامیل دوستان تحصیل اشتغال و خواب میشود به طوری که بعضی از جوانان از ساعت 10 شب تا 4 صبح وقت خود را صرف اینترنت میکنند و در هفته 40 تا 50 ساعت را در دنیای مجازی میگذرانند و از دنیا ی واقعی که در ان زندگی میکنند فاصله میگیرند.در بسیاری از موارد آشنایی های اینترنتی منجر به بروز اختلافات شدید خانوادگی و گاه متارکه و طلاق میشود.

  سوال:چه راه حلی برای ترک این اعتیاد وجود دارد؟
  پاسخ:مهمترین راه کنترل کیفیت و کمیت اتصال به اینترنت است.همچنین مقید کردن فرد به برنامه زمان بندی شده برای اتصال به اینترنت و بیرون زدن از محیط مذکور برنامه ریزی مرتب برای گذراندن وقت به روشهای جایگزین مانند پرداختن به فعالیتهای ورزشی هنری و غیره از روشهای ترک اعتیاد اینترنتی و در راس این اقدامات کنترل و نظارت بر نحوه استفاده از اینترنت فرزندان است.

  نکته:هر قدر فاصله میان دنیای واقعی و تخیلی افراد بیشتر شود احتمال بروز افسردگی و اختلالات روانشناختی در افراد نیز بیشتر میشود.نکته جالب اینجاست که این عوارض بیشتر شامل آن دسته از افرادی میشود که از اعتماد به نفس پایین تری برخوردارند.این افراد ممکن است احساس کنند که تنها در شبکه اینترنت و ارتباطات مجازی میتوانند موفق باشند و مکانیسمهای سازگاری آنان در رویارویی با مسائل و مشکلات روزمره و استرسهای معمول زندگی دیگر کارایی لازم را ندارد.به همین دلیل پس از بازگشت به واقعیت دچار یاس دائمی و یا افسر دگی میشوند.

  با تشکر


  شايد آن روز كه سهراب نوشت: تا شقايق هست زندگي بايد كرد.

  خبري از دل پر درد گل ياس نداشت.
  بايد اين طور نوشت: چه شقايق باشد، چه گل پيچك و ياس،‌ جاي يك گل خاليست،
  تا نيايد مهدي، زندگي دشوار است.....

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  عقاید اسلامی
  نوشته
  2,154
  حضور
  1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  190
  صلوات
  19282
  [SIGPIC][/SIGPIC]

  مقربان

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  علاقه
  سیاست .مذهب .شغلم .هنر
  نوشته
  1,737
  حضور
  19 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11105  چت نکات مثبتی هم داره که نمیشه ازش چشم پوشی کرد.
  همین اسک دین خودمون هم یه جور تالار گفتگو هست که خیلی مفیده .
  البته کتمان نمیکنم که بعضی ها زیر پوستی ازش سو استفاده هم میکنن ولی نفعش بیشتر از ضررشه.
  بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

 6. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود