صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: این خمسی که ما می دهیم کجا می رود و در چه اموری مصرف می شود؟

نوشته
    199
    حضور
    28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1541

این خمسی که ما می دهیم کجا می رود و در چه اموری مصرف می شود؟

سلام روز بخیر

این خمسی که ما میدهیم کجا میرود و در چه اموری استفاده میشود ؟؟
    لب تشنه اگر آب نبیند سخت است .................

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

امام خميني (ره) در كتاب ولايت فقيه تصريح مي‏كند به اين‏كه خمس، يك نوع مالياتي است كه در اختيار حكومت اسلامي قرار مي‏گيرد، چرا كه سهم امام و سادات، يك ثروت كلاني است كه بي‏شك براي سير كردن شكم سادات فقير و يتيم و درمانده، وضع و تشريع نشده است، ولي از آن‏جايي كه صدقه بر ذرّيه رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) تحريم شده، مقرّر گرديده است كه حكومت اسلامي به جاي صندوق صدقات، از صندوق خمس به آنان كمك كند و اين، تبعيض نيست، بلكه مي‏خواهد سادات از زكات واجب كه مخصوص مستمندان غير سادات است و مي‏تواند در عمران و آباداني بلاد اسلامي نقش اساسي داشته باشد، استفاده نكنند.
    خمس اموال، نه به صورت بودجه حكومتي است كه در هر عصر و زمان بايد به حكومت عادل داده شود و نه جزء اموال شخصي امام معصوم و جانشينان آنهاست كه بتوانند شخصاً تملّك نمايند، بلكه امام و فقها، صاحب اختيار در گرفتن خمس و صرف قسمتي از آن در مصالح سادات و بخش اعظمي از آن در راه ترويج اسلام و تقويت حوزه‏هاي علميه و... مي‏باشند؛ چنان‏كه سيره علماي صالح و مراجع عظام همواره بر اين امر جاري بوده و تا ظهور امام عصر (عج) ادامه خواهد داشت.
    از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

5. صلوات ها 14

علاقه
    سخن حق - مطالعه-نوشتن
    نوشته
    887
    حضور
    23 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6267

سلام و درود

با توجه به تصورات غلطی که در میان عوام در مورد خمس وجود دارد شفاف سازی و بیان موارد مصرف آن یک ضرورت است.

موارد مصرف خمس به شرح زیر است :
    خمس به دو قسمت منقسم مي‏شود: سهم امام و سهم سادات. سهم امام همان‏گونه كه از قرآن و روايات استفاده مي‏شود، ملك شخصي پيامبر و امام نمي‏باشد، بلكه پيامبر و امام، مسئول تصرّف در آن هستند و به اندازه نياز شخصي مي‏توانند تملّك كنند. ولايت امام، بر گرفتن و مصرف خمس است و به معناي ملكيت شخصي او نيست. مالكيت خدا نيز بر قسمتي از خمس (سهم امام) از مقوله مالكيت اعتباري است كه عرف مي‏تواند براي خدا اعتبار كند نه مالكيت شخصي، چرا كه عقلاي قوم چنين مالكيت شخصي را براي خداي متعال وضع نكرده‏اند. به گونه‏اي كه اگر پيغمبر اكرم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) در فروش اموال خمسي از ناحيه خدا وكالت داشته باشد با فروش آن، از مالكيت اعتباري خداوند خارج شده و بها و ثمن آن وارد ملكيت خدا شود؛ چنان‏كه در مالكيت‏هاي شخصي و عرفي متداول چنين مي‏باشد. مضاف بر اين، مالكيت اعتباري براي خدا و رسولش توأم با هم معنا ندارد، خواه اين نوع ملكيت در عرض هم باشند يا در طول هم قرار گرفته باشند.(1)

از آن‏جايي كه صدقه بر ذرّيه رسول خدا (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) تحريم شده، مقرّر گرديده است كه حكومت اسلامي به جاي صندوق صدقات، از صندوق خمس به آنان كمك كند

اما اگر مراد از آن، ملكيت تكويني باشد از دايره موضوع بحث ما خارج مي‏گردد، زيرا بحث ما در قلمرو احكام فقهي بر اساس اعتبارات عقلايي است، نه دقتهاي عقلي و فلسفي كه در اين‏گونه موضوعات زمينه مناسبي ندارد؛ چنان‏كه قراين موجود نيز اين معنا را تأييد مي‏كند، زيرا خداوند احتياجي به مال خمسي ندارد و آن‏چه از اموال در اختيار بشر است، مال خداست.

در صورتي كه مالكيت به مفهوم اولويت در تصرّف براي خدا و پيامبر باشد، اعتبار چنين مالكيتي براي خدا در اين‏گونه موارد از نظر عقلا مانعي ندارد، بلكه در نگاه آنها معقول و معتبر خواهد بود. بنابر اين كلمه «فأنّ للّه خمسه» يعني اين‏كه صاحب اختيار و آن كسي كه ولايت بر خمس دارد، حضرت حق مي‏باشد. كلمه «للرسول» نيز همين معنا را مي‏رساند؛ يعني رسول خدا هم ولايت در تصرّف دارد، چرا كه جزو اعتباريات عقلاني است و ادله خمس چنين امري را معقول مي‏شمارد. همان‏گونه كه وحدت سبك و سياق نيز بر اولويت در تصرف دلالت و تأكيد دارد، چرا كه تفكيك ميان مالكيت خدا و رسول در آيه خمس، خلاف ظاهر است و نمي‏توانيم مالكيت خدا را از باب اولويت در تصرّف بر مالكيت اعتباري حمل كنيم، اما از واژه «للرّسول و لذي القربي» مالكيت شخصي استنباط نماييم. اين نوع برداشت، خلاف ظاهر آيه است و حمل مفهوم آيه بر خلاف ظاهر، احتياج به قرينه و دليل قابل توجهي دارد، در صورتي كه دلايل، خلاف آن را مي‏رساند؛ بلكه چنين تفكيكي ميان مالكيت خدا و رسول در اين آيه، مخالف نصوص روايي و فتواي فقها نيز مي‏باشد.(2)
    خمس اموال، نه به صورت بودجه حكومتي است كه در هر عصر و زمان بايد به حكومت عادل داده شود و نه جزء اموال شخصي امام معصوم و جانشينان آنهاست كه بتوانند شخصاً تملّك نمايند، بلكه امام و فقها، صاحب اختيار در گرفتن خمس و صرف قسمتي از آن در مصالح سادات و بخش اعظمي از آن در راه ترويج اسلام و تقويت حوزه‏هاي علميه و... مي‏باشند؛ چنان‏كه سيره علماي صالح و مراجع عظام همواره بر اين امر جاري بوده و تا ظهور امام عصر (عج) ادامه خواهد داشت

به همين دليل هنگامي كه از امام رضا (عليه‌السلام) سؤال مي‏شود آن‏چه مال خداست، در نهايت مال چه كسي است؟ مي‏فرمايد: آن‏چه مال خداست، مال رسول اوست: «و ما كان لرسول الله فهو للامام؛(3) و آن‏چه مال رسول الله است، پس آن، عيناً مال امام مي‏باشد». شايد به همين دليل در السنه و افواه شيعيان، خمس به سهم سادات و مال امام تقسيم و تعبير مي‏شود.

در حديثي ديگر علي بن راشد مي‏گويد: به امام ابي الحسن الثالث گفتم: اموالي به ما مي‏دهند و مي‏گويند: براي ابو جعفر است كه پيش ما باقي مانده، با آن اموال چه كنيم؟ امام فرمود: «ما كان لابي بسبب الامامة فهو لي و ما كان غير ذلك فهو ميراث علي كتاب الله و سنة نبيّه؛ هر چيزي كه به دليل مقام امامت براي پدرم بوده، الان مال من است و هر چيزي كه از ناحيه شخصي و غير از منصب امامت از پدرم باشد، جزء ميراث او محسوب مي‏شود كه طبعاً مطابق كتاب خدا و سنّت پيامبر (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) بين ورثه تقسيم مي‏شود.»

سهم امام همان‏گونه كه از قرآن و روايات استفاده مي‏شود، ملك شخصي پيامبر و امام نمي‏باشد، بلكه پيامبر و امام، مسئول تصرّف در آن هستند

بنابر اين، نظريه كساني كه معتقدند خمس، ملك شخصي پيامبر و امام است، درست نيست، بلكه آنها متولّي گرفتن و مصرف كردن خمس در راه پيشبرد اسلام و مسلمانان مي‏باشند
    ویرایش توسط قضاوت : ۱۳۸۹/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۱:۴۸
    قضاوت :
    به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
    «قضاوت»
    «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»

7. صلوات ها 9

نوشته
    5
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

خمسی که افراد میدهند قسمتی از ان سهم امام است وقسمتی سهم سادات، سهم سادات به سادات میرسه وسهم امام ملک خصوصی امام است که باید انچه رضای امام است قطعا خرج در ان بشود،‌ و در شناخت رضای امام چون احتمال دارد جنبه عمومی مطرح باشد ولذا باید دست مجتهد عادل جامع الشرایط باشد... مجتهدین معمولا یکی از مواردی که رضای امام را در ان میبینند گسترش حوزه های علمیه است ولذا مبلغی از سهم امام غالبا در حوزه خرج میشود،‌البته چون مردم کم پول میدهند والا مثل اقای سیستانی میگویند از جمله مواردی که میدانیم امام علیه السلام راضی است پولش را خرج کنیم فقرا هستند ولذا خرجی که ایت الله سیستانی برای فقرا میکند برای حوزه کمتر میکند...اکثر پول را بدست خود مودی میدهد تا به فقرای فامیل و اشنایش بدهد.

9. صلوات ها 2

علاقه
    دینی
    نوشته
    398
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1738

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همگی

بزارید یه توضیح بدم !

آیا خدا و رسول و امام به مال و ثروت ما احتیاجی دارن ؟

مطمئناً خیر !!!!

بلکه اگه خدا بخواد میتونه تمام گنج های زمین رو استخراج کنه و در اختیار حجتش قرار بده تا هر طوری که میخواد به کار ببنده !
    راه زیاد سختی رو انتخاب نکنیم ، خداوند میتونه حجت خودش را بی نیاز از هرچه گنج و ثروت کنه و تمام هستی را برای او آباد کنه ( چرا که عملاً ولایت تکوینی را با ایشان اعطا نموده ) !!!!

این حرفها نیست !

هرچند دلایلی که عنوان میشه از لحاظ فقهی باید باشه تا مسیر خرج شدن این وجوه مشخص بشه !!! ولی همه این موارد تنها علت پرداخت خمس از طرف ما نیست !
    ساده تر بگم ، اینایی که گفته شد اون روی سکه اس که ماها میبینیم ، این سکه مطمئناً روی دیگه ای هم داره !!!!

میگن در حکومت امام زمان علیه السلام ( با آرزوی تعجیل در این امر ) ، ایشان از مردم خمس را جمع آوری میکند !

این درست زمانیه که حتی یک فقیر پیدا نمیشه تا کسی بهش کمک کنه !

خب امام با این خمس چکار میکنن ؟؟؟؟

عده ای گفتن اونها رو آتش میزنن !!!!

خب سوال اینجاست ، چرا ؟

شاید یه دلیلش این باشه که میخوان به ما یاد بدن که از مال دنیا دل بکنیم ،
    و یا میخوان که ما خاضعانه در برابر خداوند سر تسلیم فرود بیاریم ، بدون هیچ مخالفتی حتی در دلمون !
    و یا شاید این امر یاد میده به خدا اعتماد کنیم !

تصور کنید ، کسی امسال تنها و تنها یک میلیون تومن تونسته پس انداز کنه ( اونم با هزار بدبختی ) و همین یک میلیون تومن هم مشمول خمس میشه !

حالا باید بیاد دویست هزار تومنش و بده در راه خدا !!!!!!! کسی که یه تومن هم واسش یه تومنه!!!!!!

اگه بخوایم با دید معمولی و سطحی به این قضیه نگاه کنیم ! میگیم جداً ظلم بزرگیه !

اما واقعیت میگه :

این شخص درست زمانی که خیلی به پول احتیاج داشت ازش دل کند !

این شخص درست زمانی که احتیاج از هر طرف بهش رو آورده بود خواست خدا رو ترجیح داد به خواست خودش و تسلیم محض خداوند شد !

این شخص درست در عین احتیاج به خدا اعتماد کرد !
    به خداش گفت خدایا خودت گفتی اگه خمس بدید من بهتون برکت میدم ، منم باهات معامله کردم و بهت اعتماد کردم ، حالا ایمان دارم که این هشتصد هزار تومن برای من خیلی بیشتر از یک میلیون تومن کارمیکنه !!!!!

تازه اینا چیزاییه که به عقل ناقص من میرسه ، خدا میدونه چه چیزایی هست و ماها ازش خبر نداریم !

مهم اینه که انسان حاکمیت خدا رو بدون چون و چرا قبول کنه و بپذیره که تنها وظیفه اش تو این دنیا عبد خالص بودنه !

تازه آدم میفهمه که چرا خداوند تو قرآن میگه :

قُلْ حَسْبِي اللَّهُ عَلَيهِ يتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ(الزمر/38)

بگو خداوند مرا کفایت میکند ، ( پس تنها ) توکل کنندگان بر او توکل میکنند !!!!

ازاینکه وقت دوستان رو گرفتم عذر میخوام
    ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۶:۵۳ دلیل: جزئی
    لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

مهدی جان . . .

کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

11. صلوات ها 7

نوشته
    199
    حضور
    28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1541

سلام

آیا در قران هم در مورد خمس خداوند چیزی فرموده است ؟

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=

ببخشیدا ولی بنده شخصا حاضر نمیباشم 1 پنجم پولی که با بدبختی زحمت در آوردم بدم به کسی !!!

و برای خودم هم این کار تعجب اور است

................................................... ................

به این خبر نگاهی بندازید ..............

سرویس جامعه جهان- زن چند بار وارد داروخانه شد وباز پشیمان از در بیرون رفت . فروشنده دارو که از ابتدا قیافه زن برایش آشنا جلوه می کرد متوجه ورود و خروج چند باره زن شده بود و چشم به حرکات زن دوخته بود. زن که انگار چاره دیگری نداشت سرش را بالا آورد و با استیصال زیر لب گفت: خدایا آبرومو سپردم دست خودت.

وقتی وارد داروخانه شد داروخانه چی انگار که منتظرش باشد مشتری های دیگرش را رها کرد و به سمت زن آمد. زن با چادر رو گرفته خود که از فرط خجالت آن را کیپ تر گرفته بود به مرد اجازه نمی داد که سن و سالش را حدس بزند اما فروشنده داروخانه از صدای گرفته زن حدس زد حول و حوش 40- 50 ساله باشد.

سر پایین و چشمهای به زمین دوخته شده و صدای آرام و گرفته زن باعث شد که مرد سرش را جلو بیاورد و گوشهایش را تیز کند.

آقا ببخشید من سه چهار ساعت پیش از شما یک سری دارو گرفتم که حالا می خواهم پسشون بدم و سپس کیسه دارویی که چند قلم قرص و شربت داخل آن بود را روی پیشخوان گذاشت و منتظر جواب مرد شد.

داروخانه چی که نمی توانست کنجکاویش را پنهان کند گفت: چرا حاج خانم .الحمدلله کسالت بر طرف شده؟

زن نیم نگاهی به مرد انداخت و سعی کرد بغض فشرده شده در گلویش را قورت دهد: نه،اما لطفا داروها را از من پس بگیرید.

مرد که تا کنون به چنین موردی برخورد نکرده بود، گفت: حاج خانم شرمنده ،دارو را نمی شه پس داد . کمکی دیگه ای احتیاج دارید در خدمتم.

دارو فروش که یک چشمش به انبوه مشتریان ایستاده در صف بود و چشم دیگرش به زن، نیم نگاهی به کیسه داروها کرد و گفت:اگر این داروها را با بیمه تهیه کرده باشید قیمتی ندارد .نهایتا 1500 تومان می شود.

ماجرا که برای مرد جالب شده بود قید مشتریانش را زد و باز پرسید: مسمومیت بچه تان بر طرف شد؟ اگه درست یادم باشه صبح با یه دختر بچه کوچیک اینجا آمدید.

زن که از یک طرف از دست کنجکاوی های مرد کلافه شده بود و از طرف دیگر واقعا در مضیقه قرار داشت ترجیح داد رک و پوست کنده ماجرا را برای مرد تعریف کند تا هم خیال او را راحت کند و هم خود را از این استرس رنج آور برهاند.پس برای شروع تک سرفه ای کرد و گفت:صبح که از خواب بیدار شدم متوجه شدم زهرا تب کرده. فکر کردم از همین سرما خوردگیهای معمولیه که هر چند وقت یکبار می گیره. وقتی داشتم پاشویه اش می کردم متوجه شدم که معده اش آشوبه و حالت تهوع داره. تا وقتی به درمانگاه ببرمش چند با آب زرده معده بالا آورد و ضعف شدید داشت. دکتر وقتی معاینه اش کرد گفت احتمالا مسمومیت غذایی پیدا کرده و با مصرف این داروها تا غروب خوب میشه. با 2000 تومان داخل کیفم این داروها را تهیه کردم و یک مقدار ماست گرفتم تا با کته و ماست شکم بچه ام را سیر کنم.
    اما هنوز به خانه نرسیده بودم که پسر همسایه مان که دکتراست کودک مریض را بر روی دستم دید و از سر دلسوزی وسط همان کوچه بار دیگر او را معاینه کرد و چند تا سوال از من پرسید. وقتی متوجه شد که پزشک در مانگاه بیماری او را مسمومیت تشخیص داده و وقتی داروهایش را دید به شدت عصبانی شد و به من گفت نیازی نیست که داروها را به زهرا بدهم چون باعث مریضی دخترم نه غذای فاسد که میکروب خطرناکی است که از طریق هوا وارد لایه های مغزیش شده و اگر او را زود به بیمارستان نرسانم خدای نکرده دچار فلج مغزی می شود.

مرد گفت: مننژیت

زن که انگار اسم آشنایی را شنیده باشد سریع گفت: آره همین کلمه را گفت. حالا باید این بچه یتیم را به بیمارستان برسانم و گرنه نمی دونم چه بلایی به سرش می آد. تا اینجاش هم خدا کمک کرد که پسر همسایه مان زهرا را دید و تشخیص درست مریضی اش را داد حالا هم شما کمک کنید این داروهای دست نخورده را پس بگیرید تا من بتوانم با پولش بچه ام را به بیمارستان ببرم. ما بقی اش هم خدا بزرگه.

مرد داروخانه چی هیچ نگفت و از اینکه با کنجکاویش باعث عذاب زن شده بود شرمنده شد. از پیش زن رفت و پس از مدتی با دسته ای اسکناس بازگشت و گفت: دکتر داروخانه به من سپردند که به شما بگویم اگر برای درمان زهرا باز هم نیاز به کمک داشتید روی ما حساب کنید.

زن که اینبار اشکانش را از سر شوق نمی توانست کنترل کند نگاهی قدر شناسانه به مرد کرد و از داروخانه بیرون رفت و مرد داروخانه چی زن را دید که وقتی پایش را از آخرین پله داروخانه بر زمین گذاشت سرش را به سوی آسمان برد و نفس تنگ حبس شده در سینه اش را به یکباره بیرون داد.

...................
    گاهي وقت ها خوندن اين واقعيت ها كه شايد لمسش كرده باشي اشك تو در مي ياره -

.....

اینها که نیاز دارند باید بهشون کمک بشه ................

من اماده هستم اينگونه موارد را تقبل كنم و بپردازم نه اینکه پولی که میدهم ندانم کجا میرود.. و در چه اموری استفاده میشود
    ویرایش توسط محمد 110 : ۱۳۸۹/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۱:۲۵
    لب تشنه اگر آب نبیند سخت است .................

13. صلوات ها 7

نوشته
    323
    حضور
    4 روز 11 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1436

[QUOTE=محمد 110;42495]سلام

آیا در قران هم در مورد خمس خداوند چیزی فرموده است ؟

باسلام و تشكر از شما و تمامي كساني كه در اين زمينه مطلب نوشتند :

آري در قرآن در مورد خمس آيه هم داريم سوره انفال آيه 41 علاوبراين روايات زيادي هم داريم كه دلالت بر وجوب خمس دارد

15. صلوات ها 12

علاقه
    این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
    نوشته
    2,130
    حضور
    2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    197
    صلوات
    13520

سلام و خسته نباشید
    طاعات و عباداتتون قبول

میشه خودمون تمام خمس رو به کسی(سید) که میشناسیم بدیم؟

ممنون
    اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
    شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
    بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
    شما ببخشید :)

17. صلوات ها 3

نوشته
    491
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3623

مصرف خمس

نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید
    طاعات و عباداتتون قبول:gol:

میشه خودمون تمام خمس رو به کسی(سید) که میشناسیم بدیم؟

ممنون
    جواب:از آن جایی که نوشته بودید مقلد آقای صافی می با شید ،باید گفت :باید سهم امام را به مرجع تقلیدخودیا مجتهدی که مانند اواز نظر کمیت و کیفیت به مصرف می رساند ،بدهدونیز می تواند در جایی مصرف کند که مر جع تقلیدشاجازه می دهد. سهم سادات را می توان به خود آنان داد.
    توضیح المسائل مراجع،م1834وهدایه العباد ج1 کتاب خمس

19. صلوات ها 5

نوشته
    491
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3623

حکمت و اسرار خمس

.
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد 110 نمایش پست ها
    سلام روز بخیر

این خمسی که ما میدهیم کجا میرود و در چه اموری استفاده میشود ؟؟

ا
    خمس دارای حکمت ها و اسرار گوناگونی است، از جمله
    1ـ خمس به منظور تأمین هزینه های امام علیه السلام به عنوان رئیس حکومت برای پیشبرد نظام اسلامی و اداره جامعه، واجب گردیده است؛ ازاین روایت ازآن به عنوان وجه الاماره یاد شده است.
    2ـ خداوند متعال برای حفظ کرامت و عزت پیامبر، محل تأمین بودجه فقیران بنی هاشم و منسوبان به آن حضرت را از خمس قرار داد و سهم آنان را قرین سهم خود و رسول کرد تا زمینه تحقیر آنان از بین برود.
    3ـ خمس برای تأمین بودجه هر کار خیری است که امام علیه السلام انجام آن را صلاح بداند.
    4ـ خمس وسیله ای برای رشد و کمال انسان محسوب می شود که ادای آن باعث جلب روزی و وسیله آمرزش گناهان می گردد (وسائل الشیعه ،ج6، کتاب الخمس، باب2، ح12، باواب قسمة الخمس، باب1، ح1و8 و ابواب الانفال، باب1، ح12).

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری