آیا حفصه و عایشه در شهادت امام حسن شادی کردند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حفصه و عایشه در شهادت امام حسن شادی کردند؟

یکی می گفت حفصه و عایشه با شنیدن خبر شهادت امام حسن شادی کردند راسته؟

با سلام
در مورد علی ع که اینطور بوده !!
عایشه و حفصه از قتل امیرالمومنین علی بن ابیطالب شاد شدند.
وعایشه سجده شکر بجا آورد.(1)
از مسروق روایت شده که گفت: بر عایشه وارد شدم و نزد او نشستم و او برایم سخن میگفت. سپس غلام سیاهش را که به او عبدالرحمن میگفتند صدا زد. غلام آمد و ایستاد.
عایشه به من گفت: میدانی مسروق چرا اسم اینرا عبدالرحمن گذاشته ام؟ گفتم: خیر. گفت: بخاطر علاقه ای که به عبدالرحمن بن مجلم (قاتل حضرت علی ع) دارم. (2)

1-مقاتل الطالبین ابوالفرج اصفهانی ص ۴۳
2-الشافی سید مرتضی ج۴ص۱۵۸ و الجمل شیخ مفید ص۸۴

خوشحالی عائشه پس از شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

ابن ابی الحدید معتزلی در شرح نهج البلاغه خویش می گوید:

فاطمه سلام الله علیها فوت کرد. پس تمام زنان پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله غیر از عائشه برای عزاء به پیش بنی هاشم آمدند. و عائشه برای عزاء نیامد. و خود را به مریضی زد (تا بهانه ای برای نیامدن خود جور کرده باشد)

ابن ابی الحدید معتزلی و دیگران (از اهل سنت) این گونه گفته اند:

"نقل الناس اخبارا للامام علی علیه السلام علی تنم عن سرور عائشه بموت فاطمة بنت محمد صلی الله علیه و اله"
یعنی: مردم اخباری نقل کردند برای مولا علی علیه السلام که بیان بود از خوشحالی عائشه از شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها.(1)

1-صحیح بخاری کتاب فضائل القرآن ج۳ص۱۵۵ - صحیح مسلم کتاب صلاه المسافرین ج۱ص۵۴۳ - مسند احمد ج۶ص۱۲

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علي ذلك.

این ها که نوشته اید و دست شما هم درد نکنه جواب من نیست . من گفتم در شهادت امام حسن شادی کردند یا نه ؟

[=arial,helvetica,sans-serif]با سلام
[=arial,helvetica,sans-serif]ابن عبد البر قرطبى، دانشمند پرآوازه اهل سنت در کتاب بهجة المجالس مى‌نویسد: لما مات الحسن أرادوا أن یدفنوه فی بیت رسول الله صلى الله علیه وسلم، فأبت ذلک عائشة ورکبت بغلة وجمعت الناس، فقال لها ابن عباس: کأنک أردت أن یقال: یوم البغلة کما قیل یوم الجمل؟!.
[=arial,helvetica,sans-serif]هنگامى که حسن (علیه السلام) از دنیا رفت، خواستند که او را در خانه رسول خدا (ص) دفن کنند؛ پس عایشه از این کار جلوگیرى کرد، سوار بر قاطرى شد و مردم را جمع کرد.

(تو مى‌خواهى همان کارى را که در جمل انجام دادى انجام بدهی) تا این که مردم بگویند: «روز قاطر» همان طورى که مى‌گویند روز شتر ؟(1)

[=arial,helvetica,sans-serif](1)-بهجة المجالس وأنس المجالس، الجزء الأول من قسم الأول، ص100،دار الکتب العلمیة.

موضوع قفل شده است