آیا امامت دوازده امام دراسلام در ادیان دیگر سابقه دارد؟

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
آیا امامت دوازده امام دراسلام در ادیان دیگر سابقه دارد؟

در تمام اديان الهي امامت و خلافت مطرح بوده است و هر پيامبري كه از طرف خداي مهربان براي هدايت مردم برانگيخته شده براي بعد از خودش وصي و جانشين يا جانشيناني معيّن مي كرده است. در دعاي ندبه مي خوانيم:
خدايا براي هر پيامبري شريعتي عطا كردي و براي آنان وصي و جانشين اختيار نمودي براي اين كه يكي بعد از ديگري محافظ دين و نگهبان شريعت او باشند.(1)
رسول خدا(ص) فرمود: من آقا و سيد پيامبران هستم و اوصياي من سيد و آقاي اوصياي پيامبران هستند.(2)
حضرت صادق(ع) فرمود: آخرين وصي حضرت عيسي(ع) مردي بود به نام بالط.(3)
از اين روايت معلوم مي شود حضرت عيسي(ع) چند وصي و خليفه بعد از خود داشته است.
در برخي از روايات تعداد حواريون حضرت عيسي كه به عنوان وصي و جانشين پس از او نيز شناخته مي شوند، دوازده نفر بوده اند.
تعداد وصي حضرت موسي(ع) نيز همين گونه بود.
رسول خدا(ص) فرمود: بعد از من به تعداد نقبا و وزراي حضرت موسي دوازده نقيب و رهبر خواهد آمد.(4)
از اين روايت هم معلوم مي گردد كه اوصياي حضرت موسي هم دوازده نفر بودند.
بنابراين مسئله امامت و خلافت و رهبري در همة پيامبران الهي بوده است يعني هر پيامبري براي بعد از خود وصي تعيين كرده است، بلي احتمال دارد تعداد اوصياي پيامبري با اوصياي پيامبر ديگر فرق داشته باشد.
ولي عدد دوازده در اوصياي پيامبران قبل، هم بوده است مثل حضرت موسي(ع) كه عدد نقبا و جانشينان وي 12 نفر بودند و همان گونه كه امامان ما كه جانشينان پيامبر(ص) هستند دوازده نفرند.
اما اين كه چرا امامان ما دوازده نفرند نه كم نه زياد، بدين خاطر است كه خداوند مي دانست كمتر از دوازه نفر براي رهبري امت اسلام كافي نيست و بيشتر از آن هم لازم نيست
در مبانی اعتقادی تشیّع ودرجای خود با دلایل عقلی و نقلی ثابت شده است که حضرت رسول (ص) معصوم از خطا واشتباه هستند وقرآن کلام حضرت را عاری از هوا وهوس می داند.
ایشان دارای مقام عصمت می باشند ومتصل به وحی اللهی وهر آنچه می گویند از طرف خداست وصلاح بشریت در این است
ازطرفی حس کنجکاوی انسان تمامی ندارد وتعداد ائمه هرچندتا هم می بود چه بیشتر از 12تا وچه کمتر از آن باز از همان تعداد سوال می شد که چرا این طور نشد وآن طور شد واین را به فطرت همه درک می کنیم
پس باید راه بشریت فصل خطابی داشته باشد تا تمام انسانها بدان گردن نهند وبهترین راه، بودن انسانهایی مصون ازخطا و اشتباه است که کلامشان فصل الخطاب قرار گیرد واین در دستگاه هدایت بشر به حکمت اللهی کنجانده شده است که آن هم عصمت پیامبران وائمه (ع) است.
پي نوشت ها:
1. مفاتيح الجنان، اوايل دعاي ندبه.
2. بحارالأنوار، ج 8، ص 22.
3. همان، ج 17، ص 141.
4. همان، ج 36، ص 133 و ص 299.