تشخیص اوقات شرعی

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تشخیص اوقات شرعی

ایابهتر نیست که نماز عصرو عشادر وقت شرعی خودشان خوانده شوندو چطور می توان وقت شرعی انها را تعیین نمودو نیمه شب شرعی را

برای هر نماز سه وقت وجود دارد:
1-وقت مخصوص
2-وقت مشترک
3-وقت فضیلت
شروع وقت فضیلت نماز عصر وقتی است که سایه شاخص به 4 قدم؛یعنی چهار هفتم شاخص برسد ،اگرچه بعید نیست ابتدای فضیلت نماز عصر موقعی باشد که به مقدار خواندن نماز ظهر از ظهر گذشته باشد
وقت مخصوص نماز عصر موقعی است که به اندازه خواندن نماز عصر،وقت به مغرب مانده باشد

وقت فضیلت نماز عشا بعد از برطرف شدن سرخی طرف مغرب تا یک سوم از شب است
وقت مخصوص نماز عشا مو قعی است که اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب مانده است.

برای تعیین نصف شب ،احتیاط واجب آن است که برای نماز مغرب و عشا و مانند اینها، شب را از اول غروب تا اذان صبح حساب کرد، و برای نماز شب و مانند آن شب را از اول غروب تا اول آفتاب حساب نمایند.
(این فاصله زمانی را باید تقسیم بر 2 کرد تا نیمه شب شرعی به دست آید)
البته برای تعیین نیمه شب اقوال دیگری هم است
توضیح المسائل مراجع ،مسائل731تا740

شفا;47961 نوشت:
برای هر نماز سه وقت وجود دارد: 1-وقت مخصوص 2-وقت مشترک 3-وقت فضیلت وقت فضیلت نماز عصر موقعی است که به مقدار خواندن نماز ظهر از ظهر گذشته باشد. وقت مخصوص نماز عصر موقعی است که به اندازه خواندن نماز عصر،وقت به مغرب مانده باشد وقت فضیلت نماز عشا بعد از برطرف شدن سرخی طرف مغرب تا یک سوم از شب است وقت مخصوص نماز عشا مو قعی است که اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب مانده است. برای تعیین نصف شب ،احتیاط واجب آن است که برای نماز مغرب و عشا و مانند اینها، شب را از اول غروب تا اذان صبح حساب کرد، و برای نماز شب و مانند آن شب را از اول غروب تا اول آفتاب حساب نمایند. (این فاصله زمانی را باید تقسیم بر 2 کرد تا نیمه شب شرعی به دست آید) البته برای تعیین نیمه شب اقوال دیگری هم است توضیح المسائل مراجع ،مسائل731تا740 امضاء » شفا شفا آنلاین نیست. گزارش پست خلاف آلبوم شخصی پاسخ با نقل قول نقل قول چندگانه این پیام ارسال پاسخ سریع به این پیام نقل قولي كه با انتخاب متن دلخواه از يك پست و كليك بر اين دكمه ايجاد مي شود به ديگران صلوات فرستاده

سلام

من توی کتاب پرش های شما از ایت الله بحجت(اسم دقیق کتاب این نیست)
وقت فضیلت ها را جور دیگری بیان کرده بود کدومش صحیح است؟

:Gig:

ممکن است نحوه بیان مسئله متفاوت باشد و یا تشخیص زمان را با شاخص توضیح داده باشند
بهتر است برای رفع ابهامتان مطالبی را که خواندید؛ بیان کنید

کتاب پرسش های شما
پاسخ های ایت الله بهجت
نویسنده حامد اسلام و چاپ 35 انتشارات آخرین وصی

ص 23

متن سوال
حضرت امام خمینی رحمه الله در از سفارشات اخلاقی خود فرمودند نمازهای یومیه را در اوقات پنج گانه بخوانید چگونه می توان نمازها را طبق فرمایش ایشان در پنج وقت خواند:اگر شما خود از جهت اخلاقی در این زمینه نظری دارید بفر مایید

جواب

(نماز را در یک وقت خواندن مانعی ندارد. ولی اگر کسی بخواهد همه را وقت فضیلت بخواند ظهر را که اول وقت خواند عصر را بعد از سه ساعت و عشاء را بعد از یک ساعت و نیم از مغرب گذشته بخواند):Gig:

من این جواب رو با تغییر در نگارش برای سوال یکی از دوستان درهمین سایت گذاشتم

[=&quot]با تشکر از مواردی که ذکر فرمودید[/]
[=&quot]مراجع در کتب فقهی اوقات نماز ظهر و عصر را با شاخص و اوقات نماز صبح و مغرب و عشا را از روی افق توضیح داده اند[/]
[=&quot]که البته تشخیص با این روش برای همه افراد مقدور نیست اما گاهی توضیح روان و ساده ان، که برای همه عملی باشد را در استفتائات بیان فرمودند و یا برخی از نویسندگان تبدیل این اوقات و تطبیق ان با ساعت را در کتابها اورده اند[/]
[=&quot]در واقع تناقضی بین موارد ذکر شده با مواردی که شما بیان فرمودید نیست[/]
[=&quot]مثلا[/]
[=&quot]*وقت فضیلت نماز عصررا حضرت امام (ره) به این صورت بیان فرمودند :[/]
[=&quot]شروع وقت فضیلت نماز عصر وقتی است که سایه شاخص به 4 قدم؛یعنی چهار هفتم شاخص برسد ،اگرچه بعید نیست ابتدای فضیلت نماز عصر موقعی باشد که به مقدار خواندن نماز ظهر از ظهر گذشته باشد[/]
[=&quot]این مدت زمان حدودا 3 ساعتبهد از نماز ظهر تخمین زدند[/]
[=&quot]**وقت فضیلت نماز عشا بعد از برطرف شدن سرخی طرف مغرب تا یک سوم از شب است که حدودا یک ساعت و نیم بعد از نماز مغرب است

*تحریرالوسیله،ج1،کتاب الصلاة،م6
**عروة الوثقی،ج1،فصل فی اوقات الیومیه

[/]

سلام

قطعا جدا خواندن نماز ظهر از عصر فضیلت دارد بر کنار هم خواندن آن یکی از دلایل هم آن است که خود اسمشان بر این موضوع اشعار دارند اما اگر بخواهیم کمی قرآنی بیاندیشیم طبق آیه 58 سوره نور قرآن عزیز خداجون که میفرماید و حین تضعون ثیابکم من الظهیره نشان میدهد که زمان پیامبر غالبا بین نماز ظهر و عصر یه فاصله ای بود که مردم در آن فاصله استراحت میکردند اگه اشارتی نخواهم به این موضوع بپردازم حداقل استحباب از این برخواهد آمد

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر
نقل: قطعا جدا خواندن نماز ظهر از عصر فضیلت دارد بر کنار هم خواندن آن یکی از دلایل هم آن است که خود اسمشان بر این موضوع اشعار دارند اما اگر بخواهیم کمی قرآنی بیاندیشیم طبق آیه 58 سوره نور قرآن عزیز خداجون که میفرماید و حین تضعون ثیابکم من الظهیره نشان میدهد که زمان پیامبر غالبا بین نماز ظهر و عصر یه فاصله ای بود که مردم در آن فاصله استراحت میکردند اگه اشارتی نخواهم به این موضوع بپردازم حداقل استحباب از این برخواهد آمد

با توجه به اینکه آیه در مقام بیان آداب ورود به جايگاه خصوصى پدر و مادر است نه بیان اوقات نماز، لذا نمی شود از خود آیه فاصله بودن بین نماز ظهر و عصر را فهمید تا چه رسد به استحباب که یک حکم شرعی است و استنباط استحباب با فاصله خواندن نماز ظهر و عصر از آیه، کار مجتهد و فقیه است نه غیر آن.
موفق باشید:Gol:

سلام عليكم

اولا فقيه قرآني آيه الله العظمي صادقي تهراني همين استنباط را كرده اند

دوما اين كه آيه حين را با مضارع آورده خودش دليل است بر اين كه در آن زمان معمول بوده است لااقل پس كاملا هم قابل استنباط است و الا ميتوانست به بعد از نماز عصر اشاره كند نه بعد از نماز ظهر كه ظهيره فرموده است
در ضمن شما اگر ايرادي داريد بفرماييد شما از كجا ميدانيد كه طرفتان مجتهد است يا نه؟؟!!

التماس دعا

نكته ديگر آن كه:

سعید;164980 نوشت:
لذا نمی شود از خود آیه فاصله بودن بین نماز ظهر و عصر را فهمید

ايا ميشود كه فاصله بين ظهر و عصر نباشد و زن و شوهر به مكان خصوصي بروند و لباس خودشان را در بياورند؟؟؟

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام

نقل:اولا فقيه قرآني آيه الله العظمي صادقي تهراني همين استنباط را كرده اند

دوما اين كه آيه حين را با مضارع آورده خودش دليل است بر اين كه در آن زمان معمول بوده است لااقل پس كاملا هم قابل استنباط است و الا ميتوانست به بعد از نماز عصر اشاره كند نه بعد از نماز ظهر كه ظهيره فرموده است
در ضمن شما اگر ايرادي داريد بفرماييد شما از كجا ميدانيد كه طرفتان مجتهد است يا نه؟؟!!

اینکه فلان فقیه هم نظرش این است جواب نشد شما اشکال جواب بنده را بفرمایید.

در ضمن آنچه که شما از آیه ذکر کردید اگر بپذیریم، موید بیان شما ست نه دلیل و موید نمی تواندحکم شرعی را ثابت کند.
الظَّهِيرَةِ
: وقت الظّهر ( مفردات قرآن)به معنى نيمروز و حدود ظهر است كه مردم در اين موقع معمولا لباسهاى رويى خود را در مى‏ آورند و گاه مرد و زن با هم خلوت مى ‏كنند و دلالت آن بر نماز ظهر دلالت عرفی نیست.

بنده ایراد خودم را گفتم اما شما به جای جواب بنده از خودتان گفتید !

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم
شما فرمودید:

سعید;164980 نوشت:
کار مجتهد و فقیه است نه غیر آن.

بنده هم عرض کردم
مهدی عباس زاده;165131 نوشت:
فقيه قرآني آيه الله العظمي صادقي تهراني همين استنباط را كرده اند

سعید;170542 نوشت:
اینکه فلان فقیه هم نظرش این است جواب نشد شما اشکال جواب بنده را بفرمایید.

پس این جواب اشکال شما بود

دوما شما فرمودید:

سعید;164980 نوشت:
با توجه به اینکه آیه در مقام بیان آداب ورود به جايگاه خصوصى پدر و مادر است نه بیان اوقات نماز، لذا نمی شود از خود آیه فاصله بودن بین نماز ظهر و عصر را فهمید تا چه رسد به استحباب که یک حکم شرعی است

مهدی عباس زاده;165131 نوشت:
اين كه آيه حين را با مضارع آورده خودش دليل است بر اين كه در آن زمان معمول بوده است لااقل پس كاملا هم قابل استنباط است و الا ميتوانست به بعد از نماز عصر اشاره كند نه بعد از نماز ظهر كه ظهيره فرموده است

مهدی عباس زاده;165133 نوشت:
ايا ميشود كه فاصله بين ظهر و عصر نباشد و زن و شوهر به مكان خصوصي بروند و لباس خودشان را در بياورند؟؟؟

پس پاسخ اشکال را هم دادم

اما اشکال جدید مطرح میکنید بحثش جداست

سعید;170542 نوشت:
در ضمن آنچه که شما از آیه ذکر کردید اگر بپذیریم، موید بیان شما ست نه دلیل و موید نمی تواندحکم شرعی را ثابت کند

در روایات موجود است که پیامبر نماز را جدا و پیوسته میخواندند گذشته از آن میتوانست نماز واجب مانند نافله ظهر که 4 تا دورکعتی به نیت نماز ظهر میخوانیم دو تا جهار رکعتی به نیت نماز ظهر باشه نه این که یکی به نیت نماز ظهر و دیگری به نیت نماز عصر پس همین نشان میدهد که نماز عصر در زمان عصر لااقل فضیلت دارد

اما استدلال ما به آیه کاملا دلیل است چرا که با فعل مضارع آمده و میتوانست با لفظ نهار بیاید حال آن که با لفظ ظهیره آمد که طبق :

سعید;170542 نوشت:
الظَّهِيرَةِ : وقت الظّهر

خودش دلالت میکند بر آن که اولا وقت ظهر با وقت عصر فرق دارد
دوما به دلیل فعل مضارع معمول بوده است این کار و پیامبر هم ترک اولی نمیکند و چیزی که زمان پیامبر به دست خود پیامبر معمول شود حتما رجحان دارد

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام

نقل:اما استدلال ما به آیه کاملا دلیل است چرا که با فعل مضارع آمده و میتوانست با لفظ نهار بیاید حال آن که با لفظ ظهیره آمد که طبق الظهیره: وقت ظهر خودش دلالت میکند بر آن که اولا وقت ظهر با وقت عصر فرق دارد
دوما به دلیل فعل مضارع معمول بوده است این کار و پیامبر هم ترک اولی نمیکند و چیزی که زمان پیامبر به دست خود پیامبر معمول شود حتما رجحان دارد.

برادر عزیز!"الظهیره" بنابر فهم عرفی فقط دلالت بر زمان ظهر دارد نه نماز ظهر شما که قائل به حجیت ظهور بودید اینجا هم ظهور "الظهیره"در وقت ظهر است. آنچه که شما گفتید که "الظهیره" دلالت دارد بر فرق داشتن زمان ظهر و عصر درست است اما در مورد فاصله داشتن نماز ظهر و عصر آیه ساکت است و استحباب با فاصله خواندن نماز ظهر و عصر از این آیه اثبات نمی شود و نیاز به دلائل دیگر دارد.
شما بفرمایید بگویید مبانی و قواعد مستفاد شما در تفسیر آیه چیست؟ آیا شما استحسان را هم حجت می دانید یا نه؟ آیا بنابر چارچوب خاصی آیات را تفسیر می کنید؟یا نه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ببخشید گویا بنده درست منظورم رو بیان نکرده بودم منظور من هم این بود که زمان ظهر و عصر تفاوت دارد و افضلیت خواندن هر نمازی در زمان خودش که مشخص است

پس منظور من این نبود که اگر در وقت نماز عصر قرار داریم بهتر است که نماز ظهر را بخوانیم و با فاصله نماز عصر را بخوانیم بلکه منظورم این بود که بهتر است نماز ظهر را در ظهر و نماز عصر را در عصر بخوانیم

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

نقل:ببخشید گویا بنده درست منظورم رو بیان نکرده بودم منظور من هم این بود که زمان ظهر و عصر تفاوت دارد و افضلیت خواندن هر نمازی در زمان خودش که مشخص است

برادر عزیز کلام ما این است که شما افضلیت خواندن هر نمازی در زمان خودش را نمی توانید از این آیه استفاده کنید. و افضلیت غیر از تفاوت زمان ظهر و عصر است. اگر شما این دو مطلب را یکی می دانید این خلاف عقل است و منجر به تناقض است. و استدلال شما در واقع مغالطه است نه برهان.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برای بنده همین که تفاوت زمان ثابت شود برای اثبات مطلب کافی است چرا که در شرع مقدس اسلام نامگذاری ها بدون مناسبت نیست قطعا عرض کردم که میتوانست نماز ظهر و عصر هر دو ظهر نام بگیرند نام نماز عصر خودش دلالت بر افضلیت به پا داشته شدن در وقت عصر میکند این برای بنده کافی است

اگر شما میفرمایید نیست دلیل بیاورید که در اسلام نامها بی دلیل است همینطوری روی هوا نامگذاری میشود بی هیچ دلیل!!

اگر اثبات بفرمایید بنده هم قبول میکنم که از این آیه نمیتوان اثبات افضلیت کرد

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام

نقل: برای بنده همین که تفاوت زمان ثابت شود برای اثبات مطلب کافی است چرا که در شرع مقدس اسلام نامگذاری ها بدون مناسبت نیست قطعا عرض کردم که میتوانست نماز ظهر و عصر هر دو ظهر نام بگیرند نام نماز عصر خودش دلالت بر افضلیت به پا داشته شدن در وقت عصر میکند این برای بنده کافی است

اینکه شما می فرمایید صرف اختلاف وقت ظهر و عصر در آیه دلالت بر افضلیت با فاصله خواندن نماز ظهر و عصر دارد همان استحسان است که مبنای اهل سنت است و این مبنا از نظر شیعه مطرود است و استحسان شما هیچ گاه کاشف از حکم الهی نیست.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

به نظر شما استحسان است به نظر بنده نیست چرا که پیامبر را انسانی میدانم که ترک اولی نمیکند و این که اسم عصر را برای نمازی بگذارد که بهتر است ظهر خوانده شود خودش ترک اولی است!! چون اولی برای این نماز ظهر بوده اما این که اسم نمازی را عصر بگذارد به قرینه ترک اولی نکردن نبی مشخص است که بهتر است در زمان خودش خوانده شود!! مگردر مواردی که اهم بر مهم تقدیم میابد! که آن هم موردی است نه همیشگی

راستی شما که اینقدر به استحسان آلرژی دارید به اینجا بروید و معلوم کنید که فقهای شیعه هم استحسان کرده اند یا نه!!!

مهدی عباس زاده;174716 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

به نظر شما استحسان است به نظر بنده نیست چرا که پیامبر را انسانی میدانم که ترک اولی نمیکند و این که اسم عصر را برای نمازی بگذارد که بهتر است ظهر خوانده شود خودش ترک اولی است!! چون اولی برای این نماز ظهر بوده اما این که اسم نمازی را عصر بگذارد به قرینه ترک اولی نکردن نبی مشخص است که بهتر است در زمان خودش خوانده شود!! مگردر مواردی که اهم بر مهم تقدیم میابد! که آن هم موردی است نه همیشگی

راستی شما که اینقدر به استحسان آلرژی دارید به اینجا بروید و معلوم کنید که فقهای شیعه هم استحسان کرده اند یا نه!!!

با سلام و عرض ادب
البته بهتر بود این مطالب در پستی با عنوان جمع بین صلاتین مطرح می شد.
اما نکته ای که در جمع بین صلاتین اهمیت بیشتری دارد جواز این مساله است که آیا جایز است نماز عصر بعد از نماز ظهر بجا آورده شود یا خیر.
در شیعه اختلافی در جواز این امر نیست. اختلاف در نظرات علمای عامه است چون از طرفی در روایات متعدد پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در مواقع متعدد بین دو نماز جمع کردند بدون هیچ خوفی و از طرفی پذیرش این روایات با مبانی مذهبشان تطابق ندارد لذا قائل به جمع صوری شده اند با تفاصیلی که در فقه مذاهب موجود است.
اما اینکه جناب آقا مهدی در اینجا می فرمایند پیامبر صلی الله علیه و آله ترک اولی نکرده اند اگر مراد ایشان عدم خواندن نماز جمع است باید گفت این سخن مخالف با سنت قطعیه است چون پیامبر صلی الله علیه و آله این عمل را در مواقع متعدد انجام دادند تا عدم حرجی بودن و جواز جمع را بیان بفرمایند.
اما اینکه می فرمایند علمای شیعه استحسان می نمایند امیدوارم که مثل ادعای قیاس نباشد که مرقوم نموده بودند در کتاب لمعه قیاس به معنای خودش بکار رفته و...ولی این امر را اثبات ننمودند.
در اینجا هم خوب بود ایشان نحوۀ استحسان به معنای خودش را بیان می فرمودند.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جناب صدرای عزیز به تاپیک ازدواج موقت با دختر باکره که لینک کردم رجوع کنید و در همونجا پاسخ بدید که فرق اون مدل تشخیص موضوع با استحسان چیه!! بنده هم ادعای استحسان ندارم فقط سوال هست برام که آیا استحسان هست یا نه!!

حالا برای اینکه کارتون راحت بشه لینکشون کردم به ترتیب بخونید: اینجا سپس اینجا سپس اینجا سپس اینجا سپس اینجا سپس اینجا سپس اینجا خیلی خوشحال میشوم پاسخ را همانجا بفرمایید

اما در مورد لمعه که فرمودید بنده دیدم از بحث گذشته و کسی هم اصرار بر آوردنش ندارد و ماشاالله شما هم کتابش را ندارید که موردش را بخوانید گفتم اگه اصرار دارید میارم بحث در اون تاپیک هم بدون نیاز به آوردن این قضیه به اتمام رسید برای همین دیگه نیازی به آوردنش نبود

اما همین که میفرمایید پیامبر نماز ظهر و عصر را گاهی جمع میخواند تا عدم وجوب جدا خواندن آن را عملا اثبات کند تا بر امتش حرجی نباشد خودش اهم است که بر آن مهم تقدیم یافته
یعنی اثبات عدم وجوب در اینجا اهم از جدا خواندن بوده برای همین این قضیه عملا اجرا شده پس باز هم ترک اولی در کار نبوده!! ما ادعای وجوب نکردیم در این تاپیک!!

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام

نقل:به نظر شما استحسان است به نظر بنده نیست چرا که پیامبر را انسانی میدانم که ترک اولی نمیکند و این که اسم عصر را برای نمازی بگذارد که بهتر است ظهر خوانده شود خودش ترک اولی است!! چون اولی برای این نماز ظهر بوده اما این که اسم نمازی را عصر بگذارد به قرینه ترک اولی نکردن نبی مشخص است که بهتر است در زمان خودش خوانده شود!! مگردر مواردی که اهم بر مهم تقدیم میابد! که آن هم موردی است نه همیشگی.
دوباره یادآوری می کنم کلام شما را که فرمودید : آیه دلالت دارد بر افضلیت با فاصله خواندن نماز ظهر و عصر. اگر شما آیه را مبنای استدلال قرار دادید باید از خود آیه اثبات کنید نه اینکه از خارج آیه استفاده کنید بعد آنرا استناد به آیه بدهید. در ضمن اینکه شما می فرمایید پیامبر ترک اولی نمی کند درست. اما در مورد اینکه می گویید
"اسم عصر را برای نمازی بگذارد که بهتر است ظهر خوانده شود خودش ترک اولی است!!" چند اشکال وجود دارد:
اولا: خواندن نماز عصر بلافاصله بعد از نماز ظهر جائز است و ما نگفتیم که بهتر است.
ثانیا:
این که فرمودید: اسم عصر را برای نمازی بگذارد که بهتر است ظهر خوانده شود خودش ترک اولی است!! با تصحیح اینکه جائز است چگونه بر ترک اولی دلالت دارد؟ اگر این کار شما استحسان نیست پس دلیلی از ادله اربعه بیاورید که مشخص شود واقعا استحسان نیست. لطفا از مسیر بحث منحرف نشوید.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

همین که آیه دلالت بر جدایی زمان ظهر و عصر دارد میشود مقدمه استدلال

اما این که ترک اولی است ربطی به جواز ندارد ما از ابتدا هم ادعای عدم جواز نکردیم اگر این اسم هیچ ربطی به مسمی ندارد از نظر شما این شما میشوید که باید دلیل بیاورید که پیامبر بی دلیل اسم چیزی را زمانی میگذارد که اصلا افضلیتی در آن وجود ندارد

گذشته از ان بنده احساس میکنم این بحث سود اخروی چندانی برایم ندارد و به علت ضیق وقت سعی دارم فاکتورهایی را حذف کنم که مطمئنا این یکی از آن فاکتورها خواهد بود چون افضلیت ان نزد بنده کاملا ثابت است شما هم دلیلی بر عدم افضلیت نمیتوانید بیاورید ایراد بزرگ شما این است که از آیه در نمی آید ما هم ادعا داریم که لااقل از آیه جدایی زمانی بین ظهر و عصر در می آید و نام گذاری هم خودش دلیل بر افضلیت است و الا پیامبر نعوذ بالله کار عبث کرده و نمازی که افضل است در ظهر خوانده شود یا فرقی به هیچ وجه من الوجوه ندارد نام عصر بر آن نهاده!! در نهایت این بحث چه سودی دارد؟ به جای ادامه دادن به این بحث بی فایده اگه دو تا کتاب بخونیم لااقل علممون دو کلمه زیاد میشه

التماس دعا

بسم الله رحمان الرحیم
با سلام و تشکر

نقل:ایراد بزرگ شما این است که از آیه در نمی آید ما هم ادعا داریم که لااقل از آیه جدایی زمانی بین ظهر و عصر در می آید و نام گذاری هم خودش دلیل بر افضلیت است و الا پیامبر نعوذ بالله کار عبث کرده و نمازی که افضل است در ظهر خوانده شود یا فرقی به هیچ وجه من الوجوه ندارد نام عصر بر آن نهاده!!
جناب عباس زاده از اینکه برخی از اشکالات وارد بر کلام خود را قبول کردید جای تشکر دارد اما عمده اشکال هنوز مانده است.
آنچه باید توجه نمایید این است که مبانی استدلال شما مستند به روش اهل بیت علیهم السلام نیست و صرف استحسان است که شاید از این نام خوشتان نیاید ولی به هرحال حقیقت تلخ است.
آنچه که از آیه استفاده می شود صرف تفاوت وقت ظهر و عصر است که شما هم به آن اشاره کردید و عقل هم آن را ثابت می کند. پس استدلال شما ربطی به این آیه ندارد و این یکی از مهمترین اشکالات به بیان شما بود.
اما اینکه می گویید نام گذاری خودش دلیل بر افضلیت است این قضیه به صورت موجبه کلیه ثابت نیست و موارد نقض بسیار دارد مثلا اگر کاری را به سبب مقارنت با شب، کار شب نامیدند دلیل بر افضلیت انجام آن کار در شب نمی شود.
و اگر در خصوص افضلیت وقت نماز ظهر و عصر دلیل خاص داشته باشیم که وجود دارد باید به دلیل رجوع کرد تا از استحسان نجات پیدا کنیم چرا که شیعه معتقد است حکم واقعی تنها از ادله اربعه قابل استنباط است و غیر این دلائل حجیت ندارند.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برادر عزیز اسمش استحسان یا هر چیز دیگه ای باشه مهم نیست ناراحتی هم نداره

سعید;181396 نوشت:
جناب عباس زاده از اینکه برخی از اشکالات وارد بر کلام خود را قبول کردید جای تشکر دارد اما عمده اشکال هنوز مانده است.

برادر عزیز بنده فقط برای این کوتاه اومدم که نمیخوام مبنای تفسیری رو مورد بحث قرار بدم و الا در همون عبارت ابتدایی شما که الظهیره رو ترجمه کردید ایراد دارم!!
شما میفرمایید الظهیره فقط به معنی وقت ظهر است:

لسان العرب:والظُّهْرُ: ساعة الزوال، ولذلك قيل: صلاة الظهر، وقد يحذفون علالسَّعَة فيقولون: هذه الظُّهْر، يريدون صلاة الظهر. الجوهري: الظهر، بالضم،بعد الزوال، ومنه صلاة الظهر.والظَّهِيرةُ: الهاجرة. يقال: أَتيته حَدَّ الظَّهِيرة وحين قامَ قائمالظَّهِيرة. وفي الحديث ذكر [="red"]صلاة الظُّهْر[/]

گذشته از آن اگر در خود کلمه ظهیره دقت بکنیم میبینیم که ظهر به معنای وقت ظهر است در قبل و بعد آیه هم بحث صلاه مطرح است

النور : 58 يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذينَ مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ وَ الَّذينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاةِ الْفَجْرِ وَ حينَ تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ مِنَ الظَّهيرَةِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاةِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لا عَلَيْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ وَ اللَّهُ عَليمٌ حَكيمٌ

ظهیره هم مانند خلیفه قرار نیست دقیقا معنای خلف را بدهد بلکه منظور موجودی است که خلف قرار میگیرد پس چه بسا معنای دقیقتر ظهیره موجودی باشد که در ظهر قرار میگیرد(یعنی نماز ظهر)

سعید;181396 نوشت:
هدف از این مباحث مشخص شدن حقیقت است و بحث من و شما مباحثه علمی است که شاید به درد خیلی ها نخورد اما به درد شما می خورد و آن اینکه مبانی استدلال شما مستند به روش اهل بیت علیهم السلام نیست و صرف استحسان است که شاید از این نام خوشتان نیاید ولی به هرحال حقیقت تلخ است

روز قیامت حقایق ظاهر میشود معلوم میشود که تلخ چیست!! الآن فعلا حقیقت برای بنده آنچنان هم تلخ نیست بلکه مشتاقانه به سوی آن میدوم

سعید;181396 نوشت:
آنچه که از آیه استفاده می شود صرف تفاوت وقت ظهر و عصر است که شما هم به آن اشاره کردید و عقل هم آن را ثابت می کند. پس استدلال شما ربطی به این آیه ندارد و این یکی از مهمترین اشکالات به بیان شما بود

فعلا که مشخص شده است ظهیره علی الاقل معنایی اعم از ظهر و نماز ظهر دارد پس استدلال ما به جای خودش باقی است

سعید;181396 نوشت:
اما اینکه می گویید نام گذاری خودش دلیل بر افضلیت است این قضیه به صورت موجبه کلیه ثابت نیست و موارد نقض بسیار دارد مثلا اگر کاری را به سبب مقارنت با شب، کار شب نامیدند دلیل بر افضلیت انجام آن کار در شب نمی شود.

بله زمانی که شما بگذارید نمیشود ولی زمانی که خود کار وضع شده از طرف خدا باشد و نامش هم وضع شده از طرف خدا باشد دلیل میشود

الدر المنثور 5: 57- اخرج ابن أبي شيبة و ابن المنذر و ابن أبي حاتم عن عبد الرحمن بن عوف ان رسول اللّه (صلى اللّه عليه و آله و سلم) قال: «لا يغلبنكم الأعراب على اسم صلاتكم قال اللّه و من بعد صلاة العشاء و إنما العتمة عتمة الإبل‏»
فيه اخرج ابن أبي شيبة و ابن مردوية عن ابن عمر قال قال رسول اللّه (صلى اللّه عليه و آله و سلم) :« لا تغلبنكم الاعراب على اسم صلاتكم العشاء فإنما هي في كتاب اللّه العشاء و انما يعتم بجلاب الإبل»

پس ما دو نوع وضع اسم داریم یه وضع برای کاری است که انجام میشده حالا ما داریم براش اسم میذاریم یه اسم گذاشتن داریم که همراه با ایجاد(تشریعی) خود فعل است این دو با هم یکسان نیستند

در ضمن بنده هم استحسان رو نادرست میدونم انقدر زحمت نکشید برای این که به بنده بفهمانید که استحسان نادرست است البته از تذکراتتون ممنونم

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

نقل از عباس زاده:لسان العرب:والظُّهْرُ: ساعة الزوال، ولذلك قيل: صلاة الظهر...حالا که مشخص شده است ظهیره علی الاقل معنایی اعم از ظهر و نماز ظهر دارد پس استدلال ما به جای خودش باقی است.
جناب عباس زاده مطلبی که در لسان العرب آمده هیچ گونه دلالتی بر اینکه " الظهیره" دلالت بر وقت ظهر و نماز ظهر داشته باشد ندارد و این حرف شما بر خلاف ظاهر مطلب لسان العرب است.
در کتاب العین و لسان العرب آمده "الظهيرة": حد انتصاف النهار و آن زمانی است که خورشید به گرمترین حرارت خود می رسد. من نمی دانم شما چرا سعی دارید با روش غیر صحیح حرف خودت را ثابت کنی؟
نقل از عباس زاده:بله زمانی که شما بگذارید نمیشود ولی زمانی که خود کار وضع شده از طرف خدا باشد و نامش هم وضع شده از طرف خدا باشد دلیل میشود.
وقتی این دلیل شما درست است که بدانیم اولا نام نماز ظهر و عصر را خدای متعال جعل کرده و ثانیا بدانیم که به دلیل افضل بودن خواندن نماز ظهر در وقت ظهر نامگذاری شده است. که فهم این مطلب تنها بر عهده معصوم علیه السلام است. و ما باید به قول معصوم علیه السلام مراجعه کنیم. اگر شما ادعا می کنید که می دانید تنها به خاطر افضلیت خواندن نماز ظهر در وقت ظهر نماز ظهر نامگذاری شده است در حالیکه احتمال دارد به این علت نباشد این کاملا باطل است.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

سعید;182901 نوشت:
جناب عباس زاده مطلبی که در لسان العرب آمده هیچ گونه دلالتی بر اینکه " الظهیره" دلالت بر وقت ظهر و نماز ظهر داشته باشد ندارد و این حرف شما بر خلاف ظاهر مطلب لسان العرب است

ببخشید اگر میشود اثبات کنید که دلالت ندارد گذشته از آن ما دلیل دیگری هم آوردیم اگر دقت میفرمودید گذشته از آن بنده فکر میکنم ممکن است چون این تاپیک به شما سپرده شده یا شما آن را بر عهده گرفتید احساس میکنید اگر پاسخ ندهید زشت است یا ....

امیدوارم به مسائل اخروی در مورد حرف حق و باطل بیشتر از این عناوین زودگذر دنیایی اهمیت بدهید

سعید;182901 نوشت:
چرا سعی دارید با روش غیر صحیح حرف خودت را ثابت کنی؟

به نظر بنده صحیح است

سعید;182901 نوشت:
اولا نام نماز ظهر و عصر را خدای متعال جعل کرده

تشریع کار خداست و رسول فقط ابلاغ مینماید

سعید;182901 نوشت:
ثانیا بدانیم که به دلیل افضل بودن خواندن نماز ظهر در وقت ظهر نامگذاری شده است

دلیل دیگری قابل تصور نیست یا وجوب است یا افضلیت

النساء : 103 فَإِذا قَضَيْتُمُ الصَّلاةَ فَاذْكُرُوا اللَّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلى‏ جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنْتُمْ فَأَقيمُوا الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ كانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنينَ كِتاباً [="red"]مَوْقُوتاً[/]

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

مهدی عباس زاده;184238 نوشت:
ببخشید اگر میشود اثبات کنید که دلالت ندارد گذشته از آن ما دلیل دیگری هم آوردیم اگر دقت میفرمودید گذشته از آن بنده فکر میکنم ممکن است چون این تاپیک به شما سپرده شده یا شما آن را بر عهده گرفتید احساس میکنید اگر پاسخ ندهید زشت است یا .... امیدوارم به مسائل اخروی در مورد حرف حق و باطل بیشتر از این عناوین زودگذر دنیایی اهمیت بدهید

جناب عباس زاده مطلبی که شما به آن استناد کردید و از آن نتیجه مذکور را گرفتید این عبارت لسان العرب است:
سعید;182901 نوشت:
لسان العرب:والظُّهْرُ: ساعة الزوال، ولذلك قيل: صلاة الظهر.

اگر در معنای این کلام دقت کنید آمده: "ظهر" زمان زوال خورشید است یعنی از جنس زمان است لذا دلالتی بر نماز ظهر ندارد و در ادامه می گوید بنابر گفته ای وجه تسمیه نماز ظهر این است که آن در وقت زوال خوانده می شود.
بنابراین عدم دلالت" الظهیره" بر نماز ظهر کاملا روشن است و کسی جز شما چنین چیزی نگفته است.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

دوست عزیز گویا شما متن را کامل نخواندید یکبار دیگر متن لسان العرب که آورده شده است کامل بخوانید در حدیث نماز ظهر به ظهیره اطلاق شده است و این یعنی در نزد عرب این اطلاق صحیح است و مانعی هم بر آن وجود ندارد

سعید;186474 نوشت:
بنابراین عدم دلالت" الظهیره" بر نماز ظهر کاملا روشن است و کسی جز شما!!:moteajeb!: چنین چیزی نگفته است.

باز هم شما به استدلال ثانی بنده دقت نکردید و دلیلی بر ردش نیاوردید

گذشته از آن استدلال اولی که به لسان العرب نمودیم استدلال دیگری هم میشود بر آن کرد و آن این که عصر و ظهر در مواردی به جای نماز عصر و نماز ظهر استعمال شده اند با این که قرار بود بر زمان دلالت کند پس اگر ظهیرة بنا بر فرض شما فقط بر ظهر دلالت داشته باشد باز هم جا دارد که بشود بر نماز ظهر دلالت کند و مانعی از آن نباشد (فيقولون: هذه الظُّهْر، يريدون صلاة الظهر)

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم

با سلام و تشکر
مهدی عباس زاده;186549 نوشت:
دوست عزیز گویا شما متن را کامل نخواندید یکبار دیگر متن لسان العرب که آورده شده است کامل بخوانید در حدیث نماز ظهر به ظهیره اطلاق شده است و این یعنی در نزد عرب این اطلاق صحیح است و مانعی هم بر آن وجود ندارد

شما لطف کنید عبارت "لسان العرب" که ظهور در مقصود شما دارد را بیاورید.( لطفا حاشیه پردازی نشود تا نتیجه بگیریم)
مهدی عباس زاده;186549 نوشت:
گذشته از آن استدلال اولی که به لسان العرب نمودیم استدلال دیگری هم میشود بر آن کرد و آن این که عصر و ظهر در مواردی به جای نماز عصر و نماز ظهر استعمال شده اند با این که قرار بود بر زمان دلالت کند پس اگر ظهیرة بنا بر فرض شما فقط بر ظهر دلالت داشته باشد باز هم جا دارد که بشود بر نماز ظهر دلالت کند و مانعی از آن نباشد (فيقولون: هذه الظُّهْر، يريدون صلاة الظهر)

برادر من ! اگر گاهی از ظهر اراده نماز ظهر می شود این از باب مجاز است نه حقیقت و بحث ما در مورد مفهوم حقیقی "الظهیره" است و اخذ مفهوم مجازی برای "الظهیره" خلاف ظاهر است.
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

سعید;189038 نوشت:
شما لطف کنید عبارت "لسان العرب" که ظهور در مقصود شما دارد را بیاورید.

مهدی عباس زاده;182316 نوشت:
لسان العرب : ..... وفي الحديث ذكر صلاة الظُّهْر

گذشته از آن اگر در خود کلمه ظهیره دقت بکنیم میبینیم که ظهر به معنای وقت ظهر است در قبل و بعد آیه هم بحث صلاه مطرح است

النور : 58 يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذينَ مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ وَ الَّذينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاةِ الْفَجْرِ وَ حينَ تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ مِنَ الظَّهيرَةِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاةِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لا عَلَيْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ وَ اللَّهُ عَليمٌ حَكيمٌ

ظهیره هم مانند خلیفه قرار نیست دقیقا معنای خلف را بدهد بلکه منظور موجودی است که خلف قرار میگیرد پس چه بسا معنای دقیقتر ظهیره موجودی باشد که در ظهر قرار میگیرد(یعنی نماز ظهر)

شما فعلا دو استدلال بالا رو جواب بدید

سعید;189038 نوشت:
اگر گاهی از ظهر اراده نماز ظهر می شود این از باب مجاز است نه حقیقت و بحث ما در مورد مفهوم حقیقی "الظهیره" است و اخذ مفهوم مجازی برای "الظهیره" خلاف ظاهر است.

طبق قبل و بعد ظهیرة که مسئله مربوط به نماز است خودش قرینه است که وسطی هم نماز است (البته نیازی به این استدلال نیست بلکه همون استدلال دوم کافی هست)

التماس دعا

بسم الله الرحمان الرحیم

با سلام
مهدی عباس زاده;189324 نوشت:
شما فعلا دو استدلال بالا رو جواب بدید

جناب عباس زاده متاسفانه شما به جای طریق برهانی رو به جدل آوردید که در آن سودی نیست! بنده عبارات لسان العرب و کتاب های مختلف لغت را دیده ام و در هیچ یک معنای لغوی " الظهیره" را نماز ظهر نگرفته اند و این مطلب کالشمس فی النهار روشن است و نیازی به این طول دادن نیست.
مهدی عباس زاده;189324 نوشت:
طبق قبل و بعد ظهیرة که مسئله مربوط به نماز است خودش قرینه است که وسطی هم نماز است (البته نیازی به این استدلال نیست بلکه همون استدلال دوم کافی هست)

همانطور که قبلا بیان شد سیاق آیه در مورد بیان احکام ورود اطفال و کنیزان به محل خلوت زن و شوهر است نه بیان احکام نماز . درست است که در قبل و بعد " الظهیره" اشاره به نماز شده است اما حیثیت بیان آنها از جهت زمان است نه خود نماز( من قبل صلاه الفجر ... و من بعد صلاه العشاء)1 و شاهد بر این مطلب خود آیه است که می فرماید:"ثلاث عورات لکم"یعنی اين سه موقع سه عورت است براى شما، كه طبعا شايسته نيست غير از شما كسى بر وضع شما مطلع شود.2
از طرفی اراده نماز ظهر از " الظهیره" بر خلاف ظاهر آیه است . زیرا خدای متعال می فرماید: "حین تضعون ثیابکم من الظهیره" که " وضع ثياب" در جمله" تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ" به معناى كندن لباس، و كنايه است از اينكه اهل خانه در حالى باشند كه چه بسا ميل نداشته باشند بيگانگان در آن حال ايشان را ببينند
.3 حال چگونه این معنا با نماز ظهر قابل جمع است کدام آدم عاقل هنگام نماز ظهر لباسش را در می آورد و بعد ... لطفا در حرفی که می زنید کمی فکر کنید!!
موفق باشید
1.آیه 58 سوره نور
2. ترجمه تفسیر المیزان، ج15، ص 227
3.ترجمه تفسیر المیزان، ج15، ص 226

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

سعید;189494 نوشت:
حال چگونه این معنا با نماز ظهر قابل جمع است کدام آدم عاقل هنگام نماز ظهر لباسش را در می آورد و بعد ...

حین را هم در نظر میگرفتید کاملا مشخص بود!! حین تضعون ثیابکم من الظهیرة یعنی[=arial] [=&quot]و هنگامى[/][=&quot] كه جامه[/][=&quot] هاى خود را پس از نماز ظهر (براى استراحت) بيرون مى[/][=&quot] آوريد(1) [/][/]
نفرمود حین تضعون ثیابکم للظهیرة که ایراد شما وارد باشد برادر حتی فی الظهیرة هم نفرمود اگر این را میفرمود شاید حرف شما درست بود(چون برای زمان فی بکار میرود نه من)

پس اتفاقا تمام قرائن دلالت بر نماز ظهر بودن ظهیرة دارد علاوه بر دو استدلال گذشته.

البته به نظر بنده هم ادامه بحث خالی از فایده خواهد بود(اگر دوست داشتید تاپیک رو قفل کنید)

التماس دعا
[=arial][=&quot]--------------------------------------------------
1. ترجمان فرقان لسان المحققین آیة الله العظمی صادقی تهرانی
[/]
[/]

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام
آنچه که روشن است مستنداتی که جناب عباس زاده در مورد آیه ذکر می کند جایگاه قابل اعتنایی در ادبیات عرب و قانون مفاهمه عرب ندارد و مبنا و روشی که درتفسیر این آیه ارائه کردند، بر خلاف سیره عقلاست که در تفسیر هر کلامی بر ادبیات ویژه آن کلام و قرائن متصله و منفصله اعتماد می کنند و روش عقلا، همان روش مورد تایید معصومین علیهم السلام می باشد.
بنده با توجه به اصرار جناب عباس زاده بر روش خود و ضرورت نتیجه گیری از این مباحث ضمن بیان نتیجه، پایان این موضوع را اعلام نموده و از همه دوستان و کارشناسان عزیزی که در این تاپیک همکاری داشتند صمیمانه تشکر می کنم.
با توجه به اینکه در آیه" يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذِينَ مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ ..."،
كلمه" الظهيره" به معناى وقت ظهر است. و بنابر اصاله الحقیقه و وجود قرائنی بر استعمال کلمه "الظهیره" در معنای حقیقی که از جمله این قرائن دلالت " وضع ثياب" در جمله" تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ" بر معناى كندن لباس است،(که كنايه است از اينكه اهل خانه در حالى باشند كه چه بسا ميل نداشته باشند بيگانگان در آن حال ايشان را ببينند) که معمولا در وقت ظهر واقع می شود و نیز قرینه سیاق آیه که در مورد آداب ورود به حریم زن و شوهر است، کلمه " الظهیره" دلالت بر نماز ظهر نداشته و فضیلت وقت نماز ظهر و عصر از ادله دیگر استفاده می شود.
در ضمن اینکه برخی از بزرگان از این آیه فضیلت نماز ظهر و عصر را استفاده کردند توجیه کننده این نحوه استدلال باطلی که بیان شد نمی باشد.

موضوع قفل شده است