جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: موضوع مهم :علم قران را نقض می کند یا قران علم را...

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا , نوشتن
  نوشته
  102
  حضور
  1 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  444

  موضوع مهم :علم قران را نقض می کند یا قران علم را...
  به نام او ...
  خیلی ها فکر می کنند که علم های موجود در برخی مواقع قران را نقض می کنند ولیکن درست برعکس است چرا که علم ها اکثرا پیرامون نظریه ها می چرخند و نظریه ها هم همان طور که اسمشان پیداست فقط نظریه اند و هنوز اثبات نشده اند... نگاهی به تاریخ کنیم چه نظریه ها حال در هر زمینه ای که نیامده و ملغی نشده از ارسطو و افلاطون بگیر تا حتی بزرگ ترین دانشمند قرن انشتین ...خوب ما که مسلمانیم باید بر عکس این ها باشیم و باید نظریه های دانشمندان را با قران مطابقت دهیم و نتیجه بگیریم که این نظریه رد می شود یا نه ؟ ولی ما چپکی هستیم یعنی از روی نظریه ها قران را رد می کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!افسوس!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
  قبلا در جایی یکی از دوستان ندانسته نظریه ی big bang را رد کرد که وجود خدا را اثبات کنند یا به نوعی خالقیت خدا را و من در جای دیگر گفتم که اشتباه است چرا که طبق قران این نظریه پذیرفته است حال اینجا به خاطر در خواست طاها جان این نظریه ی علمی را کمی شرح می دهم تا در مکتب استادم شاگردی کرده باشم:

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا , نوشتن
  نوشته
  102
  حضور
  1 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  444

  انبساط جهان
  انبساط جهان:
  درسال1929 ادوین هابل اختر شناس امریکایی یکی از مهمترین اکتشافات نجوم را به ثمر رسانید او هنگامی که با تلسکوپ ستارگان را نگاه می کرد متوجه شد نور متصاعد شده از ستارگان به انتهای رنگ قرمز طیف جابجا می شود و این جابجایی هنگامی که ستاره از زمین دورتر می شد خود را بیشتر نشان می داد این کشف تاثیر تکان دهنده ای در دنیای علم داشت زیرا طبق قوانین شناخته شده ی فیزیک پرتو های طیف نوری که به سمت نقطه ی حرکت می کنند به رنگ بنفش متمایل میشود در حالیکه پرتو های طیف نوری از نقطه ی دید بیرون می ایند به رنگ قرمز متمایل می شوند . در طول مشاهدات هابل معلوم شد که نور ستارگان متمایل به قرمز می باشند و این به این معنی بود که نور ها همیشه از سمت ما تغییرمیسر می دهند.قبل ازاین اکتشاف هابل کشف مهم دیگری کرده بود:ستاره ها و کهکشان راه شیری نه تنها از ما دور میشوند بلکه از هم نیز دور می شوند و نتیجه ی مهم این که اجسام از هم دور می شوند "انبساط جهان " است
  البته این موضوع را از لحاظ تئوریکی قبلا اینشتین کشف کرده بود ولی ان را افشا نکرده بود که این موضوع را ( رد نظریه ی جهان ساکن و وجود جهان در حال انبساط ) بزرگ ترین اشتباه عمرش تلقی کرد
  ولی سوال اصلی اینجاست که جهان در حال انبساط چه اهمیتی برای وجود جهان دارد؟جواب این است که انبساط جهان بر این موضوع دلالت دارد که اگر جهان به صورت معکوس به گذشته باز می گشت ثابت می شد که اغاز جهان از نقطه ای واحد بوده است.
  محاسبات نشان می دهد که "نقطه واحد" که تمام ماده ی جهان را در بر میگیرد می بایستی "حجم صفر" و "تراکم بی کران" داشته باشد و جهان از طریق انفجار واحد یا حجم صفر شکل گرفته و این انفجار بزرگ به نظریه ی انفجاز بزرگ big bang نام گذاری شد.لازم به ذکر است که "حجم صفر" عبارتی لفظی است که جهت کاربرد های توصیفی به کار میرود علم قادر است مفهوم "نیستی" را که ماورای محدوده ی فکر بشری است تنها از طریق توصیف ان به عنوان نقطه با "حجم صفر" معین کند.در حقیقت نقطه باحجم صفر یعنی نیستی.جهان از نیستی به وجود امده یعنی افریده شده است .
  حالا دیگه وقتشه که بریم سر اصل مطلب : فرضیه ی انفجار بزرگ نشان می داد که در ابتدا تمام اجسام در جهان از یک منشا به وجود امده و سپس از یکدیگر جدا شدند این حقیقت که توسط فرضیه انفجار بزرگ اشکار گردید 1400 سال پیش در قران امده بود :

  ایا کافران ندیدند که زمین و اسمان ها به هم پیوسته بودند وما ان ها را از یکدیگر باز کردیم و هر چیز زنده ای را از اب قرار دادیم ایا ایمان نمی اورند(الانبیاء ایه 30 / ترجمه ناصر مکارم شیرازی)
  همانطور که در ایه اشاره شد همه چیز حتی اسمان ها وزمین توسط انفجار بزرگ از نقطه ای واحد به وجود امد و جهان کنونی را با جدا شدن از یکدیگر شکل داد.
  هنگامی که ما گفته های این ایه را با نظریه ی انفجار بزرگ مقایسه می کنیم به این نکته پی می بریم که این دو کاملا بایکدیگر تطبیق دارند ولی قران 1400 سال جلو تر از علم ماست

  ویرایش توسط عبدالله معراج : ۱۳۸۹/۰۶/۲۹ در ساعت ۰۰:۲۱

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا , نوشتن
  نوشته
  102
  حضور
  1 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  444  تا به حال چند مطلب علمی در مورد قران توی سایت های مختلف گذاشتم ولی اکثرا توجهی نمی کنند البته فکر کنم یا این مطالب علم وقران را مثل همین انبساط جهان را همه می دانند چون هیچ اظهار نظری نمی کنند یا یک موضوع عامی بیشتر طرفدار دارد یا عیب از من است که این گزینه پررنگ تر است به هر حال ما خسته نمیشویم و انقدر مطلب علم و قران می گذاریم تا جانمان در بیاید هر چند کسی توجهی نکنه
  ولی اگر نظری بگذارید متشکر می شویم و در بهبود این قسمت کمک خواهد کرد
  مرغ باغ ملکوتم نی ام از عالم خاک
  چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم
  شعار من این است :زود قضاوت نکنیم و متحجر نباشیم

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  etc
  نوشته
  131
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  329  با تشكر از شما دوست عزيز
  بايد همچنين عنوان مي كردين كه قرآن براي يك روز و يك سال و چند سال نيست براي بشر تا روز قيامته و هرگز از بين نمي رود و داراي حجاب هايي است كه درك آن بسته به معرفت و گذر ايام مي باشد
  اينكه يك ضرب بري سر مسائل علمي يك كم اذيت كننده اس
  بهتره در بعضي موارد نرم برخورد بشه تا ضربتي
  به قول كارشناس انداختن يك سوال در ذهن روش خوبي براي درك بهتر اونه

 8. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  خدا , نوشتن
  نوشته
  102
  حضور
  1 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  444  به روی چشم
  البته برای اینکه این امری که فرمودی از بدیهیات است ان را ذکر نکردم
  مرغ باغ ملکوتم نی ام از عالم خاک
  چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم
  شعار من این است :زود قضاوت نکنیم و متحجر نباشیم

 9. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  دين-عرفان
  نوشته
  43
  حضور
  1 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  143  با سلام
  من فقط مي گويم كه راهي را نرويد كه كليسا در برخورد با علوم جديد و خصوصا نظريه داروين رفت!به فرض اثبات شدن نظريه استيون هاوكينگ كه بعيد هم هست چيزي از خدا كم نمي شه
  جان من سهل است جان جانم اوست

  دردمند و خسته ام درمانم اوست

 10. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه - فقه استدلالی
  نوشته
  884
  حضور
  13 روز 5 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3107

  مطلب
  بسم الله الرحمان الرحیم
  با سلام و تشکر

  مقدمه 1:قضایای علوم تجربی موجب یقین به معنای اعم یعنی تصدیق و اطمینان است اما موجب یقین به معنای اخص یعنی مطابقت با واقع نیست به خلاف قضایای عقلی بدیهی یا قضایایی که از وحی ناشی شده که آنها مطابق با واقع هستند.

  مقدمه 2: قضایایی که از قرآن استفاده می شود یا ظنی هستند( قضایای مستفاد از ظواهر آیات) و یا قطعی( قضایای مستفاد از نص آیات ) و قضایایی علمی نیز یا ظنی هستند( تجربی محض) و یا قطعی(تجربه به ضمیمه دلیل عقلی)
  در تعارض قضایای علمی با قضایای قرآن 4 صورت متصور است:
  1- هر دو ظنی هستند --- حکم قرآن مقدم است.
  2- هر دو قطعی هستند-- تعارض واقعی بین قرآن و علم محال است لذا یا در مقدمات دلیل عقل خطا وجود دارد و یا در فهم از قران
  3- قضایای قرآن قطعی و قضایای علمی ظنی باشد --- حکم قران مقدم است.
  4- قضایای قرآن ظنی و قضایای علمی قطعی باشد--- حکم قطعی علمی مقدم است.
  آیت الله مشکینی درباره تعارض واقعی علم و قرآن می فرماید: در قرآن هرگز چیزی که مخالف عقل و منطق و قطعیت علمی باشد وجود ندارد و اگر موضوعی بطور قطع به اثبات رسید مسلما قرآن موافق آن است نه متضاد و مغایر آن...
  موفق باشید

  ویرایش توسط سعید : ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ در ساعت ۱۲:۳۴

 11. صلوات ها 2


 12. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  آيا قرآن را مى‏توان براساس پيشرفت‏هاى علوم روز تفسيركرد؟


  قرآن كريم، كلام الهى است كه معجزه جاويدان پيامبر اسلام‏صلى الله عليه وآله بوده و اعجاز آن داراى ابعاد مختلف است؛ از جمله: فصاحت، بلاغت، محتوا و قوانين عالى، مطالب علمى اعجازآميز و... كه مقصود از اعجاز علمى، مطالبى از قرآن است كه به علوم بشرى اشاره دارد. به طورى كه قبل از اسلام كسى از اين مطالب آگاه نبوده؛ بلكه مدت‏ها بعد از نزول قرآن، آن مطالب علمى كشف شده است. وجود اين گونه مطالب در قرآن، نوعى اخبار غيبى و سرّ گويى قرآن و معجزه است. مثل اشارات قرآن به نيروى جاذبه‏v}رعد (13)، آيه 2 ؛ لقمان (31)، آيه 10.{v؛ مراحل خلقت انسان‏v}حج (22)، آيه 5 ؛ مؤمنون (23)، آيه 12.{v؛ لقاح ابرها و گياهان‏v}حجر (15)، آيه 22.{v و زوجيت عام موجودات‏v}ذاريات (51)، آيه 49.{v.
  T}تفسير علمى‏{t

  در قرآن كريم بيش از هزار آيه به كيهان‏شناسى، زيست‏شناسى،
  زمين‏شناسى، علوم پزشكى و... اشاره دارد كه براى فهم و تفسير آنها نيازمند علوم تجربى هستيم. البته در اين مورد سه شيوه وجود دارد:
  الف. استخراج علوم از قرآن؛
  ب. تحميل نظريه‏هاى اثبات نشده علمى بر قرآن؛
  ج. استخدام علوم در فهم قرآن.
  شيوه اول و دوم غلط و موجب تفسير به رأى مى‏شود و شيوه سوم صحيح است و موجب فهم بهتر قرآن مى‏گردد.
  در مواردى تفسير علمى قرآن جايز است كه:
  1. ظاهر آيه شريفه قرآن بر مطلب علمى دلالت داشته باشد.
  2. مطلب علمى، قطعى باشد (يعنى نظريه‏هاى اثبات نشده علمى نباشد).


  t}اقسام مطالب علمى قرآن‏{t

  آياتى كه در قرآن به مسائل علمى اشاره دارد، سه دسته است:
  1. آياتى كه اعجاز علمى قرآن را اثبات مى‏كند (مثل مواردى كه بيان شد).
  2. آياتى كه به صورت شگفت‏انگيزى به مطالب علمى اشاره دارد؛ ولى قبل از اسلام به صورت پراكنده و ديدگاه‏هاى ضعيف در جهان مطرح بوده است (مثل اشاره قرآن به حركت زمين).
  3. آياتى كه فقط اشارات علمى در بر دارد؛ ولى اعجاز يا شگفتى علمى به شمار نمى‏آيد (مثل: دعوت قرآن به تفكر در مورد شتر و كوه‏ها و...).v}جهت آگاهى بيشتر در اين زمينه:
  الف. محمد على رضايى اصفهانى، درآمدى بر تفسير علمى قرآن، (انتشارات اسوه، چاپ اول، 1375)؛
  ب. همو، پژوهشى در اعجاز علمى قرآن، (انتشارات مبين)؛
  ج. همو، اشارات اعجازآميز علمى قرآن، (نشر معارف).{v (قرآن شناسي، صالح قنادي با همكاري جمعي از محققان، كد: 21/500005) 13. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود