صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بحث مهريه :كي داده كي گرفته؟!!

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

بحث مهريه :كي داده كي گرفته؟!!

اين جمله ايه كه خيلي خوب مد شده ميگن به سن عروس خانم سكه طلا مهر كنيد بعد ميگن كي داده كي گرفته؟!!!اين حرف واقعا عاقلانست
    (البته برخي مراجع از جمله آقاي مكارم هم به مهريه بالا ايراداتي وارد كردند)

ديدم خيلي بحث ازدواج داغ شده گفتم يه سركي هم به بحث مهريه بكشيم هم دوستان نظراتشونو بگن كه نظرشون در مورد وضعيت كنوني فرهنگ جامعه در مورد مهريه چيه ؟آقايون حاضر تو اين سايت حاضرن با استناد به اين جمله مهريه بالا براي عروس خانم به قول معروف بندازن؟!!

البته يه چند خطم قبل از شروع بحث در مورد دو نوع پرداخت و شرط مهريه ميزارم اميدوارم مفيد باشه.مهريه در هر صورت ديني هست كه مرد به زن داره و اگه با درخواست زن نتونه پرداخت كنه و صد سال بعد از دنيا برهمديون و بدهكار از دنيا رفته مگه اينكه زن رضايت بده

عندالمطالبه يا عندالاستطاعه، كدام به نفع من است؟

آن چه كه در هنگام عقد به عنوان بدهي و دين بر گردن زوج قرار مي گيردتا به محض مطالبه زوجه پرداخت شود، به صورت عندالمطالبه است. اما شرطي هم مي تواند با عنوان عندالاستطاعه جزو شروط ضمن عقد باشد و دختر به اختيار مي تواند با آن موافقت كند و آن را بپذيرد و يا مخالفت كند و نپذيرد. (اگه دختري يا خونوادش قبول نكنه پس بايد به اين حرف كه ميگن كي داده كي گرفته شك كرد!!!)

مهريه به محض مطالبه زوجه بايد پرداخت شود و به عبارتي در اصطلاح حقوقي «حال» است يعني بدهي كه زوج به گردن گرفته و از نظر فقهي و شرعي بايد بپردازد و اگر از پرداخت آن طفره رفت مي توان از طريق بخش اجرايي ثبت و مراجع قانوني آن را وصول كرد.

با توجه به مهريه هاي سنگيني كه بر عهده مردان گذاشته مي شود و آن ها توان پرداخت را ندارند به زندان مي افتند، : با اين اوصاف شرط «هنگام استطاعت» عنوان شده كه پرداخت مهريه از حالت «هنگام مطالبه» به «هنگام استطاعت» تبديل مي شود.
    عندالاستطاعه شدن مرد زمان ندارد و با توجه به مهريه هاي سنگين امروزي كه مردها حتي تا آخر عمر هم توان پرداخت آن را ندارند، شرطي كه گذاشته شده نه به ضرر خانم ها نه به نفع آقايان است ولي شرطي است كه پرداخت مهريه را واقعي مي كند، يعني درواقع باعث مي شود كه به نوعي مهريه هاي بالا بي اعتبار شود.

الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

[QUOTE=نازنين مريم;45577]اين جمله ايه كه خيلي خوب مد شده ميگن به سن عروس خانم سكه طلا مهر كنيد بعد ميگن كي داده كي گرفته؟!!!اين حرف واقعا عاقلانست
    (البته برخي مراجع از جمله آقاي مكارم هم به مهريه بالا ايراداتي وارد كردند)

ديدم خيلي بحث ازدواج داغ شده گفتم يه سركي هم به بحث مهريه بكشيم هم دوستان نظراتشونو بگن كه نظرشون در مورد وضعيت كنوني فرهنگ جامعه در مورد مهريه چيه ؟آقايون حاضر تو اين سايت حاضرن با استناد به اين جمله مهريه بالا براي عروس خانم به قول معروف بندازن؟!!

البته يه چند خطم قبل از شروع بحث در مورد دو نوع پرداخت و شرط مهريه ميزارم اميدوارم مفيد باشه.مهريه در هر صورت ديني هست كه مرد به زن داره و اگه با درخواست زن نتونه پرداخت كنه و صد سال بعد از دنيا برهمديون و بدهكار از دنيا رفته مگه اينكه زن رضايت بده

عندالمطالبه يا عندالاستطاعه، كدام به نفع من است؟

آن چه كه در هنگام عقد به عنوان بدهي و دين بر گردن زوج قرار مي گيردتا به محض مطالبه زوجه پرداخت شود، به صورت عندالمطالبه است. اما شرطي هم مي تواند با عنوان عندالاستطاعه جزو شروط ضمن عقد باشد و دختر به اختيار مي تواند با آن موافقت كند و آن را بپذيرد و يا مخالفت كند و نپذيرد. (اگه دختري يا خونوادش قبول نكنه پس بايد به اين حرف كه ميگن كي داده كي گرفته شك كرد!!!)

مهريه به محض مطالبه زوجه بايد پرداخت شود و به عبارتي در اصطلاح حقوقي «حال» است يعني بدهي كه زوج به گردن گرفته و از نظر فقهي و شرعي بايد بپردازد و اگر از پرداخت آن طفره رفت مي توان از طريق بخش اجرايي ثبت و مراجع قانوني آن را وصول كرد.

با توجه به مهريه هاي سنگيني كه بر عهده مردان گذاشته مي شود و آن ها توان پرداخت را ندارند به زندان مي افتند، : با اين اوصاف شرط «هنگام استطاعت» عنوان شده كه پرداخت مهريه از حالت «هنگام مطالبه» به «هنگام استطاعت» تبديل مي شود.
    عندالاستطاعه شدن مرد زمان ندارد و با توجه به مهريه هاي سنگين امروزي كه مردها حتي تا آخر عمر هم توان پرداخت آن را ندارند، شرطي كه گذاشته شده نه به ضرر خانم ها نه به نفع آقايان است ولي شرطي است كه پرداخت مهريه را واقعي مي كند، يعني درواقع باعث مي شود كه به نوعي مهريه هاي بالا بي
    کاش میذاشتین پسرا زن گیرشون بیاد و خانم ها و آقایون از خر شیطون بیان پایین وبخان زود ازدواج کنن. اونوقت تازه میرسیم به مهریه که احتمالا چون پسره زن گیرش نمیاد وقتی در نهایت پیدا کرد دیگه خسته شده و حال و حوصله جرو بحث نداره و هر چی عروس خانم بگه قبول میکنه یا خانمه .....خسته شدم تا بعد.

«أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

نقل قول نوشته اصلی توسط ماریا نمایش پست ها
    کاش میذاشتین پسرا زن گیرشون بیاد و خانم ها و آقایون از خر شیطون بیان پایین وبخان زود ازدواج کنن. اونوقت تازه میرسیم به مهریه که احتمالا چون پسره زن گیرش نمیاد وقتی در نهایت پیدا کرد دیگه خسته شده و حال و حوصله جرو بحث نداره و هر چی عروس خانم بگه قبول میکنه یا خانمه .....خسته شدم تا بعد.
    خب شايد الان يه بنده خدايي تصميم ازدواج گرفته روش كه نميشه بياد اينجا الان به همه اطلاع بده من ميخوام عروسي كنم
    اگه اقايون از مهريه كمتر بترسن و يه راه حلي داشته باشن و خانوما هم مهريه سنگين نخوان و توقعاتشون پايين بياد خود اين حذف يه مانعه ديگه
    خدايي با اين مهريه هاي نجومي و توقعات بالا جرات و جسارت ميخواد ادم براي ازدواج پا پيش بزارهالبته هنر, پيدا كردنه ادماي كم توقع و صرفه جو ملاحظه كار و ...هستش
    .
    ویرایش توسط نازنين مريم : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۶:۵۱
    الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

6. صلوات ها 3

نوشته
    181
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    959

نقل قول نوشته اصلی توسط نازنين مريم نمایش پست ها
    خب شايد الان يه بنده خدايي تصميم ازدواج گرفته روش كه نميشه بياد اينجا الان به همه اطلاع بده من ميخوام عروسي كنم
    اگه اقايون از مهريه كمتر بترسن و يه راه حلي داشته باشن و خانوما هم مهريه سنگين نخوان و توقعاتشون پايين بياد خود اين حذف يه مانعه ديگه
    خدايي با اين مهريه هاي نجومي و توقعات بالا جرات و جسارت ميخواد ادم براي ازدواج پا پيش بزارهالبته هنر, پيدا كردنه ادماي كم توقع و صرفه جو ملاحظه كار و ...هستش
    .
    سلام

راستش موضوع ساده تر از اینهاست

اگه دختری و پسری عاشق هم بودند ..... یه مهریه ای تعیین می کنند که عشق در اون لحاظ شده نه مادیات ..... وگرنه برای عشق و برای ارزش گذاشتن روی یک دختر خوب قیمت نمی شه گذاشت ....

اگه هم پسری عاشق یه دختری شد که هم وزن خودش طلا خواست اون پسر هم قبول کرد خب دیگه کاریش نمی شه کرد .... ......

برای همین من مهریه را اصلا مانع نمی دانم ........

ویرایش توسط محمد-1353 : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۲۲:۴۹
    -= مهدی جان -==- در انتظارتم =-

که شد محرم ... و ... یاد مظلوم کربلا که تا قیام قیامت پابرجاست

8. صلوات

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

برای همین من مهریه را اصلا مانع نمی دانم ........

بحث مهريه :كي داده كي گرفته؟!![/QUOTE]
    مواظب باشین
    همیشه با احتیاط و احتمال در این زمینه بگین
    برا خیلیا مانع شده،

چه برا پسرا، و چه برا دخترایی که خودشون نمیخاستن اما به خاطر خواست و پافشاری خونواده براشون مانع و درد سر شده.
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

10. صلوات

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

سلام و درود

بنده در این مورد مطالب و مستنداتی رو در این تپیک گذاشتم.ببینید در فهم موضوع بهتون کمک میکنه.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7198

راستی نظر بنده چهارده سکه هستش چونه هم نزنید آخرشه

یا علی
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»
    «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

12. صلوات ها 2

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

چه برا پسرا، و چه برا دخترایی که خودشون نمیخاستن اما به خاطر خواست و پافشاری خونواده براشون مانع و درد سر شده.
    سلام و درود

در تأیید فرمایشاتتون سرکار ماریا عرض کنم که چند ماهی هستش که یکی از اساتید گلم که خیلی دوستش دارم گرفتار همین معضل مهریه شده و از خانمش جداشده.

آخه خانمش از همین روز تولدی هاس

خدا بهش صبر بده

شما هم براش دعا کنید استاد زبان دانشگاهمونه مؤمن و متعهد نمی دونم چطور این اتفاق براش افتاد.

یا علی
    ویرایش توسط قضاوت : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۲۳:۴۷
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»
    «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

14. صلوات ها 2

علاقه
    سخنرانی-گفتگوی دینی
    نوشته
    47
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    240

به نام خدا و سلام.
    اتفاقا مهریه نه چهارده تا نه به تعداد روزهای تولد عروس خانم.
    داریم تو اقوام شخصیتی رو که به هوای خوشبختی تو خونه شوهر 14تا سکه مهریه اش بود و آقا معتاد از کار دراومد و اون دختر دست از پا کجتر برگشت خونه بابا... اما پدر هم ردش کرد و گفت دختر عروس نکردم که سر پیری برگرده خونه باباش... حالا اون دختر بدون پشتوانه ی مالی کار میکنه ... به سختی!!
    در صورتی که اگر مهریه اش بیشتر بود(در حد عرف جامعه) پشتوانه ی مالی داشت...یا حداقل اگه میدید مرد تواناییه مالیش نمیرسه ازین طریق و تهدید به اجرا گذاشتن مهریه آقا رو ترکش میداد.
    خدا نیاره.. خیلی سخته!
    یا علی

یک چشم زدن غافل از آن ماه نباشیم
    شاید که نگاهی کند آگاه نباشیم!!

16. صلوات ها 2

نوشته
    181
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    959

مواظب باشین
    همیشه با احتیاط و احتمال در این زمینه بگین
    برا خیلیا مانع شده،

چه برا پسرا، و چه برا دخترایی که خودشون نمیخاستن اما به خاطر خواست و پافشاری خونواده براشون مانع و درد سر شده.[/QUOTE]

نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
    سلام و درود

در تأیید فرمایشاتتون سرکار ماریا عرض کنم که چند ماهی هستش که یکی از اساتید گلم که خیلی دوستش دارم گرفتار همین معضل مهریه شده و از خانمش جداشده.

آخه خانمش از همین روز تولدی هاس

خدا بهش صبر بده

شما هم براش دعا کنید استاد زبان دانشگاهمونه مؤمن و متعهد نمی دونم چطور این اتفاق براش افتاد.

یا علی

نه سوتفاهم نشه

منظورم این بود که آدم وقتی می بینه دختری که دوستش داره پیشنهاد سال تولدی می ده پس می تونه شک کنه به خیلی چیزها و در انتخابش دقت و تجدید نظر کنه

منم یکی از بهترین دوستانم که استاد هم هستند الان سالهاست که داره هر ماه به زن سابقش سکه می ده بندخدا سر جوانی ازدواج کرد و به چنین درد سری افتاد الان دوباره ازدواج کرده ولی خب هر چی در میاره این طوری می ره ......

اما اون پسر و دخترایی که نمی خواستن به نظرم این حرف اصلا درست نیست . زور و اجبار معنی نداره بحث دلبخواهی که نیست مهریه جنبه کاملا قانونی هم
    داره و مال زن هست و مرد باید پرداخت کنه پس باید واقعا حواسش جمع باشه و اطرافیانش هم باید راهنماییش کنن نه اینکه مجبورش کنن !

ویرایش توسط محمد-1353 : ۱۳۸۹/۰۶/۱۷ در ساعت ۰۰:۳۲

18. صلوات

نوشته
    181
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    959

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdaviat نمایش پست ها
    به نام خدا و سلام.:gol:
    اتفاقا مهریه نه چهارده تا نه به تعداد روزهای تولد عروس خانم.
    داریم تو اقوام شخصیتی رو که به هوای خوشبختی تو خونه شوهر 14تا سکه مهریه اش بود و آقا معتاد از کار دراومد و اون دختر دست از پا کجتر برگشت خونه بابا... اما پدر هم ردش کرد و گفت دختر عروس نکردم که سر پیری برگرده خونه باباش... حالا اون دختر بدون پشتوانه ی مالی کار میکنه ... به سختی!!:ghamgin:
    در صورتی که اگر مهریه اش بیشتر بود(در حد عرف جامعه) پشتوانه ی مالی داشت...یا حداقل اگه میدید مرد تواناییه مالیش نمیرسه ازین طریق و تهدید به اجرا گذاشتن مهریه آقا رو ترکش میداد.
    خدا نیاره.. خیلی سخته!:ghamgin:
    یا علی

مهریه ضمانت یا گروکشی نیست ...

مگه در عقد نامه ننوشته اگه مرد معتاد بشه زن می تونه درخواست طلاق بده ؟؟؟

راستی اون خانم برای رفع اعتیاد شوهرش کاری هم کرده ؟

ویرایش توسط محمد-1353 : ۱۳۸۹/۰۶/۱۷ در ساعت ۰۰:۴۷

20. صلوات

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)