ملاک های انتخاب همسر (2) ویژه آقایون

تب‌های اولیه

182 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ملاک های انتخاب همسر (2) ویژه آقایون

اول : این پست رو باید آقایون انجمن پاسخ بدند ، متاهل یا مجرد فرقی نداره.
ویزه خانم ها اینجا :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=7051&p=40344

سوال : ملاک شما برای انتخاب همسر چی هست ؟ (مجردین)
آقایون متاهل هم بفرمایند ملاک هاشون چی بود ؟ الان چند سال ازدواج کردند ؟ آیا همون ملاک ها رو هنوز هم قبول دارند ؟ یا به دیگران توصیه ملاک های دیگه ایی دارند ؟

دوستان ، فقط اون چیزی که در ذهن و درون خودشون به عنوان معیار هستند رو مطرح کنند . چون این انجمن دینی هست این طور نباشه که ملاک های دین رو لیست کنند ، بلکه ملاک های خودشون رو لیست کنند ، حتی اگر به سفارشات دین خیلی مطابق نباشه . مثلا یک آقایی اولین معیارش وضیعت ظاهری خانم هست.

نکته : معیار های خودتون رو به ترتیب اولویت لیست کنید .

این یک نظر سنجی هست که می تونه به روشن شدن خیلی مسائل کمک کنه .
اگر نکته دیگه ایی هم هست می تونند در پاسخ ها لحاظ کنند .

با تشکر:Gol:

ا-دینداری
2- خوش اخلاقی
3-خانه داری
4-دوست دار شوهر
5-زیبایی
6-از خانواده با اصل ونسب

1-چهره

2-عقاید و هماهنگی فرهنگی و فکری

3-خانواده

4- بهداشت

5-اخلاق

6-تحصیلات

7-و در اخر اشپز نمونه
البته اینها هر کدام به چند بخش تبدیل میشه...

سلام
بخش جالبیه
1- اعتقادات دینی
2- اخلاق اسلامی
3- خانواده با اصل و نصب
4- خانه داری و همسرداری
5- صداقت و راستی
6- زیبایی ظاهری (چادر)
7- آشپز نمونه (البته همه دخترا اول زندگی غذاهارو میسوزونن . انقد باید بسوزونن تا نمونه بشن)

آقایون محترم .. لطفا کمرویی و کم لطفی رو کنار بذارند و جواب بدند به سوال من .

1-nejabat
2-sedaghat
3-esalat
4-nezafat
5-khosh andam
6-mehraban va delsooz=:Mohabbat:

سلام.......... روز بخیر

ای کاش دیگر عزیزان هم شرکت میکردنند

تا معیار ها بررسی شود ..و در اخر نتیجه گرفته بشه که چه معیار های الویت اول دارند

یه جواری راهنمای برای جوانان هم میشود ..که معیار های رویای برای زندگی نداشته باشند ..

محمد 110;41959 نوشت:
سلام.......... روز بخیر

ای کاش دیگر عزیزان هم شرکت میکردنند

تا معیار ها بررسی شود ..و در اخر نتیجه گرفته بشه که چه معیار های الویت اول دارند

یه جواری راهنمای برای جوانان هم میشود ..که معیار های رویای برای زندگی نداشته باشند ..

سلام و درود بر بچه ها و بزرگتر ها:Gol:

1-دینداری

2-اخلاق خوب:khandeh!:

3-شاد و پر انرژی بودن:khandeh!:

4-خانواده ی خوب

3-پر جنب و جوش بودن:shookhi:

4-اجتماعی بودن:drive:

5-آنلاین بودن:Cheshmak:

6-عصایه دستم باشه:pir:

7-مثل دوتا رفیق باشیم تو زندگی:doosti:

8-سیگار نکشه:Lat:

9-اهل مطالعه باشه:khandan:

10-بتونه از خودش دفاع کنه:Box:

11-چیزی رو از بنده مخفی نکنه:makhfi:

13-گریه نکنه و شاد باشه:Khandidan!:

فکر کنم برایه امروز کافی باشه بقیه اش رو بعداً می نویسم:Sham:

یا علی

قضاوت;41968 نوشت:

1-دینداری

4-خانواده ی خوب

13-گریه نکنه و شاد باشه:Khandidan!:

یا علی

مرسی ..ولی بعضی از حرف هاتون معیار نبود آرزو بود :Cheshmak:

[=times new roman]:Sham: خوشا انان که همسررا همسفر دانند نه قبله گاه وکعبه خویش دانند:Gol:

خدیجه کبری ؛ سلام الله علیها...............
برای چه چیز ؛ محمد بن عبد الله را انتخاب کرد ؟

به تفاهم برسیم .............که برسیم
همسفر باشیم تا .........
به او برسیم
حال در ره رسیدن به او ..........
خستگی راه ورنج سفر داریم
.
.
ولی ..........باید برسیم
.
.
هم خود برویم و برسیم
.
.
وهم
موانع را برطرف کنیم تا خود ودیگران ...........نیز برسیم

قضاوت;41968 نوشت:

1-دینداری

4-خانواده ی خوب

یا علی

13-گریه نکنه و شاد باشه:Khandidan!:؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟منظورتون از شادی چیه؟گریه که خوبه شادی هم حدی داره ما که آخرش نفهمیدیم .

محمد 110;40478 نوشت:
1-چهره

2-عقاید و هماهنگی فرهنگی و فکری

3-خانواده

4- بهداشت

5-اخلاق

6-تحصیلات

7-و در اخر اشپز نمونه
البته اینها هر کدام به چند بخش تبدیل میشه...

اینها رو بر اساس اولویت نوشتین؟

ماریا;45413 نوشت:
13-گریه نکنه و شاد باشه:Khandidan!:؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟منظورتون از شادی چیه؟گریه که خوبه شادی هم حدی داره ما که آخرش نفهمیدیم .

سلام و درود:Gol:

خوب شاد باشه یعنی غمگین نباشه:khandeh!:

از شوخی گذشته یعنی گوشه گیر و غمگین و تو خودش نباشه .سرحال و شاد

حد شادی هم اونقدره که باعث ناراحتی کسی نشه .فکر کنم این بهترین ملاک شادی است البته این نظر بنده است .

یا علی

با سلام
به ترتیب اولویت
1-ایمان (عمل به واجبات و ترک محرمات و عمل به مستحبات در حد توان)
2-متانت(حجاب-برخورد جدی با نامحرم)
3-صداقت
4-وفا
5-مهربانی
6-شوخ طبعی(مثل خودم در مقابل کسی که دوسش دارم بمب خنده باشه:Khandidan!:)
...
فعلا همینقدر کافیه...:khandeh!:
البته تموم نشده هاااااااا
اینا مهم هاش بودن:khandeh!:

ماریا;45417 نوشت:
اینها رو بر اساس اولویت نوشتین؟

بله ..

1معیار اول از نظر من باید چهره باشه ..چون اگه چهره به دل نشینه .نمیشه................ نمیگم زیبا ...در حدی که به دل بشینه

2-ادر مورد عقاید باید بگم (یکی از مهم ترین معیار ها عقاید و فرهنگ زوجین است )

3-در مورد خانواده باید بگم ( یه وصلت فقط وصلت یه دختر و یه پسر نیست بلکه وصلت دو خانواده است )که چه بهتر این خانواده هم سطح هم باشند

4 -در مورد بهداشت (یکی از اصلی ترین معیار های بنده بهداشت است ....بعضی هستند که بهداشت رو رعایت نمیکنند ...از نظافت خودشون گرفته تا منزل ...

5-در مورد اخلاق و تحصیل که هر شخصی میخواهد طرف مقابلش بهترین و در سطح بالای باشد

در مورد اشپزی هم اگه آشپز نمونه ای باشه بد نیست
.....................

شاد باشید

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم..
ملاک ها :
0- اعتقاد به نظام مقدس ج.ا.ا و اصل ولایت فقیه و عاشق امام خامنه ای بودن
1- تقوا ( محجبه در سطح لا لیگا ، نجابت و وقار، نداشتن رابطه در گذشته)
2- صداقت و وفاداری
3-اصالت خانوادگی
4- تحصیلات
یا علی

با سلام

۱-ایمان
۲-پاکدامنی
۳-صداقت
۴-واقف بر حلال و حرام
۵-اخلاق نیکو
۶-زیبایی در حد معمول
۷-اصالت خانوادگی
۸-مسولیت پذیر
۹-روشن بین

سلام...
2 تا ملاک دارم:
1-
خودش باشه نه دیگران و حقیقت جو.....
منطق ودید وسیع داشته باشه....
گذشت داشته باشه.....
امانتدار و به وعده هایش عمل کند....
صبور...شاکر....و در آخر باز هم خودش باشد...

2-
با دروغ بیگانه باشه.....
یا علی...

با سلام

به نظر بنده حقیر معیار تنها بهانه ای است برای آقایون مجرد بیکار بی پول که بوسیله اون از فشار پدر و مادر بیرون بیان.:Khandidan!:

پدر: پسر موهات سفید شد برو زن بگیر.
پسر: بابا همسر مناسب که تمام معیارها رو داشته باشه پیدا نکردم.

ننه جون: پسر کچل شدی. دختر عمه ات پرید. دیگه به تو زن نمیدن.
پسر: ننه، دختر عمه معیارهای لازم رو نداره.

اگر شرایط جور باشه خیلی با معیار درگیر نمیشن.
البته نظر من هست. شما جدی نگیرید!!!!

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم.
دوست گرامی جناب abcdefg
این حرف شما به هیچ وجه منطقی نمیباشد. بسیاری از دوستان بنده هستند که شرایط کامل و مناسب برای ازدواج را دارند سنشون هم 25-24-26 هست بچه های متدین غیرتمند تحصیل کرده خانواده دار و پاک هستند و شخصی در شان خودشان پاک می خواهند. متاسفانه دختری که در گذشته رابطه نداشته باشد کم است. اگر کسی مثل من و دوستانم که شرایط ازدواج را داریم ولی میخواهیم همسرمان در گذشته رابطه ای نداشته باشد، جرم کرده ایم؟؟ متاسفانه در شهر ما ،تهران، حتی دختر های چادری و محجبه هم (بعضی هاشون) دارای مشکل هستند.یکی از دلایل دیر ازدواج کردن آقایون همین مسئله است.یک طرفه قضاوت نکنید.
موفق باشید.
سایه ی حضرت آقا مستدام
یا علی

سلام دوست عزیز جناب سعید2725

اول : من که گفتم زیاد جدی نگیرید
دوم: چرا فکر میکنید فقط دخترها هستند که نباید قبلا رابطه داشته باشن؟ به نظر شما اکثر پسرها قبلا رابطه نداشته اند؟!!! پس این دخترها با کی رابطه داشتند؟ اجنه؟

سوم: به نظر من مشکل خانم ها ( البته اگر باشه) این نیست.
وقتی سن میره بالا یه خانم با خودش فکر میکنه چرا من ازدواج نکردم؟ مگر من مشکلی دارم؟ شاید به خاطر لباس پوشیدنم باشه؟ این میشه که چادر میره کنار. یه خورده مانتوها کوتاه میشه و...
بعضی میگن بهتره با یک پسر رابطه بندازم تا شاید فرجی شد و....

الله اعلم
حرف شما درسته نمیشه یکطرفه به قاضی رفت!!

saeed2725;66613 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم.
دوست گرامی جناب abcdefg
این حرف شما به هیچ وجه منطقی نمیباشد. بسیاری از دوستان بنده هستند که شرایط کامل و مناسب برای ازدواج را دارند سنشون هم 25-24-26 هست بچه های متدین غیرتمند تحصیل کرده خانواده دار و پاک هستند و شخصی در شان خودشان پاک می خواهند. متاسفانه دختری که در گذشته رابطه نداشته باشد کم است. اگر کسی مثل من و دوستانم که شرایط ازدواج را داریم ولی میخواهیم همسرمان در گذشته رابطه ای نداشته باشد، جرم کرده ایم؟؟ متاسفانه در شهر ما ،تهران، حتی دختر های چادری و محجبه هم (بعضی هاشون) دارای مشکل هستند.یکی از دلایل دیر ازدواج کردن آقایون همین مسئله است.یک طرفه قضاوت نکنید.
موفق باشید.
سایه ی حضرت آقا مستدام
یا علی

همچين كسايي اگه واقعا بخوان ميتونن ازدواج سالمي داشته باشن به شرط اينكه عينك بدبيني رو يه خرده جابجا كنن نميخواد برش دارن،
شرط اصلي اينه كه با خودت صادق باشي وگرنه چيزي كه كم نيس دختر خوبه.بايد با توكل به خدا جلو رفت و تنها از او بخواهيم كه همه را در اين مسير ياري كند.

saeed2725;66613 نوشت:
اگر کسی مثل من و دوستانم که شرایط ازدواج را داریم ولی میخواهیم همسرمان در گذشته رابطه ای نداشته باشد، جرم کرده ایم؟؟ متاسفانه در شهر ما ،تهران، حتی دختر های چادری و محجبه هم (بعضی هاشون) دارای مشکل هستند.یکی از دلایل دیر ازدواج کردن آقایون همین مسئله است.یک طرفه قضاوت نکنید.

2 هفته از این صحبت می گذره ولی خود من تو این 2 هفته میتونستم حداقل 2 دختر با همین ملاکها ؛
saeed2725;66389 نوشت:
ملاک ها : 0- اعتقاد به نظام مقدس ج.ا.ا و اصل ولایت فقیه و عاشق امام خامنه ای بودن 1- تقوا ( محجبه در سطح لا لیگا ، نجابت و وقار، نداشتن رابطه در گذشته) 2- صداقت و وفاداری 3-اصالت خانوادگی 4- تحصیلات
معرفی کنم :Labkhand: :Nishkhand: :Labkhand: پس اگه شرایط ازدواج رو دارید ، بهانه گیری نکنید :Cheshmak:
بعضی آقایون خوب (بعضی هاشون) انقدر به این حرفا پا میدن و این دست اون دست میکنن تا عاقبت یه دختر که خوبه ولی پایه های ایمانیش یه خورده سسته ، و امکانش هست که با ازدواج به انحراف کشیده نشه ، اینجوری میشه:
ABCDEFG;66638 نوشت:
وقتی سن میره بالا یه خانم با خودش فکر میکنه چرا من ازدواج نکردم؟ مگر من مشکلی دارم؟ شاید به خاطر لباس پوشیدنم باشه؟ این میشه که چادر میره کنار. یه خورده مانتوها کوتاه میشه و...بعضی میگن بهتره با یک پسر رابطه بندازم تا شاید فرجی شد و....

!!!او میگوید!!!
محمد 110;66832 نوشت:
او میگوید که هر چه با افراد بیشتری ارتباط داشته باشی جنس مخالف را بیشتر میشناسی و از این رو میتوانی با یک نگاه بفهمی طرف چه کاره است !!!!!!!!!!!!

او نمی گوید که اگه دختری هم همین فکر رو داشت و رابطه با جنس مخالف برقرار کرد از نظرش اشکال دارد یا خیر؟!!!!!!!!:Nishkhand:

با سلام و ادای احترام خدمت saeed2725 عزیز:Mohabbat:
به نظر من اگه قراره چیزی رو عوض کنیم تنها با محبت و مهربونی ممکنه نه با بدبینی و کناره گیری! چه بسیارند افرادی که به خاطر اخلاق خوش پیامبرمون و اهل بیت(علیهم السلام) جذب اسلام شدند.
یک تجربه و یادگاری از دانشجوی کارشناسی ارشد ارتباطات:Gol:

به نظرم این کار فواید زیادی داره : اول اینکه قبل از هر چیز باعث می شه شناخت بهتر و روشن تری نسبت به خودمون پیدا کنیم و بفهمیم واقعاً معیارهامون برای زندگی آینده چیه؟

فایده ی بعدی اینه که این کار باعث می شه هر وقت موقعیتی برامون پیش اومد دست و پامونو گم نکنیم و توی تصمیم گیری دچار اشتباه نشیم.

دونستن معیارهامون باعث می شه که یاد بگیریم با چشم باز عاشق بشیم و قبل از اینکه به کسی علاقه مند بشیم سعی کنیم بهتر بشناسیمش و با معیار همون انطباقش بدیم.
ویه نصیحت خواهرانه:لذا تاکید می شود هرگز به خاطر روابط دوستانه یا فامیلی و یا حرف دیگران تن به ازدواج های نا خواسته ندهید زیرا تیشه به ریشه خوشبختی تان خواهد بود.

ومن متاسفانه از معیار های آقایون خبر ندارم0ولی اگه خواستید میتونم معیار های ازدواج شوهرمو بذارم

معیار من به عنوان یک پسر اینها هستش
1 . انسانیت
2 . درک و شعور و وفاداری
3 . زیبایی ظاهری
اینم بگم که گذشته ی طرف واسم مهم نیست ( ولی نه اینکه طرف شهره شهر باشه که شامل 2 تا معیار اولم میشه )

و همچنین[="Green"][/]
به همه دوستان توصیه میکنم اگر دنبال همسر شایسته میگردند از سیره معصومین مدد بگیرند
البته من دنبالش نمیگردم منتظر میمونم با اسب سفید خودش بیاد
:Nishkhand:
ا[="green"]ین هدیه من به تمامی شما بزرگواران[/]:Labkhand:
[="Blue"]از حضرت علی(ع) نقل شده است، ایشان فرمودند: «هر یک از شما که خواست ازدواج کند باید ابتدا دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت سوره ی فاتحةالکتاب و سوره ی یس را بخواند، وقتی که از نماز فارغ شد بعد از حمد و ثنای پروردگار، این گونه بگوید: " اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي زَوْجَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً غَيُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِيتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَيْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِي وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَيْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِي وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَيْهَا أَرْضَتْنِي يَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِي ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَه و لا آخِذ اِلاّ ما مَنَنْتَ و اَعْطَیْتَ". حضرت علی (ع) در ادامه فرمود: «کسی که این (نماز و دعا) را انجام دهد، خداوند آنچه را خواسته است به او عطا می کند.» [2]
ترجمه ی دعا:
پروردگارا، همسری مهربان و بچه آور و شکرگزار و باغیرت به من عطا کن که اگر به او نیکی کردم شکرگزار باشد، و اگر به او بدی کردم مرا ببخشد، و اگر یاد خدا کردم مرا یاری کند، و اگر خدا را فراموش کردم مرا به یاد خدا بیندازد، و اگر از نزد او خارج شدم (اسرار و اموال و آبروی مرا) حفظ کند، و اگر بر او وارد شدم مرا خوشحال سازد، و اگر او را به کاری امر کردم مرا اطاعت کند، و اگر بر علیه او قسم خوردم (که او کاری را انجام دهد) او (آن کار را انجام داده) و مرا از آن قسم بریء الذمّه کند، و اگر بر او غضب کردم مرا راضی سازد. ای پروردگار صاحب جلال و اکرام، چنین همسری را به من ببخش! پس به درستی که من او را از تو خواسته ام و به من نمی رسد مگر آن چیزی که تو منت می گذاری و عطا می کنی.»
[/]
:Labkhand:

من فكر مي كنم آن اعتماد همه جانبه به همسر است كه در اسلام ايمان واقعي و خوش اخلاقي مظهر اين اعتماد است البته گفتم خوش اخلاقي نه سر خوشي كه آن بي خيالي است و به انسان بي خيال نمي شد اعتماد كرد
:Sham:

سلام

خدا برای هر کس مثل همون نفر قرار دهد !

1. مذهبی باشد
2.پایبند در هر صورت به مذهبش باشد !
3.خانواده دوست
4.خانه دار
5.عاشق معشوقش باشد که ...
6. زیاد با موسیقی جبهه نگرید !

با سلام

از نظر من یه همسر خوب باید سه ویژگی اصلی زیر را داشته باشد

1.پاک دامن باشد

2.کم مهر باشد

3.زیبا باشد
:Gol:

mkk1369;88548 نوشت:
.زیبا باشد

این گزینه خیلی خیلی خیلی خیلی مهم است !

رد شدن از این گزینه بسیاز مشکل است !

madanchi11;88555 نوشت:
این گزینه خیلی خیلی خیلی خیلی مهم است !

madanchi11;88555 نوشت:

رد شدن از این گزینه بسیاز مشکل است !

خیلی مواظب باشید که ملاک اول در انتخاب زن زیبایی نباشه و در این مسیر زیبایی فرد مورد نظر ، باعث نادیده گرفتن باقی ملاک ها نشه .

در روایات اهلبیت علیهم السلام اشاره های ظریف و دقیقی به انتخاب زن زیبا و خوشرو فرموده اند حتی به رنگ چشم و مو و پوست ، گردن و ...

ولی در کنار این اشارات بسیار توصیه و تاکید کرده اند از اینکه به خاطر مال یا جمال با زنی ازدواج کنیم :

امام باقر علیه السلام از جدش رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل می فرمایند :

کسی که با زنی به خاطر اموالش ازدواج کند، خداوند او را به همان اموال می سپارد

و کسی که با زنی به خاطر جمال و زیبایی اش ازدواج کند، آنچه را نمی پسندد از آن زن خواهد دید،

ولی کسی که با دختری به خاطر دینش ازدواج کند

خداوند هر دوی اینها (جمال و ثروت) را به او عطا خواهد نمود .

امام باقر علیه السلام می فرمایند :

مردی که زنی را به خاطر زیبایی اش بگزیند آن جمال را از او نخواهد دید .

و ...

این فقط هشداری بود که مواظب باشید زیبایی زن ملاک اصلی ازدواج قرار نگیره که آفات بسیار زیادی درزندگی داره .

موفق و سربلند باشید

سلام
نمیدونم چرا بعضی دوستان اینهمه وارد این بحث های انحرافی میشن!!!!خب هر کی یه ملاکی داره دیگه نمیشه که ملاک رو تغییر داد..هر کسی باید خودش رو در وحله اول بشناسه و با توجه به روحیه و اخلاق خودش ملاک هاش رو تعیین کنه..به نظر من بحث کردن در این مورد جز انحراف کاری از پیش نمیبره.... در مورد جزییات هر کسی خودش میدونه و اخلاق خودش..من میدونم نمیخوام همسرم شاغل باشه..نمیخوام دانشجو باشه و..دلیلی نداره کسی بگه شما اشتباه میکنی چون هر کسی عقاید و ملاک هایی داره که نباید از اون ها کوتاه بیاد چون مطمینا بعد از مدتی نمیتونه تحمل کنه و باعث اختلاف میشه...
از نظر بنده:
1-ظاهر(منظور زیبایی نیست،باید به دل بشینه!چون هر چقدر هم زن خوب باشه اگر به دل شوهرش نشینه این موضوع همیشه مرد رو عذاب میده)
2-ایمان و اخلاق(این دو تا اگر با هم باشن قشنگ میشه هر کدوم بدون اون یکی فایده نداره)
3-همسان باشد(چه از نظر قد و وزن(که زن باید کمتر باشد) و چه فرهنگ و خانو اده و اعتقادات و...)
4-با منطق و باهوش (زن بی منطق و کند ذهن نباشد چرا که هیچ رقمه نمیشه باهاش کنار اومد)
5-قناعت
6-صداقت و پاکی
7-مهربان و با وفا
8-علاقه مند به خانه داری(بعضی خانم ها خودشون میگن ما برای خانه ساخته نشدیم و دنبال کار و درس و..هستن)
9-...

در ادامه فرمایشات سرکار ماه بانو ...ملاک های کلی ای رو بزرگان و معصومین ما تعیین کردند که عمل به اون ها میتونه خیلی به ما کمک کنه..اما در مورد جزییات هر کسی خودش میدونه و اخلاق خودش...
پيامبر (ص ) فرمود:
زنى را به خاطر زيبايى اش تزويج نكنيد، زيرا شايد زيبايى او باعث هلاكت او شود، و به خاطر مالش تزويج نكنيد كه شايد باعث سركشى او گردد، بلكه زن را به خاطر دينش به همسرى بگيريد
الياس (ع ) فرمود: با چهار دسته از زنان ازدواج نكن ، مختلعه ، مباريه ، عاهره و ناشزه . اما مختلعه زنى است كه هر ساعت بى دليل طلاق مى خواهد؛ مباريه زنى است كه به ديگران فخر فروشى و به وسايل دنيايى افتخار مى كند؛ عاهره زن فاسقى است كه دوست و رفيق براى خود دارد؛ و ناشزه زنى است كه در رفتار و گفتار نسبت به همسرش برترى مى جويد كه از مصدر نشز به معنى زمين بلند گرفته شده است

از ابوحمزه نقل كرده اند كه مى گويد: از جابر بن عبداللّه شنيدم كه مى گفت : خدمت پيامبر (ص ) بوديم ، فرمود: (( بهترين زنان شما، زنى است كه اولادآور، مهربان و پاكدامن ، در ميان فاميل محترم و در برابر همسرش افتاده و فروتن ، نزد شوهر بى حجاب و در برابر ديگران پوشيده باشد؛ زنى كه از همسرش حرف شنوايى دارد و مطيع فرمان اوست ؛ ...... آيا شما را از بدترين زنانتان آگاه نسازم ، زنى كه در بين خانواده اش ذليل و در برابر شوهرش بزرگمنش ، نازا و كينه توز است ؛ زنى كه از كار زشت پرهيز ندارد؛ به هنگام نبودن شوهر بى حجاب و در حضور او در حجاب است ؛ به حرف شوهر گوش نمى دهد و فرمان او را نمى برد.....

اول دین داشته باشه حالا کامل که خودمون هم نداری
خاکی باشه خیلی مهمه
من دوست دارم شیطون و حرف زن باشه
خوش قیافه
دیگه یادم اومد میگم

سلام
سلف سریس که نیست هرچی بخوای حاضر باشه!!!

اما به نظر من بعد از تمام این ملاک ها که گفته شد همسر باید نور چشم همسر باشه (فکر نمی کنم از این بالاتر باشه)

hoomanb;98742 نوشت:
سلام

اما به نظر من بعد از تمام این ملاک ها که گفته شد همسر باید نور چشم همسر باشه (فکر نمی کنم از این بالاتر باشه)

:Kaf::Kaf:

hoomanb;98742 نوشت:
سلام

با سلام و احترام

هدف این تاپیک معرفی ملاک های مهم و اساسی هر فرد برای ازدواج هست ، که براساس اولویت بندی نوشته بشه و مدنظر قرار بگیره .

که خود مطرح کردن ملاک ها، برای افراد غیر هم بسیار مفید هست و به صورت یک راهنما می تونه باشه .

البته بعضی از ملاک های بعضی دوستان بیشتر شبیه آرزو هست تا ملاک ازدواج .

موفق باشید

با سلام
مهمترین ملاکها بترتیب اولویت از نظر من:
1- منو دوست داشته باشه و از نظر زیبایی هم در حد قابل قبولی باشه.(یعنی منو با شرایط موجودم بخواهد و قبول داشته باشه)
2-از خانواده محترمی باشه.
3- از نظر بلوغ فکری و اجتماعی و فرهنگی و شخصیتی در حد مناسبی باشد.
4- از نظر دینداری هم از خودم بدتر نباشه و لی یکم بهتر از خودم باشه خیلی بهتره.
5- رقیق و همدم و یار در سختی ها و خوشی ها باشد.
6- ....

سلام علیکم

بنده ملاک انتخاب همسری که دارم، موارد تامین نیاز جنسی و زیبایی جزء موارد نهایی است و در انتهای لیستم قرار دارد.
چرا که یک زن یک زن است و یک انسان است، اگر زیاد به زیبایی توجه کنم، لابد باید قبول کنم این زیبایی دیر یا زود از بین می رود، و تا آن زیبایی هست.. نگرانی و افسوس من از از دست دادنش نیز هست.
پس تمرکز شدیدم روی خانه داری خوب و بچه داری خوب است. حتی اگر همسری را انتخاب کنم که ایراد بزرگی در زیبایی در بدنش وجود داشته باشد برای من هیچ مانعی نیست. به کلی از ملاک زیبایی بی اعتماد شدم، چرا که این مورد دیر یا زود از بین میرود. و اگر قصد ارضای تمایلات جنسی باشد، تنها با زنان زیبا رو این اتفاق نمی افتد، بلکه هدف من اگر ارضای تمایلات جنسی باشد... سستی و رهایی بعد از ارگاسم است نه لذت قبل از ان. ببخشید یه مقدار شفاف حرف میزنم.

سلام.
1-بر خلاف نظر بعضي دوستان به نظر من بعد از تطابق كليات، و رفتن به خواستگاري در اولين برخورد بايد سيماي طرف مقابل قابل قبول باشد.(نه به عنوان ملاك اصلي).اصلا كسي كه تقواي الهي داشته باشد نميتواند به زيبايي به عنوان ملاك اصلي براي ازدواج نگاه كند.
پس اولين چيز ظاهر قابل قبول.

2- ايمان.
در كل همين دو مورد كافيه و لي همين قسمت دوم درجه هاي مختلفي داره كه اون چيزهايي كه براي من ملاك هست رو مينويسم

حقيقت دنيا ، زندگي ،ازدواج رو درك كرده باشد.
حقيقت نماز را تا حدي درك كرده باشد.
برنامه زندگي اش رو مطابق با مواقع اذان برنامه ريزي كند.اهل نماز شب باشد.با مفاتيح غريبه نباشد.
حتي الامكان اهل نماز جماعت و نماز جمعه باشد.
- اهل تفقه در دين باشد.
- با بصيرت باشد.
- پيرو ولايت فقيه باشد.
- قدرت تصميم گيري داشته باشد.
- روشنفكر باشد(نه به معناي امروزي)
- همانند حضرت زينب (ع) شيرزني باشد.
- و ....

و چند مورد ديگر:
زرنگ و كاري باشد و خودش به طرف كار بدود(كه البته اگر چنين باشد هرگز نخواهم گذاشت كه بيشتر از تواناييش انجام دهد.)
در شرايط عادي شبانه روز بيشتر از 8 ساعت نخوابد !
اجتماعي باشد.و ...
و صد البته كسي كه در ايمان از درجه قابل قبولي برخوردار باشد اصلا لازم به ذكر اين موارد نيست و قطعا تمامي اين موارد و هر آنچه لازمه يك زوج و يك زندگي نوراني است را دارا مي باشد و يا سعي ميكند كه آنگونه كه بايد، باشد.
در كل هرآنچه ميتواند تلاش كند تا خود را به حضرت فاطمه (ص) نزديكتر كند.

خانم قزی، اینجا به نظرم آقایون ملاک هاشون رو می نویسند!
تاپیک دیگری برای ملاک های خانم ها در نظر گرفته شده:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=7051&p=40344

شرمنده که عرض کردم
یا علی
التماس دعا

:Gol:سلام بر دوستان

1-با حيا و مومن و ديندار:Gol::Gol::Gol::Doaa:

2-مهربان و دلسوز:Gol::Gol::Gol::hamdel:

3-با صداقت:Gol::Gol:

4-هم فكر با همسرش باشه:deldari::doosti:

5-با اصل و نسب:Gol::Gol::Gol:

6-خانه دار:Sham::Gol::Gol:

7-خوش اندام و زيبا:Mohabbat::Mohabbat::Sham::Gol:

محمد36;146618 نوشت:
:Gol:سلام بر دوستان

1-با حيا و مومن و ديندار:Gol::Gol::Gol::Doaa:

2-مهربان و دلسوز:Gol::Gol::Gol::hamdel:

3-با صداقت:Gol::Gol:

4-هم فكر با همسرش باشه:deldari::doosti:

5-با اصل و نسب:Gol::Gol::Gol:

6-خانه دار:Sham::Gol::Gol:

7-خوش اندام و زيبا:Mohabbat::Mohabbat::Sham::Gol:

1-با شخصیت ، متین و متشخص
2-مهربان و دلسوز
3-با صداقت
4-صاحب نطر با طرز فکر همسو
5-جذاب و با شعور
6-خانم خونه (:Cheshmak:)
7-زیبا ، خوش اندام و عاشق
8-بساز

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

جوادی;146728 نوشت:
ببخشید مثل اینکه اشتباه شد.نمیدونستم این جا مال آقایونه .ولی بهتره واقعا هردوطرف خواسته های همو بدونند

مشکل اساسی همین جاست !!:Moteajeb!:
چرا خانم ها هم نمیان ملاک هاشون رو بگن تا آقایون بشنون یا آقایون بگن تا خانم ها بشنون ؟؟:Gig::Gig:
چندی پیش که صحبت ازدواج و این حرفها بود ، دوستی به من گفت Sad شما که تا حالا با یه دختر برخورد (رفت و آمد و بده بستون ، ...) نداشتی ، بهتره سعی کنی با چند خانم ارتباط برقرار کنی تا ...:ok: {گوشی دستت باشه})):Moteajeb!:

منتقدین ارتباط دختر و پسر پاسخ دهند !!
:khaneh:
:Gol::Gol::hamdel::Gol::hamdel::hamdel:

مغرور باشه
خود رای نباشه
بخیل باشه
لجوج نباشه
ترسو باشه
بی خیال نباشه
عفیف باشه
بی سواد نباشه

دیگه از این بهتر نمیشه........

ملاك انتخاب همسر (چه زن و چه مرد ) از ديدگاه قرآن 1-ايمان 2-اخلاق 3-خانواده 4-هم كفو بودن (از نظر فكري)

با سلام

هیچکس;146733 نوشت:
مشکل اساسی همین جاست !! چرا خانم ها هم نمیان ملاک هاشون رو بگن تا آقایون بشنون یا آقایون بگن تا خانم ها بشنون ؟؟ چندی پیش که صحبت ازدواج و این حرفها بود ، دوستی به من گفت Sad شما که تا حالا با یه دختر برخورد (رفت و آمد و بده بستون ، ...) نداشتی ، بهتره سعی کنی با چند خانم ارتباط برقرار کنی تا ... {گوشی دستت باشه})) منتقدین ارتباط دختر و پسر پاسخ دهند !!

مشکلی وجود نداره بزرگوار، در کنار همین تاپیک، تاپیکی هست تحت عنوان

ملاکهای انتخاب همسر ویژه خانمها

که در اون خانمها ملاکهاشون رو برای همسر آینده شون مطرح کردند. یک سری به اونجا بزنید و

مشاهده کنید که خانمها اکثرا دنبال چه جور مردی میگردند.

اینکه بخوای ازدواج کنی ولی از خانمها هیچ شناختی نداری، پس یا نمیتونی ازدواج موفقی

داشته باشی یا اگر میخوای که ازدواج موفقی داشته باشی باید قبلش با چند خانم در ارتباط

باشی تا شناخت پیدا کنی و ... از این قسم دلایل و راهکارها نه میتونه توجیح کننده باشه و نه

راهگشا...

پس باید دنبال یک راه خوب گشت.

چیزی که باید توجه داشته باشید اینکه شما باید نسبت به کلیت رفتار و شخصیت یک خانم

آشنایی پیدا کنید و نکته دقیق تر اینکه شما حتما از وجود یک خانم در خانواده و اطرافیان خودتون

بهره مند هستید.

خود بنده در کلاسی شرکت کرده بودم با موضوع روانشناسی مردها تا به قول شما آشنایی پیدا

کنم، استاد روانشناس اون کلاس میگفتند که کلیت رفتاری و شخصیتی آقایون مشترکه، از پسر

بچه گرفته تا مرد بزرگ...

دقت کنید که منظورم جزئیات شخصیت یک فرد نیست.:ok:

شما هم اگر بخواید با شخصیت عمومی خانمها اشنا بشید بهتر است که در رفتارهای مادرتون با

پدرتون دقت کنید، یا اگر خواهر دارید در رفتارهای خواهرتون...

کمی در زمینه روانشناسی خانمها و شخصیتشون مطالعه کنید.

بهتر از این است که بدنبال دوست دختر باشید، چون اگر وارد این مقوله شوید...

1. از لحاظ شرعی اشکال دارد.

2.بیشترین اسیب متوجه طرف مقابلتون خواهد شد.

3.با صراحت میگم که این رابطه و نوع دوستی لذت و خوشی رو بدنبال خواهد داشت که شما

اصلا به یاد این نخواهید افتاد که آمده اید تا در نوع رفتارها و شخصیت این خانم دقت کنید تا

شناخت بدست بیارید.

4.در این نوع رابطه عموما شما اگر هم شناختی بدست بیاورید در مورد خصوصیات خاص اخلاقی

و رفتاری اون خانم شناخت بدست میارید که شاید در عموم خانمها صدق نکنه.

و شاید دلایل دیگه که به ذهن بنده نمیرسه و لازم هست که کارشناسان مشاوره پاسخگویی

کنند.

دوست گرامی، به یک چیزی ایمان بیارید که اگر خداوند امری رو حرام کرده و روش خط قرمز کشیده،

حتما حتما ضرری داره ولو اینکه علم من و شما به اون نرسه.

پس همیشه اگر دنبال راه حل بودید، دور اینگونه راهها رو خط قرمز بکشید.:ok:

موفق باشید.:Gol:

سلام
1- خانواده
2- همسرداری
3- خانه داری
4- تربیت صحیح کودک
که همه در مجموع در تعالیم اسلامی گفته شده پس اهم انتخاب یک همسر خوب یک مومنه خوبه
موفق باشید:Gol:

موضوع قفل شده است