جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جمع‌آوری سه هزار شبهه توسط موسسه مذاهب اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,428
  حضور
  158 روز 16 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94086

  جمع‌آوری سه هزار شبهه توسط موسسه مذاهب اسلامی




  جمع‌آوری سه هزار شبهه توسط موسسه مذاهب اسلامی
  موسسه مذاهب اسلامی با تربیت تخصصی طلاب و فضلای آشنا به مبانی اهل‌سنت، در زمینه‌ جمع‌آوری و پاسخ به شبهات با تدوین کتب متعدد، توانسته است با تبیین و ترویج مبانی شیعه در مناطق سنی‌نشین، گام‌های ارزشمندی بردارد.
  به گزارش پرس و جو، حجت الاسلام و المسلمین منتظری رئیس این موسسه در گفتگو با مرکز خبر حوزه گفت: درکنار آموزش، کارهای پژوهشی در موسسه در قالب پرسش و پاسخ به شبهات که در استان‌های سنی‌نشین مطرح می‌شد با تشکیل گروه پژوهشی انجام گردید که در این زمینه شش جلد پرسش و پاسخ در بیش از سه هزار شبهه جمع‌آوری و پاسخ داده شده و همزمان سوالات و شبهات به نرم‌افزار تبدیل گردیده است.

  وی با اشاره به تاریخچه موسسه گفت: با توجه به ضرورتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تعامل با اهل سنت از سوی مقام معظم رهبری احساس می شد، ایشان نماینده ویژه ای را در استان سیستان و بلوچستان در این راستا منصوب کردند.
  حجت الاسلام والمسلمین منتظری افزود: نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت در کنار نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان به مدت 14 سال فعالیت کرد و سپس این دو نمایندگی ادغام و فعالیت ها به نمایندگی ولی فقیه در این استان واگذار شد.
  وی ادامه داد: از سال 1370 ضرورت تاسیس مرکزی به عنوان پشتوانه تبلیغی و پژوهشی مجموعه نهادهای وابسته دفتر مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان احساس شد، بر این اساس موسسه آموزشی و پژوهشی مذاهب اسلامی شکل گرفت.
  مدیر موسسه مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد ، فعالیت این موسسه با جذب طلاب و فضلای دروس خارج آغاز شد و دوره های عمومی آشنایی با مبانی اهل سنت برای آنان برگزار شد.
  وی بیان داشت: تا‌کنون 9 دوره عمومی آشنایی با مبانی اهل سنت برگزار شد، که 450 فارغ التحصیل داشته که در ایام تبلیغی به استانهای سنی نشین کشور برای رساندن پیام انقلاب ، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری اعزام می شوند.

  *ارائه 50عنوان کتاب در زمینه پاسخ به سوالات و شبهات

  وی ادامه داد: 50 عنوان کتاب در زمینه پاسخ به سوالات و شبهات به صورت عملیاتی و کاربردی ارائه شده است که بعضی از آنها به چاپ سوم و چهارم نیز رسیده است.
  رییس موسسه آموزش و پژوهشی مذاهب اسلامی به بخش اعزام مبلغ این موسسه اشاره کرد و گفت: فارغ‌التحصیلان و دانش‌پژوهان موسسه به عنوان مبلغ ویژه با هماهنگی دیگر سازمان‌های تبلیغی به دانشگاه‌ها و مراکز حوزوی و نماز جمعه‌های مناطق سنی‌نشین اعزام می‌شوند.
  وی ادامه داد: مبلغان مباحث را به گونه‌ای مطرح می‌کنند تا در حالیکه تنش‌زا نیست روشنگری به مبانی شیعه است به طوریکه با استقبال بسیار خوب اهل سنت نیز مواجه گردیده است.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری افزود: موسسه مذاهب اسلامی با ارائه کتاب‌های مختلف و اعزام مبلغ به مساجد اهل‌سنت توانسته نسبت به دیدگاه‌های شیعه روشنگری کند و ثمرات بسیار خوبی از این برنامه‌ها بدست آمده است که قابل ارائه به دیگر مراکز تبلیغی حوزه می‌باشد.
  وی اذعان داشت:هم چنین بعضی از بیوت مراجع تقلید خواستار آموزش و آشناسازی مبلغان خود با مبانی اهل‌سنت از سوی موسسه مذاهب اسلامی هستند.

  *برگزاری 21 همایش علمی و تحقیقی

  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری برگزاری همایش‌های علمی، تحقیقی را یکی از برنامه های موسسه مذاهب اسلامی برشمرد و اظهار داشت: 21 همایش بین‌المللی علمی و تحقیقی برگزار شده که در سال آینده بیست و دومین آن در قالب سه کمیسیون، حدیثی فقهی، کلامی و اجتماعی برگزار می‌شود.
  وی با بیان این‌که موضوعات همایش‌ها غالبا در ارتباط با شبهاتی است که در جهان اسلام علیه شیعه مطرح می‌شود، تصریح کرد: علاوه بر این‌که مجموعه مقالات همایش‌ها به صورت کتاب گردآوری می گردد از علمای اهل سنت و شیعه از کشورهای اسلامی نیز دعوت به عمل آمده و مقالات همایش بررسی می‌شوند و در پایان بیانیه مشترکی از علمای فریقین صادر می‌شود که بسیار کار ساز و تاثیرگزار است.

  *ساماندهی طلاب بومی سیستان و بلوچستان
  رییس موسسه آموزشی و پژوهشی مذاهب اسلامی، ساماندهی طلاب بومی سیستان و بلوچستان را از دیگر ماموریت‌های این موسسه عنوان کرد و گفت: طلاب و فضلای این استان که در حوزه علمیه قم تحصیل می‌کنند و ارتباط مستقیم با اهل‌سنت دارند باید با مبانی آنان آشنا باشند؛ بنابراین برنامه‌های متنوعی برای ارتقاء سطح علمی آنان طراحی شده که شامل دروه‌های عمومی و تکمیلی می باشد.
  وی افزود: دانش‌پژوهان این موسسه بعد از گذراندن دو ترم در بخش عمومی وارد یکی از گروه‌های پژوهشی در مباحث وهابیت، بهائیت، پرسش و پاسخ، فرق و مذاهب، رجال و تبلیغ می‌شوند که طی دوسال این دوره‌ها را می‌گذرانند.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری ادامه داد: مجموعه آثار علمی گروه‌های پژوهشی در سایت موسسه به نشانی www.mazhab.ir و نشریه صراط بدون این‌که حساسیتی ایجاد نماید ارائه می‌شود و علاقمندان زیادی از سراسر دنیا به این پایگاه مراجعه می‌کنند.
  وی با بیان این‌که نشریه صراط به صورت فصل‌نامه تخصصی منتشر می شود گفت: هر سال نشستی با فارغ‌التحصیلان که در مراکز مختلف کشور مشغول فعالیت‌ هستند، برگزار می‌شود که امسال 130 نفر از آنان در این نشست حضور داشتند.
  رییس موسسه آموزشی و پژوهشی مذاهب اسلامی افزود: اطلاعاتی از مجموعه توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان ثبت شده که بر اساس آن از وجود مبلغان در فعالیت‌های مختلف داخلی و خارجی استفاده می‌شود.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری اظهار داشت: کتابخانه موسسه نزدیک به 10 هزار جلد کتاب دارد که در تلاشیم آن را تخصصی نماییم، هم چنین بعد از ظهرها محققان دیگر مؤسسات می‌توانند از آن استفاده کنند.

  *ضرورت راه‌اندازی رشته تخصصی مذاهب اسلامی
  مدیر مرکز تخصصی مذاهب اسلامی حوزه در بخش دیگری از این گفت و گو به نحوه شکل‌گیری رشته مذاهب اسلامی در حوزه اشاره کرد و بیان داشت: با توجه ضرورت ها و از طرفی گستردگی فعالیت‌های موسسه، طرح راه‌اندازی رشته تخصصی مذاهب اسلامی به شورای عالی حوزه‌های علمیه در سال 79 پیشنهاد و مدتی بعد تصویب ورشته تخصصی مورد نظر راه‌اندازی شد.
  وی با بیان این‌که علاوه بر 9 دوره عمومی مؤسسه،هشتمین دوره تخصصی مذاهب اسلامی در حال برگزاری است گفت: دانش‌پژوهان این رشته در صورت دارا بودن سطح دو حوزه با شرکت در آزمون کتبی،شفاهی و مصاحبه علمی در مرکز پذیرش می‌شوند.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری ادامه داد: دانش‌پژوهان رشته تخصصی مذاهب با گذراندن سه سال تحصیلی در رشته‌هایی مانند، فقه فرق و مذاهب، در مقطع سطح3 کارشناس (ارشد) فارغ‌التحصیل می‌شوند.
  وی با بیان این‌که با توجه به ضرورت آشنایی با مبانی اهل‌سنت به ویژه وهابی‌ها‌ و سلفی‌ها، طلاب استقبال خوبی از رشته تخصصی مذاهب اسلامی دارند، خاطرنشان کرد: امسال 328 نفر در آزمون این رشته شرکت کرده‌اند، اما به علت کم بودن فضای آموزشی نتوانسته‌ایم بیش از 25 نفر را پذیرش نماییم.
  رییس موسسه آموزشی و پژوهشی مذاهب اسلامی یادآور شد: به دانش‌پژوهان در حین تحصیل شهریه پرداخته می‌شود، همچنین به گروه‌های پژوهشی که مشغول فعالیت‌ بوده و دوره آموزشی را می‌گذرانند کمک هزینه تحصیلی جداگانه‌ای پرداخت می‌شود.

  *برگزاری اردوهای خارج از کشور
  وی ادامه داد: برای دانش‌پژوهان، اردوهای داخلی و خارجی برگزار می‌شود که در این راستا سفری به سوریه داشته‌اند و امسال نیز به شبه قاره هند خواهند رفت تا با حوزه‌های علمیه اهل سنت بیشتر آشنا شوند.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری با بیان این‌که 22 استاد در دورها‌ی عمومی و تخصصی، موسسه مذاهب اسلامی، همکاری دارند، به برنامه‌ و چشم‌ انداز آینده موسسه اشاره کرد و گفت: موسسه در طول فعالیت‌ خود رشد خوبی داشته و تلاش می‌کند طلابی را تربیت نماید که در مقابل شبهات اهل سنت بتوانند موفق عمل کند.
  وی افزود: همه تلاش مؤسسه این است که طلاب مانند بزرگانی همچون شیخ طوسی، علامه شرف‌الدین و... پیام حوزه علمیه را به جهان برسانند و وحدت بین مسلمین برقرار کنند.
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین منتظری در پایان اظهار داشت: آنچه امروز در حوزه علمیه قم به عنوان شاخص در رشته‌ مذاهب اسلامی کار می‌کنند، محصول موسسه مذاهب اسلامی است که باید در یک پروسه زمانی این تعداد به صدها نفر برسد.


  منبع

 2. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود