جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا عربها, سوسمار ,می خوردند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  چرا عربها, سوسمار ,می خوردند؟
  در جاهلیت بسیاری از مردم سوسمار خورده اند و حتی حضرت علی در نهج البلاغه می فرماید سوسمار از غذاهای آندوره بوده و بسیاری از اعراب سوسمار می خورده اند. صرف نظر از هر گونه سخنی می خواستم ببینم دلایلی در این باره هست که پیامبر نخورده باشد؟ آیا حرام بوده ؟ لطفا توضیح دهید. پس حضرت علی چه کسانی از عربها را می گوید که سوسمار خورده اند ؟
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ در ساعت ۱۰:۲۲

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  بنده ظهر این سوال شما را دیدم و در پی پاسخ آن برآمدم که البته پست بعدا حذف شده بود. و پیام شما را دریافت کردم که درخواست فرموده بودید به این پرسش پاسخ داده شود.
  آنچه خواهد آمد پاسخ حضرتعالی است .
  در روایت های کتب اهل سنت آمده است: « أن النبي صلى اللَّه عليه و سلم كان معه ناس من أصحابه فيهم سعد، و أتوا بلحم ضب، فنادت امرأة من نساء النبي صلى اللَّه عليه و سلم أنه لحم ضب، فقال رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و سلم:
  كلوا فإنه حلال، و لكنه ليس من طعامي [1]» : پیامبر در میان گروهی از یارانش بود که از آن جمله سعد را نام برده اند. برای ایشان گوشت سوسمار پخته شده آوردند. یکی از زنان پیامبر صدا زد ای پیامبر این گوشت سوسمار است. پیامبر نخورد و فرمود: شما بخورید برای شما حلال است اما من نمی خورم.
  در روایت دیگری عین مضمون مطالب بالایی آمده و اشاره شده است که : « كان ناس من أصحاب النبي صلى اللَّه عليه و سلم فيهم سعد، فذهبوا يأكلون من لحم، فنادتهم امرأة من [بعض‏] من أزواج النبي صلى اللَّه عليه و سلم أنه لحم ضبّ، فأمسكوا، فقال رسول اللَّه صلى اللَّه عليه و سلم: كلوا أو أطعموا، فإنه حلال، أو قال: لا بأس به- شك فيه- و لكنه ليس من طعامي. اللفظ للبخاريّ، ذكره في باب خبر الواحد»[2]: در این روایت آمده : که بخاری می گوید این خبر واحد است و استناد به خبر واحد در بین فقها مربوط به شرایط خاصی است. یعنی نمی توان روایت را به راحتی پذیرفت.
  در روایت دیگری آمده است : « فلما أراد النبي صلى اللَّه عليه و سلم أن يأكل، قالت له ميمونة: إنه لحم ضب، فكفّ يده و قال: هذا لحم لم آكله قط، و قال لهم:
  كلوا، فأكل منه الفضل، و خالد بن الوليد، و المرأة. قالت ميمونة: لا آكل من شي‏ء إلا شيئا يأكل منه رسول اللَّه‏ [3] ». همسر پیامبر میمونه گفت: رسول الله این گوشت سوسمار است. رسول الله فرمود: من هرگز از گوشت سوسمار نخورده ام اما شما بخورید. فضل پسر عموی پیامبر و خالد بن ولید و زنی از آن خوردند.اما میمونه همسر پیامبر گفت : من از چیزی که پیامبر نخورد نمی خورم. احتمال می رود که آیاتی که مربوط به حلیت و حرمت گوشت حیوانات بوده هنوز نازل نشده بوده .
  روایت دیگری آمده است .روى أيضا عن أبي هريرة رضي اللّه تعالى عنه قال: أتى رسول اللّه صلّى اللّه عليه و سلّم بسبعة أضبّ في جفنة، و قد صب عليها سمن قال: «كلوا»، و لم يأكل، فقال: يا رسول اللّه أ نأكل، و لا تأكل؟ قال: «إني أعافها».[4]ابوهریره گفت : رسول الله 7 سوسمار در ظرفی آوردند و روغن بر آنها مالیده بودند، و فرمود: بخورید اما خودش نخورد. گفتیم که ای رسول الله آیا ما بخوریم و شما نخوری ، فرمود : من از آن پرهیز می کنم.
  شاید این جریان پیش از نزول آیات مربوط به خوراکی ها باشد و این احتمال هم هست که روایات ساختگی باشد . چرا که بعید به نظر می رسد پیامبر به دیگران بگوید شما بخورید اما خودش نخورد.
  [1] - امتاع الاسماع، ج 7 ص 303

  [2] - امتاع الاسماع، ج 7 ص 304

  [3] - امتاع الاسماع، ج 7 ص 307 ؛ طبقات الکبری، ج 1 ص 301

  [4] - سبل الهدی و الرشاد، ج 7 ص 219
  ویرایش توسط کاوه : ۱۳۸۹/۰۶/۰۷ در ساعت ۲۰:۲۳
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  اگر خوردن گوشت سوسمار خوب نیست . از باب آیه قرآن که می فرماید النبی اولی بالمومنین من انفسهم نباید بگذارد آنها بخورند. نه خود پیامبر می تواند بخورد و نه اجازه دهد انها بخورند. اگه چیز خوبی نیست نه می تواند خودش بخورد و نه می تواند به دیگران در این باره دستور بدهد که بخورند.
  در گزارشی تاریخی چنین آمده است. روى أنّه أتي به [ ضب ]على خوان النبي صلّى اللّه عليه و سلّم فلم يأكله، و قال : «ليس من طعام قومي». برای پیامبر گوشت سوسمار آوردند ایشان فرمود : نه من و نه پیروان من از این گوشت نمی خورند.
  و أكله خالد بن الوليد فلم ينكر عليه : اما خالدبن ولید خورد و پیامبر او را نهی نکرد.
  و رووا أن النبي صلّى اللّه عليه و سلّم قال : «لا أحلّه و لا أحرّمه». و أنكر ذلك ابن عباس و قال:
  ما بعثه اللّه تعالى إلّا ليحلّ و يحرّم. از پیامبر نقل شده که من گوشت سوسمار را نه حرام کردم و نه حلال کردم. اما ابن عباس این روایت را انکار می کند و می گوید این روایت دروغ است چرا که پیامبر می فرمود : خداوندمرا فرستاده تا حلال و حرام را بیان کنم.
  و حرّمه قوم، و رووا أنّ أمّتين مسختا، أخذت إحداهما في البر، فهي الضّباب، و أخذت الأخرى في طريق البحر، فهي الجرّيّ . عده ای از مسلمانان سوسمار را حرام می دانند و می گویند که سوسمار مسخ شده یهودی هاست و یهودی هایی که بر اثر گناه به شکل حیوان در آمده اند به شمایل سوسمار هستند.
  و رووا عن بعض الفقهاء أنه رأى رجلا أكل لحم ضبّ، فقال: اعلم أنّك قد أكلت شيخا من مشيخة بني إسرائيل : حتی زمانی یکی از فقهای سنی دید که شخصی گوشت سوسمار می خورد به او گفت تو گوشت یکی از پیرمردهای بنی اسرائیل را می خوری.
  و قال بعض من يعافه: الذي يدلّ على أنّه مسخ شبه كفّه بكفّ الإنسان.[1] چون دستش شبیه دست انسان است گفته اند قبلا انسان بوده است و مسخ شده است.
  در روایات شیعه آمده است : امام صادق علیه السلام کراهت داشت که گوشت سوسمار بخورد.[2]
  همچنین شیخ صدوق از فقهای امامیه ، خوردن گوشت سوسمار را از نشانه های مخالفان اهل بیت می داند[3]

  [1] - الحیوان ، ج 6، ص 356 .

  [2] - وسائل الشیعه ج 24 ص 124

  [3]- عیون اخبار الرضا، ج 2 ص 23
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  سلام علیکم

  جناب آرزومند طرز طرح این مسئله نمودی تمسخر آمیز در ادبیات شما دارد.
  آیا منظور شما این است یا من بد برداشت کرده ام؟

  پیامبر خدا دینش کتاب الله ائمه سلام الله علیهم اجمعین برای هدایت آمده اند.

  حلال ها و حرامها و مکروهات هم مشخص است شما جناب آرزومند این مطلب را در بخش احکام مطرح نمائید که سوسمار خوردن حلال است یا حرام.
  این مسئله که پیامبر چه می خورده مربوط به هدایت خلق الله نیست.

  یاحق
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  56  گوشت سوسمار در شیعه حرام است
  ولی برای عمری و ابوبکری ها حلال است و آن احادیث در کتب ابوبکریه مثل صحاح سته است خود عمر ابن خطاب سوسمار می خورده

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط کاوه نمایش پست ها
  اگر خوردن گوشت سوسمار خوب نیست . از باب آیه قرآن که می فرماید النبی اولی بالمومنین من انفسهم نباید بگذارد آنها بخورند. نه خود پیامبر می تواند بخورد و نه اجازه دهد انها بخورند. اگه چیز خوبی نیست نه می تواند خودش بخورد و نه می تواند به دیگران در این باره دستور بدهد که بخورند.
  سلام
  نخوردن پیامبر همیشه دلالت بر حرمت ندارد بلکه ممکن است دلالت بر کراهت داشته باشد که البته پیامبر اکرم ص هیچوقت از مکروه نیز تناول نمی فرماید
  در مورد روایات همانطور که بیان شد ممکن است قبل از نزول آیات مربوط به خوردنیها باشد
  البته اگر اشکال شود قبل نزول آیات خوردنیها هیچ تکلیفی وجود ندارد جوابش این است که قبل از نزول آیات طبع پیامبر ص خود معیار است .
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  نقد
  نوشته
  809
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3291  چه کسی سوسمار میخورد؟

  http://www.valiasr-aj.com/fa/page.ph...=shobheh&id=98

  حافظا می خور و رندی کن و خوش باش ولی / دام تزوير مکن چون دگران قرآن را
  وقتی عنان و افسار عقل آزاد شود و عقل، محبوس در سه زنجیز نباشد : هوای نفس،عادت دینی و اعمال دینی- تعصب بر تفکر و يا سنت گذشتگان یا این شرط ، این عقل آزاد صاحبش را به منزل نجات می رساند
  (
  شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید)ج 20 ص 343، روایت شماره ی 950)

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالرقیه نمایش پست ها
  گوشت سوسمار در شیعه حرام است
  ولی برای عمری و ابوبکری ها حلال است و آن احادیث در کتب ابوبکریه مثل صحاح سته است خود عمر ابن خطاب سوسمار می خورده

  با سلام
  بله دوست گرامی درست میفرماید دقیقا اینطور است !!
  عمر گفته: من دوست ندارم وحاضر نیستم شتران مو قرمز(گران قیمت) به من بدهند ولی مارمولک(چلپاسه) را از بگیرند(1)
  وهمچنین گفته: من خوردن مارمولک(چلپاسه)رااز مرغ بیشتر دوست دارم (2)

  عبدا...بن عمر میگوید: خدمت رسول خدا بودیم شخصی مارمولک(چلپاسه) خوردرسول اکرم. نهی کردن وفرمودند:ناپاک است(3)
  درکتاب المغنی الشرح الکبیرجلد۱۱صفحه۸۱ وکنزالعمال جز۱۵ صفحه۱۹۰ وبه گفته عمر:بیشتر اهل سنت گفتندحلال است ولی ابوحنیفه حرام دانسته است. مالکی شافعی وحنبلی حلال دانسته.

  موضوع اختلاف بین عمر و ابوحنیفه است.

  حال حنفی ها چکار میکنند؟به سنت عمر عمل میکنند یا فتوی ابوحنیفه

  1) کنزل العمال ج8جز15ص191حدیث41767
  2)کنزل العمال ج8جز15ص191حدیث41770

  3)المجعم الکبیر(طبرانی) ج2جز12ص245

  ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ در ساعت ۱۰:۲۶
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 16. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود