فقیر شرعی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فقیر شرعی

فقیر از نطر شرعی به چه کسی گفته می شود؟
همه مراجع: کسی که نمی تواند مخارج سال خود و خانواده را تأمین کند، فقیر است.
(توضیح المسائل مراجع، مسئله1992؛ وحید، توضیح المسائل، مسئله2009 )

برچسب: 

کسانی هستند که مخارج سال خود و خانواده را به حداقل و کمترین مقدار کاهش میدهند و به این ترتیب از عهده مخارج سال خود بر می ایند

ایا این افراد فقیر هستند؟

شادان;79621 نوشت:
کسانی هستند که مخارج سال خود و خانواده را به حداقل و کمترین مقدار کاهش میدهند و به این ترتیب از عهده مخارج سال خود بر می ایند

ایا این افراد فقیر هستند؟

با سلام
اگر نیاز آنها بیش از این حداقل باشد ،بله فقیر محسوب می شوند .
امام خمینی (ره)در استفتائات ج1،س20 در باره ی میزان فقر می فرمایند :
فقیر کسی است که احتیاجات سال خود وعائله اش را نداردندارد ونمی تواند تامین کند.
واز مجموع آرای مراجع عظام می توان بدست آورد، ملاک نیازی است که برآورده نمی شود،هرچند آنها قناعت نمایند.

با عرض پوزش از کارشناس محترم.می خواستم یک سوال در همین جا مطرح کنم.
آیا ما از نظر اخلاقی موظفیم به گداها ودستفروشانی که سر چهارراه ها با اصرار درخواست کمک می کنند کمک کنیم؟(منظورم از نظر اخلاقی ووجدانی است).
اگر بکنیم چون بیشترشان دروغگوهستند( ما که نمی شناسیم کی راستگواست.)ترویج یک کار بدی را کرده ایم که شاید به ضرر وجهه حکومت اسلامی باشد.
اگر نکنیم دست مسلمانی را رد کرده ایم! (حتی اگر دروغگو باشد ما که وظیفه نداریم تحقیق کنیم)
خلاصه من که سرگردانم!

جوادی;185685 نوشت:
با عرض پوزش از کارشناس محترم.می خواستم یک سوال در همین جا مطرح کنم.
آیا ما از نظر اخلاقی موظفیم به گداها ودستفروشانی که سر چهارراه ها با اصرار درخواست کمک می کنند کمک کنیم؟(منظورم از نظر اخلاقی ووجدانی است).
اگر بکنیم چون بیشترشان دروغگوهستند( ما که نمی شناسیم کی راستگواست.)ترویج یک کار بدی را کرده ایم که شاید به ضرر وجهه حکومت اسلامی باشد.
اگر نکنیم دست مسلمانی را رد کرده ایم! (حتی اگر دروغگو باشد ما که وظیفه نداریم تحقیق کنیم)
خلاصه من که سرگردانم!

سلام جواب شما در این تاپیک قبلا بحث شده
http://www.askdin.com/thread2742.html

جوادی;185685 نوشت:
با عرض پوزش از کارشناس محترم.می خواستم یک سوال در همین جا مطرح کنم. آیا ما از نظر اخلاقی موظفیم به گداها ودستفروشانی که سر چهارراه ها با اصرار درخواست کمک می کنند کمک کنیم؟(منظورم از نظر اخلاقی ووجدانی است). اگر بکنیم چون بیشترشان دروغگوهستند( ما که نمی شناسیم کی راستگواست.)ترویج یک کار بدی را کرده ایم که شاید به ضرر وجهه حکومت اسلامی باشد. اگر نکنیم دست مسلمانی را رد کرده ایم! (حتی اگر دروغگو باشد ما که وظیفه نداریم تحقیق کنیم) خلاصه من که سرگردانم!

با عرض تشکر مجدد از سئوالات شما

این پرسش چون جنبه اخلاقی دارد باید در انجمن اخلاق مطرح گردد تا کارشناسان بزرگوار انجمن یاد شده بهتر بتوانند پاسخگوی حضرتعالی باشند .

در پناه خدای بزرگ باشید

موضوع قفل شده است