میشه انجام مراحل نماز شب رو کامل برای من توضیح دهید؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

چند تا سوال دارم
این 11 رکعت که شامل 8 رکعت و 2 رکعت و 1 رکعت میشه باید جدا جدا خوند؟
بعد منظور از 40 مومن شامل چه کسانی میشن؟خانواده یا اقوام هم میشه گفت؟
معنی کلمه شفع و وتر چیه؟
ممنون میشم اگه جوابمو بدید

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

کیفیت نماز شب

الف: وقت نماز شب: از نصف شب تا فجر صادق (اذان صبح) وقت نماز شب است و نماز شب در سحر از فضیلت بیشتری برخوردار است و تمام ثلث آخر شب سحر محسوب می شود و بهترین وقت سحر هم نزدیک فجر صادق است و بهتر از این آن است که نماز شب به تفریق خوانده شود چنانچه این سنت پیامبر (ص) بوده است (یعنی پشت سر هم نخواند و با فاصله بخواند)
ب: رکعات نماز شب: 11 رکعت است که 8 رکعت آن (4 نماز دو رکعتی) به نیت نافله شب خوانده می شود که شکل آن مانند نماز صبح است [با این تفاوت که اولاً به نیت نافله شب می خواند و مستحب است و ثانیاً می تواند بلند یا آهسته بخواند] و بعد از آن 2 رکعت به نیت شفع می خواند و در آخر هم یک رکعت به نام وتر بجای می آورد.
ج: مستحب است که در قنوت نماز وتر 70 مرتبه "استغفرالله ربی و اتوب الیه" و برای 40 مؤمن دعا و استغفار کند 300 مرتبه الهی العفو بگوید و هفت مرتبه "اللهم هذا مقام العائذ بک من النار"بخواند. البته اگر بعضی از اینها(70 مرتبه استغفار و یا دعا برای 40 مؤمن و یا 300 مرتبه العفو گفتن) را هم بخواند ایرادی ندارد.
و: چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح (طلوع فجر) سر رسد می تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء بخواند.
ه: اگر وقت کم باشد می تواند تنها وتر را بخواند.
ج: خواندن دو رکعت نافله صبح از شفع و وتر افضل است.

(با استفاده از تحریر الوسیله ج 1 ص 123 حضرت امام خمینی ره و کتاب خودسازی (تزکیه و تهذیب نفس) آیت الله ابراهیم امینی ص 281 ـ 279).

پیام قاصدک;42815 نوشت:
ممنون خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون تا اینجایی که فرمودید رو آشناایی داشتم فقط چند تا سوال دارم این 11 رکعت که شامل 8 رکعت و 2 رکعت و 1 رکعت میشه باید جدا جدا خوند؟ بعد منظور از 40 مومن شامل چه کسانی میشن؟خانواده یا اقوام هم میشه گفت؟ معنی کلمه شفع و وتر چیه؟

خواهش می کنم انجام وظیفه بود

اما پاسخ سئوالات شما :

1- بله جدا جدا باید خوانده شود یعنی چهار تا نماز 2 رکعتی به نیت نماز شب و یک دو رکعتی به نیت شفع و یک نماز یک رکعتی به نیت نماز وتر

2- فرقی بین مؤمنین نیست می تواند از اقوام و غیر آن زنده یا مرده و ... باشد مانند اللهم اغفر آیت الله بهجت ، اللهم اغفر آیت الله مکارم ، اللهم اغفر امام خمینی

3- شفع به معنای جفت و وتر به معنای فرد است که می تواند به معنای نماز دو رکعتی و یک رکعتی باشد

موفق باشید التماس دعا

با سلام و تشکر از پاسخگویی شما :Gol:

نقل قول:
ج: خواندن دو رکعت نافله صبح از شفع و وتر افضل است.

این بند را متوجه نمی شوم. نافله صبح چیست؟

با تشکر
التماس دعا

بینام;42874 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخگویی شما :gol:

این بند را متوجه نمی شوم. نافله صبح چیست؟

با تشکر
التماس دعا

نافله ی صبح دو رکعت است و قبل از نماز صبح خوانده می شود.
(توضیح المسائل مراجع م772)

باسلام شما می توانیداگراحیانابرای بیدار شدن مشکل داریدبعداز نمازعشا دورکعت نمازشکسته بخوانیدبه نیت نماز شب باعنوان نماز وتیره این هم دراحادیث ذکرشده گفتنش خالی ازعریضه نیست یااینکه قضای نماز شب را درطول روز بخوانید..التماس دعای مخصوص

با سلام به همه نماز شب خون هاي عزيز
اولاً التماس دعا

يه سؤال :
اگه كسي ندونه چقدر نماز قضا داره و هرچي هم بخواد بخونه بازم ندونه چقدر از نمازهاش مونده چي كاركنه؟
حالا اگه اين فرد دلش بخواد نماز شب بخونه بايد اون 8 ركعت رو قضا بخونه؟
اصلاً اگه قضا بخونه نماز شب حساب مي شه؟
ممنون مي شم اگه جواب بدين:Gol:

mobintarh;72786 نوشت:
اگه كسي ندونه چقدر نماز قضا داره و هرچي هم بخواد بخونه بازم ندونه چقدر از نمازهاش مونده چي كاركنه؟

با سلام و تشكر از سئوالتان

مقدار نماز هايي كه يقين دارد نخوانده است ، لازم است قضا نمايد و مقداري را كه شك دارد ، لازم نيست(1)

mobintarh;72786 نوشت:
حالا اگه اين فرد دلش بخواد نماز شب بخونه بايد اون 8 ركعت رو قضا بخونه؟ اصلاً اگه قضا بخونه نماز شب حساب مي شه؟

نيازي نيست به جاي نماز شب نماز قضا بخواند و مي تواند همان نماز شب را بخواند(2) و اگر هم نماز قضا بخواند ، نماز شب حساب نمي شود . گر چه خواندن نماز هر چند نماز قضا در وقت نماز شب ، كار نيكويي است .

پي نوشت ها:‌
1. آيت الله خامنه اي ، رساله اجوبه الاستفتائات س 538
2. توضيح المسائل مراجع م 1373

موضوع قفل شده است