بحث مهريه :كي داده كي گرفته؟!!

تب‌های اولیه

62 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بحث مهريه :كي داده كي گرفته؟!!

[="Navy"]اين جمله ايه كه خيلي خوب مد شده :khandeh!:ميگن به سن عروس خانم سكه طلا مهر كنيد بعد ميگن كي داده كي گرفته؟!!!اين حرف واقعا عاقلانست:Gig:
(البته برخي مراجع از جمله آقاي مكارم هم به مهريه بالا ايراداتي وارد كردند)
[/]

[="Teal"]ديدم خيلي بحث ازدواج داغ شده گفتم يه سركي هم به بحث مهريه بكشيم هم دوستان نظراتشونو بگن كه نظرشون در مورد وضعيت كنوني فرهنگ جامعه در مورد مهريه چيه ؟آقايون حاضر تو اين سايت حاضرن با استناد به اين جمله مهريه بالا براي عروس خانم به قول معروف بندازن؟!!:Nishkhand:

البته يه چند خطم قبل از شروع بحث در مورد دو نوع پرداخت و شرط مهريه ميزارم اميدوارم مفيد باشه.مهريه در هر صورت ديني هست كه مرد به زن داره و اگه با درخواست زن نتونه پرداخت كنه و صد سال بعد از دنيا بره:Ghamgin:مديون و بدهكار از دنيا رفته مگه اينكه زن رضايت بده :Labkhand:
[/]

[="DarkRed"]عندالمطالبه يا عندالاستطاعه، كدام به نفع من است؟[/]

[="DarkGreen"] آن چه كه در هنگام عقد به عنوان بدهي و دين بر گردن زوج قرار مي گيردتا به محض مطالبه زوجه پرداخت شود، به صورت عندالمطالبه است. اما شرطي هم مي تواند با عنوان عندالاستطاعه جزو شروط ضمن عقد باشد و دختر به اختيار مي تواند با آن موافقت كند و آن را بپذيرد و يا مخالفت كند و نپذيرد.[/][="Blue"] (اگه دختري يا خونوادش قبول نكنه پس بايد به اين حرف كه ميگن كي داده كي گرفته شك كرد!!!)[/]

[="DarkGreen"]مهريه به محض مطالبه زوجه بايد پرداخت شود و به عبارتي در اصطلاح حقوقي «حال» است يعني بدهي كه زوج به گردن گرفته و از نظر فقهي و شرعي بايد بپردازد و اگر از پرداخت آن طفره رفت مي توان از طريق بخش اجرايي ثبت و مراجع قانوني آن را وصول كرد.

با توجه به مهريه هاي سنگيني كه بر عهده مردان گذاشته مي شود و آن ها توان پرداخت را ندارند به زندان مي افتند، : با اين اوصاف شرط «هنگام استطاعت» عنوان شده كه پرداخت مهريه از حالت «هنگام مطالبه» به «هنگام استطاعت» تبديل مي شود.
عندالاستطاعه شدن مرد زمان ندارد و با توجه به مهريه هاي سنگين امروزي كه مردها حتي تا آخر عمر هم توان پرداخت آن را ندارند، شرطي كه گذاشته شده نه به ضرر خانم ها نه به نفع آقايان است ولي شرطي است كه پرداخت مهريه را واقعي مي كند، يعني درواقع باعث مي شود كه به نوعي مهريه هاي بالا بي اعتبار شود.[/]

نازنين مريم;45577 نوشت:
اين جمله ايه كه خيلي خوب مد شده :khandeh!:ميگن به سن عروس خانم سكه طلا مهر كنيد بعد ميگن كي داده كي گرفته؟!!!اين حرف واقعا عاقلانست:Gig:
(البته برخي مراجع از جمله آقاي مكارم هم به مهريه بالا ايراداتي وارد كردند)

ديدم خيلي بحث ازدواج داغ شده گفتم يه سركي هم به بحث مهريه بكشيم هم دوستان نظراتشونو بگن كه نظرشون در مورد وضعيت كنوني فرهنگ جامعه در مورد مهريه چيه ؟آقايون حاضر تو اين سايت حاضرن با استناد به اين جمله مهريه بالا براي عروس خانم به قول معروف بندازن؟!!:Nishkhand:

البته يه چند خطم قبل از شروع بحث در مورد دو نوع پرداخت و شرط مهريه ميزارم اميدوارم مفيد باشه.مهريه در هر صورت ديني هست كه مرد به زن داره و اگه با درخواست زن نتونه پرداخت كنه و صد سال بعد از دنيا بره:Ghamgin:مديون و بدهكار از دنيا رفته مگه اينكه زن رضايت بده :Labkhand:

عندالمطالبه يا عندالاستطاعه، كدام به نفع من است؟

آن چه كه در هنگام عقد به عنوان بدهي و دين بر گردن زوج قرار مي گيردتا به محض مطالبه زوجه پرداخت شود، به صورت عندالمطالبه است. اما شرطي هم مي تواند با عنوان عندالاستطاعه جزو شروط ضمن عقد باشد و دختر به اختيار مي تواند با آن موافقت كند و آن را بپذيرد و يا مخالفت كند و نپذيرد. (اگه دختري يا خونوادش قبول نكنه پس بايد به اين حرف كه ميگن كي داده كي گرفته شك كرد!!!)

مهريه به محض مطالبه زوجه بايد پرداخت شود و به عبارتي در اصطلاح حقوقي «حال» است يعني بدهي كه زوج به گردن گرفته و از نظر فقهي و شرعي بايد بپردازد و اگر از پرداخت آن طفره رفت مي توان از طريق بخش اجرايي ثبت و مراجع قانوني آن را وصول كرد.

با توجه به مهريه هاي سنگيني كه بر عهده مردان گذاشته مي شود و آن ها توان پرداخت را ندارند به زندان مي افتند، : با اين اوصاف شرط «هنگام استطاعت» عنوان شده كه پرداخت مهريه از حالت «هنگام مطالبه» به «هنگام استطاعت» تبديل مي شود.
عندالاستطاعه شدن مرد زمان ندارد و با توجه به مهريه هاي سنگين امروزي كه مردها حتي تا آخر عمر هم توان پرداخت آن را ندارند، شرطي كه گذاشته شده نه به ضرر خانم ها نه به نفع آقايان است ولي شرطي است كه پرداخت مهريه را واقعي مي كند، يعني درواقع باعث مي شود كه به نوعي مهريه هاي بالا بي
کاش میذاشتین پسرا زن گیرشون بیاد و خانم ها و آقایون از خر شیطون بیان پایین وبخان زود ازدواج کنن. اونوقت تازه میرسیم به مهریه که احتمالا چون پسره زن گیرش نمیاد وقتی در نهایت پیدا کرد دیگه خسته شده و حال و حوصله جرو بحث نداره و هر چی عروس خانم بگه قبول میکنه یا خانمه .....خسته شدم تا بعد.:Labkhand:

ماریا;45648 نوشت:
کاش میذاشتین پسرا زن گیرشون بیاد و خانم ها و آقایون از خر شیطون بیان پایین وبخان زود ازدواج کنن. اونوقت تازه میرسیم به مهریه که احتمالا چون پسره زن گیرش نمیاد وقتی در نهایت پیدا کرد دیگه خسته شده و حال و حوصله جرو بحث نداره و هر چی عروس خانم بگه قبول میکنه یا خانمه .....خسته شدم تا بعد.

[="DarkOliveGreen"]خب شايد الان يه بنده خدايي تصميم ازدواج گرفته روش كه نميشه بياد اينجا الان به همه اطلاع بده من ميخوام عروسي كنم :khandeh!:
اگه اقايون از مهريه كمتر بترسن و يه راه حلي داشته باشن و خانوما هم مهريه سنگين نخوان و توقعاتشون پايين بياد خود اين حذف يه مانعه ديگه:Labkhand:
خدايي با اين مهريه هاي نجومي و توقعات بالا جرات و جسارت ميخواد ادم براي ازدواج پا پيش بزاره:Cheshmak:البته هنر, پيدا كردنه ادماي كم توقع و صرفه جو ملاحظه كار و ...هستش
[/].

نازنين مريم;45673 نوشت:
خب شايد الان يه بنده خدايي تصميم ازدواج گرفته روش كه نميشه بياد اينجا الان به همه اطلاع بده من ميخوام عروسي كنم :khandeh!:
اگه اقايون از مهريه كمتر بترسن و يه راه حلي داشته باشن و خانوما هم مهريه سنگين نخوان و توقعاتشون پايين بياد خود اين حذف يه مانعه ديگه:Labkhand:
خدايي با اين مهريه هاي نجومي و توقعات بالا جرات و جسارت ميخواد ادم براي ازدواج پا پيش بزاره:Cheshmak:البته هنر, پيدا كردنه ادماي كم توقع و صرفه جو ملاحظه كار و ...هستش
.

سلام

راستش موضوع ساده تر از اینهاست

اگه دختری و پسری عاشق هم بودند ..... یه مهریه ای تعیین می کنند که عشق در اون لحاظ شده نه مادیات ..... وگرنه برای عشق و برای ارزش گذاشتن روی یک دختر خوب قیمت نمی شه گذاشت ....

اگه هم پسری عاشق یه دختری شد که هم وزن خودش طلا خواست اون پسر هم قبول کرد خب دیگه کاریش نمی شه کرد .... ......

برای همین من مهریه را اصلا مانع نمی دانم ........

برای همین من مهریه را اصلا مانع نمی دانم ........

مواظب باشین:Ealam:
همیشه با احتیاط و احتمال در این زمینه بگین
برا خیلیا مانع شده،

چه برا پسرا، و چه برا دخترایی که خودشون نمیخاستن اما به خاطر خواست و پافشاری خونواده براشون مانع و درد سر شده.

سلام و درود:Gol:

بنده در این مورد مطالب و مستنداتی رو در این تپیک گذاشتم.ببینید در فهم موضوع بهتون کمک میکنه.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7198

راستی نظر بنده چهارده سکه هستش چونه هم نزنید آخرشه :Cheshmak::khandeh!:

یا علی

ماریا;45747 نوشت:

چه برا پسرا، و چه برا دخترایی که خودشون نمیخاستن اما به خاطر خواست و پافشاری خونواده براشون مانع و درد سر شده.

در تأیید فرمایشاتتون سرکار ماریا عرض کنم که چند ماهی هستش که یکی از اساتید گلم که خیلی دوستش دارم گرفتار همین معضل مهریه شده و از خانمش جداشده.:Ghamgin:

آخه خانمش از همین روز تولدی هاس:khandeh!:

خدا بهش صبر بده

شما هم براش دعا کنید استاد زبان دانشگاهمونه مؤمن و متعهد نمی دونم چطور این اتفاق براش افتاد.

یا علی

[=Verdana]به نام خدا و سلام.:Gol:
[=Verdana]اتفاقا مهریه نه چهارده تا نه به تعداد روزهای تولد عروس خانم.
[=Verdana]داریم تو اقوام شخصیتی رو که به هوای خوشبختی تو خونه شوهر 14تا سکه مهریه اش بود و آقا معتاد از کار دراومد و اون دختر دست از پا کجتر برگشت خونه بابا... اما پدر هم ردش کرد و گفت دختر عروس نکردم که سر پیری برگرده خونه باباش... حالا اون دختر بدون پشتوانه ی مالی کار میکنه ... به سختی!!:Ghamgin:
[=Verdana]در صورتی که اگر مهریه اش بیشتر بود(در حد عرف جامعه) پشتوانه ی مالی داشت...یا حداقل اگه میدید مرد تواناییه مالیش نمیرسه ازین طریق و تهدید به اجرا گذاشتن مهریه آقا رو ترکش میداد.
[=Verdana]خدا نیاره.. خیلی سخته!:Ghamgin:
[=Verdana]یا علی

ماریا;45747 نوشت:

مواظب باشین:Ealam:
همیشه با احتیاط و احتمال در این زمینه بگین
برا خیلیا مانع شده،

قضاوت;45752 نوشت:

در تأیید فرمایشاتتون سرکار ماریا عرض کنم که چند ماهی هستش که یکی از اساتید گلم که خیلی دوستش دارم گرفتار همین معضل مهریه شده و از خانمش جداشده.:Ghamgin:

آخه خانمش از همین روز تولدی هاس:khandeh!:

خدا بهش صبر بده

شما هم براش دعا کنید استاد زبان دانشگاهمونه مؤمن و متعهد نمی دونم چطور این اتفاق براش افتاد.

یا علی

نه سوتفاهم نشه

منظورم این بود که آدم وقتی می بینه دختری که دوستش داره پیشنهاد سال تولدی می ده پس می تونه شک کنه به خیلی چیزها و در انتخابش دقت و تجدید نظر کنه

منم یکی از بهترین دوستانم که استاد هم هستند الان سالهاست که داره هر ماه به زن سابقش سکه می ده بندخدا سر جوانی ازدواج کرد و به چنین درد سری افتاد الان دوباره ازدواج کرده ولی خب هر چی در میاره این طوری می ره ...... Sad

اما اون پسر و دخترایی که نمی خواستن به نظرم این حرف اصلا درست نیست . زور و اجبار معنی نداره بحث دلبخواهی که نیست مهریه جنبه کاملا قانونی هم

داره و مال زن هست و مرد باید پرداخت کنه پس باید واقعا حواسش جمع باشه و اطرافیانش هم باید راهنماییش کنن نه اینکه مجبورش کنن !

mahdaviat;45764 نوشت:
به نام خدا و سلام.:gol:
اتفاقا مهریه نه چهارده تا نه به تعداد روزهای تولد عروس خانم.
داریم تو اقوام شخصیتی رو که به هوای خوشبختی تو خونه شوهر 14تا سکه مهریه اش بود و آقا معتاد از کار دراومد و اون دختر دست از پا کجتر برگشت خونه بابا... اما پدر هم ردش کرد و گفت دختر عروس نکردم که سر پیری برگرده خونه باباش... حالا اون دختر بدون پشتوانه ی مالی کار میکنه ... به سختی!!:ghamgin:
در صورتی که اگر مهریه اش بیشتر بود(در حد عرف جامعه) پشتوانه ی مالی داشت...یا حداقل اگه میدید مرد تواناییه مالیش نمیرسه ازین طریق و تهدید به اجرا گذاشتن مهریه آقا رو ترکش میداد.
خدا نیاره.. خیلی سخته!:ghamgin:
یا علی

مهریه ضمانت یا گروکشی نیست ...

مگه در عقد نامه ننوشته اگه مرد معتاد بشه زن می تونه درخواست طلاق بده ؟؟؟

راستی اون خانم برای رفع اعتیاد شوهرش کاری هم کرده ؟

قضاوت;45750 نوشت:
سلام و درود:gol:

راستی نظر بنده چهارده سکه هستش چونه هم نزنید آخرشه :cheshmak::khandeh!:

یا علی

سلام کاملا موافقم

شنیدم که مستحبه مهریه از مهر السنة بالاتر نزنه

14 سکه و قرآن و آینه و شمعدان والسلام

البته باز این هم به ایمان طرف مقابل برمیگرده که بعدا سوءاستفاده نکنه

اما به نظرم کسی که بخواد اهل بیت ع رو الگو خودش قرار بده حتی اگر بعدا در این مورد دچار شکست بشه اینو بدونه که با نیت خوب قدم گذاشته و اهل بیت ع تنهاش نمیذارند ان شاءالله

منظورم در این مورد یعنی در این ازدواج

fatemeh135;45782 نوشت:

اما به نظرم کسی که بخواد اهل بیت ع رو الگو خودش قرار بده حتی اگر بعدا در این مورد دچار شکست بشه اینو بدونه که با نیت خوب قدم گذاشته و اهل بیت ع تنهاش نمیذارند ان شاءالله

حقیقتا این نیت خوب خیلی مهمه

تازه خیلی مسائلی که رخ می دهند آزمایش الهی هستند و ما نمی دونیم ...

محمد-1353;45772 نوشت:

مهریه ضمانت یا گروکشی نیست ...

مگه در عقد نامه ننوشته اگه مرد معتاد بشه زن می تونه درخواست طلاق بده ؟؟؟

راستی اون خانم برای رفع اعتیاد شوهرش کاری هم کرده ؟

به نام خدا و سلام.

گروکشی نیست اما ضمانت و پشتوانه ی دختر که هست...

چرا نوشته... اما به چه قیمتی!!! به قیمت جوونیه از دست رفتش!! به قیمت عمر بر باد رفتش!! مگه آدم نیست!! دل نداره!! شوهرشو دوست داشت نمیخواست ازش جدا بشه اما شوهرش بدجوری معتاد بود.
آره کمکش کرد. گفت بریم مراکز دزمانی و این حرفا اما مرده قبول نکرد

[="DarkSlateBlue"]ممنون از همه دوستان كه نظراتشونو گفتن:Gol:
به نظر خود من هر كسي براي تعيين مهريه بايد به شزايط طرف مقابل شرايط خودش ,حمايت خانواده, (اگه خداي نكرده به مشكلي بر بخوره )ميزان اعتماد به طرف مقابل و ... نگاه كنه .
نميشه كلي گفت 14 تا سكه.(البته 14 تا خيلي خوبه ها منم ميگم مهريه خود من 14 تا سكه هست:Cheshmak:)ولي واقعا اگه از ميزان طبيعي و نرمالش نگذره خوب خيلي ها خانواده هاي خوب و متديني هستن ولي مهريه بالاتر تعيين ميكنن ولي معقول .
پدر دوست من قاضي دادگاهه و خيلي مومن (مومن واقعي)وقتي براي دوستم خواستگار اومد حرف از مهريه شد نظر خود دوستم روي 14 تا سكه بود ولي پدرش با در نظر گرفتن شرايط فكر كنم 114 تا سكه قرار داد .(اون شرايط دادگاه ها و مشكلات و ديده بود و نتونسته بود اون اطمينان صددرصد به داماد پيدا كنه به خاطر همين 14 تا سكرو قبول نكرد)
اتفاقا مهريه سنگين خيلي وقتا براي زن مشكل ساز ميشه و مرد گاهي واقعا نميخواد به زندگيش ادامه بده بعد چون به مهريه و شرايط نگاه ميكنه كه نميتونه طلاق بده با بد اخلاقي و ازار و اذيت تو خونه به زندگي ادامه ميده.
خود من يه دليلي كه 14 تا سكه انتخاب كردم اصلا اين بود كه واقعا اگه شوهرم روزي نخواست با من باشه نكنه خدا نكرده حتي يك روز بخواد از ترس دادن مهريه به زندگيش ادامه بده.البته مثلا در مورد خودم چون حمايت قاطع خانوادرو داشتم به اين راحتي به اين مساله فكر كردم ولي واقعا هر كسي با شرايطي كه داره بايد مهريرو انتخاب كنه خب كمي پشتوانه براي كسي كه حمايت نداره بد نيست.ولي مگه به اين راحتي تو ميشه گرفت !:khandeh!:
[/]

mahdaviat;45808 نوشت:
به نام خدا و سلام.

گروکشی نیست اما ضمانت و پشتوانه ی دختر که هست...

چرا نوشته... اما به چه قیمتی!!! به قیمت جوونیه از دست رفتش!! به قیمت عمر بر باد رفتش!! مگه آدم نیست!! دل نداره!! شوهرشو دوست داشت نمیخواست ازش جدا بشه اما شوهرش بدجوری معتاد بود.
آره کمکش کرد. گفت بریم مراکز دزمانی و این حرفا اما مرده قبول نکرد

نه ضمانت نیست ... حق زنه ... و چه بهتر که مرد همون موقع عقد مهریه را به زن بده

اون موضوع جوونیه از دست رفته و اینها هم خب کاملا دریسته اما دیگه اتفاقی هست که افتاده ربطی به مهریه و از این قیبل هم نداشته که مهریه که قیمت جوونیه آدم نیست اگه این طور با شه که هر ثانیه از عمر آدم هزار سکه طلا ارزش داره

بازم اگه دوستش داره هنوزم می تونه ببرتش برای ترک می تونه توکل کنه و قوی باشه می دونم وحشتناک سخته اما اگه موفق بشه می دونید چقدر خوشحال می شه ؟

نازنين مريم;45834 نوشت:
.(اون شرايط دادگاه ها و مشكلات و ديده بود و نتونسته بود اون اطمينان صددرصد به داماد پيدا كنه به خاطر همين 14 تا سكرو قبول نكرد)

نتونسته بود اعتماد کنه و بازم دخترش رو داد بهش !؟!؟

اگه مردی بخواد اذیت کنه 1000 تا سکه هم براش مهم نیست نمونه اش زیاده

نازنين مريم;45834 نوشت:
(اون شرايط دادگاه ها و مشكلات و ديده بود و نتونسته بود اون اطمينان صددرصد به داماد پيدا كنه به خاطر همين 14 تا سكرو قبول نكرد)
محمد-1353;45853 نوشت:
نتونسته بود اعتماد کنه و بازم دخترش رو داد بهش !؟!؟

[="DarkGreen"]اين دو تا جمله اصلا با هم مطابقت ندارنا !!!!
من تو نوشته گفتم نتونست اعتماد صددرصد به داماد پيدا كنه( گاهي خواستگار كسيه كه ادم خيلي خيلي خوب ميشناسه مثل بچه خودش و اعتماد خيلي بالايي به دست مياره) يه موقع اعتماد هست ولي درجه كمتره .من نگفتم نتونسته بود اعتماد كنه بعد دختر بهش داد:Gig:
[/]

به نظر منم مهریه اگه طبق سنت باشه خیلی مطمئن تره ضمانت داره پشیمونی نداره اینکه بعضیا تعیین میکنن 5 تا سکه به نیت 5تن یا 14 تا سکه به نیت 14 معصوم یا حداقل مقداریو تعیین میکنن که عادلانه باشه نه اونقدر زیاد که پسر بنده خدا رو بندازنش تو زندان که الانم مد شده به اندازه ی سال تولدم سکه میخوام آخه این انصافه؟
حتی بعضیا مهریشوم یه سفر مکه است یا حتی به عشق خانوم فاطمه زهرا میگن آب
بله مهریه حق زنه حقی که شوهر گردنش داره یه حقیه که میتونه پشتیبانش باشه واسه آینده که البته انشا الله زندگی هیچ کس به طلاق نکشه.

نازنين مريم;45834 نوشت:
خود من يه دليلي كه 14 تا سكه انتخاب كردم اصلا اين بود كه واقعا اگه شوهرم روزي نخواست با من باشه نكنه خدا نكرده حتي يك روز بخواد از ترس دادن مهريه به زندگيش ادامه بده.البته مثلا در مورد خودم چون حمايت قاطع خانوادرو داشتم به اين راحتي به اين مساله فكر كردم ولي واقعا هر كسي با شرايطي كه داره بايد مهريرو انتخاب كنه خب كمي پشتوانه براي كسي كه حمايت نداره بد نيست.ولي مگه به اين راحتي تو ميشه گرفت !:khandeh!:

چه افکار وحشتناکی :khandeh!:

نمیشه با دید مثبت تری زندگیمون رو شروع کنیم:Cheshmak::khandeh!:

مثلاً 14 سکه به نیت 14 معصوم (ع):hamdel:

یا علی

پیام قاصدک;45871 نوشت:
به نظر منم مهریه اگه طبق سنت باشه خیلی مطمئن تره ضمانت داره پشیمونی نداره اینکه بعضیا تعیین میکنن 5 تا سکه به نیت 5تن یا 14 تا سکه به نیت 14 معصوم یا حداقل مقداریو تعیین میکنن که عادلانه باشه نه اونقدر زیاد که پسر بنده خدا رو بندازنش تو زندان که الانم مد شده به اندازه ی سال تولدم سکه میخوام آخه این انصافه؟
حتی بعضیا مهریشوم یه سفر مکه است یا حتی به عشق خانوم فاطمه زهرا میگن آب
بله مهریه حق زنه حقی که شوهر گردنش داره یه حقیه که میتونه پشتیبانش باشه واسه آینده که البته انشا الله زندگی هیچ کس به طلاق نکشه.

خیر مقدم عرض می کنم:Gol::Nishkhand:

سرکار خانم نازنین ببینید به این می گن مثبت نگری و مثبت اندیشی:Cheshmak:

سوء تفاهم نشه نظر شما محترمه ولی بهتر نیست اون افکار رو بزاریم برای مرحله ی بعد:Cheshmak::Nishkhand:

یا علی

نازنين مريم;45834 نوشت:
خود من يه دليلي كه 14 تا سكه انتخاب كردم

[="DarkGreen"]بابا چرا انقدر منو دعوا ميكني:geryeh:خب گفتم يه دليل نگفتم اولين دليل و تنها دليل كه :Ghamgin:

نامردي ميكنيد منم جاي ديگه به مردا گير ميدم بعد ميگيد چرا گير ميدي:Cheshmak:[/]
[="DarkOrange"]راستي خيلي ها تو مهريه هاي زيادم نيتاي خوب دارن :مثلا به نيت 124000 پيامبر يا 313 نفر از ياران امام زمان و امثال اين :khandeh!:[/]

نازنين مريم;45893 نوشت:
بابا چرا انقدر منو دعوا ميكني:geryeh:خب گفتم يه دليل نگفتم اولين دليل و تنها دليل كه :Ghamgin:

تو رو خدا ناراحت نشید مزاح کردم خدمتتون نمی خواستم اشکتونو در بیارم خواستم بیدار شین:khandeh!:

نازنين مريم;45893 نوشت:

نامردي ميكنيد منم جاي ديگه به مردا گير ميدم بعد ميگيد چرا گير ميدي:Cheshmak:

دست شما درد نکنه سرکار نازنین قرار نبود برچسب نامردی بزنید:geryeh:

بازم می تونم بگم :Nishkhand: چرا به مردا گیر می دید

نازنين مريم;45893 نوشت:

راستي خيلي ها تو مهريه هاي زيادم نيتاي خوب دارن :مثلا به نيت 124000 پيامبر يا 313 نفر از ياران امام زمان و امثال اين :khandeh!:

بچه می ترسونید.

مرد های ایرونی مرد روز های سختن اینو گفتم که حساب بیاد دستتون:khandeh!:

ولی آقایون از خانم ها ی محترم استدعا دارند که این روزهای سختشون زیاد نشه:Khandidan!:

سلام

نیت خوب برای مهریه اینجوریه که میگن :
به نیت 14معصوم،1014سکه:Gig:

قضاوت;45907 نوشت:

تو رو خدا ناراحت نشید مزاح کردم خدمتتون نمی خواستم اشکتونو در بیارم خواستم بیدار شین

[="DarkGreen"]در هر صورت ناراحت شدم !!:Ghamgin:
اصلا تقصير منه تجربه هاي شخصيمو لو ميدم:Ghamgin: سياستم خوب چيزيه از اين به بعد بايد حواسمو جمع كنم:khandeh!:
[/]

[="Teal"]منو بگو كه براتون مطلب در مورد عند المطالبه و عندالاستطاعه گذاشتم اگه روزي نياز شد ازش استفاده كنيد :geryeh:[/]

محمد-1353;45851 نوشت:

بازم اگه دوستش داره هنوزم می تونه ببرتش برای ترک می تونه توکل کنه و قوی باشه می دونم وحشتناک سخته اما اگه موفق بشه می دونید چقدر خوشحال می شه ؟

به نام خدا و سلام
عزیزم خیلی وحشتناک بود طلاقش رو گرفت...

ایووووول...
با rana ی عزیز موافقم. این آقا پسرا پررون...:khandeh!:

می بخشیدا اما همتون به زندگی خیلی رمانتیک نگاه می کنین!

نقل قول:
اتفاقا مهريه سنگين خيلي وقتا براي زن مشكل ساز ميشه و مرد گاهي واقعا نميخواد به زندگيش ادامه بده بعد چون به مهريه و شرايط نگاه ميكنه كه نميتونه طلاق بده با بد اخلاقي و ازار و اذيت تو خونه به زندگي ادامه ميده.

یعنی مهریه سبک تا اون مرد بدون هیچ دردسری راحت خانم رو بندازه دور و بره سراغ موارد بعدی؟؟!! این موارد چه طلاق چه زندگی عذابه روحی هست حالا آواره و نیازمند هم باشه خوبه!!!! چرا واقعا واسه بعد طلاق زن ها فکری نمی شه اما از اون طرف همش سعی بر اصلاح قانون در جهت رفع مشکلات طلاق مرداست؟؟؟؟؟؟؟ کی بیشتر بعد طلاق آسیب می بینه و همه زندگیشو می بازه؟؟؟باید طلاق همون قدر که برای خانم ها تو جامعه عواقب سنگین داره واسه اقایون هم داشته باشه تا راحت اقدام به زن گرفتن و سپس تنوع طلبی و ناسازگاری نکنن!

نقل قول:
ون موضوع جوونیه از دست رفته و اینها هم خب کاملا دریسته اما دیگه اتفاقی هست که افتاده ربطی به مهریه و از این قیبل هم نداشته که مهریه که قیمت جوونیه آدم نیست اگه این طور با شه که هر ثانیه از عمر آدم هزار سکه طلا ارزش داره
واقعا چرا اینقدر راحت نسبت به طلاق اقایون نظر می دن که ارزش زندگی بیش از اینهاست و .. اگه قرار بود مهریه ارزش زندگی از دست رفته باشه که دیه افراد زن و مرد نداشت و رقمش باید خیلی بالاتر می رفت. پس مهریه یک حساب اقتصادی هم داره علاوه بر بحث های رمانتیک!! چرا وقتی بحث بر سر دیه و ارث و نابرابری زن و مرد تو این موارد می شه ما رو ارجاع میدن به سیستم اسلامی که اساسش نان آوری مرد هست و دیگه اینکه زن منابع مالی شامل نفقه!و مهریه هم دارد لذا دیه و ارث به این صورت هست!! پس طبق همین سیستم اسلامی مهریه یا ضمانت مالی دیگری برای خانم باید تعیین بشه تا خانم های مطلقه آواره و تحقیر تو جامعه گرگ صفت نشن .البته داریم که جامعه اسلامی در خصوص زنان بی سرپرست مسئول هست ولی کو تا جامعه اسلامی!!!

مهریه تنها در صورتی که واقعا اعتماد بالاسسسسسسست می تونه کم باشه والا باید در حد منطقی و عرف باشه نه اخیلی بالا و نه خیلی کم
اقای محترم هوس تنوع طلبی نمودن راحت خانم رو گذاشتن کنار حالا قربون قوانین اسلامیمون برم که داره تصویب می شه بدون رضایت همسر می تونن برن اقدام کنن واسه همسر دوم .دلیلش رو هم عرض می کنن حمایت از حقوق همسران دوم!! واقعا چقدر مردا فداکارن. فقط برای خوشبختی زن ها این قوانین تند تند تایید و تصویب می شه!کیا از قوانین سود می برن!! مردای درست یا نادرست؟؟؟
خدا عاقبت همه ما رو ختم بخیر کنه
ضمنا خانم ها شروط ضمن عقد رو جدی بگیرن زندگی باید شروع عاقلانه داشته باشه و ادامش بر اساس بزرگواری و رمانتیک بازی باشه

یا حق
موفق باشین

بی دل;45929 نوشت:
یعنی مهریه سبک تا اون مرد بدون هیچ دردسری راحت خانم رو بندازه دور و بره سراغ موارد بعدی؟؟!! این موارد چه طلاق چه زندگی عذابه روحی هست حالا آواره و نیازمند هم باشه خوبه!!!!

[="indigo"]در بالا من كاملا توضيح دادم كه مهريه بايد معقول باشه كم يا زياد بودن مهريه (مثلا براي نمونه14)براي تعيينش خود خانواده و دختر بايد شرايطو بسنجن كه اطمينانشون به طرف مقابل چقدره اگه كسي انقدر به طرف مقابلش اطمينان نداره كه فكر ميكنه ادم هوسبازي باشه و بعد ازدواج به قول شما ميخواد دور!!بندازتش اون ميتونه مهريه بالاتري قرار بده بحث ما سر مهريه هاي غير معقوله و البته من به حمايت خانواده هم تو مطلبم اشاره كردم كسي كه ميدونه هيچ پشت و پناهي نداره حكمش خيلي فرق ميكنه ولي كلا اگه مردي مثلا به نظر شما انقدر هوسبازه و به خاطر هوسبازي و تنوع طلبي ميخواد زنشو طلاق بده زندگي با چنين مردي ارزشمنده؟!!!اگه اون مرد انقدر مشكل دار باشه شايد به حدود شرع هم پايبند نشه و بدون طلاق كارشو بكنه يا شايدم از لحاظ شرعي بره يه زن ديگه صيغه كنه.[/]

نازنين مريم;45869 نوشت:
اين دو تا جمله اصلا با هم مطابقت ندارنا !!!!
من تو نوشته گفتم نتونست اعتماد صددرصد به داماد پيدا كنه( گاهي خواستگار كسيه كه ادم خيلي خيلي خوب ميشناسه مثل بچه خودش و اعتماد خيلي بالايي به دست مياره) يه موقع اعتماد هست ولي درجه كمتره .من نگفتم نتونسته بود اعتماد كنه بعد دختر بهش داد:gig:

من بازم می گم نباید به خاطر اعتماد نداشتن یا کم اعتماد داشتن مهریه را برد بالا

مهریه بالا زندگی را سیاه می کند هم برای مرد و هم برای زن دلیلش هم در دادگاههای خانواده فراوانه ...

بی دل;45929 نوشت:
می بخشیدا اما همتون به زندگی خیلی رمانتیک نگاه می کنین!
.....
.....
واقعا چرا اینقدر راحت نسبت به طلاق اقایون نظر می دن که ارزش زندگی بیش از اینهاست و .. اگه قرار بود مهریه ارزش زندگی از دست رفته باشه که دیه افراد زن و مرد نداشت و رقمش باید خیلی بالاتر می رفت. پس مهریه یک حساب اقتصادی هم داره علاوه بر بحث های رمانتیک!!

زندگی غیر رمانتیک زندگی نیست . البته + دید باز و منطق صحیح

در ضمن قضاوت عجولانه نفرمایید . من هرگز نسیت به طلاق چنین دیدی نداشتم .

مهریه حساب اقتصادی نداره اگه داشت چرا مهریه حضرت فاطمه - بانوی دوعالم - اون طوریه ؟

نقل قول:
من بازم می گم نباید به خاطر اعتماد نداشتن یا کم اعتماد داشتن مهریه را برد بالا

مهریه بالا زندگی را سیاه می کند هم برای مرد و هم برای زن دلیلش هم در دادگاههای خانواده فراوانه ...

بیشتر درخواست مهریه ها وقتی هست که زن و شوهر با دلایل دیگری زندگیشون متزلزل شده و به طلاق داره کشیده می شه حالا این جدایی تو دادگاههای ایران باعث بدبختی خانم ها هست چه بی مهریه چه با مهریه کم چه با مهریه بالا.اما جدایی و طلاق با مهریه عرفی و خوب می شه گرفتاری مردان در حالی که اون خانم هم کلا بدبخت شده => بدبختی مردان و زنان با هم. اینجا می شه که چون بحث گرفتاری مردها پیش میاد اقایون دادشون بلند میشه!که ....
بحث مهریه های نجومی و غیرواقعی و نا ممکن اینجا کاملا رد هست بحث یک حد عرفی هست نه کم و رمانتیک و نه نجومی!

نقل قول:
مهریه حساب اقتصادی نداره اگه داشت چرا مهریه حضرت فاطمه - بانوی دوعالم - اون طوریه ؟

اولا اگر کسی مردی علی وار یافت مهریه اش هم زهرا گونه باشد . قطعا آن زوج تکرار نشدنی هستند.همانطور که هیچ مشاوری ازدواج و اختلاف سنی و روش ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه را تجویز نمی کند هیچ مشاور عاقلی هم مهریه حضرت زهرا را به عموم جامعه و الگو پذیری تک بعدی پیشنهاد نمی کنه!ایا اعم مشکلات بحث مهریه است و با حذفش کانون خانواده ها گرم؟؟ خیر فقط گستاخی برخی افراد بیشتر پس چنین توصیه جز برای اهلش و ادم شناسش اشتباهه محضه و با این اطمینان که هیچ مردی علی ع نیست حتی بهترینشان
دوما بحث حساب اقتصادی مهریه را بنده از خود جامعه روحانیان طی کلاس ها و دوره های آموزشی درحوزه نظام حقوقی خانواده نقل کردم .می تونین تحقیق کنین نتیجه رو به اطلاع بنده هم برسونین تا بدونم که توجیهات دینی بزرگواران اشتباه و بی بنیان بوده هر چند هنوز این مباحث قابل بحثه
سوما بحث تعیی مهریه زمان انتخاب هست وقتی که هنوز زندگی شروع نشده و این مرحله نباید دستخوش احساسات رمانتیک و عشق ورزی باشه. وقتی شروع شد همه دستشون میاد که چه کنن و ایثار تازه اون موقع جایگاه پیدا می کنه
یا حق

بی دل;46684 نوشت:
بیشتر درخواست مهریه ها وقتی هست که زن و شوهر با دلایل دیگری زندگیشون متزلزل شده و به طلاق داره کشیده می شه حالا این جدایی تو دادگاههای ایران باعث بدبختی خانم ها هست چه بی مهریه چه با مهریه کم چه با مهریه بالا.اما جدایی و طلاق با مهریه عرفی و خوب می شه گرفتاری مردان در حالی که اون خانم هم کلا بدبخت شده => بدبختی مردان و زنان با هم. اینجا می شه که چون بحث گرفتاری مردها پیش میاد اقایون دادشون بلند میشه!که ....
بحث مهریه های نجومی و غیرواقعی و نا ممکن اینجا کاملا رد هست بحث یک حد عرفی هست نه کم و رمانتیک و نه نجومی!

مهریه را که نمی توان مقدار استاندارد براش گذاشت ! می شه ؟ مثلا چند تا خوبه ؟

حد عرفی منظورتون را متوجه نمی شم !

اضافه کنم که مهریه حق زنه و وقتی مردی مهریه ای را قول داد باید مرد باشه و سر قولش بمونه

نقل قول:

تبارک الله!!!!! پس چطور قانون میذارن براش و برای پرداختش اگه از یه حدی بالاتر باشه شرایط میذارن یا می گن نمی شه؟؟؟ قانون داریم از 200 به بالا ال بل و....
ببینین جناب اقای محمد 1353تو دادگاهها تنها جایی که اقایون گرفتار شدن بحث مهریه بود که براش شروع به قانون گذاری کردن تا اقایون مشکلاتشون حل بشه نگران نباشین اینقدر قانون و روش هست شما احتمالا مطلع نیستین اما هر جا که گرفتاری خانم ها مطرح بوده باورکنین هنوز تغییر خاصی در جهت رفع مشکلات خانم ها نشده و خانم همیشه ضرر می کنن. پس بهتره تو این قسمت هم مثل باقی راه منطقی مطابق عصر حاضر داشت وقتی یک اعتماد نسبی هست با در نظر گرفتم چند عامل مثل حمایت خانواده و پشتوانه خانم و موقعیت اقتصادی مرد در یک چشم انداز نه مقطعی و میزان شناخت تعیین بشه که اکثرا حدود همون 200 که خود قانون هم بهش گیر داده به طور معمول در نظر می گیرن(بازه تعیین نکردم مثال بود و شاید متوسط فقط Lol اما هستن کسانی که وجوه زندگیشون و دریچه نگاهشون به زندگی متفاوت هست و اعتماد خوبی در میان هست اینجا دیگه میشه کمی رمانتیک بازی به خرج داد
به شخصی علاق ای نمی بینم در مهریه بالا چون هدیه است زوری نمی شه! اما نقص های قانونی اول باید برطرف بشه تا مهریه وسیله نشه
مثلا طبق قانون اسلامی ولی جامعه باید زنان مطلقه و بی سرپرست رو حقوق بده اما ...
جامعه یک طرفی اصلاح نمی شه
مهریه های نجومی هم مربوط به دلخوشان و مرفهین بیدرد هست که در نادرستیش بحثی نیست
یا حق

محمد-1353;46685 نوشت:

[="indigo"]حد عرفي و استاندارد هم در اصل براي هر خونواده فرق ميكنه گاهي دختر موقع ازدواج ميبينه پسري وضع مالي مناسبي نداره قرار نيست كه همون اول و ابتداي كار مثلا سيصد تا سكه دين گردن اون بنده خدا بندازم اصل بر اعتماده به نظر منم نميشه براي اينكه مردو بتوني بعدا تحت فشار بزاري مهريه بالا تعيين كني (البته بازم تاكيد ميكنم وضعيت خونوادگي خيلي تاثير داره براي تعيين مهر مثلا يه دختري كه ميدونه خداي نكرده اگه كارش به طلاق بكشه خونوادش حمايت كه نميكنن هيچ سرزنش هم ميكنن و براش مشكل پيش بياد واقعا بايد به فكر يه حداقل مهري كه بتونه پشتوانش باشه نه به فكر اينكه بخواد غنيمت به دست بياره!!شان خانواده دو طرف خيلي مهمه الان گاهي ميبينم هيچ كدوم از دو طرف آهي در بساط ندارن 1000 تا سكه مهر گذاشتن!!!)[/]

[="darkslateblue"]ولي مواقعي پيش مياد كه دختري با پسري ميخواد ازدواج كنه كه وضعيت مالي مناسب و خوبي داره چه ايرادي داره مهريه بالاتر باشه بالاخره مهريه هديه ايه از طرف مرد به زن يه فرد پولدار كه توان ماليشو داره بايد مهريه اي در حدو اندازه خودش بندازه البته حساب اين جداست كه دو نفر پولدار هم هستند ولي بازم دوست دارن مهريشنون به نيت چهارده معصوم 14 تا سكه باشه.[/]

[="green"]به نظر من كه قديما خوب بود مهريه چيزي تعيين ميشد كه طرف دستش بود همون موقعم ميداد و زير دينم نميموند با مادر بزرگم كه حرف ميزدم ميگفت اون موقعا يه زمين يا چيزي كه ارزش دار بود همون موقع به اسم عروس ميكردن به عنوان مهر .
الان فرهنگ يه جوري شده فكر ميكنن مهريه براي وقت طلاقه!!
[/]

نازنين مريم;46710 نوشت:

به نظر من كه قديما خوب بود مهريه چيزي تعيين ميشد كه طرف دستش بود همون موقعم ميداد و زير دينم نميموند با مادر بزرگم كه حرف ميزدم ميگفت اون موقعا يه زمين يا چيزي كه ارزش دار بود همون موقع به اسم عروس ميكردن به عنوان مهر .
الان فرهنگ يه جوري شده فكر ميكنن مهريه براي وقت طلاقه!!

چرا می فرمایید قدیمها ؟ مگه الان نمی شه همون کار را کرد ؟ الانم می شه

الانم اگه هر دختر خانمی سر عقد مهریه خودش رو هم با محبت از همسرش دریافت کنه خیلی قشنگ می شه دیگه این همه دردسر هم بوجود نمی آد . طرف می خواد 1000 تا سکه مهر کنه خیلی خوب مردی همون موقع عقد بده به عشق زندگیت

نازنين مريم;46710 نوشت:
اون موقعا يه زمين يا چيزي كه ارزش دار بود همون موقع به اسم عروس ميكردن به عنوان مهر !

می دونید اون موقع ها قیمت زمین متری چند بود ؟؟؟؟؟

بی دل;46694 نوشت:
اکثرا حدود همون 200 که خود قانون هم بهش گیر داده به طور معمول در نظر می گیرن(بازه تعیین نکردم مثال بود و شاید متوسط فقط Lol

200 تا سکه از قرار 300000 تومان هر سکه بگیریم ( سکه داره بالاتر هم می ره ) می شه = 60000000

دقیقا 60 میلیون تومان ناقابل

خب من الان بین خودم و دوستان و همکارنم می بینم دیگه یعد از سالهای سال کار کردن طرف تازه می تونه به خونه قسطی بخره کل خونش ممکنه 50 تومان هم نباشه + یه ماشین مثلا 206 که نوش حدود 15-16 تومان می شه . درستش اینه که مهریه اول زندگی پرداخت بشه . پس این بابا برای مهریه باید خونه و ماشینش رو بفروشه یه چیزی هم بگذاره روش و مهریه سرکار خانم را پرداخت کنه بعد با هم تشریف ببرند به خانه بخت ( شاید هم بدبخت ) ( نه ببحشید خونه رو که فروخته بود - خب می تونن چادر بزنن ! )

خب الان دیگه دختر خانم 60 میلیون پول داره و آقا داماد هم آس و پاس .... مثل آدمی که رفته کازینو همه پولش را تو قمار باخته

من اگه 60 میلیون پول داشتم اول باهاش به مستمندان کمک می کردم بعد هم با بقیه اش می رفتم چند تا کشور سفر می کردم و زیبایی هایش را می دیدم و کاری نمی کردم که دست آخر دلم بسوزه

کدوم جوون مومن و بچه مثبتی رو سراغ دارید که اول زندگی 120 میلیون پس انداز از راه 100% حلال جمع کرده باشه که 60 تای اون رو برای مهریه پرداخت کنه که چی ؟ بابای دختر اعتماد نداره ؟ ببخشید من باشم می گم اعتماد نداره ؟ نداشته باشه ! شمار و به خیر و ما را به سلامت خلاص :Kaf:

اون وقت می دونید چی میشه ؟ طرف که نه می تونه طلاق بده - نه می بینه خانواده دحتر دوستش دارند - هم می بینه زنش همش دنبال پوله - اونم چی کار می کنه -

می ره از راه حروم کسب درامد می کنه تا زودتر پول مهریه زنش رو جور کنه ... یا نه ... می ره صیغه می کنه - زن دوم می گیره

اون وقت دختر هم می گه مهرم حلال جونم آزاد ... یا اینکه آقا داماد سر از زندان در می آورد برای مهریه ... خب یه جوون که می تونست برای کشورش مفید باشه بابت مهریه زنش می ره زندان ... یا نه عند استطاعه هستش دیگه درست نوشتم ؟ مثل برده ها باید تا اخر عمرش بیگاری زن رو بکشه ... یه مردی می شه که دیگه هیچچی براش مهم نیست و ممکنه خاضر باشه دست به هر کاری بزنه که مهریه رو بده ..... اینم شد نتیجه مهریه در حد عرف !!!

محمد-1353;46713 نوشت:
چرا می فرمایید قدیمها ؟ مگه الان نمی شه همون کار را کرد ؟ الانم می شه

[="DarkGreen"]راست ميگيد ميشه وخيلي خوبه كه دوباره فرهنگ بشه (البته ميترسم چون همه از نداري براي ازدواج مينالن اگه بخوان مهريه هم همون موقع بدن ديگه آمار ازدواج نزديك به صفر بشه) ولي خب فعلا كه متاسفانه نيست پس ميشه قديما ديگه!!:khandeh!:
[/]

محمد-1353;46713 نوشت:
می دونید اون موقع ها قیمت زمین متری چند بود ؟؟؟؟؟

[="DarkSlateBlue"]بستگي به زمينش داره!!!!والا نميدونم ولي مادربزرگ من با خانواده خان وصلت كرده بود زمينش الان خيلي گرونه:Cheshmak:خوبي زمين اينه كه قيمتش رشد پيدا ميكنه البته سكه هم بد نيست!!![/]

[="Sienna"]خدايي چه خبره 200 تا سكه!!:Gig:البته بستگي به پسر داره خب بچه پولدار باشه داشته باشه زياد نيست ولي در حد ما آدماي معمولي خيليه.[/]

شما تک یعدی و فقط برای اثبات نظز محترم خودتون از حرفای من برداشت می کنین!!!!من عدد حداکثری که قانون بهش گیر داده رو گفتم فقط و اگه دقت کرده باشین گفتم به چیا بستگی داره و عرض کردم مثال.ضمنا قانون دیگه کسی رو واسه مهریه نمی ندازه زندان خبر ندارین؟؟!!!اگه قوانین اصلاح بشه مهریه هم درست می شه و دیگه واسه اعتماد سازی و این حرفا ازش استفاده نمی کنن. مهریه بالا یک بیماری هست که جز با رفع عللش نمی شه درستش کرد.فکر کنم حرفم واضحه.امیدوارم فقط یک بعدی به قضیه نگاه نکنین انصافا. حتما تو ابن اوضاع نابسامان به همه میگین مهریه فوقش 14 تا .می شه واسه این نظر خودتون هم داستان بگین تا آخرش؟! آخه واردین

ضمنا نمی دونم کجا هستین که خونه 50 میلیون هست پس به تهران و شهرستان بودن هم بستگی داره:)
اصلا از این به بعد برای رعایت حال اقایون مهریه همه مثل حضرت زهرا س

واسه شما که از همون اول می خواین پرداخت کنین و همه ی کاراتون درسته می شه جز همون 14 تایی ها خوبه نه اصلا چطوره خانم یه چیزی هم هدیه بده تا رمانتیک تر بشه! خوشبخت باشین. مزاح بود

یا حق

بی دل;46821 نوشت:
شما تک یعدی و فقط برای اثبات نظز محترم خودتون از حرفای من برداشت می کنین!!!!من عدد حداکثری که قانون بهش گیر داده رو گفتم فقط و اگه دقت کرده باشین گفتم به چیا بستگی داره و عرض کردم مثال.ضمنا قانون دیگه کسی رو واسه مهریه نمی ندازه زندان خبر ندارین؟؟!!!اگه قوانین اصلاح بشه مهریه هم درست می شه و دیگه واسه اعتماد سازی و این حرفا ازش استفاده نمی کنن. مهریه بالا یک بیماری هست که جز با رفع عللش نمی شه درستش کرد.فکر کنم حرفم واضحه.امیدوارم فقط یک بعدی به قضیه نگاه نکنین انصافا. حتما تو ابن اوضاع نابسامان به همه میگین مهریه فوقش 14 تا .می شه واسه این نظر خودتون هم داستان بگین تا آخرش؟! آخه واردین

ضمنا نمی دونم کجا هستین که خونه 50 میلیون هست پس به تهران و شهرستان بودن هم بستگی داره:)
اصلا از این به بعد برای رعایت حال اقایون مهریه همه مثل حضرت زهرا س

واسه شما که از همون اول می خواین پرداخت کنین و همه ی کاراتون درسته می شه جز همون 14 تایی ها خوبه نه اصلا چطوره خانم یه چیزی هم هدیه بده تا رمانتیک تر بشه! خوشبخت باشین. مزاح بود

یا حق

من در زندگی به هیچ شخصی تیکه نیانداختم شما هم لطف کنید و رعایت کنید . اگر نظرات مرا قبول ندارید دلیل نمی شود طور دیگری جواب بدهید

نقل قول:
دوما بحث حساب اقتصادی مهریه را بنده از خود جامعه روحانیان طی کلاس ها و دوره های آموزشی درحوزه نظام حقوقی خانواده نقل کردم .می تونین تحقیق کنین نتیجه رو به اطلاع بنده هم برسونین تا بدونم که توجیهات دینی بزرگواران اشتباه و بی بنیان بوده هر چند هنوز این مباحث قابل بحثه
اینجا هم به بنده توهین کردید که دارم نظر بزرگواران دینی را اشتباه می خوانم . من کی همچین حرفی زدم ؟ من همیشه کوچک و شاگرد بزرگان دینی بوده و هستم
تازه شما از کجا می دانید که من در کدام کلاس های دینی بوده ام یا نبوده ام ؟

من هر چه نوشتم نظر شخصی ام بوده . مشاوران عزیز سایت هم نظرشون این بوده که مشخص کنیم موضوعی که می نویسیم نظر شخصی است یا چیز دیگر ....

اگر بفهمم که نظرم اشتباهه فوری قبول می کنم فهمیدنش هم سخت نیست خدا را شکر مرجع تقلید داریم و می بایست همیشه به نظر ایشان رجوع نماییم و سخن ایشان هر چه باشد به روی چشم :Sham:

با سلام
تا از شما خواستم که در این مورد فقط افراد شایسته جامعه رو که زندگیشون متفاوت از خیلی هاست رو برای یک بحث عمومی ملاک قرار ندین متن های بنده رو از یک بعد دیگه مدنظر قرار دادین.

در قسمت اولم باور بفرمایین تیکه نبود واقعیت بود شما یه جور هستین عموم جامعه یه جور دیگه منظور بنده این بود(همین که تاکید دارین روی عندالمطالبه و پرداخت و دین یعنی فهم این مسئولیت حساب امثال شما رو از خیلی ها جدا می کنه) و اگر ناراحتی ایجاد شده عذر می خوام ضمنا برای آخرشم عرض کردم مزاح.اما بازم عذر خواهی بنده رو بپذیرین.اگر بحث فقط قشر مذهبی و خوب باشه حرفهای شما کاملا صحیحه .
هر نکته دیگه ای هم که گفتم یا خواستم تیکه نیست به نظرم.شما در متنوتون حرف های بنده رو به سرانجام رسوندین(بدون تیکه یا..!) از یک بعد و غیر واقعی . به نوشته خودتون ارجاع میدم با انصاف برخورد کنین . تنها حرفم این بود که یک جانبه داستان رو پیش نبرین . برای نظر خودتون هم همین طور حلاجی کنین همین
و اما این قسمت دوم رو نمی دانم چرا فرض بر توهین گرفتین. برام عجیبه. هیچ کدوم از حرفهایی که برداشت کردین به مغزم خطور نکرده و اصلا چنین منظروی نداشتم و همه روحانیون هم مرجع نیستن که من منظورم مرجع بوده باشه منظور من مشخصه اساتید اون کلاس بوده که من هم اول در مورد مهریه و بحث اقتصادی ماند شما فکر می کردم اما بعد اونجا این حرفا مطرح شد اگه منبع رو هم گفتم برای اینکه بگم بیان و فهم اشتباه خودم نبوده یا منابع غربی
واقعا برداشت شما از حرفم عجیبه شاید شایدچنین بازتابی داره اما مد نظرم این بود که نکنه اشتباه بوده اون مباحث واقعا و اینکه تحقیق بیشتر کنمو یا شاید اطلاعات باقی افراد کمک کنه .و این جمله که این مباحث قابل بحثه در آخر حرفم نشون میده قطعیت اینها برام ثابت نشده از لحاظ منطقی و جویای فهم بیشترم
هنوز هم می گم نمی شه یک طرفی امری رو اصلاح کرد همین
موفق باشین

بی دل;46833 نوشت:
با سلام
تا از شما خواستم که در این مورد فقط افراد شایسته جامعه رو که زندگیشون متفاوت از خیلی هاست رو برای یک بحث عمومی ملاک قرار ندین متن های بنده رو از یک بعد دیگه مدنظر قرار دادین.

در قسمت اولم باور بفرمایین تیکه نبود واقعیت بود شما یه جور هستین عموم جامعه یه جور دیگه منظور بنده این بود(همین که تاکید دارین روی عندالمطالبه و پرداخت و دین یعنی فهم این مسئولیت حساب امثال شما رو از خیلی ها جدا می کنه) و اگر ناراحتی ایجاد شده عذر می خوام ضمنا برای آخرشم عرض کردم مزاح.اما بازم عذر خواهی بنده رو بپذیرین.اگر بحث فقط قشر مذهبی و خوب باشه حرفهای شما کاملا صحیحه
و اما این قسمت دوم رو نمی دانم چرا فرض بر توهین گرفتین. برام عجیبه. هیچ کدوم از حرفهایی که برداشت کردین به مغزم خطور نکرده و اصلا چنین منظروی نداشتم و همه روحانیون هم مرجع نیستن که من منظورم مرجع بوده باشه منظور من مشخصه اساتید اون کلاس بوده که من هم اول در مورد مهریه و بحث اقتصادی ماند شما فکر می کردم اما بعد اونجا این حرفا مطرح شد اگه منبع رو هم گفتم برای اینکه بگم بیان و فهم اشتباه خودم نبوده یا منابع غربی
واقعا برداشت شما از حرفم عجیبه شاید شایدچنین بازتابی داره اما مد نظرم این بود که نکنه اشتباه بوده اون مباحث واقعا و اینکه تحقیق بیشتر کنمو یا شاید اطلاعات باقی افراد کمک کنه .و این جمله که این مباحث قابل بحثه در آخر حرفم نشون میده قطعیت اینها برام ثابت نشده از لحاظ منطقی و جویای فهم بیشترم
هنوز هم می گم نمی شه یک طرفی امری رو اصلاح کرد همین
موفق باشین

من هم قصد جسارت خدمت شما نداشتم

شخصا بنای زندگی مشترک را بر اساس آموخته های قرآنی ام قرار داده بودم اما نشد متاسفانه .. ولی باعث شد تا ایمانم قوی تر شود .... شاید برای همین به چنین موضوعاتی حساس تر شده ام

حقیقتا سخن شما را درک می کنم اما باور بفرمایید باید از خودمان شروع کنیم و باید سعی کنیم تا کم کم رشد معنوی را در خودمان قوی تر کنیم
شرایط امروز برای ازدواج شرابط درستی نیست همه هم می دانیم باید توکل کنیم به خدا

موفق باشید

بنده هم مثال های زیادی دیدم خانمی که حتی دارایی های خود را بر اساس همین اعتماد و محبت بنام همسر کرد اما بعد همسرش طلاقش داد خیلی راحت این خانم حتی مهریه اش رو نتونسته بگیره که بالا نبوده و باز ارزش خانه و زمینی که صرف اعتماد متقابل زوجین بنام کرد هم بسیار کمتر
یا اقایی که وکالت تام گرفت با کلک و همسرش رو بعد گرفتن دارایی ها رهاش کرد و مهریه هم نداد حتی. ا.ن خانم مذهبی هم بود اما مذهبی با دید غیر عاقلانه
یا دوست مذهبی که مهریه رو پایین قرار داد و با همه تحقیقاتش بعد ازدواج فرد جور دیگه ایی از آب در اومد و رهاش کرد!! اون دختر الان هیچ پشتوانه ای نداره جز عنوان مطلقه و همه محدودیت هاش و نگاههای جامعه!
شما هم با تجربه های دیگر از یم بعد دیگر
بعد دیدن این موارد من جز برای خودم برای کسی دیگری توصیه ندارم جز در نظرگرفتن همه جوانب امر
یا حق

[="Navy"]كاش كارشناساي سايتم نظراتشونو ميگفتن خيلي كمك ميكنه به نتيجه گرفتن از بحثا .بايد ازشون دعوت كنيم يا اگه نياز باشه خودشون جواب ميدن؟!!:Gig:[/]

دوباره سلام

در یک وبلاگ در مورد نظام حقوقی خانواده در بحث حق طلاق برای مرد و موانع سواستفاده از آن خوندم که یکی از موانعی که قرار داده شده مسئولیت های مرد هست که او را پایبند به زندگی و منصرف از طلاق می کند یکی از این مسئولیت ها را مهریه برشمرده!! که از طلاق های غیر منطقی و نادرست جلوگیری کرده باعث تامل طرفین و ادامه زندگی میشه لذا خانم از نگرانی در میاد!
اگه این تحلیل درست باشه نشون میده مهریه خیلی کم همیشه جایز نیست
اما کلا جای سواله برام . هدف هم صرفا نقل مواضعی و کارکرد هایی هست که برای مهریه وجود داره و جویا شدن نظر اساتید

بی دل;46852 نوشت:
دوباره سلام

در یک وبلاگ در مورد نظام حقوقی خانواده در بحث حق طلاق برای مرد و موانع سواستفاده از آن خوندم که یکی از موانعی که قرار داده شده مسئولیت های مرد هست که او را پایبند به زندگی و منصرف از طلاق می کند یکی از این مسئولیت ها را مهریه برشمرده!! که از طلاق های غیر منطقی و نادرست جلوگیری کرده باعث تامل طرفین و ادامه زندگی میشه لذا خانم از نگرانی در میاد!
اگه این تحلیل درست باشه نشون میده مهریه خیلی کم همیشه جایز نیست
اما کلا جای سواله برام . هدف هم صرفا نقل مواضعی و کارکرد هایی هست که برای مهریه وجود داره و جویا شدن نظر اساتید

والا من هم یک طرفه نگاه نمی کنم .

دوست عزیز من مهریه سنگین را قبول کرده بود . بعدا دختره بعد از ازدواج عوض شد و پدر دوستم را در آورد با اینکه پسر مومن و خوبی بود افسردگی هم گرفت یه مدت

از طرف دیگه دختر خاله من مهریه اش 300 سکه بود چون پسره خیلی خیلی پول دار بود .

اما بعد بقدری اذیتش کرد- کتکش زد - که دختر خالم گفت مهرم حلال جونم آزاد تازه بازم طلاق نمی داد کلی دردسر کشید .

برای همینه که من می بینم دخترایی که مهریه شون کمه ضربه شدید می خورند
پسرایی هم که مهریه زیاد قبول می کنند بازم ضربه شدید می خورند

پس تکلیف چیه ؟

محمد-1353;46862 نوشت:
اما بعد بقدری اذیتش کرد که دختر خالم گفت مهرم حلال جونم آزاد تازه بازم طلاق نمی داد کلی دردسر کشید .

[="MediumTurquoise"]با اين كاملا موافقم .:Gol:
يعني اگه مردي اهل لجبازي و اذيت باشه و خودساخته نباشه زن فكر نميكنم با مهريه بتونه به نتيجه برسه!!مگه اينكه آقا خيلي مظلوم باشه كه اونم گناه داره براي طلاق ازش از زور و ابزار مهريه استفاده بشه.

تو قرآنم بعد از اينكه گروهي از مردان براي ندادن مهر زنان را ذيت ميكردند آيه نازل شد و از اين كار مردان رو نهي كرد .

[/]

محمد-1353;46862 نوشت:
برای همینه که من می بینم دخترایی که مهریه شون کمه ضربه شدید می خورند
پسرایی هم که مهریه زیاد قبول می کنند بازم ضربه شدید می خورند

[="indigo"]شما هم قبول داريد كه دخترايي كه مهريشون كمه ضربه شديد ميخورن!!!خب پس همه كه يه چيز ميگن پس اختلاف سر چيه؟!![/]

[="darkslateblue"]تو همه كارا تعادل[/]

نازنين مريم;46867 نوشت:
شما هم قبول داريد كه دخترايي كه مهريشون كمه ضربه شديد ميخورن!!!خب پس همه كه يه چيز ميگن پس اختلاف سر چيه؟!!
تو همه كارا تعادل

دقیقا قبول دارم اما دلیلش رو مهریه نمی دونم چون مردی که این قدر پست باشه که یه زن رو که به امانت دستش سپرده شده اذیت کنه هیچ چیز جلو دارش نیست .

(داشتم ویرایش می کردم) .... داشتم می گفتم که اگه قانون بتواند در مورد مردهایی که زنشون را کتک می زنن و اذیت می کنند سخت گیر تر می بود دیگه مردم هم به مهریه به عنوان ضمانت رفتار مرد نگاه نمی کردند و دوباره مهریه برمی گشت به همون جایگاه اسلامی و زیبا و والا که داشت ... الانم یه کم همت می خواد از طرف آقایون که محبت را در زندگی جاری سازند یکم هم همت از طرف خانمها که از شوهر خودشون اطاعت کنند
( البته قانون همین الان هم قوانین خوبی برای دفاع از زنان داره اما متاسفانه خانمهایی که مورد اذیت شوهر هستند متاسفانه اغلب از حقوق خودشان بی خبرند )

محمد-1353;46871 نوشت:
دقیقا قبول دارم اما دلیلش رو مهریه نمی دونم چون مردی که این قدر پست باشه که یه زن رو که به امانت دستش سپرده شده اذیت کنه هیچ چیز جلو دارش نیست .

[="Teal"]چرا بقيش حذف شد تا من جواب بدم:Ghamgin:خيلي خوب وبد كه اتفاقا من ميخواستم بگم واقعا حرفتون درسته مهريه بايد به جايگاه اصلي و ارزشي كه داره دوباره برگرده و يه هديه از روي علاقه باشه نه تهديد و ..[/]

نمي دونم مربوط به اينجا ميشه يا نه. ولي مي خوام بدونم حالا يكي مهريه بالا داشته و ازدواج كرده و اتفاقا زود هم به طلاق منجر شده و حالا داره به صورت تقسيط شده هر چند وقت يه بار سكه هاي مهريشو مي گيره. كار به حكم حلال بودنش ندارم كه خب صد درصد حلاله. ولي مثلا اين درسته كه با توجه به اين كه هر دو طرف تو طلاق مقصر بودن و حالا اون مرد دوباره رفته ازدواج كرده و يه بچه كوچيكم داره، و به هر حال احتمالا اين كه هر از چند گاهي يه سكه بخواد بده به طرف قبليش، بازم ميگم احتمالا براش يه مقدار سخته و بايد از خرج زن و بچش بذاره گرچه فك كنم دادگاه همه اين ها رو بررسي مي كنه و با توجه به شرايط مرد مهريه رو اصلا قسطي كرده و اينا،, و اين كه تو اسلام اين همه سفارش شده به مهريه كم و يا بخشيدن مهريه حكم اخلاقي استفاده از اين مهريه چيه؟ نه حكم شرعي ها. حكم اخلاقي و از باب رعايت احتياط مثلا.
به نظر من اين كه آدم نسبت به خرج اين پول يه خورده دل چركين بشه طبيعيه. ولي مي خوام نظر كارشناساي اخلاق و مشاورا و نيز كارشناساي احكام رو بدونم.
خيلي ممنونم ازشما.

در واقع مثلا اين كه بعضيا از باب احتياط حتي مال مشكوك به شبهه رو نمي خورن و سعي مي كنن تو زندگي به ريزتزين نكات هم توجه كنن، حالا مثلا چنين شخصي بخواد از آبجيش پول قرض بگيره و آبجيشم همچين پولي بهش بده، اين با اون احتياطا و رعايتا تناقض ايجاد مي كنه يا نه؟
بازم ممنونم.

موضوع قفل شده است