صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فرق وادیان
  نوشته
  173
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  517

  آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟
  آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟


  با سلام

  بزرگوار
  اسلام ديني است كه از طرف خداوند براي هدايت بشر توسط پيامبر(ص) امده است و داراي قوانين مخصوص به خود است
  شيعه و سني دو فرقه از دين اسلام هستند
  به قولي مي توان گفت اسلام مقسم است و شيعه و سني دو قسم از ان

  پس نمي توان گفت كه پيامبر داخل در كداميك از اين فرقه هاست زيرا اين دو فرقه پس از فوت پيامبر منشعب شده اند

  ولي اين تمام قضيه نيست و انچه گفته شد مساله تاريخي است

  شيعيان با دليل و برهان و استدلال و مدارك و سندهاي تاريخي اثبات كرده و مي كنند كه فرقه اي كه دنبال رو پيامبر بوده و داعيه دارد اسلام ناب است شيعه است
  و شيعه است كه سنت پيامبر را حفظ كرده و قوانين ناب خداوند براي هدايت بشر را در خود حفظ كرده است

  پس از نظر تاريخي نمي توان گفت كه پيامبر داخل در كدام فرقه است زيرا اين فرقه ها بعد از فوت پيامبر صورت گرفته است
  ولي از نظر اعتقادي و مباني و معارف ،‌ شيعه مدعي است اسلام ناب را در دل خود دارد و براي اثبات اين ادعا دليل و برهان و سند و مدارك تاريخي و روايي و...........دارند


 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فرق وادیان
  نوشته
  173
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  517  بنده درک میکنم شما چه میفرمایید اما این سخن شما برای حل شبهه کفایت نمیکند.اهل سنت اعای پیروی از سنت پیامبر را میکنند وسنت پیامبر چیزی جز اسلام ناب نمیباشد پس باید ابتدا سنی نبودن آنها را اثبات کرد ؟؟؟

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  بنده درک میکنم شما چه میفرمایید اما این سخن شما برای حل شبهه کفایت نمیکند.اهل سنت اعای پیروی از سنت پیامبر را میکنند وسنت پیامبر چیزی جز اسلام ناب نمیباشد پس باید ابتدا سنی نبودن آنها را اثبات کرد ؟؟؟
  با سلام

  شيعه كه در اصل لغت به معناى پيرو مى باشد به كسانى گفته مى شود كه جانشينى پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را حق اختصاصى خانواده رسالت مى دانند و در معارف اسلام پيرو مكتب اهل بيت مى باشند1 .

  آغاز پيدايش شيعه و كيفيت آن

  آغاز پيدايش ((شيعه )) را كه براى اولين بار به شيعه على عليه السّلام (اولين پيشوا از پيشوايان اهل بيت عليهم السّلام ) معروف شدند، همان زمان حيات پيغمبر اكرم بايد دانست و جريان ظهور و پيشرفت دعوت اسلامى در 23 سال زمان بعثت ، موجبات زيادى در بر داشت كه طبعا پيدايش چنين جمعيتى را در ميان ياران پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ايجاب مى كرد..2
  الف :
  پيغمبراكرم در اولين روزهاى بعثت كه به نص قرآن ماءموريت يافت كه خويشان نزديكترخود را به دين خود دعوت كند
  ..3
  صريحا به ايشان فرمود كه هر يك از شما به اجابت دعوت من سبقت گيرد، وزير و جانشين و وصى من است .
  على عليه السّلام پيش از همه مبادرت نموده اسلام را پذيرفت و پيغمبراكرم ايمان او را پذيرفت و وعده هاى خود را .. 4 تقبل نمود و عادتا محال است كه رهبر نهضتى در اولين روز نهضت و قيام خود يكى از ياران نهضت را به سمت وزيرى و جانشينى به بيگانگان معرفى كند، ولى به ياران و دوستان سرتاپا فداكار خود نشناساند يا تنها او را با امتياز وزيرى و جانشينى بشناسد و بشناساند ولى در تمام دوره زندگى و دعوت خود، او را از وظايف وزيرى معزول و احترام مقام جانشينى او را ناديده گرفته و هيچگونه فرقى ميان او و ديگران نگذارد.
  ب :
  پيغمبراكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم به موجب چندين روايت مستفيض و متواتر - كه سنى و شيعه روايت كرده اند - تصريح فرموده كه على عليه السّلام در قول و فعل خود از خطا و معصيت مصون است ،
  . 5
  هر سخنى كه گويد و هر كارى كه كند با دعوت دينى مطابقت كامل دارد و داناترين مردم است به معارف و شرايع اسلام . 6
  ج :
  على عليه السّلام خدمات گرانبهايى انجام داده و فداكاريهاى شگفت انگيزى كرده بود؛ مانند خوابيدن در بستر پيغمبر اكرم در شب هجرت و فتوحاتى كه در جنگهاى بدر و اُحد و خندق و خيبر به دست وى صورت گرفته بود7 كه اگر پاى وى در يكى از اين وقايع در ميان نبود، اسلام و اسلاميان به دست دشمنان حق ، ريشه كن شده بودند . .8
  د :
  جريان
  ((غدير خم )) كه پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم در آنجا على عليه السّلام را به ولايت عامه مردم نصب و معرفى كرده و او را مانند خود متولى قرار داده بود. . 9
  بديهى است اين چنين امتيازات و فضائل اختصاصى ديگر كه مورد اتفاق همگان بود.(10) و علاقه مفرطى كه پيغمبراكرم به على عليه السّلام داشت11 ، طبعا عده اى از ياران پيغمبر اكرم را كه شيفتگان فضيلت و حقيقت بودند بر اين واميداشت كه على عليه السّلام را دوست داشته به دورش گرد آيند و از وى پيروى كنند؛ چنانكه عده اى را بر حسد و كينه آن حضرت وامى داشت .
  گذشته از همه اينها نام
  ((شيعه على )) و ((شيعه اهل بيت )) در سخنان پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم بسيار ديده مى شود 12


  1-به طايفه اى از ((زيديه )) كه پيش از على عليه السّلام دو خليفه ديگر را اثبات مى نمايند و در فروع به فقه ابى حنيفه عمل مى كنند نيز ((شيعه )) گفته مى شود به مناسبت اينكه در برابر خلفاى بنى اميه و بنى عباس ، خلافت را مختص على و اولاد على مى دانند.
  2-اولين اسمى كه در زمان رسول خدا پيدا شد، ((شيعه )) بود كه سلمان و ابوذر و مقداد و عمار با اين اسم مشهور شدند (حاضر العالم الاسلامى ، ج 1، ص 188)
  3-(وَاَنْذِرْ عَشيرَتَكَ اْلاَقْرَبينَ ) (سوره شعرا، آيه 214)
  4-در ذيل اين حديث ، على (ع ) مى فرمايد:((من كه از همه كوچكتر بودم عرض كردم : من وزير تو مى شوم ، پيغمبر دستش را به گردن من گذاشته فرمود: اين شخص برادر و وصى و جانشين من مى باشد بايد از او اطاعت نماييد، مردم مى خنديدند و به ابى طالب مى گفتند: تو را امر كرد كه از پسرت اطاعت كنى ))، (تاريخ طبرى ، ج 2 ص 321. تاريخ ابى الفداء، ج 1، ص 116. البداية والنهاية ، ج 3، ص 39. غاية المرام ، ص 320)
  5-ام سلمه مى گويد پيغمبر فرمود:((على هميشه با حق و قرآن است و حق و قرآن نيز هميشه با اوست و تا قيامت از هم جدا نخواهند شد.))، (اين حديث با پانزده طريق از عامه و يازده طريق از خاصه نقل شده و ام سلمه و ابن عباس و ابوبكر و عايشه و على (ع ) و ابوسعيد خدرى و ابوليلى و ابوايوب انصارى از راويان آن هستند. غاية المرام بحرانى ، ص 539 و 540)
  پيغمبر فرمود:((خدا على را رحمت كند كه هميشه حق با اوست ))، (البداية والنهايه ، ، ج 7، ص 36)
  6-پيغمبر فرمود:((حكمت ده قسمت شده ، نه جزء آن بهره على و يك جزء آن در ميان تمام مردم قسمت شده است )) (البداية والنهايه ، ج 7، ص 359)
  7-هنگامى كه كفار مكه تصميم گرفتند محمد (ص ) را به قتل رسانند و اطراف خانه اش را محاصره كردند، پيغمبر (ص ) تصميم گرفت به مدينه هجرت كند، به على فرمود:((آيا تو حاضرى شب در بستر من بخوابى تا گمان برند من خوابيده ام و از تعقيب آنان در امان باشم ))، على در آن وضع خطرناك ، اين پيشنهاد را با آغوش باز پذيرفت .
  8-تواريخ و جوامع حديث .
  9-((حديث غدير)) از احاديث مسلّمه ميان سنى و شيعه مى باشد و متجاوز از صد نفر صحابى با سندها و عبارتهاى مختلف آن را نقل نموده اند و در كتب عامه و خاصه ضبط شده ، براى تفصيل به كتاب غاية المرام ، ص 79 و عبقات ، جلد غدير والغدير مراجعه شود.
  10-تاريخ يعقوبى (ط نجف ) ج 2، ص 137 و 140. تاريخ ابى الفداء ج 1، ص 156. صحيح بخارى ، ج 4، ص 107. مروج الذهب ، ج 2، ص 437. ابن ابى الحديد، ج 1، ص 127 و 161.
  11-صحيح مسلم ، ج 15، ص 176. صحيح بخارى ، ج 4، ص 207. مروج الذهب ، ج 2، ص 23 و ج 2، ص 437. تاريخ ابى الفداء، ج 1، ص 127 و 181.
  12-جابر مى گويد: نزد پيغمبر بوديم كه على از دور نمايان شد، پيغمبر فرمود:((سوگند به كسى كه جانم به دست اوست ! اين شخص و شيعيانش در قيامت رستگار خواهند بود))، ابن عباس مى گويد وقتى آيه اِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَعَمِلُواالصّالِحاتِ اُولئكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ ) نازل شد، پيغمبر به على فرمود:((مصدق اين آيه تو و شيعيانت مى باشيد كه در قيامت خشنود خواهيد بود و خدا هم از شما راضى است ))، اين دو حديث و چندين حديث ديگر، در تفسير الدرالمنثور، ج 6، ص 379 و غاية المرام ، ص 326 نقل شده است .

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۵:۰۱

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فرق وادیان
  نوشته
  173
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  517  گفتار شما متین .اما به گفته شیعیان مگر حضرت علی (ع)بعد از پیامبر به امامت نرسید پس چطور در زمان پیامبر عده ای دور او جمع شده بودند وحرفهای او را گوش میدادند مگر پیامبر زنده نبود؟؟؟


 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,284
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901

  تشیع یک اعتقاد است اعتقادی بر اساس حق وصراط الهی
  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  گفتار شما متین .اما به گفته شیعیان مگر حضرت علی (ع)بعد از پیامبر به امامت نرسید پس چطور در زمان پیامبر عده ای دور او جمع شده بودند وحرفهای او را گوش میدادند مگر پیامبر زنده نبود؟؟؟

  شیعه بودن یک اعتقاد است و به شخص و نام و به زمان و مکان مختص نیست


  برای اینکه بدانیم شیعه چه تفکری است . این تفکر از کجا شروع گردیده باید :
  1- برای معرفی این تفکر و تابعین این تفکر باید کتب الهی ادیان ابراهیمی و بالاخص قرآن و نهج البلاغه و دیگر کتب علی علیه اسلام را خواند تا مشخصاتاین تفکر و اعتقاد را شناخت.

  2- تفکر تشیع بر اساس حق و حق محور است لذا این تفکر و اعتقاد از خداوند متعال ریشه گرفته و در جان پاک انسانها حضور دارد.

  نام تشیع شاید امروزه بر گروهی منصوب گردد ولی تشیع از زمان آدم ص تا به الان یک تفکر مشخص و ظلم ستیز است.

  آرمانی سخن نگفتم این حقیقتی بارز است.

  شیعیان حقیقی کسانی هستند که شاید نام و نشان شیعه هم نداشته باشند ولی توحید را آنچنانکه شایسته است و هدایت حقیقی الهی را شامل می گردد را به جان و دل قبول داشته و عمل می کنند.
  از جمله این شیعیان رسولان الهی هستند .

  اما اگر بدنیال نام تشیع هستید تشیع را نخواهید یافت جز نامش


  یاحسیب
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۸۹/۰۶/۱۱ در ساعت ۱۸:۲۰
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  اما این سخن شما برای حل شبهه کفایت نمیکند.اهل سنت اعای پیروی از سنت پیامبر را میکنند وسنت پیامبر چیزی جز اسلام ناب نمیباشد پس باید ابتدا سنی نبودن آنها را اثبات کرد ؟؟؟

  با سلام

  بزرگوار ادعا كه مشكلي را حل نمي كند و مطلب خاصي نيست و هركسي مي تواند هر ادعايي را بكند

  مهم اثبات ادعا و اوردن دلايل و براهين محكم و استوار در تاييد ادعاست

  اهل سنت ادعا هاي زيادي اورده اند و مي اورند ولي دريغ ار برهان و يا جواب براي برهان شيعه

  بحث امامت و خليفه پيامبر هم جنبه تاريخي دارد و هم جنبه اعتقادي
  شيعه در هر دو حوزه با استدلال و منطق وارد ميدان مي شود

  امام را منتخب خدا مي كند
  امام را خليفه بلا فصل پيامبر مي داند
  امام را محافظ دين مي داند
  امام را تيين كننده احكام دين مي داند
  امام را تشريع كننده شريعت مي داند
  امام را معصوم از خطا و عصيان مي داند زيرا اگر امام معصوم نباشد مثل اهل سنت مي شود كه با پيروي از خليفه غاصب به گمراهي رفتند
  امام را عالم مي داند
  امام را حاكم مي داند
  اما را عادل مي داند
  و.......................

  ولي ايا اهل سنت هم به اين مطالب اعتقاد دارند

  اهل سنت هر كدام از اين اعتقادات را قبول داشته باشد محكوم است زيرا 3خليفه بعد از پيامبر اعمالي بر خلاف اين مطالب انجام داده اند

  اين چكيده اي بود از بحث اعتقادي امامت

  باز براي ادامه بحث مطالب خود را بفرماييد


 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  گفتار شما متین .اما به گفته شیعیان مگر حضرت علی (ع)بعد از پیامبر به امامت نرسید پس چطور در زمان پیامبر عده ای دور او جمع شده بودند وحرفهای او را گوش میدادند مگر پیامبر زنده نبود؟؟؟

  با سلام

  بزرگوار اكر اين سوالتان در مورد اين مطلب است

  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  جابر مى گويد: نزد پيغمبر بوديم كه على از دور نمايان شد، پيغمبر فرمود(سوگند به كسى كه جانم به دست اوست ! اين شخص و شيعيانش در قيامت رستگار خواهند بود))، ابن عباس مى گويد وقتى آيه اِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَعَمِلُواالصّالِحاتِ اُولئكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ ) نازل شد، پيغمبر به على فرمود(مصدق اين آيه تو و شيعيانت مى باشيد كه در قيامت خشنود خواهيد بود و خدا هم از شما راضى است ))، اين دو حديث و چندين حديث ديگر، در تفسير الدرالمنثور، ج 6، ص 379 و غاية المرام ، ص 326 نقل شده است .

  چنين مي توان نوشت و گفت:
  مولا علي(ع) از زمان دعوت مخفي پيامبر به اسلام در مكه به جانشيني پيامبر انتخاب شده بودند و اين مطلب در تاريخ هم ثبت است و رضاي بزرگوار هم بدان اشاره كرده اند

  پس زماني كه جانشيني فردي معين مي شود قطعا مردم با جانشين نشست و برخاست مي كنند
  از طرفي امام مظلوم شيعيان از عصمت برخوردار بود و مردم چو شمعي در بر مي گرفتنداش و جزء عده اندكي از اصحاب كه حسادت و مرض قلبي باعث كر و كور شدن انها شده بود كه حقيقت را نمي ديدند و نمي شنيدند بيشتر اصحاب شان و جايگاه مولا را مي شناختند

  مردي كه داراي چنين منزلتي باشد و در جنك ها رشادت او زبان زد عام و خاص باشد
  و درعرصه علمي هم درب علم پيامبر باشد
  در منزلت به منزله هارون پيامبر باشد
  داماد رسول خدا(ص) باشد
  و................كه همه از اصحاب ارزوي داشتن يك خصلت مولا را داشتند

  قطعا اطرافياني همراه او خواهند بود

  در اخر هم اين سخن پيامبر به طور مطلق بيان شده است و پيرواني كه بعدا از ايشان تبعيت خواهند كرد را نيز شامل مي شود


 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,585
  حضور
  66 روز 14 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15665

  راهنما تشیع روح و باطن و حقیقت دین اسلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی محامدی نمایش پست ها
  آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟
  با سلام و تشکر

  دوستان (کارشناسان، همکاران و کاربران فرهیخته) هر کدام مطالب خوب و مفید و مستندات دقیقی را در خصوص تشیع و جایگاه علی (ع) بعنوان جانشین به حق نبی اکرم (ص) بیان نمودند.

  در حقیقت اگر تشیع را به معنای اعتقاد به جانشینی امیر مؤمنان علی (ع) و امامت و ولایت وی و اولاد طاهرینش (علیهم السلام) بدانیم، از آنجائیکه پیامبر اکرم (ص) به امر خدا بارها و بارها، و در مناسبت های مختلف، این امر را به مردم معرفی کرده اند، می توان گفت: خود نبی اکرم (ص) نیز معتقد به تشیع و دنباله رو این اعتقاد است، در حقیقت می توان گفت: مذهب تشیع، روح و باطن دین اسلام است، نه آنکه فرقه ای زاییده از بطن و متن دین باشد.

  از اینرو مذهب تشیع، از همان روزهای آغازین رسالت پیامبر (ص) یعنی دعوت از خانواده و اقربایش، شکل گرفت. (حدیث یوم الدار)

  به عبارتی اصحاب راستین پیامبر (ص) نظیر ابوذر، سلمان و ... و بسیاری دیگر که بعدها پس از رحلت پیامبر (ص) از خوف و هراس بنیانگذاران فتنۀ سقیفه بنی ساعده عقیده شان را مخفی کردند، حتی در زمان حیات پیامبر اکرم (ص) شیعۀ علی (ع) و معتقد به مکتب تشیع (امامت و ولایت امامان اهل بیت) بودند.

  لذا می توان بجد گفت: که شخص پیامبر اکرم (ص)، بالاتر از اعتقاد به تشیع، در اصل، باذن الله پایه گذار مکتب تشیع (پیروان مکتب علوی) بوده اند.

  اما در خصوص سؤالی که گفته اید چگونه است اینکه افرادی در زمان حیات پیامبر دور علی جمع می شدند و از ایشان بهره می بردند؟؟؟


  چنانکه جناب طاها اشاره کردند، به فرمایش خود پیامبر (ص): "انا مدینة العلم و علی بابها" من شهر علمم و علی درب آن است. بی شک هر کس که بخواهد وارد شهر شود باید از درب آن وارد شود.

  بعلاوه بر کسی پوشیده نبوده که علی (ع) بعد از پیامبر (ص) عالم ترین و داناترین بشر بوده (بلحاظ تربیت مستقیم در دامان نبی اکرم) و قطعاً به سفارش خود پیامبر محل رجوع مردم گردیده (حتی در زمان حیات پیامبر) که البته این امر رایجی است که در زمان ائمه (ع) نیز در پاسخ به بسیاری سؤالات، امامان اهل بیت (ع) مردم را به شاگردانشان ارجاع می داده اند و امروزه نیز این امری متداول است.

  این ها همه نشان فضل و برتری امیر مؤمنان علی (ع) است که در طول تاریخ این فضائل و کرامات، از سوی دوست و دشمن، ثبت و ضبط شده. و احدی نتوانسته با اینهمه عناد و دشمنی آنها را از تاریخ حذف و کتمان کند.

  جای آن دارد که برادران اهل سنت، ذره ای حتی به قدر یک صدم از فضائل علی (ع) را با ذکر سند و مدرک، برای خلفاء و امامان شان ثابت کنند. تا ما هم روشن شویم.

  موفق باشید ...

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۹/۰۶/۱۲ در ساعت ۱۹:۴۰ دلیل: تغییر جزئی
  آیا شیعه زمان پیامبر بوده؟

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فرق وادیان
  نوشته
  173
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  517  وقتی کسی شبهه می اندازد دیگه به فکر اثباتش نیست بلکه به فکر کوبیدن طرف مقابل است پس دیگه جای اثبات نیست جای اثبات سنی بودن آنها نیست بلکه جای جواب دادن شماست؟؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود