آیا در عایت حجاب میان نامحرم آشنا و غريبه تفاوت وجود دارد؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در عایت حجاب میان نامحرم آشنا و غريبه تفاوت وجود دارد؟

[="DarkRed"]من هميشه اين برام سوال بوده كه آيا واقعا نامحرم با نامحرم فرق نداره؟!!:Gig:

يعني مثلا نامحرمي كه فاميل آدمه و هميشه با هم هستيم با كسي كه ادمو تو خيابون ميبينه يه حسو نسبت به ادم داره ؟!!

درجه حجاب و عفاف بايد يكسان باشه واقعا هنوز نتونستم به جوابش برسم :Ghamgin:
ممنون ميشم دوستان نظر خودشونو بگن [/]

سلام دوست گرامی
نماز و روزه هاتون قبول:Gol:

اره دیگه نامحرم نامحرمه ولی خوب نوع برخوردا فرق میکنه!!!
به نظر من نوع عفاف هم فرق نمیکنه،در کل انسان باید عفیف باشه و در یه محدوده مشخص با نامحرم ها ارتباط برقرار کنه که در غیر این صورت همون جوری که به وفور داریم میبینیم مشکل ساز میشه!!!!!!!

التماس دعا:Gol:

[="Blue"]سلام نازنین مریم عزیز
ما قبلا درباره این موضوع یه صحبتی داشتیم.
اینجارو ببین[/]

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3828goto=newpost

یاس مدینه;45151 نوشت:
[="Blue"]سلام نازنین مریم عزیز
ما قبلا درباره این موضوع یه صحبتی داشتیم.
اینجارو ببین[/]

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3828goto=newpost

سلام ممنون :Gol:
من چون تازه واردم يه مقدار بعضي موضوعاتو كه قديمي شدنو نديدم شرمنده اگه مطلب تكراري شد.
[="Navy"]البته در مورد حد و حدود حجاب كه شكي در رعايت حجاب اسلامي نيست ولي بيشتر منظور من تو اين موضوع مثلا فرق بليز و دامن, مانتو و شلوار ,چادر و .. كه همگي پوشش محسوب ميشنه چون فكر نميكنم از نظر شرعي هيچ كدوم ايرادي داشته باشن.
[/]

نازنين مريم;45139 نوشت:
من هميشه اين برام سوال بوده كه آيا واقعا نامحرم با نامحرم فرق نداره؟!!

با سلام

بزرگوار به اسك دين خوش امديد

اين كه

خانم ها رعايت حجاب بايد بكنند و ان بر گرفته از احكام دين است براي همه خانم ها در جلوي هر نامحرمي يكسان است و بدون كم و كاست اين دستور خداست و با شرايط و محيط و نامحرم عوض نمي شود
و حدود ان همان است كه دردين مشخص شده و براي همه نامحرمان يكي است

نازنين مريم;45139 نوشت:
يعني مثلا نامحرمي كه فاميل آدمه و هميشه با هم هستيم با كسي كه ادمو تو خيابون ميبينه يه حسو نسبت به ادم داره ؟!!

پس درجه حجاب يكي است

ولي در مقابل مثلا زن دايي كه نامحرم است نمي شود ان طور كه با نامحرم خيابان برخورد مي كنيم برخورد كنيم

نوع سلام و عليك و صحبت كردن با نامحرم فاميل با نوع صحبت كردن با نامحرم بيرون از فاميل فرق دارد

و ان اين كه اصول را بايد بگيريم كه رعايت عفت و حجاب و پاك دامني و ناز و عشوه در صحبت نداشتن و نظر خاصي در صحبت نداشتن و تنهايي با نامحرم در خانه نبودن و كنترل نگاه كردن و ............را بايد رعايت كرد

و با رعايت اين شرايط و قوانين الهي نوع صحبت كردن ما با نامحرم و خانم بيرون از منزل با زن دايي و زن داداش و .....نامحرم فاميل فرق مي كند

و همچنين است صحبت كردن خانم با اقاي نامحرم

باز اگر مطلبي بود بفرماييد درتا بحث ادامه داشته باشد

نازنين مريم;45211 نوشت:
البته در مورد حد و حدود حجاب كه شكي در رعايت حجاب اسلامي نيست ولي بيشتر منظور من تو اين موضوع مثلا فرق بليز و دامن, مانتو و شلوار ,چادر و .. كه همگي پوشش محسوب ميشنه چون فكر نميكنم از نظر شرعي هيچ كدوم ايرادي داشته باشن.

من يه مقدار اين قسمت برام خيلي گيج كنندست مثلا ميگن چادر حجاب برتره ولي ايا واقعا ادم اگه بيرون پيش كسي كه تا حالا ادمو نديده چادر سر ميكنه جلوي نامحرمي كه از بچگي با آدمه هم اون چادر نيازه؟!چون بعضي سخت گيري هارو ديدم اينارو ميپرسما.
بهتره يه جور ديگه بگم مثلا من هميشه با بليز دامن جلوي يه نامحرم ميگردم كه هميشه عاديه اگه اونطوري بيام تو خيابون چي ميشه؟!!! خب خيلي جلب توجه ميكنه .پس احساس ميكنم نگاه اقوام كم كم عادت كرده مخصوصا از بچگي و نياز كمتري به رعايت كردن هست البته بازم تاكيد ميكنم حد شرعي بايد رغايت بشه اون فرقي نداره بين نامحرم ها ولي اينكه حد شرعي با بليز باشه يا چادر و .. . اين برام جاي سواله :Gig:
نميدونم شايد استدلالم اشتباه باشه :Ghamgin:

نازنين مريم;45139 نوشت:
من هميشه اين برام سوال بوده كه آيا واقعا نامحرم با نامحرم فرق نداره؟!! يعني مثلا نامحرمي كه فاميل آدمه و هميشه با هم هستيم با كسي كه ادمو تو خيابون ميبينه يه حسو نسبت به ادم داره ؟!! درجه حجاب و عفاف بايد يكسان باشه واقعا هنوز نتونستم به جوابش برسم ممنون ميشم دوستان نظر خودشونو بگن

با سلام وتشكر از سوال شما وهمچنين تشكر از كارشناسان وكاربران محترم

در اينكه نامحرم فاميل با غير فاميل فرقي نداره شكي نيست منتها ممكن است بخواهيد بگوئيد نوع رفتار فاميل با نامحرم غير فاميل فرق داردحرف شما صحيح است (همانطو ركه جناب استاد طاها اشاره اي هم داشتند)
علي اي حالٍ نوع رعايت حجاب يكي است
.

نازنين مريم;45211 نوشت:
سلام ممنون من چون تازه واردم يه مقدار بعضي موضوعاتو كه قديمي شدنو نديدم شرمنده اگه مطلب تكراري شد. البته در مورد حد و حدود حجاب كه شكي در رعايت حجاب اسلامي نيست ولي بيشتر منظور من تو اين موضوع مثلا فرق بليز و دامن, مانتو و شلوار ,چادر و .. كه همگي پوشش محسوب ميشنه چون فكر نميكنم از نظر شرعي هيچ كدوم ايرادي داشته باشن.

اگر با لباس بالا حكم مساله زير رعايت بشود مانعي ندارد.

زن باید بدن وموی خودرا از مرد نامحرم بپوشاندبلکه احتیاط واجب ان است بدن وموی خود رااز پسری که بالغ نشده وخوب وبد را می فهمد (وبه حدی است که مورد نظر شهوانی است)بپوشاند
رساله مراجع م/2435
نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم به قصد لذت نباشد وبواسطه نگاه کردن خوف مفسده هم نباشد اشکال ندارد
م/2433

ونتيجه اينكه نوع پوشش بايد حكم مذكور رادارا باشد وضمن اينكه درصورت پوشش بوسيله لباسهاي مذكور( غير چادر)موجب مفسده شود بايد از پوشش برترمثلاچادر استفاده كند.

اسراء;45409 نوشت:
درصورت پوشش بوسيله لباسهاي مذكور( غير چادر)موجب مفسده شود بايد از پوشش برتر مثلا چادر استفاده كند.

تقريبا دارم به پاسخ سوالم ميرسم ممنون از دوستان مخصوصا كارشناساي محترم سايت كه زحمت كشيدند پاسخ اين بنده حقيرو دادند .فقط در مورد اين قسمت آخر كه از كارشناس محترم اسراء به عنوان نقل قول اوردم اين برام سواله ما كه تو دل ديگران نيستيم اگه مطمئن باشيم مفسده اي در بيرون نداره كه مشكلي ايجاد كنه و از دل فرد مقابل بيخبر باشيم اين حكمش چي ميشه؟(مفسده خارجي وجود نداشته باشه )

نازنين مريم;45415 نوشت:
اين برام سواله ما كه تو دل ديگران نيستيم اگه مطمئن باشيم مفسده اي در بيرون نداره كه مشكلي ايجاد كنه و از دل فرد مقابل بيخبر باشيم اين حكمش چي ميشه؟(مفسده خارجي وجود نداشته باشه )

با سلام مجدد وتشكر از همكار محترم جنابِ امين
اينكه مي فرمائيد مطمئن نيستيد واز طرفي حكم مساله 2435و2433را كه در پست 7ذكر شده رعايت مي شود اشكالي ندارد ولي مشكل اين است بايد پوشش به حد مذكور رسيده وغير چادر هم هست بايداين را واگذار به عرف كنيد ويا اينكه خودتان ديدي نوع نگاه شخص به صورت خيره كننده يا جوري باشد كه از ان مفسده فهميده شود(مثلا نسبت به اشخاصي كه مريض ويا چشم چران هستند ) بايد به پوشش برتر پناه بياوريد
البته انچه از روايات وايات فهميده مي شود اين است كه هرچه زن خودرا بيشتر بپوشاند به حكم خدا نزديكتر ومرضي او ميباشد
.
فراموش نكنيم كه ان حديث نوراني از حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود كه بهترين زن كسي است كه نه نامحرم اورا ببيند ونه اونامحرم را ببيند (واين فقط در پوشش برتر مي توان اين كمال رايافت)

نازنين مريم;45415 نوشت:
اين برام سواله ما كه تو دل ديگران نيستيم اگه مطمئن باشيم مفسده اي در بيرون نداره كه مشكلي ايجاد كنه و از دل فرد مقابل بيخبر باشيم اين حكمش چي ميشه؟(مفسده خارجي وجود نداشته باشه )

با سلام

تشكر از جناب اسراء و امين

سركار مريم

ما موظف و مكلف به رعايت احكام شرعي خود هستيم در نهايت كمال

خداوند همان طور كه به خانم ها رعايت حجاب را گفته براي مردان هم حجاب چشم را گوشزد كرده است و دستور داده است

ولي سركار

خانم ها بايد در نهايت كمال و دقت و با وسواسي بيشتر حجاب خود را جلوي نامحرم رعايت كنند و كمال حجاب كه چادر است بايد بر سر دختران بزرگتر باشد و اين استدلال را كه از بچه گي اين طور بودم را كنار بگذارند

هر چند بگوييد به من خرده مي گيرند و.....ولي دستور الهي مقدم بر تمام قوانين بشري و خرده گيري هاست

از طرفي شيطان هميشه در كمين ماست و خداي ناكرده در اين زمانه كه تحريك احساسات جنسي جوانان سن كم كرده و پايين امده را رقم نزنيم و نباشيم از انهايي كه بر اين تحريك ها باعث و باني مي شويم

نازنين مريم;45139 نوشت:
من هميشه اين برام سوال بوده كه آيا واقعا نامحرم با نامحرم فرق نداره؟!!:gig:

درجه حجاب و عفاف بايد يكسان باشه واقعا هنوز نتونستم به جوابش برسم :ghamgin:
ممنون ميشم دوستان نظر خودشونو بگن

با سلام خدمت شما کاربر محترم؛
ممکن است برخی از نامحرم ها ارتباط بیشتری با شما داشته باشند، اما به هر حال بازهم نامحرم اند و این ارتباط خارجی هیچگونه رابطه نسبی و سببی که موجب محرمیت شود ایجاد نمی کند و تنها این نوع ارتباط، برخوردها را آسان تر و راحت تر کرده و انس و الفت به وجود می آورد، در این صورت حفظ حریم شرعی سخت تر به نظر می رسد و انسان باید مراقب باشد که از مرز حلال و حرام خارج نشود.
در فقه درجه حجاب و عفاف در برابر هر نامحرمی این گونه تعریف شده است:

«زن باید بدن و موی خود را از مرد نامحرم بپوشاند» (توضیح المسائل مراجع ، مسئله 2435)

موضوع قفل شده است