خليفه مسلمين و بالا رفتن از ديوار خانه مردم؟!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خليفه مسلمين و بالا رفتن از ديوار خانه مردم؟!

با سلام
شبي عمر بن خطاب ،خليفه پيامبر!! مشغول گشت زني در کوچه هاي مدينه بود که صدايي از خانه اي شنيد. از ديوار آن خانه بالا رفت و ديد مردي در کنار زني نشسته و مشغول آشاميدن شراب است.
يکي از مسايل مورد اهميت در دين اسلام، احترام به حقوق و آزادي مردم است. هرچند از نظر اسلام برخي اعمال گناه محسوب مي شود اما تا زماني که اين گناه به شکل علني اتفاق نيفتاده باشد، جرم محسوب نشده سزاوار کيفر نخواهد بود. به عبارت ديگر اگر کسي در نهان مرتکب عمل نامشروعي شود، هيچ کس حق ندارد با “تجسس” به عمل وي پي ببرد و درصدد مجازات وي برآيد.

اهتمام فوق العاده خداوند متعال به اين مساله زماني معلوم مي شود که بدانيم در قرآن مجيد آيه اي درباره نهي از “تجسس” وجود دارد تا جايي که سرک کشيدن در زندگي ديگران در کنار گناه بزرگي مانند غيبت قرار گرفته است.
بدون افزودن توضيح بيشتر، ماجراي يک شب از دوران خلافت “عمر بن خطاب” را نقل مي کنيم:

شبي عمر بن خطاب ،خليفه پيامبر!! مشغول گشت زني در کوچه هاي مدينه بود که صدايي از خانه اي شنيد. از ديوار آن خانه بالا رفت و ديد مردي در کنار زني نشسته و مشغول آشاميدن شراب است.

عمر به وي گفت: اي دشمن خدا! فکر کردي اگر معصيت کني، خدا معصيت تو را مي پوشاند؟

مرد پاسخ داد: اي پيشواي مؤمنان! (در مجازات من) عجله نکن، که اگر من يک خطا مرتکب شدم، تو سه خطا انجام دادي؛ خداوند در قرآن مي فرمايد: تجسس نکنيد(1و تو (با بالا رفتن از ديوار خانه) در کار من تجسس نمودي.
خداوند فرمان مي دهد: از در منازل وارد خانه ها شويد(2)
و تو از ديوار وارد منزل من شدي.

خداوند دستور داده است: هنگامي که وارد خانه اي مي شويد، سلام کنيد(3) و تو سلام نکردي.

عمر وقتي پاسخ آن مرد را شنيد، از مجازات کردن وي منصرف شد.(4)

پاسخ اهل سنت و وهابيت(سلفيون) به اين رفتار که خود عمر براي آن پاسخي نداشت، چيست؟
آيا باز هم اصرار دارند از شخصي پيروي کنند که از افراد عادي نسبت به دانش کتاب خدا در سطح پائين تري بوده است؟:Sokhan:
آيا خود اهل سنت از رسول اکرم صلي الله عليه وآله وسلم نقل نکرده اند که اگر کسي بداند از او داناتر به کتاب خدا و سنت پيامبرش وجود دارد با اين حال خود را مقدم بر مسلمانان کند، به خدا و رسول و همه مومنان خيانت کرده است؟(5)
آيا پس از پاسخ آن مرد به عمر، براي خليفه معلوم نشد که آن مرد از او داناتر است؟

و آيا زمان آن نرسيده است که (به دور از هرگونه تعصب و لجاجت) در جستجوي امام و پيشوايي باشيد که نسبت به کتاب خدا و شريعت خاتم الانبياء صلوات الله عليه عالم ترين فرد باشد؟:Sham:
--------------------------------------
پي نوشت ها:

1- سوره حجرات، آيه12
2-سوره بقره، آيه 189
3- سوره نور، آيه61
4- برخي از منابع اهل سنت که اين ماجرا يا شبيه آن را نقل کرده اند:
الف- درالمنثور، سيوطي، جلد6، صفحه93
ب- الفتوحات الاسلامية، جلد2، صفحه311
ج- شرح نهج البلاغه، ابن ابي الحديد، جلد1، صفحه182، ناشر: دار احياء الکتب العربية
د- سنن بيهقي، جلد8، صفحه 333-334
ه- الکامل، ابن اثير، جلد4، صفحه28
و- کنزالعمال، متقي هندي، جلد2، صفحه167
ز- الاصابة، جلد1، صفحه531
ح- السيرة الحلبية، جلد3، صفحه293
ط- الرياض النضرة، جلد2، صفحه46
5- مجمع الزوايد، هيثمي، جلد5، صفحه211 و سنن بيهقي، جلد10، صفحه118 و …

جالب اينه كه طرف مشغول خوردن شراب بوده و مست بوده
يعني علم خليفه به اندازه ي يه انسان مست و غير هوشيار هم نبوده؟؟ (سوال بود از اهل تسنن)

آقا رضا با تشکر پیشنهاد میدم این پست رو برا برادران اهل تسنن پیغام بدید مثل عقیل تا جواب بدند
البته اگه جوابی دارند!!

[="blue"]لطفا یه کارشناس سنی استخدام کنید یا دعوت کنید تا حقایق کاملا روشن شوند
ان ها یا جوابی دارن یا نه؟ خیلی سوال از سنی ها دارم!!!!!!!!!!!!!
[/]

• عالم نبودن به احکام که هیچ در احوالات عمربن الخطاب علما اهل سنت گویند:
  • آنقدر کند ذهن و دیر فهم بوده که تنها سوره بقره را طی 12 سال تلاش فرا گرفت و به شکرانه این پیروزی :Kaf:یک شتر قربانی کرد امام ذهبی میگوید:Sokhan::قال ابن عمر :تعلم عمر البقره فی اثنتی عشرة سنة فلماّ تعلّمها نحر جذورا؛ تاریخ الاسلام (الخلفا)،ص267
  • و در باره آیه کلاله سیوطی و جصاص نقل میکنند:Sokhan:: کان عمر لم یفهم :Gig:؛در المنثور ،ج2،ص249 و احکام القران ،جصاص حنفی،ج2،ص110
موضوع قفل شده است