مرد گرایی در قرآن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مرد گرایی در قرآن

در قرآن که کتاب زندگی است بارها می خوانیم آیاتی که به مردان می پردازد اما از زنان سخن نمی گوید مثلا می گوید رجال یحبون این یتطهروا یا رجال لا تلهیهم و ... اما از زنان سخن به میان نمی آید چرا؟ این آیات از معروفترین آیاتی ا ست که نشانه این است که مردان می خواهند پاک شوند اما زنان چه می شوند؟

[="Green"]

تو اين لينك فكر كنم كامل به جواب سوالتون برسيد
[/]
http://www.hawzah.net/Hawzah/Articles/Articles.aspx?LanguageID=1&id=86320&SubjectID=65288

البته بايد به يك سري دلايل فيزيولوژيكي نيز اشاره كرد . مردان نسبت به زنان بيشتر خود پندار ترند و توانايي كنترل نفس خود را بيشتر دارند . و البته با حفظ احترام زنان بيشتر وسيله هايي براي آرامش مردان قرار داده شده اند البته اين قيد همواره نيست

rassol;46752 نوشت:
زنان بيشتر وسيله هايي براي آرامش مردان قرار داده شده اند

سلام با عرض پوزش

شما نمیتونید از طرف خدا بگید که خانوما واسه چی افریده شدن و کلا اگه عقلانی هم در نظر بگیریم و نخوایم هیچ جنبه دیگه ای رو بررسی کنیم علت این نبوده

ضمنا خانومها وسیله نیستن

با سلام

مخاطب قرآن نه زن است و نه مرد بلکه جنس انسان است . لفظ مذکر در عربی برای جنس انسان است . اگر منظور مذکر باشد، بر این اختصاص قرینه وجود دارد.

در قرآن فلسفه آفرینش "زوج"بیان شده ، زوج یعنی همسر که جمع آن ازواج است ،خواه مرد باشد یا زن

اما زوجه به معنای زن و جمع آن زوجات است. زن زوج و جفت است برای مرد . مرد زوج و جفت است برای زن:

و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها(1)
از نشانه های خدا این که از جنس خودتان برای شما جفت و همسر آفرید تا در کنار همسر آرامش یابید. مرد در کنار زن آرامش می یابد و زن در کنار مرد . به همین جهت در آیه دیگر می فرماید:
هن لباس لکم و انتم لباس لهن(2)
زنان لباس شما و شما لباس آنانید.

يه چيزي مشابه سوال شما رو من قبلا پرسيده بودم متن بالا رو بهم جواب دادن .
موفق باشيد

با سلام به همه دوستان
متاسفانه به این نکته توجه نشد که این مشکل مربوط به ادبیات میشود اما توضیح بیشتر ما در ادبیات فارسی الفاظ و ضمایر بسیاری داریم که بین زن و مرد مشترک است مثل آنها و .... که لفظ برای زن یا مرد تغییری نمیکند اما در بعضی زبانها الفاظ یا ضمایری که بین زن و مرد مشترک باشد کمتر است مثلا تا حدودی انگلیسی
یکی از خصوصیات زبان عربی این است که همه ضمایر و افعالی که به کار برده میشود برای زن ومرد تفاوتهای اساسی دارد ولذا در محاوره ها برای اینکه بگویند فلان جمع که هم در آن زن هست هم مرد نمیگویند رجال ونسائ یحبون وتحبون ان ..... به خاطر اطاله کلام و قواعد دیگر ادبیات عرب که نمیدانم چقدر با آن آشنا هستید لذا برای چنین جمعی همان مذکر را به کار میبرند لذا اینکه قرآن وادعیه پر از ضمایر وافعال مذکر است برای خارج کردن زنها از ان نیست این قاعده کلام عرب است
و ثانیا .....
و ثالثا ..... که دیگه خیلی طولانی میشه
به امید تحقیق بیشتر:Labkhand:

[=14]با سلام خدمت همه ...
بزرگترین مشکل ما که اکثرا شبهات ما نیز از انجا نشئت می گیرند عدم اشنایی بازبان عربی است ولی باید دانست ترجمه ی فارسی که ما می خوانیم نمی تواند جواب گوی ما باشد[="4[/size]"][/]

موضوع قفل شده است