صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدالت خداوند با وجود تضاد در فتواي دو مرجع براي دو مقلد

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

عدالت خداوند با وجود تضاد در فتواي دو مرجع براي دو مقلد

وقتي دو تا مرجع در فتوايي كاملا فتواهاشون در يك موضوع يكسان متفاوته و ضد همه (بهتره عيني اشاره كنم مثلا به فرض آقاي مكارم گفته ابروي برداشته شده زن و اصلاح صورت ظاهراجزو زينت ممنوعه زن محسوب نميشه و پوشاندنش واجب نيست در مقابل مراجع ديگه مثلا آقاي لنكراني و بهجت فتوا دادن زينته و پوشوندنش واجبه)اگه مثلا حكم خدا اينه كه بايد ابرو پوشونده بشه اون دنيا مقلد آقاي مكارم گناهي نكرده بعد اينجا بي عدالتي نميشه كه يه مرجعي سخت گرفته و مقلدش چيزي رو رعايت كرده ولي براي فرد ديگه اون كار آزاد بوده؟

مخصوصا مساله عدالت به خاطر اين برام به عنوان سوال مطرح شده كه يه دختر نه سالش ميشه بايد يه مرجع انتخاب كنه آخه يه دختر نه ساله با چه معياري ميتونه مرجعشو انتخاب كنه و واقعا چه اندازه آگاهي داره ؟!بعد هم شرايطي پيش اومده كه همه مراجع امروزه در يك درجه هستند و مساويند و تغيير مرجع فقط در صورتي مجازه كه يكي اعلم از ديگري باشه (اگه يك مرجع اعلم باشه كه ديگه نميشه از مرجع ديگه اي تقليد كرد چون تقليد از اعلم واجبه پس الان همه مساويند كه چندين مرجع رساله و مقلد دارن)خود ما هم كه نميتونيم حكم بديم كي اعلمه پس اونا ميگن مساويه(دفاتر مراجع و جامعه مدرسين قم)برامون حجته يعني عملا نميشه مرجعو الان عوض كرد.

يعني اگه من نه سالم بود يه انتخابي كردم و مثلا مرجعيو انتخاب كردم بايد هميشه و بدون هيچ راهكاري ازش تقليد كنم؟بعضي مراجع واقعا در همه امور سخت گرفتن مثل آقاي بهجت ولي مرجعي مثل مقام معظم رهبري خيلي فتواهاشون راحت تره اينجا بي عدالتي نميشه ادم نتونه مرجعشو عوض كنه؟يعني دو نفر با رفتاراي مختلف يكي راحت و ديگري آسون هر دوتاشون مسئوليتشونو انجام دادن ؟
    ویرایش توسط نازنين مريم : ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۶:۳۱
    الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام

یه مساله دیگه که هست این اختلاف نظر در به سن تکلیف رسیدنه!
    اخه واقعا یه بچه 9 ساله چی میفهمه که وایسه نماز بخونه شاید کاهلی کرده و نخونده و چون مرجعی رو که انتخاب کرده(به تقلید از مادر و پدرش)گفته سن تکلیف 9ساله گناه کرده ولی اون مقلد دیگه که مرجعش یکی دیگس گناه نکرده؟

بازم ملتمس دعام
    اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

5. صلوات ها 5

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

نقل قول نوشته اصلی توسط نازنين مريم نمایش پست ها
    اگه مثلا حكم خدا اينه كه بايد ابرو پوشونده بشه اون دنيا مقلد آقاي مكارم گناهي نكرده بعد اينجا بي عدالتي نميشه كه يه مرجعي سخت گرفته و مقلدش چيزي رو رعايت كرده ولي براي فرد ديگه اون كار آزاد بوده؟
    سلام و درود

می بینم که این دفعه رفتید سراغ مراجع بزرگوار

فکر نمی کنم در زمینه ی اختلاف فتوی های گناه و تقصیری متوجه مراجع باشه آخه با این همه احادیث و روایات و تحریفات و گذشت زمان و تغییر شراط و مهمتر ازهمه عدم دسترسی به امام معصوم (ع) واقعاً بی انصافیه که بیش از این از مراجع انتظار داشت . فقط می دونم که کارشون خیلی سخته و وظیفه ی سنگینی بر دوششون هست

يه دختر نه سالش ميشه بايد يه مرجع انتخاب كنه آخه يه دختر نه ساله با چه معياري ميتونه مرجعشو انتخاب كنه و واقعا چه اندازه آگاهي داره ؟!
    حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سن 9 سالگی با امام علی (ع) ازدواج کردند.

البته بنده در پست های متعددی با اساتید در مورد اینکه این مسئله ی بلوغ در خانم ها و آقایون نسبیه و به شرایط مکانی و عرض جغرافیایی و ژنتیک افراد بستگی داره بحث و تبادل نظر کردیم ولی به نتیجه ای نرسیدیم!

اينجا بي عدالتي نميشه ادم نتونه مرجعشو عوض كنه؟
    با دفتر مرجعتون تماس بگیرید و بفرمایید که می خوام از ی مرجع دیگه تقلید کنم مطمئن باشید موافقت می کنه

اینم یه راهکار خوب بعد نفرمایید که ...

راستی دلتون آب بنده مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی ) است.

یا علی
    ویرایش توسط قضاوت : ۱۳۸۹/۰۶/۲۱ در ساعت ۲۳:۴۹
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»
    «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

7. صلوات ها 3

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
    می بینم که این دفعه رفتید سراغ مراجع بزرگوار
    گفتم اين بندگان خدا هم بي نصيب نباشن!!!

نه حالا از شوخي بگذريم من منظورم مراجع نبود . ميخوام بدونم عدالت چه جوري اينجا ميشه اجرا بشه كه دو نفر يكي راحت و ديگري سخت يه كار يكسانو انجام دادن وگرنه كه مراجع طبيعي اختلاف داشته باشن.

حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در سن 9 سالگی با امام علی (ع) ازدواج کردند.
    شما نه ساله اون موقع عرب هارو با نه ساله ما مقايسه ميكني!!!!!!!!الان ما بالاي بيستم ميريم شوهر ميكنيم ميگيم زوده هيچي بلد نيستيم!!!البته شايد همه اينطوري نباشن !khandeh!

با دفتر مرجعتون تماس بگیرید و بفرمایید که می خوام از ی مرجع دیگه تقلید کنم مطمئن باشید موافقت می کنه
    هر چقدر زنگ زدم فايده نداشته مگه اينكه برم پيش خودش بگم نميخوام مرجعم تو باشي!!!!فكر ميكني ميشه؟!!

راستی دلتون آب بنده مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی ) است.
    قدرشون بدونيد خدا حفظش كنه البته منم تقريبا راضيما ولي خب منم دوست داشتم مرجعم آقاي خامنه اي بود

اختلاف فتوا طبيعيه ولي لااقل تو مواردي كه واقعا تضاد هست انقدر بايد بن بست براي تغيير مرجع ايجاد نكنن بالاخره حكم خدا يه كدوم از اون فتواها هست دوتاش كه نميشه باشه .
    ویرایش توسط نازنين مريم : ۱۳۸۹/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۰:۵۷
    الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

9. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

هر كاري بوده كردم به نتيجه نرسيدم !!!!ميگن همه مساوين!!نميشه

سلام د.ست گرامی

نه اصلا این طوری نیست!!!

شما الان میتونید برید یه مرجعی رو که در قید حیات هستنو به عنوان مرجع خودتون انتخاب کنید.

و یه خواهش از کارشناسان محترم اینکه لطف بفرمایید سوالای بالا رو توضیح بدید ممنون میشیم

التماس دعا

11. صلوات ها 2

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها
    شما الان میتونید برید یه مرجعی رو که در قید حیات هستنو به عنوان مرجع خودتون انتخاب کنید.
    آخه مرجع منم هنوز در قيد حياته !! اينو گفتم نكنه مثال آقاي لنكراني و بهجتو زدم فكر كرده باشيد مرجعم يكي از اونهاست نه اگه اونا بودن كه مشكلي نداشت راحت ميشد عوض كرد.
    الهي

13. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

آخه مرجع منم هنوز در قيد حياته !! اينو گفتم نكنه مثال آقاي لنكراني و بهجتو زدم فكر كرده باشيد مرجعم يكي از اونهاست نه اگه اونا بودن كه مشكلي نداشت راحت ميشد عوض كرد.
    دوباره سلام

نه نه منظورم اینه من میخواستم برم مقلد ایت ا... بهجت شم ولی چون ایشون در قید حیات نبودن نمیتونستم ولی خوب هر کسیو که الان زنده باشن رو میتونم به عنوان مرجعم انتخاب کنم.

التماس دعا

15. صلوات ها 3

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

اگه بخوايم كارشناساي سايت جواب بدن بايد بريم دعوتشون كنيم يا خودشون ميان جواب ميدن
    الهي

17. صلوات ها 3

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

مطلب جوابیه ی ما

وقتي دو تا مرجع در فتوايي كاملا فتواهاشون در يك موضوع يكسان متفاوته و ضد همه (بهتره عيني اشاره كنم مثلا به فرض آقاي مكارم گفته ابروي برداشته شده زن و اصلاح صورت ظاهراجزو زينت ممنوعه زن محسوب نميشه و پوشاندنش واجب نيست در مقابل مراجع ديگه مثلا آقاي لنكراني و بهجت فتوا دادن زينته و پوشوندنش واجبه)اگه مثلا حكم خدا اينه كه بايد ابرو پوشونده بشه اون دنيا مقلد آقاي مكارم گناهي نكرده بعد اينجا بي عدالتي نميشه كه يه مرجعي سخت گرفته و مقلدش چيزي رو رعايت كرده ولي براي فرد ديگه اون كار آزاد بوده؟
    سلام علیکم
    سئوال اینجاست که حکم الله واقعی در عالم واقع و در لوح محفوظ خداوند یک چیز بیشتر نیست یا حلال است یا حرام است ، حال اگر دو مرجع بر اساس استنباط فقهی شان یکی فتوا به حلیّت داد و دیگری به حرمت پس قاعدتاّ فتوای یکی خلاف حکم الله واقعی خواهد بود چون حکم الله واقعی یا حلال است یا حرام ، جواب چیست ؟

جواب :
    1 - این از عوارض دوران غیبت امام معصوم عجل الله تعالی فرجه الشریف است تا مردم عوارض عدم حضور امام معصوم را بفهمند امّا مراجع عظام تقلید و فقهای ربانی راه باریکه هدایت گری در دوران غیبت هستند چنان که خود امام زمان ارواحنا فداه مردم را به رجوع به اینان امر فرموده اند و اگر در عالم واقع فتوای مرجعی خلاف حکم الله واقعی باشد این هم از مراجع تقلید و هم از مقلدین آنان بخشیده شده است و حتی عمل آنان نیز صحیح به حساب می آید و ذمّه شان بری خواهد بود و اجر و ثواب نیز می برند .
    چنان که استاد معظم ما از مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت نقل می فرمودند که :
    در دورانی دو مرجع تقلید در موضوع شهریه طلاب ( کمک هزینه تحصیلی ) اختلاف فتوا داشتند یکی قائل بود به جواز استفاده از شهریه و دیگری قائل به حرمت استفاده طلاب از آن بود . حضرت آقای بهجت رحمة الله علیه هر دو مرجع را تحسین می کردند و می فرمودند که هردو بزرگوار بر اساس تقوا این گونه استنباط شرعی نموده اند .

2 - عدالت خدای متعال نیز زیر سئوال نیست چرا که کلام معصوم از وحی است همان گونه که غیبت معصوم به امر خدای متعال است . و در حقیقت رجوع و عمل به فتوای مراجع تقلید بر اساس عنوان ثانویه ی غیبت معصوم یعنی حال اضطرار است و هیچ اشکال شرعی ندارد که هیچ بلکه بر اساس معیارهای الهی بوده و صحیح است .

3 - موارد این اختلافات نیز زیاد نیست .

4 - این اختلاف اندک نیز در برخی از احکام فروع دین است نه در اصول عقائد و حتی نه در اصل فروع دین ، لذا خللی به نتیجه عمل عمل کنندگان نمی رساند .

5 - مردم در گزینش مرجع تقلید آزادند فقط باید در نظر خودشان شرائط جامع الشرائط بودن را داشته باشد و عمل به فتوای مرجع تقلید عمل به حکم الله است چنان که خود مرجع نیز اولین عامل خواهد بود . این یک امر تعبدی است و مؤمنین با شوق و برای اطاعت امر الهی به فتوای مرجع خویش عمل می کنند اگر چه مرجع تقلید دیگر نسخه ی دیگری برای مقلدین خود پیچده باشند که آن نیز حکم خداست برای آن مرجع و آن مقلدین .

6 - احکام خدای متعال خارج از قدرت و توان افراد نیست ، حتی مساوی نیز نیست خیلی کمتر از توان مکلفین است .

7 - احکام خدای متعال مطابق با فطرت انسانی است اگر چه خلاف طبع او باشد . مانند اینکه میل به عبادت به صورت فطر ی در وجود همه انسان ها نهادینه شده است دلیل به آن دلیل که در طول تاریخ بشر همه اقوام و ملل دارای عبادت بوده اند و هیچ گاه خود را از عبادت خدا بی نیاز ندانسته اند . و اما ممکن است برخی احکام خلاف طبع انسان باشد این چنین نیز هست مثلاّ :
    طبع انسان اقتضا دارد به خوردن و آشامیدن هنگام گرسنگی و تشنگی ، اما خدای متعال عبادت روزه را تشریع فرموده که در حال روزه هر چند میل به اینها داشته باشی حرام است خوردن و آشامیدن و برخی امور ممنوعه ی دیگر . خداوند تبارک و تعالی ترفیع درجه و سعادت انسان را در این قرار داده است . یا عبادت مالی مانند خمس و زکات ، من با زحمت و عرق جبین مال و ثروت کسب نموده ام اما حالا باید بر اساس معیارهای شرعی آن را به دیگران بپردازم و از دست بدهم . این ها خلاف طبع آدمی است اما بر اساس الگوهای خداوندی این امور به ظاهر از دست دادنی موجب تکامل روح و تضمین ابدیت من است و اولین خیرش نیز به من و سپس به دیگر بندگان خدای متعال می رسد . و این ظلم و ضرر نیست بلکه خیر و منفعت است و خداوند نیازی به عبادت بندگان ندارد .

و من الله التوفیق

ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۹/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۲:۰۴

19. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام

ممنون جناب سلیم از توضیحاتتون

ولی خوب مسلما نظر یکی از مراجع از همه درست تره و به واقعیت نزدیکتر پس میتونه بقیه مراجع رو متقاعد کنه
    پس چرا همه مراجع با هم کار نمیکنن که در نهایت فقط یه رساله داشته باشن واسه استفاده همه؟

التماس دعا

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری