آیالهو و لعب کراهت دارد ؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیالهو و لعب کراهت دارد ؟

[="microsoft sans serif"]بنام خدا

بادرود بر راست پذیران ارجمند

پرسش این است که آیا انجام لعب مکروه است یا نه ؟[/]

فكر كنم گناه است.

چند آیه اول سوره مومنون جواب سوال شماست .

ذوالفقار;40636 نوشت:
فكر كنم گناه است.

پس چطوری برادران یوسف به یعقوب گفتند که اورا با ما بفرست که در چمن بگردد و مشغول لعب شود و یعقوب هم جواب مخالفی به این گفته ی آنها نداد

چطور مقام پیامبر ی به یوسف اجازه می دهد که لعب کند

أَرْسِلْهُ مَعَنَا غَدًا يرْتَعْ وَيلْعَبْ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ(يوسف/12)

فردا او را با ما بفرست تا [در چمن] بگردد و بازي ( لعب) کند و ما به خوبي نگهبان او خواهيم بود

مگر نمی گویند چیزی که انسان را از یاد خدا بازدارد لغو لهو لعب است ؟؟؟؟؟ پس چرا یوسف مشغول کاری شد که او را از یاد خدا باز داشت

راستی پس چرا بعضی از شما بازی مثل فوتبال را لهو لعب می نامید و شاید بعضی دیگر مکروه می شمارید ؟؟؟

غلامعلی نوری *;40632 نوشت:
پرسش این است که آیا انجام لعب مکروه است یا نه ؟

خوشم میاد خودت می بری و می دوزی و عرضه می کنی و...
باز بی دقتی
بستگی دارد چه لعبی باشد
هر لعبی حرام نیست
بلکه لعبی که انسان را از مسیر بندگی جدا کند مذموم است

با عرض پوزش من اطلاعات حوزوی و قرآنی ندارم ولی جسارتا دانسته های خود را می نویسم . در این مورد که نگاشته اید امر به قشر خوشگذرانان شده است
عرضم اینست که اگرما در مورد اعمال و افعال خداوند و سنت ها ی گوناگون الهی مطالعه و تفکر کنیم فهم و درک این مسایل دشوار نیست به طور مثال درک این مورد که« خدا می خواهد که عده ای درگمراهی بمانند» از سوال شما هم دشوار تر است ولی با کلیدی که اشاره کردم بسیار آسان است نظر شما چیست؟ والسلام

با عرض پوزش متن را جابجا ارسال نموده ام

لعب در معنای بازی گاه بنا به نیت وگاه بنا به نتایج و گاه بنا به میزان اشراف و دانش فاعل (زیرا که گاه ثوابِ نا آگاه (بی معلومات ) گناهِ داناست یعنی همان حسنات الابرار سییات المقربین ) می تواند امر ثواب مستحب و یا مکروه و یا حرام باشد البته من نمی خواهم فتوی دهم اینها را بنا به تعاریف ثواب و حرام و... می گویم .
مثالها : ورزش سنگین و حرفه ای در سن زیر بلوغ برای زنان لیست بالا بلندی از معذلات را دارد که تحقیقات وسیعی هم شده که من شخصا اگر در هیچ فتوایی هم نبینم دخترم را منع می کنم که اگر فرصتی باشد وتما یلی در خواننده ها می توانم مکتوب کنم. در مورد فوتبال مباحث اجتماعی و سیاسی و ... فراوانی وجود دارد که بعد وسیع طبی آنرا( که فقط یکی از عناوینش دشمن زانو بودن در طب ورزش است) تحت الشعاع قرار می دهد که اگر مفصل بدانید خود قاضی مناسبی خواهید بود (ضمن اینکه من از افرادی که نوع پوشش ورزشکاران و یا تماشا به آنها را ایراد می گیرند و یا آن را بیهوده می دانند نیستم )
مثالها در تمام مصداقهایی که در ابتدای متن نوشتم بسیار زیادند شما خود می توانید مثالهایی فراوان بزنید. والسلام

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و درود به همراهان ارجمند

لعب معمولا به كارهايى گفته مى ‏شود كه غرض صحيحى در انجام آن نيست و يا اصلا بى ‏هدف انجام مى ‏گيرد و بازى كودكان را كه لعب مى ‏نامند نيز از همين نظر است.(تفسیر نمونه)
اما در آیه شریفه «أَرْسِلْهُ مَعَنا غَداً يَرْتَعْ وَ يَلْعَبْ»: فردا او را به همراه ما به صحرا بفرست كه اگر بفرستى ما گردش و بازى ميكنيم، منظور فرزندان حضرت یعقوب علیه السلام بازيهاى حلال و مباح مانند تيراندازى و مسابقه در دويدن و امثال آنها بوده است.(مجمع البیان)
موفق باشید:Gol:

موضوع قفل شده است