روش بستن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش بستن

یکی از این گلدون های آپارتمانی که فقط برگ دارند زینت بخش خونه ی ماست- اسمش را نمی دونم! حدود دو ماه پیش بود که یکی از برگ هاش شکست اما از ساقه اصلی کامل جدا نشده بود؛ بستمش اما هنوز چند لحظه ای نگذشته بود که افتاد، دوباره بستمش، بعد از چند لحظه باز هم افتاد، مجدداً بستمش و مجدد افتاد! در حالی که داشتم با تلفن صحبت می کردم با کلافگی به دختر خواهرم
گفتم: شاخه را جدا کن و بندازش.
اما زینب کمی با شاخه ور رفت و مجدداً بستش. 2،3 روز بعد شاخه دوباره رها شد. درستش کردم. ثابت شد. اما چند ساعت بعد دوباره افتاد، دختر خواهرم اومد یه جور دیگه بستش...
گذشت تا حدود 2 هفته بعد، دخترخواهرم در حالی که به شاخه ی سبز مذکور نگاه می کرد گفت: خاله ببین این همون شاخه اییه که گفتی بندازمش دور! ببین هنوز سبز و شادابه.

نگاهش کردم و گفتم: این یعنی بعضی وقت ها باید روش بستنمون را عوض کنیم.

روش بستن! اشتباه نشه من رشته ام باغداری و گیاه شناسی و ... نیست، قصد آموزش در این زمینه را نیز ندارم. فقط می خواهم بگویم باید از اتفاقات کوچک اطراف مان درس های بزرگ بگیریم.

در این سایت، در کلام اشخاص، در درد و دل های مراجعان خیلی اوقات می شنویم یا می بینیم که از تلاش خسته شده اند. مادری معتقد است فرزند لجبازی دارد و هر چه می کند فرزندش حرف وی را گوش نمی دهد و پند نمی گیرد، همسری از بی نمازی شوهرش گله دارد، فرزندی از عدم درک والدین، شوهری از بی حجابی همسر و هزاران مشکل و مورد دیگر. گاه این اشخاص با تاکید اعلام می کنند که همه ی راه ها را رفته اند، به همه ی توصیه های مشاور عمل کرده اند، به اندازه ی کافی نیز به شخص مقابل فرصت داده اند اما با همه ی این ها هیچ چیز تغییر نکرده است. حال این افراد به دنبال
راه چاره ای دیگراند.

می خواهم بگویم اصولاً ما آدم ها راه و روش خود را داریم که باعث می شود اگر راه کارهای مختلف را نیز امتحان می کنیم اما باز به شیوه ی خود پیش می رویم، پس از آن به نظر خود برای اصلاح به شخص مقابل به اندازه ی کافی فرصت نیز داده ایم اما باز هم نتیجه ای نگرفته ایم.

این نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده که ما روش بستن خود را تغییر دهیم؛ نحوه ی کلام خود را، نحوه ی عملکرد خود را، مسیر خود را...

کمی به روش بستن خود فکر کنید. بیایید به جای خسته شدن از اصلاح اطراف خود، روش بستن مان را تغییر دهیم

شما تا حالا روش بستن خود را تغییر داده اید؟ منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم...

sajedee;42641 نوشت:
یکی از این گلدون های آپارتمانی که فقط برگ دارند زینت بخش خونه ی ماست- اسمش را نمی دونم! حدود دو ماه پیش بود که یکی از برگ هاش شکست اما از ساقه اصلی کامل جدا نشده بود؛ بستمش اما هنوز چند لحظه ای نگذشته بود که افتاد، دوباره بستمش، بعد از چند لحظه باز هم افتاد، مجدداً بستمش و مجدد افتاد! در حالی که داشتم با تلفن صحبت می کردم با کلافگی به دختر خواهرم گفتم: شاخه را جدا کن و بندازش. اما زینب کمی با شاخه ور رفت و مجدداً بستش. 2،3 روز بعد شاخه دوباره رها شد. درستش کردم. ثابت شد. اما چند ساعت بعد دوباره افتاد، دختر خواهرم اومد یه جور دیگه بستش... گذشت تا حدود 2 هفته بعد، دخترخواهرم در حالی که به شاخه ی سبز مذکور نگاه می کرد گفت: خاله ببین این همون شاخه اییه که گفتی بندازمش دور! ببین هنوز سبز و شادابه. نگاهش کردم و گفتم: این یعنی بعضی وقت ها باید روش بستنمون را عوض کنیم. روش بستن! اشتباه نشه من رشته ام باغداری و گیاه شناسی و ... نیست، قصد آموزش در این زمینه را نیز ندارم. فقط می خواهم بگویم باید از اتفاقات کوچک اطراف مان درس های بزرگ بگیریم. در این سایت، در کلام اشخاص، در درد و دل های مراجعان خیلی اوقات می شنویم یا می بینیم که از تلاش خسته شده اند. مادری معتقد است فرزند لجبازی دارد و هر چه می کند فرزندش حرف وی را گوش نمی دهد و پند نمی گیرد، همسری از بی نمازی شوهرش گله دارد، فرزندی از عدم درک والدین، شوهری از بی حجابی همسر و هزاران مشکل و مورد دیگر. گاه این اشخاص با تاکید اعلام می کنند که همه ی راه ها را رفته اند، به همه ی توصیه های مشاور عمل کرده اند، به اندازه ی کافی نیز به شخص مقابل فرصت داده اند اما با همه ی این ها هیچ چیز تغییر نکرده است. حال این افراد به دنبال راه چاره ای دیگراند. می خواهم بگویم اصولاً ما آدم ها راه و روش خود را داریم که باعث می شود اگر راه کارهای مختلف را نیز امتحان می کنیم اما باز به شیوه ی خود پیش می رویم، پس از آن به نظر خود برای اصلاح به شخص مقابل به اندازه ی کافی فرصت نیز داده ایم اما باز هم نتیجه ای نگرفته ایم. این نشان می دهد که زمان آن فرا رسیده که ما روش بستن خود را تغییر دهیم؛ نحوه ی کلام خود را، نحوه ی عملکرد خود را، مسیر خود را... کمی به روش بستن خود فکر کنید. بیایید به جای خسته شدن از اصلاح اطراف خود، روش بستن مان را تغییر دهیم شما تا حالا روش بستن خود را تغییر داده اید؟ منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم...

با سلام

فكر كنم اين مطالب شما بزرگوار عبارت اخري

اين مطلب است كه بايد در رفتار خود آسيب شناسي و نقد را هميشه همراه خود داشته باشيم و در هيچ كار خود اين اجازه را به خود ندهيم كه كار ما بي عيب و نقص است و ماييم وبس الا در مواردي كه دستور دين است

انسانها ممكن الخطايند و هميشه در معرض خسران بايد هميشه از نقد و انتقاد ديگران ويا اسيب شناسي خود استفاده كنند و خود را روز به روز به نقد بكشانند

يا مي شود گفت اين مطالب همان عبارت ديگر اين دستور العمل علماست كه:

هر روز خود را با مشارطه اغاز كنيد و شرطهايي با خود داشته باشيد و در طول روز مواظب اين شرطهايي كه با خود گذاشته ايد باشيد و در شب هم محاسبه اي از نفس خود و اعمال خود داشته باشيد كه همان مشارطه و مراقبه و محاسبه است

انسان اگر روزانه تمام اعمال خود را در وادي نقد بگذارد و حساب و كتاب از خود داشته باشد قطعا روشهاي بستن را عوض خواهيم كرد

شايد هم اين مطلب شما سركار مي خواهد اين مطلب را برساند كه در:

كه در تمام اعمالي كه انجام مي دهيم و يا اعمال ديگران را مي بينيم امر به معروف و نهي از منكر را فراموش نكنيم و از طرفي امر ونهي ديگران را قبول داشته باشيم

آستانه تحمل خود را بالا ببريم و منتقدان و نهي از منكر كنندگان را قبول داشته باشيم و از طرفي روش بستن را كه اموختيم روش اموختن ان به ديگران را نيز بياموزيم كه همان روش امر به معروف و نهي از منكر كردن است

هیچ گاه فکر نکیم فقط این اطرافیان ما هستند که ایرادی در کلام و رفتار و یا باورهایشان دارند، گاهی تلنگری به خود بزنیم و ببینیم در برابر خطای دیگران برخوردمان صحیح بوده؟ گاهی برخوردهای نادرست ما باعث عمق بخشیدن به خطای آنان و گرفتار شدن خودمان در مسئله می گردد
بدانیم گاه لازم است برای رسیدن به یک مقصود و اصلاح یک رفتار ما کلاً از مسیری دیگر وارد شویم.

که دقیقاً همان گونه که شما نیز ذکر نمودید در روایات اسلامی به این امر اشاره ی فراوان شده است که رفتار خود را بررسی کنیم، نقد پذیر باشیم و ...

موضوع قفل شده است