صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟!

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

حيا و عفت تا چه حد ذاتيه؟!

سلام به همه دوستان
    يه سوال از دوستان دارم مقدمش اينه !!!(راستي قبلش اينو بگم رفتم قسمت حيا تو همين بخش فضايل اخلاقيو خوندم ولي واقعا به جواب نرسيدم البته سوال من در مورد حيا تو قسمت روابط خانم ها و اقايونه نه حيا به صورت كلي)

(خيلي ها وقتي ادم به رفتار و افكارشون نگاه ميكنه عفت و حيا توش موج ميزنه (منظور هم اقايونه هم خانوما)در صورتيكه تو تربيت هم وضعشون از كسايي كه تو خانواده متدين بزرگ شدن خيلي بدتر بوده من خودم به عينه ديدم .
    من هميشه فكرم اين بوده حيا و عفت هم مثل بعضي فضايل اخلاقي از جمله صبر تو ذات و ژنتيك بعضيا بيشتر وجود داره مثلا بعضيا صبورن از بچگي همينجوري بودن ولي بعضيا به سرعت مثلا دچار ناراحتي عصبي ميشن كه حتي ناخواسته رو جسمشونم تاثير ميذاره و دارو مصرف ميكنن .)

چرا بعضيا ذهن و رفتارشون هميشه پاك هستش و با عفت يعني واقعا ذات آدما تاثيري داره يا نه ؟؟!!!!!!
    البته انكار نميكنم كه تا حد زيادي اكتسابيه (اينكه يقينيه) ولي تا چه حد به ذات آدما بستگي داره؟!
    البته فيلم و موسيقي (غير مجاز از نوع اخلاقي !!) خودش از چيزاييه كه اين فضيلت اخلاقيو كم ميكنه ولي جالب اينجاست خيلي ها با وجود ديدن همه اينا بازم پاك ميمونن حتي پاك تر از كسايي كه مبتلا به اين چيزا نيستن!!
    من كه واقعا گاهي با ديدن اطرافم به اين نتيجه ميرسم بعضيا فكر و رفتارشون ذاتي عفيف و پاكه.

خيلي خوشحال ميشم دوستان نظراتشونو بگن شايد منم به يه نتيجه رسيدم

ویرایش توسط نازنين مريم : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۰:۵۳
    الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام سلام سلام

طاعات و عباداتتون قبووووووووووووووووووووووو وووول

من فکر میکنم 100% اکتسابیه

این ویژگی های رفتاری همه و همه توسط خود فرد بوجود میاد همونجوری که فرمودید خیلیا هستن تو خانواده های بد،خوب در میان و برعکس!
    البته خانواده هم اثر داره ولی نه به صورت ذاتی!

التماس دعا یادتون نره
    ویرایش توسط سوال : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۰:۵۹
    اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

5. صلوات ها 2

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها

من فکر میکنم 100% اکتسابیه
    سلام و درود

با کمال احترام با نظرتون 100% مخالفم.

این همه سفارشاتی که به پدران و مادران در اموزه های دینی ما در مورد نقش آنها در آینده فرزندشان شده رو در درصد هاتون لحاظ نکردید!!!!!

خیلی از پدران و مادران قبل از بچه دار شدن با چهل روز اجتناب از گناه و عبادت سعی می کنند در این زمینه حقی برگردنشان نباشد.

یا علی
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»
    «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

7. صلوات ها 3

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

نقل قول نوشته اصلی توسط قضاوت نمایش پست ها
    سلام و درود

با کمال احترام با نظرتون 100% مخالفم.

این همه سفارشاتی که به پدران و مادران در اموزه های دینی ما در مورد نقش آنها در آینده فرزندشان شده رو در درصد هاتون لحاظ نکردید!!!!!

خیلی از پدران و مادران قبل از بچه دار شدن با چهل روز اجتناب از گناه و عبادت سعی می کنند در این زمینه حقی برگردنشان نباشد.

یا علی

بازم سلام
    نماز و روزه هاتون قبول درگاه حق

اره درسته ،درسته که پدرا و مادرا انقد قبل از تولد بچه زحمت میکشن

ولی

تمام اینا در نهایت به خود بچه ها برمیگرده اینکه با چه دوستی بگرده؟کجاها بره؟چه کارایی انجام بده؟و...

جناب قضاوت گرامی من یکیو دیدم که مادرش انقدر قبل از تولدش دعا میخوند . عبادت میکرد ولی الان یه پسری شده که همه در عجبا که این به کی رفته که این کارا رو میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!

واقعا این پسره هیچ ربطی به خانوادش نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

التماس دعا

اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

9. صلوات ها 2

نوشته
    520
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    77
    صلوات
    3595

نميشه گفت 100درصد اكتسابي!البته نظر من اينه بحث مطرح شده براي همين هر كي دلايلشو بگه.
    فكر كنم اين بحثه مربوط به نقش والدين قبل از تولد در اينده ديني بچه ها خودش يه بحث مفصله!!!!!!!!
    چون نمونه هاي تاريخي و حتي امروزه هم ميبينيم بهترين پدر و مادر بچشون بده و بدترين پدر و مادر بچشون خوب .
    اينا نقش دارن ولي نسبي هستن.
    يعني درصدي از اينده فرزنده نه همش.

ویرایش توسط نازنين مريم : ۱۳۸۹/۰۶/۱۶ در ساعت ۱۳:۴۳
    الهي
    اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

11. صلوات ها 3

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها

جناب قضاوت گرامی من یکیو دیدم که مادرش انقدر قبل از تولدش دعا میخوند . عبادت میکرد ولی الان یه پسری شده که همه در عجبا که این به کی رفته که این کارا رو میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!

واقعا این پسره هیچ ربطی به خانوادش نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

سلام و درود

ببنید همیشه موارد استثنا وجود داره!

ضمن اینکه موارد بسیاری در آینده بچه نقش داره و نمیشه اون رو منحصر به چند مورد کرد .

بنده هم چنین کاری نکردم.

اون چیزی که عرض کردم خدمت شما بزرگوار برگرفته از احادیث و روایات موجود در زمینه ی نقش والدین بود.

ولی هیچکدام از این روایات یا احادیث منکر سایر مواردی که در این زمینه نقش دارند نیستند.

بدرود
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»

13. صلوات ها 3

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

نقل قول نوشته اصلی توسط نازنين مريم نمایش پست ها
    حتي امروزه هم ميبينيم بهترين پدر و مادر بچشون بده و بدترين پدر و مادر بچشون خوب .
    اينا نقش دارن ولي نسبي هستن.
    يعني درصدي از اينده فرزنده نه همش.
    سلام و درود

نقش و تأثیر والدین خیلی حساس هستش و سر سوزنی اشتباه در آینده بچه تأثیر داره!

و به سختی می توان به این نکته پی برد که آیا والدین قصوری در این زمینه انجام داده اند یانه ؟

بدرود
    قضاوت :
    «قضاوت»

15. صلوات

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

سلام به همگی
    کاش کارشناس های بزرگوار به این سوال پاسخ بدن
    متشکریم
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

17. صلوات

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

سلام به همگی
    کاش کارشناس های بزرگوار به این سوال پاسخ بدن
    متشکریم
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

19. صلوات

نوشته
    28
    حضور
    33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    193

سلام
    اصلا نمی توان قطعی گفت .
    اما من فکر می کنم تاثیر" ذات" را بیشتر دیده ام .
    حسبی ربی

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری