جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا ساعات اذان در بین شیعیان و اهل سنت متفاوت است ؟؟؟

علاقه
    دینی
    نوشته
    398
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1738

چرا ساعات اذان در بین شیعیان و اهل سنت متفاوت است ؟؟؟

سلام بزارید اول یه خاطره تعریف کنم !

ما تو شهری زندگی میکنیم که شیعه و سنی در آن ساکن هستند . یعنی هم مسجد شیعه ها هست ، هم مسجد اهل سنت !
    حدوداً دو یا سه سال پیش ، یکی از بستگان به خانه ما آمده بودند ، موقع سحر . . . . ، بگذارید بقیه ماجرا را از زبان خودش تعریف کنم !

نمی دونم ساعت چند بود ، یه دفعه صدای اذان و شنیدم ، نه اینکه آدم خونه دیگرون خوابش سنگین نمیشه ، دیدم حالا که خوابم زیاد سنگین نیست ، بیدار شم و نماز صبح و بخونم ، خلاصه بیدار شدیم و تو حس و حال عارفانه وضویی گرفتیم و نماز خوندیم ، بعدش گرفتیم خوابیدیم ، یادمه داشت آروم آروم خوابم میبرد که دوباره صدای اذان و شنیدم !!!!!!!! کُپ کردم ، یه لحظه گفتم نکنه خواب دیدم که نماز خوندم ؟؟؟ بعد که همچین هوش و حواسم اومد سرجاش دیدم نه بابا ، واقعاً همین یه ربع بیست دقیقه پیش بود که نماز خوندم !!!!!

گفتم خدایا به من ربطی نداره ، ده بار دیگه هم که اذان بگن ، من دیگه نماز بخون نیستم ، یه بار اذان گفتن منم نمازم و خوندم و اصلاً به ما نیومده یه بار حس و حال عارفانه بگیریم ، . . .

آره خلاصه صبح بلند شد و واسه ماها تعریف کرد ،کلی هم شاکی بود ، میگفت مگه اینجایی آ دیوونه ان که ده بار ده بار اذان میگن ، خوب یه بار بگین هرکی بخواد بلند شه بلند میشه دیگه !!!!

ما هم که میدونستیم قضیه چیه کلی خندیدیم ،
    بعد که بهش گفتیم قضیه چیه ، تازه فهمید که چه کلاه گشادی داشته سرش میرفته !!!!!

موضوع اینه که اینجا اذان اهل سنت حدود 20 دقیقه بعد از اذان شیعه است ، برای همه اوقاتم این اختلاف زمانی هست !

حالا سوال اینجاست ، این اختلاف برای چیه ؟ مگه نه اینکه اوقات شرعی یه مسئله طبیعیه و به حالات خاص خورشید و زمین و سپیده صادق و کاذب و . . . .ربط داره ، پس چرا باید این اختلاف باشه ؟؟؟؟؟

با تشکر فریوون !
    لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

مهدی جان . . .

کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    دینی
    نوشته
    398
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1738

با سلام

کارشناسان عزیز سایت !!!!

باور کنید بنده دلیل این مسئله رو نمی دونم آ ! یعنی کسی نیست که بدونه ؟

من که نه ، منتها دوستام تا حالا از چند تا سنی پرسیدن که اوناهم نمی دوستن !

برادران اهل سنت سایت ، شما ها هم نمی دونید ؟

بالاخره قضیه چیه ؟ خب بگید ما هم بدونیم ، ندونسته از دنیا نریم !

ویرایش توسط حمید : ۱۳۸۹/۰۶/۱۸ در ساعت ۲۳:۴۷
    لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

مهدی جان . . .

کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

5. صلوات ها 6

نوشته
    339
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    540

سلام
    اولا به شما و همه ی کاربران سایت عید فطر را تبریک می گویم
    عــیـد صیــام آمــد و مـاه صیـام رفت
    لطف تمام آمد و فیض تمام رفت
    شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد
    گـرد غـم گنــاه ز جان عوام رفت
    متاسفانه این مشکل برای ما هم در دسر ساز شده.
    من توی یه مدرسه شیعی درس می خونم (شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند) و موقع نماز ظهر برادران شیعه نماز را شروع می کردند ولی هنوز اذان اهل سنت داده نشده بود و گاها با ناظم هم بحثمون می شد و می گفت شما چرا هم زمان نماز نمی خوانید
    به نظرم باید علمای هر دو مذهب در هر شهر جمع شوند و یک اوقات اذان مشترک و مورد قبول علمای هر دو مذهب می ساختند تا این مشکلات پیش نیاید.
    یه سخنی هم در مورد اوقات اذان از امام علی هم می ذارم که فکر کنم هر دو مذهب این را قبول دارند

إلي أمراء البلاد في معني الصلاة

أَمَّا بَعْدُ، فَصَلُّوا بَالنَّاسِ الظُّهْرَ حَتَّي تَفِيءَ الشَّمْسُ مِنْ مَرْبِضِ الْعَنْزِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْعَصْرَ وَالشَّمْسُ بَيْضَاءُ حَيَّةٌ فِي عُضْوٍ مِنَ النَّهَارِ حِينَ يُسَارُ فِيهَا فَرْسَخَانِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْمَغْرِبَ حِينَ يُفْطِرُ الصَّائِمُ، وَيَدْفَعُ الْحَاجُّ إِلَي مِنًي. وَصَلُّوا بِهِمُ الْعِشَاءَ حِينَ يَتَوَارَي الشَّفَقُ إِلَي ثُلُثِ اللَّيْلِ. وَصَلُّوا بِهِمُ الْغَدَاةَ والرَّجُلُ يَعْرِفُ وَجْهَ صَاحِبِهِ. وَصَلُّوا بِهِمْ صَلاَةَ أَضْعَفِهِمْ، وَلاَ تَکُونُوا فَتَّانِينَ

نامه 052-به فرمانداران شهرها
    وقتهاي نماز پنجگانه پس از ياد خدا و درود! نماز ظهر را با مردم وقتي بخوانيد که آفتاب به طرف مغرب رفته، سايه آن به اندازه ديوار خوابگاه بز گردد، و نماز عصر را با مردم هنگامي بخوانيد که خورشيد سفيد و جلوه دارد، در پاره‏اي از روز که تا غروب مي‏شود دو فرسخ راه پيمود. و نماز مغرب را با مردم زماني بخوانيد که روزه‏دار افطار، و حاجي از عرفات به سوي مني کوچ مي‏کند. و نماز عشاء را با مردم وقتي بخوانيد که شفق پنهان مي‏گردد تا يک سوم از شب بگذرد و نماز صبح را با مردم هنگامي بخوانيد که شخص چهره همراه خويش را بشناسد، و در نماز جماعت در حد ناتوان آنان نماز بگذاريد، و فتنه‏گر مباشيد
    حضرت علی رضی الله عنه می فرمایندخداوند) تو را فرمان داده که از او بخواهي تا عطا کند، درخواست رحمت کني تا ببخشايد، و خداوند بين تو و خودش کسي را قرار نداده تا حجاب و فاصله ايجاد کند، و تو را مجبور نساخته که به شفيع و واسطه‏اي پناه ببري
    نهج البلاغه
    نامه ی 31

7. صلوات ها 3

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

نقل قول نوشته اصلی توسط عقیل نمایش پست ها
    سلام
    اولا به شما و همه ی کاربران سایت عید فطر را تبریک می گویم
    عــیـد صیــام آمــد و مـاه صیـام رفت
    لطف تمام آمد و فیض تمام رفت
    شد عید فطر و لطف خدا باز تازه شد
    گـرد غـم گنــاه ز جان عوام رفت
    متاسفانه این مشکل برای ما هم در دسر ساز شده.
    من توی یه مدرسه شیعی درس می خونم (شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند) و موقع نماز ظهر برادران شیعه نماز را شروع می کردند ولی هنوز اذان اهل سنت داده نشده بود و گاها با ناظم هم بحثمون می شد و می گفت شما چرا هم زمان نماز نمی خوانید
    به نظرم باید علمای هر دو مذهب در هر شهر جمع شوند و یک اوقات اذان مشترک و مورد قبول علمای هر دو مذهب می ساختند تا این مشکلات پیش نیاید.
    با سلام
    عقیل گرامی چه جالب که در کشور ایران اسلامی زندگی میکنید!!میگوید
    (شاید تعجب کنید که مدرسه ی شیعه توی سنندج چکار می کند)
    نکند دوست دارید که کردستان یک ایالات خود مختار شود!!!؟(اینه وحدت!!نه؟)
    در کشور خودمان مدرسه شیعه را نمیتوانید ببینید!!بعد میخواهید به امامت عقیده داشته باشید؟؟!!
    البته این گفتار شما به دوستان و مدافعانی که دم از وحدت میزنند نشان میدهم و خود روشنگر است!!
    و چه برداشتی دارید!!؟
    بنده آزادی عمل را میبینم که در یک کشور اسلامی شیعی اهل سنت چقدر آزادند که
    اذان هم به دلخواه خود میگویند!!!
    به دلخواه هم عمل میکنند!!
    آیا شیعیان میتوانند در کشورهای اهل سنت این کارها را انجام دهند!!؟

ولی میبینیم با شیعیان ما در کشورهای دیگر چه ها که انجام نمیدهند!!!!

ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۲:۳۰
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

9. صلوات ها 4

نوشته
    379
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2419

نقل قول نوشته اصلی توسط حمید نمایش پست ها
    موضوع اینه که اینجا اذان اهل سنت حدود 20 دقیقه بعد از اذان شیعه است ، برای همه اوقاتم این اختلاف زمانی هست !
    هميشه اذان اهل سنت بعد از اذان تشيع نيست، صبح ها بله ولي اذان مغرب اهل سنت قبل از اذان تشيع است با همان حدود 20 دقيقه اختلاف
    اگر كمي دقت كنيد مشاهده مي كنيد وقتي اذان تسنن گفته مي شود هنوز مي شود رگه هايي از تشعشعات خورسيد را مشاهده نمود!
    نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

11. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)