سید !!!

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سید !!!

تفاوت سید ها با سایرین در چیست ؟؟؟ چرا؟

[=Century Gothic]با سلام
[=Century Gothic]در فرهنگ واژگانی: شجره نامه، به نسب نامه،‌ نژادنامه، شجرة نسب معنا شده است که فهرست نام های پدران و نیاکان کسی، به صورت درختی است که نیای اوّلی، اصل و فرزندان به ترتیب شاخه های آن باشند.[1]
سادات که لقب فرزندان پیغمبر(ص) است و به معنای پیشوا و مهمتر و سرور آمده است،‌ در اصطلاح عرفی به کسانی که از طرف پدر به حضرت عبدالمطلب بن هاشم، جد رسول خدا(ص) انتساب دارند، گفته می‌شود.[2]
سیادت شامل فرزندان حضرت علی(ع) می‌شود. بنابراین فرزندن فاطمه زهرا(س) از دو جهت سیادت دارند: هر چند سیادت از طریق مادر نیز انتقال می یابد، اما عرفاً به آن سید نمی گویند و بعضی احکام خاص سادات را ندارند.
برای شناخت سادات در جامعه باید از دانشمندانی که از علم نسب شناسی بهره کافی دارند، کمک گرفت و راه هایی را که بیان کرده اند،‌ استفاده کرد.
در پایان پاسخ حضرت آیت الله‌العظمی گلپایگانی(ره) را در این مورد بیان می‌کنیم:
"سیّد به معنی آقا است و از القابی است که در عرف فارسی زبانان و شیعه، کسانی که نسبشان به واسطة فاطمة زهرا سیدّه النساء(س) به رسول خدا(ص) منتهی می‌شود و بر سائر علوییین نیز که به واسطة حضرت عباس یا جناب محمد حنفیّه نسبشان به امیرالمؤمنین(ع) می‌رسد،‌ احتراماً گفته می شود،:Sham:

بلکه بر سایر هاشمیین مانند کسانی که نسبشان به جناب جعفر طیّار و عقیل می رسد، نیز سیّد می‌گویند و این یک نوع احترام از منتسبین به رسول خدا(ص) و از خاندان بنی هاشم است،‌ چنان چه شیعه و اهل سنّت، سادات (خصوصو علویّیین، بالأخص فاطمییّن) را شرفا می‌گویند و به کسی که از اولاد حضرت امام حسین (ع) باشد، شریف حسینی گفته می‌شود و فرزند سیّده علویّه نیز اگرچه در عرف، سیّد و شریف،‌ نامیده نمی شود،
بواسطة‌ مادرش به این دودمان شریف و حضرت رسول(س) انتساب دارد و اگر مادرش از اولاد فاطمه‌زهرا(س) باشد، از فرزندان پیغمبر(ص) محسوب است.
بلی فقط کسانی که به وسیلة پدر هاشمی هستند،‌ استحقاق خمس دارند."[3]
راه شناختن سادات در جامعه بدین گونه است که شجره نامه های معتبری در دست داشته باشند و یا این که بین اهل محل و شهر خود به سیادت معروف باشند.[4]

[1]لغت نامه دهخدا، مادّه شجره نامه.
[2]السیّد روح الله الموسوی الخمینی(ره)، تحریرالوسیله، الجزء الاوّل،مؤسسة مطبوعاتی اسماعیلیان، ص 365.
[3]مجمع المسائل، ج 1، ص 392.
[4]همان،‌ص 391؛ تحریرالوسیله، الجزء الاوّل، ص 365، مؤسسة مطبوعاتیاسماعیلیان؛ ر.ک: بحرالانساب در شرح احوالات اولاد چهارده معصوم(ع)، الشجرهالطیبه، الشجره المبارکه فی انساب الطالبیه للاءمام فخر الرازی (المتوفی 606)

از رضای عزیز به خاطر تبیین این مساله بسیار ممنونم...
انچه که هنوز در ذهنم سوال است این است که آیا سادات برتری بر دیگران دارند یا خیر و چرا بعضی احکام برای آنان متفاوت است؟؟:salavat(10):

pinockhio;46490 نوشت:
از رضای عزیز به خاطر تبیین این مساله بسیار ممنونم... انچه که هنوز در ذهنم سوال است این است که آیا سادات برتری بر دیگران دارند یا خیر و چرا بعضی احکام برای آنان متفاوت است؟؟

سلام علیکم
ما یه زمانی خدمت یک عارفی میرفتیم آدم خوبی بود کراماتی داشت.

من همین مطلب رو از ایشون پرسیدم .
توی مازندران شهر بابل زندگی میکرد یک باغی هم داشت باغ پرتقال بود.

من این سئوال رو پرسیدم داشت قلمه میزد شاخه درخت تامسون رو به یک درخت معمولی.

گفت درخت درخته توفیقی نمیکنه این قلمه مرغوب تفاوت بین این درخت با اون درخت قلمه نخورده است.

پرسیدم فضیلتش چیه.
گفت توی درخت میوه خوبه ولی توی شیعه ها احترام به فرزندان پیامبر یعنی احترام به پیامبر.

پرسیدم پیش خدا چطور ؟

گفت ان اکرمکم عندالله اتقیکم.

گفتم پس تفاوتی در ثواب و مجازات نیست؟
گفت تنها تفاوت موجود در اینه که
1- ما اگر به احترام پیامبر اینها رو ( خودشم سید بود) حرمت کنیم برای خدا ارزش داره
2- اونها اگر حرمت پیامبر رو نگهدارند و دست به هر عملی نزنند برای خدا ارزشمنده.

(یعنی این توفیق دو طرفه است و نقطه اشتراکشون در حرمت به پیامبره.)

چند روز بعد به من گفت اون سوالی که پرسیدی در مورد سید .
گفتم خب
گفت یادت نره میزان در عمل به گفتار پیامبره که همان کتاب الهیه والا حرمت گذاشتن خشک خالی به پیامبر فایده نداره.

این داستان ما و این بنده خدا

یاحکیم

سلام
حجت الاسلام دانشمند در یکی از سخنرانی های خود میگوید که شما سید ها در اخرت باید بیشتر جواب پس دهید...بعد حدیثی نقل میکنه که پیامبر(ص)فرموده اندکه حتی اگر سید خوب نباشد به خاطر من احترامش کنید.حالا چی شد؟؟

pinockhio;48311 نوشت:
حجت الاسلام دانشمند در یکی از سخنرانی های خود میگوید که شما سید ها در اخرت باید بیشتر جواب پس دهید

pinockhio;48311 نوشت:
حتی اگر سید خوب نباشد به خاطر من احترامش کنید.

pinockhio;48311 نوشت:
حالا چی شد؟؟

سلام

فکر نمیکنم این دوتا با هم تنتقضی داشته باشن:Gig:

میگن به سید بد احترام بذارید چون از نوادگان:Gol: پیامبر(ص):Gol:هستن و واسه احترام به ایشون باید احترام سید ها رو هم نگه داشت و واسه همینه که گناه و ثوابی که میکنن دوبرابر افراد عامه !
مثلا گناهی رو که انجام میدن یکیش پای اشتباهشون و یکی دیگه پای اینکه آبروی نوادگان پیامبر اکرم رو بردن حساب میشه!

[="YellowGreen"]التماس دعا(خیلی زیاد)[/]

ببخشید اگر سوالم رو طوری پرسیدم که یعنی بین اون دو بخش تناقضی هست.منظورم تناقض نبود."حالا چی شد" رو واسه این گفتم که سخنان آقای دانشمند را با پست های قبلی مقایسه کنیم.

pinockhio;48315 نوشت:
ببخشید اگر سوالم رو طوری پرسیدم که یعنی بین اون دو بخش تناقضی هست.منظورم تناقض نبود."حالا چی شد" رو واسه این گفتم که سخنان آقای دانشمند را با پست های قبلی مقایسه کنیم.

سلام علیکم

احترام به سید محمد باب هم همینطور ؟
ایشاان حالش خوب نیست وقتی می ره بالای منبر یاد آقای کافی می افته گاهی یه چیزائی میگه .

یاحق

بله ؟؟؟ :Gig:

pinockhio;48320 نوشت:
بله ؟؟؟

:khaneh:
سید محمد باب رو میگم خدا امام زمان و پیغمبر بهائیت رو میگم.

خوش تیپ هم بوده :Cheshmak:

سلام

این که بعضی از سید ها هستن که بد هستن توش شکی نیست . مثل من.

سید ها در حساب کتاب پیش خدا با دیگران فرق می کنند . چون حساب کتا بشان سنگین تر است نسبت به دیگران .
ولی هیچ فرقی با دیگران ندارند بلکه بعضی غیر سیدها هستن که از سیدها بهتر بودن.

سیدها یک اصالت خانوادگی است .

ولی چه بسا انسانهای اصیلی که از خیلی ها بد تر بودن .

حتی اگر این اصالت را داشته باشید شاید به قول شاعر یاد برود کی هستی .

پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد

حالا اینکه سیدها باید دوبل محاکمه و مجازات بشوند ایا پاداش اونها هم دوبل هست یا نه؟ایا تخفیفی شامل حلشون میشود یا نه؟

pinockhio;48466 نوشت:
حالا اینکه سیدها باید دوبل محاکمه و مجازات بشوند ایا پاداش اونها هم دوبل هست یا نه؟

سلام

اره دیگه ،هم ثواباشون 2برابره هم گناهاشون

pinockhio;48466 نوشت:
یا تخفیفی شامل حلشون میشود یا نه؟

خدا عادله پس هیچ پارتی بازی وجود نخواهد داشت!:Labkhand:

التماس دعا:Gol:

pinockhio;48466 نوشت:
حالا اینکه سیدها باید دوبل محاکمه و مجازات بشوند ایا پاداش اونها هم دوبل هست یا نه؟ایا تخفیفی شامل حلشون میشود یا نه؟

پینوکیوی گرامی

فقط همسران پیامبر صلی الله ( ام المومنین ) این شرایط را دارند که خداوند با آنها دوبل حساب میکنه.

ولی اگر یک حساب سر انگشتی دیگه هم بکنیم.

مثلا من سیدی باشم که مردم بدلیل سیادتم به من احترام میکنن. بعد از من عمل خیری سرمیزنه همه میگن سید آل پیمبر خدا پدرش رو بیامرزه یک صلوات هم میفرستند که صوابش افزون میشه.

اما اگر عمل شری انجام بدم بهم یا میگن سید جعلی یا قلابی بعد جدم را به وساطت میطلبند.

حالا که حساب میکنم میبینم خوب شد سید نبودم مسئولیت سنگینیه سید بودن.

البته این مورد درباره علمای دینی مشهور هم اتفاق می افته که به مراتب تاوان سخت تری داره.

مثل همان قضیه برسیسای عابد و بلعم بائورا.

خدا عاقبت همه ما رو ختم به خیر کنه.

آمین یا رب العالمین.

یاغفور و یارحیم

موضوع قفل شده است