چرا ساعات اذان در بین شیعیان و اهل سنت متفاوت است ؟؟؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا ساعات اذان در بین شیعیان و اهل سنت متفاوت است ؟؟؟

سلام بزارید اول یه خاطره تعریف کنم !

ما تو شهری زندگی میکنیم که شیعه و سنی در آن ساکن هستند . یعنی هم مسجد شیعه ها هست ، هم مسجد اهل سنت !
حدوداً دو یا سه سال پیش ، یکی از بستگان به خانه ما آمده بودند ، موقع سحر . . . . ، بگذارید بقیه ماجرا را از زبان خودش تعریف کنم !

نمی دونم ساعت چند بود ، یه دفعه صدای اذان و شنیدم ، نه اینکه آدم خونه دیگرون خوابش سنگین نمیشه ، دیدم حالا که خوابم زیاد سنگین نیست ، بیدار شم و نماز صبح و بخونم ، خلاصه بیدار شدیم و تو حس و حال عارفانه وضویی گرفتیم و نماز خوندیم ، بعدش گرفتیم خوابیدیم ، یادمه داشت آروم آروم خوابم میبرد که دوباره صدای اذان و شنیدم !!!!!!!! :Gig:کُپ کردم ، یه لحظه گفتم نکنه خواب دیدم که نماز خوندم ؟؟؟ بعد که همچین هوش و حواسم اومد سرجاش دیدم نه بابا ، واقعاً همین یه ربع بیست دقیقه پیش بود که نماز خوندم !!!!!

گفتم خدایا به من ربطی نداره ، ده بار دیگه هم که اذان بگن ، من دیگه نماز بخون نیستم ، یه بار اذان گفتن منم نمازم و خوندم و اصلاً به ما نیومده یه بار حس و حال عارفانه بگیریم ، . . .

آره خلاصه صبح بلند شد و واسه ماها تعریف کرد ،کلی هم شاکی بود ، میگفت مگه اینجایی آ دیوونه ان که ده بار ده بار اذان میگن ، خوب یه بار بگین هرکی بخواد بلند شه بلند میشه دیگه !!!!

ما هم که میدونستیم قضیه چیه کلی خندیدیم ، :ghash:
بعد که بهش گفتیم قضیه چیه ، تازه فهمید که چه کلاه گشادی داشته سرش میرفته !!!!!

موضوع اینه که اینجا اذان اهل سنت حدود 20 دقیقه بعد از اذان شیعه است ، برای همه اوقاتم این اختلاف زمانی هست !

حالا سوال اینجاست ، این اختلاف برای چیه ؟ مگه نه اینکه اوقات شرعی یه مسئله طبیعیه و به حالات خاص خورشید و زمین و سپیده صادق و کاذب و . . . .ربط داره ، پس چرا باید این اختلاف باشه ؟؟؟؟؟

با تشکر فریوون !:Gol::samt:

با سلام

کارشناسان عزیز سایت !!!!

باور کنید بنده دلیل این مسئله رو نمی دونم آ ! یعنی کسی نیست که بدونه ؟

من که نه ، منتها دوستام تا حالا از چند تا سنی پرسیدن که اوناهم نمی دوستن !

برادران اهل سنت سایت ، شما ها هم نمی دونید ؟

بالاخره قضیه چیه ؟ خب بگید ما هم بدونیم ، ندونسته از دنیا نریم !

سلام
اولا به شما و همه ی کاربران سایت عید فطر را تبریک می گویم

عــیـد صیــام آمــد و مـاه صیـام رفت

لطف تمام آمد و فیض تمام رفت

شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد

گـرد غـم گنــاه ز جان عوام رفت

متاسفانه این مشکل برای ما هم در دسر ساز شده.
من توی یه مدرسه شیعی درس می خونم (شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند) و موقع نماز ظهر برادران شیعه نماز را شروع می کردند ولی هنوز اذان اهل سنت داده نشده بود و گاها با ناظم هم بحثمون می شد و می گفت شما چرا هم زمان نماز نمی خوانید
به نظرم باید علمای هر دو مذهب در هر شهر جمع شوند و یک اوقات اذان مشترک و مورد قبول علمای هر دو مذهب می ساختند تا این مشکلات پیش نیاید.
یه سخنی هم در مورد اوقات اذان از امام علی هم می ذارم که فکر کنم هر دو مذهب این را قبول دارند

إلي أمراء البلاد في معني الصلاة

أَمَّا بَعْدُ، فَصَلُّوا بَالنَّاسِ الظُّهْرَ حَتَّي تَفِيءَ الشَّمْسُ مِنْ مَرْبِضِ الْعَنْزِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْعَصْرَ وَالشَّمْسُ بَيْضَاءُ حَيَّةٌ فِي عُضْوٍ مِنَ النَّهَارِ حِينَ يُسَارُ فِيهَا فَرْسَخَانِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْمَغْرِبَ حِينَ يُفْطِرُ الصَّائِمُ، وَيَدْفَعُ الْحَاجُّ إِلَي مِنًي. وَصَلُّوا بِهِمُ الْعِشَاءَ حِينَ يَتَوَارَي الشَّفَقُ إِلَي ثُلُثِ اللَّيْلِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْغَدَاةَ والرَّجُلُ يَعْرِفُ وَجْهَ صَاحِبِهِ. وَصَلُّوا بِهِمْ صَلاَةَ أَضْعَفِهِمْ، وَلاَ تَکُونُوا فَتَّانِينَ

نامه 052-به فرمانداران شهرها
وقتهاي نماز پنجگانه پس از ياد خدا و درود! نماز ظهر را با مردم وقتي بخوانيد که آفتاب به طرف مغرب رفته، سايه آن به اندازه ديوار خوابگاه بز گردد، و نماز عصر را با مردم هنگامي بخوانيد که خورشيد سفيد و جلوه دارد، در پاره‏اي از روز که تا غروب مي‏شود دو فرسخ راه پيمود. و نماز مغرب را با مردم زماني بخوانيد که روزه‏دار افطار، و حاجي از عرفات به سوي مني کوچ مي‏کند. و نماز عشاء را با مردم وقتي بخوانيد که شفق پنهان مي‏گردد تا يک سوم از شب بگذرد و نماز صبح را با مردم هنگامي بخوانيد که شخص چهره همراه خويش را بشناسد، و در نماز جماعت در حد ناتوان آنان نماز بگذاريد، و فتنه‏گر مباشيد

عقیل;46201 نوشت:
سلام
اولا به شما و همه ی کاربران سایت عید فطر را تبریک می گویم

عــیـد صیــام آمــد و مـاه صیـام رفت

لطف تمام آمد و فیض تمام رفت

شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد

گـرد غـم گنــاه ز جان عوام رفت

متاسفانه این مشکل برای ما هم در دسر ساز شده.
من توی یه مدرسه شیعی درس می خونم (شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند) و موقع نماز ظهر برادران شیعه نماز را شروع می کردند ولی هنوز اذان اهل سنت داده نشده بود و گاها با ناظم هم بحثمون می شد و می گفت شما چرا هم زمان نماز نمی خوانید
به نظرم باید علمای هر دو مذهب در هر شهر جمع شوند و یک اوقات اذان مشترک و مورد قبول علمای هر دو مذهب می ساختند تا این مشکلات پیش نیاید.

[=Century Gothic]با سلام
عقیل گرامی چه جالب که در کشور ایران اسلامی زندگی میکنید!!میگوید
[=Century Gothic](شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند)[=Century Gothic]:Labkhand:
نکند دوست دارید که کردستان یک ایالات خود مختار شود!!!؟(اینه وحدت!!نه؟)
[=Century Gothic]در کشور خودمان مدرسه شیعه را نمیتوانید ببینید!!بعد میخواهید به امامت عقیده داشته باشید؟؟!![=Century Gothic]
البته این گفتار شما به دوستان و مدافعانی که دم از وحدت میزنند نشان میدهم و خود روشنگر است!!:Kaf:
و چه برداشتی دارید!!؟
بنده آزادی عمل را میبینم که در یک کشور اسلامی شیعی اهل سنت چقدر آزادند که
[=Century Gothic] اذان[=Century Gothic] هم به دلخواه خود میگویند!!!
به دلخواه هم عمل میکنند!!:Cheshmak:
آیا شیعیان میتوانند در کشورهای اهل سنت این کارها را انجام دهند!!؟

ولی میبینیم با شیعیان ما در کشورهای دیگر چه ها که انجام نمیدهند!!!!

حمید;46103 نوشت:

موضوع اینه که اینجا اذان اهل سنت حدود 20 دقیقه بعد از اذان شیعه است ، برای همه اوقاتم این اختلاف زمانی هست !

هميشه اذان اهل سنت بعد از اذان تشيع نيست، صبح ها بله ولي اذان مغرب اهل سنت قبل از اذان تشيع است با همان حدود 20 دقيقه اختلاف
اگر كمي دقت كنيد مشاهده مي كنيد وقتي اذان تسنن گفته مي شود هنوز مي شود رگه هايي از تشعشعات خورسيد را مشاهده نمود!

موضوع قفل شده است