صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا پیامبر نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء را جمع می خواند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  تیراندازی
  نوشته
  266
  حضور
  5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1192

  آیا پیامبر نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء را جمع می خواند؟
  می خواستم بدونم آیا پیامبر مانند شیعیان نماز می خونده یعنی نمازها را با هم می خونده (ظهر و عصر و مغرب و عشاء را باهم )یا مانند سنی ها و با فاصله ؟ لطفا برام توضیح بدین

 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  با سلام

  علاوه بر منابع شیعیان، در منابع معروف اهل تسنن مانند صحیح بخارى و صحیح مسلم، سنن ترمذى، موطأ مالك، مسند احمد، سنن نسائى، مصنف عبدالرّزّاق و...، حدود سى روایت درباره جمع میان نماز ظهر و عصر یا مغرب و عشاء، نقل شده است كه در آن ها حضرت رسول(صلى الله علیه وآله) در حالى كه در شهر بودند و هیچ خوف و ضرورتى نیز وجود نداشت جمع بین دو نماز كرد.
  اكنون به برخى از روایت هایى كه اهل تسنن در مورد جمع بین دو نماز واجب آورده اند به اختصار اشاره مى كنیم تا معلوم شود كه همه مسلمانان به صحت این عمل معتقدند و این كار از بدعت هاى شیعیان محسوب نمى شود:
  1. احمد بن حنبل در مسندش از ابن عباس نقل مى كند كه گفت: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در مدینه مقیم بود و مسافر نبود، با این حال هم نماز ظهر و عصر (8 ركعت) و هم نماز مغرب و عشاء (7 ركعت) را با هم خواندند.1

  2. مالك در موطأ از ابن عباس روایت كرده كه گفت: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نماز ظهر و عصر و نماز مغرب و عشاء را به صورت جمع (با هم) به جاى آوردند در حالى كه نه خوفى وجود داشت و نه سفرى در كار بود.2

  3. مسلم در صحیحش در باب جمع بین دو نماز در حضر مى گوید: ابن عباس گفت: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نماز ظهر و عصر را با هم و نماز مغرب و عشاء را با هم به جاى آورد بى آن كه خوفى باشد یا در حال مسافرت باشد.3

  4. و همچنین ابن عباس مى گوید: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در مدینه جمع بین دو نماز ظهر و عصر و دو نماز مغرب و عشاء كرد بدون خوف و باران. مى گوید: به ابن عباس گفتم: چرا چنین كرد؟ گفت: براى این كه امتش در مشقت نیفتند.4

  روایات در این زمینه حتى در منابع اهل تسنن زیاد است ولى ما به جهت رعایت اختصار به همین مقدار بسنده مى كنیم.

  تقریباً در تمام احادیث بالا كه در كتب معروف و منابع درجه اول اهل تسنن نقل شده و سند آن ها به جمعى از بزرگان صحابه مى رسد، روى دو نكته تأكید شده است:
  نخست این كه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) جمع میان دو نماز را در حالى انجام داد كه مشكل خاصّى مانند باران یا سفر، یا ترس از دشمن، وجود نداشت.

  دیگر این كه هدف آن حضرت «توسعه بر امّت» و «رفع عسر و حرج» بوده است. "5

  هر چند اخبار و روایات بسیاری در این باب نقل شده، لیکن همین که بابی به نام «جمع بین الصلاتین» اختصاص یافته و احادیث مربوطه در این باب نقل گردیده، محکم ترین دلیل و برهان بر جواز جمع خواندن نماز است.
  زیرا اگر غیر از این می بود باید باب مخصوصی به نام «جمع بین الصلاتین فی السفر» یا «جمع بین الصلاتین فی الحضر» اختصاص می دادند تا احادیث مربوطه را تفکیک نمایند.


  از طرفی دیگر، بخاری همین احادیث را در صحیح خود آورده، لیکن به دلایل نامعلومی و با زبردستی آن ها را از محل «جمع بین الصلاتین» به محل دیگری مثل «باب تأخیر الظهر إلی العصر من کتاب مواقیت الصلاة» و «باب ذکر العشاء والعتمة» و «باب وقت المغرب» انتقال داده است.6
  اصولا جواز جمع میان دو نماز در برخى از موارد، مورد اتفاق همه فقهاى اسلام قرار دارد.
  در عرفه و مزدلفه همه فقها جمع میان نماز ظهر و عصر یا مغرب و عشاء را جایز مى‏دانند، همچنانكه گروه زیادى از فقهاى اهل سنت جمع بین دو نماز را در سفر مجاز مى‏شمرند.
  تمایز شیعه از دیگران آن است كه گام فراتر نهاده و با استناد به ادله فوق (در عین قبول افضلیت انجام نمازها در وقت فضیلت‏ خویش) جمع میان دو نماز را مطلقا جایز مى‏داند. حكمت این امر نیز، همان‏گونه كه در احادیث ‏بیان شده است، تسهیل امر بر مسلمانان است، و خود پیامبر گرامى در موارد زیادى بدون عذر (مانند سفر، بیمارى و غیره) بین دو نماز جمع مى‏كرده تا كار را براى امت آسان سازد، كه هر كس بخواهد بین نمازها جمع كند و هر كس بخواهد آنها را جدا از یكدیگر انجام دهد.7


  گاهى تصور مى‏شود مقصود از جمع این است كه نماز اول را در آخرین وقت(فضیلت) آن (مثلا هنگام رسیدن سایه شاخص به اندازه خود)، و نماز دوم را در اولین وقت عصر بخواند.
  با این كار، فرد نمازگزار در حقیقت هر دو نماز را در وقت ‏خود خوانده است، گرچه یكى در پایان وقت و دیگرى در آغاز آن انجام گرفته است.

  این پندار با ظاهر روایات مخالف است.
  زیرا همان‏طور كه گفته شد، كیفیت جمع میان دو نماز همان است كه همه مسلمانان در عرفه و مزدلفه انجام مى‏دهند، بدین‏گونه كه در عرفه هر دو نماز را در وقت ظهر، و در مزدلفه هر دو را در وقت عشاء مى‏خوانند.
  بنابراین، جمعى كه در لسان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم آمده است ‏باید ناظر به چنین جمعى باشد، نه جمعى كه یكى از نمازها در آخر وقت و دیگرى در اول وقت صورت پذیرد.8


  نماز جزء فروع دین است و در مسائل فرعی نیزهمواره میان دانشمندان، نحله ها و مذاهب اسلامی اختلاف وجود داشته و دارد اما صرف این اختلاف دلیل بر حقانیت گروهی نسبت به گروه دیگر نمی باشد همانطور که پیشوایان و علمای اربعه اهل سنت نیز با هم اختلاف زیادی در این مسائل دارند بلکه آنچه مهم است ادله طرفین است، پس باید ادله را بررسی کرد


  به هر حال جمع خواندن پاره ای از نماز های یومیه و نیز عدم جمع میان آنها سنت جاری رسول الله در صدر اسلام و نیز ائمه هدی علیهم السلام بوده و نمی توان چشم را بر واقعیات تاریخ بست و به کثیری از مسلمانان چنین نسبتی ناروا روا داشت، نه شیعیان و نه حتی اهل تسنن هیچ کدام در این مساله بدعت گزار نبوده و نیستند جز اینکه اهل تسنن به دلایلی خاص قایل به تفکیک و اقامه نمازهای یاد شده در وقت فضیلت خویشند و شیعه به دلایلی دیگر از جمله رفع حرج، توسعه و تسهیل امت به سنت جمع خوانی پیامبر تمسک جسته است چنانکه در پاره ای از روایات منقول از پیامبر(ص) به حکمت این عمل نیز اشاره شده است از جمله: در روایتی آمده است: «جمع النبی‏صلى الله علیه و آله و سلم بین الظهر و العصر وبین المغرب والعشاء فقیل له فی ذلك فقال صنعت هذا لئلا تحرج امتی‏»: پیامبر(ص) نماز ظهر و عصر و نیز مغرب و عشاء را به جمع خواند. از ایشان حکمت این کار پرسیده شد، فرمودند: چنین كردم تا مبادا امتم به رنج و تعب بیفتد.9


  مآخذ:
  1-مسند احمد بن حنبل، جلد 1، صفحه 221.2-موطأ مالك، جلد 1، صفحه 144، حدیث 4.
  3-صحیح مسلم، جلد 1، صفحه 489، حدیث 49.
  4-صحیح مسلم، جلد 1، صفحه 490، حدیث 51.
  5-همراه با راستگویان، صفحه 379.
  6- ر.ک: شبهای پیشاور، سلطان الواعظین
  7- منشور عقاید امامیه صفحه 273
  8-همان
  9- شرح زرقانى بر موطا مالك، ج 1، باب الجمع بین الصلاتین فى الحضر و السفر، ص 294.
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
  نوشته
  2,126
  حضور
  2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  197
  صلوات
  13484  سلام و وقت به خیر
  پس با توجه به فرموده های جنابعالی هیچ فرقی نمیکنه که جدا بخونیم یا با هم؟

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  در روایت آمده است: ِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ جَمَعَ رَسُولُ اللَّهِ ص بَيْنَ الظُّهْرِ وَ الْعَصْرِ مِنْ غَيْرِ خَوْفٍ وَ لَا سَفَرٍ- فَقَالَ أَرَادَ أَنْ [لَا] يَحْرَجَ أَحَدٌ مِنْ أُمَّتِهِ ( بحار الانوار، ج 79 ص 334) و ( سبل الهدی و الرشاد، ج8 ص 236) یعنی رسول الله نمازهای ظهر و عصر را با هم خواند بدون اینکه مسافر باشد یا در جنگ باشد و دلیلش هم این بود که می خواست امتش راحت باشند.

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها
  پس با توجه به فرموده های جنابعالی هیچ فرقی نمیکنه که جدا بخونیم یا با هم؟  با سلام

  نخیر فرق نمی کند که نمازهای ظهر و عصر و مغرب و عشاء را باهم بخوانیم یا در وقت فضیلت هرکدام
  همان طور که می دانید هرکدام از نمازها وقت فضیلت مخصوصی دارند


 10. صلوات ها 11


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  19
  حضور
  2 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  60  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  نخیر فرق نمی کند که نمازهای ظهر و عصر و مغرب و عشاء را باهم بخوانیم یا در وقت فضیلت هرکدام
  همان طور که می دانید هرکدام از نمازها وقت فضیلت مخصوصی دارند
  چرا طاها جان فرق میکنه.
  بیخودی که نمیگن وقت فضیلت. نماز ظهر تو وقت ظهر و نماز عصر تو وقت عصر و نماز های دیگه هم تو وقتشون هم مطمئنان ارزش بیشتری داره.
  بمیریم .
  قبل از اینکه ، بمیریم.


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  285
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1871  نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
  با سلام نخیر فرق نمی کند که نمازهای ظهر و عصر و مغرب و عشاء را باهم بخوانیم یا در وقت فضیلت هرکدام همان طور که می دانید هرکدام از نمازها وقت فضیلت مخصوصی دارند

  نقل قول نوشته اصلی توسط zolamat نمایش پست ها
  چرا طاها جان فرق میکنه. بیخودی که نمیگن وقت فضیلت. نماز ظهر تو وقت ظهر و نماز عصر تو وقت عصر و نماز های دیگه هم تو وقتشون هم مطمئنان ارزش بیشتری داره.
  با سلام خدمت جناب ظلمات !


  منظور استاد طاها این بود که از نظر شرعی ملکف مخیر است که با هم بخواند یا هر کدام را در وقت فضیلت یعنی هیچکدام بر او واجب نیست اما اینکه در وقت فضیلت همانطور که از اسمش هم پیداست ، ثواب بیشتری دارد روشن است .

  ( س 353: آيا بايد نماز ظهر بعد از اذان ظهر و نماز عصر بعد از دخول وقت آن خوانده شود؟ و همچنين آيا نماز مغرب و عشاء هم بايد هر كدام در وقت خود خوانده شوند؟
  ج: بعد از داخل شدن وقت دو نماز، مكلّف در خواندن هر دو نماز پشت سر هم به صورت جمع و يا خواندن هر يك در وقت فضيلت خود مخيّر است. - رساله حضرت آیت الله خامنه ای )


  موفق باشید
  ویرایش توسط عاشق : ۱۳۸۹/۰۵/۲۳ در ساعت ۰۸:۱۵
  عاشقم اما ...
  عاشقم اما دلم ويرانه نيست .... در فروغ شمع چون پروانه نيست
  باشم اينجا تا كه پر گيرد دلم ......... عاشقي را هم ز سر گيرد دلم


 14. صلوات ها 10


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
  نوشته
  2,126
  حضور
  2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  197
  صلوات
  13484  نقل قول نوشته اصلی توسط عاشق نمایش پست ها
  با سلام خدمت جناب ظلمات !


  منظور استاد طاها این بود که از نظر شرعی ملکف مخیر است که با هم بخواند یا هر کدام را در وقت فضیلت یعنی هیچکدام بر او واجب نیست اما اینکه در وقت فضیلت همانطور که از اسمش هم پیداست ، ثواب بیشتری دارد روشن است .

  با عرض سلام و خسته نباشید
  نماز و روزه های همگی قبول درگاه حق

  واقعا ثوابش بیشتر میشه؟
  خوب اگه ثوابش بیشتر بود پیامبر(ص)هم جدا نمازاشونو میخوندن.درست نمیگم؟
  ویرایش توسط سوال : ۱۳۸۹/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۱:۳۴
  اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
  شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
  بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
  شما ببخشید :)


 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  نقل قول نوشته اصلی توسط سوال نمایش پست ها
  واقعا ثوابش بیشتر میشه؟ خوب اگه ثوابش بیشتر بود پیامبر(ص)هم جدا نمازاشونو میخوندن.درست نمیگم؟


  با سلام

  نمازهاي يوميه كه در 5 وقت خوانده مي شود هر كدام وقت فضيلت خاص خود را دارد كه افراد مكلف مي توانند هر كدام را در وقت مخصوص خود بخوانند و يا نمازها را جمع كرده و يك جا بخوانند

  اين دو صورت هم از پيامبر(ص) صادر شده است كه هم نمازها را به صورت جمع مي خواندند و هم جدا
  اين يعني كه افراد مخير اند

  واما اين كه ثواب كدام يك بيشتر است ؟

  ثواب نماز جماعت بيشتر از نماز فرداست و افراد كه براي نماز جماعت جمع مي شوند هر دو نماز را به صورت جمع و جماعت به جا مي اورند
  و اشكالي هم ندارد كه نماز را جدا و به صورات جماعت خواند

  ولي براي استفاده از ثواب نماز ان را به صورت جمع و جماعت اقامه مي كنند

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  این مهمتر از علاقه مندیِ:از آدمای الکی مومن مــتـــنــــفــــــــرم!
  نوشته
  2,126
  حضور
  2 روز 3 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  197
  صلوات
  13484  عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان و کارشناسان محترم


  ببخشید اگه بخوایم نمازهامونو جدا بخونیم ، واسه نمازهای عصر و عشا چه ساعتی مناسب هستش ؟ چه موقع از روز ، اول وقت محسوب میشه واسه خوندنشون ؟  پیشاپیش سپاسگزارم

  التماس دعا
  دارم
  اگه توی مدت محدودی که در خدمتتون بودم، کوتاهی، بدی، توهین و یا ... کردم
  شما به بزرگی خودتون ببخشید و حلال کنید
  بعضی مواقع آدم لبریز می شه و نمی دونه چی کار می کنه و چی می گه
  شما ببخشید :)


 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود