روزه مسافر-------سوال فقهي

تب‌های اولیه

84 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه مسافر-------سوال فقهي

کسی که خارج از ماه رمضون به مسافرت میره اون هم برای 4 یا 5 روز میتونه روزه بگیره؟

با عرض سلام وتشکر
نمي تواندروزه بگيرد
به مسئله زير از رساله مراجع توجه فرمائيد

مسافری که باید نمازهای چهار رکعتی را در سفر دورکعت بخواند ،نباید روزه بگیرد و مسافری که نمازش را تمام می خواند مثل کسی که شغلش مسافر ت است یا سفر او سفر معصیت است ،باید در سفر روزه بگیرد .

رساله مراجع /ج1 / م1714.

راستش رو بخواید با بچه ها رفته بودیم مشهد برای 3 یا 4 روز
چند تا از بچه ها روزه گرفتن
من بهشون گفتم که نمیشه روزه گرفت ولی با این وجود گرفتن
حالا روزه شون چه حکمی داره
آیا ثوابی میبرن؟

با عرض سلام وتشکر

کسی که نمی داند روزه ی مسافر باطل است ،اگر در سفر روزه بگیرد ودر بین روز مساله را بفهمد روزه اش باطل می شود و اگر تا مغرب نفهمد ،روزه ی او صحیح است ، ولی اگر فراموش کند که مسافر است ویا فراموش کند که روزه ی مسافر باطل می باشد ودر سفر روزه بگیرد ،روزه ی او باطل است0

رساله مراجع /ج1 / م1719 و 1720.

حالا شخصی روزه هست و میخواد بره مسافرت
حکمش چیه؟

با عرض سلام وتشکر

طبق نظر امام(ره) ورهبری :

اگر روزه دار بعد از ظهر مسافرت کند ،باید روزه ی خود را تمام کند و اگر پیش از ظهر مسافرت کند ،وقتی به حد ترخص برسد یعنی به جایی برسد که دیوار شهر را نبیند وصدای اذان را نشنود،باید روزه ی خود را باطل کند واگر پیش از ان روزه ی خود را باطل کند بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهد.

رساله مراجع /ج1 / م1721

محمدحسین;38900 نوشت:
حالا شخصی روزه هست و میخواد بره مسافرت حکمش چیه؟

اصل مسافرت در رمضان تاقبل از روز 23 رمضان كراهت دارد وبعد از ان مكروه نيست.
عروة الوثقي /بحث صوم /

من یه روز ، روزه مستحبی گرفته بودم
رفتیم جایی و به من خوراکی تعارف کردند
وقتی فهمیدن که من روزه دارم بهم گفتن اگه کسی چیزی بهت تعارف کرد بخور
و این کار ثواب داره
آیا همچین چیزی صحت داره؟

بله این کار مستحب است البته اگر باعث خوش حالی میزبان شود ولی اگر بعد از ظهر باشد افطار روزه مستحبی مکروه است.

عروه الوثقی،ج2،اقسام الصوم،م1و2

ولی اگر بعد از ظهر باشد افطار روزه مستحبی مکروه است.

یعنی چی؟؟؟

با سلام وتشکر

اصطلاح مکروه در اینجا یعنی اینکه روزه مستحبی رابهتر است در بعد از ظهر افطار نکند ولی اگر افطار کند ،مرتکب گناه نشده است ودر واقع فعل حرام انجام نداده است.

اگر شخص روزه دار در موقع خواب در روز محتلم شود حکمش چیست ؟

بسمه تعالي
سلام .
آيا ميشه براي فرار از روزه عمدا مسافرت كرد ؟
آيا گناهي مرتكب ميشه با اين عمل ؟

با تشکر از جناب محمد حسین

اگر روزه دار در روز محتلم شود روزه ی او باطل نمی شود و واجب نیست که فورا غسل کند و غسل را برای نماز خواندن واجب است که انجام دهد. و حتی اگر فرد در ماه رمضان بعد از اذان صبح بیدار شود وببیند که محتلم شده ،اگرچه بداند پیش از اذان محتلم شده ، روزه ی او صحیح است.

رساله مراجع / ج1 / م 1632 و1633.

با تشکر از جناب Aviny

مسافرت در ماه رمضان اشکالی ندارد ،ولی اگر مسافرت برای فرار از روزه باشد مکروه است، پس فرد با این سفر گناهی مرتکب نمی شود .

رساله مراجع /ج1 / م 1715.

به نام خدا .عرض سلام خدمت همه دوستان و تشكر از كارشناس محترم .
همانطور كه مي دانيم ماه رمضان ماه بندگان خداست . و بايد قدر اين ماه را بدانيم .
مسافرت براي فرار از روزه اگرچه گناهي محسوب نمي شود ولي به نظر من فرد خود را از خيلي فضيلتها محروم مي كند .
حديثي داريم كه مي فرمايد كسي كه در اين ماه بخشوده نشود در ماه هاي ديگر بخشوده نمي شود مگر اينكه روز عرفه را درك كند. ازهمه دوستان در اين ماه پر بركت التماس دعا داريم .

شخص روزه دار قبل از اذان ظهر از شهر خارج میشود
مثلا به شهر همسایه میرود ( انزلی به رشت )
حکمش چیه؟

اگر روزه دار پیش از ظهر مسافرت کند روزه اش باطل است اما زمانی می تواند روزه را باطل کند که به حد ترخص برسد یعنی بجایی برسد که دیوار شهر را نبیند و صدای اذان را نشنود واگر قبل از رسیدن به حد ترخص روزه را باطل کند ، بنابر احتیاط کفاره نیز بر او واجب می شود .

توضیح المسائل مراجع ، م1721

سلام

كساني مثل راننده ي اتوبوس كه مدتي را خارخ از شهر و مدتي را داخل هستند روزشون چه جوريه؟؟

اگه به عنوان مثال راننده كاميوني به مدت 10 روز از شهرش خارج نشه روز اول خارج شدن از شهر بايد روزه بگيره؟؟

با سلام
کسانی مانند راننده ها که مدتی را در داخل شهر محل سکونت و مدتی را در خارج از آن بسر می برند ممکن است به حد وشرایط کثیر السفر بر سند که در آن صورت ،نماز آنان تمام وروزه ی آنان نیز صحیح می با شد.و اگر ده روز در شهر ی که وطن محسوب می شود بمانند،باید در سفر اولی که بعد از ده روز می روند ،نماز را شکسته بخواند.
(امام خمینی ،رساله توضیح المسائل،م1312)با این حساب روزه نمی توانند بگیرند.

سلام و درود بر اساتید و کاربران محترم:Gol:
لطفاً یکی از اساتید لطف بفرمایند که تعریف سفر چیست؟و مسافر به چه کسی می گویند؟ (از نظر فقه)

با تشکر :Gol:

مسافر کسی است که قصد خروج از محل زندگی خود را با این هشت شرط داشته باشد:
1-سفر او کمتر از مسافت شرعی(هشت فرسخ)نباشد.
2-از اول مسافرت قصد هشت فرسخ داشته باشد.
3-در بین راه از قصد خود بر نگردد.
4-سفرش قبل از رسیدن به هشت فرسخ با هیچ کدام از قطع کننده های سفر(رسیدن به وطن،ده روز یا بیشتر در جایی ماندن) قطع نشود
5-سفرش برای کار حرام نباشد.
6-از صحرا نشینان را و بیابان گردان(افراد خانه به دوش) نباشد
7- شغلش مسافرت نباشد.
8-به حد ترخص برسد.
توضیح المسائل مراجع، مسئله م1272 به بعد

سلام و درود بر استاد شفا:Gol:
لطف بفرمایید و فرسخ رو به کیلومتر تبدیل کنید

یا حق

با تشکر از جناب قضاوت

مسافت شرعی (هشت فرسخ )به کیلومتر از نظر مراجع متفاوت است ونظر امام (ره)ورهبری ،45 کیلومتر است البته رفتن وبرگشتن در مجموع ،ولی نکته قابل توجه اینکه مقدار رفت نباید از 5/22کیلمتر کمتر باشد ولی اگر مقدار رفت بیشتر از5 /22باشد و مقدار برگشت کمتر از5/22باشد به گونه ایی که در مجموع 45کیلومتر شود در اینصورت احکام مسافر اجرا می شود.

رساله مراجع / ج1 / م1272.

عرفات;39330 نوشت:

مسافت شرعی (هشت فرسخ )به کیلومتر از نظر مراجع متفاوت است ونظر امام (ره)ورهبری ،45 کیلومتر است البته رفتن وبرگشتن در مجموع ،ولی نکته قابل توجه اینکه مقدار رفت نباید از 5/22کیلمتر کمتر باشد ولی اگر مقدار رفت بیشتر از5 /22باشد و مقدار برگشت کمتر از5/22باشد به گونه ایی که در مجموع 45کیلومتر شود در اینصورت احکام مسافر اجرا می شود.

رساله مراجع / ج1 / م1272.

عرض سلام و خسته نباشید :Gol:
جسارتاً عرض می کنم این 45 کیلو متری که فرمودید مربوط به زمان پیامبر (ص) است که با شتر یا پای پیاده سفر می کردند و شاید در آن روزگاران به کسی که این مسافت رو طی می کرد می گفتن مسافر
ولی اکنون با پیشرفت علم و اختراع وسایل نقلیه عمومی ما بازهم داریم همون 45 کیلومتر زمان پیامبر (ص) استفاده می کنیم .
در حال حاضر شعاع خیلی از شهر های ما از این مسافت خیلی بیشتره می دونم یه احکامی براش داریم .
امّا تصور نمی کنید بعد از این همه سال و با این همه پیشرفت تعریف مسافر عوض شده و دیگه به کسی که 45 کیلومتر دور شده نمی گویند مسافر.

یا حق :Gol:

اللهم عجل لولیک فرج

قضاوت;39376 نوشت:
در حال حاضر شعاع خیلی از شهر های ما از این مسافت خیلی بیشتره می دونم یه احکامی براش داریم .

به این نکته توجه داشته باشیم برای محاسبه این مسافت، فاصله بین منازل و خیابان هاو منطقه های یک شهر ملاک نیست بلکه فاصله بین دو شهر ملاک است.

مسئله:اگر شهر دیوار دارد، باید ابتدای هشت فرسخ را از دیوار شهر حساب کند و اگر دیوار ندارد باید از خانه های اخر شهر حساب نماید.

توضیح المسائل مراجع،م1280

قضاوت;39376 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید جسارتاً عرض می کنم این 45 کیلو متری که فرمودید مربوط به زمان پیامبر (ص) است که با شتر یا پای پیاده سفر می کردند و شاید در آن روزگاران به کسی که این مسافت رو طی می کرد می گفتن مسافر ولی اکنون با پیشرفت علم و اختراع وسایل نقلیه عمومی ما بازهم داریم همون 45 کیلومتر زمان پیامبر (ص) استفاده می کنیم . در حال حاضر شعاع خیلی از شهر های ما از این مسافت خیلی بیشتره می دونم یه احکامی براش داریم . امّا تصور نمی کنید بعد از این همه سال و با این همه پیشرفت تعریف مسافر عوض شده و دیگه به کسی که 45 کیلومتر دور شده نمی گویند مسافر. یا حق

با سلام خدمت جناب قضاوت و تشکر از سئوال شما

همانطور که بارها به این گونه پرسش ها پاسخ داده شده بود:

1- رسیدن به احکام شرعی و استنباط آن توسط فقیه با معیار های متعددی صورت می گیرد

2- تشخیص درستی یا نادرستی معیار ها بدست متخصصین در فقه است .

3- معیار شکسته شدن نماز مسافر ، طولانی یا کوتاه بودن سفر یا خستگی و عدم خستگی از آن و یا امثال این موارد نیست

لذا تعیین اندازه 45 کیلومتر برای مسافر شرعی نمی تواند منوط به پیشرفت تکنولوژی و علم و اختراع وسائل نقلیه عمومی باشد.

با تشکر از جناب قضاوت

در عین حال که فقه شیعه پویا است و همواره راه حل وجواب متقنی از سوی فقها برای مسائل مستحدثه (مسائل روز )صادر می شود ولی این امر باعث نمی شود که یکسری از ملاک های ثابت موجود در فقه مانند بحت نماز و روزه و ....واحکام مربوط به انها متغیر به حسب زمان ومکان باشند ،مثلا در زمان امام صادق (ع) که شرایط سفر نسبت به زمان پیامبر بسیار راحتر شده بود و وضعیت اقلیمی مکه نیز بسیار متفاوت و وسیعتر شده بود ولی زمانی که حضرت از مکه به عرفات رسیدند نمازشان را همانند زمان پیامبر ،شکسته خواندند واین ثابت می کند که این مسئله با تغییر شرایط ،نیاز به تغییر ندارد.

با سلام .روايات مسافر بسيار متغير هستند بعضي ملاك را مسير يك روز ميدانند وبعضي مسير دو نامه رسان وبعضي مسير هشت فرسخ كه از مجموع روايات استفاده ميشود كه ملاك صدق عنوان مسافر است واضح است كه اگر كسي از شهر خود به ميزان هشت فرسخ فاصله گرفت عرفا به او مسافر ميگويند و اگر اطراف وطن را به قطر 5/22 كيلومتر فرض كنيم اين محدوده را عرفا از حومه وطن حساب ميكنند . پس ملاك با تغير در وسايل نقليه فرق نميكند . اضافه بر اين احكام نماز مسافر در مقابل نماز حاضر است پس مكلف يا مسافر است يا حاضر وهر يك احكام خاص خود را دارد

باتشکر ازجناب قضاوت

اصل واساس بحث براین است که ثابت کنیم حکم خداوند در بحث شکسته شدن نماز مسافر با تغییر شرایط وسختی واسانی سفر ، ثابت است و تابع تغییرات زمان ومکان نیست وفعل پیامبر (ص) وامام صادق(ع)وسایر اائمه را موءید وشاهدی بر این ادعا اوردیم .
واما اینکه فرمودید نماز و روزه تابع مکان است ، باید عرض کنم که اصل وجوب نماز و روزه بر فرد بالغ وشرایط بلوغ در هر مکان و با هر شرایط اب وهوایی ثابت است وانچه که تغییر می کند ، تندی وکندی تحقق شرایط بلوغ است ،در مناطق گرم علائم وشرایط بلوغ ممکن است سریعتر بروز کند ولی در مناطق سرد سیر دیرتر بروز میکندو حال انکه بر هردوی اینهادر اصل وجوب نماز وشرایط تحقق حکم ،تفاوتی نیست و اصل حکم ثابت و واحد است .البته لازم به ذکر است که تفصیل بیشتر مطلب را باید درگروه کلام بررسی کرد.

سلام.
لطفا بفرمایید «حد ترخص» که در پست دوم گفته شده یعنی جی؟
و همچنین ظاهرا این مسافت 22.5 کیلومتر نقطه به نقطه نیست، بلکه شهر به شهر است، درست متوجه شدم؟
پیشاپیش متشکرم.

مصطفی 1;39731 نوشت:
سلام. لطفا بفرمایید «حد ترخص» که در پست دوم گفته شده یعنی جی؟ و همچنین ظاهرا این مسافت 22.5 کیلومتر نقطه به نقطه نیست، بلکه شهر به شهر است، درست متوجه شدم؟ پیشاپیش متشکرم.

علیکم السلام

ورود شما به جمع دوستان اسک دین را تبریک عرض می کنم

اما حد ترخص :

حد ترخص همانطور که پیداست اسم مکانی است که مسافر در مسیر سفر خود به آنجا می رسد یعنی جایی که دیگر ديوار شهر را نبيند و صداى اذان آن را نشنود،(البته منظور این نیست که کاملا ناپیدا باشد همین که درست نمی بیند کافی است )
( مسئله 1721 توضیح المسائل امام خمینی ره)

بله در مسافت شرعی طبق تعبیر جنابعالی نقطه به نقطه ملاک نیست و شهر به شهر معیار است مگر در بلاد کبیره که برخی فقهاء قائل به آن هستند که بحث جدایی دارد

اگر باز هم مسئله مبهمی وجود دارد بفرمایید
موفق باشید

عترت;39228 نوشت:
با سلام
کسانی مانند راننده ها که مدتی را در داخل شهر محل سکونت و مدتی را در خارج از آن بسر می برند ممکن است به حد وشرایط کثیر السفر بر سند که در آن صورت ،نماز آنان تمام وروزه ی آنان نیز صحیح می با شد.و اگر ده روز در شهر ی که وطن محسوب می شود بمانند،باید در سفر اولی که بعد از ده روز می روند ،نماز را شکسته بخواند.(امام خمینی ،رساله توضیح المسائل،م1312)با این حساب روزه نمی توانند بگیرند.

با سلام

در سفر اول ؟؟؟

يعني اگه يك هفته هم طول كشيد بايد نماز يك هفته را شكسته بخوانند؟؟

حكمش از ده روز بيشتره ؟؟يعني اگر نه روز شد بايد روزه بگيرند. درسته؟؟

با تشکر از جواب شما.
من ساکن Leganes هستم، شهر کوچکی که شاید بشه جزو مادرید حسابش کرد، شاید هم نه. شاید بشه گفت چیزی شبیه نسبت شهرری به تهران.تو این شهر تا به حال نتونستم گوشت حلال پیدا کنم، و ترجیح دادم گیاهخوار و ماهیخوار بشم، به جای اینکه برم مادرید و تو این شهر بزرگ دنبال گوشت حلال بگردم. سفر داخل شهری برای من سخته، چون نه مردم انگلیسی بلدند، نه من اسپانیایی. از اینها گذشته به علت زندگی تو خوابگاه، با فرض پیدا کردن گوشت حلال، امکان پخت و پز و حتی یخچال هم ندارم! اذان مغرب هم حدود 10:30 شب هست.
خلاصه کلام این که احتمالا مجبور خواهم شد یکی دو روز در میانه ماه رمضان، یک سفری داشته باشم برای معافیت از روزه.
این سوالها برای این بود که ببینم آیا می تونم برای این منظور از مترو استفاده کنم تا از لگانز برم شمال مادرید، جایی که حدود 25-30 کیلومتر با جای من فاصله داره یا نه، که ظاهرا نمیشه.
ببخشید که طولانی شد.

ستايش;39831 نوشت:
با سلام در سفر اول ؟؟؟ يعني اگه يك هفته هم طول كشيد بايد نماز يك هفته را شكسته بخوانند؟؟ حكمش از ده روز بيشتره ؟؟يعني اگر نه روز شد بايد روزه بگيرند. درسته؟؟

با سلام

بله اگر سفر اول او یک هفته هم طول بکشد باید نماز را شکسته بخواند .

در کل سئوال جنابعالی کمی مبهم است لطفا توضیح بیشتری عنایت بفرمایید چون احکام شرعی دقیق است و باید طبق جزئیاتی که از سئوال شما استخراج می شود به آن پاسخ داد.

موفق باشید

عاشق;39861 نوشت:
با سلام

بله اگر سفر اول او یک هفته هم طول بکشد باید نماز را شکسته بخواند .

در کل سئوال جنابعالی کمی مبهم است لطفا توضیح بیشتری عنایت بفرمایید چون احکام شرعی دقیق است و باید طبق جزئیاتی که از سئوال شما استخراج می شود به آن پاسخ داد.

موفق باشید

سلام

منظورم اينه كه حتما بايد 10 روز از سفر قبليشون بگذره .كه يك هفته نمازشون را شكسته بخونند يا اينكه كمتر از اين هم بشه باز هم بايد نماز شكسته باشه.(يادتون كه هست منظورم راننده كاميونه)

مصطفی 1;39853 نوشت:
با تشکر از جواب شما.
من ساکن Leganes هستم، شهر کوچکی که شاید بشه جزو مادرید حسابش کرد، شاید هم نه. شاید بشه گفت چیزی شبیه نسبت شهرری به تهران.تو این شهر تا به حال نتونستم گوشت حلال پیدا کنم، و ترجیح دادم گیاهخوار و ماهیخوار بشم، به جای اینکه برم مادرید و تو این شهر بزرگ دنبال گوشت حلال بگردم. سفر داخل شهری برای من سخته، چون نه مردم انگلیسی بلدند، نه من اسپانیایی. از اینها گذشته به علت زندگی تو خوابگاه، با فرض پیدا کردن گوشت حلال، امکان پخت و پز و حتی یخچال هم ندارم! اذان مغرب هم حدود 10:30 شب هست.
خلاصه کلام این که احتمالا مجبور خواهم شد یکی دو روز در میانه ماه رمضان، یک سفری داشته باشم برای معافیت از روزه.
این سوالها برای این بود که ببینم آیا می تونم برای این منظور از مترو استفاده کنم تا از لگانز برم شمال مادرید، جایی که حدود 25-30 کیلومتر با جای من فاصله داره یا نه، که ظاهرا نمیشه.
ببخشید که طولانی شد.

باسلام و تشكر از شما جناب مصطفي :

اگر مقصود شما اين است كه براي فرار از روزه مسافرت كنيد اشكالي ندارد فقط كراهت داردو لي گناه نكرده است

منبع اجوبه الاستفتائات س 742:Gol::Gol::Gol:

ستايش;39831 نوشت:
با سلام در سفر اول ؟؟؟ يعني اگه يك هفته هم طول كشيد بايد نماز يك هفته را شكسته بخوانند؟؟ حكمش از ده روز بيشتره ؟؟يعني اگر نه روز شد بايد روزه بگيرند. درسته؟؟

با سلام تشكر از سوال شما وهمچنين تشكر از جناب عاشق
اينكه مي فرمائيد اگر يك هفته طول بكشد بايد نمازش را شكسته بخواند بايد گفت اگر سفر اول باشد، بله ؛ولي در سفر دوم بايد نمازش راكامل بخواند
ولي اگر ازوطنش به نقطه (الف) واز انجابه نقطه (ب) سفر كند(يعني به وطنش برگشت نكند بلكه مسافرت جديدي راايجادكند)سفر دوم به حساب مي ايد ودر سفر دوم بعد از ده روز بايدنمازش راكامل بخواند وروزه اش رابگيرد
.

ستايش;39874 نوشت:
سلام منظورم اينه كه حتما بايد 10 روز از سفر قبليشون بگذره .كه يك هفته نمازشون را شكسته بخونند يا اينكه كمتر از اين هم بشه باز هم بايد نماز شكسته باشه.(يادتون كه هست منظورم راننده كاميونه)

براي اينكه از كثير السفر شدن خارج شود (تمام خواندن نماز)بايد ده روز در يك مكان بماند يعني اين ده روز ماندن در يك جا است اورا از كثير السفر بودن خارج مي كند (ونمازش را بايد شكسته بخواند)
اجوبه س=641 به بعد و س=649

مصطفی 1;39853 نوشت:
با تشکر از جواب شما.
من ساکن leganes هستم، شهر کوچکی که شاید بشه جزو مادرید حسابش کرد، شاید هم نه. شاید بشه گفت چیزی شبیه نسبت شهرری به تهران.تو این شهر تا به حال نتونستم گوشت حلال پیدا کنم، و ترجیح دادم گیاهخوار و ماهیخوار بشم، به جای اینکه برم مادرید و تو این شهر بزرگ دنبال گوشت حلال بگردم. سفر داخل شهری برای من سخته، چون نه مردم انگلیسی بلدند، نه من اسپانیایی. از اینها گذشته به علت زندگی تو خوابگاه، با فرض پیدا کردن گوشت حلال، امکان پخت و پز و حتی یخچال هم ندارم! اذان مغرب هم حدود 10:30 شب هست.
ببخشید که طولانی شد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر فاصله بین این دو شهر مذکور (لگانز - مادرید ) به اندازه مسافت شرعی باشد حکم مسافر را دارید ومی توانید روزه نگیرید.

یه سوال دارم که شاید یه کم مسخره به نظر برسه. تعریف شهر چیه؟! رو نقشه که نگاه می کنم، یه مناطقی اطراف مادرید هست که اسمش مادرید نیست، اما در عین حال نمیشه مطمئن بود شهر هست یا نه. در حقیقت خود بچه های اینجا هم نمی دونن لگانز یه شهر جدا از مادرید هست یا نه، البته خب اهمیتی هم براشون نداره.
شاید بشه برای اول کار، پرسید شهرری، شمیرانات، اندیشه و مانند اینها شهری جدا از تهران حساب میشن یا نه؟ من تا 30 کیلومتری محل سکونتم هم که برم، هنوز تو مایه های مادریده...

مصطفی 1;40020 نوشت:
یه سوال دارم که شاید یه کم مسخره به نظر برسه. تعریف شهر چیه؟! رو نقشه که نگاه می کنم، یه مناطقی اطراف مادرید هست که اسمش مادرید نیست، اما در عین حال نمیشه مطمئن بود شهر هست یا نه. در حقیقت خود بچه های اینجا هم نمی دونن لگانز یه شهر جدا از مادرید هست یا نه، البته خب اهمیتی هم براشون نداره. شاید بشه برای اول کار، پرسید شهرری، شمیرانات، اندیشه و مانند اینها شهری جدا از تهران حساب میشن یا نه؟ من تا 30 کیلومتری محل سکونتم هم که برم، هنوز تو مایه های مادریده...

ملاک عرف مردم است اگر عرف هم ساکت است و شک داریم شهر جدایی حساب می شود یا نه در موارد زیادی باید احتیاط کرد یعنی مثلا نماز را جمع یعنی هم شکسته و هم کامل خواند و روزه را بعد از گرفتن آن بعد از ماه مبارک رمضان قضا کرد .
البته این پاسخ کلی است باید در موارد اینچنینی از مرجع خود استفتاء نمایید .

مصطفی 1;40020 نوشت:
یه سوال دارم که شاید یه کم مسخره به نظر برسه. تعریف شهر چیه؟! رو نقشه که نگاه می کنم، یه مناطقی اطراف مادرید هست که اسمش مادرید نیست، اما در عین حال نمیشه مطمئن بود شهر هست یا نه. در حقیقت خود بچه های اینجا هم نمی دونن لگانز یه شهر جدا از مادرید هست یا نه، البته خب اهمیتی هم براشون نداره. شاید بشه برای اول کار، پرسید شهرری، شمیرانات، اندیشه و مانند اینها شهری جدا از تهران حساب میشن یا نه؟ من تا 30 کیلومتری محل سکونتم هم که برم، هنوز تو مایه های مادریده...

باسلام خدمت كاربر محترم
انچه كه ما تحقيق كرديم شهر ري جدا از تهران به حساب مي ايد يعني از اخر شهر تهران به اول شهرري بيش از 22.5 كيلومتر باشد نماز شكسته است واگر حكايت شما مثل اين باشد حكم همان است

قضاوت;39564 نوشت:
ببینید شرایط سفر در زمان امام صادق (ع) تفاوت چندانی نکرده بود و وسیله ای که باعث کوتاهی زمان سفر شود هم اختراع نشده بود از شتر و اسب استفاده می کردند که زمان پیامبر (ص) هم اسفاده می شد.

با سلام

بزرگوار همان طور كه دوستان هم فرمودند

هرچند وسيله رفت و امد تغيير پيدا كرده است ولي كيلومترها كه همان است و فاصله ها كه تغيير نيافته است يك كيلومتر همان يك كيلومتراست
ان زمان يك كيلومتر را در يك ساعت طي مي كردند و الان در يك دقيقه مي روند و شايد هم كمتر

پس با گذشت زمان كيلومترها تغيير نميكند فقط زمان طي فاصله بين دو شهر كوتاه تر مي شود تاكيد ميكنم زمان كوتاه تر مي شود و نه فاصله ها

قضاوت;39564 نوشت:
در مورد اینکه روزه تابع مکان است . مثلاً در مورد شخصی که در عرض های جغرافیایی دو قطب و یا نزدیک به آن زندگی می کند و شش ماه شب و شش ماه روز است.روزه را به نوع دیگری باید تعریف کرد.

ببينيد بزركوار در اين مورد هم اصل روزه همان است و تغيير نكرده است و وجوب روزه بر گردن افراد است فقط مدت زمان روزه گرفتن شايد فرق بكند و يا نوع روزه
مثلا در مورد نماز
اصل وجوب نماز برهمه است ولي گاها در مسافرت شكسته است و گاها زماني كه پايمان شكسته است نشسته مي خوانيم و ......

پس اصل مطلب سرجاي خود است و فقط با تغيير شرايط در زمان و مكان همان عمل با تغييراتي انجام مي شود

اسراء;40186 نوشت:

باسلام خدمت كاربر محترم
انچه كه ما تحقيق كرديم شهر ري جدا از تهران به حساب مي ايد يعني از اخر شهر تهران به اول شهرري بيش از 22.5 كيلومتر باشد نماز شكسته است واگر حكايت شما مثل اين باشد حكم همان است

سلام.
از پاسخ شما متشکرم. اما اگر روی نقشه (من از روی گوگل مپ می بینم) نگاه کنیم، می بینیم که شهر ری و تهران به هم چسبیده اند. یعنی فاصله شان رسماً صفر هست، چه برسه به اینکه بخواهند 22.5 کیلومتر فاصله داشته باشند. مشکل دقیقا همین جاست. البته لگانز و مادرید خیلی از هم مجزاتر هستند، (نسبت به تهران و شهر ری) می تونید اگر اینترنت پرسرعت دارید، روی گوگل مپ ببینید. اما با فرض تعریف نقاطی به عنوان نقاط مرزی، فاصله این دو شهر شایدحدود 7 کیلومتر باشه، همون فاصله ای که برای تهران و شهر ری صفر هست.
شاید سوال رو بشه این جوری هم مطرح کرد: اگه کسی از نیاوران بره شاه عبد العظیم، روزه اش چه حکمی داره؟ راستی بحث بلاد کبیره هم هست...:Gig:
پیشاپیش متشکرم.

جسارت می کنم و نظر خودم رو در مورد یه بحثی که باز شده میدم.
من برام عجیبه چطور وقتی می ریم دکتر، یه چیزی میده دستمون میگه این رو 8 ساعت یه بار بخور، یه چیز دیگه رو میگه با شکم خالی بخور و ... مو به مو به حرفاش گوش میدیم، اما گاهی صحبت متخصصان دین رو که قطعا چندین برابر پزشکها زحمت کشیده اند، با شک و تردید نگاه می کنیم. مسلما نکاتی که با چند لحظه فکر کردن به ذهن ما می رسه، به ذهن این فرزانگان عزیز هم رسیده. بخصوص مواردی که نسخه ی پیچیده شده توسط تمامی این عزیزان یک شکل باشه، نشان دهنده ی اوج اطمینان به فتوای صادر شده هست.
آقایون اساتید، جسارت بنده رو ببخشید.

مصطفی 1;40222 نوشت:
شاید سوال رو بشه این جوری هم مطرح کرد: اگه کسی از نیاوران بره شاه عبد العظیم، روزه اش چه حکمی داره؟ راستی بحث بلاد کبیره هم هست...

بحث بلاد كبيره نسبت به تهران را فقط امام قائل بود والان نسبت به تهران كسي ديگر از مراجع قائل نيستند
درموردپست 47 هم عرض كرديم تحقيق به عمل امده والان هم تهراني هم مي گويند كسي كه در شهر ري اقامت كند نمي گوينددر واقع در تهران اقامت دارد، يعني از هم جدا هستند
بله درست است كسي كه در ري است فاصله اش تا تهران زير مسافت شرعي است (22.5 كيلومتر)ومن هم گفته ام اگر به مسافت شرعي برسد نمازش شكسته است.
خلاصه كلام دو منطقه اي كه شما فرموديد ولو براي مادريد هم باشد باز هم نماز شكسته است چرا كه فاصله اش را اشاره كرديد به 30 كيلومتر ميرسد.

عرفات;39468 نوشت:

در عین حال که فقه شیعه پویا است و همواره راه حل وجواب متقنی از سوی فقها برای مسائل مستحدثه (مسائل روز )صادر می شود ولی این امر باعث نمی شود که یکسری از ملاک های ثابت موجود در فقه مانند بحت نماز و روزه و ....واحکام مربوط به انها متغیر به حسب زمان ومکان باشند ،مثلا در زمان امام صادق (ع) که شرایط سفر نسبت به زمان پیامبر بسیار راحتر شده بود و وضعیت اقلیمی مکه نیز بسیار متفاوت و وسیعتر شده بود ولی زمانی که حضرت از مکه به عرفات رسیدند نمازشان را همانند زمان پیامبر ،شکسته خواندند واین ثابت می کند که این مسئله با تغییر شرایط ،نیاز به تغییر ندارد.

سلام استاد عرفات:Gol:

ببینید شرایط سفر در زمان امام صادق (ع) تفاوت چندانی نکرده بود و وسیله ای که باعث کوتاهی زمان سفر شود هم اختراع نشده بود از شتر و اسب استفاده می کردند که زمان پیامبر (ص) هم اسفاده می شد.

عرفات;39468 نوشت:

یکسری از ملاک های ثابت موجود در فقه مانند بحت نماز و روزه و ....واحکام مربوط به آنها متغیر به حسب زمان ومکان باشند

در مورد اینکه روزه تابع مکان است . مثلاً در مورد شخصی که در عرض های جغرافیایی دو قطب و یا نزدیک به آن زندگی می کند و شش ماه شب و شش ماه روز است.روزه را به نوع دیگری باید تعریف کرد.

در مورد نماز هم تابع مکان است مثلاً یک دختر و یا پسر در عربستان زودتر به بلوغ می رسد تا در ایران به دلیل عرض جغرافیایی و شرایط خواص آب و هوایی .یعنی سن تکلیف تابع مکان است

یا حق:Gol:

اسراء;40186 نوشت:

باسلام خدمت كاربر محترم

اسراء;40764 نوشت:

بحث بلاد كبيره نسبت به تهران را فقط امام قائل بود والان نسبت به تهران كسي ديگر از مراجع قائل نيستند
درموردپست 47 هم عرض كرديم تحقيق به عمل امده والان هم تهراني هم مي گويند كسي كه در شهر ري اقامت كند نمي گوينددر واقع در تهران اقامت دارد، يعني از هم جدا هستند
بله درست است كسي كه در ري است فاصله اش تا تهران زير مسافت شرعي است (22.5 كيلومتر)ومن هم گفته ام اگر به مسافت شرعي برسد نمازش شكسته است.
خلاصه كلام دو منطقه اي كه شما فرموديد ولو براي مادريد هم باشد باز هم نماز شكسته است چرا كه فاصله اش را اشاره كرديد به 30 كيلومتر ميرسد.

ببخشید ظاهرا این دو نظر با هم هماهنگ نیستند. تو یکی فاصله نزدیکترین نقاط دو شهر مختلف ملاک قرار داده شده، و تو دیگری فاصله دو نقطه از دو شهر مختلف.
متشکرم.

مسأله دیگه هم پرسش و پاسخ من از سایت مقام رهبریه که عینا اینجا میارم:

سلام. خسته نباشید.
من ساکن مادرید هستم. خواستم بپرسم روز اول ماه مبارک رمضان برای من مانند ایران پنج شنبه حساب می شود یا روز دیگری.
التماس دعا

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مکلف بايد در مورد اوقات نمازهاى يوميه و روزه همان افق محل سکونت خود را رعايت کند، و ملاک در اين مورد، حصول اطمينان به رؤيت در منطقه‏اى است که نسبت به مکلّف کافى محسوب مى‏شود؛ و اگر اول ماه از طريق رؤيت هلال حتى در افق شهرهاى مجاورى که اتحاد افق دارند، و يا از طريق شهادت دو فرد عادل و يا از طريق حکم حاکم ثابت نشود، بايد احتياط کرد تا اول ماه ثابت شود.
موفق و مؤيد باشيد

من اینجا دو فرد عادل که ماه رو دیده باشند سراغ ندارم. حاکم هم که بدیهیه اهل استهلال ماه رمضون نیست. البته یه انجمنهایی هستن اما همه سنی هستند و می دونم که حکمشون برای ماه نو با ما فرق داره. خواستم نظر شما رو بدونم. چون برای شبهای قدر و بخصوص عید فطر مهمه.

مصطفی 1;41192 نوشت:
مسأله دیگه هم پرسش و پاسخ من از سایت مقام رهبریه که عینا اینجا میارم:

سلام. خسته نباشید.
من ساکن مادرید هستم. خواستم بپرسم روز اول ماه مبارک رمضان برای من مانند ایران پنج شنبه حساب می شود یا روز دیگری.
التماس دعا

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مکلف بايد در مورد اوقات نمازهاى يوميه و روزه همان افق محل سکونت خود را رعايت کند، و ملاک در اين مورد، حصول اطمينان به رؤيت در منطقه‏اى است که نسبت به مکلّف کافى محسوب مى‏شود؛ و اگر اول ماه از طريق رؤيت هلال حتى در افق شهرهاى مجاورى که اتحاد افق دارند، و يا از طريق شهادت دو فرد عادل و يا از طريق حکم حاکم ثابت نشود، بايد احتياط کرد تا اول ماه ثابت شود.
موفق و مؤيد باشيد

من اینجا دو فرد عادل که ماه رو دیده باشند سراغ ندارم. حاکم هم که بدیهیه اهل استهلال ماه رمضون نیست. البته یه انجمنهایی هستن اما همه سنی هستند و می دونم که حکمشون برای ماه نو با ما فرق داره. خواستم نظر شما رو بدونم. چون برای شبهای قدر و بخصوص عید فطر مهمه.

مصطفی 1;41192 نوشت:
خواستم نظر شما رو بدونم. چون برای شبهای قدر و بخصوص عید فطر مهمه.

با سلام
برای درک حتمی شب قدر وفیوضات و برکات ان، بهتر است شش شب را احیا نمایید تا ان شب با عظمت و مخفی درک گردد .

من لا یحضره الفقیه ،ج2،باب الغسل فی اللیالی المخصوصه ص159

شفا;41244 نوشت:

با سلام
برای درک حتمی شب قدر وفیوضات و برکات ان، بهتر است شش شب را احیا نمایید تا ان شب با عظمت و مخفی درک گردد .

من لا یحضره الفقیه ،ج2،باب الغسل فی اللیالی المخصوصه ص159

با تشکر، با شما موافقم اما مسأله اصلی عید فطر هست.

موضوع قفل شده است