چكار كنم كه ديگه گناه نكنم؟!

تب‌های اولیه

221 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چكار كنم كه ديگه گناه نكنم؟!

سلام به همگي اميدوارم حال همگي خوب باشه

من وقتي مي بينم بچه هاي گفتگوي ديني اينقد خوب وموفقن ، حيفم مياد ازشون مشاوره نگيرم وفكر مي كنم از هر جاي ديگه اي بهترميتونن كمكم كنن،راستش دوباره اومدم از تون مشاوره بگيرم ميشه چند لحظه وقتتون رو بگيرم يه سوال داشتم؟ مي تونم بپرسم ؟

چكار گنم كه ديگه گناه نكنم حقيقتشو بخواين داره كم كم باورم ميشه كه نمي تونم گناه نكنم با بعضي ها هم كه مشاوره كردم ميگن شما دچار غفلت شدي نمي دونم ياد مرگه خوبه عظمت خدا رو فرموش نكن واز اين جور جوابها ...واين هم تازه اول راهه .

لطفا اگه براتون ممكنه كمكم كنيد.

محب المهدي;44341 نوشت:
[=Mitra]چكار کنم كه ديگه گناه نكنم حقيقتشو بخواين داره كم كم باورم ميشه كه نمي تونم گناه نكنم

سلام و درود:Gol:

خوب هیچکس نمی تونه ادعا کنه که اصلاً گناه نمی کنه.

محب المهدي;44341 نوشت:

[=Mitra]با بعضي ها هم كه مشاوره كردم ميگن شما دچار غفلت شدي

[=Mitra]همه ی ما دچار غفلت ایم یکی کمتر یکی بیشتر

محب المهدي;44341 نوشت:
[=Mitra]نمي دونم ياد مرگه خوبه عظمت خدا رو فرموش نكن واز اين جور جوابها ...واين هم تازه اول راهه .

بله ، اینهایی که فرمودید خیلی خوبه . ولی نه برای شروع!!

به نظر بنده جنابعالی اگر می خواهید گناه نکنید در مرحله ی اول به انجام واجبات و ترک محرمات اکتفا کنید.

چون اگر بخواهید از همون اول برید سراغ مستحبات زده می شین و اوضاع از این که هست هم وخیم تر میشه.

ببینید شما نیاز به یک استاد دارید. اون چیزی که شما دنبالش هستید (گناه نکردن) همون عرفان هستش.

شما به استاد اخلاق و عرفان احتیاج دارید تا شما ر راهنمایی کنه. در غیر این صورت و بدون استادبه دلیل دشواری های موجود و مسیر های انحرافی در ورطه ی سقوط قرار گرفته و به نتیجه ی مطلوب نمی رسید.

و این دعا هم از شیخ رجب علی خیاط فراموش نشه.

((خدایا ما را برای خودت تربیت کن))

سلام علیکم
اخوی از اینکه این مطلب ذهنت رو مشغول کرده برات خوشحالم.
ولی
یک گناهکار حقیقتا زمانی گناه رو ترک می کنه که از عواقب گناه مطلع شده و منزجر گشته
یک معتاد حقیقتا زمانی ترک اعتیاد می کند که از مواد مخدر و ماهیتش و عواقبش آگاه و منزجر گشته
یک جاهل حقیقتا وقتی بدنبال علم میره که عواقب جهل رو شناخته و...

لذا هرکسی سعادت ترک گناه و تزکیه نفس رو پیدا نمی کنه.

و تا زمانیکه انسان لذت گناه هنوز زیر زبونش هست و تا زمانیکه دلیلی برای ترک گناه یا تفکر پلیدی رو در خودش نمیبینه خب این اتفاق نخواهد افتاد.
کسیکه از گناه منزجر میشود و قصد و نیت قربتا الی الله می کند و دور دنیا و هرآنچه دلگرمی و سرگرمی در آن هست ملحفه میپیچد و آتش میزند آن شخص انشاالله اگر صادق باشد تزکیه الهی میشود.

مانند همان آبی که در غسل بر انسان ریخته میشود و بدن انسان را پاک می کند خداوند به او مدد میرساند و روح او را از پلشتی و پلیدی پاک خواهد کرد.

یالطیف

سلام

مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه راجع به چيزيايي از دين كه خوشتون مياد و باهاش راحتيد .

مثلا مطالعه حكايات ،داستان ها ،احاديث و ... البته معتبر و با منبع درستي باشن .حضور در محافل مذهبي درست كه خوشتون مياد .گوش دادن سخنراني از سخنران هاي معتبر و با علم كه ميتونيد صحبت و بيانشون رو متوجه بشيد . آشنايي با ائمه مهربان و ...

روش بالا به آگاهي از چرايي بايد ها و نبايد ها و آثار خوب يا بد و ثواب انجام اعمال آنها كمك ميكنه و سطح عملو بالا ميبره. خيلي وقتا عقل كه تصميم ميگيره چي كار كنيم چي كار نكنيم .

يه وقتايي هم ديگه آگاهي از چرايي بايد ها و نبايدها كارساز نيست يا ميزان درك و آگاهي ما از يه عمل كافي نيست هوي و هوس تعيين ميكنه كه چي كار كنيم چي كار نكنيم كه اونم با روش خودش بايد روش كار كنيم .( وقتي ميدونيم هوي و هوس اشتباه ميگه زورمون رو بزنيم به حرفش گوش نديم اينجا عمل كردن خيلي موثره . بعد كه نتيجه اشو ميبيني و بهش فكر ميكني كلي آسايش داري و خيالت راحته )‌

آگاهي و شناخت واقعا موثره دوست داشتين روش كار كنيد .

فكر كردن به چيزايي كه ميخونيم و ميشنويم باعث ميشه خونده ها و شنيده ها بيشتر تثبيت بشن و ديرتر فراموش بشن .

توسل و كمك خواستن از خدايي كه نميدونيم چقدر دوستمون داره .

البته بين خودمون باشه كسي نفهمه يه وقتايي هم از دستمون در ميره اون وقت سعي مي كنيم ديگه تكرار نكنيم به ياري خدا .

حالا حسابرسي خدا و ترس از مرگ و اينا هم وقتي كه ديگه زورمون نرسيد با مهربوني به خودمون ياداوري كنيم خوب ميشه . اخه اينا واقعيت دارن .

و دوري كردن از قرار گرفتن در فضاي گناه

البته اينا همشون تجربه شخصي و درك خودم حاصل از مطالعه و تحقيق هست كه خودمم كلي بهش نياز دارم اگه اشكالي ميبينيد بفرماييد.

سلام

خودت ر وبشناس

گناه ر وبشناس

خدا ر وبشناس

[=arial][=&quot]سلام[/]

[=&quot]این که من دارم این پست رو مینویسم دلیل نمیشه که من گناه نمیکنم[/][/] [=arial]

[=&quot]شاید دارم برای خودم مینویسم که یادم بیاد باید چی کار های کنم[/][/] [=arial]

[=&quot]اولین چیز قبل از مطالعه به نظرم عمل به اونچه هست که میدانیم درسته ...لااقل به طور قلبی میدانیم فلان کار درسته[/][/] [=arial]

[=&quot]مثلا یه نمومنه ساده[/][/] [=arial]

[=&quot]من میدانم که خدایم از من خواسته حجاب کامل بکنم...قلبا پذیرفتم پس بهتره زود دست به کار شم و حجابمو کامل کنم[/][/] [=arial]

[=&quot]اما گاهی بعضی اشخاص میگویند که میخوام با دلیل بپذیرم[/][/] [=arial]
[=&quot]بله درسته باید با عقل پیش رفت تا اگر زمانی کسی بر ضد حجاب بر من حرفی زد زود سست نشم و با دلیل عقلی حجابمو همیشگی کنم[/]
[/] [=arial]
[=&quot]پس مثلا اولین وظیفه ی من اینه که حجابمو کامل کنم و بعدش مثلا برم کتاب مسئله حجاب مطهری و...غیره رو بخونم تا دیگه با کمک و توسل به اهل بیت ع سراغ بدحجابی نرم[/]
[/] [=arial]

[=&quot]حالا فرض کنیم که قلبی و عقلی درست بودن مسئله ای رو فهمیدیم و داریم اون عملو انجام میدیم و یا اگر اون عمل حرامه داریم سعی میکنیم ازش دوری کنیم[/][/]

[=arial] [=&quot]اینجاست که باید روزانه عملمونو حسابرسی کنیم[/][/]
[=arial][=&quot]پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: «پیش از آنکه مورد حسابرسی قرار بگیرید، خود به حساب نفستان برسید و پیش از آنکه سنجیده شوید، خود نفستان را در ترازوی سنجش بگذارید و برای آن روز حساب بزرگ آماده شوید[/]»[=&quot][/][/]
[=arial][=&quot] [/][/]
[=arial][=&quot]امام موسي كاظم (ع): از ما نيست كسي كه هر روز به حساب نفس خود نرسد[/] [=&quot][/][/]
[=arial][=&quot] [/][/]
[=arial][=&quot]به نظرم نباید مایوس شد[/][/]
[=arial][=&quot]ممکنه تصمیم بگیریم کار گناهیو نکنیم بعدش یهو در یه مکان اون گناه رو مرتکب بشیم..باید خیلی مراقب باشیم و مدام خودمونو اصلاح کنیم و از اهل بیت ع کمک بگیریم[/][=&quot][/][/]

[="blue"]خب انسان كه معصوم نيست كه نخواد گناه كنه مهم اينه كه اگه تا حدي كه توانشو داره گناهاشو كم كنه بعدشم اگه گناهي كرد فورا توبه كنه.[/]

[="darkslateblue"]اتفاقا خود من يه مدتي آمار گناهام خيلي بالا رفته و كارم به جاهاي باريك كشيده بود الان با خودم عهد كردم كه هر هفته يه بار برم قبرستون حداقل نيم ساعت اونجا بمونم و فكر كنم به رفتارايي كه داشتم لااقل هفته اي يه بار قبرارو كه ميبينم و جلوي چشمم عيني آيندمو ميبينم و از آخرتم ميترسم توبه ميكنم .شايد كم كم ياد مرگ يه مقدار ادمو اصلاح كنه.
امام صادق (ع) نیز درباره آثار یاد مرگ می فرمایند Sad یاد مرگ شهوت ها را در نفس از بین می برد و ریشه غفلت را یکسره بر می کند و دل او را با وعده های الهی محکم می کند و روحیه انسان را از قساوت ، می کند و دل انسان را با وعده های الهی محکم می کند و نشانه های هوا و هوس را در هم می شکند . )
پیامبر اکرم (ص) نیز در باره آثار تربیتی یاد مرگ فرموده اند :
( مرگ را بسیار یاد کنید ، زیرا مرگ گناهان را پاک می کند و میل و رغبت به دنیا را می کاهد . )
[/]
[="blue"]البته اين مواردو خودتونم تو شروع موضوع بهش اشاره كردي من كه فكر ميكنم خيلي مفيد باشه مخصوصا اگه استمرار داشته باشه.[/]

[=Trebuchet MS]فقط از خدا کمک بخواه!!
[=Trebuchet MS]گریه کن و ازش بخاه مانع بشه که گناه کنی.

[=Trebuchet MS]اما اینم فراموش نکن:

[=Trebuchet MS]بازآ بازآ
[=Trebuchet MS]هرآنچه هستی باآ
[=Trebuchet MS]گر کافر و گبر و بت پرستی بازآ
[=Trebuchet MS]این درگه ما درگه نومیدی نیست
[=Trebuchet MS]100بار اگر توبه شکستی بازآ

[=Trebuchet MS]یا علی:hamdel:

تسليت محضر مقدس امام زمان (عج) ...محكوم كردن جسارت به قرآن كريم

سلام. همیشه احساس کنید خدا داره نگاهتون میکنه (عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید)
و همچنین یاد شهدا مانع از انجام گناه میشه.:Gol:
به خدا بگید:
خدایا!
خودم را به تو می سپارم !
تا بازگشت!مراقبش باش
تا...

نازنين مريم;45464 نوشت:
یاد مرگ شهوت ها را در نفس از بین می برد و ریشه غفلت را یکسره بر می کند و دل او را با وعده های الهی محکم می کند و روحیه انسان را از قساوت ، می کند و دل انسان را با وعده های الهی محکم می کند و نشانه های هوا و هوس را در هم می شکند
نازنين مريم;45464 نوشت:
اگه گناهي كرد فورا توبه كنه
گمنام;44698 نوشت:
گناه ر وبشناس خدا ر وبشناس
t4h9r1;44598 نوشت:
حسابرسي خدا و ترس از مرگ
t4h9r1;44598 نوشت:
مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه مطالعه
قضاوت;44415 نوشت:
چیزی که شما دنبالش هستید (گناه نکردن) همون عرفان هستش.

طبق معمول عزيزان راهكارهاشونو با ديد منفي و جنبه حسابرسي و تنبيه بيان كردند
نمي شه اميد هم بدين
مثلا بگين گناه كردن درست كه صحيح نيست اما اگر تلاش كني در آن استمرار نورزي مورد عفو قرار مي گيرد
فقط مي خواين از خدا يك مرجع تنبيه بسازين
سعي كنين با لطف خدا خودتونو بسنجين
الهي ... به اميد اينكه با لطف خدا حسابرسي شيم نه با عدالتش

با سلام و عرض ادب :Gol:

با این بحث شما که خوب است به ثواب جهاد اکبر هم اشاره شود موافقم.

نقل قول:

ولی این صحبت شما از نظر خداشناسی سخت اشتباه است. صفات خداوند یکدیگر را نقض نمی کنند. لطف خداوند عین عدالتش است.

یا حق

rassol;47462 نوشت:
مثلا بگين گناه كردن درست كه صحيح نيست اما اگر تلاش كني در آن استمرار نورزي مورد عفو قرار مي گيرد

بازم سلام به شما

درسته باید به رحمت :Gol:خدا :Gol:امیدوار بود ولی...

اینو هم که فرمودید باز درست در نمیاد

اگه اینو مثلا به منه نوعی بگید میرم یه بار گناه رو انجام میدم بعد میگم دیگه ادامه اش نمیدم پس گناهمم بخشوده میشه!!!!!

ولی ...

rassol;47462 نوشت:
طبق معمول عزيزان راهكارهاشونو با ديد منفي و جنبه حسابرسي و تنبيه بيان كردند
نمي شه اميد هم بدين
فقط مي خواين از خدا يك مرجع تنبيه بسازين
سعي كنين با لطف خدا خودتونو بسنجين

با سلام
نتیجه ی گناه اگر بعدش توبه نباشه و مداومت باشه چیز بسیار منفی خواهد بود...
این که ما فقط لطف خدا رو در نظر بگیریم و عذاب و خشمش رو نادیده بگیریم با مسیحیانی که میگن گناهان ما از قبل بخشیده شده چه فرقی داره؟
ما باید بین بیم و امید باشیم...
این که شما میفرمایید سنجیدن نیست...سر زیر برف کردن هست...که بگیم خدا کریمه میبخشه...و پشت بخشش خدا قایم بشیم تا هرچی میخواهیم گناه کنیم...

سکرات مرگ هست!!...قبر و ترس و وحشت هست!!...برزخ و معطلی هزارسالی و آتش هست!!...قیامت و حساب رسی دقیق هست!!...اینا رو در قرآن گفتن که ما ببینیم و بترسیم و گناه نکنیم...
و من الله التوفیق:Gol:

سلام

آيا قبول داريم كه امام زمان (عج) عين الله الناظره ( چشم بيناي خدا روي زمين ) هست ؟(زيارت جامعه)

پس آنگونه باشيم كه امام زمانمان به ما سلام كند.

شهید ابراهیم هادی;47404 نوشت:
سلام. همیشه احساس کنید خدا داره نگاهتون میکنه (عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید)
و همچنین یاد شهدا مانع از انجام گناه میشه.:Gol:
به خدا بگید:
خدایا!
خودم را به تو می سپارم !
تا بازگشت!مراقبش باش
تا...

:Gol:دوست خوبم:Mohabbat:
اين اول بحثه ،من كه كارم شده گناه چه جوري مي تونم به اين فكر كنم كه عالم محضر خدا هست ياد شهدا اين چنينه.
به نظر شما آدمايي كه اهل گناه مي تونن به اين چيزايي كه شما گفتين مي تونن فكر كنن.
ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد. :Sham:

سلام جناب محب المهدي
سوالتون رو يه مقدار بازش كنيد اين شخص گناه كار خودش ميخواد كه ديگه گناه نكنه و بعد دنبال راه حلش ميگرده
يا اينكه در حالت كلي پرسيديد چي كار كنيم بقيه گناه نكنن و متوجه تر زندگي كنن.
من كه نفهميديم شما كه خودتون متخصص هستيد چرا نظر ما رو ميپرسيد ما خودمون محتاج نظرات امثال شما هستيم

برای گناه نکردن
* یک نکته قابل توجه اینکه آیا میشود گناه را کاملا ترک کرد یا نه؟ حرف زیاده،که ما بحثش نمیکنیم.
برای گناه نکردن باید وقت و زمانی به تناسب تلاش و توانائی فردی صرف کرد و صبور بود و اصلا راحت بگم ما مأمور به وظیفه هستیم نه مأمور به نتیجه؛ به این معنا که ما باید تلاش در ترک گناه کنیم حال اگر شد چه بهتر و اگر نه مآخذه نمیشویم.
1- ترک گناه یعنی عبادت خدا،اما کدام خدا؟چه دستوری؟تا کی؟ و ...
منظور شناخت خود و هدف و راه، که در نتیجه به شناخت و معرفت خدای مهربان و عزیز و حکیم میانجامد.
2- برنامه ریزی و دقت در کاربردی نمودن دستور راه.(کار گاهی کردن دین)
3- توکل به خدای عالم و استفاده کردن از وساطت اهل بیت معصومین علیهم السلام و توسل به ایشان.
4- تمرین تمرین تمرین....:Gol:

نقل قول:
اين اول بحثه ،من كه كارم شده گناه چه جوري مي تونم به اين فكر كنم كه عالم محضر خدا هست

عبادت، مخصوصاً در دل شب، و مطالعه قرآن، و اندیشه در آیات آن، این دیدگاه را به شخص می دهد. حتی اگر شخص آنقدر آلوده به گناه باشد که در اکثر مواقع اصلاً نتواند جلوی خودش را بگیرد (مشروط بر اینکه قصد ترک گناه داشته باشد).

عبادت کم کم تسلط انسان بر نفسش را افزایش می دهد، و مطالعه قرآن جهانبینی شخص را اصلاح می کند.

یا حق

عرفان;48775 نوشت:
برای گناه نکردن

برای گناه نکردن باید وقت و زمانی به تناسب تلاش و توانائی فردی صرف کرد و صبور بود و اصلا راحت بگم ما مأمور به وظیفه هستیم نه مأمور به نتیجه؛ به این معنا که ما باید تلاش در ترک گناه کنیم حال اگر شد چه بهتر و اگر نه مآخذه نمیشویم.

موارد خيلي خوبي رو اشاره فرموديد مفيد و مختصر بود . كلي فكرمو مشغول كرد .برداشتم كه بهش فكر كنم اگه وقتشو داريد بيشتر روش بحث كنيد .اگه هم وقتشو نداريد همون تكه بالا رو يه مقدار بازش كنيد.يا منبع معرفي بفرماييد.
كارگاهي كردن؟؟؟؟؟؟؟

شاد و موفق باشيد

t4h9r1;48653 نوشت:
سلام جناب محب المهدي
سوالتون رو يه مقدار بازش كنيد اين شخص گناه كار خودش ميخواد كه ديگه گناه نكنه و بعد دنبال راه حلش ميگرده
يا اينكه در حالت كلي پرسيديد چي كار كنيم بقيه گناه نكنن و متوجه تر زندگي كنن.
من كه نفهميديم شما كه خودتون متخصص هستيد چرا نظر ما رو ميپرسيد ما خودمون محتاج نظرات امثال شما هستيم

سلام به همگي وشما دوست خوبم :Mohabbat:
منظورم اين بود كه با اين همه وسايل وابزارهاي تحريك وتشويق به سوي گناه كنترلش خيلي سخته چكار كنم كه گناه نكنم؟:Sham:

باوركنيد اين سوال من فقط نيست وخيلي ها هم كه از من مشاوره ميخوان تا اندازه اي كه برام امكان داره كمكشون مي كنم ولي حيفم مياد كه خودم از راهنمايها ومشاوره با دوستان خوبي مثل شما دريغ كنم مگه غير ازاينه؟:Gol:

t4h9r1;48993 نوشت:
موارد خيلي خوبي رو اشاره فرموديد مفيد و مختصر بود . كلي فكرمو مشغول كرد .برداشتم كه بهش فكر كنم اگه وقتشو داريد بيشتر روش بحث كنيد .اگه هم وقتشو نداريد همون تكه بالا رو يه مقدار بازش كنيد.يا منبع معرفي بفرماييد.
كارگاهي كردن؟؟؟؟؟؟؟

شاد و موفق باشيد

آینده ای روشن
1- اگر ما با کمی تفکر و بررسی جایگاه خودمون در عالم مشخص کنیم و جواب دادن به سوال هامون(که معمولا همه این سوال ها رو دارند: زکجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود،به کجا می روم و آخر....)
و مخصوصا سوال مهم اینکه: * آیا تصمیم دارم اطاعت خدا کنم؟
چنانچه راه رو برای خودم روشن نمودم یک قدم بزرگ برای پیشرفت برداشتم و پله بعدی منتظره تا سراغش برم.
2- حرف ها زیاده و تصمیم خیلی گرفته شده و ... اما نکته اساسی اینجاست که قواعد بندگی رو باید با مثال های واقعی و تطبیق با امور روزمره و رقابت با دوستان در این زمینه عملی نموده و فقط حرف خوبیها و نیکی ها رو نزنیم....ادامه داره

محب المهدي;49132 نوشت:
سلام به همگي وشما دوست خوبم :Mohabbat:
منظورم اين بود كه با اين همه وسايل وابزارهاي تحريك وتشويق به سوي گناه كنترلش خيلي سخته چكار كنم كه گناه نكنم؟:Sham:

باوركنيد اين سوال من فقط نيست وخيلي ها هم كه از من مشاوره ميخوان تا اندازه اي كه برام امكان داره كمكشون مي كنم ولي حيفم مياد كه خودم از راهنمايها ومشاوره با دوستان خوبي مثل شما دريغ كنم مگه غير ازاينه؟

:Gol:

سلام
دوست عزیز

ما الان در دوران آخر الزمان هستیم و شرایط واقعا سخت و سنگین هست . مهمترین چیز اینه که حواسمون حسابی جمع باشه . بهر حال ما که معصوم نیستیم . گناه هم که فراوون . مهم اینه که تا دیدیم گناهی انجام دادیم سریع برگردیم و از خدا معذرت بخواهیم :Sham:

البته بک سری گناهان هستند بین بنده و خدا اونها رو خدا باید ببخشه

اما یک سری گناهان هستند بین بنده و بنده مثل گران فروشی - کم فروشی - ظلم در حق زن و فرزند ....

در این صورت باید از کسانی که در حق اونها مرتکب گناه شده ایم معذرت بخواهیم

عرفان;49181 نوشت:
آینده ای روشن
1- اگر ما با کمی تفکر و بررسی جایگاه خودمون در عالم و جواب دادن به سوال هامون(که معمولا همه این سوال ها رو دارند: زکجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود،به کجا می روم و آخر....)
و سوال مهم اینکه: * آیا تصمیم دارم اطاعت خدا کنم؟
چنانچه راه رو برای خودم روشن نمودم یک قدم بزرگ برای پیشرفت برداشتم و پله بعدی منتظره تا سراغش برم.
2- حرف ها زیاده و تصمیم خیلی گرفته شده و ... اما نکته اساسی اینجاست که قواعد بندگی رو باید با مثال های واقعی و تطبیق با امور روزمره و رقابت با دوستان در این زمینه عملی نمود و فقط حرف خوبیها و نیکی ها رو نزنیم....ادامه داره

حتما ادامه بديد ما منتظريم
خوش و خرم باشيد

سلام دوست عزيز
همين كه شما متوجه گناه خود هستيد و در پي ترك ان هستيد خود لطف خداوند است.
در چهان دو نيرو و دو صدا هميشه به ضد وجود دارد يك صدا كه شما را به اصالت خويش ندا مي دهد و همان پيام انبيا است و ديگري هواي نفس و شيطان كه شما را به سوي خود دعوت مي كند.شما بايد جان خود كه همان روح شماست را تقويت كنيد و هرچه انرا تقويت كنيد و ان را فربه تر كنيد ان هواي نفس شما لاغر تر و نحيف تر مي شود. و اين كار نيز يكباره انجام نمي شود به همين دليل به ان جهاد اكبر گفته مي شود. بنابراين بايد تلاش كنيد و سعي كنيد يك رذيلت اخلاقي را ارام ارام و به تدريج از خود دور كنيد البته ياد مرگ و توجه به خدا و مصاحبت با دوستان پاك بسيار مهم است. ولي بسياري از رذيلتها را اگر بخواهيد يكباره ترك كنيد ممكن است كه هواي نفس شما كه هنوز به قدر كافي نحيف نشده باشد بر شما غالب شود و شما از ترك كردن گناه نا اميد شويد.بنابراين بايد توجه داشته باشيد كه يك شبه نمي توان تزكيه نفس كرد.2- اينكه بايد ببينيد كه شروع اين گناهها از كجاست و مشكل را از ريشه بخشكانيد مثل ميل جنسي كه شروع ان از نگاه كردن است بنابراين براي غالب امدن اسانتر اينست كه نگاه خود را كنترل كنيد تا اينكه بخواهيد پس از نگاه كردن ميل خود را كنترل كنيد.

اگر تاجری
3-وقتی قصد خرید پارچه ای رو داریم، حتما از چند مغازه درباه جنس و قیمت اون تحقیق میکنیم و نتیجه نهائی رو بعد از سبک و سنگین کردن، به دست میاریم.
........* آیا تا به حال برای گناه کردن یا ترک اون سبک و سنگین کردیم؟
*

- یک برگه بردارید و طرف راست مضرات اون گناه رو بنویسید و طرف چپ فوائدشو

یعنی ما به اندازه یک
تاجر درایت نداریم که او برای سرمایه دنیویش تحقیق فراوون میکنه، ولی ما برای سرمایه گرانبهایمون یعنی محبت خدا ، اصلا جدول برایند نمیزنیم؟؟؟؟

چرا نمیگی؟---( نه )---
4- اگر کسی جرأت نه گفتن به خودش داشته باشه و با یک نه محکم نفس سر کششو سر جاش بنشونه، موقعیتی رو به دست آورده که تضمین کننده موفقیتشه.
روزی ده صفحه بنویس نه و روزی هزار بار باخودت تکرار کن.
اگر جرأت حرف زدن با نفس و هوای خودتو نداری با کمک توکل به حرف زدن بپرداز.:Gol:

عرفان;50489 نوشت:
چرا نمیگی؟---( نه )---

روزی ده صفحه بنویس نه و روزی هزار بار باخودت تکرار کن.
اگر جرأت حرف زدن با نفس و هوای خودتو نداری با کمک توکل به حرف زدن بپرداز.:Gol:

سلام :Sham:فكر مي كنيد اين راهكارتون چقد عملي هست .
خواهش مي كنم برا چند لحظه هم كه شده فضاي الآن رو در نظر بگيرن بعد خودتون خواهيد گفت كه چقدر راهكارتون عملي هست تصور من اينه كه نوشتهاي شما يه سري توصيه هاي اخلاقي هست،تا راهكارهاي عملي وكاربردي.البته اميدواره كه از اين صراحت بيان من ناراحت نشين.:hamdel:

فکر کن تا تکه گم شده رو پیدا کنی
از اینکه با صراحت صحبت کردید،خوشحالم نه ناراحت.
اتفاقا جوونای زیادی بودند و هنوز هم هستند که در شهر های شلوغ مثل تهران و ....
و این مسئله رو داشتند و دارند و بنده همین راهنمائی ها رو چه در این سایت و یا 09640 ، تقدیمشون نمودم و دقیق عمل کردند و خواستند،موفق شدند.
فکر کنم شما تمام پازل های راهنمائی رو نخوندید و مو به مو عمل نفرمودید تا نتیجه مطلوب بگیرید.
ضمن اینکه میخونید باید بخواهید و فکر کنید و فکر کنید و ژرف نگری کنید.
منتظر ادامه پست های بنده باشید....

دوست گرامی، گویا شما متقاعد نشده اید. راهکارهای عملی بسیار زیادی موجود است که دوستان هم به آنها اشاره کرده اند. بنده در همین تاپیک عرض کردم:

عبادت کم کم تسلط انسان بر نفسش را افزایش می دهد، و مطالعه قرآن جهانبینی شخص را اصلاح می کند.

این یک راهکار عملی است. این سجاده، این قرآن، اینم شب. بسم الله... همچنین در این تاپیک هم به مطلبی اشاره کردم:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=7777

ولی گویا هیچکدام از این موارد در نظر شما عملی نیست...

با تشکر
یا حق

نماز بخوان ودعا کن خداوند گناهانتان را ببخشد همین و بهمین سادگی باور کن شوخی
نمی کنم

:hamdel::hamdel::Gol:

مسترشکلات;50904 نوشت:
نماز بخوان ودعا کن خداوند گناهانتان را ببخشد همین و بهمین سادگی باور کن شوخی
نمی کنم

:hamdel::hamdel::Gol:

سلام:Gol::Sham: ممنونم ازاينكه نظرتون رو گفتين
جناب مستر شكلات آدمي كه اهل گناه هست حوصله نماز ودعارو نداره . واين خيلي هم سخته مگه نه.
منتظر جوابتون مي مونم .:Gol:

نقل قول:
جناب مستر شكلات آدمي كه اهل گناه هست حوصله نماز ودعارو نداره . واين خيلي هم سخته مگه نه.

خیر. اتفاقاً آدمی که گناه کرده و به قیامت و غیره معتقد هست، در لحظات بعد از گناه خیلی بیشتر از همیشه حال و حوصله نماز و دعا را دارد. اگر هم حوصله نماز را نداشته باشد، این هم از عمل شیطان است. در دست گرفتن افسار نفس بدون عبادت عملاً نشدنی است.

اگر این دوستتان واقعاً قصد ترک گناه را داشته باشند، به عبادات خودشان می افزایند. این کار باعث جبران گناه می شود. به هر حال استغفار بعد از گناه امری لازم و ضروری است. بنده که عرض کردم، به این دوستمان بفرمایید افزایش عبادت کار او را راحت تر کرده، بدون آن نمی توان بر نفس غلبه کرد.

مثالی می زنم. فرض کنید دشمن از محل استقرار خودش به پایگاه های نظامی شما حمله می کند، و شما توان دفاع ندارد. هر بار هم که دفاع کنید، دشمن مجدداً تجدید قوا کرده، بزودی حمله را دوباره آغاز می کند. شما چه می کنید؟ تا ابد همینطور به دفاع ادامه می دهید؟

خیر، باید حمله کرد. اگر به پایگاه دشمن حمله کرده، آن را نابود کنید، دشمن دیگر مجال تجدید قوا و حمله مجدد را نمی یابد. کاملاً روشن است.

حال که دوستمان در میدان شهوت توانایی دفاع از حملات شیطان را ندارند، باید در میدانهای دیگر به او حمله کنند. مطمئن باشند که این عمل باعث تضعیف حملات دشمن خواهد شد.

با تشکر فراوان
یا حق

بینام;52070 نوشت:
خیر. اتفاقاً آدمی که گناه کرده و به قیامت و غیره معتقد هست، در لحظات بعد از گناه خیلی بیشتر از همیشه حال و حوصله نماز و دعا را دارد.

سلام :Mohabbat:
اين حالتها موقتي هست وزود هم تموم ميشه باز برمي گرديم سر خونه اول:Narahat: مگه غير از اينه ؟:Gig::Gig:

بینام;52070 نوشت:
اگر این دوستتان واقعاً قصد ترک گناه را داشته باشند، به عبادات خودشان می افزایند.

آخه چه جوري خب؟ ميشه راهش رو بگين ؟

.با سلام..

جناب محب المهدي..

گناه رو اگر با شرایطی که گفته شده؛شخص انجام دهد ؛مطمئن باش ؛از همنشینان معصومین نیز قرار می گیرد ؛منتها شرط دارد..:khandeh!:..

اما شروط :

1-از روزی خداوند نخور و هر چه میخواهی گناه کن. ..

2-از ولایت و حکومت خدا بیرون برو و هر چه میخواهی گناه کن....

3-جایی را پیدا کن که خداوند تو را نبیند و هر چه میخواهی گناه کن...

4-هنگامی که ملک الموت نزد تو میآید تا تو را قبض روح کند، او را از خود دور کن و هر چه میخواهی گناه کن...

5-هنگامی که مالک (فرشتهی نگهبان دوزخ) تو را به درون آتش میافکند، در آتش نرو و هر چه میخواهی گناه کن ...

به نقل از اخبار موثق...

ولی به نظر میاد ؛نشدنی است شرایط را می گم...نه گناه رو..:Khandidan!::khandeh!:

بدون شرح..

یاحق

من تو پست قبلی گفتم به دوستمان بگویید اینطور، فکر کردم در تاپیک مربوط به اون دوست نوجوون دارم پست می زنم... به هر حال:

نقل قول:
اين حالتها موقتي هست وزود هم تموم ميشه باز برمي گرديم سر خونه اول:Narahat: مگه غير از اينه ؟:Gig::Gig:

زندگی همین است دوست عزیز. اگر شما از ما راهی می خواهید که با انجام آن، از فردا صبح هیچ وسوسه ای به سراغ فرد نیاید، و شخص دیگر هرگز هیچ گناهی انجام ندهد، باید بگوییم چنین راهی وجود ندارد.

مهم رشد معنوی و روحی است. این حالتهای موقتی، تأثیر دائمی خودشان را می گذارند. به چشم ظاهر ممکن است فرد بعد از چند روز، مجدداً گناه را تکرار کند. ولی من از شما می پرسم، گناه با نماز شب بهتر است، یا گناه بدون نماز شب؟

همانطور که عرض کردم، افزایش عبادت منجر به افزایش معنویت شده، باعث می شود فرد بهتر بتواند خودش را کنترل کند. این روند قرار نیست یک شبه نتیجه دهد، بلکه تدریجی است. در ضمن، با تمرین و مداومت، مدت زمان دوام این حالتها افزایش یافته، بعضاً ممکن است چند هفته به طول بیانجامند. :Sham:

نقل قول:
آخه چه جوري خب؟ ميشه راهش رو بگين ؟

این سجاده، این قرآن، این شب. در هر 24 ساعت یکبار شب می شود، و چند ساعت به طول می انجامد. راه خاصی نمی خواهد.

بگذارید خیالتان را راحت کنم، جوانی یعنی همین. چنین مشکلاتی تا زمان ازدواج (به طور کامل) حل نخواهند شد. مهم این است که این مبارزه مقدس انجام شود، تا وقتی خداوند روز قیامت از ما پرسید جوانی ات را در چه صرف کردی، بگوییم در جهاد اکبر. مهم این است که تسلیم نشویم. مهم این است که تلاش خودمان را بکنیم. ناامیدی بزرگترین گناه است.

حالا من نمی خوام چیزی بگم، آدم رو مجبور به اعتراف می کنید. :Cheshmak: اگر بگویم این مسئله گریبانگیر من بوده، و من به روشی که توصیه می کنم خودم عمل کردم، و تا حدود زیادی نتیجه گرفته ام، قانع می شوید؟

بله، در بعضی موارد، من به واسطه عبادات و تفکر در عظمت خداوند دچار حالاتی شده ام که چند هفته به طول انجامیده، در طول این چند هفته فکر من کاملاً از وسوسه شهوانی خالی بوده است. این فقط یک وجه موضوع است. حالات معنوی و احساس نزدیکی به خداوند و لذت بردن از آن خودش چیز دیگری بوده، بسیار فراتر از وسوسه نشدن خشک و خالی است.

مداومت، مداومت، مداومت. بعد از مدتی به جایی می رسید که وسوسه می شوید عبادت کنید! خدا نصیب همه بکند. :khandeh!:

در ضمن، من 22 ساله هستم، تا چندی پیش نوجوان محسوب می شدم! منظورم این است که حرف شما را کاملاً می فهمم. :Cheshmak:

پس بیش از این بهانه تراشی نکنید، به توصیه ها عمل کنید.

با تشکر فراوان
موفق باشید!
یا حق

سلام

جناب بينام نوشته تون خيلي قشنگ بود :Mohabbat:

براي ما هم دعا كنين كه خدا توفيقش رو بهمون بده :Doaa:

ممنون. :Mohabbat:

خدا توفیقش رو به همه بده. این مسئله ای که گفتم به صورت دوره ای میاد و میره. متأسفانه از بعد از رمضان دچار قبض روحی شدیدی شده ام و از حالاتی که گفتم خبری نیست. :Ghamgin: شما هم ما رو از دعاتون بی نصیب نذارین :Doaa:

البته ماهیتش همینه. یعنی بعد از یک دوره حالات معنوی، دوره ای هم باید ناچاراً بدون حالات معنوی سپری شود. اینم خودش حکمت خداست. معمولاً در دوره حالات معنوی، انسان خیلی حوصله اعمال مادی را ندارد. اگر انسان همیشه در این حال بماند، امر معیشت او مختل می شود. با قبض روحی، هم فرصتی پیش میاد که آدم به مسائل مادی برسه، هم اینکه جلوی تکبر انسان رو می گیره.

با تشکر فراوان
یا حق

اگه كسي بخواد كه ديگه گناه نكنه موارد زير به نظر من مياد:

اگاهي از اجر و پاداش هايي كه براي كارهاي شايسته در نظر گرفته شده
اگاهي از مضرات گناه
ايجاد جايگزين (يه كم فكر كنيم خدا راهي رو پيش پامون ميذاره كه كارمون راه بيفته گنا ه هم نكرده باشيم )
قرار نگرفتن در شرايط گناه

بازم ميگم اگه كسي قصد اصلاح داشته باشه بايد بره آگاهي پيدا كنه مطالعه كنه و در جو معنوي قرار بگيره

سلام علیکم
داداش گلم سعی کن هیچ موقع در موقعیت گناه قرار نگیری،اگر هم اتفاقی قرار گرفتی یاد خدا باش ذکر خدا بگو
در ضمن کسی که از خدا و یوم الحساب بترسه هیچ موقع گناه نمیکنه،البته منظورم این نیست که شما نمیترسی نعوذ باالله
اگر یکم اراده داشته باشی میتونی گناه نکنی،بهترین جهاد،جهاد با هوای نفس است.
سعی میکنم یکی از کتابامو مطالعه کنم ببینم میتونم برات ذکری پیدا کنم،هر موقع پیدا کنم برات میفرستم داداش گلم.:Gol:

:Mohabbat:دوستت دارم:Mohabbat:

ترس
تا به حال دیدید وقتی به بچه ای توضیح میدید ؛ { عواقب دست زدن به بخاری چیه؟ } چه عکس العملی خواهد داشت؟
تا زمانی که صرفا منعش کنی ، همچنان کنجکاوی اون باقی میمونه و اگر فرصتی پیدا کنه از دست زدن به بخاری ترسی نداره.اما وقتی سوختگی بر اثر گرمای بخاری رو بهش نشون میدی و روشنش میکنی ، با خاطر جمع تر میتونی بگی که دیگه دست نمیزنه.
گناه هم مثل سوختگیه و ما مثل اون بچه.
................................... :Gol: بیایم بچه درونمون رو روشن کنیم :Gol:

سلام

من كه باز هم تاكيد مي كنم دوست خوب رو فراموش نكنين :Labkhand: و جدايي از دوست بد از پيدا كردن دوست خوب باز مهمتره

دوست خوب دوست خوب دوست خوب

موفق و مويد باشيد

اون سخنراني كه گذاشتم تو اون تاپيك ديگه رو حتما گوش كنين خيلي قشنگه كه سخنرانش هم يكي از روانشناسان باحال مشهد هست .

خودتو دست کم گرفتی
از دیگه مواردی که باید به اون دقت کرد،کوچک شمردن گناه و معصیته.البته پر واضحه که باید از گناه فرار کرد،و معنای کوچک شمردنش؛قدر خود رو شناختنه و جایگاه گناه رو دون شان خود دیدن.
وقتی خوب فکر میکنی و وجدان رو قاضی محکمه قرارش میدی،متوجه خواهی شد که گناهان و خطاها تلاش کسیه که راه درست اجابت به نیاز هاشو و روش زندگی رو پیدا نکرده و یه جورایی اظهار ناتوانیش.
...........................* مطلبو گرفتید : وقتی راه درست و سالم وجود داره چرا ...... :Gig:

نقل قول:
* مطلبو گرفتید : وقتی راه درست و سالم وجود داره چرا ...... :Gig:

دوست عزیز، قصد جسارت ندارم... ولی در شرایط کنونی جامعه ما برای خیلی ها راه درست و سالم وجود ندارد. دارد؟

با تشکر فراوان
یا حق

بینام;53239 نوشت:
در شرایط کنونی جامعه ما برای خیلی ها راه درست و سالم وجود ندارد. دارد؟

سلام:Mohabbat: من هم موافقم .
من هم تو حوزه حرف وتئوري خيلي ميتونم راحت حرف بزتم ولي تو عمل واقعا سخته با اين شرايطي كه هست .:Gig:
اگه ميشه يه راهكار عملي كه در مرحله عمل كارايي داشته باشه بگيد ممنون ميشم.:Sham:

با سلام خدمت شما دوستان بیایید جواب سوال رو از نگاه قرآن ببینم که چیست:

در قرآن اینگونه آمده است که عامل اصلي بدبختي آدمي گناه است و اگر انسان بخواهد از گناه دوري كند و از اين سمّ مهلك نجات يابد، رعايت نكات زير ضروري است: أ) تصميم جدي و قاطع بر گناه نكردن؛ تا انسان عزم راسخ بر ترك گناه نداشته باشد، چندان توفيقي در عدم ارتكاب گناه به دست نمي آورد. ب) توجه كامل به اين كه خداوند در همه حالات آگاه و ناظر بر اعمال ما است و حتي بر خطورات قلبي ما (در دل مي گذرد) احاطه دارد و از آن ها هم با خبر است. اگر انسان چنين يقيني داشته باشد، خجالت مي كشد گناه كند و از دستورهاي خالقش سرپيچي نمايد. براي اين كه انسان به چنين توجهي موفق شود، هميشه به ياد خدا بودن بسيار سودمند است. اين كه گفته مي شود انسان بايد هميشه به ياد خدا باشد، بدين خاطر است كه با ياد خدا انسان از مهلكات دور مي شود و به عوامل سعادت نزديك مي گردد. علي(ع) فرمود: خدا را در همه جا ياد كنيد، زيرا در همه جا با شما است. (1) حضرت در حديث ديگر فرمود: ذكر دو گونه است: ياد خدا به هنگام مصيبت و بهتر از آن ياد خدا در رويارويي با حرام است كه اين ياد خدا مانع از ارتكاب حرام مي شود.(2) قرآن فرمود: آيا (او كه اهل گناه و شرك است) ندانست كه خدا مي بيند.(3) ج) تفكر در عواقب زيان بار گناه. اگر انسان توجه كامل داشته باشد كه معصيت افزون بر آثار سوء دنيوي، چه عذاب هاي غير قابل تحمل اُخروي به دنبال دارد، مطمئناً از گناه دوري مي جويد. قرآن مي فرمايد: هر كس به خداي خود با حالت گناه وارد شود، جزاي او جهنمي است كه در آن جا نه مي ميرد و نه زنده مي ماند.(4) در آية ديگر فرمود: (در روز قيامت) گناهكار دوست دارد كه فرزندان، زن، برادر، همة خويشان و همة اهل زمين را فدا مي كرد تا از عذاب نجات مي يافت، (ولي) چنين نيست، (بلكه) آن آتش شعله كش است و ....(5) در جاي ديگر فرمود: در روز قيامت كافر گويد: اي كاش خاك بودم.(6) د) مقايسه بين بهشت و جهنم. اگر انسان يك مطالعه اجمالي در آيات و روايات اهل بيت(ع) در مورد نعمت هاي بهشتي و عذاب هاي جهنمي داشته باشد، مطمئناً به بهشت شوق پيدا مي كند و از جهنم مي ترسد در نتيجه مرتكب گناه نمي شود. در اين زمينه مطالعه جلد شش كتاب پيام قرآن اثر آيت الله مكارم شيرازي بسيار مفيد است. قرآن در مقايسه بين ثواب و عذاب اخروي مي فرمايد: وصف بهشتي كه به پرهيزكاران وعده داده شده (چنين است) كه در آن، جوي هايي از آب گوارا، و جوي هايي از شيري كه مزه اش تغيير ناپذير است، و جوي هايي از شراب لذت بخش براي آشامندگان، و جوي هايي از عسل پاكيزه (وجود دارد) و براي شان در آن جا همه گونه ميوه هست، نيز آمرزشي از جانب پروردگارشان. (آيا چنين كسي) همانند كسي است كه جاودانه در آتش است و به آنان آبي جوشان نوشانده مي شود كه دل و روده هاي شان را پاره پاره مي كند؟!.(7) اميرمؤمنان(ع) فرمود: مغبون كسي است كه بهشت عالي را به گناه پست بفروشد.(8) هـ) باور كردن اين كه شيطان و نفس امّاره، دشمن انسانند؛ وقتي انسان يقين پيدا كرد كه اينان دشمن اويند، به حرف آنان گوش نداده و گناه نمي كند. قرآن مي فرمايد: اي بني آدم، آيا با شما پيمان نبسته بودم كه شيطان را نپرستيد كه او دشمن آشكار شما است؟!.(9) در آية ديگر فرمود: نفس امّاره بسيار وادار كننده به بدي است.(10) و) عمر انسان زودگذر است و در آينده بسيار نزديك به نتايج اعمالش خواهد رسيد؛ اگر انسان به اين مسئله عنايت داشته باشد و فكر نكند كه فعلاً خبري از سراي آخرت نيست، در عدم ارتكاب گناه مؤثر است، چرا كه خيلي از افراد به خيال اين كه عواقب وخيم معصيت دير به سراغ انسان مي آيد، مرتكب معصيت مي گردند. قرآن فرموده: آن ها (كافران) آن (روز عذاب را) دور مي بينند، و ما آن را نزديك مي بينيم.(11) ز) زياد سبحان الله گفتن، كه باعث مي شود شيطان از انسان دور شود. وقتي شيطان از انسان دور شود، ديگر گناه نمي كند. امام صادق(ع) فرمود: شيطان گفته است: پنج كس مرا بيچاره ساخته و راه به آن ها ندارم و بقيه مردم در اختيار منند: 1ـ كسي كه با نيّت صادق به خدا چنگ بزند و در تمام كارها به او توكّل كند. 2ـ كسي كه در شبانه روز زياد تسبيح گويد. 3ـ كسي كه هر چه براي خود مي پسندد، براي برادر مؤمن خود نيز بپسندد. 4ـ كسي در وقت رويارويي با مصيبت ناله و فرياد نزند. 5ـ كسي كه به آن چه خدا قسمتش كرده است راضي باشد.(12) در پايان حديثي را كه امام حسين(ع) دربارة رهايي از معصيت فرموده مي آوريم: مردي به خدمت حضرت حسين(ع) رسيده و عرض كرد: من مردي گناهكارم و صبر بر معصيت (استقامت در برابر آن) ندارم، مرا موعظه فرما. حضرت فرمود: پنج عمل انجام ده، آن گاه هر گونه كه خواستي گناه كن: 1ـ روزي خدا را نخور و هر چه مي خواهي گناه كن. 2ـ از ولايت خدا بيرون رو و هر چه خواستي گناه كن. 3ـ در جايي گناه كن كه خدا تو را نبيند. 4ـ به هنگام مرگ نگذار حضرت عزرائيل جانت را بگيرد و هر چه خواستي گناه كن. 5ـ وقتي مالك دوزخ تو را به آتش مي اندازد، داخل آتش نرو، آن وقت هر گناهي خواستي انجام ده.(13) در اين حديث حضرت مي خواهد بگويد: تو كه بر هيچ يك از اين پنج چيز قادر نيستي، پس چگونه گناه انجام مي دهي و خود را بدبخت مي كني؟! پي نوشت ها: 1. صادق احسان بخش، آثار الصادقين، ج 6، ص 295، شمارة 8567. 2. همان، ص 294، شمارة 8562. 3. علق (95) آية 14. 4. طه (20) آية 74. 5. معارج (70) آية 11 ـ 15. 6. نبأ (78) آية 40. 7. محمد (47) آية 15. 8. غررالحكم، ج 1، ص 356. 9. يس (36) آية 60. 10. يوسف (12) آية 14. 11. معارج (70) آية 6. 12. آثار الصادقي، ج 6، ص 290، شمارة 8543. 13. همان، ص 349، شمارة 8789.

نقل قول:
اگه ميشه يه راهكار عملي كه در مرحله عمل كارايي داشته باشه بگيد ممنون ميشم.:Sham:

یعنی می فرمایید راهکارهایی که دوستان ارائه کردند عملی نیست؟

به عنوان مثال، شما افزایش عبادت، مخصوصاً در دل شب را آزمایش کردید؟ یا آزمایش نکرده فهمیدید که عملی نیست؟ :Gig:

دوست عزیز، بنده که عرض کردم، اگر می خواهید با یک بشکن زدن کاری کنید که دیگر هرگز دست به گناه نزنید، این عمل نشدنی است! به این روایات دقت کنید:

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَيْنِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ عِمْرَانَ الزَّعْفَرَانِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مَرْوَانَ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع يَقُولُ مَنْ بَلَغَهُ ثَوَابٌ مِنَ اللَّهِ عَلَى عَمَلٍ فَعَمِلَ ذَلِكَ الْعَمَلَ الْتِمَاسَ ذَلِكَ الثَّوَابِ أُوتِيَهُ وَ إِنْ لَمْ يَكُنِ الْحَدِيثُ كَمَا بَلَغَهُ
اصول كافى ج : 3 ص : 139 رواية :2
محمد بن مروان گويد: شنيدم امام صادق (ع ) فرمود: كسيكه ثواب بر عملى از خدا به او برسد و آن عمل را به اميد آن ثواب انجام دهد، به او مى دهند اگر چه حديث چنانكه به او رسيده نباشد.

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ عُمَرَ الْيَمَانِيِّ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ كُلُّ عَيْنٍ بَاكِيَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ غَيْرَ ثَلَاثٍ عَيْنٍ سَهِرَتْ فِى سَبِيلِ اللَّهِ وَ عَيْنٍ فَاضَتْ مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَ عَيْنٍ غُضَّتْ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ
اصول كافى ج : 3 ص : 126 رواية :2
امام باقر (ع ) فرمود: هر چشمى روز قيامت گريانست ، جز سه چشم : چشمى كه در راه خدا شب را بيدار باشد و چشمى كه از ترس خدا گريان شود و چشمى كه از محرمات خدا بسته شود.

عَلِيٌّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ يُونُسَ عَمَّنْ ذَكَرَهُ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ فِيمَا نَاجَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ مُوسَى ع يَا مُوسَى مَا تَقَرَّبَ إِلَيَّ الْمُتَقَرِّبُونَ بِمِثْلِ الْوَرَعِ عَنْ مَحَارِمِى فَإِنِّى أُبِيحُهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ لَا أُشْرِكُ مَعَهُمْ أَحَداً
اصول كافى ج : 3 ص : 127 رواية :3
امام صادق (ع ) فرمود: در ضمن آنچه خداى عزوجل با موسى (ع ) مناجات فرمود، اين بود كه : اى موسى ! تقرب جويندگان بمن بچيزى مانند پرهيز از محرماتم تقرب نجسته اند. همانا من اقامت در بهشتهاى جاودانه را بآنها اجازه دهم و ديگرى را با آنها شريك نسازم (يعنى بهشتهاى عدن مختص پرهيزكاران از محرماتست ).

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مِنْ أَشَدِّ مَا فَرَضَ اللَّهُ عَلَى خَلْقِهِ ذِكْرُ اللَّهِ كَثِيراً ثُمَّ قَالَ لَا أَعْنِى سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ وَ إِنْ كَانَ مِنْهُ وَ لَكِنْ ذِكْرَ اللَّهِ عِنْدَ مَا أَحَلَّ وَ حَرَّمَ فَإِنْ كَانَ طَاعَةً عَمِلَ بِهَا وَ إِنْ كَانَ مَعْصِيَةً تَرَكَهَا
اصول كافى ج : 3 ص : 127 رواية :4
امام صادق (ع ) فرمود، سخت تر چيزيكه خدا بر خلقش واجب ساخته ، ذكر بسيار خداست ، مقصود گفتن سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اكبر نيست ، اگر چه اين هم از جمله ذكر است ، بلكه مقصود ياد آوردن خداست در آنچه حلال و حرام فرموده كه اگر طاعت خداست عمل كند و اگر معصيت است ترك نمايد.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى قَالَ أَخْبَرَنِى يَحْيَى بْنُ سُلَيْمٍ الطَّائِفِيُّ قَالَ أَخْبَرَنِي عَمْرُو بْنُ شِمْرٍ الْيَمَانِيُّ يَرْفَعُ الْحَدِيثَ إِلَى عَلِيٍّ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الصَّبْرُ ثَلَاثَةٌ صَبْرٌ عِنْدَ الْمُصِيبَةِ وَ صَبْرٌ عَلَى الطَّاعَةِ وَ صَبْرٌ عَنِ الْمَعْصِيَةِ فَمَنْ صَبَرَ عَلَى الْمُصِيبَةِ حَتَّى يَرُدَّهَا بِحُسْنِ عَزَائِهَا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ ثَلَاثَمِائَةِ دَرَجَةٍ مَا بَيْنَ الدَّرَجَةِ إِلَى الدَّرَجَةِ كَمَا بَيْنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ وَ مَنْ صَبَرَ عَلَى الطَّاعَةِ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ سِتَّمِائَةِ دَرَجَةٍ مَا بَيْنَ الدَّرَجَةِ إِلَى الدَّرَجَةِ كَمَا بَيْنَ تُخُومِ الْأَرْضِ إِلَى الْعَرْشِ وَ مَنْ صَبَرَ عَنِ الْمَعْصِيَةِ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ تِسْعَمِائَةِ دَرَجَةٍ مَا بَيْنَ الدَّرَجَةِ إِلَى الدَّرَجَةِ كَمَا بَيْنَ تُخُومِ الْأَرْضِ إِلَى مُنْتَهَى الْعَرْشِ
اصول كافى ج : 3 ص : 145 رواية :15
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: صبر بر سه قسم است : صبر بر مصيبت ، صبر بر طاعت و صبر از گناه ، پس هر كه بر مصيبت صبر كند تا آن را با تسلى خوبى رد كند، خدا برايش 300 درجه نويسد كه ميان هر درجه تا درجه ديگرى به اندازه فاصله ميان آسمان و زمين باشد و هر كه بر طاعت صبر كند خدا برايش 600 درجه نويسد كه ميان هر درجه تا درجه ديگر به اندازه فاصله ميان قعر زمين تا عرش باشد و هر كه از گناه صبر كند، خدا برايش 900 درجه نويسد كه ميان هر درجه به اندازه فاصله ميان قعر زمين تا پايان عرش باشد.

دوست عزیز، من فکر می کنم که شما می پندارید در صورت ارتکاب مجدد گناه، تمام پرهیزکاری های پیشین شما از بین می رود. در حالی که چنین نیست. هر چیزی سر جای خود. اگر کسی 10 بار وسوسه شود و از این میان فقط یک بار پرهیز کند، ثواب آن یک بار پرهیز سر جایش باقی است، تأثیر خودش را می گذارد. هر کاری تدریجی است. تقوا هم تدریجی کسب می شود.

1- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ عَبْدِ الْعَزِيزِ الْعَبْدِيِّ عَنِ ابْنِ أَبِي يَعْفُورٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ إِنَّ الْعَبْدَ مِنْ عَبِيدِيَ الْمُؤْمِنِينَ لَيُذْنِبُ الذَّنْبَ الْعَظِيمَ مِمَّا يَسْتَوْجِبُ بِهِ عُقُوبَتِي فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ فَأَنْظُرُ لَهُ فِيمَا فِيهِ صَلَاحُهُ فِي آخِرَتِهِ فَأُعَجِّلُ لَهُ الْعُقُوبَةَ عَلَيْهِ فِي الدُّنْيَا لِأُجَازِيَهُ بِذَلِكَ الذَّنْبِ وَ أُقَدِّرُ عُقُوبَةَ ذَلِكَ الذَّنْبِ وَ أَقْضِيهِ وَ أَتْرُكُهُ عَلَيْهِ مَوْقُوفاً غَيْرَ مُمْضًى وَ لِي فِي إِمْضَائِهِ الْمَشِيئَةُ وَ مَا يَعْلَمُ عَبْدِي بِهِ فَأَتَرَدَّدُ فِي ذَلِكَ مِرَاراً عَلَى إِمْضَائِهِ ثُمَّ أُمْسِكُ عَنْهُ فَلَا أُمْضِيهِ كَرَاهَةً لِمَسَاءَتِهِ وَ حَيْداً عَنْ إِدْخَالِ الْمَكْرُوهِ عَلَيْهِ فَأَتَطَوَّلُ عَلَيْهِ بِالْعَفْوِ عَنْهُ وَ الصَّفْحِ مَحَبَّةً لِمُكَافَاتِهِ لِكَثِيرِ نَوَافِلِهِ الَّتِي يَتَقَرَّبُ بِهَا إِلَيَّ فِي لَيْلِهِ وَ نَهَارِهِ فَأَصْرِفُ ذَلِكَ الْبَلَاءَ عَنْهُ وَ قَدْ قَدَّرْتُهُ وَ قَضَيْتُهُ وَ تَرَكْتُهُ مَوْقُوفاً وَ لِي فِي إِمْضَائِهِ الْمَشِيئَةُ ثُمَّ أَكْتُبُ لَهُ عَظِيمَ أَجْرِ نُزُولِ ذَلِكَ الْبَلَاءِ وَ أَدَّخِرُهُ وَ أُوَفِّرُ لَهُ أَجْرَهُ وَ لَمْ يَشْعُرْ بِهِ وَ لَمْ يَصِلْ إِلَيْهِ أَذَاهُ وَ أَنَا اللَّهُ الْكَرِيمُ الرَّءُوفُ الرَّحِيمُ
اصول كافى جلد 4 صفحه : 185 رواية : 1
1 ابن ابى يعفور گويد: شنيدم از حضرت صادق عليه السلام كه مى فرمود: خداى عزوجل فرمايد: همانا بنده اى از بندگان مؤ من من گناهى بزرگ كند كه مستوجب كيفر و عقوبت من در دنيا و يا در آخرت شود و من آنچه صلاح آخرت او در آنست برايش منظور كنم پس در عقوبت دنيايش شتاب كنم تا او را بدين گناه كيفر دهم ، و يا اينكه انداره كيفر او را معين كنم و بدان حكم كنم و آن را بدون اجر موقوف گذارم و اجراى آنرا بمشيت خود واگذارم و بنده من آنرا نميداند، بارها درباره اجراى آن مردد گردم سپس خوددارى كنم و اجرا نكنم زيرا بد آمدن او را خوش ندارم و از بدحال كردن او كناره گيرى كنم ، و بگذشت و نديده گرفتن آن گناه بر او منت نهم (و بالاخره آنرا ببخشم ) زيرا دوست دارم نمازهاى نافله بسيارى كه بسبب آنها در شب و روز بمن تقرب مى جست پاداش دهم ، پس اين بلا را از او بگردانم با اينكه آن را مقدر كرده و بدان حكم كرده بودم و موقوف گذارده بودم و اجراى آن بستگى بمشيت من داشت ، سپس (باين هم اكتفا نكنم ) و اجر بزرگ نزول اين بلائى كه از آن معاف شده است برايش بنويسم و ذخيره كنم ، و مزدش را وافر كنم با اينكه خود او بدان آگاه نيست (زيرا) آزار آن بلا باو نرسيده است ، و منم خداوند كريم مهربان و رحيم .

بله، آنطور نیست که خداوند دنبال بهانه باشد برای جهنمی کردن افراد. نیت شما برای ترک گناه خیلی خوب است. نشانه ایمان شماست. از این نیت خالص نهایت استفاده را کرده، از آن در عبادات خود بهره مند شوید. پس قدم به وادی جهاد اکبر گذاشته، به این مبارزه مقدس بپردازید. مهم نیست که این مبارزه چه قدر طول بکشد، و شما چه قدر موفق شوید. مهم این است که در حال انجام این مبارزه باشید.

موفق باشید!
یا حق

بینام;53526 نوشت:
یعنی می فرمایید راهکارهایی که دوستان ارائه کردند عملی نیست؟.

سلام :Gol: باور كنيدنه دوستان راهكارهاي خوبي در مجموع ارائه دادند ومن هم واقعا استفاده كردم منظورم اينه كه اگه نظرات بيشتر راهكارهاي عملي باشه خيلي بهتر تا يه سري نصيحت هاي تكراري كه همه هم مي دونن.

بینام;53526 نوشت:
به عنوان مثال، شما افزایش عبادت، مخصوصاً در دل شب را آزمایش کردید؟ یا آزمایش نکرده فهمیدید که عملی نیست؟ .

دوست خوبم شما كه خوب مي دونيد گناه لذت عبادت رو از آدم ميگيره كسي كه گناه ميكنه يقينا ازنماز شب محرومه مگه نه؟

بینام;53526 نوشت:
دوست عزیز، بنده که عرض کردم، اگر می خواهید با یک بشکن زدن کاری کنید که دیگر هرگز دست به گناه نزنید، این عمل نشدنی است! .

باوركنيد من بيشتر با يه تصميم جدي ميخوام گناه نكنم تا با يه بشكن.

بینام;53526 نوشت:
دوست عزیز، من فکر می کنم که شما می پندارید در صورت ارتکاب مجدد گناه، تمام پرهیزکاری های پیشین شما از بین می رود. در حالی که چنین نیست. هر چیزی سر جای خود. اگر کسی 10 بار وسوسه شود و از این میان فقط یک بار پرهیز کند، ثواب آن یک بار پرهیز سر جایش باقی است، تأثیر خودش را می گذارد. هر کاری تدریجی است. تقوا هم تدریجی کسب می شود..

من هم با شما موافقم جدي شما از حرفاي من چنين برداشتي كردين؟

بینام;53526 نوشت:
آنطور نیست که خداوند دنبال بهانه باشد برای جهنمی کردن افراد. نیت شما برای ترک گناه خیلی خوب است. نشانه ایمان شماست. از این نیت خالص نهایت استفاده را کرده، از آن در عبادات خود بهره مند شوید. پس قدم به وادی جهاد اکبر گذاشته، به این مبارزه مقدس بپردازید. مهم نیست که این مبارزه چه قدر طول بکشد، و شما چه قدر موفق شوید. مهم این است که در حال انجام این مبارزه باشید.

يقينا همين طوره .من هم ميخوام تا ترك صدرصد گناه پيش برم .ممنونم ازاينكه با حوصله .اين همه دقت نظرتون رو گذاشتين.:Mohabbat:
منتظر نظرات خوبتون هستم.

نقل قول:
دوست خوبم شما كه خوب مي دونيد گناه لذت عبادت رو از آدم ميگيره كسي كه گناه ميكنه يقينا ازنماز شب محرومه مگه نه؟

خیر. کسی که کنترل خودش را از دست می دهد و گناه می کند و بعد از آن پشیمان می شود وضعش با کسی که آگاهانه و با کنترل کامل گناه می کند زمین تا آسمان فرق دارد. من تضمین می کنم، تا وقتی که سعی در ترک گناه دارید، از نماز شب محروم نمی شوید. آزمایش کنید!

نقل قول:
باوركنيد من بيشتر با يه تصميم جدي ميخوام گناه نكنم تا با يه بشكن.

شما با باز کردن این تاپیک، و تاپیکهای مشابه، همین حالا هم این تصمیم جدی را گرفته اید. ولی باور کنید تصمیم کافی نیست...

نقل قول:
من هم با شما موافقم جدي شما از حرفاي من چنين برداشتي كردين؟

بله. همین که شما فکر می کنید از نماز شب محروم هستید نشان می دهد که پرهیزکاری هایتان را باطل شده می پندارید. نه اینکه آشکارا چنین عقیده ای داشته باشید، ولی در ضمیر ناخودآگاه خود چنین می پندارید. اگر کمی روی حالت روحی خود دقت کنید متوجه می شوید. :Cheshmak:

نقل قول:
يقينا همين طوره .من هم ميخوام تا ترك صدرصد گناه پيش برم .ممنونم ازاينكه با حوصله .اين همه دقت نظرتون رو گذاشتين.:Mohabbat:

خواهش می کنم. :hamdel: پس عبادت در شب و قرآن فراموش نشود. بارها گفته ام، این ایده که به خاطر گناهم نمی توانم نماز بخوانم از وسوسه شیطان است. بله، در ابتدا ممکن است از نماز خیلی فیض نبرید، ولی اگر استمرار داشته باشد، کم کم تأثیر خود را می گذارد. گیریم که شما از نماز شب لذت نبرید، این که دلیل بر ترک آن نیست، هست؟ مگر در قرآن نیامده که نماز از فحشا و منکر باز می دارد؟

پرروبازی چیز خوبی نیست، مگر برای رسیدن به قرب الهی!!! :Cheshmak:

نکته: عبادت افراطی باعث می شود انسان از آن زده بشود. پس در عبادت کاری نکنید که نفستان از نماز و غیره زده شود. وقتی حوصله ندارید، یک نماز دو رکعتی مستحبی هم برای مستمر بودن عبادت کافی است...

با تشکر فراوان
یا حق

بینام;53698 نوشت:
من تضمین می کنم، تا وقتی که سعی در ترک گناه دارید، از نماز شب محروم نمی شوید. آزمایش کنید!

سلام دوست خوبم :Gol:
چه تضميني؟؟؟ دليل از اين بالاتر كه من هر روز گناه مي كنم فقط نوعش فرق مي كنه. :Gig::Gig:
ببخشيد شما چه اصراري داريد كه توصيه به عبادت رو راهكار ارائه كنيد وخودتون هم خوب مي دونيد كه انجام عبادتهاي مستحبي گام دوم توبه است وبعضي از دوستان هم همين اصرار شما رو دارند. :Sham:
سوال من درخواست يه سري راهكارههي عملي براي تقويت اراده در ترگ گناه هست !!:hamdel: