استفاده از ف ی ل ت ر ش ک ن مجاز است یا خیر ؟!

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از ف ی ل ت ر ش ک ن مجاز است یا خیر ؟!

سلام

من یه سوالی داشتم! استفاده از فی لترشکن اشکال داره ؟ تازگیا شنیدم که گفتن اشکال شرعی داره. ایا این مطلقه؟ من واسه دانلود سری های آموزشی از یک سایت که اخیرا فیل تر شد و قبلا بدون مشکل استفاده می کردم از فیل تر شکن استفاده می کنم حتی گاهی وقتا استفاده های مفید دیگه دارم که فیل ترشکن لازمه ایا هراستفاده ای مشکل داره؟؟

وقتی لازم هست حول یه موضوع تحقیق داشته باشم که شامل نظرات مختلف چه موافق چه مخالف و حتی ضد و نقیض هست استفاده از فیل ترشکن ضروری می شه .تکلیف چیه؟
البته ببخشید با اینکه کارشناس نیستم ولی جواب میدم هــا ، به نظر من بهتر تو بعضی زمینه ها انسان خودش فکر کنه و تصمیم بگیره. چون فکر کن در شأن فقیه نباشه که بخواد بگه مثلاً استفاده از ماهواره، فیلت رشکن و ... مجازه یا نه !!!!

بی دل;46402 نوشت:
وقتی لازم هست حول یه موضوع تحقیق داشته باشم که شامل نظرات مختلف چه موافق چه مخالف و حتی ضد و نقیض هست استفاده از فیلت رشکن ضروری می شه .تکلیف چیه؟ تشکر

باسلام وتشكر ازسوال شما

استفاده از فيل تر شكن اگر مخالف با موازین جمهوری اسلامی باشداشکال شرعی دارد وحرام است
اجوبه رهبری/قوانین دولتی

یک سوال از اسراء:
ببینید باید یک مسأله حل بشه و اون اینکه موازین جمهوری اسلامی چیه ؟ موازین اسلام چیه ؟؟
قصد توهین به و یا جانبداری از هیچ شخص یا گروه خاصی رو ندارم ولی ببینید سال گذشته یک اتفاقاتی در کشور افتاد و موجی با نام موج سبز ایجاد شد !
وب سایت هایی در حمایت از موج سبز زدند و اخبار و مصاحبه ها و نظرات مخالفان دولت و نظام حاکم رو پخش می کردند ! هنوز هم وجود دارند، اما تقریباً همگی فیلت ر هستند!!! خیلی ببخشید ها ولی خوندن و پخش این مطالب و مصاحبه ها همگی مخالف موازین جمهوری اسلامی هست در حالی که دلیلی وجود نداره که این ها مخالف موازین اسلام هم هستن ؟؟

ehsan24;46414 نوشت:
البته ببخشید با اینکه کارشناس نیستم ولی جواب میدم هــا ، به نظر من بهتر تو بعضی زمینه ها انسان خودش فکر کنه و تصمیم بگیره. چون فکر کن در شأن فقیه نباشه که بخواد بگه مثلاً استفاده از ماهواره، فیل ترشکن و ... مجازه یا نه !!!!

اتفاقا خودمم اینطور فکر می کردم وبه نظر خودم مشکلی نداشت تا اینکه موقعیتی پیش اومد و برخی دوستان اظهار کردند که استقتا کردن و فهمیدن مطلقا استفاده نباید کرد لذا پرسیدم تا مطلع بشم.

نقل قول:
استفاده از فيل تر شكن اگر مخالف با موازین جمهوری اسلامی باشداشکال شرعی دارد وحرام است
موازین جمهوری اسلامی دقیقا یعنی چی؟؟ یعنی آگاهی از عقاید و حتی اخبار مخالف یا منتقد مشکل داره و فکر می کنم مسئله اینجا تاثیرپذیری باشه. من تو این زمینه توصیه نمی کنم به کسی اما عقلم می گه باید بدونم اطرافم چی میگذره تا نسبت به مسائل بیخبر و منفعل نباشم اگر کسی در زمینه ای اطلاعات ناقص و یک طرفه داشته باشه نظر درست و عقیده محکمی هم نخواهد داشت.

سلام به همه دوستان

اخه نمیشه گفت اصلا استفاده نشه چون بعضی مواقع یه چیزایی رو که ادم نیاز مبرم داره بهشون رو فی لتر کردن!!!!!

بی دل;46421 نوشت:
من تو این زمینه توصیه نمی کنم به کسی اما عقلم می گه باید بدونم اطرافم چی میگذره تا نسبت به مسائل بیخبر و منفعل نباشم اگر کسی در زمینه ای اطلاعات ناقص و یک طرفه داشته باشه نظر درست و عقیده محکمی هم نخواهد داشت.

با نظر این دوستمونم موافقم وقتی میدونیم بر حقیم چه دلیلی داره که فیل تر کنیم سایتارو ؟!
اتفاقا وقتی ادم همه جنبه ها رو ببینه خیلی قاطع تر به راهش ادامه میده

التماس دعا

سلام و درود:Gol:

به نظر حقیر فیل ترینگ اخبار نوعی توهین به شعور مردم است. در واقع ما باید ندانیم که چه خبر است چه اتفاقی می افتد و حقیقت چیست؟

چرا چون دانستن ما مخالف اسلام و موازین اسلامی!!!

فیل ترینگ براساس سیستم های خاصی است که اشتباه در آن بسیار زیاد است. و با توجه به فتوایی که جناب استاد اسراء بزرگوار در اختیار ما قرار دادند پر واضح است که استفاده از فیل تر شکن برای دانلود برنامه و خواندن اخبار هیچ مشکلی ندارد چون منافاتی با این فتوی ندارد.

یا علی

[="blue"]من كه خودم براي استفاده هاي مفيد ازش استفاده ميكنم و واقعا به نظرم فرداي قيامتم نميخوان بيان بگن چرا استفاده مفيد ازش كرديد گاهي نياز ميشه البته به ندرت براي دانلود برنامه و ...[/]

ehsan24;46414 نوشت:
البته ببخشید با اینکه کارشناس نیستم ولی جواب میدم هــا ، به نظر من بهتر تو بعضی زمینه ها انسان خودش فکر کنه و تصمیم بگیره. چون فکر کن در شأن فقیه نباشه که بخواد بگه مثلاً استفاده از ماهواره، فیل ترشکن و ... مجازه یا نه !!!!

کاربر محترم ،سلام

اسلام دینی است که برای تمام امور زندگی بشر احکام وقوانینی دارد،وتمام آن به سمت رشد ،تقوا ،وتکامل بشر است .مطمئنا در اموری که مربوط به اندیشه وحیات معنوی اوست ،بی کار ننشسته وتکلیف را روشن نموده و همه باید از سلایق شخصی به احکام ا لهی و نظر فقهی مرجع خود روی آوریم.

قضاوت;46431 نوشت:
سلام و درود:gol:

به نظر حقیر فیل ترینگ اخبار نوعی توهین به شعور مردم است. در واقع ما باید ندانیم که چه خبر است چه اتفاقی می افتد و حقیقت چیست؟

چرا چون دانستن ما مخالف اسلام و موازین اسلامی!!!

فیل ترینگ براساس سیستم های خاصی است که اشتباه در آن بسیار زیاد است. و با توجه به فتوایی که جناب استاد اسراء بزرگوار در اختیار ما قرار دادند پر واضح است که استفاده از فیلتر شکن برای دانلود برنامه و خواندن اخبار هیچ مشکلی ندارد چون منافاتی با این فتوی ندارد.

یا علی

با توجه به این که اینجا انجمن احکام است وفقط به سوال های احکام پاسخ داده می شود ،بهتر است نظر وتحلیل شخصی خود را در مورد مذکور در جایی دیگر مطرح نموده و پاسخ بگیرید.

با سلام
استفاده از فی لتر شکن تابع قوانین دولت است اکثر مراجع معتقدند تخطی از قانون جایز نیست و حرام است در همین مورد در قانون استفاده ار فیل تر شکن غیرمجاز دانسته شده پس استفاده از آن به نظر مراجع حرام می باشد. جهت تایید این امر به مصاحبه وزیر ارتباطات توجه کنید: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات– گفت : «استفاده از v p-n و فیل ترشکن برابر مقررات ممنوع، تخلف و جرم است به طوریکه در قانون جرایم رایانه‌یی به صراحت این موضوع عنوان شده است و راه‌های مبارزه با آن نیز با توجه به توان فنی موجود در کشور وجود دارد».

fheh2007;278463 نوشت:
با سلام
استفاده از فیلتر شکن تابع قوانین دولت است اکثر مراجع معتقدند تخطی از قانون جایز نیست و حرام است در همین مورد در قانون استفاده ار فیلتر شکن غیرمجاز دانسته شده پس استفاده از آن به نظر مراجع حرام می باشد. جهت تایید این امر به مصاحبه وزیر ارتباطات توجه کنید: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات– گفت : «استفاده از vpn و فیلترشکن برابر مقررات ممنوع، تخلف و جرم است به طوریکه در قانون جرایم رایانه‌یی به صراحت این موضوع عنوان شده است و راه‌های مبارزه با آن نیز با توجه به توان فنی موجود در کشور وجود دارد».

سلام

وزیر محترم نفرمودند چرا سایت های علمی را فیل تر می فرمایند؟

مثلا سایت Drugbank را که مخصوص اطلاعات دارویی است چرا فی لتر است؟

و صدها سایت علمی دیگر

شما از همین گوگول یا بینگ می توانید 5 تا عکس بگیرید؟ چرا جستجوی عکس یاهو فیل تر است؟ من دانشجوی بدبخت باید چه خاکی به سرم بریزم اگر وی پی ان نباشد؟

fheh2007;278463 نوشت:
با سلام
استفاده از فی لتر شکن تابع قوانین دولت است اکثر مراجع معتقدند تخطی از قانون جایز نیست و حرام است در همین مورد در قانون استفاده ار فیل تر شکن غیرمجاز دانسته شده پس استفاده از آن به نظر مراجع حرام می باشد. جهت تایید این امر به مصاحبه وزیر ارتباطات توجه کنید: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات– گفت : «استفاده از v p-n و فیل ترشکن برابر مقررات ممنوع، تخلف و جرم است به طوریکه در قانون جرایم رایانه‌یی به صراحت این موضوع عنوان شده است و راه‌های مبارزه با آن نیز با توجه به توان فنی موجود در کشور وجود دارد».

با سلام وعرض ادب خدمت شما

بحث فقهی که هیچ.

ولی در مورد قانون:

۱. به نظر حقیر بیان این جملات توسط وزیر و انتشار این جملات توسط شما بزرگوار, موجب از بین رفتن قبح قانون شکنی می شود. مخصوصا برای امثالی همچون من که اینترنت بدون V پی N (یا ابزار های اینچنینی) به واقع مفهومی ندارد.

۲. سخن وزیر محترم هست ولی برخی حقوق دانان هم طبق قانون می گویند که استفاده از VپیN به خودی خود جرم نیست:

آیا استفاده از Vپی‌N غیر قانونی است؟

استفاده از فندق شکن طبق کدام قانون جرم است؟

صرف دسترسي به محتواي مجرمانه در اثر استفاده از فندق شكن جرم دانسته نمي‌شود

و بسیاری لینک های دیگر

التماس دعا
با تشکر

Anoushiravan;278481 نوشت:

شما از همین گوگول یا بینگ می توانید 5 تا عکس بگیرید؟ چرا جستجوی عکس یاهو فیل تر است؟ من دانشجوی بدبخت باید چه خاکی به سرم بریزم اگر وی پی ان نباشد؟

متاسفانه سیستم فیل ترینگ تصاویر انگار اصلا تابع قاعده خاصی نیست! کافی است با همین اینترنت معمولی و فی لتر شده ، safe search را off کنید(که هر بچه مدرسه ای اینکار را بلد است)و بعد با نوشتن دو یا سه کلمه خاص که ظاهرا مسئولان معنی آنها را نمیدانند!مستهجن ترین تصاویر جلوی چشم فرزندتان باز شود! براحتی میشود فهمید که این سیستم کنترل ، چقدر ناشیانه،بی قاعده و غیر اصولی است.

من از اینترنت مخابرات استفاده میکنم و فی لت شکن هم ندارم . سابقا برای جستجو برنامه babylon را به صورت پیشفرض استفاده میکردم که از طرف مخابرات فی لتر شد ، میگفتند جاسوسی است ،نمیدانم !...
تا چند هفته با ورود به اینترنت صفحه معروفدسترسی به تارنما مقدور نمیباشد ...) میامد . تا اینکه بطور خودکار صفحه جستجویی از طرف مخابرات جایگزین شد با نام funmoods
که بصورت پیشفرض قرار گرفت . متاسفانه این برنامه جستجو در بخش تصاویر فاقد گزینه safe search است و ما طی چند روز اخیر این موضوع را به مسئولان که آنرا جایگزین کرده اند گزارش کرده ایم ولی انگار نه انگار !هر بار مینویسند در حال بررسی هستیم ولی هیچ کاری نمیکنند.
واقعا باید به حال وضعیت کنترل یک نهاد دولتی مثل مخابرات تاسف خوردکه برنامه جستجویی را پیشنهاد میدهند که در بخش تصاویر از هر موضوع بدترینش را در حد p.o.r.n همینطور درهم به خورد مخاطب میدهد! و آنوقت برای یک متن تحقیقاتی ساده فی ل تر میگذارد!!
مسلما چنین مسائلی باعث عدم اعتماد به این سیستم میشود و دیگر نمیتوان گفت اگر مطلبی فی لتر میشود واقعا باید فی لتر میشد و آیا این نحوه نظارت از روی آگاهی و بجا و دلسوزانه است یا با افراد ناشی و نا آگاه طرفیم؟..

سلام

به نظر من یه مشکل بزرگ توی این قانون وجود داره.
مسئولین میگن استفاده از وی-پی-ان و ف-ی-ل-ت-ر شکن خلافه
اولا باید به این نکته توجه کرد که v-p-n برای عبور از سیستم فیلترینگ نیست. در اصل برای مخفی کردن هویت است ولی در ایران درصد بالایی از استفاده کنندگان از v-p-n برای عبور از فیلتر از آن استفاده میکنند
مثلا من با یه برنامه تحت وب کار میکنم که آمریکایی هست. اگر از v-p-n استفاده نکنم و با آی پی ایران وارد برنامه بشم شرکت آمریکایی لایسنسی که برای این نرم افزار تهیه کردم رو باطل میکنه. پس در این موارد مخفی کردن هویت یا آی پی لازمه
خیلی از ایرانی ها مجبورند برای استفاده از یکسری از خدمات و یا به ضرورت شغلی از v-p-n استفاده کنند که متاسفانه در قانون به این مسائل توجهی نمیشه

اخیرا اعلام کردن که v-p-n های مجاز رو در اختیار افرادی که بنا به ضرورت شغلی به v-p-n احتیاج دارن قرار میدن ولی برای گرفتن این v-p-nشرکت ها، پزشک ها و ... باید درخواست بدن که فکر میکنم عملی نشه

بهتره در این فانون تجدید نظر بشه.

سلام به همگی
انجمن هست و خاصیتش همین هست که دوستان نظر بدند و نظر کارشناس محترم برای سوال کننده بسیار ارزشمند است.
من هم نظرم رو در این باره می گم :

داشتن ف ی ل ت ر ش ک ن(v-p-n) لازم و استفاده ی درست از آن تکلیف شرعی هر مسلمان است.
نداشتن آن یعنی سر را زیر برف فرو بردن در این زمان و مجبور شدن به شنیدن و دیدن و خواندن سخنان و مطالبی که عده ای از سران حکومت ها مایل هستند فقط در همین حدی که صلاح می دانند , مردم دانستن.
مثل زبان در دهن است. می تواند ببرد , می تواند بدوزد . می تواند فتنه کند , می تواند اصلاح کند .
باید شخص دارنده درست استفاده کند.

با تشکر

سلام
متاسفانه نمیدونم v-pn هی تاکید میکنند خلاف شرع ولی حالا اومدن وی پی ا ن ایرانی که اسمشو گذاشتن ایرانی شرعی دارن تحویل مردم میدن با صد تا منت و اینا
خیلی از سایت توسط ایران فیل تر میشه این همه خرج فیل تر کردن حالا هم دارن پادزهرش میدن معنی اینکارا چیه ...خیلی ها هم به خاطر تحریم ها فیل تر شده بری مینویسه forbiden یعنی ورود شما ممنوع
من v- p-n استفاه میکنم ولی در مورد کسب اطلاعات شغلیم متاسفانه این سایت ها هم فیل تر میشن که دلیلش نمیدونم چیه......ایران هیچ چیز اصولی نگاه نمیکنن ...
فیل تر کردن به نوعی کنجکاوی افراد رو برای دیدن پشت ماجرا زیاد میکنه که نظر من اشتباهترین کار همین فی لتر کردن

به نام او

می شود نظر آیت الله مکارم شیرازی را هم بگویید .

یا حق

عصا;328586 نوشت:
به نام او

می شود نظر آیت الله مکارم شیرازی را هم بگویید .

یا حق

دوستان گرامی در مورد حکم فیل تر شکن حتی دفتر ایت الله العظمی هم با هم مشکل دارند منظوم رهبری است
بنده 3 بار از طریق سایت پرسیدم گفتند در هر صورت اشکال دارد 3 بار یا 4 بار هم از طریق تلفنی پرسیدم گفتم که برای استفاده مذهبی اصلا تو جواب موندند و یک جوابی دادند دفعه دوم و سوم گفتند که اگر بروی وزارت ارشاد حکم بگیری اشگالی ندارد
اما حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی می فرماید:

١ – استفاده از فیس بوک [اینترنت]
استفاده و بازدید وهمچنین عضویت در شبکه های مجازی مثل فیس بوک چه حکمی دارد؟
چنانچه بر خلاف قوانین ومقررات باشد و مفسده داشته باشد جایز نیست.
٢ – خرید و فروش v-p--n [اینترنت]
من مدتی هست که از طریق اینترنت V-P--N میفروشم. آیا وقتی نمیدانیم کاربر از آن چه استفاده ای میکنه جایز است؟
در صورتیکه مخالف قوانین و مقررات حکومت اسلامی باشد، جایز نیست.
٣ – استفاده از v--p_n در اینترنت [اینترنت]
یکی از امکاناتی که در اینترنت به صورت غیر مجاز وجود V_P-N است .به این وسیله بعضی از سایت ها که فیلتر هستند نمایش داده خواهند شد و می توان فیلم دانلود کرد. من برای سمینار دانشگاه به فیلم های علمی احتیاج دارم ولی با وجود فیلتر بودن سایت ها نمی توانم چیزی دانلود کنم . آیا می توانم از این فیل تر شکن برای کارهای غیر حرام استفاده کنم ؟
این کار در صورتیکه مخالف قوانین و مقررات حکومت اسلامی باشد جایز نیست ولی بر مراکز علمی لازم است امکان استفاده از منابع علمی سالم را برای دانشجویان فراهم کنند .

حکم گوش کردن رادیوهای بی بی سی و صدای آمریکا یا مطالعه سایت آنها برای عموم مردم چیست؟
با توجه به مفاسد و اهداف شومی که آنها دارند از این کار بپرهیزید.
آیا میتوان از سایتهای غیر مجاز بدون قصد شهوت دیدن کرد؟
استفاده از سایتهای غیر مجاز مطلقاً اشکال دارد.
دوستان رجوع کنید به ادرس زیر
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0#
در این قسمت بروید در قسمت متفرقه و در قسمت متفرقه بروید به بخش اینترنت به طور مفصل گفته است

من نمیفهمم...
چرا دوستان نظرات شخصی خودشون رو بیان میکنن و تحلیل میکنن..؟!؟..
آخه اگه واسه شما ثابت شدس که اشکال نداره و از اون طرف هم شما مجتهدی خودت برو کارت رو بکن!!..
لازمه که تو این تاپیک احکام نظراتتون رو بیان کنید؟!؟
الان منم تازه فهمیدم اشکال داره.... و خیلی ناراحت شدم... چون واقعا از فیل تر شکن بعضا برای کار های جنگ نرم و... استفاده میکردم..!
الانم موندم چی کار کنم...
ولی خب اگه ما برای رضای خدا از این در نریم خدا اگه صلاح بدونه ده تا در باحال تر برامون وا میکنه...!:khaneh:
غیر از اینه؟!>>>
یاعلی! :Cheshmak:

بی دل;46402 نوشت:
سلام

من یه سوالی داشتم! استفاده از فی لترشکن اشکال داره ؟ تازگیا شنیدم که گفتن اشکال شرعی داره. ایا این مطلقه؟ من واسه دانلود سری های آموزشی از یک سایت که اخیرا فیل تر شد و قبلا بدون مشکل استفاده می کردم از فیل تر شکن استفاده می کنم حتی گاهی وقتا استفاده های مفید دیگه دارم که فیل ترشکن لازمه ایا هراستفاده ای مشکل داره؟؟

وقتی لازم هست حول یه موضوع تحقیق داشته باشم که شامل نظرات مختلف چه موافق چه مخالف و حتی ضد و نقیض هست استفاده از فیل ترشکن ضروری می شه .تکلیف چیه؟
فردی می آید با استفاده از قدرتی که دارد حدود چشم های مارا آنطور که میخواهد تنظیم می کند و میگوید این را ببین و آن را نبین

من وکیلی نگرفتم و آیا آمدن بپرسن چه کنیم که حالا من میخواهم بر خلافشان سخن بگوییم میگویند حرام است؟

حلال است

بی دل;46402 نوشت:
من یه سوالی داشتم! استفاده از فی لترشکن اشکال داره

اسراء;46415 نوشت:

بد نیست به این سه سوال هم فکر کنید:
1- استفاده از اینترنتی که فیل تر نمیشود آیا اشکال شرعی دارد یا خیر؟
2- ایا حد و میزان اشکال شرعی به نوع فی لتراسیون هم بستگی دارد؟
3- آیا استفاده از تیغ موکت بری اشکال شرعی دارد یا خیر؟ (چون تحت شرایطی میتوان با آن آدم کشت)

اسراء;46415 نوشت:

اجوبه رهبری/قوانین دولتی

سلام

به عنوان مثال عرض میکنم : فرض کنید درباره ی شخص مخالف نظام کسی بخواد تحقیقی انجام بده، ناچار هست که از فیل تر شکن استفاده کنه! خب این عمل میشه خلاف موازین جمهوری اسلامی؟! و آیا حرام هست؟! اصلا چرا باید حرام باشه؟!!

با تشکر

من استفاده نمیکنم چون میترسم...

[="Tahoma"]

تندیس;417025 نوشت:
سلام

به عنوان مثال عرض میکنم : فرض کنید درباره ی شخص مخالف نظام کسی بخواد تحقیقی انجام بده، ناچار هست که از فیل تر شکن استفاده کنه! خب این عمل میشه خلاف موازین جمهوری اسلامی؟! و آیا حرام هست؟! اصلا چرا باید حرام باشه؟!!

با تشکر

سلام
هرچیز غیر مجازی دارای مفاسدی است که موجبات عقوبت را فراهم می آورد
والله الموفق

اسراء;46415 نوشت:
اجوبه رهبری/قوانین دولتی

من اینو قبلا چن جای دیگه سایت هم پرسیم ولی پاسخ درست نگرفتم.
بعضی کارشناسان احکام در جواب این سوال سریع میکن حرام است!!!ولی طبق نظر رهبر همون طور که کارشناس هم گفتند و البته بسیاری دیگه اگر خلاف قوانین جمهوری اسلامی باشد حرام است و بنده هر چه قدر قوانین مربوط به جرایم سایبری و شبکه ی نت رو زیر رو کردم چنین چیزی ندیدم!!هر قانونی بود مربوط به نشر اطلاعات خاصی بود نه دسترسی.در مورد دسترسی فقط ، دسترسی به اطلاعات محرمانه ی دولتی و یا طلاعات شخصی دیگران ممنوع بود...!نه اینها! اگر دوستان به موردی برخورد کردن خواهش میکنم به بنده هم اطلاع بدن.
(ببینید مثلا وقتی جایی پلمپ میشه فک پلمپ دقیقا به عنوان جرم و خلاف قانون ذکر شده و جریمه دارد ولی در این مورد اصلا چنین چیزی بیان نشده.همین مسئله در مورد انتن های ماهواره هم هست.در قوانین - تا جاییی که من دیدم البته - فروش ین انتن ها جرم هست نه خریدش.یعنی پلیس میتونه فروشنده رو به عنوانی خاطی دستگیر کنه نه خریدار رو پس خریدار گناهی مرتکب نمیشه.چون در اون مورد هم گفته شده اگر خلاف قوانین جمهوری اسلامی باشد حرام است.هر دو مورد اینها هم استفاده ی خوب ارد هم بد.نمیشود گفت که هر کس از انها استفاده کند صد درصد جز مفسده چیزی براش ندارد!!گاهی هم چاره ای به جز استفادش نیست.چون نصف سایت ها رو از داخل برامون فیلتر کردن.نصفش به خاطر تحریم!!مثلا من به خاطر همین تحریم چاره ای ندارم به جز استفاده از وی پی ان-برای مخفی کردن سرور ایرانی- برای دسترسی به فیلم های اموزشی نرم افزار ها ی مورد نیاز رشته تحصیلیم و یا انلود نرم افزار های مورد نیاز برای سیستم کامپیوتر یا فیلمه و مقالات معتبر علمی و یا موارد زیاد دیگه...)

حامد;417531 نوشت:

سلام
هرچیز غیر مجازی دارای مفاسدی است که موجبات عقوبت را فراهم می آورد
والله الموفق

سلام

ممون از پاسختون

ولی به نظر نمیرسه بشه این صحبت رو به همه موارد تعمیم داد
خیلی از سایتهای علمی و مطالب آموزشی هستند که نمیشه به راحتی بهشون دست پیدا کرد. به خاطر اینکه شیلتر هستند. حالا اگه یکی از شیلتر شکن استفاده کنه که نمیشه گفت موجب عقوبت میشه! :Gig:

در مورد مثال قبلی هم که زدم، شاید این حق خیلیها باشه که با شخصیتها آشنایی پیدا کنند، یه نفر میخواد در مورد کسی اطلاعاتی بگیره، مثــــــــــــلا چرا مخالف نظام بوده؟ حرفش چی بوده؟ چه شخصیتی داشته؟چه طرز فکری داشته و ... . چرا باید به دست آوردن این اطلاعات حرام باشه؟!!!

با تشکر

[="Tahoma"]

تندیس;417627 نوشت:
سلام

ممون از پاسختون

ولی به نظر نمیرسه بشه این صحبت رو به همه موارد تعمیم داد
خیلی از سایتهای علمی و مطالب آموزشی هستند که نمیشه به راحتی بهشون دست پیدا کرد. به خاطر اینکه شیلتر هستند. حالا اگه یکی از شیلتر شکن استفاده کنه که نمیشه گفت موجب عقوبت میشه!

در مورد مثال قبلی هم که زدم، شاید این حق خیلیها باشه که با شخصیتها آشنایی پیدا کنند، یه نفر میخواد در مورد کسی اطلاعاتی بگیره، مثــــــــــــلا چرا مخالف نظام بوده؟ حرفش چی بوده؟ چه شخصیتی داشته؟چه طرز فکری داشته و ... . چرا باید به دست آوردن این اطلاعات حرام باشه؟!!!

با تشکر

سلام
مصالح شخصی گاهی تحت الشعاع مصالح عمومی هستند
مطمئنا مشکلات غیر قابل اغماضی وجود داشته که فیلتر کردند
موفق باشید
والله الموفق

سلام
من استفاده ميكنم
دليلي برا حرمتش هم نديدم
ولي به نظرم دو دليل شايد سبب فيلتر باشه
يكي هجمه تبليغات اعتقادي مخرب غرب و شرق(حداقل اهل عامه)
و ديگري موضوعات مستهجن مبتذل
هر كس احساس كند در هر مكان و زماني احتمال ابتلا به اين موارد را دارد بايد اجتناب كنه
ولي اين يعني استفاده از فيلتر حرام باشد
نه
من تلازمي نميبينم.

به نام خدا

ضمن عرض سلام و تشکر از بزرگوارنی که در بحث شرکت داشتند ، به استحضار میرسونم که موضوع رو مجددا به کارشناس محترم ارجاع دادم.
با اجازه دوستان تا زمان حضور ایشون تاپیک رو قفل میکنم تا بحث از روال خارج نشه .

موفق باشید .

تندیس;417025 نوشت:
سلام

با تشکر

ammarshia;328600 نوشت:
دوستان گرامی در مورد حکم فیل تر شکن حتی دفتر ایت الله العظمی هم با هم مشکل دارند منظوم رهبری است
بنده 3 بار از طریق سایت پرسیدم گفتند در هر صورت اشکال دارد 3 بار یا 4 بار هم از طریق تلفنی پرسیدم گفتم که برای استفاده مذهبی اصلا تو جواب موندند و یک جوابی دادند دفعه دوم و سوم گفتند که اگر بروی وزارت ارشاد حکم بگیری اشگالی ندارد
اما حضرت ایت الله العظمی مکارم شیرازی می فرماید:

١ – استفاده از فیس بوک [اینترنت]
استفاده و بازدید وهمچنین عضویت در شبکه های مجازی مثل فیس بوک چه حکمی دارد؟
چنانچه بر خلاف قوانین ومقررات باشد و مفسده داشته باشد جایز نیست.
٢ – خرید و فروش v-p--n [اینترنت]
من مدتی هست که از طریق اینترنت V-P--N میفروشم. آیا وقتی نمیدانیم کاربر از آن چه استفاده ای میکنه جایز است؟
در صورتیکه مخالف قوانین و مقررات حکومت اسلامی باشد، جایز نیست.
٣ – استفاده از v--p_n در اینترنت [اینترنت]
یکی از امکاناتی که در اینترنت به صورت غیر مجاز وجود V_P-N است .به این وسیله بعضی از سایت ها که فیلتر هستند نمایش داده خواهند شد و می توان فیلم دانلود کرد. من برای سمینار دانشگاه به فیلم های علمی احتیاج دارم ولی با وجود فیلتر بودن سایت ها نمی توانم چیزی دانلود کنم . آیا می توانم از این فیل تر شکن برای کارهای غیر حرام استفاده کنم ؟
این کار در صورتیکه مخالف قوانین و مقررات حکومت اسلامی باشد جایز نیست ولی بر مراکز علمی لازم است امکان استفاده از منابع علمی سالم را برای دانشجویان فراهم کنند .

حکم گوش کردن رادیوهای بی بی سی و صدای آمریکا یا مطالعه سایت آنها برای عموم مردم چیست؟
با توجه به مفاسد و اهداف شومی که آنها دارند از این کار بپرهیزید.
آیا میتوان از سایتهای غیر مجاز بدون قصد شهوت دیدن کرد؟
استفاده از سایتهای غیر مجاز مطلقاً اشکال دارد.
دوستان رجوع کنید به ادرس زیر
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0#
در این قسمت بروید در قسمت متفرقه و در قسمت متفرقه بروید به بخش اینترنت به طور مفصل گفته است

در باره ی فیلتر شکن مطلب روشن است:
مراجع عظام که رعایت قانون را امری الزامی میدانند ،طبیعتا در مواردی که استفاده از ان خلاف قانون باشد ،مجاز نمیدانند ، اما از انجا که همه ی قوانین مخصص و تبصره و استثنا دارند ،قوانین کشور نیز میتواند در این مورد ،مواردی را استثنا کند،لذا مراجع عظام جای این استثنا را گذاشته اند و فرموده اند هرجا قانون ان را مجاز دانست (که طبیعتا در ان مصالح مهمتر لحاظ شده)جایز است،البته میدانید که استفاده از فیلتر شکن در جایی و موردی هم که مجاز و قانونی است دلیل بر مجاز بدون هرگونه بهره برداری و استفاده ی افسار گسیخته نیست بلکه فقط مجازیم از ان در موردی که قانون اجازه داده استفاده کنیم .نه وبگردی های بی جا ورفتن بهمه ی سایتهای غیر مجاز به این بهانه.

سلام علیکم
نظر رهبر و آیت الله العظمی سیستانی را اگه میشه در مورد رد شدن از فیلتر بگویید:Gol:

به نام خدا

سلام عليكم

مختار.;522957 نوشت:
سلام علیکم
نظر رهبر و آیت الله العظمی سیستانی را اگه میشه در مورد رد شدن از فیلتر بگویید

لطفا براي دريافت نظر رهبري به اين پست ها دقت بفرماييد :

http://www.askdin.com/thread7568.html#post46415
http://www.askdin.com/thread7568-4.html#post418507
http://www.askdin.com/thread18856.html#post216473

موفق باشيد .

مختار.;522957 نوشت:
سلام علیکم
نظر رهبر و آیت الله العظمی سیستانی را اگه میشه در مورد رد شدن از فیلتر بگویید:Gol:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری وسیستانی:

استفاده از فیلتر شکن جایز نیست.

پی نوشت:

1-اجوبةالاستفتائات،قوانین دولتی،سوال1987
سایت آیت الله سیستانی،سوالها وجوابها،واژه قانون،سوال 8

موضوع قفل شده است