روزه و کنکور

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه و کنکور

سلام. من سال دیگه کنکوری هستم و این موضوع هم برام خیلی اهمیت داره. روزه باعث میشه آدم ضعف کنه و نتونه خوب درس بخونه. از طرفی چون کنکور آینده ی آدم رو رقم میزنه درس نخوندن یعنی ضرر زدن به نفس. به نظر شما روزه بهتره یا درس؟

mskaveh;40319 نوشت:
سلام. من سال دیگه کنکوری هستم و این موضوع هم برام خیلی اهمیت داره. روزه باعث میشه آدم ضعف کنه و نتونه خوب درس بخونه. از طرفی چون کنکور آینده ی آدم رو رقم میزنه درس نخوندن یعنی ضرر زدن به نفس. به نظر شما روزه بهتره یا درس؟

سلام دوست عزیز به اسک دین خوش آمدید

سئوال خوبی پرسیدید که ممکن است برای خیلی ها مسئله باشد .

در پاسخ کلی باید عرض کنم که یک انسان دیندار لازم است در تمام مسائل تا می تواند جانب دین را حفظ کند و احکام دینی خود را مقدم نماید برخی از انسان ها تا مشکل کوچکی پیدا می کنند که در ظاهر با حکمی دینی ناسازگار است اولین چیزی که به نظرشان می رسد اینست که حکم دین اهمیت کمتری دارد و باید آنرا کنار گذاشت و این از انسانی که دغدغه دینی دارد بدور است در حالی که همان دین در آن مسئله راه حل هایی داده است که با تحقیق بیشتر و سئوال از مرجع معتبر می توان آنرا بدست آورد .

اما پاسخ سئوال تان که نشاندهنده دغدغه دینی شماست :

اصولا بخاطر ضعف نمی شود روزه نگرفت به فتوای زیر دقت فرمایید :

1583 انسان نمى‏تواند براى ضعف روزه را بخورد، ولى اگر ضعف او به قدرى است‏كه معمولا نمى‏شود آن را تحمل كرد، خوردن روزه اشكال ندارد. ( توضیح المسائل امام خمینی ره )

لذا باید به دنبال راه حل های دیگری برای این مشکل بود که می تواند موارد ذیل باشد :

1- زمان درس خواندن را از روز به شب منتقل کنید .

2- زمان خواب خود را تنظیم کنید یعنی مثلا خواب را به بعد از ظهر که انسان ضعف بیشتری دارد منتقل نمایید

3- طوری برنامه ریزی کنید که درس های ماه رمضان سبک تر از زمان های دیگر باشد

4- تغذیه بهتری داشته باشد با مشورت با متخصصان می توانید نوع غذاهایی را که بیشتر به شما کمک می کند انتخاب نمایید

5- اگر راه های فوق یا مانند آنرا نتوانسید انجام دهید می توانید برای فرار از روزه به مسافرت بروید !

موفق باشید

mskaveh;40319 نوشت:

باسلام و تشكر از شما پر سشگر محترم :روزه از اركان واجب است و خوردن آن باعث كفاره ميشود وداشتن كنكور دليل خوردن روزه نمي شود اولا شما از چه كسي تقليد ميكنيد اگر مرجع تقليد خود را بيان كنيد ميشود راه حل براي آن پيدا كرد ثانياً : اين كه انسان براي كار هاي جزي كه روزه را نمي خورد

دمت گرم بخور و حالش ببر!
آدم برای رسیدن به بعضی اهداف والا مجبوره بعضی چیزاشو فدا کنه!
اسلام هم به اصطلاح برای سعادت انسان ها اومده.وقتی تو اینجا سعادت تو با روزه گرفتن محقق نمیشه پس در نتیجه باید بخوری.

mskaveh;40319 نوشت:

سلام به همه کنکوری های عزیز و دوست گرامی :Gol:mskaveh
یکی از بهترین راه ها اینه که شما خوابتون رو یه جوری تنظیم کنید که بعد از سحر نخوابید و اینجوری تا حدود ساعت 11 میتونید درس بخونید بعدش که انرژیتون تقلیل میره و نمیتونید درس بخونید استراحت کنید تا وقت افطار و دوباره بعد از اون شروع کنید(اینو یه مشاور تو برنامه گزینه 2 گفت)
ان شا الله با این راه هم بتونید روزه تون رو بگیرید و هم درستون رو بخونید
موفق باشید

سوال;40395 نوشت:
سلام به همه کنکوری های عزیز و دوست گرامی :gol:mskaveh
یکی از بهترین راه ها اینه که شما خوابتون رو یه جوری تنظیم کنید که بعد از سحر نخوابید و اینجوری تا حدود ساعت 11 میتونید درس بخونید بعدش که انرژیتون تقلیل میره و نمیتونید درس بخونید استراحت کنید تا وقت افطار و دوباره بعد از اون شروع کنید(اینو یه مشاور تو برنامه گزینه 2 گفت)
ان شا الله با این راه هم بتونید روزه تون رو بگیرید و هم درستون رو بخونید
موفق باشید

حالا اگه کلاس بره چی؟
به علاوه تا اونجا که یادم میاد تغییر ساعت خواب و تنظیم بدن برای سلامتی انسان ضرر داره!

عاشق;40333 نوشت:
سلام دوست عزیز به اسک دین خوش آمدید

سئوال خوبی پرسیدید که ممکن است برای خیلی ها مسئله باشد .

در پاسخ کلی باید عرض کنم که یک انسان دیندار لازم است در تمام مسائل تا می تواند جانب دین را حفظ کند و احکام دینی خود را مقدم نماید برخی از انسان ها تا مشکل کوچکی پیدا می کنند که در ظاهر با حکمی دینی ناسازگار است اولین چیزی که به نظرشان می رسد اینست که حکم دین اهمیت کمتری دارد و باید آنرا کنار گذاشت و این از انسانی که دغدغه دینی دارد بدور است در حالی که همان دین در آن مسئله راه حل هایی داده است که با تحقیق بیشتر و سئوال از مرجع معتبر می توان آنرا بدست آورد .

اما پاسخ سئوال تان که نشاندهنده دغدغه دینی شماست :

اصولا بخاطر ضعف نمی شود روزه نگرفت به فتوای زیر دقت فرمایید :

1583 انسان نمى‏تواند براى ضعف روزه را بخورد، ولى اگر ضعف او به قدرى است‏كه معمولا نمى‏شود آن را تحمل كرد، خوردن روزه اشكال ندارد. ( توضیح المسائل امام خمینی ره )

لذا باید به دنبال راه حل های دیگری برای این مشکل بود که می تواند موارد ذیل باشد :

1- زمان درس خواندن را از روز به شب منتقل کنید .

2- زمان خواب خود را تنظیم کنید یعنی مثلا خواب را به بعد از ظهر که انسان ضعف بیشتری دارد منتقل نمایید

3- طوری برنامه ریزی کنید که درس های ماه رمضان سبک تر از زمان های دیگر باشد

4- تغذیه بهتری داشته باشد با مشورت با متخصصان می توانید نوع غذاهایی را که بیشتر به شما کمک می کند انتخاب نمایید

5- اگر راه های فوق یا مانند آنرا نتوانسید انجام دهید می توانید برای فرار از روزه به مسافرت بروید !

موفق باشید

عجب احکام منطقی داره دین اسلاما!
شما چطور تفسیر می کنید؟

atomization;40398 نوشت:
:k handidan!:
حالا اگه کلاس بره چی؟
به علاوه تا اونجا که یادم میاد تغییر ساعت خواب و تنظیم بدن برای سلامتی انسان ضرر داره!

سلام دوست گرامی
سعی کنید به بقیه کمک کنید نه اینکه در سایت بگردید و خرده گیری کنید!

سوال;40412 نوشت:
سلام دوست گرامی
سعی کنید به بقیه کمک کنید نه اینکه در سایت بگردید و خرده گیری کنید!

من گفتم نظرمو بگم.اون خودش باید با عقل و شعور خودش بفهمه که کدوماش درسته!

اگه این طور باشه که هیچ کس نباید هیچ سوالی بپرسه جناب atomization

تبریک میگم به ایشون که اینقدر کنکور براشون مهمه ما که اون زمان منتظر بهانه بودیم که درس نخونیم!!:khandeh!:
به نظر من راهکارهای جناب عاشق و سوال خیلی خوب بود
روزه یه امر واجبه باید روزه هاشونو بگیرن
بیشترین زمانی که میتونن ازش بهره ببرن صبحه
با این شرایط میتونن روزی حداقل 6 ساعت درس بخونن
اگه روزی 6 ساعت درس بخونن که نفر اول کنکور خواهند شد.:ok:

atomization;40384 نوشت:
دمت گرم بخور و حالش ببر! آدم برای رسیدن به بعضی اهداف والا مجبوره بعضی چیزاشو فدا کنه! اسلام هم به اصطلاح برای سعادت انسان ها اومده.وقتی تو اینجا سعادت تو با روزه گرفتن محقق نمیشه پس در نتیجه باید بخوری.

با سلام

هدف والاي مسلمان تعريفي در دين و ايين و اعتقادات انها دارد و نه غير ان

فرد مسلمان دين خود را بر تمام پيشرفت هاي مادي و دنيوي ترجيح مي دهد

اگر قرار بود با هر كنتاكت كوچك در اوامرديني با مسايل دنيوي دين را كنار كذاشت دين اسلام 1400 سال دوام نمي اورد

ما براي دفاع از اعتقادات ديني خود استدلال داريم و با برهان اسلام را پذيرفته ايم و هر جايي اوامر ديني با مسايل دنيوي درگير باشد به دنبال راه حل براي ان مي باشيم

نه اين كه با نكن و نمي شود و......راحت ترين راه را انتخاب كينم

atomization;40398 نوشت:
حالا اگه کلاس بره چی؟ به علاوه تا اونجا که یادم میاد تغییر ساعت خواب و تنظیم بدن برای سلامتی انسان ضرر داره!

چطور شد اين تغيير ساعت به دين اسلام كه رسيد شاخ در اورد
تا حالا كه علم را بهترين راه براي حل مشكلات دنيوي مي دانستيد و هر چه اربابان علوم انساني و تجربي مي گفتند سمعتا وطاعتا مي گرديد و حالا كه اينها را هم خودشان مي گويند

چطور اگر فردي بخواهد براي ورزش خود زمان خورد و خوراك تغيير دهد مشكلي ندارد و فايده براي بدن او دارد و ......

atomization;40400 نوشت:
عجب احکام منطقی داره دین اسلاما!؟

ديگه قرارمون اين نبود بدون استدلال و منطق هو كنيم

اكر مطلبي داريد به اين استدلال وارد كنيد

برازنده كسي كه با برهان دين انتخاب مي كند نيست اين مطالب

atomization;40400 نوشت:
شما چطور تفسیر می کنید؟

منظورتان از شما؟؟؟؟؟؟؟

روزه منافاتی با درس خواندن و قبولی نداره .ضعف و بیحالی مقوله دیگری است . من و دوستانم هم روزه گرفتیم هم خواندیم قبول هم شدیم.

mskaveh;40319 نوشت:

با سلام
درست است که روزه خصوصا در روزهای طولانی تابستان باعث ضعف می شود ، اما در ازای خیر وبرکتی که به دنبال دارد؛ناچیز است .
در ضمن می دانستید روزه باعث تقویت حافظه می شود :moteajeb:
به این روایت توجه کنید

قال رسول الله (ص):ثلاثة یُذهِبنَا النِسیان و یُحدِثنَ الذکر : قِراءة القرآن ، والسِواک والصیام
3چیز فراموشی را از بین می برد و حافظه می آورد :تلاوت قرآن ، مسواک زدن و روزه گرفتن .

ما افراد زیادی را دیدیم که هم روزه گرفتند و هم با رتبه های بالا در کنکور قبول شده اند .

امیدوارم شما هم جزء این دسته از افراد باشید

mskaveh;40319 نوشت:
mskaveh آواتار ها تاريخ عضويت ۱۳۸۹/۵/۲۵ محل سکونت مشخصات حضور [+] تعداد مشارکت [+] 1 تشکر از ديگران 0 تعداد تشکر 1 بار در 1 پست آخرین موضوعات آخرين موضوعات پیش فرض روزه و کنکور سلام. من سال دیگه کنکوری هستم و این موضوع هم برام خیلی اهمیت داره. روزه باعث میشه آدم ضعف کنه و نتونه خوب درس بخونه. از طرفی چون کنکور آینده ی آدم رو رقم میزنه درس نخوندن یعنی ضرر زدن به نفس. به نظر شما روزه بهتره یا درس؟

سلام دوست عزيز

من فکر کردم هفته ديگه کنکور دارين
حالا کنکور سال ديگه چه ربطي به روزه اين ماه داره.:Gig:

اتفاقا اگه از معنويت روزه اين ماه و تلاوت قرآن خوب بهره ببرين ، متوجه ميشين که کارايي ذهن و قدرت تفکرتون بهبود پيدا مي کنه و موفقيتهاي بيشتري رو پيش رو خواهيد ديد.

براي مطالعه هم اگر در روز حوصله نمي کنيد به ساعات سحر متوسل بشين که فوق العاده ساعات خوبي براي مطالعه هستن.

اميدوارم جزو رتبه هاي اول کنکور باشيد
يا علي:Gol:

سلام
من هم سال دیگه کنکور دارم ، اولش همین طوری فکر می کردم. یعنی فکر می کردم راندمانم موقعی که روزه باشم میاد پایین.
اما خودم کمی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که من در هر صورت روزه ام رو باید بگیرم و می گیرم. پس بهتره خودم رو با شرایط وفق بدم و به بهترین وجه استفاده کنم. از خدا هم بخوام که کمکم کنه.
به خاطر همین خودم رو عادت دادم به اینکه در شرایط گرسنگی هم بتونم تمرکز کنم و یاد بگیرم.
الآن به این نتیجه رسیدم که موقع روزه داری تازه بهتر هم میشه درس خوند چون زمانی رو که به غذا خوردن اختصاص میدی می تونی صرف درس خوندن یا تجدید قوا کردن کنی.
الآن من دیگه به اینکه با ضعف و گرسنگی هم درس بخونم تا حدی عادت کردم.

خدمت برادر عزیز می گوییم اگر بتوانید از وسایل کمک آموزشی مثل جعبه لایتنر استفاده کنید ودر شب فیش ها را در آن نوشته وروزها با خیال راحت آن را بخوانید مشکلتان حل می شود :Sham:

من موقع سحر این موضوع رو نوشتم و اصلا فکر نمیکردم اینقدر دوستان لطف داشته باشند و منو راهنمایی کنند و تا این موقع این تعداد جواب بیاد.
البته در پاسخ به جواب عده ای که گفتند آدم نباید به خاطر ضعف روزه رو ول کنه باید بگم ضعف به تنهایی مهم نیست و من اونقدر ضعیف النفس نیستم که به خاطر گرسنگی روزه رو ول کنم علتی که تاپیک رو دادم موضوع بسیار حساس تر کنکور بود. وگرنه من همین حالا که روزه ام هم ضعف دارم.
این که پرسیدم روزه نگیرم فقط در مورد سال پیش دانشگاهی بود. در ضمن یک عده هم گفتن کنکور مساله ی مهمی نیست و حالا کو تا کنکور و... باید بگم دیگران (من) اینجوری فکر نمیکنند. کنکور تو ایران آینده هر کسی رو
می سازه و بسیار مهمه. شما فرض کنید میدونید اگر روزه بگیرید باعث میشه 4 سال دیگه یک بیماری لاعلاج بگیرید. قطعا در این شرایط روزه نخواهید گرفت. کنکور هم همینه ! شما میدونید که اگر روزه مانع درس خوندنتون بشه قطعا سال دیگه تو یه دانشگاه مزخرف درس خواهید خوند. در نتیجه اگر بدونید واقعا روزه مانع درس خوندنتون میشه نگیرید بهتره! البته اگر مطمئن باشید
دوستانی هم که پیشنهاد دادن که طوری برنامه ریزی کنم که وقت درس خوندن توی صبح باشه و... باید بگم ممنونم. بهترین راه ها همینه که شما گفتین و من اگر در نهایت تصمیم گرفتم سال دیگه روزه برم از همین روش استفاده میکنم:Gol: اما نکته هایی وجود داره که این روش رو محدود میکنه : 1. ممکنه همون طور که دوست عزیز گفتن کسی کلاس داشته باشه. 2. ماه رمضون داره میره به سمت تابستون و روزهای بلند تر که این خودش به طور کلی ایجاد مشکل میکنه. یعنی ساعت درس خوندن میشه از 8 شب به بعد. 3. اگر آدم برنامه ی خوابشو تغییر بده قاعدتا بعد از ماه رمضون هم باید حداقل نیم ماه رو برنامه خوابش کار کنه تا دوباره به حالت قبل برگرده 4. کسی که روزه میگیره باید بیشتر بخوابه پس بعد از ماه رمضون خیلی سخته که دوباره مثل قبل بخواد روزی 4-5 ساعت بخوابه
در کل من هنوز تصمیم نگرفتم ولی یکی از دوستان یک پیشنهاد عالی دادن که به نظر بهترین میاد البته برای کسایی که توانایی و امکانشو داشته باشند. اونم مسافرته.
بازم ازتون متشکرم!

mskaveh;40465 نوشت:
دوستانی هم که پیشنهاد دادن که طوری برنامه ریزی کنم که وقت درس خوندن توی صبح باشه و... باید بگم ممنونم. بهترین راه ها همینه که شما گفتین و من اگر در نهایت تصمیم گرفتم سال دیگه روزه برم از همین روش استفاده میکنم اما نکته هایی وجود داره که این روش رو محدود میکنه : 1. ممکنه همون طور که دوست عزیز گفتن کسی کلاس داشته باشه. 2. ماه رمضون داره میره به سمت تابستون و روزهای بلند تر که این خودش به طور کلی ایجاد مشکل میکنه. یعنی ساعت درس خوندن میشه از 8 شب به بعد. 3. اگر آدم برنامه ی خوابشو تغییر بده قاعدتا بعد از ماه رمضون هم باید حداقل نیم ماه رو برنامه خوابش کار کنه تا دوباره به حالت قبل برگرده 4. کسی که روزه میگیره باید بیشتر بخوابه پس بعد از ماه رمضون خیلی سخته که دوباره مثل قبل بخواد روزی 4-5 ساعت بخوابه در کل من هنوز تصمیم نگرفتم ولی یکی از دوستان یک پیشنهاد عالی دادن که به نظر بهترین میاد البته برای کسایی که توانایی و امکانشو داشته باشند. اونم مسافرته. بازم ازتون متشکرم!

همانطور که عرض کردم زمان درس خواندن برای کنکور ، فقط ماه رمضان نیست می توانید برنامه درسی ماه رمضان را سبک تر بگیرید تا بتوانید با وجود مشکلاتی که فرمودید در مجموع ، موفقیت کاملی بدست آورید .

این نکته را هم فراموش نفرمایید که همه این نقص هایی را که احیانا برای روزه دچار آن می شوید ، خداوند می تواند به آسانی جبران نماید.

پس به قدرت مطلق عالَم توکل کنید ، بخاطر او روزه بگیرید و درس بخوانید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

موفق باشید

طاها;40416 نوشت:

با سلام

هدف والاي مسلمان تعريفي در دين و ايين و اعتقادات انها دارد و نه غير ان

فرد مسلمان دين خود را بر تمام پيشرفت هاي مادي و دنيوي ترجيح مي دهد

اگر قرار بود با هر كنتاكت كوچك در اوامرديني با مسايل دنيوي دين را كنار كذاشت دين اسلام 1400 سال دوام نمي اورد

ما براي دفاع از اعتقادات ديني خود استدلال داريم و با برهان اسلام را پذيرفته ايم و هر جايي اوامر ديني با مسايل دنيوي درگير باشد به دنبال راه حل براي ان مي باشيم

نه اين كه با نكن و نمي شود و......راحت ترين راه را انتخاب كينم

چطور شد اين تغيير ساعت به دين اسلام كه رسيد شاخ در اورد
تا حالا كه علم را بهترين راه براي حل مشكلات دنيوي مي دانستيد و هر چه اربابان علوم انساني و تجربي مي گفتند سمعتا وطاعتا مي گرديد و حالا كه اينها را هم خودشان مي گويند

چطور اگر فردي بخواهد براي ورزش خود زمان خورد و خوراك تغيير دهد مشكلي ندارد و فايده براي بدن او دارد و ......

ديگه قرارمون اين نبود بدون استدلال و منطق هو كنيم

اكر مطلبي داريد به اين استدلال وارد كنيد

برازنده كسي كه با برهان دين انتخاب مي كند نيست اين مطالب

منظورتان از شما؟؟؟؟؟؟؟

کجاش با علم مخالف بود؟
منظورم از تنظیم ساعت این بود که زمان خواب و بیداریت تغییر کنه!
یعنی شبا بیدار بمونی و روزا بخواب!

ریحانه71;40415 نوشت:
اگه این طور باشه که هیچ کس نباید هیچ سوالی بپرسه جناب atomization

تبریک میگم به ایشون که اینقدر کنکور براشون مهمه ما که اون زمان منتظر بهانه بودیم که درس نخونیم!!:khandeh!:
به نظر من راهکارهای جناب عاشق و سوال خیلی خوب بود
روزه یه امر واجبه باید روزه هاشونو بگیرن
بیشترین زمانی که میتونن ازش بهره ببرن صبحه
با این شرایط میتونن روزی حداقل 6 ساعت درس بخونن
اگه روزی 6 ساعت درس بخونن که نفر اول کنکور خواهند شد.:ok:

تصور کنید مارمضون بیفته یه ماه قبل از کنکور.زمانی که خیلیا روزی دوازده ساعتم درس می خونن.اونموقع چی میگید؟

atomization;40490 نوشت:
تصور کنید مارمضون بیفته یه ماه قبل از کنکور.زمانی که خیلیا روزی دوازده ساعتم درس می خونن.اونموقع چی میگید؟

جوابهاي جناب عاشق ،شفاو.اعتمادو......جواب شماست دوباره مرور كنيد
البته نام مرجع را در هنگام سوال فراموش نكنيد

atomization;40490 نوشت:

با سلام

انتظار داريد بگيم كه روزه نگيريد و بيخيال روزه و كنكور را بچسب؟؟

اگر امتحان كنكور وسط ماه رمضان هم بيفته احكام و قوانين خدا تغيير نا پذيره

كنكور كارشناسي نباشه كنكور دكتري هم باشه فرقي نداره

اول قوانين الهي
و بعدا همه برنامه هاي خود را بايد با قوانين الهي تنظيم كنيم

البته اين مطالب جواب كسي مي باشد كه به خدا و دين و اييني معتقد باشد
اگر كسي به قدرت لايزال الهي اعتقادي نداشته باشد و فقط دنيا ببيند وبس براي هم او كنكور با ارزش است و عالم ماده

atomization;40487 نوشت:
منظورم از تنظیم ساعت این بود که زمان خواب و بیداریت تغییر کنه! یعنی شبا بیدار بمونی و روزا بخواب!

اولا حالا كي گفت كه شب ها بيدار باشه و روزها بخوابه؟؟؟

برفرض هم كه كسي اين را گفته باشه چه اشكالي دارد؟؟

علامه طباطبايي و تفسير الميزان را كه مي شناسيد به نقل از دختر علامه است كه حضرت علامه شبهاي ماه رمضان تفسير مي نوشتند و روزها استراحت مي كردند

atomization;40490 نوشت:

سلام
نیازی به نگرانی نیست تا اون موقع کونکور رو برداشتن :khandeh!:

یا حق:Gol:

با سلام

مطمئن باشید که اگر کنکور خیلی به رمضان نزدیک بشه، خود مسئولین یه فکری می کنن (نکننم مردم اعتراض می کنن، بعد مجبور میشن یه فکری بکنن).

به هر حال، با توکل به خدا انسان هم می تواند روزه بگیرد هم درس بخواند. :Gol:

یا حق

طاها;40522 نوشت:

برات متاسفم طاها:Ghamgin:

mskaveh;40543 نوشت:
برات متاسفم طاها

با سلام

حالا چرا متاسف بزرگوار

مگر چي شده؟؟؟

به طاها : کی گفته اگر کسی به قدرت خدا اعتقاد نداشته باشه کنکور و مادیات براش مهمه. اصلا این دو تا مقوله هیچ ربطی به هم ندارن. کنکور برای من مهمه چون خدا گفته : 1.دنبال علم باشید 2. از زندگی دنیویتون جدا نشید 3.از همه مهمتر از ما خواسته تا تو دنیا استعداد های خودمون رو شکوفا کنیم. نه فقط شکر استعداد کنیم و دیگه دنبالش نباشیم. به نظر من بهترین شکر برای استعداد هایی که خدا بهمون داده اینه که در راه صحیح شکوفاشون کنیم.

mskaveh;40670 نوشت:
کی گفته اگر کسی به قدرت خدا اعتقاد نداشته باشه کنکور و مادیات براش مهمه.

با سلام

بزرگوار اين پست بنده را يك بار ديگر مطالعه بفرماييد

http://www.askdin.com/showpost.php?p=40522&postcount=22

بنده اين مطالب را در جواب مطالب چه كسي نوشته ايم دقت نماييد

فكر كنم مشكل خواهد شد.

يا علي

جهت اطلاعات بیشتر درباره ماهیت اعتقادی جناب atomization به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=6954

التماس دعا
موفق باشید :Gol:

mskaveh;40319 نوشت:

سلام. من هم اين مشكل رو دارم وبرنامه ريزيم طوريه كه نمي تونم شب درس بخونم يا بعد از سحر ، به نظر من كنكور كه 100 % رو آينده هر كس تاثير داره رو بايد تو اين چند روز جدي تر گرفت.
حالا نمي دونم چرا بعضيا چيز ديگه اي ميگن. درسته كه فرمان خدا حتي از جونمون هم واجب تره ولي مثلا من اگه بواسطه ي روزه كنكور رو از دست بدم آيا خداوند عدالتش رو بهم ميريزه و به خاطر روزه ام كاري ميكنه كه رتبه يك بشم؟؟؟؟؟؟؟ مسلما نه. پس بهتره كه كنكور رو بچسبم و بعد كفاره روزه هام رو بدم و همچنين قضاي روزه هام رو بگيرم. درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نقل قول:
سلام. من هم اين مشكل رو دارم وبرنامه ريزيم طوريه كه نمي تونم شب درس بخونم يا بعد از سحر ، به نظر من كنكور كه 100 % رو آينده هر كس تاثير داره رو بايد تو اين چند روز جدي تر گرفت.
حالا نمي دونم چرا بعضيا چيز ديگه اي ميگن. درسته كه فرمان خدا حتي از جونمون هم واجب تره ولي مثلا من اگه بواسطه ي روزه كنكور رو از دست بدم آيا خداوند عدالتش رو بهم ميريزه و به خاطر روزه ام كاري ميكنه كه رتبه يك بشم؟؟؟؟؟؟؟ مسلما نه. پس بهتره كه كنكور رو بچسبم و بعد كفاره روزه هام رو بدم و همچنين قضاي روزه هام رو بگيرم. درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام.

نخیر اصلاً درست نیست. اولاً کفاره روزه بسیار سنگین است. برای هر روز شکستن عمدی، 60 روز روزه که 31 روز آن پشت سر هم باشد. 30 ضربدر 60 می شود 1800. یعنی 1800 روز روزه. البته می توان 1800 مسکین را طعام داد، که البته این فقط در صورتی است که شما نتوانید خودتان روزه بگیرید (عذر داشته باشید، مثل بیماری)، که شما عذری هم ندارید. پس باید چند سال پشت سر هم روزه بگیرید! گیریم که عذر هم داشته باشید، طعام 1800 نفر کم کم چیزی حدود 2 میلیون تومان می شود!!!

در ضمن، مگر حتماً باید رتبه شما یک شود؟؟؟؟؟؟ فوق فوقش اینه که رتبه شما کمی پایین تر از آن می شود که قرار بود بشود. تازه کی گفته که هر که روزه بگیرد در کنکور رد می شود؟ خیلی از رقبای شما هم روزه هستند. مثل این است که کسی در مسابقه دو بگوید جاده خراب بود. خوب اگر جاده خراب بود، برای همه خراب بود!

خود شما گفتید که احکام خدا از جان انسان مهمتر است. من از شما می پرسم، کنکور از جان انسان مهمتر است؟

به هر حال این را در نظر داشته باشید که شما قادرید برنامه ریزی خودتان را تغییر دهید. این چه برنامه ریزی است که شما نه شب می توانید درس بخوانید و نه سحر؟ خوب چرا ظهر نه؟ چرا عصر نه؟ چرا بعد از افطار نه؟ لابد می خواهید سریالها را ببینید...

رمضان فقط یک ماه است. چشم به هم بزنید تمام می شود. حالا شما این یک ماه رو بد بگذرونید و از استراحت خود بزنید و صرف درس خواندن کنید. آسمان به زمین نخواهد آمد. از قبل می توانستید فکر این موضوع را بکنید، و مثلاً ماههای قبل را بیشتر به درس بپردازید، تا کندی در درس در طول رمضان تأثیری در نتیجه ندهد. حالا هم دیر نشده، ماههای بعد از رمضان را می توانید بیشتر تلاش کنید.

در ادامه روایاتی پست می کنم که تقاضا دارم با دقت و حوصله آنها را بخوانید و در آنها تأمل کنید:

عَنْهُ عَنْ يَحْيَى بْنِ إِبْرَاهِيمَ بْنِ أَبِى الْبِلَادِ عَنْ عَاصِمِ بْنِ حُمَيْدٍ عَنْ أَبِى حَمْزَةَ الثُّمَالِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ ع قَالَ الصَّبْرُ وَ الرِّضَا عَنِ اللَّهِ رَأْسُ طَاعَةِ اللَّهِ وَ مَنْ صَبَرَ وَ رَضِيَ عَنِ اللَّهِ فِيمَا قَضَى عَلَيْهِ فِيمَا أَحَبَّ أَوْ كَرِهَ لَمْ يَقْضِ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ فِيمَا أَحَبَّ أَوْ كَرِهَ إِلَّا مَا هُوَ خَيْرٌ لَهُ
اصول كافى ج : 3 ص : 99 رواية :3

على بن الحسين عليهما السلام فرمود: صبر و راضى بودن از خدا، سر اطاعت خداست ، و هر كه صبر كند و از خدا راضى باشد نسبت بآنچه درباره او حكم فرمايد، چه دوست داشته و يا ناخوش داشته باشد، خداى عزوجل در آنچه دوست يا ناخوش دارد، براى او حكم نكند، جز آنچه خير او باشد.

أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ النُّعْمَانِ عَنْ عَمْرِو بْنِ نُهَيْكٍ بَيَّاعِ الْهَرَوِيِّ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَبْدِيَ الْمُؤْمِنَ لَا أَصْرِفُهُ فِي شَيْءٍ إِلَّا جَعَلْتُهُ خَيْراً لَهُ فَلْيَرْضَ بِقَضَائِى وَ لْيَصْبِرْ عَلَى بَلَائِى وَ لْيَشْكُرْ نَعْمَائِى أَكْتُبْهُ يَا مُحَمَّدُ مِنَ الصِّدِّيقِينَ عِنْدِى
اصول كافى ج : 3 ص : 101 رواية : 6

امام صادق (ع ) فرمود: خداى عزّوجلّ فرمايد: بنده مؤ منم را بهر سو بگردانم ، برايش خير است ، پس بايد بقضاء من راضى باشد و بر بلاى من صبر كند و نعمتهايم را سپاسگزارد تا او را اى محمد در زمره صديقين نزد خود ثبت كنم .

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْمِنْقَرِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ هَاشِمِ بْنِ الْبَرِيدِ عَنْ أَبِيهِ قَالَ قَالَ لِى عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمَا الزُّهْدُ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ أَعْلَى دَرَجَةِ الزُّهْدِ أَدْنَى دَرَجَةِ الْوَرَعِ وَ أَعْلَى دَرَجَةِ الْوَرَعِ أَدْنَى دَرَجَةِ الْيَقِينِ وَ أَعْلَى دَرَجَةِ الْيَقِينِ أَدْنَى دَرَجَةِ الرِّضَا
اصول كافى ج : 3 ص : 102 رواية :10

على بن الحسين صلوات الله عليهما فرمود: زهد را ده جزء است ، بالاترين درجه زهد پست ترين درجه ورع است ، و بالاترين درجه ورع پست ترين درجه يقين است ، و بالاترين درجه يقين پست ترين درجه رضاست .

ادامه در پست بعدی...

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ مُفَضَّلٍ عَنْ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ أَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَى دَاوُدَ ع مَا اعْتَصَمَ بِى عَبْدٌ مِنْ عِبَادِى دُونَ أَحَدٍ مِنْ خَلْقِى عَرَفْتُ ذَلِكَ مِنْ نِيَّتِهِ ثُمَّ تَكِيدُهُ السَّمَاوَاتُ وَ الْأَرْضُ وَ مَنْ فِيهِنَّ إِلَّا جَعَلْتُ لَهُ الْمَخْرَجَ مِنْ بَيْنِهِنَّ وَ مَا اعْتَصَمَ عَبْدٌ مِنْ عِبَادِى بِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِى عَرَفْتُ ذَلِكَ مِنْ نِيَّتِهِ إِلَّا قَطَعْتُ أَسْبَابَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ مِنْ يَدَيْهِ وَ أَسَخْتُ الْأَرْضَ مِنْ تَحْتِهِ وَ لَمْ أُبَالِ بِأَيِّ وَادٍ هَلَكَ
اصول كافى ج : 3 ص : 103 رواية : 1

امام صادق (ع ) فرمود: خداى عزّوجلّ بداود (ع ) وحى فرستاد كه : هيچيك از بندگانم بدون توجه به احدى از مخلوقم بمن پناهنده نشود كه من بدانم نيت و قصد او همين است ، سپس آسمانها و زمين و هر كه در آنهاست با او نيرنگ بازند، جز آنكه راه چاره از ميان آنها را برايش فراهم آورم و هيچيك از بندگانم بيكى از مخلوقم پناه نبرد كه بدانم قصدش ‍ همانست ، جز آنكه اسباب و وسائل آسمانها و زمين را از دستش ببرم زير پايش را فرو برم و بهر وادى هلاكتى افتد باك ندارم .

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حَسَّانَ عَنْ عَمِّهِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ كَثِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ الْغِنَى وَ الْعِزَّ يَجُولَانِ فَإِذَا ظَفِرَا بِمَوْضِعِ التَّوَكُّلِ أَوْطَنَا
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ أَبِى عَبْدِ اللَّهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ حَسَّانَ مِثْلَهُ
اصول كافى ج : 3 ص : 105 رواية : 3

امام صادق (ع ) فرمود: بى نيازى و عزت بهر طرف در گردشند تا چون بمحل توكل برسند وطن گيرند.

عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ غَيْرِ وَاحِدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَسْبَاطٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ عُمَرَ الْحَلَّالِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سُوَيْدٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ الْأَوَّلِ ع قَالَ سَأَلْتُهُ عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ فَقَالَ التَّوَكُّلُ عَلَى اللَّهِ دَرَجَاتٌ مِنْهَا أَنْ تَتَوَكَّلَ عَلَى اللَّهِ فِى أُمُورِكَ كُلِّهَا فَمَا فَعَلَ بِكَ كُنْتَ عَنْهُ رَاضِياً تَعْلَمُ أَنَّهُ لَا يَأْلُوكَ خَيْراً وَ فَضْلًا وَ تَعْلَمُ أَنَّ الْحُكْمَ فِى ذَلِكَ لَهُ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ بِتَفْوِيضِ ذَلِكَ إِلَيْهِ وَ ثِقْ بِهِ فِيهَا وَ فِى غَيْرِهَا
اصول كافى ج : 3 ص : 106 رواية : 5

على بن سويد گويد: از موسى بن جعفر (ع )، قول خداى عزّوجلّ را پرسيدم : (هر كه بر خدا توكل كند، خدا او را بس ‍ است ، 3 سوره 65) فرمود: توكل بر خدا درجاتى دارد: بعضى از آن درجات اينستكه : در همه امورت بر خدا توكل كنى و هر چه درباره تو كند راضى باشى و بدانى كه او از هيچ خير و فضلى درباره تو كوتاهى نكند و بدانى كه حكم و فرمان در اين جهت با اوست ، پس با واگذارى امورت بخدا بر او توكل نما و باو اعتماد داشته باش ، در امور خودت و غير آن (امور فاميل و پيروان و دوستانت كه بتو ارتباط دارد).

الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِى عَلِيٍّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ رَاشِدٍ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عُلْوَانَ قَالَ كُنَّا فِى مَجْلِسٍ نَطْلُبُ فِيهِ الْعِلْمَ وَ قَدْ نَفِدَتْ نَفَقَتِى فِى بَعْضِ الْأَسْفَارِ فَقَالَ لِى بَعْضُ أَصْحَابِنَا مَنْ تُؤَمِّلُ لِمَا قَدْ نَزَلَ بِكَ فَقُلْتُ فُلَاناً فَقَالَ إِذاً وَ اللَّهِ لَا تُسْعَفُ حَاجَتُكَ وَ لَا يَبْلُغُكَ أَمَلُكَ وَ لَا تُنْجَحُ طَلِبَتُكَ قُلْتُ وَ مَا عَلَّمَكَ رَحِمَكَ اللَّهُ قَالَ إِنَّ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع حَدَّثَنِى أَنَّهُ قَرَأَ فِى بَعْضِ الْكُتُبِ أَنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَقُولُ وَ عِزَّتِى وَ جَلَالِى وَ مَجْدِى وَ ارْتِفَاعِى عَلَى عَرْشِى لَأَقْطَعَنَّ أَمَلَ كُلِّ مُؤَمِّلٍ [ مِنَ النَّاسِ ] غَيْرِى بِالْيَأْسِ وَ لَأَكْسُوَنَّهُ ثَوْبَ الْمَذَلَّةِ عِنْدَ النَّاسِ وَ لَأُنَحِّيَنَّهُ مِنْ قُرْبِى وَ لَأُبَعِّدَنَّهُ مِنْ فَضْلِى أَ يُؤَمِّلُ غَيْرِى فِى الشَّدَائِدِ وَ الشَّدَائِدُ بِيَدِى وَ يَرْجُو غَيْرِى وَ يَقْرَعُ بِالْفِكْرِ بَابَ غَيْرِى وَ بِيَدِى مَفَاتِيحُ الْأَبْوَابِ وَ هِيَ مُغْلَقَةٌ وَ بَابِي مَفْتُوحٌ لِمَنْ دَعَانِي فَمَنْ ذَا الَّذِي أَمَّلَنِي لِنَوَائِبِهِ فَقَطَعْتُهُ دُونَهَا وَ مَنْ ذَا الَّذِى رَجَانِى لِعَظِيمَةٍ فَقَطَعْتُ رَجَاءَهُ مِنِّى جَعَلْتُ آمَالَ عِبَادِى عِنْدِى مَحْفُوظَةً فَلَمْ يَرْضَوْا بِحِفْظِى وَ مَلَأْتُ سَمَاوَاتِى مِمَّنْ لَا يَمَلُّ مِنْ تَسْبِيحِى وَ أَمَرْتُهُمْ أَنْ لَا يُغْلِقُوا الْأَبْوَابَ بَيْنِى وَ بَيْنَ عِبَادِى فَلَمْ يَثِقُوا بِقَوْلِى أَ لَمْ يَعْلَمْ [ أَنَّ ] مَنْ طَرَقَتْهُ نَائِبَةٌ مِنْ نَوَائِبِى أَنَّهُ لَا يَمْلِكُ كَشْفَهَا أَحَدٌ غَيْرِى إِلَّا مِنْ بَعْدِ فَمَا لِى أَرَاهُ لَاهِياً عَنِّى أَعْطَيْتُهُ بِجُودِى مَا لَمْ يَسْأَلْنِى ثُمَّ انْتَزَعْتُهُ عَنْهُ فَلَمْ يَسْأَلْنِى رَدَّهُ وَ سَأَلَ غَيْرِى أَ فَيَرَانِى أَبْدَأُ بِالْعَطَاءِ قَبْلَ الْمَسْأَلَةِ ثُمَّ أُسْأَلُ فَلَا أُجِيبُ سَائِلِى أَ بَخِيلٌ أَنَا فَيُبَخِّلُنِى عَبْدِى أَ وَ لَيْسَ الْجُودُ وَ الْكَرَمُ لِى أَ وَ لَيْسَ الْعَفْوُ وَ الرَّحْمَةُ بِيَدِى أَ وَ لَيْسَ أَنَا مَحَلَّ الْآمَالِ فَمَنْ يَقْطَعُهَا دُونِى أَ فَلَا يَخْشَى الْمُؤَمِّلُونَ أَنْ يُؤَمِّلُوا غَيْرِى فَلَوْ أَنَّ أَهْلَ سَمَاوَاتِى وَ أَهْلَ أَرْضِى أَمَّلُوا جَمِيعاً ثُمَّ أَعْطَيْتُ كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ مِثْلَ مَا أَمَّلَ الْجَمِيعُ مَا انْتَقَصَ مِنْ مُلْكِى مِثْلَ عُضْوِ ذَرَّةٍ وَ كَيْفَ يَنْقُصُ مُلْكٌ أَنَا قَيِّمُهُ فَيَا بُؤْساً لِلْقَانِطِينَ مِنْ رَحْمَتِى وَ يَا بُؤْساً لِمَنْ عَصَانِى وَ لَمْ يُرَاقِبْنِى
اصول كافى ج : 3 ص : 107 رواية : 7

حسين بن علوان گويد: در مجلسى نشسته بوديم كه دانش مى آموختيم و هزينه سفر من تمام شده بود، يكى از رفقا بمن گفت : براى اين گرفتاريت بكه اميدوارى ؟ گفتم : بفلانى ، گفت : پس بخدا كه حاجتت برآورده نشود و به آرزويت نرسى ، و مرادت حاصل نشود، گفتم : تو از كجا دانستى خدايت رحمت كناد؟
گفت : امام صادق (ع ) بمن حديث فرمود كه : در يكى از كتابها خوانده است كه خداى تبارك و تعالى مى فرمايد: بعزت و جلال و بزرگوارى و رفعتم بر عرشم سوگند كه آرزوى هر كس را كه بغير من اميد بندد، بنوميدى قطع مى كنم . و نزد مردم بر او جامه خوارى مى پوشم ، و او را از تقرب خود مى رانم و از فضلم دور مى كنم ، او در گرفتاريها بغير من آرزو مى بندد، در صورتيكه گرفتاريها بدست من است ؟ و بغير من اميدوار مى شود و در فكر خود در خانه جز مرا مى كوبد؟ با آنكه كليدهاى همه درهاى بسته نزد من است و در خانه من براى كسيكه مرا بخواند باز است .
كيست كه در گرفتاريهايش بمن اميد بسته و من اميدش را قطع كرده باشم ؟ كيست كه در كارهاى بزرگش بمن اميدوار گشته و من اميدش را از خود بريده باشم ، من آرزوهاى بندگانم را نزد خود محفوظ داشته و آنها را بحفظ و نگهدارى من راضى نگشتند و آسمانهايم را از كسانيكه از تسبيحم خسته نشوند (فرشتگان ) پر كردم و بآنها و دستور دادم كه درهاى ميان من و بندگانم را نبندند. ولى آنها بقول من اعتماد نكردند، مگر آن بنده نميداند كه چون حادثه اى از حوادث من او ار بكوبد، كسى جز باذن من آنرا از او برندارد، پس چرا از من روى گردانست ، من با جود و بخشش خود آنچه را از من نخواسته باو مى دهم سپس آنرا از او مى گيرم ، و او برگشتش را از من نميخواهد و از غير من ميخواهد؟
او درباره من فكر مى كند كه ابتدا و پيش از خواستن او عطا مى كنم ، ولى چون از من بخواهد بسائل خود جواب نمى گويم ؟ مگر من بخيلم كه بنده ام مرا بخيل مى داند؟ مگر هر جود و كرمى از من نيست ؟ مگر عفو و رحمت دست من نيست ؟
مگر من محل آرزوها نيستم ؟ پس كه مى تواند آرزوها را پيش از رسيدن به من قطع كند (كه مى تواند آرزوها را جز من قطع كند) آيا آنها كه بغير من اميد دارند نمى ترسند؟ (از عذايم يا از بريدن آرزويشان يا از مقام قربم يا از قطع نعمتهايم از آنها) اگر همه اهل آسمانها و زمينم بمن اميد بندند، و بهر يك از آنها باندازه اميدوارى همه دهم ، بقدر عضو مورچه اى از ملكم كاسته نشود، چگونه كاسته شود از ملكى كه من سرپرست او هستم ؟ پس بدا بحال آنها كه از رحمتم نوميدند، و بدا بحال آنها كه نافرمانيم كنند و از من پروا نكنند.

اصلاً شما از کجا می دانید که صلاح شما این است که در کنکور قبول شوید؟ مگر علم غیب دارید؟ شاید اگر شما به دانشگاه بروید، در دانشگاه با کسی درگیر شده، او را اشتباهاً به قتل برسانید، و بعد قصاص شوید! از کجا معلوم؟ بیشمار احتمال دیگر هست که جز خدا کسی نمی داند.

بر اساس این روایات، مؤمن امور خودش را به خدا واگذار می کند، و از هرچه پیش آید باکی ندارد، چون ایمان دارد که خداوند خیر او را می خواهد. پس شما هم روزه واجب رو بگیرید، چه قبول شوید، چه قبول نشوید، خیر شما در آن بوده است. ولی اگر به خاطر کنکور، یا کلاً رزق مادی، نافرمانی خدا را بکنید، آنگاه طبق خود این روایات، دیگر خداوند باکی ندارد که شما چگونه و در کجا هلاک شوید.

ایمان به حرف نیست، به عمل است. در چنین موقعیت هایی است که خداوند بندگان را می آزماید. فکر نمی کنید امید بستن به کنکور به عنوان تأمین کننده آتیه شما، تا حدی که به خاطر آن حکم صریح خداوند را زیر پا بگذارید، از ایمان به دور، و حتی در حد شرک به خداوند باشد؟ خود دانید. :Sham:

خداوندا، ای رزاق کریم علیم حکیم، ما را لحظه ای به خودمان وا مگذار، که هر نیکی از توست، و هر بدی از ماست. ما را در زمره مؤمنین قرار ده.

خوشا به حال کسانی که دنیا را دادند و آخرت را خریدند. :Gol:

التماس دعا
یا حق

سلام از راهنماييتون خيلي ممنون

خواهش می کنم. :Gol:

به نظر من درس بهتره چون روزه رو ميتوني در موقع مناسب تر و بهتر بگيري ولي درس و كنكور را ديگر نه در ضمن فكر مي كنم خدا هم راضي نباشد:Sham:

سلام:Gol:

punisher;82585 نوشت:
به نظر من درس بهتره چون روزه رو ميتوني در موقع مناسب تر و بهتر بگيري ولي درس و كنكور را ديگر نه در ضمن فكر مي كنم خدا هم راضي نباشد

دوست خوبم فرمایش شما در صورتی قابل قبول هستش که روزه و درس خوندن رو نشه تواما انجام داد

ولی

وقتی میشه با یه تغییر کوچیک واسه یه مدت کوتاه به نتیجه رسید فکر نمیکنم ترک واجبات صحیح باشه:ok:

شاد و موفق باشید:Gol:

التماس دعا:Gol:

سوال;82618 نوشت:
سلام:gol:

دوست خوبم فرمایش شما در صورتی قابل قبول هستش که روزه و درس خوندن رو نشه تواما انجام داد

ولی

وقتی میشه با یه تغییر کوچیک واسه یه مدت کوتاه به نتیجه رسید فکر نمیکنم ترک واجبات صحیح باشه:ok:

شاد و موفق باشید:gol:

التماس دعا:gol:

مي شه اين تغييره كوچيكو براي من مثال بزرنيد چون 3 سال ديگه نوبت خودم هم ميشه!@

سلام

punisher;82727 نوشت:
مي شه اين تغييره كوچيكو براي من مثال بزرنيد چون 3 سال ديگه نوبت خودم هم ميشه!@

:Moteajeb!:
پست 5ام صفحه اول همین تاپیک

موفق باشیم:Kaf:

با سلام و عرض ادب :Gol:

نقل قول:
به نظر من درس بهتره چون روزه رو ميتوني در موقع مناسب تر و بهتر بگيري ولي درس و كنكور را ديگر نه در ضمن فكر مي كنم خدا هم راضي نباشد:Sham:

لطفاً پیش از ارسال پاسخ، حداقل مطالب همان صفحه ای که در آن هستید را مطالعه بفرمایید:

«اولاً کفاره روزه بسیار سنگین است. برای هر روز شکستن عمدی، 60 روز روزه که 31 روز آن پشت سر هم باشد. 30 ضربدر 60 می شود 1800. یعنی 1800 روز روزه. البته می توان 1800 مسکین را طعام داد، که البته این فقط در صورتی است که شما نتوانید خودتان روزه بگیرید (عذر داشته باشید، مثل بیماری)، که شما عذری هم ندارید. پس باید چند سال پشت سر هم روزه بگیرید! گیریم که عذر هم داشته باشید، طعام 1800 نفر کم کم چیزی حدود 2 میلیون تومان می شود!!!

......... تازه کی گفته که هر که روزه بگیرد در کنکور رد می شود؟ خیلی از رقبای شما هم روزه هستند. مثل این است که کسی در مسابقه دو بگوید جاده خراب بود. خوب اگر جاده خراب بود، برای همه خراب بود!

.........

به هر حال این را در نظر داشته باشید که شما قادرید برنامه ریزی خودتان را تغییر دهید. این چه برنامه ریزی است که شما نه شب می توانید درس بخوانید و نه سحر؟ خوب چرا ظهر نه؟ چرا عصر نه؟ چرا بعد از افطار نه؟ لابد می خواهید سریالها را ببینید...

رمضان فقط یک ماه است. چشم به هم بزنید تمام می شود. حالا شما این یک ماه رو بد بگذرونید و از استراحت خود بزنید و صرف درس خواندن کنید. آسمان به زمین نخواهد آمد. از قبل می توانستید فکر این موضوع را بکنید، و مثلاً ماههای قبل را بیشتر به درس بپردازید، تا کندی در درس در طول رمضان تأثیری در نتیجه ندهد. حالا هم دیر نشده، ماههای بعد از رمضان را می توانید بیشتر تلاش کنید.»

با توجه به اینکه شما هنوز سه سال وقت دارید، می توانید جلو جلو برای این موضوع برنامه ریزی کنید تا هم واجب خدا را اطاعت کنید، هم در کنکور رتبه خوبی بیاورید. :ok:

نقل قول:
در ضمن فكر مي كنم خدا هم راضي نباشد

اگر ترک روزه واجب در چنین حالتی جایز بود، خداوند تبصره ای در حکم دین قرار می داد تا از آن چنین چیزی استنباط شود.

با تشکر فراوان
یا حق

بینام;82736 نوشت:
«اولاً کفاره روزه بسیار سنگین است. برای هر روز شکستن عمدی، 60 روز روزه که 31 روز آن پشت سر هم باشد. 30 ضربدر 60 می شود 1800. یعنی 1800 روز روزه. البته می توان 1800 مسکین را طعام داد، که البته این فقط در صورتی است که شما نتوانید خودتان روزه بگیرید (عذر داشته باشید، مثل بیماری)، که شما عذری هم ندارید

با سلام وتشكر ازجنابِ بينام كه جواب دوستان را بجا همراه با حديث و فقهي وكلامي مطرح ميكند اميدواريم مثل ايشان در اين سايت درخشش بيشتري داشته باشند تابيشتر بهره مند شويم
در موردجواب فقهي شما در پست مذكور:
حكم كفاره اي كه ذكر فرموديد در صورتي است كه افطار به حلال از روي عمد باشد
نه در صورت مريضي كه فرموديد(که البته این فقط در صورتی .....)
انچه در خط اول اشاره كرديددرست بود ولي با عبارت خط دوم(که البته این فقط در صورتی ...) متضاد شده است.
البته مسئله در مورد مريضي حكمش اين است:
كسي كه مريض است وتوان روزه گرفتن را ندارد اگر تا رمضان سال بعد نمي تواند روزه بگيرد روزه بر او واجب نيست وفقط به ازاي هرروز يك مد طعام (750 گرم)از گندم وجو و كشمش وخرما حبوبات ،برنج و..به فقير ، در رمضان جديد بدهد
ولي اگرقبل از رمضان جديد خوب شد بايد روزه هايش را بگيرد وكفاره اي براو نيست.
رساله امام /م=1703

با سلام و عرض ادب :Gol:

و تشکر فراوان به خاطر لطفی که به حقیر دارید. و همچنین به خاطر تذکر به جایتان. :hamdel:

یا حق

موضوع قفل شده است