صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به امام جماعت چه پاداشي ميرسه ؟ خيلي ضروريه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  591
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679

  به امام جماعت چه پاداشي ميرسه ؟ خيلي ضروريه
  سلام
  كسي ميدونه امام جماعت چه جايگاهي در اسلام داره ؟ چقدر ثواب ميبره ؟ خدا چه پاداشي بهش ميده ؟

  خيلي ضروريه هر كس حديث يا آيه اي ميدونه لطفا راهنمايي كنه .

  اگر چيزي نگفتيد با توجه به اينكه اين مسئله خيلي ضروريه خودم حديث جعل ميكنم گناهش هم گردن خودم و اونايي كه ميدونستن و راهنمايي نكردن .

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,417
  حضور
  158 روز 15 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94059  امام در لغت به معناي پيشوا مي‌باشد، راغب مي‌گويد: امام آن کسی است كه از او پيروي و به وي اقتدا می شود، خواه انسان باشد يا كتاب يا غير آن. حق باشد يا باطل.[1]و جماعت به معناي گروهي كه گرد هم آمده‌اند. امام جماعت در اصطلاح كسي است كه در بين گروهي كه مي‌خواهند نماز اقامه كنند جلوتر از همه بايستد و ديگران به او اقتدا كنند. شرايطي كه بايد در امام جماعت يافت شود:[2]
  1) بالغ باشد[3]
  2) عاقل باشد: لذا اگر كسي جنون داشته باشد نمي‌تواند امام جماعت بشود بله اگر ديوانه ادواري باشد در حال افاقه مي‌تواند امام جماعت باشد
  3) زنازاده نباشد: امام صادق (ع): می فر مایند هيچ يك از شما پشت ديوانه و زنازاده نماز نخواند
  4) ايمان: منظور عقيده به امامت امامان دوازده‌گانه شيعه مي‌باشد. لذا به غير از اينها نمي‌توان اقتدا كرد مگر از روي تقيه باشد در نامه امام رضا (ع) به مأمون آمده: فقط به اهل ولايت اقتدا مي‌شود.
  5) عدالت: در كتاب حدائق الناظره نوشته: هيچ خلافي بين اصحاب اماميّه در شرط بودن عدالت امام جماعت وجود ندارد و اجماعهاي بسياري بر آن ذكر شده بلكه از بعضي سنّي‌ها نيز ادعاي اجماع اهل بيت بر آن شده و عدالت صفتي نفساني است كه باعث دوري از گناهان كبيره و اصرار نكردن به گناهان صغيره است.
  6) مرد بودن امام جماعت (در صورتي كه يكي از مأمومين مرد است) بنابراين زن براي زن مي‌تواند امامت كند؛ از امام صادق (ع) روايت شده: امامت زن براي زنان اشكال ندارد.
  7) اگر مأمومين ايستاده نماز مي‌خوانند امام جماعت نشسته نباشد و براي مأمومين كه نشسته نماز مي‌خوانند نماز امام به حالت خوابيده نباشد. امام باقر (ع) از پيامبر نقل مِی ‌فرمايد كه: رسول خدا به خاطر بيماري نشسته نماز مي‌خواند، وقتي تمام شد فرمودند: هيچ يك از شما بعد از من بصورت نشسته امام جماعت نباشيد.
  8) قرائت صحيح داشته باشد به طوري كه حروف را از مخرج خودش ادا كند.

  مرجّحات امام جماعت:[4]
  در صورتي كه چند نفر بدون اين كه غرض دنيائي داشته باشند بخواهد خودشان امامت جماعت باشند و همگي در يك حد باشند كسي كه مأمومين او را مقدم كنند؛ امامت جماعت مي‌شود. ولي اگر مراتب شان فرق داشته باشد اول كسي كه فقيه جامع الشرايط باشد مقدم است و اگر همه يا هيچ كدام چنين نبودند كسي كه قرائت حمد و سوره‌اش بهتر باشد مقدم مي‌شود اگر در اين مورد نيز مساوي بودند كسي كه احكام نماز را بهتر مي‌داند مقدم است و اگر باز هم مساوي بودند مسن‌تر امام جماعت مي‌شود البته اين رتبه‌ها در صورتي است كه هيچ كدام امام راتب نباشند وگرنه امام راتب از همه مقدم‌تر است. گر چه ديگران افضل از او باشند ولي براي او نيز خوب است كه افضل را مقدم كند همچنين صاحب منزل و سيد هاشمي نيز مقدم بر غير خودشان مي‌باشند البته اين ترجيحات مذكور واجب نيست و فقط مستحب است لذا اگر كسي رتبه‌اش پائين‌تر باشد ولي در عين حال امام جماعت شود اشكالي ندارد.

  آداب امام جماعت:
  عالم بزرگوار آيه ا...ملا محمد مهدي نراقي مي‌فرمايد: سزاوار است امام جماعت در ميان مردم به فزوني صفاي دل و رو آوردن به خدا و خشوع و خضوع و ديگر شرائط باطني ويژگي و امتياز داشته باشد؛ زيرا او پيشواي ايشان است و نفوس آن جماعت را به سوي خدا مي‌كشاند پس بسيار زشت است كه دل او در نماز غافل يا در وادي وسوسه‌هاي باطل باشد و از اين بدتر و زشت‌تر و ناپسندتر آن كه التفات دل او به كساني كه در پشت او هستند بيشتر از التفات دل به صاحب مُلكي باشد كه بر همه احاطه دارد. آيا از داناي نهانيها شرم نمي‌كند كه خود را به عنوان پيشواي امت مي‌گمارد و در جاي رسولان خدا و اوصياي راشدين او مي‌ايستد و از ايشان نيابت مي‌كند، در حالي كه دل او از عموم مردمي كه به او اقتدا نموده‌اند بيشتر از عظمت و جلال الهي دگرگون مي‌شود. پس هر امام جماعتي بايد خود را بيازمايد اگر اين صفات پليد در او نبود امامت كند و گرنه ترك نمايد و خود را به هلاكت نيفكند.[5]


  [1] . قريشي، سيد علي اكبر، قاموس قرآن، تهران، دارالكتب الاسلاميه، چاپ ششم، 1412 ه ـق، ذيل واژه
  [2] . طباطبائي حكيم، سيد محسن، مستمسك عروه الوثقي، قم، دارالتفسير، چاپ اول، 1416هـق، ج هفتم ص 316 الي 328
  [3] . امام علي (ع) فرمودند: كسي كه به سن تكليف نرسيده اذان گفتنش اشكال ندارد و امامت نمِ‌تواند بكند تا اينكه محتلم (كنايه از بلوغ) شود.
  [4] . بحراني، يوسف بن احمد بن ابراهيم، الحدائق الناظره، في احكام العتره الطاهره، قم، دفتر، انتشارات اسلامي، وابسته به جامعه مدرسين، چاپ اول، 1405 هـق، جلد 10 ص 10
  [5] . نراقي، ملا مهدي، علم اخلاق اسلامي، (ترجمه جامع السعادات) مترجم سيد جلال الدين مجتوي، قم، انتشارات حكمت، چاپ چهارم، 1377هـش، جلد چهارم، ص 452.


  منبع

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,417
  حضور
  158 روز 15 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94059  نماز جماعت و اهمیت، آثار، شرایط امام جماعت
  آئین اسلام، از بعد اجتماعی مهمی برخوردار است و با عنایت ‏به ‏برکات آثار وحدت و تجمع و یکپارچگی، در بسیاری از برنامه‏هایش ‏بر این بعد، تکیه و تاکید کرده است.
  برگزاری نمازهای روزانه واجب نیز به صورت جماعت و گروهی، یکی از این برنامه‏هاست.
  در اینجا به اهمیت‏«نماز جماعت‏» و آثار گوناگون آن اشاره ‏می‏کنیم:

  ● اهمیت نماز جماعت
  غیر از آثار فردی و اجتماعی نماز جماعت(که به آنها اشاره خواهدشد)پاداش‏های عظیمی برای آن بیان شده که در اینجا به بعضی ازروایات، اشاره می‏شود. از رسول خدا(ص)نقل شده که: «من سمع النداء فلم یجبه من غیرعلة فلا صلاة له‏» (۱) نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی دلیل، در نماز جماعت ‏مسلمانان شرکت نکند، ارزشی ندارد.
  در حدیث، تحقیر نماز جماعت، به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده‏ است: «من حقره فانما یحقر الله‏» (۲) شرکت دائم در نماز جماعت، انسان را از منافق شدن بیمه می‏کند. (۳) و برای هر گامی که به سوی نماز جماعت و مسجد برداشته شود، ثواب ‏و حسنه در نظر گرفته شده است. (۴) همین که کسی برای شرکت در نماز جماعت از منزل خارج ‏می‏شود، یا در مسجد، در انتظار نماز جماعت ‏به سر می‏برد پاداش کسی ‏را دارد که در این مدت، به نماز مشغول بوده است. (۵) تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بیشتر باشد، پاداش آن بیشتراست. این کلام رسول خداست که فرمود: «ما کثر فهو احب الی الله‏» (۶) حدیث جالبی در بیان فضیلت نماز جماعت است که قسمتی از آن ‏در رساله‏های عملیه هم ذکر شده است. ترجمه تمام حدیث چنین است:
  اگر اقتدا کننده ۱ نفر باشد، پاداش ۱۵۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۲ نفر باشد، پاداش ۶۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۳ نفر باشد، پاداش ۱۲۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۴ نفر باشد، پاداش ۲۴۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۵ نفر باشد، پاداش ۴۸۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۶ نفر باشد، پاداش ۹۶۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۷ نفر باشد، پاداش ۱۹۲۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کننده ۸ نفر باشد، پاداش ۳۶۴۰۰ نماز داده می‏شود.
  اگر اقتدا کنندگان و امام جماعت ‏به ۱۰ نفر رسیدند، پاداش‏۷۲۸۰۰ نماز دارد.  ولی، همین که عدد افراد از ده نفر گذشت، حساب آنرا جز خداکسی نمی‏داند. (۷) در حدیث دیگر است: هر که نماز جماعت را دوست ‏بدارد، خدا و فرشتگان او را دوست می‏دارند. (۸) در زمان پیامبر(ص)هرگاه افراد نماز جماعت کم می‏شدند، آنحضرت به جستجو و تفقد از افراد می‏پرداخت و می‏فرمود: شرکت در نماز صبح و عشاء، بر منافقان از هر چیز سنگین‏تر است. (۹) قرآن نیز، از اوصاف منافقان، بی حالی و کسالت هنگام نماز را بیان‏کرده است. (10) چرا که سحر خیزی و حضور در جماعت مسلمین، آن هم ازراه‏های دور و در گرما و سرما، نشانه صداقت در ایمان و عشق نمازگزار است.
  حضور در نماز جماعت، خاص یک منطقه نیست. انسان در هر جا که باشد، خوب است‏ به فکر نماز جماعت و حضور در آن و تشویق‏ دیگران باشد.
  رسول خدا(ص)در باره اهمیت جماعت، فرمود:
  «صلاة الرجل فی جماعة خیر من صلاته فی بیته اربعین‏سنة. قیل: یا رسول الله!صلاة یوم؟فقال(ص): صلاة‏واحدة‏» (۱۱) یک نماز با جماعت، بهتر از چهل سال نماز فرادی در خانه‏است. پرسیدند: آیا فقط یک روز نماز؟ فرمود: بلکه یک نماز.
  و می‏فرمود: صف‏های نماز جماعت، همانند صف‏های فرشتگان درآسمان چهارم است. (۱۲) اولین نماز جماعتی هم که بر پا شد، به امامت رسول خدا و شرکت‏ حضرت علی(ع) و جعفر طیار(برادر حضرت علی(ع)) بود. همین که ‏ابوطالب، فرزندش علی(ع) را دید که به پیامبر اقتدا کرده، به فرزند دیگرش جعفر گفت: تو نیز به پیامبر اکرم اقتدا کن و این جماعت دو سه ‏نفری، پس از نزول آیه «فاصدع بما تؤمر» بود، که فرمان به علنی ساختن‏دعوت و تبلیغ می‏داد. (۱۳)


  ● آثار نماز جماعت
  بر پایی فریضه‏های دینی به صورت دسته جمعتی، غیر از پاداش‏های فراوانی که یاد شد، در زندگی فردی و اجتماعی امت مسلمان نیز، آثارمثبت و فراوانی دارد که به برخی اشاره می‏شود:


  ۱) آثار معنوی
  بزرگترین اثر معنوی نماز جماعت، همان پاداش‏های الهی است که گفته شد. روایت است که شبی، علی علیه السلام تا سحر به عبادت ‏مشغول بودند. چون صبح شد، نماز صبح را به تنهائی خواندند و استراحت ‏کردند.
  رسول خدا(ص)که آنحضرت را در جماعت صبح ندید، به خانه اورفت. حضرت فاطمه(ع)از شب زنده‏داری علی(ع)و عذر او از نیامدن به‏مسجد سخن گفت. پیامبر فرمود: پاداشی که بخاطر شرکت نکردن در نماز جماعت صبح، از دست علی(ع) رفت، بیش از پاداش عبادت تمام‏شب است. (۱۴) رسول خدا(ص)فرموده است:
  لان اصلی الصبح فی جماعة احب الی من ان اصلی لیلتی‏حتی اصبح (۱۵) اگر نماز صبح را به جماعت‏بخوانم، در نظرم محبوب‏تر ازعبادت و شب زنده‏داری تا صبح است.
  بخاطر همین فضیلت و پاداش‏هاست که اگر تعداد نمازگزاران از ده نفر بیشتر شود، اگر تمام آسمان‏ها کاغذ، و دریاها مرکب و درخت‏ها قلم شودو فرشتگان بنویسند، پاداش یک رکعت آنرا نمی‏توانند بنویسند. (۱۶) و نماز جماعت ‏با تاخیر، بهتر از نماز فرادی در اول وقت است. (۱۷)


  ۲) آثار اجتماعی
  نماز جماعت، مقدمه وحدت صفوف و نزدیکی دلها و تقویت کننده‏ روح اخوت است.
  نوعی حضور و غیاب بی تشریفات، و بهترین راه شناسائی افراداست.
  نماز جماعت، بهترین، بیشترین، پاکترین و کم خرج‏ترین‏اجتماعات دنیاست و نوعی دید و بازدید مجانی و آگاهی از مشکلات و نیازهای یکدیگر و زمینه ساز تعاون اجتماعی بین آحاد مسلمین است.


  ۳) آثار سیاسی
  نماز جماعت، نشان دهنده قدرت مسلمین و الفت دلها و انسجام ‏صفوف است.
  تفرقه‏ها را می‏زداید، بیم در دل دشمنان می‏افکند، منافقان را مایوس‏می‏سازد، خار چشم بدخواهان است.
  نماز جماعت، نمایش حضور در صحنه و پیوند«امام‏»و«امت‏» است.


  ۴) آثار اخلاقی، تربیتی

  در نماز جماعت، افراد در یک صف قرار می‏گیرند و امتیازات موهوم صنفی، نژادی، زبانی، مالی و. . . کنار می‏رود و صفا و صمیمیت و نوعدوستی در دلها زنده می‏شود و مؤمنان، با دیدار یکدیگر در صف ‏عبادت، احساس دلگرمی و قدرت و امید می‏کنند.
  نماز جماعت، عامل نظم و انضباط، صف ‏بندی و وقت‏شناسی‏است.
  روحیه فردگرایی و انزوا و گوشه‏گیری را از بین می‏برد و نوعی مبارزه ‏با غرور و خودخواهی را در بر دارد.
  نماز جماعت، «وحدت‏»در گفتار، جهت، هدف و امام را می‏آموزد و از آنجا که باید پرهیزکارترین و لایق‏ترین اشخاص، به امامت نمازبایستد، نوعی آموزش و الهام دهنده علم و تقوا و عدالت است.
  نماز جماعت، کینه‏ها و کدورت‏ها و سوء ظن‏ها را از میان می‏برد و سطح دانش و عبودیت و خضوع را در جامعه اهل نماز، افزایش می‏دهد.
  به خاطر اینهمه آثار است که به نماز جماعت، آنهمه توصیه شده‏ است. حتی نابینایی وقتی از حضور پیامبر، اجازه خواست که به مسجد نیاید، آنحضرت فرمود: از خانه تا مسجد، ریسمانی ببندد و به کمک آن، خود را به نماز جماعت‏برساند. (۱۸) و نیز، نابینایانی که اجازه ترک شرکت‏در نماز خواستند، رسول خدا(ص)اجازه نفرمود. (۱۹) از طرف دیگر، برخورد شدید نسبت‏به کسانی که به نماز جماعت ‏اهمیت نمی‏دهند، نشان دیگری بر اهمیت و سازندگی آن است. در حدیث است که به چنان کسان، همسر ندهید (۲۰) و معرف آنان‏نشوید. (۲۱)


  ● امام جماعت
  در نماز جماعت، آنکه جلو می‏ایستد و مردم به او اقتدا می‏کنند، «امام‏» نام دارد. بعضی نیز به او «پیشوا» می‏گویند. در نظام اجتماعی ‏سیاسی اسلام، آنکه پیشوایی جمعی را به عهده دارد، باید از یک سری ‏فضیلت‏ها و برتری‏ها برخوردار باشد، تا فضایل او، الهام‏ بخش دیگران نیزباشد. در نماز جماعت نیز، پیشنماز، باید در علم و عمل و تقوا و عدالت، برتر از دیگران باشد.
  در حدیث می‏خوانیم: «فقدموا افضلکم‏» (۲۲) و«فقدموا خیارکم‏»، (۲۳) یعنی با فضیلت‏ترین و بهترین خودتان را جلو بیندازید و به او اقتدا کنید.
  احادیث، در این باره، بسیار است. به چند نمونه اشاره می‏کنیم:
  امام جماعت، باید کسی باشد که مردم به ایمان و تعهد او اطمینان ‏داشته باشند. (۲۴) امام صادق(ع)فرمود: امام جماعت، رهبری است که شما را به سوی ‏خدا می‏برد، پس بنگرید که به چه کس اقتدا می‏کنید. (۲۵) ابوذر فرمود: امام شما، در قیامت، شفیع شماست. پس شفیع خودتان ‏را از افراد سفیه و فاسق قرار ندهید. (۲۶) اقتدا کردن به افراد ناشناخته و آنان که در دین یا امامت، غلو می‏کنند، نهی شده است. (۲۷) افرادی که در جامعه، بخاطر گناه علنی، شلاق خورده‏اند، یا از طریق نامشروع، بدنیا آمده‏اند، حق امام جماعت ‏شدن ندارند. (۲۸) امام جماعت، باید مورد قبول مردم باشد، و گرنه آن نماز، مورد قبول‏درگاه خداوند نیست. (۲۹) امام صادق(ع)در تفسیر این آیه شریفه (خذوا زینتکم عند کل‏مسجد) (۳۰) هنگام رفتن به مسجد، نیت ‏خود را همراه داشته باشید)
  فرمود: زینت مسجد، پیشوای شایسته و امام جماعت مسجد است. (۳۱)
  امام باقر(ع)فرمود: امام جماعت‏ باید از افراد اندیشمند و صاحب ‏فکر باشد. (۳۲) رسول خدا(ص)فرمود: کسی که پشت‏ سر امام عالم نماز بخواند، گویا پشت‏ سر من و حضرت ابراهیم، نماز خوانده است. (۳۳) امام جماعت، باید مراعات ضعیف‏ترین افراد را بکند و نماز را طول ‏ندهد. (۳۴) از مجموع این احادیث، موقعیت ‏حساس امامت جماعت‏ شناخته ‏می‏شود.


  ● انتخاب امام جماعت
  از آنجا که در امام جماعت، برتری و فضیلت ‏بر دیگران شرط است، اگر در موقعیتی، چند نفر شایستگی آنرا داشتند که به آنان اقتدا شود، باز هم اوصاف و شرایطی به عنوان اولویت در روایات مطرح است که ‏آموزنده است و گرایش به ارزشها و انتخاب بهتر را می‏آموزد. از جمله:
  ۱) کسی که قرائت نمازش بهتر باشد(اقرئهم)
  ۲) کسی که در هجرت، پیشقدم باشد(اقدمهم هجرة)
  ۳) کسی که دین‏شناس‏تر و در مراتب علمی برتر باشد (اعلمهم‏بالسنة و افقههم فی الدین)
  ۴) کسی که سن بیشتری داشته باشد(فاکبرهم سنا)
  ۵) کسی که انس او با قرآن بیشتر باشد.
  ۶) کسی که زیباتر و خوشروتر باشد. (۳۵)
  ۷) صاحب منزل، از مهمان در امام جماعت‏شدن مقدم است.
  ۸) امام جماعت دائمی، بر افراد تازه وارد به مسجد، مقدم است.
  در میان امتیازات، به مسئله‏«عالم بودن‏»بیش از هر چیزی تکیه شد ه‏است. این دانایی و اعلمیت، در همه مواردی که نوعی رهبری و پیشوایی‏در کار است، شرط و امتیاز است.
  در حدیث است:
  «من صلی بقوم و فیهم من هو اعلم منه لم یزل امرهم الی السفال الی‏یوم القیامة‏» (۳۶) کسی که امامت نماز و پیشوایی گروهی را به عهده بگیرد، در حالیکه میان آنان، داناتر از او هم باشد، وضع آن جامعه تا قیامت، همواره رو به ‏سقوط و پستی است.
  البته همچنانکه در حدیثی گذشت، امام جماعت ‏باید مورد پذیرش وقبول مردم باشد. این مقبولیت، از راه علم و پاکی و عدالت و تواضع واخلاق نیکو بدست می‏آید.
  نباید غفلت داشت که گاهی دشمنان و اهل نفاق، برای ضربه زدن ‏به اسلام و روحانیت، امام جماعتی را با شایعه و تهمت و دروغ، بدنام ‏می‏کنند تا او را به انزوا بکشند. هشیاری مردم، خنثی کننده این نقشه ‏شیطانی است. در جماعت پشت‏ سر کسی که با فسق دورویی و دروغ، مقبولیت ‏خود را حتی در مقابل عده ایی از دست داده است نباید ایستاد، نه آن کسی که دستهای مرموز، او را از نظرها انداخته باشد!... 6. صلوات ها 11


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,417
  حضور
  158 روز 15 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  624
  آپلود
  104
  گالری
  1588
  صلوات
  94059  ● عدالت در امام جماعت
  از شرایط امام جماعت، عادل بودن است.
  عدالت را در کتب فقهی تعریف کرده‏اند. فقهای گرانقدر، از جمله ‏حضرت امام خمینی(قدس سره)می‏فرمایند:
  عدالت، یک حالت درونی است که انسان را از ارتکاب گناهان ‏کبیره، و تکرار و اصرار نسبت ‏به گناهان صغیره باز دارد. (۳۷) پاکی، تقوا، دوری از گناه، از نشانه‏های عدالت است. بنا به ‏اهمیت این صفت، در فقه اسلامی و قانونی اساسی، داشتن آن برای مسئولان بلند پایه و مشاغل حساس، شرط است و کارهای مهم کشور و امور مردم، باید بدست افراد عادل انجام گیرد.
  پی‏نوشتها:
  ۱- وسائل، ج ۵ ص ۳۷۵، کنز العمال، ج ۸ حدیث ۲۲۷۹۹.
  ۲- من لا یحضره الفقیه، ج ۱ ص ۳۷۷.
  ۳- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۸۸.
  ۴- کنز العمال، ج ۸ حدیث ۲۲۸۱۵ از پیامبر اسلام(ص).
  ۵- کنزالعمال، ج ۸ حدیث ۲۲۸۱۸ و ۲۲۸۲۷.
  ۶- کنزالعمال، ج ۸ ص ۲۵۸.
  ۷- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۸۷، رساله حضرت امام، مسئله ۱۴۰۰.
  ۸- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۸۸.
  ۹- کنزالعمال، ج ۸ ص ۲۵۶.
  ۱۰- و اذا قاموا الی الصلوة قاموا کسالی(نساء، آیه ۱۴۲).
  ۱۱- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۸۸.
  ۱۲- همان مدرک.
  ۱۳ همان مدرک، ص ۶۸۹، وسائل، ج ۵ ص ۳۷۳.
  ۱۴- سفینة البحار، ج ۱، جماعت.
  ۱۵- کنز العمال، ج ۸ حدیث ۲۲۷۹۲.
  ۱۶- توضیح المسائل امام(قدس سره)مسئله ۱۴۰۰.
  ۱۷- توضیح المسائل امام(قدس سره)مسئله ۱۴۰۲.
  ۱۸- وسائل، ج ۵ ص ۳۷۷.
  ۱۹- کنزالعمال، ج ۸ ص ۲۵۵.
  ۲۰- و۲۱- سفینة البحار، ج ۱، جماعت.
  ۲۲- و۲۳- من لا یحضره، ج ۱ ص ۳۷۷.
  ۲۴- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۹۰.
  ۲۵- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۹۱، وسائل، ج ۵ ص ۴۱۶.
  ۲۶- وافی، ج ۲ ص ۱۷۷.
  ۲۷- و۲۸- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۹۱.
  ۲۹- وسائل ج ۵ ص ۴۱۷ و مستدرک، ج ۱ ص ۴۹۲.
  ۳۰- اعراف، آیه ۳۱.
  ۳۱- نورالثقلین، ج ۲ ص ۱۹.
  ۳۲- و۳۳- مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۹۲.
  ۳۴- من لا یحضر، ج ۱ ص ۳۸۱.
  ۳۵- وافی، ج ۱ ص ۱۷۷، مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۴۹۲ و ۴۹۳، وسائل، ج ۴ ص ۴۱۹.
  ۳۶- من لا یحضر، ج ۱ ص ۳۷۸.
  ۳۷- تحریر الوسیله، ج ۱، بحث امام جماعت.


  منبع دو پست بالا

 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  591
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679  ممنون از پاسخ شما

  منظورم ثواب هايي بود كه براي امام جماعت در نظر گرفته شده بود . در واقع چه ثواب هايي براي امام جماعت در نظر گرفته شده؟

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  591
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679  بعد از كلي گشتن فقط دو تاحديث پيدا كردم

  «کسى که با اذن و رضايت گروهي، امامت نماز آنان را بر عهده گيرد، آنگاه در برخورد با آنها راه اعتدال را در پيش گيرد و قيام و فرائت و رکوع و سجده و نشستن خود را نيکو بجاى آورد، پاداشى برابر با پاداش تمام کسانى که با وى نماز ميگزارند، دريافت ميکند: بيآنکه چيزى از أجر نمازگزاران کاسته شود»
  وسائل الشيعه،ص 417، باب 27 از ابواب الصلاة جماعة، را وايت 2

  و حديثي كه جناب مدير فرهنگي اشاره فرمودند
  زینت مسجد، پیشوای شایسته و امام جماعت مسجد است.

  مسجد محل ما به صورت خيلي زيادي جدي مشكل امام جماعت داره با اين دو تا حديث فكر نميكنم مشكلش حل بشه . مثلا همين امر
  وز كسي نبود كه نماز جماعت برقرار كنه با اينكه مردم هم واسه نماز ميان.

  اگه همكاري كنيد حديث هايه ديگه اي هم پيدا بشه شايد به حل اين مشكل كمك كنه اون وقت فكر كنم ثوابش به شما هم ميرسه.

  البته اينم بگم خداييش قبول كردن اين مسئوليت كار سختيه .ولي خوب ديگه چي كار ميشه كرد . شايد آگاهي پيدا كردن از اجر و پاداش اين كار ، كار رو براي امام جماعت ها آسون تر كنه . 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,575
  حضور
  66 روز 11 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15659

  راهنما در ثواب و فضیلت های امام جماعت
  نقل قول نوشته اصلی توسط t4h9r1 نمایش پست ها
  ممنون از پاسخ شما

  منظورم ثواب هايي بود كه براي امام جماعت در نظر گرفته شده بود . در واقع چه ثواب هايي براي امام جماعت در نظر گرفته شده؟

  با سلام و تشکر از سؤال خوب شما

  دوست عزیز، با نگاه به مجموعۀ روایات بیشماری که در باب فضیلت نماز جماعت از قول صاحبان کرام، نبی مکرم اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت وارد گردیده، می توان بخوبی به فضیلت و ثوابهائی که برای امام جماعت واجد شرایط که عادل و متقی است پی برد.

  در جائیکه طبق روایات، "ثواب یک رکعت نماز جماعت بیش از ده نفر، برای مأمومین قابل احساء و شمارش نیست." و در روایتی یک نماز با جماعت، بهتر از چهل سال نماز فرادی در خانه‏ است.

  ثواب و فضیلت امام جماعت که موجب گردآمدن و تحقق نماز جماعت شده جایگاه ویژۀ خود را دارد. به عبارتی "تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل"

  موفق باشید ...  به امام جماعت چه پاداشي ميرسه ؟ خيلي ضروريه

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  آشپزی مطالعه خیاطی ورزش اسک دین
  نوشته
  27
  حضور
  11 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  122  soale besyar khoobi bud man ham hamishe in soal dar zehnam bude ast va mikhastam matrah konam ke shoma matrah kardin


 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  591
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679  ضمن تشكر از نظراتي كه تاكنون داده شد يه سري مطالب ديگه هم پيدا كردم ميذارم شايد كسي لازمش بشه .
  ویرایش توسط روشنا : ۱۳۸۹/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۴:۲۷

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  همه چیز در هم
  نوشته
  591
  حضور
  8 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  69
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3679

  بيان برخي از اهميت هاي نماز جماعت و اجر و پاداش امام جماعت

  رسول گرامي اسلام ميفرمايند: هر كه امامت كند با ايمان و احتساب، آمرزيده شود گناهان گذشته و آينده او
  كمال الدين حسين كاشفى بيهقى در منزلت والاى امامان جماعت مىنويسد:«ائمه (پيشنمازان)، در ثواب با مؤذنان شريكاند [ بلكه] جمهور علما را اتفاق است كه ثواب ائمه، زيادتر است.
  و از ابن عباس منقول است كه: مردى نزد وى آمد و گفت: مرا كارىآموز كه به رحمت خداى نزديك شوم. گفت: امام جماعتى باش كه من از رسول صلى الله عليه و آله شنيدم كه گفت: «من ام قوما صابرا محتسبا كان قائدهم و دليلهم الى الجنة؛ کسي که با صبر و براي خدا امام جماعت گروهي باشد ، رهبر و راهنماي آن ها به سوي بهشت خواهد بود».
  الرساله العليه، ص55.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بيشتر باشد، پاداش آن بيشتراست. اين کلام رسولخداست که فرمود : «ما کثر فهو احب الي الله » حديث جالبي در بيان فضيلت نماز جماعت است که قسمتي از آن در رساله هاي عمليه هم ذکر شده است. ترجمه تمام حديث چنين است
  :
  اگر اقتدا کننده 1 نفر باشد، پاداش 150 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 2 نفر باشد، پاداش 600 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 3 نفر باشد، پاداش 1200 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 4 نفر باشد، پاداش 2400 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 5 نفر باشد، پاداش 4800 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 6 نفر باشد، پاداش 9600 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 7 نفر باشد، پاداش 19200 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کننده 8 نفر باشد، پاداش 36400 نماز داده مي شود.
  اگر اقتدا کنندگان و امام جماعت به 10 نفر رسيدند، پاداش 72800 نماز دارد.
  ولي، همين که عدد افراد از ده نفر گذشت، حساب آن را جز خداکسي نمي داند.
  باتوجه به حدیث بالااگرثواب ماموم راجز خدای متعال کسی نمی داندثواب امام راچه کسی خواهددانست؟!
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  کسى که با اذن و رضايت گروهي، امامت نماز آنان را بر عهده گيرد، آنگاه در برخورد با آنها راه اعتدال را در پيش گيرد و قيام و فرائت و رکوع و سجده و نشستن خود را نيکو بجاى آورد، پاداشى برابر با پاداش تمام کسانى که با وى نماز ميگزارند، دريافت ميکند: بيآنکه چيزى از أجر نمازگزاران کاسته شود

  وسائل الشيعه،ص 417، باب 27 از ابواب الصلاة جماعة، را وايت 2
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  در کتاب امالی طوس صفحه 29، حدیث 31 ذکر شده که حضرت علی در سفارشی به فرزند خوانده شان محمد ابن ابی بکر (والی مصر) فرموند: مراقب نمازت باش و آن را تمام و کامل به جا آور، زیرا تو امام جماعت قومت هستی و اگر چنان کنی و از هر جهت نمازت را کامل به جا آوردی مانند تمام ثواب آنها برای توست و از اجر آنها کم نمی شود. پس هر آنچه برای شرکت در نماز جماعت ذکر شد به امام جماعت می رسد بدون اینکه از ثواب شرکت کنندگان کاسته شود
  .
  -----------------------------------------------------------------------------------------------
  پیامبر اکرم (ص) فرمودند: به خاطر انجام دادن هفت کار، جبرییل آرزو داشت کاش از فرزندان آدم (ع) بود، یکی از آن کارها، خواندن نماز با جماعت است.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------
  رسول خدا (ص) فرمودند: خدای متعال می فرماید: ای امت محمد در هر جا که هستید با گروهی از مردم به نماز جماعت مشغول شوید.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  امام رضا (ع) فرمودند: نماز به صورت جماعت با فضیلت تر است
  .
  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  محمد بن عماره می گوید: از حضرت امام رضا (ع) سوال کردم: مردی نماز را به تنهایی در مسجد کوفه می خواند، آیا فضیلت این نماز بیشتر است یا در جماعت شرکت کردن؟ حضرت فرمودند: نماز جماعت افضل است.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------ حضرت رسول (ص) فرمودند: یک نماز که به جماعت برگزار گردد، فضیلت دارد بر بیست و پنج نماز فرادی.


  ویرایش توسط روشنا : ۱۳۸۹/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۴:۲۸

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود